HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. MENAGIEGOEDEREN ROODE KEPERS Een lal met napijn BEETRAPEN BEETRAPEN SAKSEN-0EC0RTE Bijzondere Occasie. BOUWGROND Baitenlandsehe Politiek. De Rooversbende van HET FESTIVAL. Grooten keus van Boterpotten, in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Gasthuisstr. IS, Poperinghe. HOPPEPERSEN Een Allergerievigst HUIS BUlTEflbflflDSCH fllElKUS. NIEUWS UIT BELGIE. L ZONDAG 5 Mei 1907. 5 Centiemen. Derde Jaar. N* 23. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- eiji Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Dinsdag 14 Mei 1907, te WATOU St-Jan-ter-Biezen, Openbare Ver hooping Bericht aandeHoppekweekers. Ed. Duthoit-Hondeghem, TE KOOPEN Terstond te Verkoopen 50,000 kilos schoons Vlakte 5 aren 29 cent TE KOOP Beschrijving van Lapare's leven HAZEBROUGK. Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, Ballingen est {ierbergkeriuissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Stadie van den Jfotaflis DEVOS, TE WATOU. Herberggerief, Tafeliep en Kleermakers-Allaam. Extra goeden YEL0. Al met gereed geld. wel geschikt om huizen te maken, bij Amédée Deridder, Abeele. GROOTE HOEVEELHEID IN DEN BAZAR. Gasthuisstraat, 45, Poperinghe. GROOTEN KEUS VAN 12 meters 25 cent. face en 60 meters diep. Hopboeren bemint uwen intrest. worden ingelijfd matmma om S ure namiddag, ter herberg I>e Vrede bewoond door Aimé Tlieeten, VAN Bij deze heb ik de eer Ued. te berichten dat gij van nu af bij mij kunt verkrijgen Allerschoonste Nieuwe EN van de beste kwaliteit aan zeer voordeeligen prijs. Hopende uwe voorkeur te verkrijgen groet ik Ued. met achting. In Guillaume-Tell, Elverdinghe-kalsijde, POPERINGHE. Gelegen in de Meessenstraat, groot vol gens kadaster sectie F, nummer 497b, twee aren 95 centiaren palende noord M. Valère Masschelein te Poperinghe, op gemeene mu ren oost denzelven zuid den ijzerenweg en west gezeide Meessenstraat. Voor alle inlichtingen, zich te wenden tot Clyrille ^)iiaglicl»eni*, winkelier in de Yperstraat, Poperinghe. Te Koop bij de Wed. GATTEEUW, Reninghelst- kalsijde, (Wijk Busseboom)' Speelgoed voor kinders.Kindervoituren. Gemaakte bloemen bladeren. Rouwkronen Schouwgarnituren in alle slag. Foulards, Cols, Manchetten en Handschoen. Zon- en Regenschermen.Wandelstokken. Quinquets, Lampe-Belgen, Ganglampen, Luisters met petrol en voor de gaze. Meubelpapier aan alle prijzen, Franjen, Gordijnen en Stoors op maat, Toiles-cirées, Linoleums, Tapijten, Spiegels, Reiszakken en Koffers in alle grooten, Tapstokken Parapluiestaans, Vogelkooien Fantazie Artikelen, Panders, Accordeons, Gleisch, Porcelein, Cristaal en half Cristaal Glas, alle grooten van Boterpotten, Gebedenboeken, Bureelgerief, Registers, Albums voor portretten en fantasie kaarten, Rookersgerief, Portemonnees, Portefeuillen Reuk- en Zeepartikelen, enz., enz. TE KOOPEN OF TE PACHTEN Schikkig voor hoegenaamd allen handel, met uitweg langst straat goed berijdbaar, 39, Casselstraat, recht over 't groot portaal van O. L. V. Kerk. Zeer voordeelige voorwaarden. Uitmakende 735 vierkante meters. Ge legen in de Elverdinghestraat. palende langs eenen kant aan M. VandenBroele en langs den anderen kant aan Edmond Duthoit. Zich te bevragen Casselslr. 