HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR P0PERINGHE EN OMSTREKEN, 5000 Hoppepersen «lira en Eilen Boomer BOSCHTAILLIEN IB ©©HUSH BOOMVENDITIEN Uit ter hand te koopen kerstnacht. Grooten keus van Fantaisie-Postkaarten voor Kerstdag en Nieuwjaar ter drukkerij dezer. verschijnende den Zaterdag namiddag. Taillie- en Plantsoenbosch MOESHO VENIERDERIJIII BUlTEflMpSGH NïElKÜS. Het Ranseh kopergeld. NIEUWS UIT BEliGlE. Vierde Jaar. Nr 4. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en St 3endrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris BOUCQUEY te BE VEREN (Rousbrugge), te LEYSELE, 5 Centiemen. ANN ON C EN Den drukregel 10 c. Op 't eerste blad 20 c. Eerste Taps, Uo'Hügen en Hcrbsrgkermissen mits betalkg van 25 c11. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f. 1,50 binnen stad f-1,00 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. TE POPERINGHE. Maandag 6 Januari 1908, Driekoningdag, Openbare Verkooping VAN en SPARREBONDELS. WESTVLETEREN. Vergadering ter herberg «HET JAGERSHOF.» Tijd van betaling mits borg. Notaris VANCAYZEELE, TE RENJNGHELST Maandag ft) Januari 1908, Openbare Ycrkooping A. Om 12 ure ?s middags, te WE8TOIJTRE, van langstammige en zware Di BS. Aanstonds daarna, van i lied. 98 aren 95 cent. Abeeien en Eiken Boomen Tijd van betaling mits goede borg. Notaris BA CQ U A EB T, TE POPERINGHE. Openbare Verkooping 0p Vrijdag 10 Januari 1908, Plantsoenen en Boomen Watou en Poperinghe. den Notaris PEEE, TE ROUSBRUGGE. Maandag 23 December 1907 om 3 ure namiddag, Openbare Verkooping Gemeente Rousbrugge-Haringhe. 3/ Eene partie Zaailand, groot 81 aren 40 cent., bekend bij kadaster sectie A, nummer 901a. 4 Eene Schuur met Wagenkot om afgebroken te worden. Aanslag met de geldteiling. Notaris DE GItA¥E Maandag 23 December 1907 Merkweerdige Koopdag Klemmers, Korren, Abeeien, Hollanders, Eiken, Olmen, Wilgen Populieren en Esschen. Gewone voorwaarden. KANTOOR VAN DEN Deurwaarder BOUTEN, ZEER SCHOONE Donderdag 2 Januari 1908, 70 koopen langstammige Populieren, harde Olmen, Klemmers (kielen), Hol= landers, Esschen, Maandag 6 Januari 1908, (Driekoningsdag) om 12 uren stipt 's middags, 152 koopen harde Olmen, Esschen, Wilgen, Eiken, Populieren, Hollanders en Klemmers, 8ÖÖÖ Doornhutten aan ge- nadigen prijs bij August Gordenier, landbouwer, te Watou-Abeele. Brugge, 1907 Hendrik De Zeine. LEERGANG van Aanwending der meststoffen in moesteelt JAN. Wat de oorlog kost. Invrijheidstelling van vier I*o- peiMnglienaars die te Bethune opgesloten waren.Achille Gokelae- re, die over eenige maanden te Rijssel aangehouden werd onder betichtiging mede plichtig te zijn der bende Pollet, en sedert dien te Bethune opgesloten zat, komt deze week in vrijheid gesteld te worden. Men heeft niets ten zijnen laste gevonden. Du itseli larie!Chauffeusen.Wel dra zal Berlijn het record slaan der chauf- feuzen voor automobielen. Er zijn inderdaad, niet minder dan 20 vrouwelijke koetsiers die naar deze plaats dingen. HuishoudstersOpent de, oogen indien gij goeden koffie wilt maken, eischt de chocorei der Trappisten» Vincart-Silh llarokko. Onderwerping der Beni- Snassen. Eene belangrijke afdeeling der Beni-Attigs heeft goedertierenheid gevraagd. Anderzijds hebben een twintigtal der voor naamste Beni-Snassen voetstappen aange