HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. DE POPERINGHENAAR EEN WOONHUIS HOFSTEDEKEN Bijzondere Occasie. HOFSTEDEKEN ZAAILAND VRUCHTEN Een groot Woonhuis Twee Woonhuizen Grooten keus van Kindervoituren in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Gasthuisstr. IS, Poperinghe. en B-Allerhand Landsalaam. Een Allergerievigst HUIS BUlTEflMIlDSG|l JilEUOlS. JlIEUWS UIT BELGIE. BOTERPOTTEN 5 Centiemen. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. BACQUAERT, te Poperinghe CAMERLYNCK ,te Passchendaele. Woensdag 17 Juli 1907, RENINGHELST - OUDERDOM, OPENBARE VERKOOPING VAN Donderdag 4 Juli 1907, WINKEL en SMIS, Vlakte 5 aren 29 cent. Maandag 1 Juli 1907, Gemeente CROMBEKE, Woensdag 10 Juli 1907, en Landbouwersalaam, De Bende van Hazebrouck. ZONDAG 3o Juni igoy. Derde Jaar. N 3i. Den drukregel 40 e. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, Rollingen en Herbergkerinissen worden ingelijfd mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f. 1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Inschrijvingen van nu tot einde 1907. Bijzonderen in stad 1.00 fr. buiten stad 1.25 Herbergiers in stad 0.50 buiten stad 0.75 om 2 ure stipt, ter Brouwerij, te Jk. - 1 heet. 12 aren Haver, 88 aren Tarwe en 24 aren Rogge, Tijd van betaling mits goede borg. van den Notaris BOUCQUEY, TE POPERINGHE met achtergebouw ten dienste van en 1 are 10 cent. grond en cour, gelegen te Poperinghe, Casselstraat, bekend bij kadas ter Sectie F, nr 1476, palende noord Marie Beugnies, oost Alois Liefooghe, zuid MM. Nestor en Arthur Lahaye, west de Casselst. Handslag met de geldtelling. Woensdag 3 Juli instel )IQ07 17 overslag) y 7 telkens om 3 uren namiddag, in de verkoop zaal voor Notarissen, gevestigd ter herberg Het Stadhuis groote Markt te Pope ringhe, Openbare Verkooping VAN EEN TE POPERINGHE, nabij d'herberg De Kruisstraatsteen weg naar Westvleteren, groot onder grond van gebouwen en zaailand 1 heet. 6 aren 50 cent. 1/2 ten honderd instelpremie. TE KOOPEN Schikkig voor hoegenaamd allen handel, met uitweg langst straat goed berijdbaar, 39, Casselstraat, recht over 't groot portaal van O. L. V. Kerk. Zeer voordeelige voorwaarden. te Poperinghe, en IMoiivïcm*, te Steenwerek. Definitieven Overslag ten overstaan van den Heer Vrederechter van 't kanton Poperinghe, van A Langs en nabij den steenweg naar Proven. EEN GOED in den Boschltoek, groot volgens kadaster, 3 h. 43 a. 95 c. In pacht gehouden door de We Pieter Blondeel en kinders, voor 18 jaren, ingegaan 1 October 1898, mits 330 fr. 's jaars, boven de lasten. Maar ingesteld 8000 frs. B In den Ilaplioek, EENE GOEDE PARTIJ groot volgens kadaster sectie A, nummers 554 en 555, 88 aren. In pacht gehouden door Aloïse Maerten, voor 9 jaren, ingegaan 1 october 1905, aan 80 frs. 's jaars, boven de lasten. Maar ingesteld 2500 frs. Studie van den Notaris Vancayzeele, TE RENINGHELST. om 1 ure namiddag, ter hofstede bewoond door Mr Henri Vuylsteker, te Reninghelst, bij 't gehucht den Ouderdom Openbare Verkooping VAN A. Vruchten s 1 heet. 32 aren Tar we, 1 heet. Rogge, 1 heet. Haver, 22 aren Erwten, 22 aren Klaverhooi (i snede.) B. Land houwersalaam Wagen, 2 Driewielkarren, ijzeren Ploegs, Eegden, Oezelaars, Braakmachienen, Greepen, Vorken, Houwen, Spaden, Rakels, Reepen, Ketens, Delfkoord, Kuipen, Windmolens, Van, enz. enz. Op tijd van betaling mits borg. Grootcn keus van Uit ter hand te koopen met achtergebouwen en 10-aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg a la Cour de