15 Ten huidigen dage wordt er veel gedaan om de landbouwers vooruit te helpen, ten einde winsten op hunne ondernemingen te verwezentlijken. Zoo ook houdt, men zich thans onledig met de zeer belangrijke hop- kwestie. De bijzondere studiekring tot verbetering der hopteelt in Belgie, heeft in 1906 eene reeks van 25 proefvelden ingericht, ten einde na te gaan in hoever de opgeloste Peru- guano voordeelig bij de teelt dezer plant kan aangewend worden. Het zal voorzeker van geen belang ont bloot zijn hier in 't kort de uitslagen dier practische proeven te doen kennen, aange zien het oogenblik voor de bemesting der hop gaat aanbreken. In het mooi verslag van den heer Van- Overstraeten, landbouwleeraar te Aalst, en secretaris van den studiekring lezen wij het volgende De perceelen met stalmest en beir alleen bemest, gaven per hectare eene gemiddelde opbrengst van 1462 kgr. droge bellen. De perceelen die daarenboven 325 kgr. opgeloste Peru-guano ontvingen gaven ge middeld 1672 kgr. of eene meerdere opbrengst van 210 kgr. De bemesting met 325 kgr. guano kostte 71,50 fr., 210 kgr. hop tegen 75fr. de 50kgr. (prijs einde October 1906) hebben eene waar de van 75 maal 210. 315 Ir. 50 Dus was de zuivere winst per hectare 315 --71,50= 243,50 fr. De perceelen die boven de gewone bemes ting 650 kgr. Peru-guano kregen, gaven eene middenopbrengst van 1919 kgr. de heet. of' 1919 1462 =467 kgr. meer droge bellen, dan de perceelen met stalmest en beir alleen bemest. Deze 457 kgr. hebben tegen 75 fr. de 50 kgr. eene geldwaarde van 75 maal 457. 685,50 fr. 50 650 kgr. guano gerekend tegen 22 fr. de 100 kgr. hebben 143 fr. gekost. Er blijft dus nog eene zuivere wist van 685,50 143 542,50 fr. per hectare. Wat dunkt u daarvan hoppekweekers zoudt gij nu nog aarzelen uwe toevlucht te nemen tot de Peru-guano Eene zuivere winst van 542,50 fr. Is dat geene ronde som Doch luistert naar onzen raad, wacht niet te lang. Zooals de heer VanOverstraten in voormeld verslag bemerkt, wordt de guano door de meeste hopboeren te laat gestrooid. Zulks moet gebeuren zegt hij, en ten rechte, in April of ten allerlaatste in de eerste dagen van Mei. Welaan dan landbouwers opgepast, en wel toegezien dat gij de echte opgeloste Peru- guana van het alomgekend huis te Antwer pen gebruikt. (Vervolg.) Hunne dieften. De eerste diefte die zij samen pleegden, was ten nadeele van Desire Deprez, land bouwer te Watou, waar zij wat geld en het zakuurwerk van den knecht Pinceel mede namen. Zij zetteden alsdan hunne reeks diefstallen voort als volgtIn den nacht van 7 tot 8 Juli ontvreemden zij, samen met Decocker, uit het klooster der Ste Union te Poperinghe, eene hoeveelheid zink voor eene waarde van 250 fr. Sommige bladen hebben over diefstal een verdicht verhaal gegeven, dat er niet op trektAbel, die zijne behen digheid wilde laten blijken aan zijne nieuwe maten, zou in 't midden van den dag de muren van het klooster opgeklauterd heb ben het zink der dakingen, de koperen versiersels der kapel, enz. gestolen hebben, en, onder de verbaasde blikken zijner medeplichtigen, de poort uitgereden zijn met de kar van het gesticht, geladen met rijken buit. Van dit verhaal is geen woord waar. Het zijn wel Lapare en Decocker die in den nacht, deze diefstal pleegden, binstdat Abel op loer stond. Op 1 Oogst, werd M. Lenglemetz, van Locon, door de bandieten verwurgd. Lapare word door Abel beschuldigd deze moord gepleegd te hebben, doch deze zaak moet nog onderzocht worden en zal Lapare, in alle geval voor het asissenhof doen verschijnen. Op 30 October 1905, rond 6 ure 'savonds, braken Lapare en Abel Pollet binnen bij M. Gorteel, te Watou. Deze was naar de schieting van Wervick. Zij stolen er 270 fr. alsook eenen gouden uurwerkketing. Den 12 December 1905, bedreven zij eene diefte van ongeveer 500 fr. en wat juweelen ten nadeele der echtgenooten Derycke-De- smytterte Crombeke.Een weinig nadien, poogden zij binnen te breken bij Placide Vandermarliere, facteur in hop, wonende in de Yperstraat, te Poperinghe. Op 27 December, braken zij binnen bij de wed. Charlotte Verlende, rentenierster te Elsendamme, doch gelukten er niet in te stelen. Een jaar vroeger had Guyard daar insgelijks gepoogd in te breken, maar had er ook niet in gelukt. Door de tusschenkomst