HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. San onze Uunta B00MEN HET HAKHOUT BOOllËi WOONHUIS Gouden zaak Een groot Woonhuis De opvoeding der Dochters. M 0 ESHO VENIERDERIJ III BUlTEflliANDSCH RIEUttlS. NIEUWS UIT BEIiGIE. Grooten keus van Fantaisie-Postkaarten voor Kerstdag en Nieuwjaar ter drukkerij dezer. S Centiemen. Vierde Jaar. Nr 3. Notaris CASSIERS Iepen- Populieren- en Esschen 123 geteekende Plantsoenen, Notaris DE VOS, den Notaris FEED, Vlakte 5 aren 29 cent. GESCH EN KE N ANNONCEN Den drukregel 40 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, Bolliiigen en Ken bergkennissen mits betaling van 25 c°. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, IS, Poperinghe. Vele Abonnenten van buiten stad zijn ons ten huize komen betalen. Wij bedanken hen. Aan al die niet gekomen zijn, zal het kwijtschrift voor 't jaar 1908, van Maandag 16" af, aangeboden worden per post. Wij verhopen dat onze geachte Lezers deze goed zullen onthalen en de goedheid zullen hebben te betalen. Aan onze Abonnenten in stad zal het kwijtschrift in den loop der week ook aa?igeboden worden De nieuwe Abonnenten voor het jaar igo8 zullen van heden af tot i" Janu ari aanstaande ons blad kosteloos ontvangen. KANTOOR VAN DEN Vrijdag 20n December 1907 Openbare Verkooping Maandag 23 December 1907 Merkweerdige Koopdag Klemmers, Korren, Abeelen, Hollanders, Eiken, Olmen, Wilgen Populieren en Esschen. Gewone voorwaarden. TE WATOU. Vrijdag 20 December 1907, Openbare Verkooping en KAAILAMI>, gelegen te Watou. Deze verkooping geschied zonder kosten voor de koopers, Maandag 23 December 1907 Openbare Verkooping Gemeente Rousbrugge-Haringhe. Aanslag met de geldtelling. te verkoopen of te verpachten Groote vermindering van prijs. Uit ter hand te koopen Kerstdag, Nieuwjaar of andere Feesten O SE W BAZAIi, bij Scinsen-Deeofte, Gasthuisstp. 15 LEERGANG van Aanwending der meststoffen in moesteelt De rooversbende van Hazebrouck. Ouderdomspensioenen. worden ingelijfd mmmsm Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Proefnummers worden op aanvraag besteld. rn TA f\r> r n ri /OlUt? a i j x v) l ja/a t ax y uil ir om 1 ure namiddag, te Poperinghe, op de Groote Markt, in eene der zalen van het Hotel v.an Regee ring. Ten verzoeke van het Bureel van Wel dadigheid van Poperinghe, I VAN SCH00NE EN ZWARE Al staande te Poperinghe, respectievelijk op de weide van het hofstedeken gebruikt door Désiré Demaeght-Moncareyop eene partie land gelegen langs de Abeele-kalsijde, gebruikt door Jules Hauspie en langs de groe ne straat, in de weide van het hofstedeken gebruikt door Aloïse Dekervel-Quaghebeur. oud 7 jaren, met wassende op eene partie bosch gelegen te Elverdinghe, langs de St-Pieterstraat, niet verre van d'herberg »I)e Vuile Seulbekend ten kadaster Sectie B n° 154 voor eene grootte van 1II. 15 A. 40 C. NOTA De liefhebbers zijn vriendelijk verzoekt de te verkoopen houtten vooraf te gaan bezichtigen. KANTOOR VAN DEN Notaris IMS CJIfciVWÊ TE GIIYVERINCIIO VE. om i ure stipt namiddag, te Iloogstaede, ter hofstede van Livin De- visch, en op andere landen FA A SCIIOONE STUDIE VAN DEN (in ééne zitting,) om tien ure juist voormiddagten Verhoor- zaal van het Vredegerecht te Rousbrugge, VAN EEN laatst bewoond door Ch. Boury, thans ledig. Handslag met de geldtelling. STUDIE VAN TE ROUSBRUGGE. om 3 ure namiddag, Ier heiberg. - Het Blauwhuis ter dorp plaats van Haringhe, VAN 1 I Eene schoone partie Ho uw land