NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, Gouden zaak WOONHUIS Eeo Hofstedeken WOONHUIZEN Een groot Woonhuis HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. WOONHUIS van Moeshovenierderij- 8. ZONDAG 15 Maart igo8. 5 Centiemen. Vierde Jaar. Nr 16. Den drukregel 10 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkoms' Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1.00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. Maart. Zon onder. Zon op. VENDITIEN DONDERDAG 19 MAART 1908 TE STADEN, van ongeveer 90 Koopen schoone zuivere en langstammige Eiken boomen, Li jste boomen, Plantsoenen en 15 koopen Achtkanters. DONDERDAG 26 MAART 1908 Eiken boomen, Lijste boomen, Plantsoenen en Beuken boomen, TE STADEN, in den HAZEBROUCK, bosch van Houthulst. Betaalbaar bij den Zaakh andelaar RYCKAERT, te Clercken. BOUCQUEY en BACQUAERT, TE POPERINGHE Vrijdag 20 Maart 1908, Gemeente POPERINGHE, Notaris BOUCQUEY TE POPERINGHE. Woensdag 25 Maart 1908, Gemeente WAT0U, Te Koopen Vlakte 5 aren 29 cent. Vntni-ïs I)E GRAVE MAANDAG 23 MAART 1908, Openbare Verkooping Gemeente STAVELE ten dienste van Herberg Studiën van de Notarissen BIJTAYE, te Yper MAH§EL(J§, te Deerlijk. Vrijdag 27 Maart 1908, Openbare Verkooping TE WESTVLETEREN, Studie van de Notarissen BOUCQUEY, te Poperinghe en DEVOS, te Watou. Op Vrijdag 27 Maart 1908 Openbare Verkooping TE POPERINGHE. Inlichtingen te bekomen bij bovengenoemde Notarissen. Ville de Poperinghe. No taris CA SSIER S Op Maandag 30 Maart 1908 Openbare Verkooping Inlichtingen ten kantore van den Notaris CASSIERS, bezitter van den sleutel. Uit ter hand te koopen De wereld is slecht. LEERGANG BUlTEJHiANDSGJi fllEUOIS. Geheimzinnige moord te Brugge. Schrikkelijke moord teWevelghem. fllEUWS UIT BEliGIE. ANNONCEN worden ingelijfd SE POPEEMJHEHAAR Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 15 Iteminisc. s Longijn, Zacharius, Nicander Maandag 16 s Eusebia, Palmyra, Eugeen Dinsdag 17 s Gertrudis van Nijvel, Patricius Woensdag 18 s Aartsengel Gabriel, Aurelia Donderdag 19 s Joseph, Josephina Vrijdag 20 s Joachim, Claudia, Wulfranus Zaterdag 21 s Angelica, Benedictus, Clementia Equinoxe De Lente begint. Nieuwe Maan. Maandag 2 Maart, ten 6 ure 57 Eerste Kwartier. Maandag 9 Maart, ten 9 ure 42 Volle Maan. Zondag 15 Maart, ten 2 ure 20 Laatste Kwartier. Woensdag 25 Maart, ten 12 ure 5 ure 46 min. 5 ure 59 min. 5 5 5 5 5 5 minuten 's avonds, minuten 's avonds, minuten 's morgends. 32 minuten 's naihiddags. 57 5 48 55 5 49 53 5 51 51 5 53 48 5 55 46 5 56 i. om 1 1/2 ure namiddag, in SLIJPTJES-LEEGTE, bosch van Houthulst, ii. 'van ongeveer 1ÖO Koopen schoone en zware Studie van de Notarissen in eene zitting,) om 3 uren namiddag, ter herberg Den Posthoorn Casselstraat te Poperinghe, verhooping van 1 heet. 43 aren 30 cent. ZAAILAND, ge legen te Poperinghe bij d'herberg Den Koekuit palende aan M. M. Rabau de Ro- reff, Charles Pieters-Loones en de weduwe Billiau-Lebbe. Gebruikt door Jules Lebbe tot 1 October 1914, aan 180 fr. bij jare boven de lasten. Bij plakbrieven verdeeld in 2 koopen. II. 1 heet. 46 aren 40 cent. ZAAILAND, ge legen bij d'herberg Den Keerselaar pa lende M. M. Leon Tack, Lebbe-Beernaert, Lebbe-Bateman, Jufvrouw Ramoen en de weduwe Pieter Malbrancke. Gebruikt door Jules Citteiren tol 1 Oc tober 1913, aan 205 fr. bij jare boven de lasten. Bij plakb rieven verdeeld in 3 koopen. III. 60 aren ZAAILAND, gelegen bij d'herberg St. Sixte Molen palende M. M. Achille Lahaye, René Verscheure, wed. en kinders Benoit Teneur en Elie Degryse. Gebruikt door wed. Pieter Dewancker