HET NOTARIÊEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. allerschoonste Iepen. BOOMEN HOFSTEDEKEN Meester Gaston Peel, BOOMEN 87 koopen Boomen. Een groot Woonhuis te koopen of te pachten Gansch den Huisraad EER ZOpERMflG BOEK. BÜITEflMflDSCH RIED HIS Grooten keus van Speelgoederen in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Gasthuisstr. IS, Poperinghe. 38 koopen 72 koopen BEVEREN bij Rousbrugge. CHARLES GHILLEBAERT MUIL-EZELS NIEUWS UIT BEIiGIE. ZONDAG io November 1907. 5 Centiemen. Derde Jaar. Nr So. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Maandag 425 November 1907 Vrijdag 15 November 1907, DB VOS, te Watou en CAULIER te Cassel Openbare Verkooping te Vlam ertingh e, Merkweerdige Koopdag NIEUW IJZERWERK, DER KERNFRUITB00MEN. Den drukregel 40 c. Op 't e "Sfo blad 20 c. Eerste Taps, Boiliiigen en Itorbergkcrmissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1.00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Studie van Mlw Bacqwaert Notaris te Poperinghe. Donderdag 14 November 1907 TE POPERINGHE. Openbare Verkooping II TE STAVELE, Merkweerdige Verkooping Openbare Verkooping een allerbest GEMEETE BEVEREN, 5 Ha. 33 ar. 94 ca. De Poperinghenaar is het best geschikt weekblad der streek voor Annoncen. Studie van de Notarissen Op Woensdag 27 November 1907 61 koopen Eik- Iep- Esch- en Abeelen Gemakkelijk vervoer. Studie van den Notaris HAEGHEBflE^T, TE PROVEN. Op Maandag II November 1907, BERICHT koopman in PAARDEN en MUIL-EZELS TE POPERINGHE, Men verwisselt ook over andere dieren. Uit ter hand te koopen Bijzondere Occasie Vlakte 5 aren 29 cent. Door uitscheiding van bedrijf. NSaandag 18 November 1907, Verkooping door den eigenaar van Comptant betaling. Men schrijft ons uit Rousbrugge Mijnheer de uitgever BEMESTING Frankrijk. Hevige ontploffing. In het kriigswerkhuis van Bourges, is zater dag een houwitser ontploft. Vijf schutters en een burger werden gedood. Vijf anderen werden gekwetst, waarvan drie zeer erg. Caudegciire.Verdwijning.Een jongeling van 17 jaar, Marcel Barreau, is in het bosch van Nieppe verdwenen. Men leeft zijne bebloede kleederen gevonden bij de statie te Caudescure. Men vreest eene misdaad. De bende Pollet.Invrijheidstelling Donderdag 31 October werden te Eecke, de echtgenooten Dehoo, herbergiers, aan gehouden onder beschuldiging van mede plichtigen der bende Pollet. Het onderzoek bewees hunne onschuld en deze week wer den zij in vrijheid gesteld. Leon Fauvart, van Vieux-Berquin werd ook vrijgelaten. Windmolens J Beheyt4driaen, Poper. Diiitsclilaml. Eene onaangename verrassing. Toen dezer dagen te Berlijn een jonggehuwd paar de kerk verliet en de echtgenoot gereed stond om zijne wederhelft in het rijtuig te volgen, werd hij vrij on zacht op de schouders getikt. Omziende, ontdekte hij tot zijn grooten schrik een deurwaarder die hem met veelzeggend ge baar een bevel tot inbeslagneming toonde en tegelijkertijd op zijn gouden horlogeket ting wees, die fier over de witte vest hing. In een oogenblik was het sieraad van eigenaar veranderd. Uw portemonnaie, klonk het fluisterend, maar toch zoo, dat de jonge vrouw het verstond. Nadat de man der wet den inhoud in zijn zak had laten verdwijnen, kon de gelukkige echtgenoot zijn plaats in het rijtuig nemen. Engeland.62 millioen ophet water. De Lusitania het snelloopenste en het grootste schip dat er tot heden bestaat, is Maandag naar New-York vertrokken met eene lading van 62 millioen en half franks goud in staven, de grootste som