HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN verschijnende den Zaterdag namiddag. HUISHEUBELEI WOONHUIS R000H KEPERS BEETRAPEN Hoppepersena Kepers HOPPEPERSEN 4 2oo KEPERS Bijzondere Occasie. AANBESTEDING S' JAN-TER-BIESEN. bendePOLLET Grooteii keus van Boterpottea, dm Bazar, bii Sansen-Decorte, Oasthnisstr. !8, Poperinghe Een Allergerievigst HUIS HOPPEPERSEN ZONDAG 2i April 1907. 5 Centiemen. Derde Jaar. N 21. ANNQNCEN Uitgever, VA SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. te POPERINGHE, Openbare Verkooping te POPERINGHE, te Vlamertinghe, Den drukregel 10 c. Op' t eerste blad 20 c. Eerste Taps, BoHingen en fierbergkerraissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnenstad! 1.00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Studie van den Notaris BACtJOAERT TE POPERINGHE Maandag 29 April 1907, TE RENINGHELST-PLAATS, Openbare Verkooping en HERBERGOERIEF. Alles met gereede betaling. KOOPEN ie van den Notaris Vancayzeele, Openbare Verkooping van een te I*ope ei11glie MAANDAG 29 APRIL 1907, in èêne zitting, Stad POPERINGHE, Vlamingstraat. Deurwaarder Vuylsfeke, te Poperinghe, Maandag 29 April 1907,, Bericht aandeHoppekweekers. Ed. Duthoit-Rondeghem, ï^el geschikt om huizen te maken, Terstond, le Vcrkoopen 50,000 kilos schoons bij Amédée Deridder, Abeele. Studie van den Notaris Vande Lanoitte Laatste Koopdagen van op VRIJDAG 26 April 1907, op DINSDAG 23 April 1907, ISOÖO Hoppepersen Gemeente WAïOU. voor het houwen van een toren 1 je op de Kerk van TE KOO 12meters25 cent.face en 60 metersdiep. Vervolg rijvin der Lapare's leven op Zondag 28 aanstaande. Confrontatie eter' Abel Pollet, Louise Matoret en Th, Deroo, getrokken na de Confrontatie van 16 April 1907. Louise Matoret, vertrekkende naar de Statie. worden ingelijfd POPEBMEBM Om 1 uur zeer slipt namiddagter her berg De ViaEli oud Wethuisbe woond door Me We Charles Vandelanotte, VAN TE RENINGHELST. om 2 ure namiddagi Ier herberg Den vetten Os, te Poperinghekleine Markt, zal de Notaris Vancayzeele, reside rende te Reninghelst, overgaan lot de openbare verkooping van Eenige koop.Een geriefelijk en welgele gen WOONHUIS, van tweéstagiën, met 88 centiaren erf, staande en gelegen te Pope ringhe, bij de groote markt, aan de westzij de der Vlamingstraat, en rechtover de Sint Bertinus-kerkstraat, bekend bij kadaster sektie F, nummer 1170a, palende zuid en west Mr Auguste Devos, noord Me We Bil- liau-Ryckebusch en oost de Vlamingstraat. Bewoond door Mr Désiré Vaneecke- Van- eecke, die zich het gratis bewoningsrecht voorbehoudt tot ln September 1907. De titels, plan en veilingsvoorwaarden berusten ten kantoore van voornoemden Notaris. Door 't ambt van den om 9 ure voormiddag, ten huize van Sieur Eduard Christiaen-Dewancker, Schaal- straat, nv 12, VAN zooals 180 meters Broekstoffen 290 WolBeiastoJI'eii Hatoenenstoffen uitmakende 143 coupons van verschillige grootten. Al met gereed geld en verhoog van io °/o voor kosten. Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten dat gij van nu af bij mij kunt verkrijgen AI lersehoonste Vêeaiwe EN van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. Hopende uwe voorkeur te verkrijgen groet ik Ued. met achting. In Guillaume-Tell, Elverdinghe-kalsijde, POPERINGHE. Gelegen in de Moossenstraat. groot vol gens kadaster sectie F, nummer 497b, twee aren 95 centiaren palende noord M. Valère Masschelein te Poperinghe, opgemeene mu ren oost denzelven zuid den ijzeren weg en west gezeide Meessenstraat. Voor alle inlichtingen, zich te wenden tot Cyrillic Qiiaghcweur, winkelier in de Yperstraat, Poperinghe'. TE VLAMERT1NGHE. I» om 2 ure juist namiddag bij Biet Doolhof, Door 't ambt van den Notaris Btac- quaert, te Poperinghe. 