langs den steenweg van Rousbrugge naar Haringhe, bekend bij kadaster sectie B, nummer 469c groot 43 aren 60 cent. 2 Eene partie Zaailand, groot 83 aren 60 cent., bekend bij kadaster sectie A, nummer 902a. 3/ Eene partie Zaailand, groot 81 aren 40 cent., bekend bij kadaster sectie A, nummer 901a. 4 Eene Schuur met Wagenkot om afgebroken te word,en. Uit oorzaak van vertrek. Voor al wie zich wil stellen! Tegenwoordig, welgekalante Herberg en ISakkerij, beste huis met alle gerief, Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Prachtige Zaal 30 meters lang op 5 breed dienstig voor alles Uitweg langst straatje goed berijdbaar, recht over 't groot portaal van O.L.V. Kerk, 39, Casselsrtaat, 39. Allervoordeeligste voorwaarden. met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg a la Cour de Cassel, gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, nr 70. WIE SCHOONE VOOR wil koopen, wende zich naar POPERINGHE. Het is zeker wel van zeer groot belang, dat de dochters eene goede opvoeding ont vangen en wel gelijk waarvoor zij zich bestemmen. Vaders en Moeders, bezorgt uwe kinderen een goed en degelijk onderwijs. Moeders vooral, leer uwe dochters voed zaam eten kokeu. Leer haar alle huiswerk alskuischen en schrobben, wasschen e'a strijken, koussen stoppen en knoppen aan zetten, naaien en herstellen, zelfs het snijden en verveerdigen van ondergoed en eenvoudige kleederen. Denk er aan, dat eene reine goede keuken veel spaart aan doktors en apothekers. Leer haar nog, de waarde kennen van het geld, en dat hij die meer uitgeeft dan hij ontvangt, moet in armoede komen, terwijl diegene die teer naar neer weet te stellen, kan sparen. Moeder, zorg dat uwe dochter wete dat een net kleed, hoewel hersteld, doch betaald, beter staat dan een zijden, dat' op zijn plat- lands gezegd, in de schouw moet geschreven staan om uit te rooken. Leer haar ook nog. moeder, de noodige inkoopen doen en terzelfdertijd narekenen. Leer haar tevens, door uw voorbeeld, recht schapen zijn en alle bedriegerijen verfoeien. Leer haar eindelijk, dat een rechtschapen, werkzaam en spaarzaam jongeling, zonder vermogen, meer waard is dan honderd pron kers en vleijers met schoone, fijne manieren en zeer uitgelezen gezicht, dat dan veelal bedriegelijk is. Dat het geluk van het huwe lijk niet alleen afhangt van geld en naam, maar dat ook het volgende in aanmerkii g dient genomen te worden Een vrouw, die, tot het huis gewenu, De gronden van de keuken kent, De handen nimmer roerloos staat, Geen slons in huis, geen pop op straat, Die sparen kan, den buurman eert, Die weinig buitenshuis verkeert, Die eenvoud met de godsvrucht paart. Het kroost tot deugd en wijsheid aardt, En man en plicht steeds blijft getrouw, 't Is eene echte schat, zulk eene vrouw. Het stalmest wordt voornamelijk vóór- en gedurende den winter aangewend, alsmede op niet kroppende bladplanten. Het wordt een vijftiental, hoogstens een twintigtal centimeters diep ondergewerkt, anders, stelt het aan verlies door uitlooging bloot. Aan de oppervlakte des bodems gelaten, stelt het nog aan verlies bloot door vervluchtiging van ammoniak. Hoe meer geteerd, hoe krachtiger zijne werking wezen zal. Gedurende den zomer, kan het stalmest nog voordeelig aan gewend worden ter bedekking van den grond, om hem aldus te verhoeden uit te drogen; de voedende bestanddeelen door het regenwater uitgeloogd gaan niet verloren, maar worden trapsgewijs door de planten aangeeigend