HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE verschijnende den Zaterdag EK OMSTREKEN, namiddag. Hofstede VRUCHTEN m WOONHUIS BUlTEftkRflDSCH NEUfflS. NIEUWS UIT BEkGIE. ZONDAG 2 Oogst igo8. 5 Centiemen, Vierde JaarN 36. ANNONCEN Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris CASSIERS Definitieve Toewijzing Notaris VANCAYZEELE, Notaris VANDE LAN0ITTE, MEUBELS en LANDSALAAM Wetensweerdigheden. Den drukregel 10 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergel d in het blad verschijnen. Wekelijksche Almanak. Oogst. Zon op. Zon onder. TE POPERINGHE. Maandag, 3 Oogst 1908, gelegen te Poperinghe, Met tusschênkomst van de Notarissen Cantoni en Delwart te Brussel. KANTOOR VAN DEN TE RENINGHELST, Op Dinsdag 4 Augusti 1908, Openbare Verkooping Beestialen Landbouwersalaam TE WESTOUTRE, A.Vruchten. 1 h 32 aren Tarwe, 55 aren Haver,22 aren Peerdeboo- nen,44 aren Rogge,44 aren aller best ingeoogst Meerschhooi. Op Dinsdag 4 Augusti 1908, om 2ure van 4 hectare 45 aren Koren en Haver, 4600 hoppepersen met de hop aan de persen TE POPERINGHE Uit ter hand te koop TE POPERINGHE. Een bezoek aan het Groeninghe veld. Zwitserland. Instorting. Men herinnert zich nog de ramp, die over eenige maanden gebeurde aan de zuideropening van den tunnel door den Loetschberg, waar een liötel door een sneeuwval werd meegevoerd. Talrijke personen verloren er het leven. Eene nieuwe ramp, schrikkelijker dan de eerste, is nu gebeurd aan de Noorderope ning van den tunnel. Examen. WTÏ7TQ 's meer aan te bevelen tegen fllMö Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Waarom is de suikerij Verburgh- worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 2 s. Alfonsus van Liguori- Portiuncula 3 s. Nicodemus, Stepltanus, Lydia. s. Dominicus, Tertulliaen. O. L. V. ter Sneeuw, s. Oswald. Transfiguratie - Ctiristi. s. Donaat, Albert Victricius. s. Cyriacus, Largus, Miro, Emiliaan. 4 ure 11 min. ■4 4 4 4 4 4 7 ure 20 min. 13 7 24 15 7 22 18 7 19 19 7 17 21 7 15 22 7 13 Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Woensdag 5 Oogst, ten 9 ure 40 minuten 's morgens. Woensdag 12 Oogst, ten 4 ure 59 minuten 's morgens. Dinsdag 18 Oogst, ten 9 ure 26 minuten 's avonds. Woensdag 26 Oogst, ten 12 ure 59 minuten 's avonds STUDIE VAN DEN om een uur namiddag te Poperinghe, op de Groole Markt, ter estaminct A la Maison de Ville van eene zeer wei betimmerde, goede en geblokte langs den steenweg naar Woes ten, bij d'herberg Den Drogentak, groot volgens kadaster 13 H. 97 A 05 C. Gebruikt door Charles Vandecasteele- Comeyne, met recht van pacht tot 1 Octo ber 1916aan 1700 franks sjaars boven de lasten en de kosten van brandverzeke ring. Boomprijs xooi frs. Slechts ingesteld 48,000 frs. van om t ure namiddag, ter hofstede ge bruikt door Mr Itenc Eins, te Westoutre bij d'herberg "De Neer graaf Poperinghe kassei, 16.—Beestialen.Goede Muil (oud 4 jaar), 2 Jaarlingen, Veerskalf en vol Zeugezwijn. C.Landbouwersalaam. Nieuwe Drie- wielkar, onlangs nieuw Eegde en ijzeren Ploeg, Sleephout, Rol, zinken Aalpomp, nieuw Aalkarteel, Hoppezakken, Bascule en Gewichten, enz. Op tijd van betaling mits goede borg, den 10n penning en de bespreken comptant te voldoen STUDIE VAN DEN TE VLA MERTINGHE. KOOPDAG ten hove van de Wed Constant DEV0LDERE, bij de Meiboom, steenweg naar Vlamertinghe. 