HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. MAAIGRAS MAAIGRAS Maaigras MAAIGRAZEN BEENHOUWERIJ 3 andere Woonhuizen MAAIGRAZEN BUlTE|ïhflpSCH NIEUOIS. De bende Pollet Ons nieotti Mengelwerk. allerbeste Maaigras goede Maaigrazen fijn Peerdenhooi ZONDAG 14 Juni igo8. Uitgever, VA SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris SYOEN, Dinsdag 30 Juni 1908, Woensdag 1 Juli 1908, den Notaris PEEL, Openbare Verkoopingen I. Woensdag 24 Juni 1908, II. Vrijdag 26 Juni 1908, III. Maandag 29 Juni 1908, Notaris CAS SIER S Woensdag 24 Juni 1908, Dinsdag 30 Juni 1908, gelegen te Poperinghe, Notaris PIETERS, DINSDAG 23 JUNI 1908, Openbare Verkooping RENINGHE, CAMILLE VANDERMEERSCH, VRIJDAG 19 JUNI 1908, ANNONCEN Den drukregel 40 c. Hernaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f. 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Wekelijksche Almanak. Juni. Zon op. Zon onder. H. Drijvuldigheid. s. Baselis de Groote. II. SahramentsdagMarcel, Marcelliaan. KANTOOR VAN DEN TE LOO. Openbare Verpachting Openbare Verpachting KANTOOR VAN TE ROUSBRUGGE. gelegen te Beveren-Yser, Comptant te betalen. ter Dorpplaats van Westvleteren, Tijd van betaling mits goede borg. Sint Pietersdag, ter Dorpplaats van Stavele, Comptant te betalen. KANTOOR VAN DEN St. Jansdag, Groote Verkoopïng A. Te Westoutre en Reninghelst. B. Nog te Westoutre, De Vergadering ter herberg Het Peenhof of Neerplaats te Westoutre. Openbare Verkooping van EENE WELGEKALANTE in de Boescheepstraat, nrs 105, 107, 109 111, STUDIE VAN DEN TE RENINGHE, VAN STUDIE VAN DEN NOTARIS j TE LANGEMARCK. INSTEL VAN A. Gemeenten Poperinghe en Westvleteren B. Gemeente Poperinghe Eenige waarheden voor mannen. Abel POLLET, hoofd der bende. Theophile DEROO. worden ingelijfd mmssmm jfz. Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Malta Zondag 14 3 ure 30 min. 7 ure 56 Maandag 15 s. Modestus, Vitus, Crescentia. 3 30 7 57 Dinsdag 16 s. Joannes Fr., Regis, Luitgaarde, 3 30 7 57 Woensdag- 17 s. Adolphus, Alena, Reynerius. 3 30 7 58 Donderdag 18 3 30 7 58 Vrijdag 19 s. Servaas en Protaas, Juliana. 3 30 7 58 Zaterdag 20 s. Sylverius, Florentia. 3 30 7 58 Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Zondag 7 Juni, ten 4 ure 56 minuten 's morgends. Zondag 14 Juni, ten 1 ure 55 minuten 's avonds. Zondag 21 Juni, ten 5 ure 26 minuten 's morgends. Zondag 28 Juni, ten 4 ure 32 minuten 's avonds. om 4 ure namiddagte Stavele, ter herberg van Henri Brunet, van om 4 ure namiddagte l*olliiieliove, gekuchte Fintele, ter herberg De Hoo'piete, van van om 4 ure juist namiddag ter dorpplaats van Beveren /Yser/, in de herberg De Zwaan bewoond door Leo pold Neudt, 18 Hectaren Toebehoorende aan den wel Edelen heer Baron Albëric des Cantons de Montblanc te Ingelmunster, en andere. om 5 ure namiddag ter herberg Café Beige bewoond door de Weduwe Henri Verbrigghe, O Hectaren Toebehoorende aan Mevrouw Wed. Jules Floor-De Preter, grondeigenaarster tot Rous- brogge. om 3 ure namiddagter herberg De Zwaan bewoond door d'heer Depeser, 18 Hectaren wassende te Beveron op de 16 gemeten en te Stavele op de 28 gemeten. Toebehoorende aan de erven van wel Ede len heer Baron Oscar Pycke de Peteghem TE POPERINGHE. om i uur namiddag van Op 25 hectaren eigendommen van den Heer Pierre Degijoote (na den heer graaf de Béthune-Sully en wijlen M1' Berten), M. de graaf de Diesbach, M. L. Bebaghel. Mad. wed. Buflour-Vanhouver, de vrouw wed. Désiré Dambre-Deburgrave en de heeren B. Dewitte en J. Delporte. voor Het Gemeentehuis Het maaigras van 1 hectare 80 aren meersch, gelegen te Poperinghe, bij de Lee- ne, voortijds toebehoorende aan M. Berten, en door de liefhebbers vóór de verkooping te gaan overzien. om 3 ure namiddag, te Poperinghe, op de Groote Markt, ter estaminetA la Maison de Ville gehouden door den heer Alidor