NIEUWSBLAD VOOR PQPERINSHE El OMSTREKEN, lEITEIIEISIliZEl 12 Werkmansbuizen, Boomen üit ter hand te koopen PLANTSOENEN B SB Eta BolSfl Grooten keus van Fantaisie-Postkaarten ter drukkerij dezer. HET NO ARILLL EINl NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. wassende te Vlamertinghe, "Ei Taillie- en Plantsoenbosch BUITEJiliANDSCH filHUSIS. ZONDAG 12 Januari igo8. S Centiemen. Vierde /aar. Nr Notaris CAS SJEES Winkelbuis, Herberg en Notaris SYOEN laandag 27 Januari 1908, AbeeSen en Eiken Boomen HOPBOND van Poperinghe. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Op' f eerste blad 20 c. Eerste Taps, BolliHgen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. TE POPERINGHE. Notaris TE PROVEN. Een laatste Liefdedienst. Vrijdag 17 Januari 1908, INSTEL 7 en Vrijdag 31 Januari 1M8, OVERSLAG' l!is(la<i "f> h ïiïuari 1908, Kantoor van den Donderdag 1 OnJamia-ri 908 TE LOt), Venditie van iSO KOOPEN Olmen, Wilgen, Hollanders, Klemmers Korren en Popelieren bijzonder dienstig voor Wagenmakers. Met gewone voorwaarden. STUDIE VAN DEN om huize uur stipt namiddag te Stavele-Dorpplaats. Openbare Verkooping Eü%T OUDHEDEAl ge- &OOO Boomhutten aan nadigen prijs bij August Gordenier, landbouwer, te Watou-Abeele. Openbare Ver hooping van 464 sclioone en BOSCHTAILL1E. Notaris VANCAYZEELE, TE REN1NGHELST Maandag 20 Januari 1908. ie WE8TOÜTR1, de langstammige en zware van 11. Aanstonds daarna, Tijd borg. van betaling mits goede Windmolens J. Beheyt4driaen, Poper. De Leden, die hop tentoon gesteld hebben te Gent, wor den verzocht zoohaast moge lijk een ingevuld getuigschrift in te zenden naar den Secre taris van den bond Zulke gedrukte bladen kan men bekomen bij het Bestuur van het Hopverbond. üflHDBOUWBEÜANGEN. Vroege Aardappelen. Doting Van 5 FebBüam 1908. worden ingelijfd Hel recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. STUDIE VAN DEN STUDIE VAN DEN telkens om 1 ure namiddag-, ie Poperinghe, op de Groote Markt, ter herberg A ia Fabrique, gehouden door Charles Vi.nde- voorde, VAN TWEE SCHOQNE gelegen in de Priesterstraainr 82-en langs de Elverdinghe-steenweg dicht aan de statie van den ijzerenweg, langs eene nieuwe straat, Verbindende de Elver- dinghe- en Ypersteenwegen. 1)2 S «asiel gvs-essiië. Alle. inlichtingen te bekomen ten kan tore van bovengenoernden Notaris. TE LOO. om 11 ure, op de hofstedelanden van Henri Noterdae- me, Florent De Waele en andere langs de kalsiede naar Reninghe, VERGADERING ter herberg van Alois Pillaerl, te Loo. Notaris 1>E GRA¥E TE GHYVERINCHOVE. ten 1 Jufvrouw Elisa Meijers, van VAN SCHOONE c? m zooals 12 acajou geboureerde salon stoelen en canapé, brandkoffer, zetels, tafels, stoelen, beddens, conmmren, kassen, oudwetsch ge bloemd kofrijsb isel met vergulde boorden, oude kaders mot, vergulde lijsten, posturen, tinnen patten en pinten, koperwerk, keu- kengerief, bibliotheek met allerhande boek werken, cristaPn glazen, stoven, spiegels, printen enz. enz. lluii)liq)ipdNter§Opent de oogen indien gij goei -n koffie wilt maken, eischi dechocori i der Trappisten» Vincart-Sill.v Weigert namaaksels. Dépóf bijgeur. DeihaizeA Moncarey-Sanseö om 2 ure namiddagte Sint-Jans-Capelle, op Watou, ter herberg Het Rood Peerd bij M. Ryon, in eene partij boseh genaamd «De Dekker-ij langs den keizei van Vlamertinghe naar den Busseboom, dicht bij de hofstede Alleman. De boschwachter Edouard Logie, te Vla mertinghe, (Brandhoek) zal de houtten .aan de liefhebbers aanwiszen. Gewone vo or waard e n talingmits goede borg. en tijd van be- STUDIE VAN DEN Openbare Veidkoopiiig ten verzoeke der Kerkfabriek van t Arm bestuur van Westoutre Nog niets van Hendrik, Antje Deze vraag, stelde reeds tal van jaren iede- ren dag de anne v isscher s wed u w eals zij. voor haar huisje