De composten worden gewoonlijk aan de oppervlakte uitgestrooid en zijn vooral tot de teelt der vroegste groenten en ter bedek kingen dienstig. De beer is de doelmatigste der natuurlijke meststoffen gedurende de groote droogten van den zomer, gedurende welke men er geen te groot gebruik van maken kan. Alleen, 'kan hij reeds tot de schitterendste uitslagen leiden. Deze spruiten niet alleen voort uit de voedende bestanddeelen welke er in opgelost zijn, maar nog uit zijn water dat de voeden de stoffen van den grond oplost, welke ten gpvolge der aanhoudende droogten werke loos geworden waren. Hieruit vloeit dat zelfs het water alleen reeds in den zomer goede uitslagen leveren kan. De planten mogen bijgevolg gedurende dit tijdstip hieraan geer. gebrek hebben het dient om den beer uit te lengen welke, zuiver gebruikt, te sterk zoude kunnen zijn en de teedere weefsels verbranden. Water waarin men voorafgaan delijk een greepje ammoniaksulfaat, sodani- traat en zelfs minerale zouten zoude hebben laten oplossen, kan volkomen uitgelengden beer vervangen, kwame men er gebrek aan te bebben. Het ammoniaksulfaat wordt ten allen tijde gebruikt, op vroege aardappelen, latouwèn, schorsoneeren, enz., zoowel als voor de eer ste zaaiingen en plantingenhet stelt aan geene verliezen door uitlooging bloot, en vergenoegt zich met weinig warmte ter salpeterzuurgisting. Gedurende den zomer geschiedt deze salpeterzuurgisting in al hare hevigheid wanneer haar de medewer king van het water niet ontbreekt. (Wordt voortgezet.) CiaiiKiijIt. Levend begraven. Een pijnlijke gebeurtenis heeft de kleine gemeente Saint-Aubin, nabij Dijon, in ver slagenheid gedompeld. Een oude schaapherder, 65 jaar oud, die men dacht overleden te zijn, werd in eene kist in den put neergelaten, toen eensklaps de doodgraver verschrikt terugdeinsde. Er werd langs binnen op de kist geklopt. Seffens werd de kist boven gehaald en ge opend. Men vond den schaapherder levend, doch de ongelukkige stierf enkele minuten later. Hoebaais. Belgisch meisje ver moord. (Nad. bijz.)Vrijdagnacht, om 111/2 uur, werd de Decrêmestraat, te Roe- baais, in opschudding gebracht door de hulpkreten eener vrouw die riep hij wil mij dooden. Weldra waren de geburen te been en de straat op. Rechtover de woning dragende het nummer 169 en bewoond door M. Gille- man, uurwerkmaker, zag men eene vrouw wier haren op den rug hingen, ten gronde vallen, de handen op de borst gedrukt. Toen de geburen bij haar kwamen, had de ongelukkige, die verscheidene messteken in de richting van het hart had bekomen, op gehouden te leven. Een inwoner der Coq-Franqaisstraat had den moordenaar de vlucht zien nemen in de richting der Jouffroystraat. Het lijk van het slachtoffer werd naar het doodenhuis van hetHótel-Dieu overgebracht. Zaterdag om 2 ure 's morgens, kon men de identiteit van het slachtoffer vaststellen. Het is eene dienstmeid, Leonie Kindt, oud 20 jaar, geboren te Marcke, bij Kortrijk, in dienst bij M. Loridan, brouwer, Tilleul- straat. Ziehier hoe de moord gebeurd is De lieer Loridan, waar het meisje diende, is sedert eenigen tijd ziek. Zijn toestand vrijdagnacht rond 11 uur verslecfitende, zoo verzocht madame de meid den geneesheer te gaan halen, hetgeen zij ook deed. In het terug- keeren zal zij door een apache zijn aangeval len die, zijne driften niet kunnende voldoen, haar zal gedood hebben. Het onderzoek heeft uitgewezen dat er eene hevige worsteling tusschen den