Groot Ba! met Orkest DANSFEEST NIEUWS UIT BELGIE. GEMEENTE - FEESTEN. POPERINGHE. ICermis-Feesten en Vermaken Een troep goede zangers, Wetensweerdigheden. Feesten en Vermakelijkheden Eenige wilgenbeplantingen zijn van goud kevers overladen. Om die insecten te vernie tigen raadt men aan dë struiken te schudden over een vat. kuip enz. met water en petrol. Om de larven ie vernielen der insecten tipules genaamd, die insgelijks de wil gen aanvallen, benuttigd men techels, scha liën of grasbonden, waaronder deze insecten zich verschuilen en waar men ze alzoo ge makkelijk en in grootgetal kan vernielen. De graangewassen worden tegen hooge prijzen verkocht. De boter verminderde van prijs, maar is nog duur voor het seizoen. De fezondheidstoestand der huisdieren is zeer evredigend. Vee van allen aard wordt zeer gezocht. De prijs der goede paarden blijft onveranderd. Die van gemiddelde waarde worden minder gezocht en de handel in voorttelende paarden is tamelijk verstild. Be prijs der jonge verkens is gestegen. Herinneringsdag. Op 11 Juli zal door heel het Vlaamsehe land de vrijmaking van Vlaanderen in 1302 herdacht worden. Dit jaar moet de herdenking van den Guldensporenslag overal meer dan ooit wor den gevierd. Wij Vlamingen hebben nog immer te strijden tegen denzelfden vijand. In 1302 wilden de franschen en de leliaerts ons dier baar land ontstelen, dat schoone roemrijke Vlaanderen dat Europa verbaasde door zijne macht en pracht, zijne kunsten en weten schappen, zijn handel en nijverheid. Franschen en leliaerts waken en de Vla ming slaapt Zij vallen de Vlamingen niet meer aan met de wapens, door de list der verf'ransching hebben zij Vlaanderen over meesterd. Zijn er nog Vlamingen in Vlaanderen Wat is er Vlaamscli in Vlaanderen Op dan, vlaamschgezinde strijders her denkt de Vlamingen in 1302, die wilden wat is recht en wonnen wat zij wilden. Leer van hen te willen en te overwinnen. SPORT. Wielrijden. Velodroom van Moorslede.Koersen en aankomst van de ronde van Vlaanderen. Eene oprecht sportieve bijeenkomst, door de warmste zonnestralen overgoten. Uitslagen: kinders (Handicap). 1 kilom. 1. Lepoutre, 2. Pynket, 3. Coppin. Franco - Belgische koers, 40 kilometers zonder gangmakers. Ingeschreven 1. Van Houwaert (Belg), 2. Trousselier (Fransclunan), 3. Masselis (B), 4. Platteau (Fr), 5. Deullens (B), 6. Lepoutre (Fr), 7. Vanlandeghem (B), 8. Dhulst (Fr). Heden is Trousselier ongelukkig; reeds van den 8n toer moest hij van machien verande ren, en aan 16n kilometer loopt de ketting van zijn velo af. Hij verlaat de piste en zijn voorbeeld wordt weldra, door Dhulst gevolgd. Midderwijl worden de uitslagen der ver schillende controles, uitgeplakt. Van nu voort zou het een duchtige strijd zijn tusschen Van Houwaert en Platteau, die er in gelukte 5 premiën te loopen. De Moorsledenaar won er slechts twee. Aan den laatst en toer na eene geweldige emballage komen de zes mannen in één zwerm toe Platteau wint met een wiel op Van HouwaertLepoutre volgt op eene lengte, dan Masselis, Deullens en Van Lande- ghem. De overwinnaar legt den eere toer af ter wijl het muziek de Marseillaise speelt. Aankomst van de ronde van Vlaande ren.Liefhebbers, 4u. 55. 1. Vanden Ber- ghe Roeselare, 2. Deruyter Tourcoing, op eene lengte. 5 u. 03. 3.' Leyn Iseghem, 4. Thys Anderlecht, op eene lengte. 5. Leignel Tourcoing, op twee lengten, 6. Depoorter Wevelghem, een lengte, 5 u. 16. 