HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. DE POPERINGHENAAR WOONHUIS EEN WOONHUIS BUlTEIlIiflJïDSGH filEUQS. J1IEUWS UIT BEIiGIE. ANNONCEN INSCHRIJVINGSPRIJS Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Uit ter hand te koop WITTE RA^K. Vreemde Soorten Vierde laar.JVl 46. Den drukregel 10 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. ste Taps, Bollingen en Hertergkermissen worden ingelijfd mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonde» worden. Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 H erbergiers buiten stad f. 1,50 binnen stad f-1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Wekelijksche Almanak.October. Zon op. Zon onder. Zondag 11 s. Gomaar, Bertrand. 6 ure 0 min. 4 ure 59 Maandag 12 s. Maximiliaaa, Serafin, Wilfridus. 6 2 4 57 Dinsdag 13 s. Eduardus, Geraldus. 6 3 4 55 Woensdag 14 6 5 4 53 Donderdag 15 s. Theresia, Debora, Amelia. 6 7 4 50 Vrijdag 16 s. Seraphinus, Bertha, Maxima, Boudewyn. 6 9 4 48 Zaterdag 17 s. Hedwigis, Heron, Justus. 6 10 4 46 Zaterdag 3 October, ten 6 ure 14 minuten 's morgens. Vrijdag 9 October, ten 9 ure 3 minuten 's avonds. Zaterdag 17 October, ten 3 ure 35 minuten 's morgens. Zondag 25 October, ten ure 47 minuten 's morgens. InsclirTjvingen op Van heden tot 31 December 1908. Herbergiers in stad fr. 0,25 op den buiten fr. 0,40 Bijzonderen in stad fr. 0,50 Bijzonderen op den buiten fr. 0,70 Voor Frankrijk fr. 1,15 Uit ter hand te koopen een schoon ruim en welgelegen gansch op kelder met Stallingen, Remisie en verdere Afhankelijkheden en 8 a. 65 c. Koer en Hof. T' Y P E R, Alph. Vanüen Peerebeomplaats, n° 15, met uitgangpoort in het Schotlandstraatje. dienstig voor WINKEL gelegen in de Gasthuisstraat, Nr 34, TE POPERINGHE. groot t are 7 centiaren. De Fransehe Vloot. Frankrijk wil kost wat kost de wereld meester geraken. Met zijne vloot trekt het stillekens aan om bezit te nemen van iedere zee, van iederen oceaan, en dat reuzenwerk is reeds ten grooten deele verwezentlijkt. Ten allen kante der wereld liggen fransehe pant serschepen, kruisers, torpedobooten, duikel- schepen maar die schepen liggen... onder zee, op de kusten van China, Tonkin, Marok; en de kusten van Frankrijk zelf, zijn nog het best verdedigd door gezonkene of ge- sprongene oorlogschepen. Sedert 1900, maar bijzonderlijk sedert 1905 wierd de fransehe vloot vreeselijkgeteisterd; Ziehier een onvolledig doch welsprekend verslag dier ongelukken. Aug. 1,900, het pantserschip Brennus zinkt op de kusten van Portugaal43 slacht offers en 1,700,000 fr. schade. Oct. 1900, het transportschip Caravane zinkt te Tagamatsu: 3 dooden, 3 millioen. Feb. 1903, de Espingole zinkt bij St Tropez 2,100,000 fr. Juli 1905, de Farfadet zinkt bij Tunis 14 dooden, 500,000 fr. April 1906, ontploffing op de Couronne 4 dooden. Juli 1906, een ketel springt op de Jules Ferry 2 dooden. Oct. 1906, de Lutin zinkt te Bizerte 16 dooden, 800,000 fr. Nov. 1906, op de Charles Martel springt een torpedo 1 doode. Nov. 1906, deAlgésiras brandt te Toulon: 3 dooden, 1,500,000 fr. Febr. 1907, op de torpedoboot 339 springt een ketel9 dooden. Febr. 1907. de Jean Bart zinkt op de kusten van Afrika 6,570,000 fr. Maart 1907, ontploffing op de Féma te Toulon 105 dooden, 35,000,000 fr. Maart 1907, de Fpée botst tegen een tor pedoboot2 dooden. Oogst 1907, nieuwe ontploffing op de Cou ronne 3dooden. Febr. 1908, ongeluk op de Descartes dooden. Febr. 1908, ontploffing op de Jeanne d'Arc, in Marok 4 dooden. Oogst 1908, derde ontploffing op de Cou ronne 9 dooden. Sept. 1908, ramp op de Latouche-Tréville te Toulon een kanon springt. 