Cassel, gelegen in de Casselstraat. gelegen in de Hondstraat en toebehoorende aan Franpois Quaghebeur-Annoot, Priesterstraat, Poperinghe. Be wijnkrisis in Frankrijk. De toestand is veel verbeterd in 't Zuiden van Frankrijk. Een regiment dat in opstand ge komen was, is naar Tunis gezonden geweest De bijzonderste ophitser, Marcellin Albert is aangehouden, en de kalmte is om zoo te zeggen hersteld. Frankrijk.Den 18 februari, besloot zekere Rousseau, 45 jaar oud, hovenier, die met zekere Pionnier in een woonwagen huisde, terwijl hij te Azay-aan-Indre ver bleef, den 7 jarigen Andr'é te vermoorden omdat deze te veel at, geen geld kon verdie nen en te jong was om uit bedelen te gaan. De moeder, indien het monster dien naam nog verdient, keurde het monsterachtig plan goed. Rond 10 ure 's avonds, toen het kind, dat ziekelijk was, in den wagen te slapen lag, trok Rousseau het bij een der voeten uit het bed en deed liet zwaar op den grond ploffen bij ging het kind vervolgens in de Indre werpen, zeggend Gij hebt uwe broek bevuild, gaat ze wasschen Twee maanden later werd het lijkje te Esvres opgevischt, en de moordenaars wer den aangeklaagd door Henri Pionnier, 10 jaar oud, die de misdaad had zien voltrek ken. Rousseau en vrouw Pionnier verschenen maandag voor het assisenhof van Indre-en- Loire. Het monster werd tot de doodstraf veroordeeld en zijne medeplichtige tot tien jaar opsluiting. Roubaais. Een 19 1)2 jarig meisjé, geboortig van Reninghelst, heeft zich hier verleden week vergeven met zurkelzout in te nemen. Het meisje verliet het ouderlijke huis aan den ouderdom van 14 jaren, en woonde onlangs bij een harer broeders, beenhouwer alhier. Nu was zij bediende in een winkel en daags voor hare hopelooze daad had men niet bijzonders aan haar be merkt. De vrouw bij wien zij op logement was vond haar dood op hare kamer. Persië. Salar-ed-Doelèh, de Perzi sche prins, die tegen zijn broeder, den wet tigen Sjah, was opgestaan, heeft het onderspit moeten delven. Blijkens een bericht uit Teheran, heeft deze hoofdmuiter de vlucht genomen in het Britsche consulaatgebouw in Kormandsjag. Hij heeft de Britsche over heden om bescherming en veiligheid gevraagd voor zich en zijn gezin. De eerste burgeroorlog sinds het optreden van den nieuwen Sjah is alzoo geëindigd zonder diens gezag ernstig in gevaar te brengen. Zeeramp. 100 slachtoffers. De Santiago» van de Pacificmaatschappij heeft ten noorden van Kaap Corral schipbreuk ge leden twee der opvarenden werden gered de anderen zijn, naar men meldt, omgeko men. Er waren circa 100 man aan boord. In Oost-Kndië wordt door het Soera- bayasch Handelsblad gewezen op gruwelijke toestanden die nog heerschen op het eiland Flores, die onder Nederlandsch gezag staat. Daar wonen nog menscheneters. Het zijn de verspreide stammen, die tusschen de kampongs Keo en Waimake (zuidwest Flores) wonen. Men vindt in deze streek geen enkel graf; niemand wordt in dit land oud. Zoo dra iemand grijze haren krijgt en ouderdoms gebreken vertoont, is het zijn tijd om te sterven en voor de jongeren is het tijd om feest te vieren. De oude van dagen wordt op de slachtbank geplaatst, om straks, onder het rumoer en gejoel der menigte, boven het vuur te worden geroosterd. Ieder krijgt een stukje en met een djagang erbij is 't de grootste lekkernij, die het volk kent, veel lekkerder dan een stukje gebraden wild. Zieken ondergaan hetzelfde lot. Toevallig gevonden lijken dito, dito. Handelaren, die langs de zuidkust varen van Nanga-Lili, Naga-Rance naar