wend bij Bou Amama, om hem te vragen dat hij voor hen zou tusschenkomen bij de fransche overheden. Amerika. MijnontploffingEen telegram uit Birminghan Alabama meldt dat zich maandag eene ontploffing heeft voorge daan in de koolmijn Yolande. Art. 1. Het is verboden vreemde munt van brons, nikkel of koper in betaling te geven. Art. 2. Het is verboden aan alle reken- plichtigen van den Staat, der provintiën en der gemeenten, de gezegde munt aan te ne men in betaling der sommen welke zij krachtens hun ambt te ontvangen hebben. Art. 3. De overtredingen der artikelen 1 en 2 zullen gestraft worden met eene boet van 5 tot 200 fr. De Poperinghenaar is het best geschikt weekblad der streek voor Annoncen. STADSNIEUWS. Aan de inschrijvers van FRANKRIJK. Vriendelijk verzoek aan onze in schrijvers van het buitenland, ons het bedrag hunner inschrijving te willen zenden, opdat zij ons blad zonder onderbreking zouden kunnen voort ontvangen. Veurnc. Ontvlucht. Dinsdag nacht, rond 1 1/4 ure, zijn drie gevangenen, die het uniform droegen erin gelukt uit 't gevang van Veurne te ontsnappen. Het zijn de genaam- den Georges en Emiel Bendaart, broeders, afkomstig uit Frankrijk, en Leonard Dewil- de, afkomstig van Sint-Kruis-bij-Brugge. De twee eersten ondergingen eene straf van 2 jaar gevang voor diefstal, de derde had 7 maanden gevang uit te doen wegens smok kelarij. Aangaande deze stoutmoedige ont snapping wordt het volgend vernomen In do deur van de cel bevindt zich eene opening, langs waar men het eten aan de gevangene worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. STUDIE VAN DEN om 1 ure namiddag, ten verzoeke van Mc de Baron Goffinet, verdeeld in koopen gelegen in de St. Sixte bosschen te Voor de aanwijzingen der koopen zich te begeven bij den boschwachter Louis Van Lierde. STUDIE VAN DEN ten verzoeke der Kerkfabriek van Y Arm bestuur van Westoutre 1° Op de partie bosch de Kattetong langst de Schomminkelstraat, alwaar de venditie zal beginnen. 2° Op de partie bosch 't Pluimelstbij d'hofstede Rouseu, en 3° Op de partie bosch Y Piessteentje bij den Sulferberg, hebbende tot 2 meters 75 cent. omtrek. Vergadering aan den voet van koop 1, in 't bosch de Kattetong. ter herberg 't Wethuis, te Westoutre, en 2 koopen Staande te WESTOUTRE, op een bosch bij d'hofstede van Mr Aloïs Dauchy, Pope- ringhekassie, De liefhebbers zijn verzocht beide laatste koopen boomen op voorhand na te zien. STUDIE VAN DEN ten verzoeke der Burgerlijke Godshuizen van Poperinghe. om 2 ure nanoen te Poperinghe. in het Re- geeringshötel VAN gelegen ter gemeenten Voor nadere inlichtingen zie de plakbrieven. STUDIE VAN ter herberg Het Blauwhuis ter dorp plaats van Haringhe, VAN 1 Eene schoone partie BSouwIaiid langs den steenweg van Rousbrugge naar Haringhe, bekend bij kadaster sectie B, nummer 469c groot 43 aren 60 cent. "i j Eene partie Zaailand, groot 83 aren 60 cent., bekend hij kadaster sectie A, nummer 902a. KANTOOR VAN DEN TE GHYVERINCHOVE. om i ure stipt namiddag, te Hoogstaede, ter hofstede van Livin De- visch, en op andere landen VAN SCHOONE TE VEURNE. om 12 uren stipt 's middags, hofsteden Camille Butaye en Henri George, langs de steenweg Hoogstaede-Linde naar Beveren-dorp, bij de herbergen De Hooi- dreve en Steenen Molen voor de wel Edel familie Visart de Bocarmé, van