2- om 2 ure juist namiddag, aan de Statie, bij De Koevoet, Tijd van betaling mits borg. TE KOOPEN OF TE PACHTEN Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Vlakte 5 aren 29 centiaren, met uitweg langst straat goed berijdbaar, 89, Cassel- straat, recht over 't groot portaal van O. L. V. Kerk. Zeer voordeelige voorwaarde van overneming. Dg» Dinsdag SCfc April, om 3 ure stipt namiddag, zal er overgegaan worden in de Pastorij van Sint Jan-ter-Biesen, onder voorbehoud der goedkeuring van de besten dige afveerdiging van den provincialen raad tot de openbare aanbesteding voor het bou wen van een torentje op de Kerk aldaar Begroot!iig s 1338,92 fr. Borgsom 149 I'r. De aanbiedingen op verzegeld papier ge schreven en vergezeld van het bewijs der storting van de borgsom in de handen van Heer Jules Flauw, schatbewaarder der Kerk fabriek, landbouwer te Watou St. Jan, moe ten gestuurd zijn bij aanbevolen brief op het postkantoor gesteld ten laatste den VRIJDAG 26 APRIL, onder dubbelen omslag, waarvan het buitenste het adres zal dragen Eerw. Heer Hollevoet, Pastor te Sint Jan-ter Bies en, (Watou, en het binnenste het op schrift Aanbieding van aanneming voor- het bouwen van een torentje op de Kerk van Sint Jan-ter-Biesen, liet plan, bestek en lastenboek zijn ten inzage van de belanghebbende van heden af: de wekedagen van 9 tot 11 ure voormiddag, in de pastorij van Sint Jan-ter-Biesen. Uitmakende 735 vierkante meters. Ge legen in de Elverdinghestraat. palende langs eenen kant aan M. VandenBrue'e, en langs den anderen kant aan Edmond Üuthoit. Zich te bevragen Casselstr. 15 s E> van Het gehucht Abeele, over één jaar nog bijna onbekend, zou wellicht wijd en zijd vermaard geraken door al de gebeurtenissen die sedert een jaar van hier daar plaats grij pen. Abeele steeg eerst uit zijne vergetelheid door de bereiding tot den gewapenden tegenstand toen men, op Vrijdag 9 Maart, de inventarismannen verwachtte. q Twee maanden nadien begonnen in Frank rijk en België de aanhoudingen der leden van de bende Pollet. Het onderzoek dezer ingewikkelde zaak vereischtte de bijeen komst der belgische en fransche bandieten en alweer werd Abeele, juist gelegen op de frontieren der twee landen, gekozen tot plaats der confrontatiën. Eene eerste confrontatie had plaats op Dinsdag 10 Juli 1906. Waren er tegenwoor dig: Abel Pollet, Theophile Deroo, Louise Matoreten Madeleine Deroo van de belgen Lapare, Gustave en Alphonse Verbeke, Henri Dekimpe, Leon Van poelvoorde, Jero me Decocker en Virginie Boucquoye. Daags zelf der confrontatie werd Vanpoelvoorde in vrijheid gelaten als onplichtig. Op Dinsdag 17 Juli had eene tweede con frontatie plaats tusschen Lapare, Decocker, Alphonse Verbeke en Jules Montaine van eenen kant, Abel Pollet en Theophile Deroo gezegd - Chariot van de andere kant. Eene loslating werd alweer gedaan deze van Gustave Verbeke. Op Woensdag 29 Januari 1907 had eene derde Confrontatie plaats tusschen Lapare, Alphonse Verbeke, Jules Vanbecelaere en Abel en Auguste Pollet, Theophile Deroo, Gustave Leclercq, Abels vrouw en Leclercq's vrouw. De vrouw Parret moest er