8. Lenoir Gheluvelt eerste der toeristen en beginnelin gen. Daarop volgen Van Laere, Nys, Ser- votte, Remmerie, enz. Al de loopers bijzon derlijk Vanden Berghe, worden geestdriftig toegejuicht. Een koers voor velos, van het oud model (voorwiel van 1,75 en achterwiel van 0,30 m.) won ook de gunsten van het publiek. Trous selier de geestige franschman en Van Hou waert wilden ook dien ouderwetschen sport beproeven doch hunne voorrang op dit gebied tegenover Adams en Vercruysses is nog niet bewezen. De koers voor dames was eveneens belang wekkend. Tot slot kregen wij een koers voor moto- cycletten, waarin Lepoutre weldra de bovenhand nam, dank aan een ongeval van Nevejansmoteur; dank zijne ijzingwekkende snelheid lukte Nevejans toch op 300 meters van Lepoutre te eindigen. Velodroom van Zurenborg. Kampi oenaat van Belgie voor motocycletten kilometers): 1. Olieslaegers2. Tavenier; 3. Peeters4. André; 5. Gendre. Tijd 3 m. 3 s. 4/5. Kampioenaat van Belgie. snelheid. Beroepsrijders: 1. VandenBorn; 2. Wilmots; 3. Otto. Kampioenaat van Belgie. -- Afstand 1. Verbist; 2. Van Goor, 5 toeren achter 3. Vander Stuvft. Tijd: 10 kilometers, 7 m. 8 s. 1/5. Brussel.— Velodroom van Karreveld. Uitslag der koersen van maandag namid dag 1. Snelheidskoers.l,000m. Eindkoers: 1. Deleu 2. Impens. Tijd 2 m. 25 s. 2. Match Major Taylor.-Van den Born. le Koers 1. Major Taylor; 2. Van den Born, gewonnen meteen lengte. 2e Koers 1. Major Taylor; 2. Van den Born, gewonnen met drie lengten. 3. Snelheidskoers.1200 m. Eindkoers 1. Trelb2. Marceili; 3. Michiels. 4. Motorskoers. 5000 m. le Koers 1. André; 2. Olieslaegers. Tijd 3. m. los 2e Koers 1. André; 2. Olieslaegers, vallen. Tijd 3 m. 17 s. Aan de 7de ronde viel Olieslaegers toen hij reed met eene snelheid van 107 k. in 't uur, zonder de minste kwetsuur op te loopen. Het publiek schreeuwde, de kampioen stond op, liep naar zijn motor, en deed teeken dat hij niet gekwetst is. De clou van de koersen die heden zondag zullen plaats hebben zal de 1110- tocyclette patins zijn van onzen land genoot Maurice Mondt, die 70 kilometers per uur zal afleggen. Deze buitengewone wielrijder is goed door het brusselsch pu bliek gekend voor zijne stoutmoedigheid, want hij is de eenigste op de wereld die al de gevaarlijke toeren per rijwiel uitoefent, zooals de «looping the loop« de mensch-pijl, de toreador per velo, enz. De ramp van Contich. De toestand der gekwetsten in de gasthuizen. Sommige onzer lezers zullen zeker nieuws gierig zijn, om iets over den toestand der gekwetsten der vreeselijke ramp van Con tich te vernemen, en wie er nog in de gast huizen verzorgd wordt. In het Sta Elisabethgasthuis. Aldaar worden nog verpleegd Louis Raets, die twee beenen had gebrokenG. Wuyts, met dezelfde breuken Pet. Cannaert, met gebroken bilLeenaert Mich., met gebroken bil en been gebrokenTh. Meeus, die de ruggraat licht gebroken had, heeft veiiedene week het gasthuis verlaten. In het Stuivenberggasthuis. De volgende personen worden daar nog verpleegd: Fr. Beckers, VanDoninck, Isi- door DeBeucker, Larreau, I-Ieylen, Bastenos Fr. Wenseleers, Van Laere en de weduwe Catharina Storms. In het Krijgsgasthuis. Mols, inwendig gewond Tuysbaert, lin kerbeen gebroken L. Cornelis, knie gebro ken Davidson met een gebroken rechterbil; Vict. Cornelis verliet nu zondag laatst het gesticht. De Smet met wonden aan het hoofd, heeft het gasthuis verlaten, om zich in een bijzonder gesticht te doen verplegen. Verbist en Vanbeylen, inwendig gewond Jocobs, erge breuk. De twee gebroeders G. Embrechts en Adr. Embrechts, die zich in hetzelfde compartiment bevonden, werden beiden de ruggraat gebroken, deze zijn zeer erg gewond Meer en Verbammen werden de beide beenen gebroken. I11 het St Camillusgesticht. Hier zijn nog in verpleging Madame D'Hondt, die een harer beenen werd afge