tot hiertoe in eens per schip verzonden. Spanje. De Stierengevechten. Ge durende het jaar 1906 hadden er in Spanje 586 stierengevechten plaats, onder ander 272 eigenlijk gezegde gevechten met vol wassen dieren en 3l4'met jonge stieren. Het getal dieren in den strijd bezweken klimt tot 1379 en vertegenwoordigt eene waarde van 750.000 pesetas. Engeland. Mist verstrooiers. Londen zal eindelijk van den mist, den welgekenden »fog», die zooveel kwaad aan richt, worden verlost. Gekroonde hoofden bijeen. word. ii ingelijfd mtmmm Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. om 2 uren zeer stipt namiddag, ter hofwei de van Jules Vandermarliere, langs den steenweg naar Reninghelst, VAN Deze boomen zijn allen zeer langstammig eD van allergemakkelijkst vervoer door de nabijheid van den steenweg. om 1 uur zeer stipt, ter hofstede gebruikt door Mr Jules Feys, wijk den icesthoek, langs den lieizel van den Wayenburg naar Stavele dorp. VAN waaronder verscheidene Hollanders en Populieren van 2m tot 2m 25. Vergadering ter hofplaats. Op gewone voorwaarden en tijd van betaling. Door 't ambt van den Notaris Peel te Rousbrugge-Haringhe en ter ontvangst van den Notaris ISaeqaiaert voornoemd. VAN TE om 10 ure juist vóórmiddag, ter gehoorzaal van het Vredegerecht van het kanton Ha- ringhe, zijnde in het stadhuis te Rousbrugge, en ten overstaan van deu heer Vrederechter, zal Notaris tot Rousbrugge-Haringhe, overgaan tot de openbare verkooping van gehucht ïlooge Seine.) Een behuisd, bebouwd en beplant hofste deken in zeer goeden staat van gebouwen, bestaande in groot woonhuis, koei- peerde en zwijnstallen, twee schuren, wagenkot, en verdere afhatiklijkheden, bekend bij kadas ter sectie D, nummers 72, 38, 62, 71, 74, 111, 112, 114, 64a en sectie C, nummer 538 voor eene inhoudsgrootte onder bebouwde grond, hofplaats, hovenierhof, boomgaard en zaai landen, van Verdeeld in acht koopen bij plakbrieven breedvoerig beschreven. Houtprijs275 frs. Laatst bewoond en gebruikt door wijlen Jacobus Aliacker. Deze verkooping zal geschieden onkosten voor de koopers. Handslag met de geld- telling. Met tusschenkomst van Meester Joseph Simpelacrc, Notaris tot Oostvleteren. om een ure namiddag, ter hofstede bewoond door de kinders Rouseré. te Watou, langst den steenweg naar Steenvoorde, bij de her berg Het Rattekot, VAN zeer dienstig voor kuipers, schipwerkers wagenmakers en molenwerkers. Op gewone voorwaarden en tijd van be taling mits borg ten aanveerden van den Notaris Devos voornoemd. om 1 ure juist namiddag, ter hofstede van Jules Delie, langs de kalsij de naar Reninghelst, VAN zooals Iepen. Abeelen en Eiken, meestal van lm50 tot 2m12 omtrek. Ambt van den Notaris VANDE LAN0ITTE, te Vlamertinghe. ter herberg HET HOF VAN COMMERCE, meessenstraat. Maakt het publiek kenbaar dat hij zal te toop aanbieden op Vrijdag 15 November 1907 te Poveringhe ten zijnen huize, en op Zater dag 16 November te Yper op de Groote Markt, eenen grooten transport van 6 tot 18 maanden oud, allen van de beste soort en aan zeer voordeelige prijzen met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg a la Cour <le Cassc'l, gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, nr 70. Een allergerievigst huis]met zaal 30 me ters lang op 5 breed, hof, aalput (150 stan den), citern- en pompwater. Schikkig voor hoegenaamd allen handel, met uitweg langst straat goed berijdbaar, 39, Casselstraat, recht over 't groot portaal van O. L. Kerk. Zeer voordeelige voorwaarden. om 1 ure namiddagten