HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN Q1STREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. GEZAAGD HOUT EEN WOONHUIS te koopen of te pachten Een groot Woonhuis fllEUWS UIT BELGIE. Grooien keus van Kindervoituren in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Gasthuisstr. IS, Poperinghe. ZONDAG 13 October 1907. 5 Centiemen. Derde Jaar. Nr 46. ANNONCEN Eerst© Thps,Bollingen en flerkrgkerinissen Den Vrijdag 25 October 1907 Notaris DB VOS TE WATOU. Dcnderdag 24 Oktober 1907, TE mATOU, Vlakte 5 aren 29 cent. SEFFENS TE VERK00PEN De Gemeentekiezingen. Den drukregel 10 c. Op 't er - s!" bl td 20 c. word,'ii ingelijfd mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den- Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 fi erbergiers buiten stad f. 1,50 binnen stad f-1.00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 16, Poperinghe. Studie van Mler Bacquaert, Notaris te Poperinghe. TE POPERINGHE, Openbare Vei*koopinQ Bestaande namentlijk in Zes maanden tijd van betaling voor de koopen boven de 20 frs. mits goede borg. Studie van den Openbare Verkooping Bijzondere Occasie Uit ter hand te koopen Uit ter hand te koopen Henri Brutsaert-Duclos, TRAPPISTEN CHICOREI VINCART bij R. MONCAREY, Poperinghe BUITENliAHDSCH NIEUÖJS. «Geld gevonden. POPESJSEEmUt Het recht, annoncen of artikels te iveigeren is voorbehouden. om 2 ure namiddagter herberg A la Cour de Commerce, bij Pieter Quaghebeur-Proot, aan de Statie van extra droog 100 vkm. Iepen Hout van 4 cent. dikte, 300 3 75 1 c. 5 mil. dikte, 50 12 cent. dikte, 300 Populieren Hout 2 c. 5 mil. dikte, 100 1 c. 5 mil. dikte, 50 Abeelen Hout 2 c. 5 mil. dikte, en 25 boekjes Kiste- of Schrijnberd. in ééne zitting;, om 2 uren namiddagter herberg-brou- werij bewoond door d'heer Henri De- poers, VAN en afhangelijkheden met 22 aren 65 cent. Grond van gebouwen en Zaailand. Gebruikt door Petrus Viane, tot 15 Maart 1916, mits 80 frs. 's jaars, boven de lasten. Een allergerievigst liuis met zaal 30 me ters lang op 5 breed, hof, aalput (150 stan den), citern- en pompwater. Schikkig voor hoegenaamd allen handel, met uitweg langst straat goed berijdbaar, 39, Casselstraat, recht over 't groot portaal ■van O. L. Kerk. Zeer voordeelige voorwaarden. met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg a la Cour de Cassel, gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, nr 70. 3 schoone hondekarren en eene bascule met gewichten, 250 kilos kracht. Alles aan zeer voordeelige prijzen. Inlichtingen ten bureele dezer. Een Woonhui* staande in O. L. V. Kruisse, laatst bewoond door Mr Auguste Deraedt. Voor inlichtingen zich te begeven bij Bruggestraat, POPERINGHE. Verbetert de Koffie VERKRIJGBAAR Poperinghe. Zaterdag namiddag,5 dezer, verliep het termijn vastgesteld voor "iet aanbieden van de kandidaten voor de Gemeentekiezing van 20 October. Twee par tijen treden hier in het strijdperk de katho lieken en de liberalen. De katholieke kandidaten zijn, de heeren Beck Henri, brouwer, Lava. Aimé, oud-nota ris, Lebbe Georges, handelaar, Quaghebeur Pieter rentenier, Vancayzeele Emeric, land bouwer en van Merris Félix, grondeigenaar. De liberale kandidaten zijn, de heeren Cambron Charles, landbouwer, Carton Aimé ioopman, Masschelein Valère, brouwer, Roelens Eugène, handelaar, Valcke Emile, eigenaar en Vandooren Julien, nijveraar. De' Katholieken staan onder de lijst nr 