Ende, wagen het nimmer in deze streken aan wal te gaan, daar menigeen reeds door de bevol king is opgeeten, en hun prauwen zijn leeg geplunderd. De handelaren durven zelfs niet te dicht onder den wal varen, daar het me nigmaal voorgekomen is, dat de bewoners van den kust met pijlen op hen schoten. Dit doen zij, wanneer zij merken, dat de prauw voerders niet naar hun geroep aan den wal willen luisteren. Mocht er ooit op deze kust een schip stran den, dan kan men zeker zijn, dat de opva renden in de magen der kustbewoners zullen verdwijnen. Moge het dan nog een vaartuig zijn onder de vlag eener machtige mogend heid. Er zijn op de kust van Flores reeds tal van schepen gestrand, vooral Amerikaansche met petroleumgelukkig nooit in de buurt der menscheneters. De regeering zij verstandig en make een einde aan dezen toestand, voor het te laat is, zegt genoemd blad. En van meer dan eene andere zijde dringt men terecht aan de krachtige maatregelen om die gruwelen-tegen te gaan. van de Wareinstraat, te Hazebrouck, over eenige maanden aangehouden werd. Abel Pollet beschuldigde haar van medeplichtig heid in diefstal en van verheeling. De vrouw is nu terug in vrijheid gesteld. Dinsdag avond heeft zij het gevang van Bethune ver laten. Er is maar eene zaak ingeschreven op de rol van het assisenhof onzer provintie, die maandag aanstaande 1 juli geopend wordt onder het voorzitterschap van M. De Bast, rhadsheer bij het beroepshof van Gent. Het is de zaak van den beschuldigde Camille Guyard gezegd Lapare. Hij wordt beschul digd van le diefstal met bezwarende om standigheden, ten nadeele van Hendrik De Groote, bijzondere te Dadizeele, in den nacht van 28 tot 29 november 1906. 2e idem, ten nadeele van Nathalie Wey- maere, wed. Delhaeye, zonder beroep, te Rousbrugge, in den nacht van 20 tot 21 appil 1906. 3e idem, ten nadeele van Amand Balliu, en dezes dochter Elodie. landbouwers te Oostvleteren, in den nacht van 17 tot 18 april 1906. 4e diefstal met braak en beklimming, van 380 fr. en eetwaren ten nadeele van de echt- genooten Cesar Pruvost-Leroy. landbou wers te Neuf-Berquin, Frankrijk Noord, in den nacht van 19 tot 20 november 1906. M. de ridder van Elewyck, substituut van den beer prokureur des konings, zal den ze tel van het openbaar ministerie bekleeden. M. Laheyne, van IJper, is met de verdedi ging gelast. MM. Halleux en ridder van de Walle zullen zetélen als bijzitters. Acht getuigen van Poperinghe zijn gedag- vaardigd voor dinsdag 2 Juli 1. M. de poli- tie-kommissaris2. de politie-agent Jules Thulliez; 3. Eugenie Wulleman (vrouw Pattyn)4. Ampen Alfons; 5 Techel Jéróme; 6. Lemahieu Léon7. Bouthez Camille en 8. Rabaut Henri. Onze lezers zullen zich herinneren dat vrouw Hélèna Degraeve, een herbergierster STADSNIEUWS. Vrijdag nacht, wanneer de tolbeambten Torrez en Verhalleman van dienst kwamen in de Boomgaardstraat, bemerkten zij een persoon die bezig was de afleidingsbuizen af fe trekken van het magazijn van M. Georges De Cat. Deze persoon hun ziende aankomen nam de vlucht, een zak achterlatende met zinken buizen erin die plat gestampt waren. De tolbeambten zettenden den dief achterna doch hij verdween langs de St, Michielstraat In den loop dezer week zijn afleidingsbuizen afgetrokken geweest van het huis van Aimé Bortier, Veurnestraat en van het huis van de Wed. Lacaire in de Komstraat. Een streng onderzoek is ingesteld. Zaterdag laatst ontstond er op den vo- gelhoek alweer ruzie tusschen twee buur vrouwen, nopens een eind afgesneden ijzer- draad. Henri