moor denaar en zijn slachtoffer heeft plaats gehad. Een brouwersgast, die verdacht en aange houden werd, is losgelaten zijn alibi bewezen zijnde. De vader, de moeder en andere familiele den zijn zaterdag namiddag van Marcke te Roebaais aangekomen en hebben voor de laatste maal het lijk van hun geliefd kind mogen aanschouwen. Hunne droefheid be schrijven is onmogelijk. Het lijk der ongelukkige Leonie Kindt, werd dinsdag naar Marcke, hare geboorte plaats overgebracht, alwaar woensdag de lijkplechtigheden plaatsgrepen. Eene groote menigte woonde de treurige plechtigheid bij. Ook de meesters van Leonie,en eenige andere leden der familie Loridan waren tegenwoor dig. Van den moordenaar heeft men tot nu toe nog geen spoor gevonden. Moord te Hijssel.Donderdagavond rond 9 1/4 ure, heeft de genaamde Gabriel Cassard, 29 jaar* oud, afkomstig van Parijs, zijne vrouw Alexandrina Ladieu, 35 jaar, met een revolver doodgeschoten. De dader werd aangehouden. Hij verklaarde vernomen te hebben dat zijne vrouw zich slecht ge droeg, en in een oogenblik van blinde woede gehandeld te hebben. De man weende bitter en zegde dat hij de misdaad betreurde. Duiisehlantl. Groote erfenis. Een arme schoenmaker van Munchen heeft van een oom, de broeder zijner moeder, die in Amerika verbleef en over twee jaar al daar overleden is, 19 1)2 miljoen mark ge deeld. De oom was naar Amerika gevlucht, na in een gevecht een jong landbouwer gedood te hebben. Italië. Schrikkelijk drama. In de wijk San Pedro d'Arena, te Genua, gebeurde Zaterdag avond een schrikkelijk drama. In een huis dier wijk woonde een ontvanger van den tram, zekere Bianchi, met zijne vrouw en zijne vier kinderen. Bianchi had eene kamer onderverhuurd aan het huishou den Auttrochi. Tusschen de twee huisgezin nen ontstond dikwijls twist. Zaterdag avond had er weer een hevig tooneel plaats. Aut trochi, door woede verblind, nam zijn mes en geholpen door zijne vrouw, vermoordde hij vrouw Bianchi en haar wichtje dat zij op den arm droeg. Bianchi zelf ontving een vreesdij ken steek in den buik. Een der drie andere kinderen was in be zwijming gevallen.- de twee overblijvende trachtten te vluchten. Man en vrouw Aut trochi sprongen toe en verwurgden beide kleinen. Dan namen de moordenaars de vlucht. Op straat bemerkten eenige vrouwen bloedvlekken op hunne kleederen en liepen hen achterna. De moordenaars werden door het volk aangehouden. Toen men de schrik kelijke misdaad vernam, werden zij vastge bonden en op de spoorbaan gelegd. Èen trein kwam in volle snelheid aangereden en de twee moordenaars werden vermorzeld. Amerika.De toestandDe Volks stem" van DePere, Wisconsin, gedagteekend 27 november 1907, schrijft De laatste berichten in financieele kringen luiden dat de krisis zoo goed als voorbij is, en dat binnen eenige dagen betalingen in geld zullen hervat worden. De United States Exchange Bank te New-York, die op 25 October hare deuren sloot, heeft hare zaken hervat. De Snow Stoompompfabriek Buffalo,Staat New-York, heeft 1000 ontslagen werklieden weer aan het werk gezet. lntusschen zijn er nog met duizenden werkeloos en worden er nog steeds afgedankt. In New-York zijn 30,000 timmerlieden zonder werk, in den Staat Pensylvanie, zijn minstens 100 duizend metaalbewerkers zonder bezigheid. Te Manyard, Staat Massachusetts, sloot eene spinnerij met 2000 werklieden en te Malden zelfden Staat, eene schoenfabriek met 3000. Het nieuw uitgegeven papieren geld wordt niet