al van lm60 tot 2m70 omtrek. De vergadering in De Ilooidreve om ten 12 uren te beginnen ter hofstede Butaye. Bestuur Isidoor Dedeurwaerder, zaakhan delaar te Alveringhem. wijken «De Sleutels»Abeeleen "Kruis je ter hofsteden Arthur Van Lerberghe, de kinders Jooren, Camille Vandenberghe en Achille Butaye, van van rond en boven de 2 meters omtrek. De vergadering in de Lelie bij Henri Jansseune. Het was een nacht, zoo stil en schoon, In 't wintersch koude duister, Wanneer, gedaald van Godes troon, Armoedig, zonder luister, Een kindje op deze wereld werd In eenen stal geboren, Tot vreugde van elk christenhert, Als redder uitverkoren. Een licht kwam aan den hemel staan En met de Wijzen mede, Is deze sterre voortgegaan Naar Bethlehem, de stede Waar, in een stal, de Maget kwam En 't kindje, dat zij baarde: Die lieve JESUS, Vredelam Voor Hemel en voor aarde. Dien KERSTNACHT was 't geheimvol stil, Want wat er zou geschieden Was 't groote wonder van Gods wil, Tot heil der goede lieden Die in geloof den Messias Met ongeduld verbeidden, Daar Hij al wie geloovig was Naar 't hemelrijk zou leiden. De Moedermaagd zat voor het kind Zeer schuchter ingetogen, En bij het Wichtje welbemind, Vol geestdrift, diep bewogen. Stond Jozef recht en schouwde rond Naar al die herders samen, Die op den harden, killen grond Daar nederkriielen kwamen. Terwijl het Kindje-Jesus zoet Zijn handjes tot hen reikte, En met zijn lachtje in hun gemoed Het diepste diep bereikte, Dan zongen al die englen stil Glorie aan God in den Hoogen En aan den mensch van goeden wil Zij vrede en mededoogen Ho 't was alsof de wereld gansch Geroerd werd in haar wanden Omdat zij Hem mocht dragen thans, Die kwam Zijn Bloed verpanden Voor 't volk, dat zoo verlaten was En naar den Redder smachtte Naar den beloofden Messias, Den eeuwenlang Verwachte. En met het lachtje van dit Kind, Den Zoon van God den Vader, Die het zoo innig heeft bemind, Kwam onze redding nader. O lieve JESUS, die daar lag, In eenen stal geboren Door Uwen laatsten levensdag Werd ons verderf bezworen. Gezegend zij de goede God, Die, heerschend in den Hoogen, Met aller menschen droevig lot Had innig mededoogen Wij danken Hein om 't groote goed, Dat Hij ons heeft gegeven Zijn eigen Zoon, die, met zijn Bloed; Ons schonk het Eeuwig leven. Vervolg. Het sodanitraat wordt bij verdeelde hoe veelheden gebruikt op de groenten van het tweede seizoen en gedurende den zomer. Daar het zeer waterzuchtig is, biedt zijne bewaring sommige bezwaren welke gemak kelijk kunnen vermeden worden door de voorkeur aan het ammoniaksulfaat te geven. Om tot zijn volle uitwerksel te komen, möet het ammoniaksulfaat altijd minstens lichtelijk ingedekt worden het sodanitraat wordt als dekmest gebruikt. Het slakkenmeel is naar onze meening het voornaamste fosfaatmest in groententeelt. Inderdaad, ten gevolge den overdaad van stikstofmesten gemeenlijk aangewend, ver zuurt de grond meesttijds, en schaadt bijge volg aan hare vruchtbaarheid. Slechts in gezonden grond, ten einde eene onmiddelijk werking te bekomen, worden zij door super- c«m «aaMWMi.JMBi.aaiMMMMMwimMWMMWMpLi» i fb* aat vervangen. Slak wordt meest vóór- en gedurende den winter gebruikt, of vroeg in fe lente. Beide meststoffen moeten goed ondergewerkt en diep met de bouwlaag ver- mrageld worden. he