zet, en Van Gansbergen, die de beide beenen had gebroken. Nog een slachtoffer. Mad. Moorrees, 48 jaar, de vrouw van een der grootste.nijveraars van Antwerpen, be vond zich in den trein, die de botsing ver oorzaakte, en bekwam geen letsel. Een paar dagen nadien werd de dame aan een der zijden geheel blauw, zoodat zij te bed moest Maandag, 22 juni is haar toestand zoodanig verslecht, dat zij vrijdag nacht overleden is. Verschillige geneesheeren hadden Vrijdag op haar buitengoed, te Deurne, waar de dame verblijft, raadpleging gehouden. Om 2 ureGaaibolling in de herberg A'Épée Roy ale (met Groot Orkest) lis tien Gouden Appel, bij Henri Gomeyne,op Zondag 5, Dinsdag 7, Zaterdag 11 en Zondag 12 Juli. Y\ In 't Speelhof, bij Achille D'Amour, Proven-kalsiede. )<^3inst geheel de Kermisweek, Selioon COMCERT, gegeven door Au Café de la Paix, bij Jéröme Debondt, Groote Markt. De Maandag, Wekelijsche Estaminet, In 't Burgerwelzijn, bij A. Vanoverbeke Leeuwerck, Gasthuisstr. De Maandag, Wekel. Estam. en Traboll. Au Pare Giiillauine-Teil, bij Emma en Louise Bil, Bruggestraat. TE WERBOLLE^, Kermis-Maandag, morgens, EEN SCHOON KONIJN 1 In de Koeiinarkt, (10 pond) vanaf 9 ure, gegeven door Henri Scherpereel, bij Arthur Blanckaert, Boescheepstraat. '2 In 't Hof van Brussel, om 9 ure/gegeven door Camille Milleville, bij L. Timperville, Meessenstraat. 3 fn 't Iloosje, om 9 u. geg. door Louis Clabau bijg. 't scheez bij Gustave Gossey, Crombekestraat. 4 In Nazareth, om 10 ure, gegeven door Jules Dewachter. bij Emile Dewachter, Trommelaarstraat. 5 in den Wijngaard, om 10 u., gegeven door Emile Camertynck, bij Aimé Desagher, Casselstraat. In 't Hoekje, om 10 u. geg. door Gust. Druant bijg. Blok, bij Gustave Liefooghe, Casselstraat. J in de oude Aioiet te, om 10 ure, gegeven door Jéróme Simoen, bij Camille Dumelie, Boescheepstraat. H In den Aehtei'wegel, om 10 ure, gegeven door Camille Debruyne, bij René Lefever, Trommelaarstraat. 9 Sn de Violette, bij Gustave Dehaene, Keer v. d. Ommegang. IO In de Bi'ieuieei'sehen, om 10 ure, bij Auguste Verschaeve. 10 FRANKS 1 I In 'I Lammetje, om 10 ure, bij Gustave Debruyne, Werfstr. 12 In den lieer v. d. Ommegang. om 9 ure, bij Henri Lazoore, Keer v. d. Om. verdeeld in 2 prijzen, 6 en 4 fr., 5 c. de bol. 5 FRANKS 13 In Pretoria, bij Gaston Houwen, Meessenstraat. 14 In *i Fort, om 9 ure, bij Achille Ampen, Rekhofstraat, 15 In Cambrinus, om 9 ure, gegeven door Maurice Logie, bij Camille Logie, Meessenstraat, EEN KOSTUUM 90 In den Vlaming, om 9 ure, gegeven door Nestor Hosdey, bij Camille Botthé, Casselstraat. 's namiddags, 10 FRANKS 17 In den Werf, om 2 ure, bij Henri Pinseel, Werfstraat, 7' FRANKS 18 in den Aeerloop, om 4 ure, bij Jules Sergier, Werfstraat. EENE SOM GELD In tie nieuwe Lelie om 6 u. bij Sissen van 't Zwijnland, Casselst. EEN SCHOON KONIJN 8 9 In den Watermolen, om 6 ure, gegeven door Henri Vanspranghe, bij Evarist Hoevenaeghel, Veurnestraat. <iö En 't Hof van Commerce, gegeven door Julien Questroy, bij Maurice Techel, Abeele-kalsiede. 10 FRANKSr>-3-6J EN EEN KONIJN, 2 i in den Boterpot, bij Charles Billiau, Werfstraat. Groote nieuwe Pypegaele 22 In tie Wngeiiiiuiiicrij. om 6 ure, bij Emile Pareyn, Abeele-kalsiede. Een Kioek-Henne en 14 Kiekens eerste engeische vechthaans, 2 maanden oud. 23 In 't A heel hof, bij Jeröme Jacob, Abeele-kalsiede. Gewone Prijsbolling 24 In tien hoek van Vrede, bij Henri Bouw, Westoutre-kalsiede. Jaarlijksche Prijsbolling voor 11 schoone prijzen, 25 In den Brabant, bij Jéröme Quaghebeur, Brabanthoek. Katten knip ping 20 lil '4 wit Peei'd, bij Charles Top, Abeele-kalsiede, Kermis-Woensdag 