Suffys, knecht bij R. Moncarey en Jules Claire, knecht bij Chi. Beheyt waren Donderdag in de Veurnestraat met eene la ding toen den tram opkwam. Eene doofde oude vrouw Vwas op de tramlijn en op vijf stappen van den tram konden zij de vrouw van eene gewisse dood redden. Zulke daad verdient eene belooning. C. C. die uit hoofde van smokkelarij te Breedene bij Oostende gevangen en te Brugge veroordeeld werd tot 4 maaoden ge vangzitting en 39,000 fr. boete of 3 maan den gevang, is zondag laatst rond 7 ure 's avonds in de Boeschepestraat door de politie aangehouden geweest. Zondag nacht rond 121)2 ure ontstond er ruzie in de Veurnestraat tusschen herber giers en andere gasten. De politie is er tus schen gekomen om een einde eraan te stellen. Een onderzoek is geopend. Rond dezelfde uur geraakten eenige herbergiers der Hondstraat ook in ruzie onder elkaar voor eene nietigheid. Alles liep daar toch af met wat verwijtingen. De politie op nachtronde zijnde hoorde Zondag nacht een getier en gerucht in het Poortegat. Zij ging er naartoe en bestatigde dat het zekeren Auguste D. was, die aan het kijven was met zijn gebeurs. Maandag morgen ging Camille Corde nier, herbergier hier aan de statie, met zijnen velo naar zijn hommelhof, gelegen langs de ouderdom-kalsiede. Terwijl hij daar aan het werk was had hij zijnen velo langs den openbaren weg gesteld. Toen hij om 8 ure zijn velo wilde nemen, bestatigde hij dat deze verdwenen was. Hij had maar een per soon zien voorbij gaan die hij niet herkend bad. De politie-kommissaris is op spoor van den dader. C. L. die Maandag avond met zijn ge span over de Groote Markt reed, werd in overtreding genomen voor te rijden zonder licht. Dinsdag namiddag trok K. G. met een makker over de Groote Markt in volkomen staat van dronkenschap. Beiden werden naar den amigo geleid tot hunne ontnuchte- ing. Proces-verbal is opgemaakt. Donderdag verschenen M. Jér. en D. Maur. voor de rechtbank van Yper voor sla gen en openbare dronkenschap. M. werd veroordeeld voor 8 dagen gevang, 26 fr. en 15 fr. boete en D. tot 15 fr. boete en 3 dagen gevang. De Tramlijn Dixntude-Oosten- de is met zaterdag 29 juni in uitbating ge bracht. Zijn benoemd tot chef-trains op de drie lijnen MM. Debusschere, Ghyselen, Bat- theu en Pladys.Tot inspecteur: VanCraey- nest, Lammens, Pil.Tot commis Devicq. De drie lijnen Poperinghe-Veurne, Dixmu- öe-Yper-Poperinghe en Dixmude-Oostende tellen samen 110 kilometers. Ongehoord feit in onze stad. Een dronkaard slaat en bijt zijne vrouw.-De vrouw sterft tengevolge de bekomene wonden. Een ongehoord feit is hier in onze stad ge beurd over eenige dagen en slechts deze week aan d'ooren van de politie gekomen. In de herberg Au bien-venu op het statie-plein, woonde sedert eenigen tijd Edouard Techel, met zijne vrouw, Leonie Vandevoorde, 51 jaar en hunne twee kin deren Op Zondag 16 Juni laatst had Techel zich in zijne eigene herberg dronken gedronken. Gewoonlijk was de kerel zeer lastig wanneer hij beschonken was en hij gaf dan zijne vrouw een braaf mensche, eene duchte rammeling. Dezen avond dus, toen hij bovenkwam, begon hij ruzie zoeken en zijne vrouw te slaan. Deze vluchtte beneden maar de woest- aard liep achterna en trok de ongelukkige met het haar naar hoven. Dan viel de beul zijne vrouw aan, sloeg haar onmeedoogend, wierp haar ten gronde, trapte erop over ge heel het lichaam en heet haar in aangezicht, horst en knien, tot de arme vrouw in be zwijming nederviel en de beul, zooals een verzadigd dier, zijn lillend