11 slachtof fers worden brokken vaneen gescheurd2 lijken worden in, zee geslingerd; 2 andere mannen werden stervend weggedregen en een hunner sterft na eenige uren schrikkelijk lijden. Onze handen en aangezichten, zoo spreekt een matroos van 't schip, waren be- spet-terd met lauw bloedWij stapten over armen, afgerukte beenerq in groote doomen- de bloedplassen, op stukken nersens. Velen weeïiden ons hert bloedde. Bakken wierden bijgebracht om er de vormlooze overblijfsels in te vergarenstuk ken menschenvleesch waren geplakt op he dek, aan de wanden. De gekwetsten lagen te huilen van schrik en pijn en met hunne nagels poogden zij het verkoolde vleesch van hun aangezicht af te rukken. Zeker, 't zijn schrikkelijke dingen. Maar Frankrijk's vloot is de eenigste waar zulke ongelukken zoo gemeen worden. Zoohaast er schietoefeningen plaats hebbqn lezen wij van ongelukken. In de Engelsche en Amerikaan- sche vloten, ofschoon veel belangrijker en talrijker dan de Fransehe vloot, hoort men uiterst zelden van zulke rampen spreken. De laatste ramp op de Latouche-Tréville gebeurd, heeft veel ophef gemaakt in Frank rijk. Over dat jammerlijk ongeluk, dat 14 jonge menschenlevens kostte, zullen hoogere bevoegdheden onderzoeken instellen die voorzeker tot geruststellende besluiten zul len strekken ten einde de angst en ongerust heid der goede burgers, door deze opvolgent- lijke rampen in rouw en onzekerheid gedom peld,te bedaren. Doch niettegenstaande de nei ging om alles van de beste zijde te beschouwen die men van hoogerhand in 't gedacht van iedereen zal trachten te printen, zijn alle twijfelingen, alle opvattingen geoorloofd. In zijn artikel geeft Le Temps duidelijk te kennen dat het meeste deel der rampen, zoo niet allen, aan kwaadwilligheid toe te schrijve# zijn men verduikt de oorzaken dier rampen uit vrees dat de schelmen die de schepen vernielen te veel navolgers zouden kunnen vinden. Het ongeluk op de Latouche-Tréville greep plaats in de volgende omstandigheden Eene ploeg kanonniers had 25 kanonscho ten gelost, en maakte zich gereed om een 26" schot te lossen. Het kanon was reeds geladen en zelfs reeds van de kapsuul voorzien. Tot op dit oogenblik was er niets ongewoons gebeurd; doch toen men het schot wilde lossen werd er bevel gegeven het niet te doen, daar het schip zich tijdens de oefeningen verplaatst had en niet meer op den gewenscli ten afstand was. Men maakte van deze gele genheid gebruik om de ploeg kanonniers door eene andere te vervangen. Middelerwijl was de Latouche-Tréville terug in den ver- eischten stand gebracht en het schieten kon voortgezet worden. Overeenkomstig liet reglement, openden de nieuw gekomenen hetachterlaadstuk van het kanon, ten einde alle ongelukken te voorkomen, 't Was toen dat de ontploffing plaats had. Wie weet of het kanon niet ontschikt was