ook tegen woordig zijn doch viel ziek op de plaats zelf. Den Vrijdag daarna werd zij te Poperinghe aangehouden, maar uit rede van den zieken toestand van haar man, werd zij op Zater- g 9 Februari in voorloopige vrijheid ge steld. Na de derde confrontatie werd Dekimpe Henri, onplichtig verklaard en losgelaten. De fransche bandieten, Abel Pollet, zijne vriendin, Louise Matoret en Theophile Deroo kwamen de eerste op den Abeele aan. Zij kwamen te voet van Godewaersvelde onder goed geleidde van gendarmen en stapten rond 9% u. de tent binnen. Een kort geschil had plaats bij het intre den der tent. Een der aanwezigen die bij Théophile Deroo stond riep assassin. Deze keerde zich om gaf den man een stamp in de leden en wilde hem op 't lijf vliegen. Hij werd echter door de gendarmen seffens te gengehouden, en drong in de tent. Vrouw Pariet was er reeds in en zat in den hoek op een sloel, zonder de minste be weging te doen. Korts nadien kwam de voiture aan die Lapare van de statie van den Abeele tot op de plaats voerde vergezeld der parketten. Eene menigte volk was toegeloopen om de bandieten te zien den toeloop \Vas echter zoo groot niet meer dan tijdens de drie eer ste confrontaüen. De parketten waren samengesteld uit de heeren procureurs en substituuten van Be thune, Hazebrouck, Kortrijk, Yper en Door nik. De orde werd gehandhaait door eene brigade fransche en belgische gendarmen. Toen de heeren der verscheidene parket ten de tent binnen drongen stonden de fran sche aangehouden en vrouw Parret recht. Buiten, wilt het volk nabij de tent gaan staan om te hooren wat al binnen zal ge beuren. Eene groote stilte heerscht in de rangen der nieuwsgierigen, gretig luisterend naar het minste of meeste geluid dat vaD binnen komt. De Confrontatie. Diefte te Rousbrugge. De vierde Confrontatie. Vele bekentenissen hadden in deze drie eerste bijeenkomsten door de bandieten afge- jd geweest. De fransche gevangenen bij zonderlijk, hadden de misdaden bekend die men ten hunnen laste legde maar vele punten ook bleven nog duister, vooral in 't geen de Wichtigheid der belgische gevangenen aan ging, min klapaardig dan hunne fransche gezellen. Eene nieuwe confrontatie werd door het parket van Yper gevraagd, ten einde te on derzoeken in hoever Eugenie Vandenbulcke, vrouw Parret, herbergierster te Poperinghe, medeplichtig was in de bewerkingen dei- bende. Sedert 't begin zijner aanhouding be- chuldigt Pollet haar nis verheelster en aanduidster der bende. Lapare. integendeel, speelt altijd met iiaar mede en zegt dat zij onplichtig is. 'i Was dus aan liet parket te onderzoeken wie gelijk had, en hierom had op dinsdag 16 April eene nieuwe confron tatie plaats ten einde haar rechtstreeks in tegenwoordigheid te steden van haren beschuldiger. Naar den Abeele. Eugenie Parret vertrok met dm trein van 6 u. 56 uit Poperinghe naar don Abeele. Kr was maar weinig volk aan de statie en mede inet den trein, want iedereen dacht dat zij maar om 9 u. 1)4 zou vertrokken zijn. In Abeele aangekomen wendde zij zich naar de herberg bewoond door Achille Declerck, op weinigen afstand der tent, geplaatst voorde confrontatie, en wachtte daar de komst der andere al. Het onderzoek begon met de diefte te Rousbrugge gepleegd in april 1906, ten na- deele der we Weemaere-Delhaye. Abel en Eugenie Parret werden voor elkander ge plaatst tusschen de magistraten en begonnen seffens malkaar te verwijten. Gij