gezeten, den bekenden stap van den oude postbode en diens vriendelijken groetn' goei' morgenhoorde, welke groetihaar en haan:dochter Antje, gold. De arme .vrouw kou hem alleen hooren, want het licht barer oogen was reeds lang uitge doofd. Zij was blind tengevolge van hetvele, onophoudelijke weenen. Eerst had zij lang geweend over haar man, met wien zij ei laas zoo kortstondig zoo gelukkig geweest was. Op zekeren dag brachten zijn makkers hem als eeu lijk i'iiuisj De-moedige v isscher had zich opgeofferd om anderen te redden, en in de zee, die zijne vriendin, zijn ver trouwde was, waarop hij dagelijks voer, vond hij den dood. Sinds dien dag was het arme leven der visschersvrouw begonnen. En later, toea de hevigheid der smart begon te slijten, toen zij weer meer hoopvol en blijden in de toe komst mocht, blikken, daar haar twee kin deren, Antje en Hendrik, groot waren geworden, en haar de ellende des levens konden verzachten, toen veranderde plot seling het blijde uitzicht weer en opnieuw was ue bitterste smart haar deel. Haar Hendrik, op wien zij al haar hoop gesteld had. in wien zij het evenbeeld zijns vaders had meenen te zien, ging het verkeer de pad op en werd, dooi' slechte makkers misleid, een ontaarde zoon. Hij werd een dwingeland, haar beul eenige jaren maak te hij haar het leven een hel op aarde,toen werd zij van hem verlost. Op zekeren dag was hij plotseling verdwenen, hij was als cpjoniaal naar den Oost gegaan. De moeder was mrvaff haar beul bevrijd, en tóch had zii nog iederen dag over haar kind geweend, totdat de bron der tranen was verdroogd en het licht barer oogen verbleekte en ten slot te geheel uitdoofde. Maar zij had een was het licht harer A. Om 12 ure 's middags, 1° Op de par tie bosch de Kattetong langst de Sohomminkelstraat, alwaar venditie zai beginnen. 2° Op de part ie bosch t Pluimelstbij d'hofstede Rouseu, en 3° Op de partie bosch 't Piessteentje bij den Sulferberg. vergoedde baar moeder hebbende tot 2 meters 75 cent. omtrek. Vergadering aan den voet van koop 1, in 't bosch de Kattetong. ter herberg 't Wethuis, te Westoutre, van f heef. 98 aren 9*1 cent, en 2 koopen Staande te WESTOUTRE, op een bosch bij d'hofstede van M.r AL ïs Dauchy, Pope- ringhekassie, De liefhebbers zijn verzocht beide laatste koopen boomen op voorhand na te zien. wi\«sasaai goede dochter, Antje oogen geworden. Zij wat deze van haar ander kind had moeten missen zij had haar lief met geheel haar hart, zij troostte haar, zij werkte voor haar en schonk, zoo moge lijk, nog een glimpje vreugde aan haar ou den dag. Geen dag ging er voorbij of de arme vrouw vroeg naar haar Hendrik, maar deze liet niets van zich hooren. Antje trachtte haar steeds op te beuren en moed in te spre ken eens zou Hendrik terugkeeren en alles weer goed maken. En dan glimlachte de oude vrouw Antje toe, dankbaar voor haar troostwoorden, en zij geloofde daaraan, terwijl Antje zelf, er niet aan kon geloaven. En toch, ondanks haar zelf, vond zij steeds woorden om haar arme moeder te troosten, haar laatste levensdagen te verhelderen door blijde voorspiegelingen, die nimmer verwezentlijkt zouden worden. Sedert een week zat de blinde niet meer voor de deur van 't huisje onder de breedge- takte linde. Op het bed uitgestrekt, verbeid de zij de dood zij voelde, dat zeging sterven. En in haar koortsig ijlen prevelde zij onop houdelijk den naam van haren zoon, haar Hendrik, dien zij ondanks alles, toch nog zeer liefhad, En telkens vroeg zij Zou hij niet komen? Zou hij zijn moeder zoo laten sterven, zonder afscheidsgroet, zonder haar vergeving te vragen? Neen, hij is zoo slecht niet, hij zal nog komen voor ik sterf, niet waar, Antje? En dan stak zij haar hand uit, om die van haar dochtervast te houden, die als een en gel van liefde aan haar zijde zat. En het meisje drukte dan vaster de hand harer moeder, op wier vragen zij geen ant woord kon geven. 