tot 1 October 1914, aan 90 fr. bij jare boven de lasten. STUDIE VAN DEN (in eene zitting,) om 3 uren namiddag, ter herberg be woond door Henri Catrycke, Casselstraat te Poperinghe, verhooping van 1 heet. 85 aren 20 cent. ZAAILAND en WEIDE, palende M. M. Vandamme-Labee, Berghman-Malou, Oleenewerck de Crayen- cour en René Mostaert. Gebruikt aan 260 fr. bij jare boven de lasten tot 1 October 19Ó9. Bij plakbrieven verdeeld in 3 koopen. Uit oorzaak van vertrek. Voor al wie zich wil stellen! tegenwoordig, welgekalante Herberg en Bakkerij, beste huis met alle gerief', Schikkig voor hoegenaamd allen handel, Prachtige Zaal 30 meters lang op 5 breed dienstig voor alles Uitweg langst straatje goed berijdbaar, recht over 't groot portaal van O.L. V. Kerk, 3^. Casselsrtaat, 39. STUDIE VAN DEN TE GHYVERINCHOVE. t om 3 ure stipt namiddag, te Stavele - Dorpplaats, ten nabeschreven sterfhuize van weduwe Devick. Bij Sterfgeval in eenen enkelen zitdag, welgelegen en onlangs nieuw gebouwd met hovenierhof enz. groot 2 ar. 33 centiar. In gebruik bij Jules en Elisa Devick, lot 1 October 1908. EN om 3 uren zeer stipt, ter «Hotel des MessageriesGroote Markt te POPERINGHE, VAN met 3 li. 15 a. Grond, Weide en Land op kleinen afstand der kalsijde van Poperin ghe naar Crombeke en van de tramstatie Het Jagershof Gebruikt door Henri Delaey, zonder pacht aan 220 francs 'sjaars. Ziet de plakbrieven. (in eene zitting), om 4 uren namiddag, ter herberg Westvlaan- deren, Casselstraat, te Poperinghe, van 1.Een gerievig Woonhuis, ten dienste van Winkel, met i are 7 centiaren Grond en Erve, staande en gelegen aan de zuidzijde der Gasthuisstraat, bekend bij kadaster sectie F, nummer 1134. Laatst bewoond door Leonie Sansen. Handslag met de geldtelling. 2.Een Woonhuis met 62 centiaren Grond, staande en gelegen in de Pottestraat, bekend bij kadaster sectie F, Nr 16. Gebruikt door Alois Techel, aan 6 fr. te maande, vrij van lasten. Le 30 Mars UHW, a 3 heures de relevée. il sera procédé a 1'Hó tel de Régence, l'Adjudication Publique des travaux de con struction du chemin vicinal n° 81, dont la longueur est de 324 m. 5o et le devis estimatif de 27.495,16 frs. Les soumissions seront adressées a Mon sieur le Bourgmestre de Poperinghe le 26 Mars 1908 au plus tard.Elies seront accom- pagnées d'un recu constatant le versement entre les mains d'un des agents ou caissiers de la banque nationale d'une somme de 2ooo fr. en numéraire, bons du trésor ou obliga tions des emprunts nationaux au cours du jour. Le Cahier des charges, le devis estimatif Int Inr nlnnn ennt flünneómi wtopüit rlP KANTOOR VAN DEN TE POPERINGHE. in eene enkele zitting om 3 uren namiddag, te Poperinghe, in de Veurnestraat, Ier herberg DE VALK gehouden door Achille Devos, VAN EEN met Achtergebouw gediend hebbende voor paardenstal en 1 are 52 cent. Grond en Hoving, volgens kadaster sectie F, nummer 7d, gelegen te Poperinghe, in de Pottestraat. Laatst bewoond door Jules Goussey en thans ledig. Handslag met de geldtelling. met achtergebouwen en 10 aren 64 cent. erf, schikkig voor allen handel, zijnde de her berg - A la Cour de Casscl gelegen in de Casselstraat. Voor alle inlichtingen zich te bevragen Yperstraat, n° 70. Verbazend groeit het getal misdaden en schanddaden aan in de samenleving Zelden hoorde men zooveel spreken van moorden, zelfmoorden en zedeloosheden, als op onze dagen Hoe dikwijls hoort men niet dat twee jonge lieden, omtrent de twintig jaar oud, zich om het leven gebracht hebben, omdat hun verboden werd door hunne ouders en dat voor hun welzijn te trouwen. Menigmaal gebeurt het ook dat