1. Yper. Katholieken Begerem Geor ges, advokaat, Biebuyck Albert, advokaat, Boone Cyrille, brouwer, Bouquet Remi, han delaar, Fiers Henri, aannemer, Fraeys Er- nest, grondeigenaar, Vandepeerehoom Léon, grondeigenaar. Yperschen groep Froidure Robert, handelaar, Lapiere Georges, inge nieur-aannemer, Valcke Alfred, fabricant, Vermeulen Henri brouwer. LiberalenBrun- faut Auguste, eigenaar, Duhièvre Armand, bankier, Vermeulen Hector, brouwer. Crombeke. Katholieken Coene Petrus, Debacker Arsène, Derycke Henri, Kesteman Cesar, Liberalen Delanote Achil- le, Vandromme Benoit. Stavele. Katholieken Butaye Hen- ri-Aloïs, Coene Henri, Cornelis Julien, Re- cour Frederik. TegenlijstDevos Pieter. Proven. De 4 leden der le reeks zijn gekozen zonder strijd voor de open staande plaats der '2e reeks strijd tusschen Keirsebilck Charles en Haghebaert Honoré. Rousbrugge. Liberalen Cambron Jules, Delanote Henri, Derycke Jules, Mos taert Julien. Katholieken Bustraen Petrus, Leys Honoré, Top Karei, Vanden Berghe Désire. Beveren-op-Yser. Katholieken ge kozen zonder strijd Ameloot Gustaaf, land bouwer, Butaye Désiré, doktoor, Feys Cy rille, brouwer, George Benoit, landbouwer, Watou. Katholieken gekozen zon der strijd le reeks Brutsaert Charles, Cor- denier Francis, Huys Henri. 2e reeks Petyt Charles. Loc re. Katholieken Covemaecker Jules, landbouwer, Dekeuwer Henri, land bouwer, Leroy Justin, landbouwer. Tegen lijst Gouwy Gaston, landbouwer. Langhemark. Katholieken Pat- tyn, Planckeel, Vandenbulcke, Vander- meersch, Vuylsteke. Tegenpartij Garette, Soete, Vandenbroucke, Vandeputte. Afzon derlijke kandidaat Bril. Loo. Katholieken Butaye, De- quidt, Heindrycx, Vanderfaeillie. Tegenlijst Dujardein. Boesinghe. Strijd tusschen drie katholieke lijsten. Ie lijstCoppin Mellon, Perien Engelbert, Plamon Henri, Vanden berghe Jan. 2® lijst Debackere Leonard Vandeputte Jules. 3° lijstVandenbussche Alois. Woesten. Katholieken, 1® lijst Logie, Ramon, Vandevoorde, Vanneste. Ka tholieken, 2® lijstAdriaén, Dochy, Hoorel- beke, Noppe. Reninghelst. Katholieken, le lijst Jacob Cyrille, landbouwer, Lefebvre Henri, landbouwer, Vandermarliere Emile, land bouwer, Verdonck-Hardeman Auguste, land bouwer. Katholieken, 2e lijst Deramaut Remi, landbouwer, Lamerant Casimir, ren tenier, Vancayzeele Fr., Notaris, Verdonck Basile, landbouwer. Westoutre. Katholieken, 1® lijst Becuwe Henri, Descamps Jan. Rouseré Re mi, Specenier Cyrille. Katholieken, 2e lijst Debrabandere Henri, Logie Auguste, Planc- queel Henri, Verhaeghe Jules. Westvlcteren. Katholieken geko zen zonder strijd Demolder Charles-Louis, Deinuys Francois, Vanheveren Francois Vandenbussche Charles. Oostvleteren. Katholieken geko zen zonder strijd Debergh H. Garmyn Ach. Leuridan P. Vandenberghe Ch. Vlamertinghe. Katholieken van beide reeksen gekozen zonder strijd, le reeks: Bouve Louis, Decat Charles, Delanote Jules, Verdonck Constant, Vereecke Henri. 