van lieden die daar juist voorbij kwamen, werd hij zelf alsdan aangehouden en in de handen overgeleverd van den veldwachter van Pollinchove, Hij gelukte erin te ont snappen, terwijl de ambtenaar hem naar de gendarmerio van Oestvietereri1 lehlde. In den avond van 1 Januari 1906, bedre ven zij eene poging tot diefstal bij M. Giller, St Maartens nieuwweg, te Yper. Den 2 Januari, bedreven Pollet en de gebroeders Deroo, de diefte en laffe moord poging ten nadeele der echtgenooten Lozie, te Crombeke. Deze misdaad werd gepleegd op aanduiding van Lapare, die vroeger de woonst der echtgenooten Lozie, aan Abel aangewezen had, zeggende dat er daar veel geld was, dat hij het wist daar hij die lieden kende, als soms bij hen geweest te zijn, als- wanneer hij de dorpen afliep om vodden te koopeD. In den nacht van 19 tot 20 Januari, gebeurde de wreede driedubbele moord van Violaines. Guyard heeft hier wel niet mede- geholpen, maar was zonder twijfel op de hoogte der zaak en heeft ook wel profijt uit getrokken. In de laatste confrontatie beweerde hij nochtans maar kennis gehad te hebben dezer moord, 14 dagen na zij gepleegd werd. Den 18 Maart, brak Lapare binnen bij Alois Durant, handschoenmaker in de Rek- hofstraat, te Poperinghe, waar hij eene som van rond de 500 frank ontvreemde. Vervolgt te naaste week. Streng verboden nadruk Onlusten in Engelsch-liidië. Te Calcuta, wordt tot hiertoe in 't geheim verteld, dat de Hindoes van de provincie Dessa en van twee andere provincies zich wapenen, om tegen het engelsch gezag in opstand te komen. De onlusten, die men vreest, zouden veel erger zijn dan deze die tot hiertoe in En- gelsch-Indië plaats gehad hebben. Zaterdag namiddag is te Londen eene de- peche toegekomen meldend dat erge onlusten reeds in 't Noorden van Indië uitgebroken zijn, waar de Hindoes, vereenigd met mu- sulmansche stammen, in opstand gekomen zijn. De toestand is zeer erg. liet (luitscli leger. Op dit oogen blik bestaat het duitsch leger uit 25,111 offi ciers, 2,255 heelmeesters, 607 veeartsen, 1,070 off. van den trein, 84,712 onderofficiers en 500,664 simpele soldaten. Het getal man schappen op vrede voet is bijgevolg: 613,875. Erge onlusten in «lapan.Twee duizend mijnwerkers der koolputten van Hokkaido hebben het werk gestaakt. Zondag avond hebben zij de gebouwen van het be stuur in brand gestoken. Er hadden ver scheidene botsingen plaats tusschen de stakers en de policie. Eenige oproermakers werden gekwetst. Groote werkstaking op Havana. 20.000 arbeiders der tabak- en sigarenfa brieken te Havana staakten maandag het werk zoodat heel de sigarenmakersnijverheid stil ligt. Aanslag tegen den president van Guatemala.—Dindag morgend ten 8 ure, ontplofte eene bom in eene der straten van de hoofstad van Guatemala, op 't oogen blik dat de president dezer Republiek, M. Estrada Cabrera, per rijtuig voorbij gereden kwam. De president ontsnapte evenwel aan den aanslaag hij bleef ongedeerd. Generaal José-Maria Orellana, die den president ver gezelde, en de koetsier van het rijtuig werden gekwetst. De daders van deze moordpoging worden ieverig opgezocht. De rust is volledig in de stad. De tunnel onder Biet kanaal. Donderdag heeft sir William Holland, in het engelsch Lagerhuis, het wetsvoorstel be trekkelijk het bouwen van een tunnel tus schen Engeland en Frankrijk, ingetrokken omdat de regeering van dit ontwerp niet wil weten. Frankrijk. Het assisenhof van het Departement van deDordogne heeft zaterdag oen vadermoorder, Veyssière genaamd ter dood veroordeeld. Het vonnis luidt dat de veroordeelde zal gehalsrecht worden, zooals de wet het voor de vadermoorders voor schrijft, barrevoets en een zwarten sluier over'het hoofd. In eene cirk te Parijs deden de koorden danseressen Elsa en Sal tan