zwavelzure potasch magnesia, evenals depchloorpotaschpassen vooral voor de hemt en wmterbemestingen, ter bereiding va* den grond vóór en binst den winter, evenals voor de eerste lentebemestingen. De zwavelzure potasch past meer bepaaldelijk vo$r de late lente-en de zomerbemestingeti, ter rechtstreeksche werking, alsmede op weekfijnegroenten. Vóór denwinter gebruikt, inzonder op zandige gronden, mag de potasch nog uitzonderlijk onder vorm van een ruw zout toegediend, 't zij bijvoorbeeld onder vorm van kaïniet. Al deze zouten moeten ondergewerkt en innig met de bouwlaag vehnengeld worden, tenzij misschien de zwavelzure potasch, welker oppervlakkige aanwending nog winstgevend wezen kan evtnwel zal het altijd nuttig wezen na hare aanwending duchtig te braken of te rijven. Vergeten wij ook de kalk niet, welke, in dü| lente op winterlabeur aangewend, de op name der andere voedende bestanddeelen regelt, de zuurheid des gronds verontzijdigt, de salpeterzuurgisting vanhetammoniaksul- fant begunstigt alsook de opname der po- taschzouten, een oneindig getal smetkiemen dóódt, enz. Verboden nadruk jMen weet dat de konferentie van Algesiras, tv ee landen, Frankrijken Spanje, aangesteld IReft als politieagenten, om in Marokko de ÖAUj te handhaver,. Frankrijk heeft zijnen rol ernstig opgeno men en is daardoor in eenen oorlog gewik keld tegen deMarokkaansche opstandelingen terwijl Spanje zich vergenoegt met, gelijk August uit de Cirk, gedurig de handen uit te steken alsof het ging helpen, maar in wezenlijkheid niets te verrichten. Frankrijk moet echter de eer, alles alleen te doen, duur betalen. Le matin, van Parijs, rekent dat dit onnoozel oorlogskeaan de Fransche schatkist alle dagen ten minste 800,000 frank, dat is een klein miljoentje, kost. En de dagen liggen bijeen. Wat die oorlog aan Frankrijk zal opbrengen is nog een raadsel, zoowel voor M. Clemen- ceau als voor den minste der Fransche sol daten die ginder zijn leven gaat wagen. Eens de oorlog geëindigd, zal mende kos ten samenstellen en de schadeloosstelling erbij rekenen en men zal den Sultan, als verantwoordelijk bestuurder, de rekening aanbieden. Maar de Marokkanen hebben geen geld en zij zullen het moeten leenen. Frankrijk zal de geldschieter zijn en, bijge volg met zijn eigen geld betaald worden en de gelukkige bankiers zullen er hunne kommissie op verdienen. Alzoo zal iedereen tevreden zijn, zelfs de Sultan, die wel wat meer zal geleend krijgen dan hij moet betalen. Doch... de Fransche belastingschuldigen zouden kunnen de ge broken potten betalen. Arthur Stechlaire zijne vrouw en zijnen broeder Omer, werden over 5 of 6 weken door de politie van Lillers (Frankrijk) aan gehouden. Men beschuldigde hen 5,000 fr. ontvreemd te hebben in het huis waar zij gelogeerd hadden, hun slaapkamer in brand festoken te hebben om de diefte te verdui- en en daarna vertrokken te zijn. De drie personen hadden inderdaad - in het huis geslapen waar deze zaak gebeurde, maar verklaarden van geen geld noch brandstich ting te weten. Ondanks hun zeggen werden zij in het gevang van Bethune opgesloten en de zaak werd onderzocht. Het bleek dat zij in niet geen schuld hadden en donderdag laatst werden zij alle drie in vrijheid gelaten. Olifant als manoeuvrelocomotiefTe Psezlau bij Stetten (Pruisen) wilde een cirk