Raekelboom, en Gebruikt de beenhouwerij door den ver- kooper den heer Aloïse Decorte tot 1 Janua ri 1909 en de drie andere woonhuizen door verscheidene te samen aan 20 frs. 50 c. te maande, vrij van lasten. om 5 ure zeer stipt namiddag ter herberg beiooond door d'heer Désiré Merlevede-Sampers, te Reninghe, wassende in den westbroek, als de Paling twaalf gemeten, verdeeld in twaalf koopen, de Paling tien lijnen verdeeld in drie koopen. Gewone tijd van betaling voor de koopers die borg stellen. om 2 ure namiddagter herberg De Blee- kerij, te Poperinghe. Veurnestraat), zal er door bevoegd ambt, overgegaan wor den tot den Eene Hofstede van 8 heet. 97 aren 16 cent., bij de Nachtegaal en gebruikt door Alois Claeys en een deelke door de weduwe Cornette. 1°/ 82 aren 90 cent. Zaailand, langs de Pottestraat, gebruikt door de weduwe Auguste Adriaens. 2°/ 1 heet. 13 aren 50 cent. Zaailand, bij de Groenestraat, gebruikt door Achille Lauwers. 3°/ 1 heet. 29 aren 50 cent. Zaailand, langs de Casselstraat, gebruikt door Cyrille Bossaert. 4°/ 92 aren 70 cent. Zaailand, (brijke- land), langs den keiweg naar Watou, ge bruikt door dito Bossaert. 5°/ 19 aren 50 cent. Zaailand, aanpa lende voorgaande land, gebruikt door Edou- ard Charles. Volgens plakbrieven verdeeld in koopen. 1)2 instelpremien te winnen. De roode Bandiet, zoo is de titel van het nieuw mengelwerk dat wij op Zon dag 21 Juni aanstaande zullen beginnen. De roode Bandiet is het schoonste en aantrekkelijkste werk dat in de laatste tijden in 't vlaamsch verschenen is. De roode Bandiet schildert span nende, aangrijpende toestanden, die den Lezer van den' beginne af medeslepen en boeien en blijft niettemin altijd deftig en zedelijk. Hij mag elkeen in handen gegeven worden. De roode Bandiet heeft overal in België, en ook in Amerika den grootsten bijval gevonden. De roode Bandiet is geene verta ling maar echt vlaamsch werk. De rootle Bandiet is een werk van langen adem en zou meer dan honderd-vijf tig van onze gewone nummers beslaan. Daarom zullen wij ons, benevens de offerin gen, welke wij gedaan hebben om er den eigendom van te bekomen, nog deze moe ten getroosten van de stof van onzen feuille ton uit te breiden maar dat is geerne gedaan om meer en meer de gunst onzer talrijke lezers te verdienen en de faam van De Poperinghenaar staande te houden. Dus, beste Vrienden leest neerstig en spaart wel al de nummers die zullen ver schijnen anders zult gij het u beklagen. Het betaamt somtijds ook eens te onder zoeken of de Koning der Schepping altijd recht in zijne schoenen gaat, en daar er op de wereld maar weinig volmaakte zaken te zien zijn, is het zeker ook wel eens toegela ten een kijkje te doen in 't leger van al die koningen die zoo wel weten dat zij de Mees ters zijn over vrouwen en kinders, en jammer genoeg zich niet altijd weerdig toonen van hunne verhevene zending, want 't geldt hier eene hoogst gewichtige zending De jongeling die zijn derde beste broekje ontgroeit is, en in zich de onstuimigheid dei- krachten voelt ontwikkelen,beeldt zich niets grooter in dan zijn eigen zeivenAlles zou moeten voor hem zwichten en als den drank duivel hem wat opgehitst heeft raad ik niemand aan hem op de teenen te tarten A propos van drank en duivel, weet gij dat toen er vroeger min herbergen waren, de jongelingen en mannen wat beter en ernsti ger waren? Kom ik dan op tegen herbergen? Ja en neenEr zijn hedendaags in ons land te veel herbergen en te weinig goedeGoede herbergen bestaan die? Ja, God zij gedankt, er bestaan er, maar van langs om minEene goede herberg is een huis waar men voor geld drank krijgt met mate, niet te veel en niets andersWaar men een ernstige treffelijke vrouw als bazin ziet het noodige werk doen, met iedereen van pas vriendelijk zijn en als 't noodig is de welvoegelijkheid in eere