't 1* in den Gouden Schoen bij Berat- Frernault, bij de Gendarmerie Veurnestraat, 56, Poperinghe, dat er voor d' Eerste Commu nie en bet Zomer seizoen, een buitengewoon assortiment te vinden is van prachtschoenen (Chaussures de Luxe). Aan alle prijzen evenarende, aan die van Brussel en andere steden. dienstig voor WINKEL gelegen in de Gasthuisstraat, Nr 34, groei f are J eentiare». Voor inlichtingen zich te wenden bij Con stant Sansen, Noordstraatte Poperinghe. Den 19 Juli laatstleden had ik het geluk voor de eerste maal het Groeninghe veld te betreden, en er het reusachtig gedenkteeken te begroeten, met het geld van iederen Vlaming opgericht op de plaats zelf waar den Graaf van Artois sneuvelde onder de goeden-dags onzer helden van 1302 De gevoelens die mijn herb bezielden toen ik dien ge wijden grond betrad, geheiligd door het bloed van het edelste volk der aarde, waren gevoelens van dien blijden en fleren geestdrift, die al de leden van het kristen vlaamsch verbond bezielde, tot het toppunt der geestdrift gedreven door de vaderlandsche woorden van den Eerweerden Heer Dassonville en den nooit volprezen advokaat De Visschere Toen ik die talrijke schaar van vrije Vlamingen, strijdende voor God, Vaderland, Taal en Zeden rond dit grootsch gedenktee ken geschaard zag, 't was alsof een nieuw leven in mij drong, en uit mijn diep bewogen hert ontsnapte eenen kreet van bewonde ring Neen, zóó eene schaar puike mannen had ik nog nooit gezien, nooit had ik mij zoo fier gevoeld kristen Vlaming te zijn Do hatelijke politiek van Philip den Schoonen, door de verontweerdiging en verbittering van 't vlaamsche volk gevolgd, kwam mij voor den geest, den slag der Gulden Sporen, de ongelijkheid der wapens die zooveel te meer den heldenmoed onzer voorvaderen doet uitschijnen gevoelde ik daar, want daar meer dan elders, werd onze vrijheid vrij gevochten Indien de aarde daar onder onze voeten schijnt te trillen moeten er ook in onze herten edelmoedige besluiten ontstaanin dien wij nu de vruchten der overwinning van 1302 genieten, legt deze ook ons ver plichtingen op want adel verplicht. Onze Helden van 1302 streden voor 't vrij waren van Godsdienst, Taal en Zeden, met den goeden-dag in de vuisten verpletterden zij den vijand heden is den vijand min ge weldig in den schijn, maar veel sluwerDe vijanden van Vlaanderen trachten door god deloosheid en zedebederf den vlaamschen geest te doen ontaarden, dat mag niet, dat zal niet Indien er eenigen eenigsinds ingesluimerd zijn in de onverschilligheid, wij moeten ze wakker schudden, door woord en schrift, moet men kost wat kost het vlaam sche volk vrijwaren van goddeloosheid, zedebederf en verbastering Aan het hoofd van alle volkeren moet het vlaamsche volk blijven, den Standaard van Vlaanderen moet met eene ontzaggelijke menigte omringd zijn, opdat de vijanden van al wat ons duurbaar is kunnen getuigen wat Philip den Schoone zegdeIk geloof dat het Vlamingen regent Ieder vlaamsch huisgezin moet een heilig dom van vaderlandsliefde wezen, den kern waar de jeugd met volle teugen de vader landsche gevoelens inademt, de reine zeden de Vlamingen eigen moeten er hoog in eere staan, Gods priester moet er geëerbiedigd worden als 't oppergezag en zóó moet 't. vlaamsche volk herworden en blijven wat het vroeger was toen het het grootste en machtigste leger der aarde, driemaal sterker dan het hunne, tot gruis verpletterde onder de leus die steeds de onze wezen moet: Vlaanderen den Leeuw Louis Kindt. Fra ii li rij I».Sluiting der scholen.