3sluimerd. Daar hoorde Antje buiten den bekenden stap van den ouden postbode, wiens komst moeder eiken dag zoo vurig verbeid had, maar die steeds het huisje was voorbij gegaan. Doch thans hij tikte op de ruiten en hield een brief omhoog. Met een vreugdekreet sprong Antje op naar buiten. Deziekewas uithaar sluimering ontwaakt en riep haar dochter. Antje trad juist naar binnen, den brief in de hand, het hart klop pend van blijde verwachting Wat zou die brief de arme stervende gelukkig maken Kind, daar was de bode, ik heb hem gehoord. Een brief van Hendrik, niet waar? ik heb het u wel gezegdstervenden zien ver in da toekomst. En wat schrijft hij, kind?... Lees hem gauw voor. Bevend had het meisje den brief geopend zij keek liern vluchtig in, hij bevatte slechts eenige. regels maar niet van Hendrik. Zij wankelde, zij wilde een luiden gil slaken, maar onderdrukte hem nog tijdig, zij hield zich met eene hand aan tiet bed vast en drukte de andere tegen haar hart om het; luide kloppen tot bedai en te brengen. Zoo bleef zij geruimen tijd in dezelfde hou ding, stom en onbeweeglijk. Do zieke hief haar glanslooza oogen op, doch zij zag niets gelukkig Maar Antje, zei de zieke, lees toch. Zog mij, dat hij een goed mensch geworden is... dat hij zijne moeder niet geheel vergeten heeft... O, indien ik hem nog eens bij mij mocht voelen, mijn arm kind. Antje had nog steeds den briefin de hand zij staarde er op met groote, wezenlooze oogen, zij zag slechts deze vreeselijke woor den Gefusilleerd wegens moord en plun (lering Haar broeder Hendrik, naar wien de arme stervende moeder zoo zeer verlangde, als een booswicht met den kogel gestraft Het meisje sidderde als eeu riet, haar hart bonsde luid en intusschen drong de stervende aan, den brief te lezen!... Eindelijk bac Antje zich hersteld e-n zich,-geweld aandoen de, zei zeLuister dan. moeder, Hendrik vraagt u om vergeving in zijn brief... En na een poos begon zij luid, alsof zi voorias Dierbare Moeder, Vergeef mij, dierbare moederzij stok te, niet wetend hoe te vervolgen vergeef uw onwaardigen zoon, die berouw en spijt heeft... Reeds" lang heb ik gezien, hoe on dankbaar ik heb gehandeld... zij wachtte weer een poos ik durfde niet eerder schrij ven, doch thans, nu ik in staat ben mijne ondankbaarheid uit te wisschen, kom ik u smeeken, mij weer als uw kind aan te willen nemen Het meisje hield op en de stervende zucht te 1 Goede Hendrik, ik wist het wel, hij was zoo slecht niet, Antje, dat hij zijn moeder altijd zou vergeten... Maar lees verder lA;,d. Het meisje had even nagedacht en ver volgde Het geluk heeft mij hier in den Öosl ■gediénd, moeder, ik ben rijk geworden en indien gij mij niet verstoot, kom ik spoedig bij u, en gij zult een gerusten ouden dag bij rnij hebben, gij en Antje. Die goede jongen, fluisterde de zieke Dierbare moeder, zoo vervolgde het. meisje, veergeef nogmaals uw onwaardigen zoon, die u spoedig hoopt te omhelzen. Het meisje viel op een stoel neer Hoevee had haar ieder woord gekost, baar, die de vreeselijke waarheid kende Gelukkig dal de arme moeder haar doodsbleek gelaat niet kon zien Antje, zei de zieke, kom bij mij. Ziet genu wel, kind, dat ik gelijk had... maar wat heeft gij Ja, het is te veel geluk in eens.. Doch ik wist het wel. ik kende mijn Hendrik goed., zijn hart is nooit slecht geweest. Nu sterf ik gerust en tevreden, want hij zal voor u zorgen. Antje... Ge zult gelukkig bij elkaar zijn... Wees goed voor hem, als ik er niet meer zal zijn. Ik zou hem nog zoo graag oen laatste maal omhelzen, hem zeggen, dat ik hem alles vergeef... maar hij zal te laat komen, ik zal er niet meer zijn daar gaat weer zoo 