el fa kunsteu op een ijzerdraad. Onder den draad liepen ee nige leeuwen in vrijheid rond. Opeens brak de draad en de twee meisjes vielen tusschen de wilde dieren. Vooraleer men hen uit hunnen neteligen toestand kon redden, waren zij reeds erg gewond door de leeuwen. Toen M. Pamplune woensdag namiddag, in zijne woning te Coulommiers, terugkeerde ,/nd hij zijne vrouw, met verwilderden blik, geknield voor het wiegsken van hun kind, eenjongsken van 7 maand. De ongelukkige moeder was plotseling zinneloos geworden en had het arme wichtje het hoofd verbrij zeld met een hamer. Te Saint-Cloud heeft men uit de Seine, aan de Carnotkaai, het lijk eener jonge vrouw opgevischt. De beenen waren afge zaagd en op gansch het lichaam en aan het hoofd waren groote wonden te zien. Het lijk werd herkend voor dat eener modiste van Parijs, mej. Bertha Foix, 15 jaar, sedert 12 april verdwenen. Rusland.Twee jonge meisjes, Nadiga Koudaourow, 12 jaar oud, dochter van een generaal, en Olga Savinkow, 14 jaar oud, hebben zich zaterdag gezelfmoord met, door een venster van het derde verdiep hunner school te St-Petersburg te springen. Zij be- kloegen zich over de ongehoorde strengheid waarmede zij in die school behandeld werden. Vereenigde Staten.De miljonnair Roos, te New-York, werd daags voor zijn huwelijk vermoord door zijn gewezen ver loofde, die kost wat kost wilde beletten dat hij hare mededingster zou huwen. Na het plegen van hare misdaad heeft het meisje zich met een revolver gezelfmoord. Een trein aangevallen.Maandag avond, aan de statie van Gorgainowo (Rus land), werd de keizerlijke posttrein aange vallen. De bandieten, die het op de weerden gemunt hadden, zijn er in gelukt 30.000 roebels te stelen van den bureeljongen eener bank, die op den trein had plaats genomen. De kerels zijn daarna met hunnen buit verdwenen. Wilde beesten in Nederlandseli- Indië. Het ministerie van landbouw van Nederlandsch-Indië heeft belangrijke statistieken afgekondigd over de eilanden Java, Madura, Sumatra, Bali en Lombok. In de jaren 1905 en 1906, bijvoorbeeld wer den opvolgentlijk 709 en 1014 koninklijke tigers gedood. In 1906 werden 171 personen en 7092 stuks vee door de wilde dieren ver slonden, terwijl in 1905 deze cijfers beliepen tot 263 personen en 8116 stuks vee. Oostenrijk. Uit schrik van door zijn vader gestraft te worden omdat hij in school slechte punten had ontvangen, heeft een 13jarige jongen, Hans Lichteneckest, zich opgehangen, te Weenen, aan de klink der deur. Kostbare lading. De Armadale Castle heeft zaterdag te Southampton uit de kaap de grootste hoeveelheid goud aange bracht, die ooit een schip in Engeland heeft gelost, namelijk ter weerde van 1,060,650 p. st., ruim25 miljoen fr. De kapitein der bandieten van Hazebrouck heeft aan den onderzoeksrechter van Bethune eenige andere diefstallen bekend. Bij M. J.-B. Ducroquet, landbouwer te Neuf-Berquin, is hij langs een venster bin nengekropen, heeft er al de meubels open gebroken, maar daar niets hem aanstond, is hij vertrokken zonder iets mee te nemen. Te Bailleul, bij Ad. Bacro heeft hij 450 fr. gestolen. Bij Georges Vasseur, landbouwer te Boe- seghem, wierp Abel Pollet gansch het huis 't ondersteboven, maar vond er niets en ging met ledige handen heen'. Te Winnezeele, bij mad.Dumoulin-Sansen, dagloonster. brak hij de meubelen open en vond er 50 fr. in een bed verborgen. Hij nam ze natuurlijk mede. Hij bekent ook nog ingebroken te hebben met Louise Matoret en Vromant bij J.