- Den ln September zullen er in het land der "vrijheid» nogmaals 200 vrije scholen geslo ten worden. Eene belgische vrouw vermoord te Maio-les-Bains. Een matroos van de stoomboot "Sinaï", zekere Karei Defraeye, 25 jaar oud, heeft vrijdag morgend te Malo- les-Bains zijne verloofde doodgeschoten. De moordenaar heeft zich vervolgens gezelf- moord. Het drama gebeurde in de herberg A la descente du Casino De matroos Ka- rel Defraeye had over veertien dagen kennis gemaakt met eene meid van gezegde herberg Helena Van Beveren, 28 jaar, geboren te Bollinchove. Hij had aan zijne ouders hunne toestemming gevraagd om met het meisje te trouwen, wat hem toegestaan werd. De fraeye wist toen niet dat zijne verloofde nog kennis had met twee andere personen, een kofïiehuisbediende en een knecht, wonende te Duinkerke. Dezer dagen echter vatte de matroos ver moedens op en hij besloot het gedrag van Helena Van Beveren af te spieden. Alhoewel hij aangemonsterd was om met een schip te vertrekken en hij reeds op voorhand geld ontvangen had, liet Defraeye het vaartuig vertrekken en bleef bij zijne ouders, te Saint-Pol. Donderdag avond kleedde hij zich aan en kwam naar Malo les-Bains, waar hij vernam dat Helena Van Beveren, die dacht dat hij ingescheept was, zich goed vermaakt had met hare twee andere kennissen. De fraeye bleef gansch den nacht in de stad rondzwerven. Vrijdag morgend, ten 6 ure, kwam hij in de herberg A la descente du Casino en vroeg er naar Helena. Tien minuten later kwam deze beneden en wel dra hoorden de bewoners van het huis drie schoten knallen. Men snelde toe en vond Helena Van Be veren, met doorboord voorhoofd, dood ten gronde liggen daarnevens lag Karei De fraeye met het gelaat ten gronde. Hij had eene vreeselijke wonde boven aan de rech terslaap boven op het- hoofd had hij nog eene wonde, waaruit de hersenen vloeiden. Evenals Helena Van Beveren whs Defraey- een lijk. De matroos had zijne verloofde doodgeschoten en zich daarna gezelfmoord. Aanstonds werd de policie verwittigd, die ter plaatse kwam en de noodige bestati- g in gen deed. Schrikkelijk geval te Roebaais.In de herberg der echtelingen Coppens, Keller- mannstraat, te Roebaais, greep een vreese- lijk ongeval plaats. Vrouw Coppens gootpe- trool in de stoof met het gevolg dat de kan ontplofte. De vrouw geleek dra een branden de toorts en zeven personen die haar genaak ten, werden eveneens verbrand. Twee ervan zijn overleden. Het dochter tje der echtgenooten Coppens, 26 maanden oud en hunne 12 jarige meid Jeanne Van- denberghe. De stiefzoon van een miljardair ver ongelukt. M. Sands, stiefzoon van M. Vanderbilt, de amerikaansche miljardair, is nabij Deauville met zijn automobiel veronge lukt. Bloedige WerkstakingTe Draveil- Vigneux heerscht sedert lang eene werksta king. Opgehitst door de socialisten en door hen met revolvers gewapend, hebben de werkstakers geschoten op de troepen. Na rond de twintig vermaningen hebben deze geantwoord en gechargeerder zijn zes dooden, twintig doodelijk gekwetsten en 40 min gekwetsten van den kant der grevisten. Vele soldaten ook zijn gekwetst. Inbraak te Berthen. Zondag mor gen rond 6 ure, had de landbouwer Devos, die alleen woont op eene kleine hofstede te Berthen, zijne woning verlaten om naar de mis te gaan. Gedurende zijne afwezigheid drongen twee kwaaddoeners al een venster binnen, onderzochten gansch het huis en al de meubels en daar zij geen geld vonden, vertrokken zij zonder iels mede te nomen. Ongelukkiglijk voor hen, hadden zij bij het verlaten van het hofstedeke gezien en erkend geweest door de kinders Dufiou. Toen deze de inbraak vernamen, vertelden zij wat zij gezien hadden en zoo