8" Juli, Jaarlijksehe Gombal-Rolling 2? in den Ha vermuis, bij Gustave Bourgeois, Bellestraat. Kermis-Vrijdag ion Juli, Jaarlijksche STRIJD-BOLLING, 28 In Breydel en Ileeoninek, bij Frangois Couttenier, Watoustraat. Op Pameltje-Maandag om 3 u. nam. 29 bij de'Leene, 't Iloodkrnis, Groote Jaarlijksche Baanbolling, fOO frs. PR1JKEM, ingericht door de landbouwers Boldersgilde. .X Voor de liefhebbers van schoon MUZIEK en DANS zal het gedurende onze kermisdagen aangenaam zijn AU CAFÉ FRANCAIS bij Cyrille Hosdey in de Yperstraat. Een gansch nieu wen en bijzonder schoonen orgel, gelijk er nooit geen in Poperinghe geweest is, zal daar alle dage spelen tot genoegen van al wie er aan houdt zich wel te vermaken. STADSNIEUWS. gewezen pri«cipaal van 't kollegie van Moescroen verleden week tot pastor van O.-L.-Vrouwkerk te Poperinghe benoemd, zal hebben op Dinsdag 14 Julidaags na^^Bltje. j^Hfcerien den nieuwen heer Pastor onze be^^relukwenschen aan en hopen dat hij hier lang als gelukkige pastor moge verblij ven. Verred niet met de kermis U op tijds drapeaux, bloemen, zijdepapier en opschrif ten enz. te verschaffen voor de inhuldiging. Wilt gij voor dit alles wel gediend wor den, wendt U ter drukkerij dezer, 15, Gast huisstraat, Poperinghe. De prachtige carrousel van M. Overmeer- Lagae, die sedert jaren reeds het aantrek kelijkste onzer foor uitmiek, is dit jaar gansch hernieuwd en herschapen in Car rousel salon, modern style. De voorgevel ervan is tien meters hoog en, evenals de paneelen die rondom zijn, gemaakt in kunstig gesneden hout, voorzien van witte gebisauteerde glazen, 't geen toelaat aan alwie buiten staat het binnenste van den carrousel te zien. 's Avonds geven de elektrieko lichtjes, zich spiegelende in de glazen van de instal latie een tooverachtig en allerschoonst uit zicht. 't Is voorzeker de eerste maal dat zulke carrousel in onze streek komt. Yper Rij tuig ongeval. De landbou wer H. Swingedoin, steenweg van den Post hoorn, kwam maandag met zijn gespan van Vlamertinghe, vergezeld van zijne dochter Flavie. Aan het godshuis van het Heilig Hart verschrikte het paard, een jong dier, en ging op hol. De dochter S. werd in eene beek geslingerd en het paard viel boven op haar. Het meisje werd met moeite uit haren gevaarlijken toestand gered zij heeft erge inwendige kneuzingen bekomen. Dr. Vanro- baeyz en Justice hebben haar verzorgd. Ploegsteert. Men beeft hier uit de Leie het lijk gelrokken van den 63 jarigen Bernard Delsalle van Houplines die sedert zondag verdwenen was. Loo. Instellatie van het hernieuwde stadhuis en bezoek van den heer gouver neur.— Het stadhuis van Loo, dagteekenend van 1566, een juweel van een gebouw, is volkomen hersteld en werd zondag door baron Ruzette, gouverneur van West-Vlaan- deren plechtig ingehuldigd. De straten waren prachtig opgesmukt en de huizen versierd en bevlagd. Ten 10 ure ging een prachtige stoet van gilden, maatschappijen en bonden, met trommel en vaan, de gemeente-, disch-, gasthuis- en kerkraden den gouverneur aan de statie athalen. Deze kwam ten 10 1(2 ure met zijn gevolg aan en werd door de bevol king geesdriftig toegejuicht, terwijl de mu- zieken het belgisch nationaal lied speelden, de kanonnen dreunde» en de klokken luid den. Eene opeengepakte menigte verdrong zich op den doortocht. Op de Groote Markt werd de gouverneur door den burgemeester verwelkomd de beminde gouwgraaf bedankte hartelijk de overheid en de bevol king voor de gulhartige ontvangst. Eene kantate werd vervolgens door 500 uitvoer ders ter eere van den gouverneur gezongen. Vervolgens begon het bezoek aan de merk- weerdigheden