2e reeks Vandelanoite Evarist. Dranoutre. Katholieken gekozen zonder strijd D'Hoine Henri, Geloen Jé- remie, Ingelbeen Joseph, Louf Henri. De ge kozenen geven eene brooddeeling aan de behoeftigen te dezer gelegenheid. Merckem - bij - Dixmude. Geen strijd. De vijf katholieke uittredende leden zijn gekozen verklaard. Isenberghe - (Veurne). Katholie ken gekozen zonder strijd Comeyne, Maze- reel, Rooryck voor 8 jaarRyckeboer en De Baenri: voor 4 jaar. Isenberghe is noch-' tans èene oude liberale vesting Herzeele. De katholieken zijn voor de twee reeksen zonder strijd herkozen. Leyseele. Er is hier hevige strijd tusschen liberalen en katholieken. Houthem bij Veurne Er zijn twee katholieke lijsten tegen elkander voor gesteld Nieuwpoort Strijd tusschen ka- tholi-ken en liberalen katholieken Cool, Dewaele, Huyghebaert, Stroom, Vandena- beele. Veurne. Strijd tusschen katholie* ken en liberalen katholieken Pil, Bouten, Dambre-Veys, Therssen en Van Hee. De katholieken zijn zonder strijd gekozen te Passchendaele, Alveringhem, Bulscamp, Pollinckhove, Nieucapelle en Hoogstade. Ghyverinchove. Strijd tusschen katholieken en liberalen met twee volledige lijsten. Lampernisse. Strijd tusschen ka tholieken met eene volledige lijst tegen een afzonderlijken kandidaat. Reninghe. Twee volledige lijsten van katholieken zijn voorgesteld. Frankrijk. De gasthuizen zonder kloosterzusters. Een 3jarig kind. Ger- maine Debry, was naar het burgerlijk gast* huis van Parijs gezonden om er verpleegd te worden. Eene der wereldlijke ziekenver pleegsters deed het kind in een bad gaan zonder dén warmtegraad te hebben gemeten Nauwelijks was het kleine meisjein het bad" of zij begon te huilen van de pijn. Zij werd er spoedig uitgetrokken, zij was reeds zoo schrikkelijk verbrand dat zij eenige oogen- blikken nadien overleed. De bestuurders van het gasthuis hebben de zaak willen geheim houden om het schandaal te belettenmaar de ouders zijn te weten gekomen op welke wijze hun kind gestorven is, en hebben eene klacht ingediend. De president der fransche republiek heeft donderdag het burgerlijk gasthuis van Villeneuve bezocht en aan vier der gasthuis- zusters de medalie van den burgerlijken bij stand overhandigd. En binnen kort zullen misschien diezelfde zusters door de fransche regeering, niet alleen uit het gasthuis, maar zelfs uit het land verjaagd worden. De KerkvervolgingHoe hevig de kerkvervolging in Frankrijk woedde, tot nu toe had men de hand niet durven slaan aan de Zusterkens der Armen, 't Is nu ge daan. In de Ardennen werd een huis van de Zusterkens der Armen gesloten. 16 Zusiers en 130 ongelukkige oudjes, mannen en vrouwen, die er eene toevlucht hadden gevonden, werden zonder medelijden de straat opgeworpen, 't Is oprecht wraakroe pend. De Overstroomingen.In de vallei van de Ouveze heeft de overstrooming eene groote verwoesting aangerichtzeven per sonen zijn er verdronken. Te Pouzin is het terras van een hotel ingestorttwee vrou wen die er zich op bevonden zijn verdronken. Een molen, waarin zich vier personen be vonden, werd door het geweld van den vloed omgerukt en meegevoerd, op verscheidene spoorlijnen is het treinenverkeer onderbro ken tengevolge van het water dat de lijnen overstroomd. Indië. De slachtoffers der wilde dieren. Weer is in Engelsch Indië het ambtelijke verslag verschenen van het aan tal menschen. die in het afgeloopen jaar den dood hebben gevonden door wilde dieren en slangen, in 1906 zijn 2084 menschen door wilde dieren verscheurd, tegen 2051 in 1905 (in de Yereenigde Provinciën werden 178 menschen door wolven gedood). Aan slan genbeet stierven er 22,854 tegen 21,797 in 1905. De vermeerdering schrijft men toe aan overstroomingen in 1906, die de slangen in grooter getalle de huizen in dreven. STADSNIEUWS. Diefstal.