kinderen van twaalf tot dertien jaren, aan hun leven een einde stellen, omdat ze berispt zijn van hunne ouders, of d'eene of d'andere verma ning hebben gekregen. Hoe onteerend is dit alles voor de samen leving Welk is er d'oorzaak van? Zoeken wij eens te zamen. Met hartzeer moeten we bekennen, dat ons lief en kleiff België van die schande niet vrij te pleiten is. Zeker, in Frankrijk en in andere landen gebeurt het op grootere schaalEn dit moet men niet vergeten. De dagbladen vijandig aan de katholieke Kerkroepen en schreeuwen om het meest in België D'oorzaak ligt aan 't katholiek onderwijs, in 't bekrompen verstand, waarin de godsdienst het volk houdt Doorslaande bewijs van het tegenoverge stelde vindt men bij onze naburen. In Frank rijk is geen Godsdienst meerer wordt geen katholiek onderwijs meer gegevende kloos terlingen zijn weg. En nochtans, de euveldaden vermenigvul digen er dagelijks als de mieren, en versprei den zich met verbazende snelheid als het vuur in een bosch. Al degenen die in Frankrijk op 't schavot sterven, belijden dat ze nooit godsdienst hebben gehad, of, hebben zij er gehad, hem sedert lang verloren hadden. De oorzaak van zoovele schanddaden is, onzes dunkens, vooral gelegen in de slechte opvoeding, die de kinderen van hunne ouders ontvangen. Van jongs af aan zien ze niets, hooren ze niets dan wereldsche zaken. De jonkheid is vroeg, ja veel te vroeg rijp Ze zien vader maar altijd zorgen, altijd zwoegen en werken en altijd klagen dat het leven onverdragelijk is Nog wel als het daar bij blijft. Al te dikwijls naar de leer der socialis ten vervloekt en verwenscht hij zijne meesters en oversten, zijne beulen, lijk hij ze noemt. Hij zegt het menigmaal en luid genoeg, dat het iedereen kan hooren- Waarom moet de rijkdom in de handen van sommigen zijn Waarom moeten wij slaven, terwijl de rij ken vadsig en lui hunne dagen overbrengen Te meer vader spot met den godsdienst, lastert Gods naam en vergeet zich dikwijls in den drank. Wat moet er van het kind van zulk een vader geworden? - Door de schuld van een slechten vader moet het kind dikwijls bedelen gaan, in gebrek en armoe zijne dagen over brengen. Het vervloekt reeds van zijne vroegste jaren de samenleving, benijdt de rijken en paktals het ze anders niet krijgen kan de goederen die hem niet toebehooren. Gelukkig ware 't voor zulk een kind indien het brave en deugdzame onderwijzers had, die eenigzins konden en wilden bijvoegen wat er aan zijne opvoeding ontbroken heeft. Maar helaas! daar ook in de school hoort het kind niets dan A, b, C.,en doet het niets dan zich vervelen. Het hoort in zoogezegde onzijdige school spreken van God of zijn gebod. Men leert er misschien in vt algemeen doe aan een ander wat ge gaarAS hebt dat men u doe, en doe niet aan een ander waïx?z gij niet gaarne hebt dat men u doe. Het kind moet daar zelf de gevolgen uit Men bedreigt, wel is waar, het kind met de gendarmen, met de gevangenis, indien 't de wetten overtreedt. Dat juist geeft de ge legenheid, met alle slimme listen en slink- sclie middelen, om gendarmen en gevangenis te ontwijken. Wacht nog maar eenige jaren en nog meer vruchten zal men plukken van 't onzijdig onderwijs. Men zal hier opwerpen Het katholiek onderwijs heeft ook zulke mannen voortge bracht. Ja, ongelukkiglijk, dat is waar, doch de gevallen waren zeldzaam, en 't was bijna altijd, omdat ze de lessen hunner meesters vergeten hadden, verblind door hunne harts tochten. De wereld is slechtEr dient meer dan ooit gewerkt te worden, en ieder is verplicht naar vermogen mee te werken, ten einde 't kwaad te