EEN WOONHUIS NIEUWS UIT BELGIE. voorzitter Ik heb altijd gezond geweest Abel is droomachtig en schijnt moedeloos. Auguste tracht zich te verschoonen. Zij be kennen. De 2e zaak is een kleine diefstal, in den nacht van 16 februari 1898 bij de lanbouw- ster Bourel, te Merville gepleegd, en de 3® het stelen van een zadel, nacht van 28 maart 1898, uit den stal van den herbergier Mar- chand, te Merville. Zij verkochten het zadelken voor 5 frank aan vrouw Fauvart In deze drie zaken was het Abel die han delde en Auguste die op uitkijk stond. Al deze boetstraffelijke zaakjes loopen snel van stapel. Ten 12 ure wordt de zitting opgeschorst om ten 2 ure hernomen te worden. Herneming der zitting. Om 2 ure 10 wordt de zitting hernomen. In de zaal zijn er een 50tal nieuwsgierigen. De getuigen zijn in eene bijzondere zaal en wachten hunne beurt af om onderhoord te worden. Men gaat voort met het onderzoek der eerste dieften door de leden der bende ge pleegd. 4. Diefte te Estaires bij Mad. Gruson in October 1908. Abel en August drongen in den keldervrouw Quaghebeur hield de wacht. Abel bekent; Auguste spreekt tegen vrouw Quaghebeur loochent. 5. Diefte te Vieux-Berquin. M. Dulong- courty werd in december 1898, 80 fr. ont stolen. Beide bekennen. 6 Diefte te Hazebroeck bij M. Ducroquet in november 1899. Abel bekent alles eenvou dig weg. Auguste spreekt tegen op ieder woord. Abel laat zich achter steken door zijn broederIs het zijn moed die zinkt Houdt hij zich gereed om op zwaardere beschuldigingen te antwoorden Wij zullen het moeten afwachten 't Zijn al kleine zaken die, alleen genomen, weinig belang opleveren maar die hier too- nen hoe de gebroeders Pollet van dag tot dag stou-ter werden. Na hun getweén gewrocht te hebben, deden zij weldra Angèle Platteel en de echt- genooten Notté mede. Zij bezochten alzoo de kelders en zolders van Merville, Vieux Berquin, Estaires, Gonnehem, Morbecque, enz. waar zij hespen en boter mede namen. Een der zusters Pollet gaf hen dan inlich tingen over een huis waar zij gewrocht had en van dan af was het niet alleenlijk in kel ders meer dat zij inbraken maar inhuizen; tot zelf in de kamers, waar de lieden die zij be stolen, slapen lagen, 't Is alzoo dat zij steel - den bij M. Macq, 84 jaar, te Morbecque, bij M. Joye te Lestrem, bij M. Mallet te Mer ville. Hadden de ongelukkigen moeten ont waken, zij gingen voorzeker het zelfde lot ondergaan der slachtoffers van Violaines, Locon en Crombeke. Dc laatste goede gevoelens. Om bij M. Macq, rentenier, binnen te dringen, had Auguste een jachtgeweer mede genomen. Was dat geweer geladen vraagt M. Lefrangois. Neen, antwoordt Pollet. En indien het had geladen geweest, ging gij er gebruik van maken in geval de eigenaar ontwaakte Neen, toen nog niet, wij waren tot daar nog niet gekomen. Maar men kan gemakkelijk een man doodslaan met de kolf van een geweer zegt de voorzitter. Natuurlijk, antwoordt Auguste Pollet, met koele stem, die de aanhoorders doet rillen. Aangrijpend... Getuigen, gendarmen, slachtoffers, wor den gedurig voort onderhoord. Oude landlie den en werkmenschen komen verklaren hoe zij, na gansch hun leven slavelijk gewrocht te hebben, er in gelukt waren een sommetje te vergaderen voor hunnen ouden dag en dit door de laffe dieven ontstolen werden. Deze zien hunne slachtoffers spotlachend aan... Eenige honderden franken... Wat was dat voor mannen die nooit gewrocht hadden. De invloed der zoete- of kruidekoek op de inbraken. M. Lefrangois, sprekende over eene zaak, zegt verwonderd te zijn dat de honden die buiten de huizen bewaakten waar zij binnen braken, nooit blaften. Auguste Pollet staat op en den heer Voorzitter voor zijne onwe- tenheid met een medelijdenden blik beziende zegt hij: Er is een middel om de honden te doen zwijgen, Mijnheer de Voorzitter, men geeft hun een stuk zoetekoek met boter, en, is dat niet voldoende, men gaat recht op hen, men steekt de handen uit en men neemt ze bij de muil... Iedereen zou dat kunnen, zelf gij, Mijnheer de Voorzitter. Een woord der Pollets. Wat later is er een getuige die zich niet wel herinnert