-B. Bailleul, werkman te Estaires, waar zij 3 fr. 50 stolen en eenige konijnen. Zij wer den er door verscheidene personen gezien allen hebben hen, tijdens het onderzoek, zonder moeite herkend. De schelmen trach ten niette loochenen. M. Caupillaud, onder zoeksrechter te Hazebrouck, heeft een lang onderhoud gehad met M. Forest, bijzondere kommissaris der veiligheidspolitie. Men denkt dat M. Forest eene nieuwe zending opgelegd werd, aangaande opzoekingen te Rijssel en in het omliggende. M. Coupillaud, onderzoeksrechters te Hazebroeck, heeft dinsdag een nieuw onder houd gehad met, M. Forest, bijzondere kommissaris van de veiligheid. Dit onder houd had voor gevolg dat de onderzoekrech- ter een aanhoudingsmandaat afleverde tegen een kerel, wonende in den omtrek van Vieux-Berquin, beschuldigd van medeplich tigheid in den bende van de beruchten Abel Pollet. M. Coupillaud heeft de gendarmerie van Bailleul met nieuwe opzoekingen ge last. STADSNIEUWS. Het Festival dat hier op Zondag 26n Mei zal plaats hebben, belooft waarlijk prachtig te zijn en alle verwachtingen te boven te gaan. De lijst der ingeschreven maatschappijen die eraan zullen deelnemen is nu gesloten en beloopt tot acht-en-veertig. De ingeschreven muziekmaatschappijen zijn 1. Belle, Harmonie 2. Boeschepe, Fanfaren 3. Boesinghe, Fanfaren Kunst en Vermaak 4. Dixmude, Fanfaren 5. Dranoutre, Fanfaren Les amis réunis 6. Elverdinghe, Fanfaren Ste Cecilia 7. Godewaersvelde, Fanfaren 8. Gulle- ghem, Fanfaren9. Kemmel, Fanfaren St-Laurent10. Komen, Harmoniel'Union Musicale 11. Langemarck, Fanfaren 12. Leysele, Harmonie Ste Cecile13. Loo, Fanfaren SteCecilia14. Meenen, Konink lijke Fanfaren; 15. Oostvleteren,Harmonie SteCecilia16. Passchendaele, Fanfaren; 17. Poperinghe, stadsmuziek 18. Pope ringhe, Philharmonie Cercle Musical 19. Rousbrugge, Harmonie VUnion; 20. Stavele, Fanfaren Ste Cecilia; 21. Steen voorde, Philharmonie 22. Veurne, Ko ninklijke Fanfaren De Mélomanes 23. Voormezeele, Fanfaren Ste Cecilia; 24. Wervicq, Stadsphilüarmonie 25. Winne zeele, Philharmonie 26. Yper, Konink lijke Fanfaren 27. Yper, Stads-harmonie 2*8. Zonnebeke, Fanfaren. De ingeschreven korpsen van Sapeurs-Pompiers zijn 1. Belle; 2. Boeschepe; 3. Caestre 4. Cortemarck 5. Gheluvèlt6. Gulleghem 7. lseghem 8. Komen 9. Ivortrijk 10. Meenen 11. Moeskroen 12. Poperinghe 13. Rousselare H.'^eurne; 15. Wervicq; 16. Wevelghem; 17. Yper. De ingeschreven Koorzangmaatschappijen zijn: 1. Poperinghe, l'Avenir2. Poperinghe, De Vrije Burgers3. Veurne, Ste Cecilia. De stoet die in den namiddag de straten zal doortrekken zal dus bestaan uit 28 muziekmaatschappijen 17 korpsen van Sapeurs-Pompiers en 3 Koorzang maatschap pijen, te zamen dus 48 maatschappijen. Er zullen 4 kiosken geplaatst zijn voor concerten te speleneen op de groote markt, een bij St. Janskerk, een bij O. L. V. Kerk en een bij de Statie. Talrijke premiën zullen te verloten zijn onder ae deelnemende maatschappijen en voor ieder korps van Sapeurs-Pompiers zal eene schieting plaats hebben. 's Avonds om 8y» u. zal er eene prachtige cinematografische vertooning op de Groote Markt plaats hebben. Verscheidene bijzondere treinen en trams zullen op dien dag ingericht worden. Het feest belooft dus luisterrijk te zijn. Het zal een dag van feest en aangenaam verzet zijn voor al de inwoners der stad en ook voor al de vreemdelingen der omliggen de gemeenten en steden die voorzeker niet zullen willen laten dien dag eens naar Poperinghe te gaan overbrengen, Een koninklijk besluit van 19 april mach- tigd den gemeenteraad van Poperinghe, zoo noodig bij wijze van onteigening voor alge meen nut, de noodige gronden aan te koopen tot aanlegging van een buurtweg, bestemd om den steenweg van den Ouderdom te verbinden met den Rijksweg van Pope ringhe naar Yper. De politie heeft woensdag avond de ge naamde M. Staangehouden, die met een stuk in de kraag t'huis kwam en zijne vrouw nog al duchtig wilde afranselen De heer René Deschilder, lid der maat schappij Willem Teil dezer stad, heeft den oppervogel geschoten