doen houden Is het overal zoo Neen ongelukkiglijk; vele herbergen zijn er of pestholen, zoo gij het verkiest waar een man ot jongeling den voet niet kan inzetten zonder er min rein en treffelijk uitte komen; waar men speculeert op de beurs der bezoe kers met een verschrikkelijke zekerheid In andere herbergen trekt men nog eens het masker aan, men speelt nog al den godvruch tige, men praalt in de kerk op de eerste ran- gon, natuurlijk in toilet, 't is eene goedkoope rhklaain, men schaamt zich niet de Heiligste zaken te misbruiken om geld te slaan Bij zulke personen natuurlijk is men fatsoenlijk bij redelijke menschen, maar als 't te pas komt dat een verbruiker zicli niet eerbiedigt, men klapt zoo al eens mede, men laat alles zeggen uit vrees van den kalant te verliezen en men denkt niet eens aan liet kwaad waarvan men de schuld is; men durft den mond niet stoppen zonder aanzien van per sonen zooals men het nog in de goede her bergen doet't Is dan in dien mengelmoes van herbergen dat onze mannen en jongelin gen een gedeelte hunner vrije uren gaan doorbrengent Is daar dat zij de zedebeder- vende voorbeelden van bedekte ontucht zullen zien die rechtstreeks aanleiding geven tot hun zedelijk verval't Is daar dat ze die verkeeringen zullen beginnen die maar te dikwijls tot de schande zullen overgaan 'tis daar dat men halve nachten tusschen glazen en kannen zijnen kostelijken tijd verslijt om in den nacht met tweën naar huis te dolen Mijne pen weigert die afgrijzelijke schelm stukken te beschrijven die alsdan bedreven worden en die zonder het herberg vertoeven nooit zouden bedreven wordenJonge lieden en Jongedochters waar is uw geluk der Eerste Heilige Kommunie 'tis in of door de herberg dat gij alles hebt verloren, voor altijd verloren Vaarwel onschuld en rein genoegen, vaar- wi.1 ouderlijke liefde, vaarwel lustige levens gezellen, vaarwel de vrede des herten en Lbo v.diefde 't Js uit dhvinrbergenffiatde getrouwde man opgewonden te huis komt, er ruzie en krakeel zoekt; en die vrouw die hij aan den voet van Gods altaar getrouw heid, liefde en hulp gezworen had, het eerste zweerd in 't herte steekt die nog maar een begin is van hare levenslange marteling Neen vrouw, gij had dien levendigen jonge ling die u zoovele beloften deed, die u noch tans zoo rechtzinnig scheen lief te hebben, zóó niet voorgesteld Neen, hij was ook zóó niet, maar hij is zóó geworden er was eene herbergvergadering waar men met uwe godvruchtigheid spotte, waar men uwe ver hevene deugden in twijfel trok, waar men uwe kleederdracht en deze uwer kinders in 't belachelijke trok, en deze meening werdt ondersteund door eene bazin met uwe centen vetgekweekt die niets anders te doen heeft dan haar en hare dochters op te schikken 't Is in die herbergen dat die brave treffelijke jongeling van vroeger allengskens langer uitblijft'tis er immers gezelligerdan 'thuis en er is daar geen strenge Vader of Moeder om te berispen Vader, Moeder zien met gebroken hert en grenzelooze droefheid dat de vroegere inschikkelijkheid en kinderlijke liefde ver vangen worden door barschbeid en koppig heid, hunne vermaningen worden allengskens in den wind geslagen en men zoekt vruch teloos naar de oorzaak van die verandering 't Is daar in die herbergen dat de mans personen in 't algemeen veel vriendelijker zijn dan te huis; die in hunne huizen gansche dagen loopen zonder spreken, zijn daar ver de geestigste! 