—Op Woensdag morgen 2n Octo ber bestatigde Theophile Derycke, landbou wer langs de Abeele kalsiede, dat dieven des nachts in zijn paarden- en koeistal gedron gen waren en er wat beddegoed en kleeding- stukken genomen hadden. De politie onder zoekt de zaak en denkt op het spoor der daders te zijn. Inbraak.In den nacht van 2-3 oct., hebben stoutmoedige dieven gepoogd binnen te breken in de herberg "De Wagenmakerij" op het Hooge, bewoond door Reini David. De dieven hadden reeds een venster opengescho ven toen de baas gerucht hoordehij stond op en ging zien, doch de inbrekers hadden reeds de vlucht genomen zonder iets te kun nen medenemen. In overtredingZaterdag nacht om 2 1)2 ure heeft de policie proces opgemaakt tegen den baas eener herberg der Nazareth- straat wiens herberg nog open was en tegen zes personen die er zich bevonden. Aanhoudingen. Zondag namiddag werden door den heer Politie-Kornmissaris twee aanhoudingen gedaan inde 10Geboden. Deze van L. C., beticht van verscheidene diefstallen met bezwarende omstandigheden, onder andere van een diefstal met beklim ming te Reninghelst, waar hij verscheidene juweelen gestolen heeft en van een diefte van 10 fr. te Locre. Hij heeft nog eene heele an dere reeks zaken ten zijnen laste De tweede aangehoudene is zekeren M. D., die nog eene gevangzitling van 8 dagen uit te boeten had. Beide mannen zijn Maandag laatst naar Yper overgebracht geweest. Verschrikte koei. Dinsdag morgen kwam een landbouwer van Stavele met eene koei door de Yperstraat juist op het uur dat de tram aangestoomd kwam. Het dier ver schrikte en sprong dwars op de lijn van den tram. De machinist dat ziende, kon nog op tijds stilhouden op ongeveer twee meters van het dier. De persoon die Zondag voormiddag, tus schen de Markt en O. L. V. kerk, geld verlo ren heeft mag zich ten politiebureele wenden. De noodige inlichtingen zullen hem daar ge geven worden om weder in 't bezit der som te komen. Deze zal maar gegeven worden aan wie de natuur ervan en de beschrijving van het voorwerp die ze inhoud, kan geven. Itousbro^ge.De minister van open bare werken in onze gemeente. Den Maandag 30 Sept. 1.1. is den heer Delbeke minister van openbare werken, vergezeld van zijn kabinet-overste, alhier per automo bile aangekomen hij heeft den staats- steenweg in den geheelen doorgang van Rousbrugge zoodanig slecht gevonden, dat hij is moeten uit zijnen automobile stappen en te voet gaan. Den zaterdag 5 October is hij terug gekomen en deze maal vergezeld van den heer ingenieur Froidure en den heer conducteur Jansens en hebben geza- mentlijk den steenweg in den doorgang nauwkeurig nagezien, 't Is te verhoopen dat dien toestand welhaast zal veranderen, want nergens de weêrga. Yperen. Rijschool. De officieren, onderofficieren en brigadiers der verschil lende regimenten ruiterij, aangeduid om in de rijschool de leergangen te volgen van het jaar 1907-1908, zijn aangekomen en de leer gangen zijn begonnen op 1 October. 3C linie. De sergeant-majoor Delvaux der regimentschool van het 3® linie is verhe ven tot den graad van adjudant. Bezoek van den minister van openbare werken. Woensdag, om 4 ure, is M. Del beke, met zijnen kabinetsoverste M. Lambin, per auto van Kortrijk naar Yperen vertrok ken. In den omtrek der stad heeft hij met veel belangstelling de grintwegen nagezien, welke als proef met teer overgoten worden, door het beheer van Bruggen en Wegen, in het arrondissement Y peren Daarna is hij het kanaal dat tusschen de Leie en de Yperlee gegraven wordt, gaan