of men bij hem 50 of 60 frank gestolen heeft uit een schof. Dat komt er niet op aan, zegt M. Le frangois, zij hebben het schof geledigdhad er 5 of 6000 frank in geweest, zij gingen het ook ledigen. Met den blik vol begeerte staan beide broe ders op en roepen Voorzeker... August is jaloersch! Maar indien de gebroeders over dit punt 't akkoord zijn, is het toch niet altijd zoo. Zij bekennen alles en vertellen hunne misdaden met de kleinste omstandigheden, 't Is over deze nadere uitleggingen dat zij dikwijls re detwisten. Hun gezichten nemen dan nog een wreeder uitzicht en men kan zich een klein gedacht geven van hunne houding tijdens hunne bloedige tochten. Men ziet dat er wat jaloersheid tusschen de broeders be staat en dat August zijn broeder zou willen doen verminderen in de oogen zijner gewe zen onderdanen. August beticht ook gedurig andere en bijzonderlijk de vrouwen. Abel, integendeel, neemt alles op zich en tracht de beschuldi gingen der leden en der vrouwen vooral, te verminderen, hetgeen hem nieuwe scheld woorden van zijn broeder op den hals trekt. Einde der zitting. Om 6 u. 40 verklaart de heer voorzitter de zitting verschoven tot 's anderdaags. Men is aan de twee-en-twintigste zaak van diefte de leden dar bende ten laste gelegd. Het Vertrek. Het vertrek heeft plaats in de grootste orde en stilte zooals gister. Eenige personen staan langs den weg te kijken en 't is al. Donderdag. De zitting wordt ten 9 ure geopend. Ditmaal is de openbare omheining opge propt met volk. M. de Voorzitter geeft lezing van een brief die Auguste hem geschreven heeft om te protesteeren tegen de handelwijze van Abel die nu tracht Note vrij te pleiten, en vroe ger hem beticht had. De diefstallen. Men begint aan de 22e zaak diefte van drie hespen te Vermelles zij hebben ermede kermis gehouden en lachen nu nog als zij den diefstal uitleggen. Dan volgen diefte van geld bij den landbouwer Loyez te Laventiediefte der tooglade in juni 1901 bij de wed. Duriez te Gonnehem diefte van drie kisten rnerceriegoed te Lens tooglade geruimd een bij beenhouwer te Bully-Gre- nay diefte van 525 fr., 8 uurwerken en een rijwiel bij M. Beaufort te Sailly-Labourse, enz., al kleine zaken waarvoor een of twee getuigen opgeroepen worden. Abel Pollet, die een buitengewoon geheugen schijnt te hebben, verhaalt al de feiten hem tea laste gelegd tot in de minste bijzonder heden Note schijnt veel vergeten te hebben het eene misdrijf bekent hij zonder aarzelen in het ander beweert hij slechts verheeler geweest te zijn. Er volgt nu eene reeks diefstallen van hesp, konijnen, enz. Abel Pollet klaagt dat de hesp bij een oud boerken gestolen, veel te zout was, en dat eenige konijnen bij een anderen sukkelaar gestolen niet konden opgeëten worden, daar degene, die ze moest gereed maken, er niets van kendehet kooksel was mislukt(Gelach) Voor een diefstal bij den genaamden Faës, te Vieux-Berquin gepleegd met de mede plichtigheid van de echtgenooten Ovarlet en vrouw Note, werd Abel Pollet tot 4 jaar gevang veroordeeld, en Note, voorwaarde- delijk tot een jaar. Dat waren vier jaren rust en veiligheid voor de grensstreek. Nu komt de eerste erge zaak te berde; de dertigste van den beschuldigingsakt De moordpoging te Calonne-op-de-leie. Den nacht van 17 Juli 1905. rond midder nacht drongen Abel Pollet en August Pollet in de woning van den genaamden Deron, 78 aar oud, te Calonne-op-de-Leie. Zij poogden den man van kant te helpen, braken al de meubels open, stolen eene som van 68 fr, en vluchtten. M. de Voorzitter.Deron woont alleen in eene afgelegen hoeve, 's Nachts drongen twee kerels in de slaapkamer van Deron. Een hunner stak licht aan terwijl de andere den ouden man bij de keel greep en hem met een dikken stok op het hoofd sloeg. Zij hielden maar op toen zij dachten dat hun slachtoffer dood of bewusteloos was Deron hield zich alsof hij het bewustzijn verloren had. Abel had, met het bed te doorzoeken, een ouden sabel gevonden, en hij had er het slachtoffer mede geslagen. M. de Voorzitter, na de getuigenis van den gendarm die het proces-verbaal opge steld