der stad en eindelijk aan het prachtig stadhuis, getuigend van Loo's vroegere grootheid en macht. Ten 1 uur werd de gouverneur in de aloude feestzaal van het stadhuis een banket aangeboden. Ten 5 ure verliet de gouverneur de in feest- zijnde stad. Tijdens het banket werd op de Groote Markt een keurig concert gegeven door de muzieken van Loo, Poperinghe, Dixmude, Veurne en Pollinchove. Ten 9 ure werden de feestelijkheden door een schoon vuurwerk gesloten. Iteiihighe. Gestorven. De onge lukkige C. Merlevede, die dinsdag in zijne woning van den zolder gestuikt was, is woensdag avond geslbrven, zonder dat hij nog tot bezinning gekomen is. De ongeluk kige laat eene weduwe met verscheidene minderjarige kinderen achter. S5eieren-aan-Y per. Aanran ding Zondag avond kwam de genaamde Camille Denijs bediende op den spoorweg, per velo afgereden. Aan de Kasteeldreef sprong er haastig een man uit den gracht en wilde den velo tegenhouden zonder er nochtans in te gelukken. Men weet niet of er kwadwilligheid in 't spel was of indien het een dronkaardsdaad was. De dader is aangehouden. Het slachtoffer verkeert in hopeloozen toestand. Biortrijfk. Diefstal der schilderij van VanDyck. Uitspraak. Zooals wij het aangekondigd hebben heeft de boet straffelijke rechtbank van Kortrijk woens dag uitspraak gedaan in de zaak van den diefstal der schilderij van Van Dyck, in de O.-L.Vrouwkerk, te Kortrijk gepleegd. Octaaf Verfaille, de bijzonderste plïchtige, werd veroordeeld tot het maximum der straf, 't zij 5 jaar gevang en 300 fr. boete of 3 maanden gevang; daarenboven is hij ver wezen tot de twee derden van de kosten, met 6 maanden lijfsdwang. Hij wordt voor 10 jaar onder de waakzaamheid van de politie gesteld en voor 10 jaar beroofd van zijne burgerlijke rechten. Albert Carlier, die de gestolen schilderij vervoerde, werd veroordeeld tot 30 maan den gevang en 100 fr. boete of 1 maand, tot een derde van de kosten, met 6 maar.den lijfsdwang, en tot 26 fr. boete of 8 dagen gevang voor bet dragen van een verboden wapen. Hij wordt daarenboven voor 5 jaar onder de waakzaamheid van de politie ge steld en voor 5 jaar beroofd van zijne bur gerlijke rechten. Het vonnis werd uitgesproken zonder dat het openbaar ministerie of de verdedigers nog het woord gevoerd hebben. De twee veroordeelden waren aanwezig. Gremïierge. MoordpogingDe 80 jarige landbouwer F. Verberckmoes, die bij zijnen getrouwden zoon Jan, schaapher der, inwoont leeft sinds eenigen tijd in oneenigheid met zijne schoondochter. Nu zondagmorgen binst de afwezigheid van zijn en zoon, ontstond een geschil tusschen Verbeckmoes en zijne schoondochter Sophie Vanlaer, men weet niet waarom, toen hij bij middel van een kapmes de vrouw eenen hevigen slag op het hoofd toebracht, dat zij ten gronde viel en badend in haar bloed bleef liggen. De gendarmerie van Dendermonde, oogen- blikkelijk verwittigd, alsook Dr De Groote der gemeente, waren spoedig ter plaats. De gendarmerie stelde een eerste onderzoek in, en liield den plichtige aan. Ten 10 ure is het parket ter plaats gekomen, en heeft den da der per rijtuig naar het celgevang doen overbrengen. De vrouw die den schedel gekloven is, is moeder van 4 kinderen, waarvaa hef oudste slechts 7 jaar oud is. De toestand der vrouw is hopeloos. Hous8eiaere. Een laureaat van het koninklijk conservatorium van Gent. —Met genoegen vernemen mij dat de heer Prosper Matthys, zoon van den heer Jerome Matthys van Rousselaere, den achtbaren muziekmeester der stadsharmonie van Pope ringhe en der muzieken van Rousselaere, Thielt en Passchendaele, den 2en prijs met onderscheiding komt te behalen