kwam de zaak uit. De gendarmen stelden een onder zoek in en de twee inbrekers, zekere Ver- schave en Elie Devos, beide dienstknechten bij den landbouwer Ingelaere te Boeschepc, werden onderhoord en bekenden. Een Poperinghénaar dood aan bloed- opdrang te Rijssel. Vrijdag morgen is de droeve mare alhier toegekomen van het overlijden te Rijssel van Jeróme D'Amour, 19 jarige zoon van Achille D'Amour, herber gier in 't Speelhof, langs de Proven-kalsiede. Donderdag avond rond 7 ure had de jon gen, die bakkersknecht is, na zijne ronde met, brood gedaan te hebben, geëten en was seffens vertokken naar de zwemplaats. In het water, gevoelde hij zich onpasselijk en had moeite om er uit te geraken. In zijn kabien viel hij in bezwijming en bleef daar eenigen tijd liggen. Terug bij zijne zinnen gekomen vertrok hij naar buis en legde zich te bed. De ongesteldheid niet voorbijgaande ontwekte bij zijnen baas. Deze stond op en vond den jongen buiten kennis. Gansch den nacht bewaakte men hem en rond 3 ure 's morgens stierf de arme jongeling zonder nog tot zijn zeiven gekomen te zijn. Een zijner makkers is naar Poperinghe gekomen om de ouders het droevig nieuws te laten weten. Italic. De wijn voor niet. De bui tengewone wijnoogst op het eiland Sicilië heeft aan de wijnverkoopers van de provin cie Catana een pratiksch gedacht ingegeven o:w zich van den wijn te ontmaken. Zij mel- dëh dat zij de verbruikers voor 10 centiinen eene uur lang zooveel wijn zullen laten drin ken als zij willen. Voor de tweede uur kost dó* wijn maar 5 centimen. Zenuwachtige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij "Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken. Ziehier hoe de ramp gébeurde: Vrijdag morgend, ten 3 ure, had men een mijn doen ontploffen en. volgens gewoonte, waren de werklieden 50 tot 100 meters ach teruit getrokken. Onmiddelijk na de ont ploffing der mijn werd de gaanderij overstroomd door eea vloed van water en slijk. Meest al de werklieden konden vluch ten, maar 25 hunner, allen italianefi, ont braken op de naamafroeping. Zij zijn allen omgekomen, verdronken in het water en versmacht in liet slijk dat nu de gaanderij vult. China. Windhoos. Een geweldige wervelstorm te Hong-Kong uitgebroken heeft een'steamer en vele sloepen vernietigd. Meer dan 100Ö chineezen zijn verdronken. 300 menschen verdronken. --Nabij Can ton is zondag de stoomboot Ying-King vergaan. Twaalf passagiers konden gered w >rden er ontbreken ongeveer 300 perso- IM). - - Zie aankondiging 2^ bladzijde Matras- senmakerij De Ster Oyghem. M. Jerome Bouciqué, van Merckem, oud leerling van ons Bisschoppelijk College, heeft, aan de Katholieke Hoogesc'nool te Leuven, met onderscheiding zijn eerste examen afgeleid van ingenieur. STADSNIEUWS. Gekwetst. Achille Vandenbussche, wonende langs de Abeele-kalsiede ging za terdag namiddag huiswaarts, toen hij in de Casselstraat een landbouwer ontmoette met twee kachtels. Op aanvraag van den land bouwer nam Achille de kachtels bij den toom om ze te geleiden. Bij de herberg De Nieu we Wereld liepen de kachtels weg en Van denbussche die ze wilde inhouden, werd een eind ver medegesleept £n nog al erg aan het hoofd gekwetst. Ruit uitgeworpen. Zaterdag na middag rond 6 ure werden in eene smis in de Hondstraat door eene vrouw verschei dene tellooren door eene ruit geworpen. Een onderzoek is over deze zaak ingesteld. de Afgegeven reiskaartjes. Op tramlijn Poperinghe-Veurne, werden op Zondag laatst, ter gelegenheid van Veurne- processie 2252 