na zien. Hij heeft beloofd dit kanaal spoedig te zullen doen afwerken. De genaamde René Decadt, 24 jaar, wonende op den steenweg van Brugge, was zaterdag morgend, in het werkhuis van Mad. wed. Dom, op den steenweg van Dixmude, aan 't werk met de schaafmachien. Decadt raakte met de handen tusschen de machien de ongelukkige werd vier vingeren van de rechterhand en een van de linkerhand afgerukt. Ontvreemdingen. Het parket onder zoekt thans eene erge zaak in de statie. Er is kwestie van ontvreemding van geldsom men, ten nadeele van het spoorwegbestuur. Het juiste cijfer van het gestolen geld is nog niet gekend, doch het moet nogal belangrijk zijn. Uit het eerste onderzoek is reeds geble ken dat de ontrouwe bediende in eene maal eens 400 fr. gestolen heeft. De ontvreemdin gen duurden reeds twee maanden. De plich- tige zou naar Frankrijk gevlucht zijn. Later Ziehier hoe de oneerlijke bediende T... E... te werke ging. Hij ontving de pak jes die tegen betaling (remboursement) aan kwamen, legde ze van kant tot hij tijd had deze zelf te bestellen en hield er het geld van voor hem, zorgende de documenten te doen verdwijnen. De opzoekingen hebben nog de aanzienlijkheid der achterhoudingen niet doen kennen. Het is nochtans vastgesteld dat T... E... samen wrocht met een ander bediende, die ook reeds gekend is. Onder ander heeft T... E... achtergehou den 269 fr. ontvangen bij den baron de Posch te Yper; 72 fr. ontvangen bij doktor Deroo 30 fr. bij Mad. Verbeke 26 fr. bij M. Vermast27 fr. bij Mad. Godt. Andere ontvreemde ontvangsten zijn nog te onder zoeken. Men heeft geen nieuws van den vluchteling zijne moeder, ondervraagd, zegt niet te weten waar haar zoon verblijft. Corrcctioiiiieele Iteclithank. Doodelijke messteek. Op 24 juni laatst, kwam Charles Monnet, rond 9 ure 's avonds binnen in de herberg De Voerman ge houden door Jules Dhooge, Rijsselpoort. De kerel, die dronken was, sloeg de meube len aan stukken en toen de baas hem deze wilde doen betalen, trok Monnet zijn mes en gaf den baas eene steek in den nek. De ge wonde stierf. De moordenaar verscheen donderdag voor de correctionneele rechtbank van Yper en werd er veroordeeld tot vijf jaar gevang, voor slagen, de dood voor gevolg hebbend 50 fr. boete voor bedreigingen jegen Jules Verschoore15 dagen en 26 fr. voor in braak en 10 fr. voor braak van meubelen. Monnet werd seffens aangehouden. Kloeselare. Doodelijh ongeluk. Woensdag avond is de rondleurder David De Graeve, 47 jaar oud, van Clerken, door den buurttram komende van Hooglede om ver geworpen en verpletterd geworden. De machinist kon ten gevolge der duisternis slechts den ongelukkige bemerken toen hij er nog slechts enkele meters af was. Hij stopte oogenblikkelijk. Doch het was reeds te laat. De dood moet oogenblikkelijk ge weest zijn. Oostende. Dronkaardsdaad. Drie dronken kerels kwamen maandag mor gend in eene herberg gehouden door Médard Lams. Op de weigering van dezen laatste hun drank te bestellen, bracht een der dronkaards aan den herbergier een hevigen messteek toe welke eenen slagader doorsneed. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. De moordenaar is aangehouden. Aalst.Drama. Dinsdag namiddag kreeg de genaamde Marie Desmet, 33 jaar, echtgenoote Leopold Tellon, twist met eene buurvrouw, Maria-Theresia Vangeert, 44 jaar, echtgenoote Frans Vanwaarberg. De ruzie was ontstaan door de kinderen van beide vrouwen. Weldra ontaarde de twist in een gevecht; de twee tegenstreefsters sloe gen er duchtig op los met hunne kloefen, Marie Desmet greep ten slotte vrouw Van- geert vast wierp haar te gronde en ging voort met slaan. De geburen kwamen tusschen en rukten Marie Desmet van hare tegenstreefstertoen bestatigde men dat vrouw Vangeert opge houden had te leven. Doktor Martens, in allerijl ontboden, kon slechts de dood bes'ta- tigen. De plichtige werd door den politieof ficier Gits en twee agenten aangehouden en naar het bureel geleid, ter beschikking van het parket. Uit de lijkschouwing is gebleken dat vrouw Vangeert dood is van eene hertaderbreuk. Bijgevolg werd vrouw Desmet in vrijheid gesteld en zij zal slechts vervolgd worden voor slagen en kwetsuren. Wépion. Schrikkelijke Moord. Een schrikkelijke moord heeft de gemeente Wépion in verslagenheid gebracht. Eene jonge dienstmeid, de 17jarige José- fina Marion, werd donderdag avond vlak voorde woning harer meesters, vermoord. Het huis staat geheel afgezonderd en dit gaf den moordenaar de kans om in de duis ternis op de vlucht te gaan. Een dolksteek in den hals had de dood veroorzaakt. De moordenaar is natuurlijk niet gekend, zoo min als de aanleiding tot de misdaad. De ontvreemding van 326,000 fr. Loysson bekent. Men vindt 289,000 fr. terug. De onverpoosde opzoekingen van het parket en bijzonder de iever en het doorzicht van M. den onderzoeksrechter Fromès, zijn met een volledigen uitslag be kroond geworden. De geldomhaler van de Bank van Brussel, Willem Loysson, heeft eindelijk volledige bekentenissen gedaan, en de Magistraten hebben op zijne aanduidingen, eene som van 289,000 fr. teruggevonden. Woensdag morgend werd Loysson geheel den morgend ondervraagd door de onder zoeksrechter, doch de pogingen van den magistraat leden schipbreuk tegen de halsta- rige koppigheid van den geldomhaler. 's Namiddags dacht M,Fromès het geraad zaam een grooten slag te slaan; Loysson was zedelijk uitgeput door de strikvragen die hem 's morgens uren lang gedaan wer den. In tegenwoordigheid gesteld met zijnen broeder, smeekt deze hem met tranen in de oogen berouw te hebben over zijne daad. Opeens begon Willem, zichtbaar ontroerd, te sprekenHij zegde dat hij innig zijne zinnelooze daaa betreurde, die gansch zijne familie onteerd had en eenen smet geworpen op zijn verleden van eerlijk man, dat hij altijd geweest was. Hij voegde erbij dat hij zou trachten, inde maat van het mogelijke, al het kwaad te herstellen dat hij gedaan had. Hij verklaarde dat hij 100,000 fr. toe vertrouwd had aan een zijner vrienden, Victor Gerbyhaie, schoenmaker, 71Orleans- straat, en dat hij eene andere som van 200,000 fr. verdoken had in zijne woning, onder de schouwplaat der kelderkeuken. Deze kelderkeuken, voegde hij erbij, paalt aan de keukenkamer uitgevend langs de straat. Na deze verklaringen gedaan te hebben begon Willem Loysson overvloedig te wee- nen, terwijl zijn broeder zich verwijderde. Seffens begaven zich agenten bij genoem den schoenmaker en vonden er eerst in den muur, achter de plaaster 75 ban biljetten van 1000 fr! 14 gelijke briefjes achter eene deur- omlijsting en 8 biljetten van 1000 fr. genaaid in het achterleder van eene bottien die in de vitrien stond. De agenten vertrokken met het geld en den schoenmaker mede. In het huis van Loysson vond men de 200,000 fr. niet op de aangeduide plaats. De dochter had het verdoken, en, na