HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR P0PERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. LIEVELING- BUlTENliflJIDSCH fllEllölS. Stokpaardjes - Lelienmelkzeep ZONDAG 31 Mei 1908. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. CAIYIILLE VANDERMEERSCH, VRIJDAG 19 JUNI 1908, INSTEL VAN De Spoorwegramp van Contich. Den drukregel 10 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Rollingen en Herbergkennissen mits betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Wekelijksche Almanak. Mei=Juni. Zon op. Zon onder. TE LANGEMARCK. BERICHT ARTHUR VANNIEUWENHUYZE A. Monteyne, Apotheker, Groote markt. Eenige bemerkingen over de Vrouwen. 't Is niet te laat. Uitslag der wetgevende kiezingen van 24 Mei. ■worden ingelijfd BtESAAS Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 31 Maandag 1 Dinsdag 2 Woensdag 3 Donderdag 4 Vrijdag 5 Zaterdag 6 Exaudi - s. Petronilla, Karline, Angela, s. Pamphiel, Florentia, Theobaldus, Justin, s. Valentia, Eugenius. Blondine, Marcellin. s. Clotilde, Adelbertus, Leonia. s. Antonia, Optatus, Quirinus, Frans Carrac s. Sigerius, Bonifacius, Dorothea, Winlrid. Vigelie - s. Norbertus. 3 ure 38 min. 3 37 7 44 3 36 7 45 3 35 7 47 3 34 7 48 3 34 7 49 3 33 7 50 7 ure 43 min. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Zondag 7 Juni, ten 4 ure 56 minuten 's morgends. Zondag 14 Juni, ten 1 ure 55 minuten 's avonds. Zondag 21 Juni, ten 5 ure 26 minuten 's morgends. Zondag 28 Juni, ten 4 ure 32 minuten 's avonds. STUDIE VAN DEN NOTARIS om 2 ure namiddag, ter herberg De Blee- kerij, te PoperingheVeurnestraat), zal er cloor bevoegd ambt, overgegaan wor den tot den A. Gemeenten Poperinghe en Westvleteren Eene Hofstede van 8 heet. 97 aren 16 cent., bij de Nachtegaal en gebruikt door Aloïs Claeys en een deelke door de weduwe Cornette. B. Gemeente Poperinghe 1°/ 82 aren 90 cent. Zaailand, langs de Pottestraat, gebruikt door de weduwe Auguste Adriaens. 2°/ 1 heet. 13 aren 50 cent. Zaailand, bij de Groenestraat, gebruikt door Achille Lauwers. 3°/ 1 heet. 29 aren 50 cent. Zaailand, langs de Casselstraat, gebruikt door Cyrille Bossaert. 4°/ 92 aren 70 cent. Zaailand, (brijhe- land), langs den keiweg naar Watou, ge bruikt door dito Bossaert. 5°/ 19 aren 50 cent. Zaailand, aanpa lende voorgaande land, gebruikt door Edou- ard Charles. Volgens plakbrieven verdeeld in koopen. 1)2 instelpremien te winnen. Ik heb de eer kenbaar te maken dat ik, wegens het vervoer der postbrieven, alle dage van Poperinghe naar Rousbrugge ga, en mij gelast met het vervoeren 'en tehuis dragen van alle pakken, kleine of groote, die men mij zal toevertrouwen. Vertrek uit Poperinghe 's morgens om 4 ure 30, aankomst te Rousbrugge om 5 ure 45. Terugkeer vertrek uitRous brugge om 7 ure 30 om correspondentie te geven aan den trein vertrekkende uit Poperinghe om 9 ure 17. Rijtuigverhuurder, Groote Markt, POPERINGHE. zeep aller dames is de alleen echte van BERGMAN Co., Radebeul. want deze alleen geeft een zacht, rein gezicht, blozend, jeugdig uitterlijk, witte, fluweel zachte huid en schoone tint. per Stuk 75 ets. in Poperinghe, bij Zich veroorlooven over Eva's dochters te spreken of te schrijven ik beken het is hoogst gevaarlijkwant voor eenen enkelen niet vliegen er u een duizendtal in 't haar, en hunne fijngeslepen tong en nog fijner ge sneden pen kunnen u soms ferm afranselen; ik wil dus zonder juist op voorhand ver schooning te vragen, haar verzekeren dat ik het met haar goed meen. Haar zeggen dat de tegenwoordige hoeden aan korven gelijken en in prijsdeelingen of tooneelfees- ten aan ons alle