voor piano in den hoogsten cours van 't Koninklijk Muziekconservatorium van Gent (1* studie jaar). Dat is de hoogste onderscheiding want de le prijs wordt maar gegeven na het 2e studiejaar. Hartelijk proficiat aan de jongen laureaat en aan zijne geëerde ouders. Burgerlijke decoratie. De bur gerlijke decoratie is aan de volgende perso nen toegekend als belooning der diensten door hen bewezen gedurende hunne loop baan Muilbanden. Er wordt gemeld dat de bevoegde minister, binnen kort een be sluit zal teekenen, dat het muilbanden der honden in geheel het land voorschrijft. Schrikkelijke statistiek. Weet men dat van 1835 tot den 31 december 1906 er in België 37,561 spoorwegongelukken gebeurd zijn, die ongeveer 4,000 dooden en 50,000 gekwetsten veroorzaakt hebben Jacht op liet waterwild. Ope ning. De jacht met het geweer op het waterwild langs den oever der zee, in de moerassen, alsook op de stroomen en rivie ren is, dit jaar in alle provinciën, te beginnen met zaterdag 18 juli aanstaande toegelaten en deze met het net in de eendenkommen, te rekenen met 1 september 1908. Weervoorspellingen. De oude Major voorspelt voor JuliVan den 1 tot den 9, zeer warmvan den 10 tot den 12, korte luchtontspanning, onweders van den 13 tot den 17, schoon \vedervan den 18 tot den 31, onweerdreigend, hevige stortbuien, omstreeks den 27, hevige rukwinden, welke in sommige streken vreeselijke rampen zul len veroorzijken, zullen de temperatuur verfrisschen. Itanaal van lioinen naar Aper. Zooals sedert eenigen tijd gemeld is, is het gouvernement van zin nieuwe pogingen te doen om het kanaal van Komen naar Yper te voltooien. Wat is er eigentlijk van dat kanaal Ziehier Komen ligt op de Leie; Yper op de ge kanaliseerde Yperleetusschen Komen en Yper is de afstand 13 kilometers, dus enkel 2 V» uren. Doch om per schip van Komen naar Yper te varen, moet men langs Kortrijk en Deynze het kanaal van Schipdonk, de vaart van Gent naar Brugge, Brugge, Oudenburg, Nieuwpoort en Veurne rond dat is een waterweg van ruim 30 uren. i.<Van over vele jaren had men al het nut begrepen van eene vaart van Komen naar Yper, welke den weg voor de schepen 10 tot 12 maal zou verkorten. Men besloot dus een kanaal te maken. Tusschen de gemeenten Hollebeke en Vor- mezeele ligt eene tamelijke steile hoogte. Men dacht het kanaal daar onder door te leiden door eenen tunnel, gelijk men gedaan had met het kanaal van Bossuit, tusschen Moën en Zweveghem. Allee ging wel tot dat men aan den berg te Hollebeke kwam, maar hier stuitte men op onverwachte moeilijkheden. Inderdaad het binnenste van dien berg bestaat niet uit vaste stof maar uit drabbigen grondklein zooals men zegt. Het graven ging dus niet vooruitzoo haast men een deel gegraven had, stroomde de ledige ruimte weer vol modder of kwelm. Bij eene eerste poging verloren verschei dene werklieden het leven en de ondernemer zijn fortuin. De werken lagen verscheidene jaren stil. Men zocht naar middelen om de moeilijkheid te boven te komen. Over een tiental j«,ren werden d« werken hervat/volgens een nieuw plan. Na eenigen tijd had een nieuw ongeluk plaats drie werklieden werden in het slijk begraven. De werken werden opnieuw stilgelegd. Ziedaar waarbij het komt dat het kanaal van Komen naar Yper niet voltooid is. Men gaat nog eens de voortzetting tan het kanaal aanvatten, ondanks kosten en bezwaren, omdat het ontwerp een onbere kenbaar nut oplevert voor de scheepvaart. Ziedaar de kwestie van het kanaal van de Lei naar Yper. Hoogste torens.