zijt een moordenaar, een deugniet, een dief, roept Eugenie. Gij wilt mij in 't ge vang sleepen maar ik zal wel betoonen dat ik onplichtig ben. Gij zijt de schuld van de dood van mijn man en van den ondergang van mijn huisgezin Schurk DeugnietGij hebt nooit anders gedaan dan gestolen van aan uwe eerste communie gij hebt er reeds genoeg in 't gevang geholpen die onplichtig zijn. Abel antwoordt ook 't een en 't ander, maar de rechters die niet kwamen om die twee gasten elkaar 't hooren verwijten doen hen zwijgen. Abel Pollet verhaalt de diefte en Lapare wordt bijgeroepen. Deze diefte werd gepleegd door Abel, Lapare en Theophile Deroo. I)e dieven namen er 4000 fr. mede in goud, 3 bankbriefjes van 100 fr. een spaarboekje en 2 belgische titels van 1000 frank. Volgens Abel zou Lapare in 'tverdeelen van het geld 15 fr. gehouden hebben voor 't betalen van een revolver aan den persoon van wien zij dezen gekregen hadden. Abel had eertijds uiteengedaan aan M. Vanhoutte, politie- kommissaris van Poperinghe, van welk merk die revolver was. Een revolver werd hun vertoond en alle drie bekenden dat het juist een gelijken was, maar wat kleiner. Hij zou nog de drie briefjes van 100 frank gehouden hebben, zeggende dat dit voorde vrouw Parret was, als belooning der inlich tingen die zij had gegeven. Hij hield ook de twee titels van 1000 fr. voor Eugenie Parret. Lapare antwoordt daarop dat hij dat ge zegd heeft maar dat was om alzoo zijn deel te vergrootten. Ik heb dan de stoof aansteken met de twee titels, zegt hij aan Abel, gij waart er alle twee bij, gij en Theophile. Abel houdt staan dat het geen waar is en de twee man nen beginnen ook malkaar uit te schelden Gij zijt een leugenaar, Pollet, roept Lapare hem toeals gij twintig woorden zegt zijn er vijftien leugens bij. Die mannen gelooven al wat gij vertelt en geven u tabak en van alles! Gij houdt den zot met d'inslrue- ie. Maar gij zult toch den kop afgedaan zijn Gij hebt ook vertelt dat wij getweën de diefte gepleegd hadden te Elverdinghe en bij M. Feys, te Vlamertinghe! Eh welzou-; det gij kunnen zeggen of wij al vooren of'al achter binnen gedrongen zijn bij M. Feys? Abel moet bekennen het niet te weten, doch zegtWij hebben nooit maar eens parapluies gestolen, en 'twas daar. Als het daar niet was, kunt gij mij zeggen waar het was. Ik heb het vergeten, zegt Lapare, maar gij zijt een leugenaar. Een onzer makkers heeft mij gezegd dat er in Frankrijk 6 on- plichtigen door n in 't gevang zitten, moorde naar Gij hebt maar 17 moorden gedaan Zij hebben zeker bekend om mij plaisir te doen, antwoordt Abel! En wie was de moordenaar te Locon Dat was een moord en geen moord, zegt Laparede man was ziek en leed erg op de borst De verwijtingen gaan alzoo eenigen tijd voort tot Theophile Deroo bijgeroepen wordt om te zeggen wat hij weet over de diefte van Rousbrugge. Zijl gij Theophile Deroo, zegt Eugenie Parret Ik ken u niet. ik heb 'tuwent nog geweest, zegt hij met Abel, maar ik heb u mijnen naam niet gezegd. 't Was den 17 Septembertoen wij binnenkwamen zat gij bij de stoof en zijt met Pollet binnen gegaan, 's Anderdaags zijn wij naar Weomaerc's gegaan. Verhaal van Chariot. Twee dagen voor de diefte kwam Camille bij ons aan te Pradelles rond 10'A u. 's mor gens. Hij vroeg mij mede en wij vertrokken samen naar Hazebrouck waar wij Pollet gingen vinden. Lapare sprak ons over den te plegen diefstal en deze werd besloten in het huis van Abel. Samen vertrokken wij naar Poperinghe waar wij den nacht over brachten bij Lapare. 