huize van PETRUS BEUNS, Pottestraat, Poperinghe, Zooals een grooten koffer, zes stoelen, een ronde tafel, twee vierkante tafels, een commode, potten, pannen, kommen in ijzer, tellooren, een ledekant met ressort, een ijze ren koolbak, spiegel en kaders, tweeschoo- ne jachtstoven zoo goed als nieuw. Zooals zes broodmessen, spaden, hou wen in alle slach, rakels in ijzer en hout, houweelen en happen, weggen en letsen, tralie schuppen, ijzeren plattinen, zes zin ken seulen, ijzeren kettingen qn nagelhaken, hamers, kapmes, roosters en hangijzers, tangen en stokers, aardappelbraders, ijzeren wemels, krammen, winkel-bascule, enz. en verwaanden voelden zich vernederd en klein bij dit eenvoudig en toch zoo gewichtig zoo beteekenisvol rouwbericht en meer dan een die kwaad wilde en tot onheil stoken gereed stond, kwam voor dien kerkemuur tot inkeer, dien muur met zijn wit-zwart plakkaat. HaDit bericht van den dood is zoo mach tig, zoo veelvermogend en dwingt den mensch tot wel te leven, het stuwt hem voort tot enkel goeddoen. En de arme man, of de schamele werker die met harden arbeid zijn brood moet win nen, leert op dien muur verstaan en begri pen, dat hij niet altijd zal moeten slaven en wroeten, maar dat er een tijd zal komen, dat hij in betere oorden vergelding en loon bekomen voor hetgeen hij, om zijnen plicht te betrachten op de aarde, zal hebben gedaan op deze aarde, die hem weinig genoegen heeft gegeven. Eveneens op den grijzen kerkemuur leeren al dezen die in droefheid zijn gedompeld die in lijden en wee, in kommer en angst hunne dagen slijten, dat ongeluk en verdriet even vergankelijk zijn als het leven en dat er slechts troost en vrede voor eenieder zijn te vinden, daar hoog boven de sterren bij Hem die alles van in der eeuwen beeft geregeld en geschikt. Verboden nadruk H. D. Z. Zie, daar is een grijze kerkemuur. Tusschen andere druksels hangt een wit plakkaat. Eenige woorden in groote zwarte letteren, door een breeden zwarten band omlijst, staan op het witte blad tegen dien grijzen kerkemuur te lezen, en al wie naderbij ge treden komt, slaat, verstomd en als ontzet den blik op die spookachttige letterteekens Van menigeen vaart eene koude rilling door de ledematen en met deernis, verslagen en als schuw wordt een naam uitgesproken Die man... ook hij is dood! Nog zoo jong! Nauwelijks veertig jaar en reeds der wereld af. Morgen wordt hij naar het kille graf gedragen Men beziet elkander en huivert bij het naar en zielaangrijpend gepeins, dat elk zijne beurt heeft van sterven en dat wij er allen moeten komen. Deze onomstootelijke waarheid geeft deze grijze kerkemuur met zijn rouwplakkaat een indrukwekkend bewijs en hij wordt een boek met weinige bladen, ja, doch waar er verhevene en grootsche waarheden in te lezen staan. Immers, wat kan men er al niet uit leeren Men leest daar dat elks leven kort is en men leert er ook dat men eene hoogere be stemming heeft, die gewis langer, dan ons bestaan op deze wereld, zal duren. Daar wordt ons op allerduidelijkste wijze aange toond, dat wij zeer dwazelijk handelen, wanneer wij elkander de weinige levensda gen vergallen, door al het kwaad en wee welke wij aan malkander berokkenen. Waarom, voor het weinig tijds, voor die eenige jaren die wij hier te slijten hebben, waarom moeten wij het leven van onzen evenmensch verbitteren; waarom hem het bestaan meer dan lastig en moeilijk maken Ja, waarom? Schijnt ons dit rouwplak kaat verwijtend toe te roepen; ware het niet beter dat wij elkander weldeden