heeft, doet aan de gezwoörnen den stok en den sabel toonen. Vervolgens ondervraagt hij Abel Poliet. V. Gij zijt het die in de hoeve Deron ge drongen zijt?A. Ja, dat heb ik bekend. Ik heb eerst Leon Fauvart beticht van mede plichtigheid. Maar nu beticht ik hem niet meer. V. Wie was bij u A. mijn broeder August zal dat wel zeggen V. Wie heeft de slagen toegebracht A. Ik in alle geval de eerste niet, daar ik een doos stekskens en een lampje in de handen hield. August Pollet. Ik was erbij M. de Voorzitter. Dan zijt gij het die geslagen hebt, na den ouden man, die te bed lag, bij de keel gegrepen te hebben August Pollet. Dat kan wel. In alle ge val, ik heb maar twee handen en geen vier en wanneer ik Deron bij de keel greep, met de twee handen, kan ik niet geslagen heb ben met een stok, doch ik herhaal het'tkan zijn dat ik een slag gegeven heb. Hevige tooneelen. Op dat oogenblik ontstaat er een hevig tooneel tusschen de gebroeders Pollet. August Pollet poogt klaarblijkend zijne plichtigheid te verminderen. Abel Pollet rechtspringendZeg liever rechtuit dat wij laf gehandeld hebben August.—Gij zijt slechter dan ik, gij Moorden heeft u nooit afgeschrikt Abel. Gij zijt laffer dan ik, veel laffer Ik heb nooit mijne oude moeder geslagen en mijne kinderen ook niet! Gij wel Ik ten minste beken dat ik een ellendeling ben August. Espèce de brute Abel In plaatr van hier nu voor de rechters den heilige te komen uithangen, moest gij zeggen wat ik zeg Ik ben een ellendeling, een lafaard, een misdadiger, maar ik heb er berouw over August. Weihoe Gij wilt mij nu zwarter maken dan ik ben gij wilt mij belasten, en zijt gij 't niet die gezegd hebt Voor 10 frank zou ik wel vijftig men- 'schen te slapen leggen Abel. Gij liegt M. de Voorzitter die een tijd het weinig stichtend tooneel tusschen de twee broeders toegelaten heeft, in 't belang van het onder zoek zelfs, herneemt de ondervraging over de moordpoging gevolgd van diefstal. De twee betichten onderbreken voort durend hunne wederzijdsche beweeringen, doch uit dien warboel blijkt weldra dat August met den stok geslagen heeft en Abel met den ouden sabel en dat beiden den buit gedeeld hebben. M. Deron, een krom gewerkt oud manne ken, het gelaat door de zon gebruind, komt vervolgens verhalen hoe de twee kerels hem in zijn bed overvallen hebben. Een geneesheer kwam Vervolgens verslag geven over het geneeskundig onderzoek het slachtoffer moest minst twintig slagen ge kregen hebben en een ijzersterk gestel bezit ten om aan de gevolgen van de mishandelin gen niet bezweken te zijn. De zitting wordt ten 12 ure opgeschorst om ten 2 ure hernomen te worden. Herneming der zitting. om 2 u. 10 is de zitting hernomen. Wij zijn aan nr 32. Het is wederom hetzelfde liedjediefte van vleesch, hespen, boter, geld uit laden, bedreven door Pollet en zijne gezellen van maart tot juni 1905. Een gendarme die over 2 jaar in den om trek stond is van 400 km ver gekomen om te getuigen. De diefte gepleegd bij Jufv. Ap- pourchaux te Merville komt voor den dag. Abel en August Pollet,Vromant en Dehouck bekennen zij hadden daar rond de 800 fr. gestolen, 't Is dan voortdiefte van mond voorraden, kleine sommen geld, eene bache, pogingen tot diefstal, enz. gepleegdte Vieux- Berquin, Wallon-Cappel, Steen beke, Mor becque, Laventie, Bavinchove, Eeche, Belle, Chorques, Meteren, St-Venant, Norrent- Fontes, Strazeele Richebourg, Lacouture, Locon, Lestrem, enz. Eenige spreuken. Deze onderzoeken hebben niet veel aan trek voor de aanwezigen, nochtans werdt somwijlen door eender bandieten een geestig woord uitgesproken. De weduwe Picquet, die kaartlegster was, had op zekeren mórgen 25 kilos boter ge kocht aan Abel, die ze gestolen had. Wat later komt de bestolene bij de kaartlegster, geeft haar twee fr. en vraagt of zij niet kan zeggen waar de boter is, Geheel ernstig slaat de vrouw de kaarten en zegt... Uwe boter is op geen half uur van hier. Natuurlijk, zij had ze in haar kelder. Op eene vraag van den voorzitter aan Abel hoe het kwam dat liij in eene beenhou werij binnengebroken had en er geen vleesch medegenomen