slachtoffer ruste liet. Den Dinsdag na die vreeselijke gebeurte nis, gevoelde de vrouw zich onpasselijk en nam eene medecijn om de hevige buikpijn die zij gevoelde, 'te stillen. Dit hielp niet en den donderdag 20, moest de arme vrouw zich te bed liggen. Haar toestand verslechte zoo danig, dat zij maandag laatst moest berecht worden. De vrouw had hare wonden getoond aan een gebuur en verklaard dat zij voortkwa men van slagen en beten alzoo kwam de gebeurtenis aan deooren der politie. Dinsdag stelde de heer politie-kommissaris een onder zoek in, en woensdag namiddag stapte het parket van Yper alhier af, vergezeld van twee wetsdoktoors. De vrouw werd onderzocht en op de on dervragingen van 't parket, zegde zij nog dat hare wonden van geen slagen voortkwamen. Techel werd naar liet politiebureel geleid om ondervraagd te worden gezien den bed en kelijken toestand zijner vrouw, werd de kerel op hare aanvraag nog vrij gelaten. Vrijdag morgend rond 2 ure is de ongeluk kige gestorven. De politie heeft den beul rond 10 ure gaan aanhouden en hem naar het gevang van Yper overgebracht. Men zou zulke redelooze scnepselen niet te veel kun nen straffen. Het lijk der vrouw is naar het gasthuis overgebracht geweest waar het parket van Yper, zaterdag namiddag de lijkschouwing zal komen doen. Het is bedekt met wonden en gansch blauw tengevolge de toegebrachte slagen. Sint Jan-ter-Bieszen. Inhuldi ging van den Eerw. Heer L. Portierals pastor van Sint Jan-ter-Biezen, op Ker mis-Woensdag 26 Juni.'tWas waarlijk een schoon feest dat Woensdag alhier plaats had en voorzeker zullen de inwoners den dag dezer inhuldiging lange in hun geheugen houden. Met den vroegen morgen was iedereen te beene, en, alhoewel het weder niet al te gun- tig scheen te geworden, deed elkeen zijn best om zijne woning versierlijk en mooi op te pinnen. Alle huizen waren bevlagd en bebloemd geene uitzonderingen! Niemand wilde ten achteren blijven en elk deed om ter best en om ter meest Tot den molen toe, die stond met zijne lange open armen vol groen en bloemen, den nieuwen pastor schijnende af te wachten om hem te verwelkommen 't Was rond 10 3/4 ure toen E. H. Portier met den zeer E. H. Deken van Poperinghe langs de Poperinghe-kalsiede afkwamen en door een groep ruiters en velomannen, die hen te gemoet gegaan waren, onthaald wer den. Vreugdeschoten melden de blijde aankomst aan de afwachtende parochianenhet klokje der kerk werpt hare zilveren toontjes over de verblijde gemeente en de zon, die men nog niet gezien had, schijnt aan het feest ook te willen deelnemen om dit op te luisteren, en drijft alle donkere wolken weg. Ruiters en velos, gevolgd door het rijtuig der Eerweerde Heeren trekken naar de ge meente terug. Bij de herberg Het Hof van Commerce staat eene prachtige triomfpoort die hare groene, rijk bebloemde boog ten hemel heft en waarop te lezen staat Gezegend zij Hij die komt In den naam des Heeren. Wat verder wenscht een schrift in reus achtige letters den nieuwen herder Wel kom en wellicht geraakt den groep tot aan het einde der gemeente-plaats, waar eene kapel staat. Een prachtige stoet verwacht hier ruiters, velos en geestelijken, en wijl de peerden zich aan 't hoofd zetten en goede orde aan den stoet stellen, spreekt den heer Burgemeester van Watou, den nieuwen pastor den wel- komgroet toe. Volgt een kort antwoord van den E. H. Portier. De kerkgewaden worden dan aangetrokken en een lief meisje komt voor, biedt den nieuwen pastor den herder staf aan en verwelkomt hem met het