bestrijden en 't goed te sleimen. Bemesting der Wortel- en Knolplanten. De wortel- en knolplanten, zooals wij dit reeds zegden, benuttigen een deel der nitra ten welke met het draineer water naar den ondergrond uitloogen en voor de planten met oppervlakkig wortelgestel zouden ver loren gaan. Verscli stalmest past hun niet, om de goede reden dat het onder andere het versprietelen der wortelen veroorzaakt, de vorming van onvaste bollen, waterachtige knollen, enz.de vloeimesten daarentegen zu I len hunvooral des zomers, niet ontbreken. De wortel- en knolplanten beminnen eenen verschen, gezonden, vruchtbaren, doordringbaren, diep omgewerkten grond, rijk aan oud vetbijgevolg wil men stalmest toepassen, dan weze dit altijd, vroeg in den herfst, oppervlakkig ondergewerkt. Evenwel, worden zij bij voorkeur zonder rechtstreek- sche stalmestbemesting verbouwdin eenen grond welken het vorige jaar eene sterke hoeveelheid stalmest ontving. Zoodanig dat men ze kan aanzien als om zoo te zeggen te .Vorden geteeld in roofbouw na bladplanten. De reeks groeten welke ons bezig houdt vergt betrekkelijk slechts geringe hoeveel' heden stikstofmesten; in overdaad gebruikt, veroorzaken zij eene te buitengewone bla derontwikkeling ten nadeele des onder- aardsch gedeelte, in andere woorden, der wortelen of der knollen. Dit hinder kan evenwel in ruime maat vermeden worden door den grond van een behoorlijke dosis fosfo-potaschmesten te voorzien. Anderzijds, vergen de wortel- en knol planten een stikstofmest met langzame aanhoudende werking, welke de volkomene opslorping der minerale bestanddeelen toe laat, die onmisbaar zijn tot het bekomen van eene overvloedige opbrengst van allereerste hoedanigheid. De stikstof, het fosfoorzuur en de potasch spelen bijgevolg eene zeer belangrijke rol in de vorming der wortelen, der bollen en der knollen, ook vergen de planten dezer reeks er groote hoeveelheden van. Het fosfoorzuur begunstigt hunne hoedanigheid, de potasch hunne hoedanigheid, hunne algeheele ont wikkeling, ook worden deze beide bestand deelen in voldoende maat aangewend. Als altijd, wordt het ammoniaksulfaat tijdens de zaaiing of planting ingedekt, de fosfaten en de potaschzouten bij de omwer king aangewend, ten einde innig met gansch de bouwlaag vermengeld te zijn. Wij gelooven bijgevolg in volle vertrou wen het gebruik te mogen aanraden van 3 kgr. ammoniaksulfaat, 5 kgr. superfosfaat of 6 kgr. slakkenmeel en 3 kgr. chloor- of zwavelzure potasch. De chloorpotasch wordt op alle wortel- en bolplanten aangewend de zwavelzure potasch zal de voorkeur ge nieten op aardappelen en overal waar liet eene late aanwending van potasch geldt. (Verboden nadrukJAN. Frankrijk.—Schrikkelijk ongeluk Zaterdag werden in de statie van Bayonne drie matrozen, die aan een barreel de spoor baan over wilden, door een trein verrast. Twee werden dood gereden en de derde is van schrik zinneloos geworden. De slachtoffers van Oourrières. Zondag namiddag werd te Billy-Montigny een gedenkzuil ingehuldigd, opgericht aan de slachtoffers der schrikkelijk mijnramp van Courrières, die alhoewel reeds twee jaar geleden gebeurd, nog versch in ieders geheu gen ligt Een groote stoet van maatschappij en en mijnwerkersafveerdigingen begaf zich naar het kerkhof, waar verscheidene redevoeringen uitgesproken werden. Vreeselijhe misdaad te Marseille.