had, antwoordt deze binst dat de beenhouwer daar staatWel, wel, 't was al de moeite weerd nietik had er veel meer t'huis. De houding der betichte. Het Meestedeel der betichte schijnen naar het onderhoor niet meer te luisteren zij zijn moede, 't Is al Abel die vertelt. Voorzeker is hij een der kalmste misdadigers die ooit voor het gerecht verschenen zijnhij is al tijd welgezindweet alles en neemt alles op zich. Hij is ook uiterst beleefd en spreek nooit een woord zonder recht te staan. August is veel stilder dan 's morgens en antwoord kortweg op 't geen men hem vraagt. Om 6 ure 20 m. houdt de zitting op. De zaken die niet kunnen onderzocht worden zijn uitgesteld tot morgen, -en wanneer de kleine zaken zullen afgehandeld zijn zal het hof zich bezig houden met de misdaad van Locon, de misdaad van Crombeke (Belgie), het drama van Violaines en de andere gru weldaden der bende. Daarin is het groot belang van het geruchtmakend proces ge legen. Het aan- en wegbrengen der bende, van het gevang naar het justitiepaleis gebeurt voortdurend te midden van de grootste kalm te, alhoewel liet getal nieuwsgierigen van dag tot dag toeneemt in den omtrek der rue des Tribunaux. Vrijdag. hunne verklaringen Augusti 1905 kwamen dé De eenigzms van Brussel komt het eerste peloton aan samengesteld uit... 30 rijders. Daarom wor den 5 minuten stilstand aan ieder opgelegd jinst dewelke Vanhouwaert zijnen knie bezorgt, diep gewond door den val. Van af die controle vermindert het hoofd- leloton een voor een, zoodanig dat zij te lethel 193 km van Parijs en 217 km van Brussel) maar met 14 man meer zijn waar onder nog onze drie Belgen. Niet ver van "toeroi (245 km van Parijs en 165 km van Brussel) moet Masselis, door hevige maag krampen ontsteld, het hoofdpeloton laten gaan. Hij rijdt wat trager in de hoop zieh te herstellen maar, toen hij reeds in zijn vader- and was, moest hij den strijd opgeven, en weende van spijt. Anders ware hij ongetwij feld in de vijfde eerste aangekomen. Van- louwaert en' Kranskens zijn dus alleen om de Belgische kleuren te verdedigen, maar zij doen het wel. Vanhouwaert komt eerste in de velodroom van Brussel toe waar nog 2 ronden te rijden waren. Hij is gevolgd van A?tit-Breton, voor 't oogenblik de beste J'ransche baanrijder en overwinnaar van de ronde van Belgie. Maar wat te vreezen was gebeurde toen. Vanhouwaert veel sterker op de baan dan in een velodroom, vangt wat te snel de 2 ronden aan en wint welhaast 10 m op Petit-Bretondoch deze kort stil weg den afstand in en bij de laatste vijftig meters komt hij eerste niet een wiel voorsprong op Vanhouwaert na 410 km rijdenIn zijne cabien verzorgd, verloor Petit-Breton het Dewustzijn, maar is nog denzelfden avond in automobiel naar Parijs kunnen gaan. Intervieuw der overwinnaars. PETIT-BRETONIk ben verheugd dat iet gastvrije en sportwinnende Belgie mij wee zegepralen toeliet. Ook heb ik binst die lange uren rijdens geen oogenblik den moed verloren en geen enkel rijwielongeval gehad. VANHOUWAERT. Ongetwijfeld verlies ik dezen koers door de diepe wonde aan mij nen knie, die mij gedurende de 321 km dat ik gekwetst was veel heeft doen lijden, an ders won ik van vele minuten op Petit-Bre ton. Ook in den velodroom heb ik te veel gevlucht. De diefstallen in België. De zitting wordt geopend om 9 ure. In juni 1905 gerocht Abel in kennis met Lapare en daar hij verlangde zijne werking uit te breiden, zag hij serfens hoe nuttig hem deze kon wezen. Men weet dat Lapare reeds veroordeeld is geweest voor het assenhof van Brugge. De eerste diefstal door het geslo ten vennootschap op belgisch grondgebied gepleegd was op 17 juni 1905 bij de echtge nooten" Vanauwe te Nieuwkerke. Op 30 Juni stolen zij 20 fr. bij de echtge nooten Dupree te Waesten. Abél bekent en zegt dat Guyard met een revolver gewapend was. Nu worden opgeroepen de diefstallen van Chaques, St. Venant, Laventie, Mervil- Hier hebben zij 525 fr. en een uurwerk stolen. De bestolene M. Maertens of hij zijn geld niet kan terug krijgen. Abel lacht luidkeels. De Voorzitter antwoord neen. Den 8 Juli 1905, 's nachts, werd