door elkeen gewild, hetgeen erge moei lijkheden medebrengt. Vereenigde-8taten. Schrikke lijke mijnramp. Eene ontploffing heeft verleden week de gangen van eene mijn ver nield te Monongahs. Er zijn 550 werklieden verbrand en verstikt, 't Is' de grootste mijn ramp die in de Vereenigde-Staten ooit ge beurde. Bommen in eene koninklijke loge. Een werkman die herstellingen aan het uitvoeren was in de koninklijke loge van den schouwburg San Carlo, te Lissabon, heeft onder den vloer twee geladen bommen ontdekt, verbonden met, een elektrieken draad. De ingenieur van den schouwburg, een republikein, heeft zich gezelfmoord zoo dra hij die ontdekking vernam. Het onderzoek der moord van Locon geëindigd. - Men weet nog niet waar of wan neer de zaak zal ge oordeeld worden. De onderzoeksrechter van Bethune, M. Boudry, houdt zich nog altijd ieverig bezig met het onderzoeken der misdrijven, ge pleegd door de rooversbende van Haze brouck maar de menigvuldige zaken die hij terzelfdertijde moet onderzoeken, laten hem niet toe er den gewenschten tijd aan te besteden. Een groot dossier komt geëindigd te wor den: dit nopens de moord van Locon. De onderzochte zaken zijn nu ten getalle van 103een twintigtal zijn nog te onderzoeken. Alhoewel het werk ver gevorderd is, zooals men ziet, kan men nog niet voorzien wan neer liet zal voleind worden. De vraag of de bandieten te Dowaai of te Sint Omaars zullen geoordeeld worden, is, volgens het schrijven der fransche dagbladen, door de bevoegde rechters nog niet onder zocht geweest. 't Is dus nog onmogelijk te zeggen rond welk tijdstip zij voor het hof van assissen zullen verschijnen. Me» spreekt veel op dit oogenblik van chicorei der Trappisten Vincart-Sil- ly, die, zoo het schijnt een uitgelezen koffie maakt. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. De personen, zoowel de vrouwen alsdeman- nen, geboren in het jaar 1842 die meenen recht te hebben op het ouderdomspensioen van 65 fr. toegekend door de wet van 10 Mei 1900, mogen van nu af gaan bij de Eerw. Heeren Kapelaans hunner parochie, die de aanvraag in hunnen naam zullen opmaken. Voor Sint Bertens wende men zich bij E. H. De Jaeghervoor Sint Jan bij E. H. Callewaert; voor Ö.-L.-V.bij E. H. Delannoy. De personen, die reeds vroeger het pensi oen gekregen heben op een andere gemeente en die sedert een jaar te Poperinghe wonen, moeten hunne aanvraag alhier vernieuwen. Degene aan wie verleden jaar of' vroeger liet pensioen geweigerd wierd, kunnen op nieuw hun aanvraag indienen in geval zij nu de vereischte voorwaarden vervullen. Om de toelage van 65 fr. te kunnen beko men, moet men 1° Belg zijn door geboorte of burgerschap; 2° Sedert'ten minste één jaar eene verblijf plaats in België hebben, te weten zijne wezenlijke woonplaats of zijne voornaamste vestiging 3° Ten minste 65 jaar oud zijn op 1 Januari van het, jaar voor hetwelk de toelage ge vraagd is 4° Werkman of oud-werkman zijndienst knecht, landbouw-, nijverheids-of ambachts werker, vrouw of weduwe van eeuen werk man of oud-werkman 5° In nood verkeeren, te wetenniet kun nen voorzien in het onderhoud van het huis gezin, volgens de gewone levenswijze der werklieden van de streek en van hetzelfde beroep, en mits al de bestaanmiddelen en al de lasten waar te nemen. De personen, geboren in 1844 en 1845, zullen het pensioen van 65 frank, slechts genieten bijaldien zij in de lijfrentkas, ten minste in drie jaar tijds, eene som van 18 fr. gestort