— Wij spreken hier van de amerikaansche monsterhuizen niet, die met hunnen kop in de wolken verloren loopen en «wolkenkrabbers» genoemd wor den; er zijn er van 185 en 200 meters, die 42 en meer verdiepen hebben. Die torens van Babel leveren veel zwarigheid op ten opzichte der verlichting en verluchting der straten en men valt achterover als men naar hunne kap kijkt. Wij laten hier eene opsomming volgen van do hoogste gebouwen der wereld 1. Eiffeltoren te Parijs, 300 meters. 3Si nger-BuIding te New-York186 met6. 4. De Obelisk van Washington, 169 meters 5. Het stadhuis van Philadelphia, 167 meters. 6. De Mole Antonelli&na te Turyn (Italië), 165 meters. Het is een lompe bouw of ne kemel. 7. De nieuwe toren der hoofdkerk van Ulm (Duitschland), 161 meters. 8. De twee torens der hoofdkerk van Keulen, 156 meters. 9. De toren van Kouaan (Frankrijk), 150 meters. 10. De St-Niklaastoren te Hamburg, 144 meters. 11. De toren van Straatsburg, 142,50 met3. 12. De toren van Candbul (Beieren), 141 meters. 13. De toren vjm St-Stephanus te Weenen (Oostenrijk), 138 meters. 14. De groote pyramide in Egypte, 137met'. 15. De koepel van St-Pieterskerk te Rome, 137 meters. 16. De toren van Freiburg in Baden, 130 meters. Nu volgt de toren van O.-L.-Vrouw van Antwerpen, 123 meters; de torens van St- Michaël (Bordeaux), 113 meters en van Chartres, 113 meters den Dom van Milaan, 109 meters en de toren van d'Invalieden (Parijs), 105 meters. Gelijk wij in een onzer voriger num mers zegden heeft een ingenieur van Luik het plan opgemaakt, om te Brussel eenen toreh te bouwen van 400 meters hoog, die reeds in 1910, tijdens de wereldtentoonstel ling zou voltrokken worden. Men zou op dien toren groote zalen op richten voor koffiehuizen en restaurants en dit op eene hoogte van 100 en 200 meters. Die ingenieur berekent dat deze toren 1 millioen 200,000 fr. zou kosten. Het gansch gewicht van het gevaarte zou 3 mil lioen 500,000 kilos bedragen. Het zou in ijzerbeton gebouwd worden. KZEeng-eling-erL. Een dierentemmer die met zijne menage rie op de foor stond beloofde duizend franken aan wie zou durven den wagen van den grooten leeuw ingaan. Een Kempenaar kwam bij en nam de wedding aan. Zou ik daar niet durven ingaan, zei de Kempenaar, 't is om te lachenmaar gij moet eerst die leelijke beest er doen uitgaan. Priesterlijke benoemingen Zijn benoemd tot onderpastoor der paro chie van de HH. Petrus «n Paulus te Oos tende, E. H. Vermeulen, leeraar in 't kollegie aldaartot onderpastoor te Cortemarck, E. H. Barra, bewaker in 't Sint-Leo's gesticht, te Brugge. SCHIETING AAN DE PERS. Abeele. Op Zondag 9 Oogst gegeven door de Maatschappij St-Sebastiaan. In schrijving van 1 tot 2 ure bij II. Vanden- berghe- Werquin. Inleg 10,50 fr. terug 8 fr. 490 IV. prijzen. Oppervogel 199 fr. k heb de eer kenbaar te maken dat ik mij van nu af gelast met het maken ran nieuwe en het vermaken ran oude Velo». Men kan bij mij altijd oude velos verkrijgen zoo goed als nieuwe, van 40 tot 90 frs. Overneming van oude velos bij het ver- koopen van nieuwe. Jules DOCHY, Proven=Steenweg, 5®, Poperinghe. Zie Burgerstanden in 't BIJVOEGSEL Gedrukt met de inkt van het huis Dambremé te Braine-l'Alleud, Zaterdag 4 JuliOpening der Gemeente- Kermis en der negendaagsche plechtigheid ter eere van O.-L.-V. van St-Jan. Zondag 5 Juli 0111 6 ure 's morgens Prijskamp voor Blinde Vinken gegeven dooi'de Maatschappij gevestigd In den Wijngaard Om 10 ureUitgang der vermaarde Proces sie van O.