't Is daar dat de fouten der vrouwen over dreven worden, juist daar waar er aan hunne eigene gebreken nooit gedacht wordt 't is ook daar meest van al dat de gebreken van den gebuur overlegd worden 't is daar neg dat deze die geheel moeielijk hunne eigene zaken kunnen besturen uiteendoen wat de Ministers en Kamerleden zouden moeten doen "t Is daar dat de plichtvergetene vrouw die eenen treffelijken man getrouwd had hare plichten leert vergeten en in de bedwelmden drank haar geweten in slaap tracht te wie gen 't is daar dat zij haren heiligen eed aan God gedaan leert vergeten, hare eigene kinders, 't vleesch en 't bloed van 't hare als een monster leert versmaden, de schande over zich zeiven en hare familie trekt, want 't is daar dat zij gehoor geleend heeft aan vreemde mannen wiens schandig slachtoffer zij geworden is 'tls daar ook dat de man echt en trouw ver geet en aangelokt wordt door beter opgezette modepoppen die de kunst geleerd hebben van vriendelijker te lachen dan hunne vrouw aan wie zij sedert lang geen reden tot lachen meer gegeven hebben - Wat valt daar uit te besluiten Dat men ter herberg niet meer moet gaan Neen, in 't geheel niet, den treffelijken herbergier moet ook levengaat als 't past ter goede herberg, weest er gezellig en vroolijk in den HeerTer goede herberg leert men de gebrui ken kennen en soms eenige algemeene belangen bespreken; men leert elkander schatten en meer liefhebbende onderlinge betrekkingen worden duurzamer; maar 'k geloof'niet dat 220,000 herbergen in ons België noodig zijn om dit doel te bereiken Gaat er niet te veel, past eerst en vooral uwe zaken op, en met eene gunstige gele genheid gaat eens ter goede herberg, maar vergeet nooit dat gij als man of jongeling eerst en vooral te huis behoortzoo Hande lende zult gij uw huisgezin liefhebben zooals het uwe strenge plicht isdan zal men u als koning eerbiedigen en zooveel te meer als gij de koningin op hare plaats zult eerbiedigen, ruim zooveel of vóór dat gij ze als koningin aanveerde Daar ik weet hoe vatbaar de Mannen en Jongelingen voor goeden raad zijn, ben ik verzekerd dat zij deze eenvoudige raadge vingen niet kwalijk zullen afnemen, maar- ze veeleer in toepassing brengen zoo ze 't werden in 't Heilig liuiske van Nazareth dat ons in alles tot eeuwig toonbeeld dienen moet Het weze zóó Louis Kindt. §uikcri,j Van Tieghem-Dupont, Rousse- laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Marokko. RustAl de fransche troepen van Gasa Blanca zijn woensdag in hunne legerplaatsen teruggekeerd. Generaal d'Amade zal deze troepen in oogenschouw nemen. De tijd der werkelijke krijgsver richtingen is geëindigd. Oostenrijk. Ontploffing in eene fabriek. Zaterdag morgend had eene ontploffing plaats in eene celluloïdfabriek van Ottakring. Er ontstond brand. Een groot getal personen werden erg gekwetst. Men heeft 17 lijken van onder de puinen gehaald. China. Schipbreuk. 80 slacht offers. De engelsche stoomboot Pao- An varende naar Canton, is maandag n»0ht, dé Kaap Scrnim'otm gestrand en vergaan. Tachtig chineesche passagiers zou den verdronken zijn. Al de europeesche passagiers, de officiers en de bemanning konden gered worden. Het is «eer warm, drinken wij goeden kouden koffie, die kan gemaakt worden door de suikerij der Trappisten Vincart. 't Is de meest ververschende drank. Dépöt bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. VOOR DE ASSISE*. Zooals wij het aangekondigd hebben, is het aanstaanden maandag dat de zaak der bende Pollet van Hazebroeck voor de assisen van St-Omaars wordt opgeroepen, en al de beschuldigden ten getalle van 28 zijn reeds naar het gevang dier stad overgebracht. Om onze lezers toe te laten de zaak beter te vervolgen geven wij hier nog eens de na men van al de aangehoudenen. 1. Abel Pollet, 34 jaar, daglooner te Haze broeck. 2. Auguste Pollet, 37 jaar, daglooner te Hazebroeck. 3. Philomène Rancy, vrouw Fauvart, 68 jaar, huishoudster te Vieux-Berquin. 4. Angèle Platteel, vrouw Quaghebeur, 30 jaar, huishoudster te Hazebroeck. 5. Julienne Platteel, vrouw van Abel Pol let, 35 jaar, huishoudster te Hazebroeck. 6. Eugenie Morent, vrouw van August Pol let, 37 jaar, huishoudster te Hazebroeck. 7. Angèle Pollet, vrouw Herman, 45 jaar, huishoudster te Merville. 