geweest door woeste syndicalisten of lafaards die niet weten wat Vaderland is Ja, alswanneer het torentje van het schip in de lucht sprong, samen met de stukken lillend menschenvleesch, deden al de mannen heldhaftig hunnen plicht, zoodanig dat men niet durft denken dat er zich verraders in hunne rangen schuil hielden. Maarde lijst der dooden bewijst het het waren bijna al Bretoenen, de gesneuvelde kanonniers zij hadden een Vaderland, zijzij hadden er zelf twee Frankrijk en Bretagne. Zij had den het kléin vaderland verlaten om het "groote- te dienen, doch om "hun» land voor oogen te houden, droegen zij op hunne blau we vareuse gevest, een bloempje van de heide, het portret hunner verloofde of het gouden kruis hunner moeder. En alzoo tot in Egypte, tot in Indien, tot in Japonië be waarden zij op de borst eene gedachtenis van Bretagne: en nooit vergaten zij de oude ge beden hunner streek. Het zijn deze brave Bretoenen niet, die goede zonen, die het hert van Frankrijk hunne moeder, hebben doen bloeden. Indien er eene misdaad gepleegd is geweest moet men elders in de rangen, de plichtige zoeken Men zal wel trachten te bewijzen dat al deze schrikkelijke rampen slechts onge vallen zijn, dat er geen kwaadwilligheid in 't spel is, dat men zich ten onrechte ont stelt en dat het Noodlot de eenige groote plichtige is. Ja, voorzeker, 't is mogelijk en eenieder zou er zich over verheugen. Maar het blijft toch zeker en vast dat zooveel achtereenvolgende rampen diepen indruk op der'franschen zeevaart gemaakt hebben en dat men er dieper oorzaken tusschenziet, dan het oppervlakkige en zoo zeer verande rend spel van het Noodlot. Weihoe! Inden tijdverloop van acht jaren, zooals onze lezers hooger gezien hebben heeft Frankrijk verloren in oorlogsche pen die ofwel gezonken, of opgebrand, of door ontploffingen geteisterd zijn, 85 milli oen franken en ongeveer 300 officieren en matrozen, 't is te zeggen dat de - ongevallen» van hare vloot haar in menschenlevens en geld evenveel gekost hebben, en zelfs meer, dan sommige oorlogen en men zou zich vergenoegen met in deze rampen maar het werk van het Noodlot te zien? Neen, het ware maar al te eenvoudig. Het is redelijker, zooals de fransehe Eclair het schreef, de algemeene verwarring die in Frankrijk heerscht en uit welke alles voortspruit van dat al te beschuldigen. Die de wind zaait, moet on weder ver wachtende zijn. Als men de goddeloosheid verspreidt, oogst men de laffe vernieling, de oproer en de regeeringloosheid. God uit de scholen van Frankrijk bannen, 't is het ge weten uit de herten verjagen om er de tuch teloosheid, de haat en het verraad toe te laten. Handen die zich samen gevouwd tot den hemël verheffen, doen de menschen geen leed; maar een kind aan wien zijn meester den Vader die in de hemelen is leert verach ten, zal rap zijne broeders die op de aarde zijn, haten. En dan zal men zien wat men verleden week gezien heeftmen zal zich moeten getroosten de dooden op te rapen, ze onder de beleedigde krijgsva&n te plaatsen, en vruchtelooze tranen te storten over de wonden van het vaderland, 'tZijn lessen, zware lessen, maar 't gaat nog moeten schuwer gaan eer zij de oogen openenen. Arm FrankrijkUw gestolen klooster