in de groote schie ting van Ruysscheure op Zondag 28 April. Uoodelijk ongeval te Proven. Een pijnlijk en ijzingwekken ongeluk is maandag middag te Proven gebeurd. Jules Vandenbussche, 35 jaar, landbouwer, wo nende recht over de herberg de De Clijtte» juist langs het doolhof van M. de Baron Mazeman de Couthove was maandag per velo naar de post van Poperinghe gekomen om er geld te verzenden naar een zijner broeders die tegenwoordig in Amerika ver blijft. Daar 'teen of 't ander niet juist was aan het adres, kon de postbediende deze verzending niet aanveerden en verzocht Jules naar huis te keeren om nadere inlichtingen te vragen. Vandenbussche was dus op weg naar huis en toen hij eenige meters over de herberg Het Couthof kwam op 50 stappen van zijn huis wilde hij een wagen van M- Pamphiie Camerlynck, graanhandelaar te Proven voorbij rijden. De wagen was geladen met 5000 kilos en getrokken door 3 peerden. De keizei was vet door het slecht weder, en juist bij den wagen gekomen, gleed de velo op zij, en Vandenbussche werd op den buik, in 't midden van den keizei, onder den wagen geworpen. Het achterwiel greep hem bij de knie en de ongelukkige werd alzoo omtrent een meter ver op den keizei medegesleept. Het wiel hefte alsdan op, en liep in een schors over zijn linker been. De voerman een stuik gewaar zijnde, keek achter, en zag den man daar beweegloos en bloedend in den grond liggen. Het was toen rond 12 ure, juist gedurende eene harde regenvlaag. Buiten zich zeiven, hield de voerman stil en liep naar de herberg -De Gapaarde» om hulp te vragen. De zoon liep mede en in een oogenblik waren zes, zeven menschen ter plaatse. Men haalde een bakkerstrog en wat sargien om den ongelukkige naar huis te dragen. Gansch de rechterknie was vermor zeld, het vleesch was tusschen het wiel en den keizei om zoo te zeggen uitgesleept ge weest en bloed, vleesch en beentjes plakten aan den grond, de rechterbil was gansch open; het linkerbeen was ook gekwetst maar zoo erg niet. Met veel voorzichtigheid nam men Jules op en legde men hem in den trog om hem zoo naar huis te dragen. Eeni ge mannen droegen hem, andere hielden parapluien boven den trog om de hagels tegen te houden die alsdan vielen. Men vroeg aan den gekwetste hoe hij zich gevoelde. «Ik ben verwonderd dat ik maar zoo lijd, zegde hij. De arme man was gansch bij zijn ver stand en zelf toen men hem opnam had hij gezeid Ik geloof dat ik wel zou kunnen op mijne beenen staan De treurige stoet trok dus zoo voorzichtig mogelijk naar de hofstede. Bij de minste beweging dat hij deed, zag men het bloed uit de gapende wonde druipen. Eene gebuurvrouw was middelerwijl de echtgenooteLydie Gauquie, van het ongeluk gaan verwittigen, en deze kwam al weenend haar man te gemeet. Men kwam weldra op de hofstede en om trent een uur nadien kwam een bijgeroepen dokter, den heer Peel van Rousbrugge, den zieke de eerste zorgen toebrengen. Twee andere geneesheeren kwamen nog bij en niemand werd bij Jules meer toegelaten. Zijn toestand was zeer erg en koesterde geheel weinig hoop inHet was pijnlijk om zien hoe hij leedzijn rechterbeen moest afgezet worden, maar door het groot verlies van bloed uitgeput, kon men de operatie niet doen. De ongelukkige leed verschrikkelijk ge heel den nacht en stierf 's anderdaags, dus den dinsdag morgend, om 10 ure. Het was juist drie weken, dag op dag, dat hij ge trouwd was, en daar woonde. Voordien woonde hij bij zijne ouders op eene hofstede te Elverdinghe. De begraving heeft vrijdag morgen plaats gehad te Proven onder eenen grooten toeloop van volk. De jonge weduwe, ziek van ontroering, ligt te bedde. Toen Jules overreden werd, was het de derde maal dat hij denzelfden wagen voren-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1