— Een koffiehuisbediende van Marseille, zekere Brouchier, heeft dinsdag tijdens de afwezig heid der vrouw met welke hij woonde, hun 5 jarig dochtertje aan de klink van het ven ster en hun zoontje van 18 maanden aan den sleutel der deur opgehangen. Dan poogde hij zich zelf te verhangen, maar de koord brak onder zijn gewicht. De moordenaar hqeft zieh dart de keel overgesneden met een këukenmes. Uit het onderzoek bleek dat de ellendeling sedert lang zijn dochtertje af schuwelijk mishandelde. 'I'ortugiil. Koninklijk huwelijk. H|t gerucht is in omloop dat koning Manuel v^n Portugal in 't kort zal in het huwelijk Oden met prinses Victoria, dochter van 1 izer Wilhelm II, van Duitschland. üngclan<l. Zelfmoorden in den in.Dinsdag, toen de sneltrein Londen- te Lewes aankwam, vond men te klasrijtuig het lijk van M. Mer- een rijk wolkoopman van hersens geschoten. Toen Mad. Hughes het nieuws vernam, vertrok zij met den sneltrein naar Lewes; onderweg schoot zij zich ins gelijks een kogel in de hersens en was op den slag dood. De echtgenooten Hughes waren slechts acht dagen gehuwd en schenen zeer gelukkig. Schrikkelijke brand te Londen. Woensdag heeft er een hevige brand gewoed in de wijk Barnsbury, in de Albertstreet. Het vuur nam zulke snelle uitbreiding dat talrijke huurders erg gekwetst werden. Mme Stouman, die op het derde verdiep woonde, kon niet meer vluchten en wierp hare drie kinderen door het venster. Een der kinderen werd op de steenen vermorzeld een ander viel op de punten eener grillie en bleef er dood op steken het derde kind werd onge deerd door de redders opgevangen. De moe der werd door de pompiers gered, maar moest naar 't gasthuis gevoerd worden. Men vreest dat zij zinneloos geworden is. Busland. Spoorwegramp. 56 slachtoffers. Bij Orenburg, in Rusland, is een posttrein ontriggeld. Vijftien personen werden gedood en 41 doodelijk gekwetst. De meeste wagons werden vernield. Marokko.Een hevig gevecht.De fransche troepen drongen zondag in 't land der M'Dakras en hebben er de Marokkanen aangevallen. Deze werden met groote verlie zen verjaagd en in hunne vlucht hebben zij groote tenten, kisten vol kanon- en geweer kogels en een affuit achtergelaten. Het gevecht duurde van 6 ure 's morgens tot 7 ure 's avonds en werd in eene bergachtige streek geleverd. Defranschen hebben slechts lichte verliezen geleden. Wat de fransche expeditie kost. De fransche regeering is dees week ver plicht geweest aan de Kamers nieuwe kredieten te vragen voor de expeditie in Marokko. De minister van oorlog, generaal Picquart, verklaarde vrijdag in den Senaat, dat de expeditietroepen trapsgewijze zijn moeten gebracht worden op eene getalsterkte van 13,060 man en hun onderhoud, alsook de vervanging van het verloren materieel hebben tot nu toe ongeveer 15 miljoen frank gekost. Voor de uitgaven der vloot zal cr ook nog eene som van 4 miljoen noodig zijn, zonder de herstellingskosten der schepen te rekenen. Fransche verliezen. Ziehier het juiste getal dooden en gekwet sten der fransche troepen, sedert hunne ontscheping op Casa-Blanca, op 3 Oogst 1907, tot op 1 Maart 1908 dooden 102, gekwetsten 280. In Nr 28 der Scharestraat, woonde een 78jarige ouderling, M. Pieter Poppe, gewe zen herbergier die thans van zijne renten leeft en den naam heeft goed voorzien te zijn van geld. M. Poppe woonde alleen en ging dagelijks eetmalen in de Roode Poort, Halle straat. Woensdag zag Mme Vermeire, de waardin, den man niet afkomen en denkende dat hij ziek geworden was, zond zij de meid naar de Scharestraat. De ontdekking van het lijk. De meid ziende dat de voordeur van het huis open was, begaf zich rechtstreeks naar de keuken. Toen zij in die plaats aankwam deinsde het meisje verschrikt achteruit M. Poppe lag met afgesneden hals in een bloedplas uitgestrekt. De meid bij het zien van dit ijzingwekkend