gezicht beletten doe ik niet haar zeggen dat ik de vaders en mans be klaag die zich al die nuttelooze en zotte pracht moeten getroosten doe ik nog min, want dan wordt dezen artikel uitgeknipt en mij terug gezonden met eindelooze antwoor den en bemerkingen er bijEvenmin ge voel ik lust om hunne kleederdractit te beknibbelen; 't ware nog gevaarlijker van haar te zeggen dat indien zij van lichaams bouw hadden moeten veranderen telkens hare kleeding eene andere vorm nam, dan waren het eenvoudig drakenZulke dingen schrijft men niet, 't zijn enkel losse gedach ten, die men soms ook nog al eens hoort vertellen vanmannen die er toch niets van kennen, maar nu ter zake'k Ken- ne de onverduldigheid der vrouwen bij on dervinding, en menige welsprekende rede naarstere, staan reeds inet gebolde vuisten gereed zich aftevragen wat die manspersoon op hare rekening te zeggen heeftVerdul digheid als 't u belieft darnen en luistert 'k Sprak daar half en half van toilet of op schik Vele vrouwspersonen toonen zich maar geerne in flinke kleedij en nochtans zijn zij in werkkostuum veel meer weerd en tevens meer -achtings weerd ig, de mensch heeft in 't leven wat anders te doen dan zich opteschikken Indien dit valsch begrijp op onze dagen zoo diep wortel heeft geschoten, dat is grootendeels de schuld der opvoedings gestichten, waar men dikwijls de jonge meisjes in 't fransoh tot pronkjuflers opleidt. Hebben de besturen dier gestichten dan geen besef' hunner verantwoordelijkheid of heb ben de ouders zelf geen strenge keus te doen van een opvoedingsgesticht waar hunne dochter leeren zal wat zij moet kennen in 't latere leven Waar men die wonder- schoone gebedekens in 't fransch niet leert, maar waar men de meisjes 't gebed doet voortbidden dat Moeder en de vroegere ge slachten baden, waar vlaamschen geest en rechtzinnigheid in doorstraalt; waar men de dochtertjes leert breien, naaien, kooken, wasschen en strijken, met of zonder piano volgens den staat waarin men zich bevindt Indien die jonge juffers in 't Pensionnaat leerden de weerde van 't werken beseffen, dan zouden zij te huis komende kunnen en durven werken, dat zou nog al de prikkel baarheid der zenuwen verminderen en die dochters tot nuttige leden der samenleving opleiden Eene dochter die in 't Pensionnaat alles geleerd heeft uitgenomen datgene dat zij moest kennen, vindt te huis gekomen zijnde niets dan verveling. Vader is te grijs en Moe der is van den ouden tijd. Zij alléén heeft 't fijne vastkoeien, kalvers en verkens zijn geene aangename diertjes jufvrouw moet eene Piano hebben en komt dat nog al eens met lang gezicht die sukkels van werkvolk groeten, al ware het maar om zich te doen bewonderenwie weet hoe aardig men soms aan een ma n geraaktWant daar is mees tendeels haar ideaal't Moet natuurlijk een soort van een heer wezen met zoo al 1200 fr. inkomen, want Madame spelen, met de voi- let aan vooral eene ijdele beurs hebben daar denkt men niet aan, vermits men maar voor geen kalvers moet zorgen Een klein hondje, dat mag er nog al af, geen of weinig kinders hoort ge Maar wie draagt er daar de schuld van tenzij de opvoeders zelf! Weet gij wanneer het programma der Pensionna- ten zal veranderen Als de ouders eens de goede eenvoudige vlaamsche Pensionnaten zullen voren kiezen Als de Pensionnaten eens zullen eindigen met nuttelooze mede dinging te doen en 't volle, besef hunner weerdigheid zullen hebben, dat zij eraan zullen houden, niet van vele leerlingen te hebben, maar van een zeker getal, goede, nuttige en deftige, reine en vrome dochters de wereld in te zenden Maar de zotte mode