dezer dagen na het einde der voorstelling naar eene andere plaats vertrekken. Met gansch zijn materiaal, dieren en personeel, was hij in de statie verschenen waar een dozijn wagons gereed stonden om hem op te laden. Daar natuurlijk niet alle wagons tegelijk aan de ramp konden plaats nemen, moesten de wagons verscheidene maal ver schoven worden. Eensklaps werd de lading gestaakt omdat de rangeerlocomotief bescha digd werd. Menschenhanden konden de zware wagons niet doen voortrollen. «Wel, dan kan Bob komenzegde de stalmeester en op zijn wenk verscheen een reusachtige olifant en werd voor den laatsten wagon gebracht. Op het bevelBob steek eens aan de kar, duwde Bob met zijn kop tegen den wagon en schoofde gansche rei wagons voor zich als een kindermeisje haar kinderwa- gentje. Ten slotte besteeg Bob zelf zijn wagen met schetterend getrompet en werd begroet door het handgeklap der menigte. Weigert namaaksels. Dépöt bijgebr. DeihaizeMoncarey-Sansen. 90 werklieden waren in den put neerge daald en na de ontploffing zag men er slechts 14 levend aan de oppervlakte verschijnen. 70 lijken zijn reeds bovengehaald. Sinds de afkondiging der wet van 1895 waarbij het uitgeven der Fransche koper munt in België, uitgenomen in de grensge meenten, verboden wordt, liet men in het zuiden van West-Vlaanderen den omloop van Fransch geld nogalgeredeelijk toe. Sinds eenige dagen evenwel, heeft de politie van Yper van de hoogere overheid bevel gekre gen, streng de wet toe te passen en proces verbaal op te maken tegen al wie nog fransch kopergeld uitgeeft. Het gerucht was in omloop in onze stad, dat het kopergeld hier ook niet meer in omloop mocht gebracht worden. Dat is onwaar, en om iedereen de wet over den omloop der vreemde koperen munt te laten kennen, deelen wij hieronder desaangaande wet mede, voor zooveel zij onze frontieren betreft Omloop der vreemde koperen munten. Geldig erkende toelating. Evenwel, in de nabij gelegen plaatsen weike door koninklijk besluit zullen worden aangeduid, mag deze munt in betaling worden gegeven tot beloop, voor ieder trans actie, eener naamwaarde van hoogstens 2 fr. Hetzelfde verbod past zich toe op al de ondernemingen van reizigersvervoer in ge meenschap. Bijlage. De fransche koperen munt van 10, 5 en 2 centiemen mag uitgegeven worden op voorwaarde dat de naamwaarde der gezegde munt voor eene zelfde transactie of betaling, het totaal van 2 franken niet te boven gaat, in al de gemeenten waar van het grondgebied aanpalend is aan het Fransch grondgebied of aan liet grond gebied van het Groothertogdom Luxenburg, en bovendien in de volgende gemeenten Provincie West - Vlaanderen Aalbeke, Belleghem, Bulscamp, Kortrijk, Coyghem, Dottignies, Spiere, Veurne, Gheluwe, Hel- chin, Lauwe, Marcke, Proven, Reninghelst, Rolleghem en Saint-Genois. (Volgen de namen van 30 gemeenten der Provincie Henegouwen 17 der Provincie Namen en 10 der Provincie Luxemburg, maar het is onnoodig deze hier te noemen Gegeven den 5 September 1895. Poperinghe is begrepen in de gemeenten waarvan het grondgebied paalt aan dit van Frankrijk. Het Fransch kopergeld mag dus hier uitgegeven worden voor zooveel boven gemelde wet het toelaat. Verloren of gestolen. De persoon die 0]) "t laatste van Juli of in 't begin van oogst laatstleden, langs de Vlamertinghe-kalsiede, een