reiskaartjes afgegeven. Gevecht. Zondag nacht rond 12 1)2 ure stonden 2 jonge gasten aan den hoek van de straat rechtover de statie toen een derde bij hen kwam en hun te lijve vloog. Twee dienstdoende politieagenten daar juist op ronde hadden het gezien; zij gingen ter plaatse en scheidden de vechters. Proces verbaal is opgemaakt. Peerd op wandel. Maandag mor gend ging Alois L"fever in de Westoutre- straat om er het gazelicht uit te dooven toen hij er tot zijne groote verwondering een peerd in eenj? kar gespannen alleen zag rondwandelen. Naderend bestatigde Lefever dat het gespan toebehoorde aan een kleer maker van stad en leidde het huiswaarts. De kleermaker was tehuis gekomen van Veurne marktna zijne kar gelost te hebben had hij zich te bed gelegd en vergeten zijn peerd uit te spannen. Inbraak in vollen dag.Gebeten en verjagen door eenen hond. Maandag morgen rond 10 ure, wijl de landbouwer Henri Claeys, wonende aan den Helleketel, tusschen de Wolfbolle en den Luttertap, alleen tehuis was, kwamen twee mannen op de achterdeur van zijn huis kloppen Claeys die ziekelijk is, lag nog te bed. Hij stond op ging bij de deur en vroeg wie daar was. Wij zijn mannen die aan den keizel aan 't werk zijn, antwoordde men hem, doe open en geef ons een beetje drinken. Claeys deed open maar toen de mannen zagen dat de deur open stond, zegden zij. Geef ons geld gij drinkt, ander drin ken, wij moeten ook geld hebben om te drinken. Toen Claeys dit hoorde sfak hij rap de deur taa, liep al de voordeur buiten en ging zijn hond, een grooten hond die altijd op keten legt, losmaken. Middelerwijl waren de twee mannen binnen gekomen om te zien waar Claeys geloopen was. Deze zond zijnen h vnd op hen afhet moedig dier viel de reis aan en een wreed gevecht ontstond, ue hond viel van de eene op de andere en beide mannen werden zeer erg gebeten over geheel het lichaam. Meer (lood dan levend gelukten zij erin te vluchten, na een kwar tier uurs lang gevochten te hebben, en het bosch in te loopeu. Toen de hond terugkwam zag hij er gansch rood uit van 't bloed zon der nochtans zelf gekwetst te zijn. Een streng onderzoek is door de politie ingesteld. Aangerand. Maandag avond, ont moette C.zekere vrouw in de Veurnestraat. Hij viel de vrouw aan, wierp ze ten gronde en bracht ze wat slagen toe. Proces-verbaal is ten laste van C... door de politie opge maakt. Groote keus van alle slach van goed- koope en schoone stoelen in den Bazar bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Inhuldiging van de nieuwe orgel van Sint Bertinus kerk. Donderdag namid dag om 2 1/2 ure had in St Bertinus kerk de wijding en inhuldiging van de nieuwe orgel plaats. Êene talrijke menigte, rond de 80Ó personen, vervulde de kerk. Op het stipte uur had de wijding plaats, gedaan door den Z. E. H. Deken bijgestaan van zijne HF1. Onderpastors. Onmiddelijk daarna begon het muziekaal gedeelte der feest. Gedurende 5 kwartier uurs hadden wij het genoegen een 12tal uitgelezen muziekstukken van bekende mees ters te aanhooren, gespeeld door de HH. A. Diericx orgelist in St Bertinus, Cloetens orgelmaker te Brussel en Desmet leermeester van orgel in de muziekschool te Brussel. Het.gaai onze bevoegdheid te buiten, en orgel, en spelers te 'oeoordeelen, maar toch mogen wij zeggen dat zoowel bet speeltuig als de uitvoeringen ons meesterlijk schenen. Wij waren verrukt door die lieflijke, hemelsche stille tonen... zij waren om te stelen afgewisseld door helle, volle, dreu nende akkoorden, ja zelfs brullende