in het onopbouw zijnde klooster van de Ste. Union, te Poperinghe, 350 kilos zinken pla ten gestolen. Abel Pollet bekende in 1906: dat de daders Guyard en Decoker, van Pope ringhe waren, en dat hij geholpen had. Guy ard en Decoker zijn reeds te Yper hiervoor veroordeeld geweest. Vervolgens worden eene vlucht nog een tiental zaken van diefstallen met braak afgehandeld die door Pollet en zijne gewonen werden te 'Norrent-Fontes, Bailleul, Stra zeele, Lacouture, enz. begaan. Abel Pollet bekent alles, en «ververscht» zelfs het geheugen van sommige getuihen, die zich in verwarren. In roo's in 't spel en hielpen in een diefte te Pradelles. Den 26 Augusti 1905 werd er bij den landbouwer Breyne te Westoutre, geld en juweelen gestolen, door Pollet en Deroo Den 31 Augusti werd er te Watou, bij de echtgenooten Debuysser ook tijdens hunne afwezigheid eene som van 600 fr. in gouden geld gestolen door' Pollet en een belg Men heeft tot hiertoe 76 zaken afgehan deld. De zitting word ten 12 ure opgeschorst en ten 2 ure hernomen. Andere Dieften. De moord van Crombeke. Groote keus nan alle slach van STOELEIN IN DEN BAZAR, bij Sansen-Decorte, 15 Gasthuisstraat, Poperinghe. SPORT. Baankoers Parijs-Brussel. 410 Km. afgereden in 15 u. 20 m. en 20 m. dit is in 26 km. 730 ter uur. Op 55 ingeschrevenen zijn er Zondag nachi; om 12 1/2 ure 39 uit Parijs vertrokken waaronder 3 belgische Vanhouwaert, Mas selis en Kranskens. In de controle van ChA teau-Thierry 89 Km van Parijs 321 Km s. 35 7o 35 2/0 8 25 50 21 5 45 12 35 20 30 u. m. 1 Petit-Breton wint 1400 fr in 15 20 2 Vanhouwaert - 700 15 20 3 Trousselier 500 15 32 4 Pottier 300 15 43 5 Ringeval 275 15 43 6Garrigou 175 15 50 7 Faber 150 15 51 8 Catteau 110 15 59 9 Cornet 100 16 12 10 Duboc 90 16 18 11 Chauvet 70 16 21 12Cruchon 50 16 24 13 Lacof 30 16 24 30 14 Kranskens 20 16 25 45 Bij deze prijzen komen het geld der velo fabrieken en bijzondere premien der contro les enz. enz. (1) Faber is hier de jongere broeder van dezen die 2e was in Paris-Roubaix. Nieuws uit LEDEGHEM. Alle vlamingen verlangen om den koenen rijder Masselis van Ledegnem aan 't werk te zien in de ronde van Vrankrijk 13 Juli tot 7 Oogst 08Moge hij wat meer geluk heb ben dan tot hiertoe, en'wat meer naar weerde geschat dan in de ronde van Belgie, die hij zonder hulp of onderstand heeft moeten rijden en waar hem zelfs dikwijls drank en voedsel geweigerd werd buiten ae Vlaanders. Nu, de ronde van Belgie geschiedde hier en met het geld der Belgen, maar de koers mocht aan de fransche baanrijders van Peu geot niet ontkomen. Mysterie GEITE1VBOWD. Vandage in 't Volkshuis om 4 1/2 u. aanspraak van den Heer VANDEW0UWER, Staatslandbouwkundige te Yper. Alle belanghebbende in den Geitenkweek weze er tegenwoordig. De kerk van O. L. V. was prachtig ver sierd en eene talrijke menigte woonde de misse bij. Geheel die plechtigheid was aandoenlijk en treffend. Geerne hadden de parochianen openbaarlijk hunne liefde en verkleefdheid bewezen aan de echt christelijke familie van Merris, door 't versieren en 't bevlaggen hunner woningen doch eene bijzondere droevige omstandigheid heeft hen belet hun ontwerp ten uitvoer te brengen. Dat de eerweerde Heer Karei van Merris, alsook zijne Ouders en zijn zustertje, onze beste en welgemeende gelukwenschen ont vangen. NIÏ7TQ 's meer aan beve'en tegen li 1 ili 1 u Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. Elverdinghe.Automobielongeluk. Maandag namiddag was de suikerbakker G. Vanbruwaene van Poperinghe en zijne zuster met zijn gespan op ronde om zijne klanten te bestellen, en reed dén weg op van Elverdinghe naar Woesten. Nabij de herberg De Warande werd het rijtuig opeens omgeworpen door eenen grooten roo- den automobiel. De twee personen werden uit het rijtuig geslingerd. Georges kon gelukkiglijk seffens opstaan en 't peerd vastgrijpen anders kon zijnezuster die met een been onder het omgeworpen rijtuig lag, doodgetrappeld worden door het verschrikte peerd. Vier toegeloopen perso nen moesten haar uit dien neteligen toestand komen verlossen zij was het been gebroken en had nog