'n steek door mijn hartdoch gij zult hem zeggen, Antje, dat, zijne moeder alles vergeven heeft, zult ge, kind Ja, moeder, stamelde het meisje met een snik. Dan is het goed, dan sterf ik tevreden... Hier, kind, geef hem dit kleine gouden kruisje, dat ik altijd bewaard heb zeg hem... dat... De zieke viel plotseling achterover, ze bleef roerloos en stom liggen. Antje durfde niet kijken; toen zij eindelijk de oogen op sloeg, was de arme vrouw reeds uit haar lijden verlost. Toen begon het meisje luid te weenen, met geweld drongen de laiig weerhouden tranen uit de oogen... Thans was zij alleen met baar vreeselijk leed, maar toch was haar hart nog verheugd, dat ze de laatste uren harer moeder gelukkig gemaakt had,, maar nimmer zal iemand kunnen begrijpen, hoe veel dat haar gekost heeft. Er bestaan vele variëteiten van vroege aardappelen, maar twee bijzonderlijk kam pen tegen elkander op, voor wat de vroegte betreft, het zijn 1. de Marjolin, ook gekend jnder den naam van muisjes en vroege tee- nen 2. de vroege Victor; de eerste is van betere kwaliteit dan dp tweede. Een ras uit de Marjolin gewonnen, Koningin van Mei, is vruchtbaarder, maarzoo vroeg niet. De aardappelen worden in Feb.-maart geplant in eenen lichten grond waarin, bij het spitten, men eene goede dosis half ver teerd mest zal ingraven; als hulpmest zal men er, per are, 2 kgr. kloorpotasch, 5kgr. superfosfaat en 2 kgr. zwavelzure ammoniak, i In alle proefvelden, is er bevestigd geworden dat, van alle stikstofmesten, toegepast in de aardappelteelt, de zwavelzure ammoniak degene is, die de grootste opbrengst en de knollen van beste hoedanigheid geleverd heeft. Otn, het maximum van opbr engst te bekomen, is het noodzakelijk fosfoor- en potaschmes- ten bij te voegen. Door bijvoeging dezer meststoffen en den grond goed te bewerken, mogen wij zeggen dat inen in goede omstan digheden zijnen oogst zal verdubbelen. Om dezen uitslag te bekomen is het on misbaar 1. den grond diep om te werken, 2. de gemelde meststoffen te gebruiken, 3. de knollen gereed te maken met ze, van af einde december, aan het licht bloot te Stellen, de kiemen zullen zich dik en kort ontwikkelen, deze voorbereiding mag niet ontbreken bij de vroege Soorten en namelijk met de Marjolin. Het is zelfs aan te raden de knollen aan licht bloot te stellen, van zoo haast zij binnen gebracht worden. De oogst dezer aardappelen geschied t einde Mei begin'Juni; maar op eene barm in het zuid,en gelegen, zullen zij half Mei geoogst worden. G. Impatient, KuUuuroverste- Ho fbouwschool. Frankrijk* Drama. Zondagna middag gebeurde te Croix, bij Roebaais, een bloedig drama. Een twist was ontstaan tusschen de echtgenooten Vanderstraten-De- porter. Opeens greep de man, die geboortig is van Eyne. in Belgie, een mes en plofte het de vrouw in den buik. De ingewanden puil den uit de vreeselijke wonde. Deongelukkige vrouw, die slechts 40 jaar oud is. verkeert in hopeloozen toestand., De dader werd maandag namiddag aangehouden. Het par ket van Rijssel is ter plaats geweest. Bn Marokko. Zondag morgend is generaal d'Amade, de nieuwe bevelhebber der transche troepen, te Casa-Blanca aan gekomen. Hij nam oogenblikkelijk het bevel en zond naar Parijs een telegram, meldende dat verscheidene groepen van stammen hunne onderwerping gedaan hebben aan de fransche overheid deze marokkanen heb ben als bewijs van hunne goeden wil, levens middelen en voerder naar het kamp van Mediouna gezonden. WATOU (42) Ackaert Alidore Bondue Camilie Boone Maurice Buseyne Odile Butaye Charles-Louis Cardmael Georges Clarysse Ernile vrijw Cnapelynck Jérémie Cuvelier Arthur Debuyser Gaston Declerek Leon Decreus Augusts® Decreus Maurice Delalleau Emile Delbaere Camille Demol Georges Dêprez Leopold Dever René Devos Leon Duflos