wordt niet altijd in 't Pensionnaat geleerd, men leert dat zooal overal op wandeling, op de markt, ter feeste in de Kerk zelf praalt men met kleurige betaalde en niet betaalde strekjes. Als men op kermissen en feesten die jonge dochters met of zonder mannenvolk ziet rondslenteren aan wie maar juist een op schrift ontbreekt Te Koopen heeft men pijn aan 't hert, het vlaamsche volk zoo te zien afwijken van die oude zoo goede ge woonten van zich door Vader of Moeder te doen vergezellen. De hedendaagsche dochter heeft veêl van haar karakter verloren dit natuurlijk in 't algemeen genomen eertijds men bleet' meer t'huis, men werdt er niet min om gezocht, beter verkozen, men kon beter te huis blijven eens dat men getrouwd was, men was er immers aan gewoon De Man bleef liever te huis en 't gezellig familie leven bleef in eere, de Kinders waren rond Vader en Moeder geschaard. Ten waren immers dan ook geen velos 1 Mag eene vrouw velo rijden Hoe min hoe beter recht uit gezeid. Wat moet de vrouw dan doen 't, Is geheel eenvoudig benevens haar huis werk dat zij moet volmaakt kennen, moet zij kunnen te huis blijven en hare omgeving door hare ongeveinsde herteliikheid, met reine zeden gepaard, kunnen Begeesteren, weinig bij geburen gaan om een koutje te slaan, zich boven haren staat niet kleeden, zoeken God te beminnen en te doen bemin nen en dan gereed zijn tot zelisopofléring en lijden den Engel van troost voor haar huishouden wezen. Dan mag zij gerust hare oude dagen te gemoet zien en de dood in volle gelaat aanschouwen met die gerustheid van gemoed die eene kristene vrouw altijd weet te bewaren. Dat is beste Dames en Jufvrouwen wat ik u heden wilde zeggen met de beste inzichten der wereld. Moehte het u bevallen, u goed doen, zóó wille het God Louis Kindt. Sedert eenige weken is de prijs van het Sodanitraat werkelijk gedaald, ook zijn wij verzekerd dat de landbouwers dezen toe stand zullen te baat nemen om de vier groote teeltenaardappels, suikerbeeten, voe- derbeeten en haver voor welke het nog tijd is rijkelijk te bedeelen Als wij ons alzoo uitdrukken, dan is het, omdat wij de overtuiging hebben opgedaan dat, sedert geruimen tijd, eenige schrijvers alles in het'werk stellen om het nitraat in ongunst te doen vallen, wegens zijnen hoo- gen prijs. Nochtans moet ieder rechtzinnig mensch bekennen, dat zelfs aan de hoogste prijzen die wij gekend hebben, het nitraat nog met winst kon gebruikt worden; in andere woorden de meeropbrengst welke door nitraat steeds verkregen wordt moest altijd nog eene aanzienlijke zuivere winst afwerpen. Nu, dat de prijzen ten gunste van het ni traat staan, zwijgen bedoeltje schrijvers; 't is wel het bewijs dat hunne proza niet werd op het papier gebruikt ten gunste van de landbouwers, maar wel in het voordeel van de handelaars in deze of die meststof, welke werd aanbevolen. De meeste landbouwers, afkeerig van te veel nieuwigheden, hebben echter den raad der schrijvers maar gedeeltelijk gevolgd zij hebben van het gebruik van nitraat, om zijnen hoogeren prijs, afgezien en niets in de plaats gesteld. Ten slotte van rekening werden dus de landbouwers en de landbouw benadeeligd de landbouwers, omdat verscheidene hun ner teelten kleiner opbrengsten zullen ver schaffen, door weglating van het nitraat, de landbouw, omdat de krachtbebouwing in hare uitbreiding is gestuit gewordenwant het gebruik der kunstmesstoffen is toch al tijd de maatstaf van den vooruitgang op landbouwgebied. Men kan het betreuren dat eene meststof, zoo nuttig als het Sodanitraat, drie of vier frank in prijs stijgtmaar de verstandige landbouwer