gecon fronteerd te zijn geweest met haar vader, miek zij de schuilplaats bekend. Zij had de kostbare, briefjes in bewaring gegeven aan eene winkelierster, zeggend dat het brieven waren De briefjes werden in gemeld huis gevonden en aangeslegen. Schrikkelijke ontploffing eener torpedo te Y'iivoorde. Een sol daat gedood, zeven erg gekwetsten. De kleine stad Vilvoorde is donderdagavond, 3n dezer, door een schrikkelijk ongeluk in op schudding gebracht. Op de hoogte der Ver brande Brug, worden thans de werkeu uit gevoerd tot verbreeding der Willebroeksche vaart. De oude brug is afgebroken en de pij lers en de zuigers aldaar moesten met spring stoffen vernield worden. Het geniekorps van Antwerpen was met deze taak gelast. Donderdag namiddag, rond 5 ure, hadden negen manschappen van dit wapen plaats ge nomen in eene boot met eene terpedo die men aan 't metselwerk van den zuiger onder wa ter zou vastklinken en daarna doen ontplof fen. In den boet stonden een luitenant, een on der-officier, een korporaal en zes soldaten. Schrikkelijke ontploffing. Plots, zonder dat men weet hoe het kwam ontplofte de terpedo met schrikkelijk ge weld. Een soldaat werd op den slag gedood, de officier en zes andere manschappen wer den tamelijk zwaar gekwetst. Hoe het ongeluk gebeurde. Donderdag namiddag rond 4 1)2 ure, wa ren twee ladingen toniet gereed gemaakt om te ontploffen. De eene lag op den ponton van de genie, waarop zich de officier, de ser- jant, de korporaal en vier soldaten bevon den de andere was in handen van den dui kelaar, die men onder water deed dalen. De laatste soldaat bevond zich in de kambuis hij was gelast met den dynamo te doen wer ken, die het vuur aan de kardoes moest ste ken. Het signaal voor de ontploffing werd door den luitenant bij middel van een fluitje gegeven wanneer deze eene derde maal floot, wilde dat Vuur beduiden. Onge lukkiglijk kwamen twee reeksen schuiten uit de twee richtingen de vaart opgevaren. De officier kreeg het noodlottig gedacht zich van zijn signaalfluitje te bedienen om de me caniciens van de twee sleepbooten te verwit tigen dat zij stoppen moestenBij 't derde gefluit drukte de soldaat, in de kambuis, op den knop van den dynamo. Een geweldige slag knalde 't. was la ding toniet die op den ponton lag, bijgevolg onder de open lucht, die ontplofte, te mid den van de groep. Op 't zelfde oogenblik ontplofte, onder water, detweede lading in de handen van den duikelaar, ook een soldat der genie. De man werd letterlijk in stukken geslagen De gedoode soldat heette Vrancken. Zijn lijk werd 's nachts in het kambuis gelaten, op het bed van den luitenant Vrijdag mor gend werd het stoffelijk overschot van den ongelukkigen soldaat naar het doodenhuis van Vilvoorde overgebracht. De negende man van de afdeel ing, de sol daat Frans Meert, is ongedeed gebleven hij was met het manoeuvreeren van den dyna mo gelast. De toestand der gekwetsten is zoo voldoen de mogelijk. Allen zijn buiten doodsgevaar ten ware onvoorziene verwikkelingen zich zouden voordoen. Moedermoord te Iloei. De ge naamde Joseph Anceau, 41 jaar oud,lan taarnaansteker, wonende met zijne moeder, eene weduwe 77 jaar oud, in de rue Saint- Martin, te Hoei, kwam alle dagen dronken thuis. Iedere maal had de oude vrouw erg te lijden van den dronkaard de kerel ontzag zich zelfs niet zijne moeder te slaan. Zondag

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1