-L.V. van St-Jan. Maandag 6 Juli, om 6 ure 's avonds, in 'tPark van 't College Groot Goncert te geven door het Stadsmuziek en Koorzangmaat schappij. Woensdag 8 Juli, in de Casselstraat om 4 ure Schieting voor het Korps der Sapeurs- Pompiers. Donderdag 9 Juli, in de Priester-, Garen en Vlamingstraat, om 4 ureVuurvogel- schieting. Zondag 12 Juli, in de Duinkerkstraat, om 2 ureGroote Baanbolling699 fr. prijzen. Voor alle andere voorwaarden nopens elk dezer bovengemelde feeslen, zie bij zondere programma. Aanranding en proces. Zondag avond rond 11% ure, werd August Godaert wonende in de Boescheepstraat, in 't naar huis gaan aangerand en wat afgeranseld door Achille G... Een uur later werd ten laste van genoemden G.en van twee andere gasten in wiens gezelschap hij zich bevond, door de politie proces opgemaakt voor nacht storing. Inhuldiging van E. II. Goemaere, als pastor van O.-L.- Vrouwherk. De inhuldiging van den Z. E. H. Goemaere, Onze foor. Bij de vermakelijkheden die tijdens onze negendaagsche kermis alhier op de markt zullen staan en die wij verleden week aanmeldden, is nog de Cirque Van Bever gekomen, die zooals gewoonte op de peerdenmarkt zal staan. Brugge. MoordpogingJules Ghesquiere, 22 jaar, wonende te St. Kruis had eenigen tijd in kennis geweest met een 24 jarig meisje Clémence Duwel, strijkster, Het meisje had nu alle betrekkingen gebro ken. Donderdag namiddag ontmoette Ghes quiere het meisje eii vroeg haar of zij van gedacht niet zou veranderen. Zij antwoorde neen, en Ghesquiere een revolver te voor schijn halend loste twee schoten op het meis je die aan den hals gekwetst werd. Doodelijk, ongeluk. Maandag mor- gend kwam in de statie van Kortrijk de treinwachter Blancke, van Zwevegem. Hij bemerkte de koopwaren trein niet toen hij ovêr de spoorbaan ging en werd gevat. Hij kreeg een stoot in de zijde van een buffel van het machien en werd aan nog eenige meters ver medegesleeptde machinist kon stoppen Men kwam seffens toegeloopen en droeg de ongelukkige in eene zaal der statie, waar een geneesheer hem kwam verzorgen. Brand. Donderdag morgend zijn 32 vlasschelven voor eene weerde van rond de 80.000 frs. opgebrand. Er bestaat verzeke ring. I. Gedurende meer dan 35 jaar. Het kruis van le klas aan onzen stadsgenoot heer L. Vander Heyde, geneesheer in het gasthuis te Poperingheaan jufvr. Reyniers, onderwijzeres in het doofstommen en blin- dengesticht te Brugge; M.M. Biebuyck, voorzitter der rechtbank van eersten aanleg te Yper; De Ceuninck, lid van de commissie der burgerlijke godshuizen teStaden; De- keyser, voorzitter van den fabriekraad dei- kerk van Leffinghe; De Snick, ondervoor zitter der rechtbank van eersten aanleg te BruggeQuijo, lid van het weldadigheids bureel te LeffingheVanMaele, vrederechter van het 3e kanton Brugge. 01. Gedurende meer dan 25jaar. De medalievan le klas aan jufvrouwen Tacquet, Vermeersch, Vanden Bussche en Verkem- pinck, onderwijzeressen in het doofstommen en blindengesticht te Bruggejufvr. Verlée, bestuurster der vereenigde godshuizen te BrusselM.M. Cappon, leeraar in het doof stommen- en blindengesticht te Brugge; Devogel, voorzitter van het weldadigheids bureel te Staden; Van Dosselaere, greffiers- klerk bij het vredegerecht van liet kanton Thourout. 2. De Metropolitan Lite Insurance Cam panile te New-York, 200 meters. Bisdom Brugge.— De E. Achiel Piepers, huisbezorger van het St-Lodewijksgesticlit te Brugge, is principaal benoemd van het St-Josephskollegie te Moescroende E. H. Mullie, doktor in wijsbegeerte en licenciaat in godgeleerdheid, is Jeeraar benoemd in het klein seminarie van Roeselare; de E. H. Fové, leeraar in het St-Lodewijksgestichtte Brugge, is ekonoom benoemd van het zelfde gesticht. De programmen of kaarten van feesten bij mij gedrukt worden gratis hier ingclascht. bw zijne ouders,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 6