's Anderdaags 's mor gens zegde hij Ik zal het adres gaan halen waar wij moeten gaan Hij nam een pander ging om aardappelen en toen hij terugkwam gaf hij ons een briefje waarop stond Melanie Weemaere en zegde het gehad te hebben van Eugenie Parret. Men zou dat altijd kunnen zeggen onderbrak de vrouw ParretWaarom moes ten zij altijd mijne naam gebruiken Ja waarom zegde een der rechters Ik heb niet gezien dat gij het briefje gegeven hebt, zegde Deroo, maar Camille zegde ons dat hij het van u gekregen had. Lapare bekende zulks gezegd te hebben maar het was geen waar, zegt hij nu. Deroo verklaart dat hij de waarheid ge- zeid heeft en voegt erbij dat in de verdeeling Lapare een deel overhield, zeggende dat het voor de vrouw Parret was. Men kon niet meer inlichtingen krijgen over deze zaak die daarbij gesloten werd In al die verwijtingen was er nog 't een en 't ander uitgekomen. De zaak van Renin ghelst (diefte bij Pinson, op de Clytte ge pleegd in 't begin van 1906) kwam uit en Abel zegde dat zij het niet waren die dezen diefstal gepleegd hadden, maar dat het t,eDa- dizeele was dat zij eenen ouden man besto len hadden. Daags na de moord van Violaines, ver haalde Abel, ben ik naar Poperinghe geko men, 'k ging naar Eugenie Parret's en vroeg haar of zij nog geene fransche dagbladen gelezen had. Neen, waarom? vroeg zij. Er is daar een driedubbele moord ge pleegd geweest te Violaines 't Is toch eene schande van menschen alzoo te vermoorden. Later heb ik vernomen dat hij zelf die moorden gepleegd had, zegt Eugenie. Diefte bij Doornijk. Na de zaak van Rousbrugge werd eene diefte opgeroepen, gepleegd te Melles, bij Doornijk. Lapare zou, eenige dagen na deze diefte, een dagblad getoond hebben aan Théophile Deroo waarin deze vermeld werd. Ondervraagd, verzekerde Lapare niets te weten van dezen diefstal. Diefte bij Cappelaere. Zooals wij reeds dikwijls herhaald heb ben, werd er in October 1905 een gouden uurwerk en andere juweelen gestolen bij M. Cappelaere wonende op Watou, nabij de Wolfholle. Juist toen den eigenaar tehuis kwam, zag hij een man wegloopen, gekleed als een beestenkoopman blauwen kiel aan en een stok in de hand. Later kwam het uit dat Abel de dader de zer diefte was en men vond den kiel en het stokje in het huis der vrouw Parret tijdens eene huiszoeking. Eene geweldige en zeer lange woorden wisseling greep nu plaats tusschen Eugenie en Abel nopens 't leenen van dezen blauwen kiel. Abel verklaart stellig tweemaal den kiel gehad t' hebben der vrouw Parret, eens voor de diefie te plegen bij Cappelaere en nog eens voor de diefte bij Baelden te Oostvlete- ren. Voor de laatste diefte zou hij vertrokken zijn met den kiel onder den arm en voor d''andere, zegt hij hem aangedaan te hebben in de herberg. Vrouw Parret word kwaad, slaat op ta fel en roept uitIk heb hem maar eenmaal gegeven, Mijnheer de Juge, en hij zegde mij dat het was otn tabak en sigaren te blauwen (smokkelen). Hij is vertrokken met den kiel onder den arm, later heb ik vernomen dat men op zelfden dag bij Cappelaere gestolen had .- ik heb nooit aan dien leugenaar ge dacht. De heer Vanhoutte zegt aan de vrouw Parret dat Abel tweemaal dien kiel aange had heeft, dat daar getuigen van zijn. Zij maakt den heer Politie-Kommissaris ook

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1