moet nochtans berekenen wat hem die grooter uitgave kan opleveren des te meer, daar deze meeruitgave, aan 300 k. toch maar 9 of 12 fr. per hectare uitmaakt Zeker is het dat vele landbouwers, over schreeuwd door hen die de dwaling moesten verkondigen, zooverre niet hebben nage dacht. Dat zij er in de toekomst aan denken en voor den oogenblik is het niet te laat om, oppervlakkig sodanitraat aan te wenden, bij de vier bovengenoemde teelten, zoo zullen zij daar nog rijke opbrengstvermeerderingen verkrijgen. ARA. Frankrijk. Vrijdag heeft eene geweldige ontploffing plaats gehad in eene zaal der suikerraffineerderij Say, te Parijs waar rond de 100 werklieden wrochten. Een werd gedood en 42 gekwetst. Dieven zijn in de kathedraal van Limoges gedrongen en hebben voor 100,000 fr. goud, zilver en oudheden gestolen. Congo.De stoomboot Ville de Bru ges is in den Opper-Congostroom in een draaikolk geraakt en omgeslagen. 42 Blanken waaronder de sergeant-majoor Verbauwhede van Waereghem en 50 zwarten zijn verdron ken. Waarom is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsels bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. Gerechtelijk onderzoek. Het rechterlijk onderzoek, gedaan door het parket van Antwerpen, heeft vastgesteld dat de onmiddelijke verantwoordelijkheid der ramp uitsluitend valt op den wissel wach ter Camiel Van Tuyn, die ofwel vergeten heeft den hefboom van de wisselnaald aan het bifurcatiepunt terug neer te leggen ofwel dit te laat gedaan heeft. Dit feit blijkt uit alle getuigenissen en uit de eigen verklaring van Van Tuyn, alsook nog uit de materieele gegevens van de ramp. Deze conclusie sluit dus duidelijk en on weerlegbaar alle hypothesis van slechte werking der toestellen uit. En indien Van Tuyn niet is aangehouden op dit oogenblik, dan is het eenvoudig omdat de toestand zijner gezondheid geen aanhou ding toelaat. De man moest zich ten gevolge der onder- stane ontroering te bed liggen. Een genees heer werd gehaald en deze verklaarde zijn toestand zoo bedenkelijk dat hem onmidde- lijk de H. Olie moest toegediend worden. De negen kinderen van Van Tuyn waar- het oudste slechts 16 jaar is en het jongste nog niet kan loopen, weenen om een steenen hart te vermurwen. Door sparen en vlijtig werken waren de echtgenooten Van Tuyn er in gelukt eene koe en een varken te koopen. Dat was hunne heele fortuin. De toestand van den wisselwachter was woensdag middag zeer slechtmen verwacht het nieuws van zijn overlijden alle oogen- blikken. Nog drie dooden. Jan Cornelis. dokwerker, 34 jaar oud, .woonachtig te Bevel, is in het Ste Elisabeth- gasthuis overleden. De ongelukkige was zwaar inwendig gekwetst en had eene ge vaarlijke operatie ondergaan. Hij is gehuwd en laat eene weduwe na met zes minderja rige kinderen. M. Danseray, handelsreiziger, wonende 41, Sint Christoffelstraat, te Brussel, is zater dag rond middernacht in het gasthuis van Antwerpen overleden. Het lijk werd zondag naar Brussel overgebracht. M. Godard, 28 jaar oud, ongehuwd, han delsreiziger, zoon van M. Godard, treinover- ste te Moeskroen, is woensdag morgend in het gasthuis van Antwerpen waar hij ver zorgd werd, overleden, hetgeen het getal slachtoffers op 39 brengt. De moeder en de zusters van het slacht offer waren bij de laatste oogenblikken aanwezig. Zinneloos. Een bakker van Borgerhout, Clabaerts, 28 jaar oud, die in den trein Amtwerpen- Brussel zat, is bij zijn meester, M. Kweten, zinneloos geworden. Deze heeft onmiddelijk de politie verwittigd, die den ongelukkige in een zinneloozengesticht heeft geplaatst. Clabaerts is gehuwd en vader