8. Joseph Fauvart, 29 jaar, huidenvetters- knecht te Vieux-Berquin. 9. Canut Vromant, 29 jaar, daglooner te Hazebroeck. 10. Alfred Dehouck, 34 jaar, landbouw- werkman te Vieux-Berquin. 11. Marie Deram, weduwe Picquet, 56 jaar, huishoudster te Hazebroeck. 12. Charles Vandevelde, 39 jaar, vodden koopman te Hazebroeck. 13. Gustave Lecleire, 48 jaar, daglooner te Strazeele. 14. Céline Pollet, vrouw Lecleire, 40 jaar, huishoudster te Strazeele. 15. Theophile Deroo, 29 jaar, daglooner te Pradelles. 16. Marcel Deroo, 26 jaar, daglooner te Pradelles. 17. Louise Matoret, 22 jaar, dienstmeid te Hazebroeck. 18. Jules Brabandts, 48 jaar, schoenmaker te Hazebroeck. 19. Léon Fauvart, 26 jaar, daglooner te Vieux-Berquin. 20. Victor Note, 35 jaar, mijnwerker te Allouagne. 21. Marie Josien, vrouw Note, 34 jaar, huishoudster te Allouagne. 22. Paul Josien, 38 jaar, mijnwerker te Mazingarbe. 23. Eugénie Laronde, vrouw Ovarlet, 41 jaar huishoudster te Billy-Montigny. 24. Adolphe Ovarlet, 44 jaar, mijnwerker te Billy-Montigny. 25. Marie Debril, vrouwVandamine,43jaar, herbergierster te Hazebroeck. 26. Constant Camerlynck, 36 jaar, mijnwer ker te Hazebroeck. 27. Sidonie Dehem, vrouw Deroo, 56 jaar, huishoudster te Pradelles. 28. Marie Gouffroy, 39 jaar, herbergierster te Hazebroeck. De zittingszaal. De werken aan de assisenzaal van St. Omer zijn om zoo te zeggen opgedaan. M. Lefranqois, raadsman aan het beroepshof van Dowaai is vrijdag te St. Omer aangeko men en zal er blijven tot na de zitting. In het Justitie-paleis zijn ook eenige voor zorgen genomen geweest om de gevangenen 4e bölettea-fe vluchten indien zij er voor zou den goesting krijgen. De vensters en deuren zijn met groote sloten en ijzeren baren vast- gegrendeld De tranen van Abel. Abel Pollet, de hartelooze moordenaar van Violaines en Crombeke, weende toen hij in de statie van St. Omer afstapte. De bandieten stapten uit de celwagens en toen Abel zijne vrouw en kinders zag, van wie hij sinds zoolang afgescheiden is, kon hij zijne tranen niet weerhouden. Gij weent, Pollet, zegde hem zijn be waker. Wat wilt gij er aan doen antwoorde de misdadiger. Men voelt zich gedwongen te weenen als men zijne vrouw en kinderen in zulke omstandigheden terugvindt. Men zegt soms dat de wroeging de groot ste straf der misdadigers is. Zou het een begin zijn De Belgische Getuigen. Zooals wij verleden week meldden, zal het assisenhof zich geheel de aanstaande week bezich houden met het getuigenverhoor. De fransche zaken zullen eerst ter bespreking komen den donderdag en den vrijdag ver schijnen de moord van Crombeke en de an dere zaken in België gepleegd met mede werking der fransche aangehoudenen en den zaterdag de wreede driedubbele moord van Violaines. Voor de misdaden in België gepleegd moe ten onder andere als getuigen optrekken M. I. Vanhoutte, de ieverige politie-kommis- saris van Poperinghe, die sedert het begin der zaak, 't is te zeggen van in mei 1906, al tijd opzoekingen gedaan heeft en vele zaken onderzocht en gevonden heeft. M. Lozie van Crombeke. Iedereen onzer geachte lezers zal zich voorzeker nog de wreede moordpoging herinneren op 2 Januari 1906 aldaar ge pleegd. Drie mannen, Abel Pollet en de ge broeders Theophile en Marcel Deroo, dron gen rond 7 ure 's morgens in de keuken der hofstede binnen. De echtgenooten Lozie die bij de stoof zaten werden vastgenomen, wreedelijk met stokken geslagen en voor dood op' de grond gelaten. De moordenaars deden het geld mede dat zij vonden en ver trokken langs Poperinghe naar Hazebrouck. Vrouw Lozie overleefde hare wonden slechts eenige dagen de man werd naar het Gast huis van Poperinghe gebracht en genas. Nog andere getuigen Louis Camerlynck werkman, van bij de herberg St. Six mo-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1