nikkelen kruisbeeld zou verloren hebben of er een zou ontstolen geweest zijn, is vrien delijk verzocht het te laten weten invhet po- litie-bureel onzer stad. Diefstal. Zaterdag avond, terwijl Arthur Bamelis, peerdegeleider bij Charles Kesteman, landbouwer op den G. O. Hoek, in huis bezig was met eten, zijn stoutmoedi ge dieven in het paardenstal gedrongen. Zij hebben er al de kleederen uit zijnen koffer geworpen en eene som van 40 fr. ge stolen die onder de kleedereri in een houten bakje verborgen lag. Men vermoedt een per soon die daar nog gewrocht heeft. TramongevallenMaandag laatst is de tram die hier om 6 1/2 ure 's avonds vertrekt, in den diepen meersch ont- riggeld. Men moest bijna geheel den nacht werken om hem ter plaatse te krijgen. Dinsdag avond is de tram die hier om 7 ure aankomt, in den neerloop der Doornstraat tegen het hoofd van den tweeden wagen eens gespans geloopen. Het vorenste van den wagen was gebroken. Opgelet! Vooraleer uwe aankoopen van geschenken voor kerstdag en nieuwjaar te doen, ga zien naar den Bazar, bij Sansen- Decorte Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Gij zult nievers beter en goedkooper gediend worden. Landloopers. Maandag namiddag hebben de gendarmen eene vrouw mede ge bracht die te Watou rond slenterde. Daar deze van Frankrijk was hebben zij ze terug over de grenzen gezet. Maandag avond kwam een vreemd per soon onderstand vragen op het politiebureel. Door de heer Politie-Kommissaris onder vraagd, bekende hij Pieter Schellens te noe men, cigarenmaker te Antwerpen. Daar de kerel zonder middelen van bestaan bevonden werd, sloot men hem op. Hij werd verwezen om voor onbepaalden tijd in het toevluchts huis van Hoogstraeten opgesloten te worden. Vrijdag morgen hebben de gendarmen zekere Camille Delodder, van Brugge, en Merveille Mathilde, van Bambeke, voor landlooperij aangehouden. De vrouw Mer veille, 47 jaar oud, mag zelf door een besluit van 15 april 1882 in België niet meer komen. Inbraak. Maandag avond rond 9 Va ure hoorde de vrouw van Remi Decae, wonende op den Vogelhoek, twee personen aan hare deur. Zij klopten, doch de vrouw die alleen tehuis was, wilde niet openen noch antwoorden. De vrouw hoorde een der man nen zeggen 't Is goed er is niemand t'huis Zij zijn dan langs achter gegaan en hebben er het konijnenkot opengebroken. Zij deden toch hunne moeite voor niet, want er waren geene konijnen meer in het kot. Wat later kwamen aldaar twee gendarmen aan wie de vrouw het gebeurde vertelde. Deze gingen seffens op zoek en waarschijn lijk zullen de daders ontdekt worden. —Kinderfeest.— Op Woensdag aanstaan de, zijnde den hoogdag van Kerstdag, zal er in den Katholieken Kring om 4 1)2 ure 's avonds een groot kerstfeest gegeven wor den. 230 Prijzen, geplukt van eenen kerst boom, zullen verlot worden tusschen de aanwezige kinders (van boven de twee jaar tot beneden de eerste communie) der Heéren Leden van 'tDavidsfonds, Katholieken Kring Koorzangmaatschappij en Muziek. De ver loting dezer prijzen zal voorafgegaan worden door eenige bevallige liedjes, piano- en dicht stukjes, uitgevoerd door knechtjes en meis jes der TTeeren Leden, Het feest belooft prachtig te zijn en zal voorzeker de kinders wel aanstaan

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1907 | | pagina 1