en ons aestaan wederzijds vergemakkelijkten. Waarom met elkander in onmin leven, kinderen van eene zelfde moeder, van een zelfden bezorgden vader? Waarom die on- eenigheid, dit misverstand tusschen broeders, tusschen zusters? Waarom die tweedracht tusschen echte- mgen, die slechte overeenkomst in den gezelligen huwelijken staat Waarom moet er tusschen de menschen zooveel afgunst, nijd en haat heerschen, die alles koinen vergallen van genoegen en geluk Waarom dit ellendig eigenbelang, dit vloekbare egoïsme dat de schande van iet menschdom uitmaakt en als een giftige wesp aan de schoonste, de heerlijkste vruch ten knaagt? Waarom dit alles Dit vraagt het rouw plakkaat ons op den grijzen kerkemuur. En 't spreekt verder waarschuwend tot de ijken, die nu voor eenige jaren in weelde en overvloed leven. Het schijnt hun te zeggen dat zij van ïunne rijkdommen gebruik moeten maken, goed gebruik, ten bate van eenieder. Het eert dat liet geld nooit de aarde verlaat, maar dat het zijn meester in de dood laat ïeengaan zonder hem het minst te volgen. Inderwaarheid, meer dan een welhebbend mensch kreeg goede gedachten aan dien grijzen kerkemuur en nam heilzame beslui ten, die dan ook trouw werden uitgevoerd. Wel menigeen is daar, van gierig, zeer lief dadig geworden, van hardvochtig, zeer me- doogend en verdraagzaam. Hoogmoedigen van De Poperinghenaar." Gij zult mij wel veroorloven eenige reken te schrijven in uw geéerd Nieuwsblad, om de Heeren H. Delanote, J. Uerycke en Mostaert van Rousbrugge-Haringhe te laten weten, welk het verschil is tusschen iemand iets ten laste leggen en iemanc lasteren o Iemand lasteren is hem iets ten laste leggen dat valsch is. In de Poperinghenaar, van 27 October 11. werden er hun 3 feiten ten laste geleid Dat Mijnheer Jules Cambron aan 't hoofd van hunne lijste stonddat Doctor Gheysen haar getuige was, en haar bijgevoegde getuige Huissier Decra. Dit en was geen lasteren want 't is waarheid. Men zou daar zelfs zonder lasteren nog veel kunnen bijvoegen, b. v. dat Huissier Decra onverbiddelijke aartsvijand is der Liberale Associatie van Yper; dat Doctor Gheysen de beschermeling is van Mijnheer Nolf, die over 4 jaar pogingen deed om hem hier te doen Burgmeester noemen; dat de eerste candidaat van onze... van hunne lijste N° 1, in 1879 lid werd van 't liberaal School comiteit van Rousbrugge. Noch 't en ware lasteren de vrage te stellen welke blijken dezen candidaat sedert dien gegeven heeft van verandering in zijne politieke gevoelens. Ik zou misschien voornoemde Heeren nog kunnen dienst bewijzen en hun de onkosten sparen van het proces waarmede zij in De Poperinghenaar van Zondag laatst, hunne lasteraars bedreigen, met hun eene uitspraak aan te duiden van het Beroepshof' van Gent. Den 9 Januari 1897, sprak het als volgt La Cour... Attendu qu'il a toujours été admis en jurisprudence que les polémiques éleetorales doivent jouir d'une large toléran ce, qui n'a ses limites que dans la considéra- tion, la réputation ou l'honneur de Vhomme privé; que l'examen des opinions politiques ou économiques des candidats relève de la censure et du contróle le plus large de tous les citoyensque cela tient l'essence même du régime réprésentatif, et que ce serait entralner le droit eonstitutionnel de la libre discussion de le faire dépendre d'une action en dommages - interets pour ia moindre erreur... déclare ('action de l'appelant non fondée, le condamne aux dépens. Nu zou ik die Heeren op mijne beurt ook een kleinen dienst durven