van vier kinderen. De Gekwetsten. De toestand der gekwetsten in de gast huizen te Antwerpen is betrekkelijk goed, buiten twee, die nog in gevaar verkeeren, Lemmens en VanLaer, beiden in het Stuy- venÖerggasthuis verpleegd. M. Paul Nys, van Kortrijk is een weinig beter, doch zijnen toestand is nog altijd zeer bedenkelijk. M. Robert Vanneste, handelsreiziger te Kortrijk, is niet dood zooals verleden week gemeld werd. Hij heeft eigenhandig eene kaart naar zijne broeders kunnen schrijven. Hij heeft de beide beenen gebroken en kneu zingen over geheel het lichaam. De ongelukkige heeft twee uren onder eenen puinhoop gelegen. Er verblijven geene gekwetsten te Con tich meer. In de statie en in de kazernen zijn al de sporen der ramp verdwenen, doch in het geheugen van allen die de ijselijke tooneelen van donderdag 21 dezer bijwoon den, blijft zij onuitwischbaar geprent. Beproefde gemeente. De meest beproefde gemeente is stellig wel Herenthout. Daar blijven 4 weduwen hebbende te samen 20 kinderen beneden de 15 jaar. Negen huismoeders zijn van hunnen steun beroofd, doordien de broodwinner zich onder de gekwetsten bevindt, en die te samen 43 kinderen hebben. 4 Mannen zijn gedood en drie gekwetst, die de steun waren van hunne ouders. Het totale getal slacht offers uit de gemeente is 20. Meestal de gectoode dokwerkers hadden eene talrijke familie. TeBouwel en te Nylen, van waar ook vele mannen afkomstig waren is de verslagenheid groot. Droevige tooneelen. Op het oogenblik der ramp en onmiddelijk er na hadden onbeschrijflijk droevige en akelige tooneelen plaats. Te midden der algemeene ontroering en verwarring liep een oude heer rond, tot de doodelijke ver schrikte reizigers roepende van kalm te blijven. Plotseling zag men hem wankelen en neerzakken. Men snelde hem ter hulp en bestatigde met afgrijzen dat hij dood was. Eene vrouw lag met het hoofd en de borst door het venster van een wagon, op het oogenblik der botsing. De wagon viel om en de ongelukkige werd er het hoofd en de borst ijselijk onder verpletterd. In een ander rijtuig zat eene dame met drie in het wit gekleede kindertjes. Na de ramp zag men hen weerde vrouw met ge kloven hoofd, en de witte kleedjes der arme kleinen gansch bespat met het bloed hunner moeder. Een man lachte dat hij schokte, terwijl men zijn verminkt en vermorzeld been ver bond. De ongelukkige was zinneloos. Eene moeder, zinneloos van wanhoop, zocht tusschen de bloedige brokken vleescli, haar kind dat zij niet weervinden kon. In haren waanzin riep zij allerlei lieve en teedere namen. En plotseling zag men haar dansend weghuppelen De bloedige verminkte ledematen, die ter plaatse der ramp opgenomen werden, zijn niet te tellen. Men vond er afgesneden han den en armen, ingewanden en zelfs een hart met nog eenige klompen vleesch rond. Het schouwspel, dat de puinen der verbrijzelde wagons opleverden, onmiddelijk na de bot sing, gaat in akeligheid alle gedacht te boven. Tusschen de ouders die hunnen zoon kwamen bezoeken bevond zich moeder De- kan van Cour t St-Etienne, doch tot groote verwondering moest men bestatigen dat de jongeling zich niet tusschen de gekwetsten in het hospitaal bevond. Men toonde haar dan een livret van Dekan Aug. dragende het nummer 68353 die men in een verlaten ransel te Contich had genomen, denkende dat hij aan een gekwetste toehoorde. Men had weldra de verzekering dat dit livret aan een overledene toehoorde. De moeder erkende in de photografie het afbeeldsel van haren zoon, die zich tusschen de onkennelijke dooden bevond. Een hartverscheurend schouwspel volgde hierop. Niemand kon zijne