René Dufour Maurice Duverlie Daniel Heyman Paul Ingelaere Achille Lucas Henri Matton Charles-Louis Pladys Marcel Plaetevoet René Renaerts Octave Roetynck Achille Roffiaen Emile Ruckebusch Jérémie Saint Germain Cyrille Thoré Auguste Vancayzeele Eugène Vancayzeele, Georges Vandenbussche Albert Vandroemtne Gaston Vandromme Nestor Vanhamme Camille Vanhee Achille Viane Aitné WESTVLETEREN (21 AlderweirelJ? Remi Bruneel Camille Cappoen René Debreus Georges Delboo Gaston Delefortrie Maurice Del motte Romain Depuydt Cyrille Derycke Jerome Dewulf Camille Dieusaert Camille Ghyseleii Maurice Huyghe Camille Kino Jerome Minne Achille Pillaert '1 homas Vandecaveye Sylver Vandenbroele René Vandenbussche Hector Vandromme Pamphile Vanexem Eirmin RENINGHE (12) Basyn Karel Colpaert Camille Delva Maurice Deturck Henri Hoedt Gaston Loonis Ernest Masson Henri Pauwels Achille Siinoen Jerome Vandenbulcke Gaston Vansteeue Cyrille Verschaeve Alois CROMBEKE (13) Cappoen Camille Gornette Jerome Debergh Daniel Decae Petrus Dehaeck Remi Gossey Emile Gruwez Lucien Kestelyn Juiien Queldry Richard Regheere Emile Tytgat Camille Vanhahne Camille Wollaert Firrnin WESTOUTRE (16) Barbry Juiien Barrizceie Jules Beck Constant Beck Firm in Behneghel Jérémie Caulier Jerome Decrock Nestor Dehiudt Charles Doucy Oswald Stnagghe Juiien Struye Achille Vandetiberghe Jules Vandromme Jérémie Vereecke Theophile Woussen Cons tan tin Zyde Aitnable RENINGHELST (20) Baillieul Albert Barbez Odile Boudewyn Florent Brevne René Deconinck Nestor Dejonghe Camille Dereckx Elie Desmarets Léon Deweerdt Jerome Hennebel 1'ierre Loncke Remi Maerten Camille Paiou Emeric Ryckeghem Camille Vanacker Charles Vandenberghe Henri Vandooren Juiien Vandromme Germain Vanhove Achille Verhiile Remi PROVEN (18) Allaeys Achille Baert Maurice Bossuwe Emile Boutthe Jules Coulier Joseph Decaesteker Theophile Delanote Prosper Derycke Georges Klslander Oscar Flarney Nestor Gbesquiere Cyrille Hallynck Juiien Hebben Orner vrijw Heens Aimé Kinget Charles Porte Emile Rappelet Cyrille Vandevoorde Lucien ROUSBRUGGE (15) Alderweireldt Lambert vr. Blondeau Leon Deprey Georges George Jules Ooghe Georges ftecour Arthur Ryon Camille Ryon Michel Samoey Camille Scharre Lucien Smagghe Joseph vanstraeseele Hector Verhiile Arthur Verschaeve Achille Viane Auguste STAVELE (20) Berquin Alphonse vrijw. Boussery Gérard Caenen Albert De Carne Alexis Delattre Rotnain Desaegher Firmin Denecker Einile vrijw. Gesquière Cyrille vrijw. Glorie Camille Haghebaert Juiien Hertsoen Juiien vrijw. Lahaye Camille Lahaye Romain vrijw. Leiicur Jerome Regheere Jerome Rousseeuw Florent Ryon Romain vrijw. Vandenbussche Ernest1 Vanhoucke René Verdonck Camille BEVEREN-op-Yzer (16) Beghein Camille Bortier Jules Dehaeck Michel Deloz Camille Deloz Eleuttrarius-Firmin Harre Camille Huyghe Romain Kinoo Gaston Lootvoet Valêre Meeuws Gustave Neirynck Arthur Neirynck. Lucien Neudt Maurice Temperville Camille Vercoutter Firmin vrijw. Werrebrouck Robert VLAMERTINGHE (30) Batteu Marcel Bekaert Camille Beun Camille Boutlery Jules ;ry Jei Bouve Jerome Boxoen Otner Bulckaert Edouard Clarebout Henri Costenoble Jules Debruyne Hiiaire Debryoke Pieter Degrou Georges Doroubaix Juiien Godart Ernest Gruwier Camille Herman Theodore Lemahieu Maurice Logie Maurice Mortier Camille Nuyttens Camille Pluyrn Alfons Reynaert Prospert Rommens Emile Suffys Cyrille v'andenarneele Joseph Vandepitte Hector Vandevoorde Cyrille Vausevenant Jules Verslype Juiien Wyckaert René LOO (13) Bonte Leon Borry Camille Boudry Cyrille Oaesemaeker Honoré Defever Hugo Jelancker Jerome Jumortier Hippolyte ^ecot Charles :5etiberghein Achille 3hilips Petrus Smis Henri Terby André Vanpeperstraete Charles vrijw.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1