vragen. Zouden zij mij niet willen leeren de meerderheid uitrekenen welke men aan eene kieslijste moet toekennen? Want ik en versta niet hoe N° 1 met 334 lijstestemmen, eene meerder heid kan hebben van omtrent zeventig stem men, als ik inzie dat N° 2, 320 lijstestemmen lad en dat de 44 gepanacheerde briefjes 9 voorkeursfemmen meer gaven aan de candidaten van N° 2 dan aan deze van N° 1. Ik dank U op voorhand, Mijnheer de Uit gever, voor deze nieuwe inlassching, en verzoek U de getuigenis te willen aanveer den van mijnen diepen eerbied. Y. Rousbrugge-Haringhe, 4 November 1907. In een vorig artikel behandelden wij de lemesfing der fruitboomen in het algemeen; thans bestudeeren wij meer bepaaldelijk de bemesting der kernfruithoornen. 't Is eene goede doenwijs des winters den voet der boomen met eene laag stalmest te ■5» dekken, welk in de lente zeer voordeelig oppervlakkig kan ondergewerkt worden. Doch de medewerking der scheikundige meststoffen dringt zich op voor de bemesting der boomgaarden, ook moet de bemesting oordeelkundig geschieden en mag geene en kele voedstof ontbreken. Men passé haar bi voorkeur gedurende den herfst of den winter toe, uitgenomen het stikstofmest dat vroeg in de lente uitgestrooid wordt. Wordt dit laatste onder vorm van ammoniaksulfaat toegediend men mag het onverschillig in den winter of in de lente uitstrooien. Zooals wij het reeds in vorig artikel zeg den, verzekert de stikstof voornamelijk eenen weelderigen groei, het fosfoorzuur geeft vooral de hoedanigheid der produkten de potasch het rijpen en de stevigheid van het hout, dit meer bepaaldelijk in vereeni ging met de kalk, welke nog de zuurheic van den grond verontzijdigt. Nog verhoogt de potasch de kleuring, het suikergehalte en den geur der vrucht. Evenwel, werken al deze bestanddeelen onverschillig en geza melijk mede ter verzekering van eenen over vloedigen oogst van allereerste hoedanigheic Wij staan bijgevolg de aanwending voor van eene dosis slakkenmeel, zwavelzure potasch of zwavelzure potaschmagnesium en ammoniaksulfaat, in de verhouding van 1.50 tot 2.00 kgr. ammoniaksulfaat, 2.00 tot 3.00 kgr. slakkenmeel en 1.50 tot 2.00 kgr zwavelzure potasch of 3.00 tot 4.00 kgr.zwa velzure potaschmagnesium, per volwassen boom in volle dracht. Nochtans ontvangen de te sterkgroeiende weinig vruchtbare fruitboomen min stikstof en meer fosfoorzuur en potasch. Omgekeerd past men op zwakke boomen eene sterkere stikstofbemesting toe Van eenen anderen kant mag het ammoni aksulfaat en het slakkenmeel nimmer gelijk tijdig aangewend worden. Na het uitstrooien dezer meststoffen is het zeer aanbevelenswaardig ze met de eg of den riek onder te werken. Eindelijk zal eene duchtige kalking om de 5-6 jaren allernuttigst wezen in dit geval mag het slakkenmeel door eene gelijke hoe veelheid superfosfaat vervangen worden. JAN. De kerkvervolgingVrijdag morgend ten 4 3A ure, werden in de verschillende kerken van Toerkonje de klokken geluid om de diensten van Allerheiligen aan te kondi gen. De politie kwam bij de klokluiders om hun te melden dat zij het verbod van den ge meenteraad, dat woensdag aangeplakt was overtraden en dat er tegen hen proces-verbad opgesteld werdde agenten voegden erbij dat de EE. HH. dekens en pastoors zullen mede vervolgd worden, als burgerlijk ver antwoordelijk. 