tranen bedwingen bij de wanhoop waaraan de ongelukkige moeder ten prooi was. Een werkman der statie van Contich droeg een slachtoffer, dat hij onder de armen vast hield, naar de wachtzaal. De werkman dacht dat de ongelukkige slecht licht ge kwetst was, daar hij niet kloeg. Opeens zag hij dat een der beenen van den gekwetste heel en gansch uit de broekpijp viel. De werkman kon van schrik en aandoening geen voet meer verzetten. Hulpgeld. Het bestuur der spoorwegen heeft een eerste hulpgeld van 7000 frank aan de huis houdens der slachtoffers, in den omtrek van Contich uitgedeeld. Bij de E. H. Deken van Contich berust eene inschrijvingslijst waarop Z. E. kardi naal Mercier aan 't hoofd ingeschreven staat voor 1000 fr. Vroegere rampen. De ramp van Contich is de vreesselijkste die op onze spoorwegen plaats had sinds de groote ramp van Groenendael in 1889, die 150 slachtoffers, dooden en gewonden maak te. Te Céroux Moustier, op 6 October 1895, bleven er 20 dooden en 50 gewonden. Te Forest, op 19 Februari 1899, bij eene botsing van treinen bij dikken mist, 24 doo den en 50 gewonden Bij de botsing onder Teichmanbrug, op 1 Juli 1903, te Schaerbeek, circa 30 gewon den. Prinses Elisabeth te Antwerpen. Prinses Elisabeth van België, is ook naar Antwerpen gegaan om de slachtoffers der ramp een bezoek te brengen. Gedreven door haar oprecht gevoel van liefde voor de minderen en de ongelukkigen, bezocht zij de gasthuizen der Scheldestad. Aan elke ziekensponde vertoefde zij eene poos en sprak in 't Vlaamsch woorden van vertroosting en aanmoediging tot de lijders waardoor al deze brave lieden tot in het die pe der ziel ontroerd werden. Met teedere bezorgdheid schikte zij, onder bet gesprek, de bedden goed, legde de hoofd kussens recht, kortom, zij handelde als eene ware Zuster van liefde, en de arme slacht offers waren oprecht verrukt over haar bezoek. Zij drukte teeder en hartelijk in hare fijne aristocratische hand de ruwe hand van den gekwetsten arbeider, in wiens oog een traan parelde en die een oogenblik zijn smart scheen te vergeten bij zooveel zedige lieftalligheid. Z. E. Kardinaal Mercier en M. Helleputte hebben zich ook in de verschillige gasthuizen met de slachtoffers onderhouden. Toen, na het vertrek der pinses, minister Helleputte aan eene gekwetste vrouw vroeg of zij veel pijn had, kreeg hij enkel voor antwoordZij heeft mij drie keeren de hand gegeven. Het arm slachtoffer vergat hare smarten om nog enkel aan de goedheid der prinses te denken. De belangstelling door prins en prinses Albert aan de slachtoffers betuigd, heeft heel het land door den besten indruk gemaakt. Zulke daden brengen de prinsen niet alleen nader bij het volk, zij doen ook de volksge negenheid tot den troon stijgen. Het Heliijiit dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Priesterlijke benoemingen Bisdom Brugge. - Zijn pastoors benoemd In de Sint-Salvatorskerk te Brugge, deE. H. Iserbyt, pastoor van Ste-Anna aldaar, in vervanging van den Z. E. H. kanunnik Van Lede, die zijne rust neemt; teCortemarck, de E. H. Blancke, pastoor te Wijtschaete in Ste-Anna te Brugge, de E. H. Vander Heyde, pastoor te Doomkerke (Ruysselede) te Wytschaete, de E. H. Vanliere, pastoor van den Bizet (Poegsteert)hij wordt aldaar vervangen door den E. H. Dewitte, onder pastoor te Dixmudete Doomkerke (Ruys selede), de E. H. De Smedt, onderpastoor in St-Jacob, te Yper. KAMER. Oost-Vlaanderen. Gent-Eecloo. Gekozen 6 katholieken, 3 liberalen en 2 socialisten. Dendermonde.De toestand is gebleven 2 katholieken en 1 liberaal herkozen. St-Nikolaas.Blijft gelijk 2 katholie ken en 1 liberaal herkozen. Oudenaarde.Blijft gelijk 2 katholie ken en 1 liberaal herkozen. Aalst. 