en don derende galmen. En toen onder de kundige hand dier er varen spelers, die prachtige tonen de kerk vervulden, toen kwamen ons die wonder- schoone verzen van Ledeganck te binnen Kunstenaar, wanneer uw vingeren, Zwevende over 't glad klavier, Tonen door elkander slingeren In verwisselenden zwier, Dan ontstaan uit uwe akkoorden, Als uit wondre tooverwoorden, Beelden, nu eens overschoon, Dan eens somber, of ontzettend, Of vertroostend, of verplettend Naar de wending van uw toon De orgel is gemaakt door het huis Cloe tens van Brussel dat gansch Europa door gunstig gekend is en zelfs in Amerika reeds eenige orgels geplaatst heeft. Men weet dat er bij het eerste plan nog verschillige verbeteringen gekomen zijn. De orgel bestaat uit 30 spelen, drie klavieren en een voetspel. Er zijn in 't geheel 198 duwers of touchen ieder klavier 56 en het voetspel 30. Voor die verschillige spelen zijn er rond de 3000 buisjes of tuben noodig. Dank dus, aan den iever van den Z. Eerw. Heer Deken en de mildheid van eenen wel- doenden Heer bezit St Bertinus kerk een prachtige orgel die onder de kundige hand van den Heer A. Diericx de kerkelijke diensten zal opluisteren en verheffen. O. W. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépotApotheek, A. MONTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. Viamertinghc. Gedecoreerd. M. Henri Buytaert, metser, sedert 25 jaar bij M. Jules Bienvenu, heeft bet nijverheids- eereteeken van 2e klas ontvangen. Bixsehotc. IJselijk ongeluk. Zaterdag, rond den middag, gebeurde er een vreeselijk ongeluk op de buurttramlijn Dix- mude-Elverdmghe, op het gehucht smisje. Op het oogenblik dat de tram uit Dixmude aan den draai boven bet smisje ging komen, wilde de kleine Irma Vantomme, 3 1)2 jaar oud, dochterken van Karei Vantomme, vee koopman, de tramlijn oversteken om naar de ouderlijke woning té gaan. Tengevolge van de kromming der baan kon de machi nist het kind niet zien. De moeder van de kleine, die het gevaar bemerkt had, snelde toe om haar weg te rukken, doch reeds was het te laat. De kleine Irma werd door den tram verrast en op den slag gedoodde moeder werd een been afgesneden en het andere verpletterd. Aanstonds diende men de ongelukkige vrouw, slachtoffer harer moederliefde, de beste zorgen toe, doch er bestond weinig hoop op redding. Dit vreese lijk ongeluk heeft in gansch de streek eene groote ontroering verwekt. De ongelukkige vrouw van Vantomme is maandag middag aan de gevolgen harer wonden overleden. Brugge. Dood gereden. Pieter Tanglie, die zaterdag te StAndries door zijn eigen wagen overreden werd, tengevolge van het verschrikken van zijn peerd door een automobiel is in het gasthuis van Brugge gestorven, na de HH. Gerechten ontvangen te hebben. De automobiel was voortgereden, zoodat men den eigenaar niet kendethans weet men dat het voertuig toehoort aan een heer van Veurne. Het parket heeft een on derzoek ingesteld. Schielijke dood.Binst dat de genees heer Verté, 54 jaar, woensdag avond bezig was met eene operatie doen, zag men hem opeens zijne werktuigen los laten en op den grond vallen. Toen men hem opnam was hij dood. Suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousse laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Petegem.Vreeselijke Vadermoord. Op de wijk Biesvijver wonen de echtge nooten O. Van Loosveldt-De Ruyck, werk lieden; er zijn vier kinderen, waarvan het oudste 8 jaar is. De vrouw, Octavie, gaf sedert eenigen tijd teekens van zinsverbijs tering. Maandag