schouwspel, liep de straat op en riep de geburen die de politie verwittigden. Er werd onmiddelijk een veor- loopig onderzoek geopend en het parket werd met de zaak in kennis gesteld. De on derzoeksrechter kwam met twee wetsdok ters naar het huis der misdaad voor de woning stond toen reeds eene overtalrijke menigte nieuwsgierigen. Het onderzoek. Het Parket is gansch den namiddag in het huis der misdaad gebleven en zette geheel den nacht het onderzoek voort. Eene aanhouding. Daar erge vermoedens wogen op een ge- naamden De Groote, werd er woensdag nacht een aanhoudingsmandaat tegen hem afgele verd. August De Groote is een gewezen postbode, thans timmerman van beroep. Hij is 44 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinderen. Alle avonden kwam hij naar de woning van M. Poppe, waar hij met hem het avondmaal nam en ook den nacht door bracht rond 9 ure 's morgens ging hij ge woon lijk heen. 's Avonds voor de misdaad nam een vriend deel aan het avondmaal. Daar M. Poppe zeer smakelijk at, zette zijn vriend hem aan tot matigheid, opdat het hem slecht zou kunnen bekomen. De Groote kwam tusschen en zegdeLaat hem maar eten, hij zal misschien nog dezen nacht sterven De misdaad volgens de lijkschouwing. De moord moet gebeurd zijn rond 9 1)2 ure, en als volgtM. Poppe was bezig met eene vest vermaken toen hij overvallen werd door den moordenaar die hem denkelijk met een hamer, een geweldigen slag op het hoofd gaf. De rentenier stortte bedwelmdtegronde; toen wierp de moordenaar zich op den onge lukkige en sneed hem met het broodmes de keel door. Het slachtoffer moet zich slechts weinig kunnen verdedigen hebbenin den bloedplas zag men duidelijk dat de ongeluk kige stuiptrekkend met zijne vingers rond- gewoeld heeft. Ook kon men in den plas de voetindrukken zien van den moordenaar. De wetsdoktoors hebben bestatigd dat de schedel van het slachtoffer gebroken was de keelader was mot ongemeen geweld en in alle overhaasting doorgesneden. De wonde aan de keel is waarlijk ijzingwekkend om zien; men kan er gemakkelijk de vuist in steken. De dood moetoogenblikkelijk gevolgd zijn op de verwonding- met het broodmes. vijf minuten geduurd hebben. De misdadiger is dan naar de achterkeuken gegaan en heeft er zijn bebloede handen afgewasschen in eene 'waterkom. Hij heeft ook het mes afge wasschen, doch niet goed genoeg om de sporen van het bloed aan den hecht uit te wisschen. De moordenaar heeft het mes vervolgens in de schapraai gelegd, nevens het brood. Dan is hij naar boven gegaan heeft er de meubelen opengebroken en alles dooreen geworpen om aan diefstal te doen gelooven. De aangehoudene. De Groote is zeer rustig en loochent krachtdadig alle plichtigheid. Hij verklaart dat hij woensdag morgend, ten 8 1)2 ure, de woning van M. Poppe verlaten heeft. Eene huiszoeking, in zijne woning, heeft een afschrift doen ontdekken van een testa ment, waarbij M. Poppe hem tot zijnen algemeenen erfgenaam aanstelt. Indien men geene bewijzen tegen hem vindt, denkt men dat hij weldra zal in vrij heid gesteld worden. Woensdag morgend, rond 7 u., kwam een gebuur in de woning van Depraetere, 78 j vlaskooper, die gansch alleen oen huis be woont aan den Posthoorn De man was nauwelijks binnen toen een afgrijselijk schouwspel voor zijne oogen oprees. Op den vloer, in de keuken, lag de ouderling in eenen grooten plas bloed vermoord. De schedel was ingeslagen. De politiekommis- saris der gemeente werd onmiddelijk ver wittigd en een onderzoek geopend. Het slachtoffer had eene gapende wonde achter de linker oor bekomen, 't Was deze wonde die de dood veroorzaakt