3 katholieken, 1 democraat en 1 liberaal herkozen. Henegouwen. Bergen. Gekozen 2 katholieken, 1 libe raal en 3 socialisten. De katholieken winnen een zetel. Zoningen. 2 katholieken, 1 liberaal en 1 socialist herkozen. Doornijk-Ath. Blijft gelijk 3 katho lieken en 3 liberalen herkozen Charleroi.De liberaal M. Dewandre, valt eruit ten voordeele van een socialist. Gekozen 3 katholieken, 5 socialisten en 1 liberaal. Thuin. 1 katholiek, 1 liberaal en 1 socialist herkozen. Luik. Luik. De katholieken verliezen een zetel, deze van M. dePonthière; hij is ge wonnen door de socialisten. Dus gekozen: 3 katholieken, 6 socialisten en 3 liberalen. Verviers. Blijft gelijk 2 katholieken, 2 socialisten en 1 liberaal herkozen. Hoey-Borgworm1 katholiek, 2 libe ralen en 1 socialist herkozen. De katholie ken verliezen den zetel van M. Terwagne ten voordeele van de liberalen (M. Bracon- nier). Limburg. Hasselt. 2 katholieken en 1 liberaal herkozen. Tongeren-Maeseyck. De katholieken verliezen den zetel van M. Gielen, ten voor deele van de liberalen, M. Neven. De katholieken verliezen 1 zetel te Luik, 1 te Hoey-Borgworm, 1 te Tongeren-Maes eyck en winnen slechts 1 zetel, namelijk te Bergèn. Zij verliezen dus 2 zetels in de ka mer, en de katholieke meerderheid is van 12 stemmen op 8 gevallen. De liberalen verliezen 1 zetel te Bergen, ten voordeele der katholieken1 te Charleroi, 1 te Doornik en 1 te Gent, deze drie laatsten ten voordeele der socialisten. Zij winnen er daarentegen eenen te Tongeren-Maeseyck. Hun verlies bedraagt dus 3 zetels. In plaats van 46, keeren zij met 43 man naar de Kamer terug. De socialisten winnen 1 zetel te Luik en 1 te Hoey, beiden op de katholieken; 1 te Charleroi, 1 te Gent en 1 te Doornik, alle drie op de liberalen. Er waren 30 socialisten in de Kamer; er zullen er nu 35 zijn. De nieuwe Kamer bestaat uit 87 katho lieken, 1 daensist, 43 liberalen en 35 socia listen. Het dient gezegd dat, zoo de katholieken twee zetels verliezen, zij die door eigen schuld verloren hebben. Zij verliezen Tongeren-Maeseyck en Luik, omdat ze verdeeld waren, want te Tonge ren-Maeseyck waren er twee katholieke lijsten en te Luik kwamen de katholieke demokraten afzonderlijk op. Waren de katholieken vereenigd geweest, dan behielden zij al hunne stellingen en de meerderheid van 12 stemmen in de Kamer bleef onverminderd. Ziedaar de groote les uit de kiezingen van 24 Mei te trekken. Uit tweedracht spruit verzwakking, de eendracht baart de zegepraal. Binnen twee jaar is het kiezing voor de andere helft der Kamer. Welnu, die twee jaar moeten kost wat kost, te baat genomen worden om den goeden uitslag der toekomende kiezing te verzekeren. SENAAT. Gent-Eecloo.Gekozen 3 katholieken en 2 liberalen. De socialisten verliezen een zetel die door de liberalen gewonnen wordt. Oudenaarde.Gekozen 4 katholieken en 1 liberaal. Dender monde-St-NikolaasGekozen 2 katholieken en 1 liberaal. Bergen.—Gekozen 2 katholieken en 3 van de kartellijst. Charleroi. Gekozen 2 katholieken, 1 liberaal en 3 socialisten-progressisten. Doornik-Ath.—Ge kozen 1 katholiek en 1 liberaal. Hasselt- Ton geren-Maeseyck.Gekozen 3 katholieken. Verviers. Gekozen 1 katholiek en 1 liberaal. Hoei-Borgworm.Gekozen 1 katholiek en 1 liberaal. Luik.Gekozen 2 katholieken, 2 libera len en 2 socialisten. Voor den Senaat winnen de katholieken 1 zetel te Charleroi en 1 te Luik zij verlie zen er 1 te Dendermonde. Hunne meerder heid bedraagt nu 16 stemmen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1