ging O. Van Loosveldt naar het ouderlingengesticht, waar zijn schoonvader A. De Ruyck 68 jaar, verbleef, zegde hem dat hij naar het walenland moest vertrekken, en verzocht hem den nacht in zijne woning te komen doorbrengen, daar de kinderen schrik hadden van hunne moeder. De ouder ling voldeed aan het verzoek van zijnen schoonzoon. Dinsdag morgend, rond 4 ure, kwam Oc tavie De liuyck hare woning uitgestormd, gewapend met eenen bebloeden drietand en roepend Mijn vader is dood In den stal lag A. De Ruyck dood uitge strekt in eenen grooten bloedplashet hoofd was afschuwelijk verminkt met den drietand. Ten 9 ure kwam het parket van Audenaer- de aan. Uit het onderzoek bleek dat Octavie De Ruyck haar vader had overvallen, terwijl hij in het bed lag. De ouderling sprong op en vluchtte naar de schuur, achtervolgd door zijne waanzinnige dochter, die gewa pend was met den drietand. Zij bracht haar vader een vreeselijken slag toe op het hoofd, zoodat de ongelukkige als eene massa ten gronde stuikte. Een der ijzeren tanden was langs de kruin van het hoofd in den schedel gedrongen. De zinnelooze heeft haar vader vervolgens zoo lang geslagen, tot hij er onder bezweek. De schuur geleek aan eene echte slachtplaats. Uit de verklaringen door Octavie DeRuyck, onmiddelijk na de moord aan de geburen gedaan, bleek dat zij wel degelijk zinneloos was. Vrouw Van Loosveldt, was altijd eene brave vrouw en eene goede moeder; in het huishouden heerschte de beste verstandhou ding. Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsels bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. Be ramp van Contich. Nog een doode. De schrikkelijke spoorweg ramp van Contich, die reeds zoovele tranen heeft doen storten, heeft een nieuw slachtof fer gemaakt het getal dooden wordt daar door op 43 gebracht. M. Paul Nys-De Myttenaere, van Kortrijk die bij de treinbotsing van den 21 mei erge inwendige verwondingen in het hoofd beko men hail, is zondag 26 juli te Middelkerke overleden, na twee maanden lang de hevig ste pijnen te hebben onderstaan. Hij was slechts 37 jaar oud. Burger I ij lie Rechtbank van Brussel. Het Schoolschip. Maan dag morgen heeft de rechtbank uitspraak gedaan in het proces van het Schoolschip Comte de Smet de Nayer Het vonnis zegt dat de ramp te wijten is aan eene ongekende oorzaakniets bewijst dat zij veroorzaakt werd door den slechten toestand van het schip, door de onvoorzich tigheid of de ontoereikendheid van de be manning. De Staat, die buiten zaak zou moeten gelaten worden, heeft niet de minste schuld. De dood der 33 matrozen en kadetten moet toegeweten worden aan het feit dat commandant Fourcault, die gestorven is als een held en wiens eer ongeschonden blijft, de noodige voorzorgen niet genomen had voor het te water laten der reddingsbooten. Dientengevolge zijn zijne erfgenamen ver antwoordelijk, alsook de Association Mari time", welke echter gedekt is door den afstand van het Schoolschip, dat moet aan zien worden als een handelsvaartuig. Bijgevolg mogen de eischers het bedrag der schadevergoeding vaststellen, en pleiten in zitting van 9 November aanstaande. XXXIste Nationale Belgische Bedevaart van September naar Uonrdcs. Het Comiteit heeft als volgt hét programma der Bedevaart vastgesteld den I4n September 4 treinen via Lyon terugkeer 23nden 29n 8 treinen vié. Bor deaux terugkeer den 7n October. De pel grims van dezen laatsten groep zullen te Lourdes de groote nlechtigheden kunnen

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1