andere erge kwetsuren bekomen. Haar broeder was erg gekwetst aan de knie en kan nog maar met ruzie gaan. Het peerd was erg gekwetst aan den kop en is als woedend geworden. Tot nu toe heeft men het nog niet kun nen inspannen. Het rijtuig' was gansch uit eengeslagen en al de koopwaren benadeeligd zoo dat niets ervan meer kan verkocht zijn. De automobielrijders waren intusschen in volle snelheid weggereden zonder zich om hunne slachtoffers te bekommeren. Na de eerste zorgen ter plaatse ontvangen te hebben, werd Jufv. Vaifbruwaene door andere menschlievender automobilisten die daar voorbijreden, naar Poperinghe ge voerd. De mannen die liet ongeluk veroorzaakt hebben zijn ieverig door de politie opgezocht en men hoopt wol ze te vinden. Donderdag namiddag heeft een roode automobiel die maandag op de plaats der ramp voorbijgere den is, met G. Vanbruwaene en eenige getui gen in tegenwoordigheid van het parket geconfronteerd geweest. De getuigen bewe ren den automobiel te erkennen doch deze loochenen het ongeluk veroorzaakt te heb- bebben of zeggen dat zij toch geen schok zijn gewaar geweest. Blousbr-ugge. Een steenbakker Koning en Keizer. Onder de leden der Handboogmaatschappij St-Georges te Rous- brugge, is er als gewoonte Zaterdag laatst om Koning geschoten geweest. Deze kans is voor het derde naeenvolgende jaar, aan den heer Alfons Leroy voorgevallen, een alom gekenden oppervogel schutter. Bij dit geval heeft de Maatschappij hem als Keizer uitge roepen, en hem aanzien als deelnemende lid van het bestuur der Maatschappij, en in alle vergaderingen zetelende neffens den Voor zitter. Tijdens het bestaan der Maatschappij St-Sebastiaen te Beveren (Yzer) kwam hij in denzelfden ranghier had deze kans hem vijf naeenvolgende jaren voorgevallen. Maar de zeldzaamheid bestaat hierin Steenbakker, Koning en tweemaal Keizer aan 36 jaren. Ie Steenbakker van ambt IP Koning bij naam en IIIe Keizer bij kunst. Proficiat aan dien Held. Watou. Deze dagen, waren vier der beruchtste wildstroopers, aan het jagen, op het grondgebied van den Baron Mazeman de Coutliove. De jachtbewakers Vanacker en Devosdoor hunne geweerschoten verwittigd, zaten hen weldra op de hielen. Weinigen tijd nadien, werden zij alle vier ingehaald en erkend. Naar hetgeen de jacht bewakers beweren, zou de vierde wildstroo- per zich tot hen omgekeerd hebben, gebie dende, stil te blijven staan, zoo niet, hij hen neerschieten zou. Maar niettegenstaande, die afschuwelijke bedreiging, hebben de jaehtbewakers toch niet achteruit geweken. Dadelijk hebben zij tegen hen een proces verbaal verklaard. De jachtbewakers zouden op dat zelfde oogenblik ook, door bovengemelde wild stroopers, eene reisduif hebben zien neer schieten op het grondgebied Watou. Daarover insgelijks, hebben zij eene klacht ingediend bij het gerecht. De duivenmaat- schappijen van Poperinghe en Watou, dit nieuws vernomen hebbende, zijn op hunne beurt, eene,, klacht gaan indienen bij den Prokureur des Konings. Daarenboven, zal er eene premie van 10 frank, tot belooning, aan de moedige jacht bewakers, door de maatschappij de Grens- duif van Watou, toegewezen worden. In het vervolg zal altijd dezelfde premie toegekend worden, aan al deze, die over gelijke feiten aan de duivenmaatschappijen van Poperinghe of Watou, zullen durven of kunnen getuigen. Het is immers eene ware schande, gelijk of men dagelijks de duiven neerschiet. Op ver zoek en aandringen der verschil! ige duiven- maatschappijen der streek, zullen de veld wachters en andere gerechtsbedienden, voortaan een goed oog in het zeil houden en de overtreders dezer wet, allerstrengst gestraft worden. Zulks zal ook het geval wezen, voor dezen, die op heeterdaad betrapt, duiven vergeven. Watou.Geitenprijskamp.Donder dag(H. Sakramentsdag) hield hetSyndikaat van geitenkweek zijn eersten plaatselijken prijskamp. Deze is wel gelukt er waren 145 tentoongestelde Geiten, al in den kweekbond ingeschreven. Ziehier den uitslag 1® Prijskamp Bokken. le pr. Ser. Ghris- tiaens; 2° pr. Ryckebusch; 3epr. L. Matton; 4e pr. wed. Antheunis en K. Pinceel. 