's Avonds werden de klokken opnieuw geluid voor de plechtigheid van Allerzielen. Woensdag morgend werden de Zusters Capucinersen-penitenten van Bourbourg bij Duinkerke uit hun klooster gedreven. Het volk juichte de slachtoffers der Gombisten toe. De likwidator heeft onmiddelijk bezit van het klooster genomen en een hangslot op de poort geplaatst. Er blijven nu nog in het gevang van Be- tliune een-en-twintig betichte 13 mannen en 8 vrouwen. Abel Pollet heeft nu de toela ting gevraagd aan M. de onderzoeksrechter Boudry om onthullingen te doen over de misdaad van den boulevard Dolez, te Bergen gepleegd in december 1905, en die nog altijd onderzocht wort door de parketten van Bergen en Rijssel. IJselijke misdaad.Te Vieil-lez-Brioude heeft men de lijken gevonden van den onder wijzer, dezes vrouw en hun 9 jarig dochtertje. De moordenaar heeft zijne slachtoffers den schedel doorkloven met een kapmes. Dief stal is de drijfveer der misdaad geweest. Een gebuur, zekere Bruhat, is als verdachte moordenaar aangehouden. Drama der zinneloosheid. In eene afgelegene hut nabij de stad Stuttgart woon de een ineester-metser, Raihn genaamd. Daar Raihn maandag morgen niet naar zijn werk kwam, ging men hem opzoeken. Toen men in zijne hut kwam vond men de lijken van Raihn, van zijne vrouw, van zijne schoonzuster en van zijne drie kinderwi. Uit het onderzoek is gebleken dat Raihn, in een aanval van waanzin, de vijf personen gedood en zich vervolgens gezelfinoord heeft. Een peseta heeft omtrent eene waarde van eenen frank. Met uitdagenden trots vermeldt de sta tistiek dat er in 1906 drie honderd twintig stieren meer gedood werden dan in 1905. De waarde der gedoode paarden klimt tot 800.000 pesetas. De kosten van deze stieren gevechten gingen tot 8 millioen pesetas, terwijl de ontvangen 12 millioen beliepen, dus eene winst van 4 millioen. Spanje heeft nog niets verloren van zijne drift naar die nationale schriktooneelen integendeel, zij is nog aangegroeid. Is dat niet betreurenswaardig en eene bloedige uitdaging tot de verwaande wereld, die zich beschaafd noemt Dank aan de kanonnen met geperste lucht, uitgevonden door Demetrio Maggiora, zal men den dichtsten mist uiteen drijven en naar de hoogte opjagen, op minder dan 20 minuten. De mistverstrooier van kapitein Maggiora heeft eene lengte van zoowat 20 meters en zijne werking bestrqkt eene straal van zes Engelsche mijlen. De koning en koningin van Spanje worden voor eenen dag te Windsor verwacht, tijdens iet verblijf van den Duitschen keizer en de ieizerin. Dan zullen er daar op het paleis samen zijn vier koningen en keizers, vier koninginnen en keizerinnen en drie kroon- irinsen, te weten: de koning en koningin van Engeland en de prins van Wales, de Duitsche keizer en keizerin, de koning en de koningin van Spanje met hunnen zoon en de toning en koningin van Noorwegen met innnen zoon. STADSNIEUWS. Diefte. In den nacht van donder dag tot vrijdag der verledene week werden er bij René Maerten, landbouwer bij het aosch van O. LI. Boompje, 26 konijnen ge stolen. Been gebroken. De heer Achille Louseré, landbouwer bij den Krommen Boom wilde op Allerheiligdag over een plas water springen en viel zoo ongelukkig dat hij een been gebroken was. Begin van brand. Vrijdag mor gen rond 11 ure kwam men de politie ver wittigen dat er brand ontstaan was in het huisje bewoond door de weduwe Pattyn, recht over de statie. De heer politie-kom- missaris vergezeld door den agent Eerde kens ging er naartoe en kon de brand uit- dooven. Deze was ontstaan in eene kas in den keuken. Val. Tijdens een maaltijd die dins dag in de Bourse de Houblon bij Medard

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1