volgen de komplimentje Den Heer Portier bedankt de kleine en den stoet trekt vooruit. Aan 't hoofd, een dertigtal prachtige peer den met deftige ruiters, op hun beste gepint, dienen als eerewacht en wekken ieders be wondering opVolgen een twintigtal knappe muilezels, ook al met bloemen getooid en bekransd. Na de ruiters komen de velos hoeveel velos! en hoe smaakvol versierd!... er waren er die letterlijk verdoken waren onder de bloemen Na dit ziet men den geestelijken stoet, dit deel, vertooning van lieve kinderen en jeugdige maagden, brengt ook niet weinig bij om den stoet luisterrijk te maken en de talrijke aanschouwers in opgetogenheid te brengen. Hoe bevallig die groep herders en herderinnetjes Hoe ingetogen die groep kleine paters franciscanen! Hoe rijk en prachtig den groep van Sint Jan, patroon der gemeente! Sint Jan, die zoo gevierd wordt ter kerke, was er geheel lief verbeeld. Hoe lieftallig den groep van jonge meisjes, de vreemde natiën voorstellend! Hoe schoon de heiligen Zacharias en Elisabeth en hoe deftig den groep der Congregatie van O.-L.V. Alle aanschouwers staan in verrukking en drukken luidruchtig hunne tevredenheid uit. Daarop volgen den nieuwen Pastor, om ringd van den Zeer E. H. Deken, de uitge- noodigden, de geestelijken, de familieleden, de leden van den gemeenteraad en kerkraad enz. Dat zijn de groepen van den prachtigen stoet die met zooveel orde door de Eerweerde Zusters en den onvermoeibaren heer koster O. Doise opgeleid worden! Wat al moeite hebben zij zich niet gegeven om alles wel te schikken Zij halen waarlijk eere van hun werk De stoet trekt door de schoone versierde straten: langs beide kanten staan sparre- boompjes geplant, aan elkaar verbonden met groene bebloemde takken. De inwoners hebben hun best gedaan en hunnen nieuwen pastor ziet er geheel tevre den uit wijl hij dit alles doorloopt. Aan den ingang der kerkstraat, staat nog de wwmmm OP worden aanvaard STUDIËN DER NOTARISSEN EN n.; in eene zitting om 3 uren namiddag, ter herberg Het Stad huis, Groote Markt, te Poperinghe, open bare verkooping van Laatst bewoond door Joannes Camerlynck. GELEGEN Gebruikt door Frederic Vanloot, tot 1 October 1908, aan 210 fr. bij jar e boven de lasten. Kantoren van de Notarissen om 2 uren namiddag, te Poperinghe, op de Groote Markt, ter estaminet La Maison de Ville in de gewo ne verkoopzaal der Notarissen, In den Bazar, bij Sansen-Decorte Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, nr 70. Assisenhof van West-Vlaanderen. Invrijheidstelling. O blij gedrang om groep en stoet O stem des volks in welkomgroet En hulde en zegewenschen Zoete eenvoud, die den herder viert En 't kerkje tooit, en 't huis versiert Van honderd blijde menschen Zoo gauw het dorp den morgen zag Kwam 't allen kant de vreugdevlag Uit dak en venster kijken Het veld heeft wit en groen gebracht De bloemhof zijne lentepracht Waarmêe de muur zou prijken. Het sperreboompje rogst de baan Langs waar de stoet u voor zal gaan En brengt tot uw beminden En 't vlecht, tot blijder feestgebaar De bonte vaantjes in zijn haar Die spelen met de winden. Aanveerd dien staf, dien herderstaf Dien God u maakte, de kerk u gaf Om ons, uw volk te leiden, God make u rijk schapenvacht Goê werken die zijn zegen bracht In onze christene weiden. Geniet ons hertlijk eenvoud smaak Ons welkom laat ons liefdespraak In 't priesterhert u dringen De christen vrome liefde zal U troosten, als het zorgental Uw leven zal omringen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1