2C Prijskamp hammers. le pr. L. Decreus; 2° pr. H. Janssen; 3® pr. wed. Antheunis; 4® pr. O. Gossey, J. Vanhoucke, J.-B. De- bergh, C. Bailliu, C. Decrock en A. Ureel. 3® PrijskampGeiten zonder horens, (2 tanden) 1® pr. R. Sweertvagher2e pr. C. Pover 3® pr. C. Harre 4® pr. C. Deroo, G. Ryckebusch, C. Bordeyne, H. Bordeyne, L. Deprez en C. Leupe. 4e prijskamp Geiten niet horens, (2 tanden) le pr. H. Lebbe 2® pr. A. Butaye 3e pr. A. Camer- lynck. 5® Prijskamp, Geiten van 2 of 3 jaar zonder horens le pr. Edw. Poisson- nier; 2® pr. P. Loor; 3® pr. D. Cauwelier 4® pr. C. Theeten, wed. Vandenbussche, C. Decrock, B. Theeten, A. Ruyssen. J.-B. Ryon, J. Lamey, I). Berquin, H. Demey en J. Cauwelier. 6® Prijskamp Driejarige Geiten met horens 1® pr. L. Busson; 2® pr. J. Sweertvagher; 3® pr. P. Deweerdt; 4® pr. H. Neuville, J. Debruyne, J. Rousseeuw en Ed. Bordeyne. 7® Prijskamp: Volschoten Geiten zonder horens: le pr. K. Demol; 2epr. wed. Huyghe; 3e pr. A. Beun; 4® pr. J. Vandewynckel5e pr. A. Kesteman, P. Viaene, A. Beys, S. Christiaens, J. Ber- theloot, Van Renterghem, J. Allerweireldt, R. Cauwelier, A. Brysbaert, E. Berquin en P. Annothé. 8® PrijskampVolschoten Geilen met horens 1® pr. G. Graefschepe; 2® pr. J. Buseyne; 3® pr. C. Ackaert; 4e pr. R. Debruyne; 5®pr. H. Paresys, O. Goussey, wed. Billiau, G. Ryckebusch, J. Ruyssen, C. Derycke, G. Rousselle en R. Blanckaert. Nog een veertigtal aanmoedigingspremien worden verlot tusschen die niet bekroonde deelnemers. Dien prachligen prijskamp hebben we te danken aan M. Knudde. STERFGEVALLEN. De Z. E. H. Vanderougstraete, sedert 10 jaar pastor op O.-L'-Vrouw, te Poperinghe, is zaterdag avond alhier overleden in den ouderdom van 66 jaar. De plechtige begrafe nis heeft Vrijdag plaats gehad onder eenen grooten toeloop van volk. HOPPE. Ter oorzake van den gunstigen toestand der hoptuinen in den vreemde zoowel als in België daalt de markt van week tot week. Voor hop 1907 is er weinig belangstelling Aalst 37 fr. Puperinghe-stad, 25, 27,50; Poperinghe-dorpen, 23 - 26 fr.Voor nieuw gewas bijna geen verhandelingen; Aalst 45- 46 fr., Poperinghe (stadsbod) 40 frank. Sommigen voorzien een nieuwen afslag, om dat ze meenen dat er overvloed van hop zijn zal in alle landen. BURGERSTAND van POPERINGHE van 14 tot 21 Juni. Worden gevraagd Terstond, goede meid, voor huis in stad. Adres ten bureele dezer. Halven Kleermakersgast, bij kleermaker van stad. Inlichtingen ten bureele dezer. Goede kleermakersgasten bij Jéröme De- hondt Au Café de la PaixGroote Markt, Poperinghe. rn proper huisgezin wonend buiten stad, I kinders van weldoende menschen, om op te voeden. 30 frs. te maande. Inlichtingen ten bureele. Bekwame schrijver bij een hande laar dezer streek. Inlichtingen ten bureele. Te Koop Schoonen biljard, met twee spelen billen, »Au Petit Paris», bij Alphonse Vallaeys, te Poperinghe. Drie Occasiemachlenen. (Vélos) te beginnen van 30 fr. bij Em. Pattou-Clarys, Yper- strart, Poperinghe. Uit ter hand: Schoon en gerievig Woonhuis bestaande uit eene binnenplaats, slaap kamer, keuken, stallingen en steenput. Als ook 1 are 35 cent. land meegaande met het Woonhuis. Medèpacht van 22 aren. Handslag met October 1908. Zich te wen den bij d'lieer Pieter Barroy, dorpplaats, Westvleteren. Twee steekkarren, één ten dienste voor peerdenkar, alsook een goeden trekhond, In den Watermolen Veurnestraat, nr 8, Poperinghe. Kindervoiture zoo goed als nieuwe. - Adres ten bureele dezer. Eene Stoommachien, 2v» peerden kracht, met graanbreker, buizen om te koken, riemen en poulies, dienstig voor Landbouwers. Zich te begeven bij Alois Verhaeghe, Abelee. UIT TER HAND TE KOOP met Schuur en Stallingen, en 33 aren 50 cent. beste Zaailand, gelegen langs de Populieren straat bij het Rozendaal, tusschen Watou en Abeele en gebruikt door de Wed. Charles Swijngedauw- Verhitte. Voor inlichtingen zich te wenden bij den eigenaar MA mand Verschoot e, Abeele. Ziehier nu de uitslag met hetgeen zij winnen en den tijd die zij er aan besteed hebben Men begint met de moord van Locon. Op i6 oogst igo5 drongen Abel, Guyard en twee andere belgen