hebben. Wij raden die personen aan zich seffens daartoe te wenden tot de bloei ende pensioengilde De Voorzienigheid de proost is E. H. De Jaegher, de schatbe waarder M. Em. De Keirsgieter. STADSNIEUWS. Konijnendie f te. Donderdag nacht, zijn er bij de wed. Ghesquiere Benoit, aan den Luttertap, een 12tal konijnen gestolen geweest. De dieven hebben pannen afgenomen om alzoo langs binnen het schof te kunnen openen. Op liet land gelegen achter het huis kon men voetstappen zien. De heer politie-kom- missaris is vrijdag namiddag ter plaatse geweest om een onderzoek in te stellen. LandlooperijVrijdag morgend werd op de markt zekere Leonie Vanden- abeele aangehouden. De vrouw werd 's na middags over de grenzen gezet door de gendarmen. 1» gevonden geweest zater dag' J" dezer in den morgen, por- te-monnaie met zekere som zilvergeld. Die hem verloren heeft wende zich naar het politiebureel der stad. Hij zal aan den teru- geischer besteld worden mits deze de be schrijving van den porte-monnaie en zijnen inhoud kan geven. Proven. OntploffingHenri Sae- zen, velo-maker, te Proven, was Woensdag rond den noen bezig iets te soudeeren met een soudeerbout met naphte erin. Pieier Ryckewaerten zijn zoon, leurders te Pope ringhe, stonden hem na te zien, toen opeens de naphte ontplofte en op de drie mannen rondspatte. Henri Saezen bekwam erge brandwonden aan het hoofd en de borst; Pieter Ryckewaert en zijn zoon werden ook verbrand, maar zoo erg niet. Rechtbank van Yper. Diefte te Reninghelst. Op 2 Juli 1907 werd bij René Matiieu, landgebruiker te Reninghelst bij den Bosseboom, voor rond de 80 frank goudewerk gestolen. Zekere C. Lava van Poperinghe, werd beticht de diefte gepleegd te hebben en ervoor aangehouden. Donder dag kwam de zaak voor 't gerecht. Lava be kende het goudwerk gestolen te hebben zekere vrouw Dehollandere die hem bij Eu- gène Gekiere bijgenaamd Seys, opkooper te Yper, geleid had, en genoemden Gekiere stonden ook beide voor de rechters. Lava werd veroordeeld tot 3 maanden ge vang voor diefte Seys tot 4 maanden voor opkoop en verhelingen vrouw Dehollandere tot 2 maanden als medeplichtige. Het goudwerk dat eene weerde had van 80 fr. had Lava aan Seys verruilt tegen een panen kostuum. Maar liet kostuum behoor de aan een kerel die toen opgesloten zat te Kortrijk en dit in bewaring gegeven had aan Seys. Voor dit werd Syes nog veroor deeld tot 2 maanden voor misbruik van ver trouwen en Lava ook tot 2 maanden voor verheling. Verders kreeg Lava nog 15 dagen voor verheling van 2 kruisbeelden die hij gevonden had. Sladcn. Brand op een pompiers- feestdag in het lokaal, binst het banket. Dinsdag waren de pompiers, ter gelegen heid van het Ste Barbara-feest, aan het middagmalen in hun lokaal, bij René Van Heule, voerman en herbergier, in de Statie straat. Terwijl de mannen volop aan het smullen waren, brak er eensklaps brand uit op het eerste verdiep. Toen men het vuur bemerkte sloegen de vlammen reeds uit langs het dak. De pompiers sprongen aanstonds van tafel op en begonnen te blusschen, doch niets kon meer baten de woning brandde ten gronde af en men kon slechts eenige meubelen redden. De gebouwen, toehoorende aan M. Sybille, brouwer, zijn verzekerd. liorlrijk.Diefstal van een meester lijk werk van den schilder Antoon Van Dyck, in de O. L. V. kerk te Kortrijk.— Zaterdag morgen, rond 4 ure, ging de koster, Iienri Baeckelandt, de kerk openen,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1