had. Seffens wer den opzoekingen gedaan en men vernam dat de 23 jarige neef van Depraetere meermaals bij dezen laatste kwam slapen. Dinsdag nacht had de jongeling ook den nacht bij zijnen oom doorgebracht, en woens dag morgend had hij het huis der misdaad oYn 6 ure verlaten. Toen men rond 7 ure de moord ontdekte, ging men de neef opzoeken. Hij werd voorloopig aangehouden. H-'t parket van Kortrijk. onmiddelijk ver wittigd, was woensdag voormiddag ten 11 ure reeds ter plaats, vergezeld van eenen wetsdokter. De neef' werd bij het lijk van zijnen oom gebracht en streng ondervraagd. Hij loochent stellig alle plichtigheid. Daar Depraetere den naam had wat geld te be zitten, vermoedt men dat diefstal de drijf veer der misdaad geweest is. De Vermoedens. Edrnond Depraetere, had over eenige we ken voor geld gespeeld op den vogelpik, met Karei Depaepe, insgelijks vlaswerker, die in zijne buurt woont. Depraetere had 85 fr. verloreneenige dagen later gaf hij aan Depaepe 40 fr. mits belofte de overige 45 fr. binnen kort ook te geven. Hij volbracht echter zijne belofte niet en dinsdag werd hij door zijnen schuldeischer bedreigd met eene aanklacht, indien hij hem niet betaalde. Depraetere gaf voor antwoord dat hij woens dag het verschuldigde geld zou hebben en na onderzoek vernam het parket dat Depraetere 's morgens 45 fr. naar zijnen schuldeischer gedregen had. Het onderzoek. Uit de lijkschouwing bleek dat de onge lukkige ouderling den schedel gekloven en den hals afgesneden werd daarenboven was het slachtoffer nog de borst ingedrukt, den ruggegraat en verscheidene ribben gebi"oken. De vermoedelijke dader is de zoon van zeer brave ouders die vijf kinderen hebben. Hij blijft nog altijd loochenen alhoewel het par ket overtuigd is van zijne plichtigheid. STADSNIEUWS. Brand. Maandag namiddag rond 2 1)2 ure. ontstond er brand op de Kaasmarkt in het huisje palende aan de herberg Het Hovenierliofen bewoond door Theofiel Lebbe metser. Aangewakkerd door de he vige wind viel het dak weldra in en de pompiers, die er seffens bij waren, konnen slechts de aanpalende huizen vrijwaren. Het dak van het naburig huisje, toebehoorende aan Louis Botthez en bewoond door den eigenaar, vatte ook vuur maar kon gebluscht worden. Rond 4 ure was alles effen en bui ten gevaar. Het huisje bewoond door Lebbe en dat aan den bewoner toebehoorde was plat gebrand met de meubels erin alles was verzekerd. Dat van Botthez dat het dak bijna afgebrand en erg beschadigd was door het water, was niet verzekerd. De meubels werden gered uit den brand, maar zooals het dikwijls gaat in zulke gevallen, beschadigd door de toege- loopen menigte. De brand is begonnen op den zolder van het huis van Lebbe en werd veroorzaakt naar men denkt, door den slechten toestand der schouw. Lijk ontgraven. waterleiding van aan ItoiiKltrngge. - Bij liet delven eener de trampomp, op de markt alhier, tot aan den Yzer, heeft men tegen de brug, op slechts eenen meter diep, het geraamte van eenen mensch ontgraven welk nog goed bewaard was. Dit is waarschijnlijk nog een overblijf sel van tijdens den franschen inval van 1793, alswanneer geheel Rousbrugge veroverd en afgebrand is geweest. Bcelitltank van ïper. Dinsdag laatst verschenen voor de rechtbank van Yper, drie gebroeders van Poperinghe Jé- róme, Maurice en Remi Cl.... Deze drie asten hadden over ongeveer drie maanden op een maandag avond, de politieagenten Verwaerde en Eerdekens aangevallen op de statie. Zij werden veroordeeld tot elk 3maan den Sevang en 50 fr. boete of 15 dasen ge-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1