die hij niet kent. binnen bij de echtgenooten Lenglemetz, verwurgden er den man, kwetsten de vrouw, en ver trokken met het geld dat zij vonden. De 81 jarige echt- genoote komt getuigan hoe harr man vermoord werd. Men weet dat Lapare van deze moord beticht is. Abel bekent gestolen te hebben maar beweert de vrouw niet geslegen te hebben zooals debeschuldigingsakt van M Boudry meldt. Eene erge woordenwisseling ontstaat tusschen Abel en de Voorzitter die zegt meer M. Bou dry te gelooven dan hem. Abel is woedend. Nu overloopt men de dieften gepleegd van 26 oogst igo5 tot 1 januari 1906, te Westouter, Watou, Hout- kerke, Proven, Elverdinghe, Vormezeele, Nieuwker ke, Poperinghe, Meessen, Crombeke, Belle, Estaires, Meteren, Oostvleteren, Poperinghe,'Belle, Steenvoor de, Morbecpue, Hazebrouck. Neuf-Berquin, Steenbe ke, Dadizeele, Crombeke, Steenvoorde, Houtkerque Pollinchove, Langemarck en Yper. Om 6.40 houdt de zitting op. die de ïoöézaak is op 118 verschijnt Zaterdag; de drie dubbele moord van Violaines Maandag. Naar men denkt zal de zitting duren tot Zaterdag aanstaande. Het Bestuur. STADSNIEUWS. -- Schoone plechtigheid. 't Was Dinsdag laatst dat de E. H. Karei van Merris, zoon van onzen achtbaren volksvertegenwoordi ger en burgemeester, zijne plechtige eerste mis deed. Dien dag ook vierden zijne ouders hun zilveren bruiloftfeest en deed zijn jongste zustertje Germaine hare eerste communie. Diefte. Verleden week werd bij Jufv. M. Adriaen, kleermaakster in de gast huisstraat, een gouden zakuurwerk voor damen gestolen. Zekere vrouw D... uit de Bruggestraat werd verdacht deze diefstal gepleegd te hebben en, bij eene huiszoeking door de politie gedaan, vond men het mon- tertje terug. Proces-verbaal is opgemaakt. I)e vrouw is vertrokken naar Frankrijk. Brand. Dinsdag morgend rond 7 u. ontstond er brand in eene tweewoonst op de Kazemarkt, eigendom van M. Markey en bewoond door twee werkersgezinnen. De kinderen, die nog te bed lagen, werden in tijds gered. De woonst is afgebrand en vele meubelen zijn de prooi der vlammen gewor den. De woonst was verzekerd. Een der in woners is aangehouden onder verdenking van brandstichting. Een lid der Maatschappij 'tl» in den Gouden Schoen bij Berat- Fremaultbij de Gendarmerie Veurnestraat, 56, Poperinghe, dat er voor d' Eerste Commu nie en het Zomer seizoen, een buitengewoon assortiment te vinden is van prachischoenen (Chaussures de Luxe). Aan alle prijzen evenarende aan die van Brussel en andere steden. Geboorten.Gerard Artois, z. v. Richard en Irma Vandevoorde.Michel Ampen, z. v. Cyrille en Emma Degryse.Jeanne Baes, d. v. Jules en Germaine Gantois.Margue rite Pladys, d. v. Georges en Zelie Peeren. Adrien Deneire, z. v. Aimé en Helena Vanuxem.Jeseph Verhaeghe, z. v. Henri en Helena Malbrancke.Albert Houvenae- ghel, z. v. Evarist en Rosalie Verleene.— Nestor Gesquiere, z. v. Camille en Maria Desmedt.Joseph Malbrancke, z. v. Petrus en Maria Couttenier. OverlijdensBenoit Goemaere, 78 jaar, landgebruiker, echtgenoot van Amelie Struye, Wijk K. E. H. Clemens Van derougstraete, 66 jaar, Pastor van O. L. Vrouw-Parochie, O. L. Vrouw-Kruisse.-- Baes Jeanne, 4 dagen, Wijk L.Lambrecht Leopold, 76 jaar, zonder beroep, weduwaar van Hortense Baes, O. L. Vrouw-Kruisse. Huioelijksbeloflen.Eucher Deheegher, landbouwer te Rousbrugge met Einma De weerdt, z. b. te Poperinghe.Eugène De- byser, kleermaker met Angèle Heuser, werkvrouw, beide to Poperinghe.Georges Lefever, metsersdiener met Maria Debruyne, kantwerkster, beide te Poperinghe.Char les Ghatelet, plafonneerdersdiener met Leon- tine Recq, kantwerkster, beide te Poperin ghe. Louis Michiel, houtzager te Yper met Elisa Desagher, kantwerkster te Pope ringhe. Cyrille Soenen, landbouwer met Herminie Soenen, landbouwster, beide te Poperinghe. Huwelijken. Georges Riem, te Yper, 23 jaar, met Maria Bouw, 21 jaar, z. b. te Poperinghe. René Struye, 32 jaar, land bouwer met Marie Meersseman, 28 jaar, landbouwster, beide te Poperinghe. Gedrukt met de inkt van het huis Dambremé te Braine-l'Alleud.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 6