goed kan u geen geluk medebrengen en God geve dat zijne straffe niet al te vreeselijk weze Gewestelijke Hoptentoonstelling te Poperinghe. Van Vrijdag tot Zondag houdt het Hopver- bond de gewestelijke tentoonstelling van hop op het Stadhuis te Poperinghe. Daar mogen alleen deelnemen al de keurhoppen, die op een plaatselijken prijskamp ten minste 80 punten bekwamen. Zij staan gerangschikt per soort en per bond. Veel handelaars en facteurs zijn de ten toongestelde balen komen naziensommigen teekenden al de schoonste loten op, met het inzicht met den boer een koop te slaan. Een 20tal brouwers waren aanwezig om de hop soorten te leeren kennen; zij bleven op hun weêrhouden voor het koopen, ter oorzake van de levendige speculatie op de Popering- sche st ad-hop. Ziehier den uitslag van de tentoonstelling Ie Prijskamp: Groote Cultuur. Bond Poperinghe le PrijsVancaeyseele Maurice 86 punten, Delaleau Louis 85 1/2, Lebbe Maurice 83 1/2, Quaghebeur-Meerse- man 83 1/2, Boeraeve Charles 82, Lebbe Hector 81, Quaghebeur Henri 81, Desmyter Emile 80. Bond Watou: le Prijs Dequidt Aug. 80. 2e PrijskampMiddelbare Cultuur. Bond Poperinghe Eereprijs (eenige)Wed. Ooghe91 punten.le Prijs: Vandenberghe Isidoor 84, Catrycke Hen. 80, Hauspie Jul.80. Bond Watou le Prijs Dejonghe Jules 82, Igodt Em. 83, BrutsaertEd. 80, Vandena- meele Frans 80 1/2. Bond Westoutrele Prijs Hardeman Henri 85. 3e Prijskamp Kleine Cultuur. Bond Poperinghe le Prijs Weduwe De- houck 85 en Dekervel Alois 80 punten. BUAfRircE». 4e Prijskamp Groote Cultuur. Bond Poperinghe le Prijs Vancaeyseele Maurice 83 punten, Desmyter Emile 82 1/2, Lebbe Maurice 82, Debaene Marcel 81 1/2, Lebbe Etienne 81, Boudeweel Bernard 81, Dekervel Désiré 801/2, Vancaeyseele Emeric, 80 IJ2, Boeraeve Charles 80, Quaghebeur Henri 80,Vancayzeele Henri 80. Bond Watou :1e Prijs Deschuytter R. 81 /2, Dequidt Aug. 80. Bond Proven: le Prijs: Dewickere Ben. 80. Bond Vlamertinghe le Prijs Desmyter Jules 83, Huyghebaert A. 80. 5e Prijskamp Middelbare Cultuur. Bond Poperinghe le Prijs Wed. Ooghe 84 1/2 punten, Billiau A. 83, Vancayseele Felix 83, Buseyne Charles 81, Decaesteeker Isidoor 81, Vandenberghe René 81, Wed. Peri' 81, Hauspie Jules 80 1/2, Cappelaere H 80, Boeket Henri 80, Wed. Catrycke 80, Tainboryn Ed. 80, Verdonck I-lector 80. Bond Elverdinghe. le prijs, Mouton P. 80 p. Bond Proven. le prijs Lefebvre Aug. 83 1/2 punten, Top Amand 81. Bond Vlamertinghe.le prijsRiquiere H 80.1/2, Dambre E. 80, Huyghe L. 80 Verdonck C. 80. Bond Crombeke. le prijs Vandenbus- sche R. 81 1/2, Deraeve Fr. 80, Quaghe beur Ach. 80. Bond Westouter. le prijs: Aernoudt Ch. 80, Caenen J. 80, Coene Alois 80, Des camps J. 80, Hardeman H. 80, Struye L. 80. Bond Watou.—le prijs.- Brutsaért Ed. 83, Igodt Em. 81, Dejonghe Jules 81, Quaghe beur Cam. 81, Wed. Demaeght 80, Corde- nier Henri 80, Vandenameele Fr. 80, Faes Ach. 80. 6e Prijskamp Kleine Cultuur. Borid Poperinghe.le Prijs Weduwe De hoack 85 punten, Laconte Jules 83, De- ceuninck Henri 82, Deberre Charlotte 81. 3ond Westouter. le prijs Hardeman Jules 84. 3ond Watou.-le prijs Deheegher Petrus 82 1/2, Outhier Henri 81, Wed. Benauwt 8iv', Labey R. 80, Van Eecke G. 80, Veyer P. 80. Bond Vlamertinghe. le prijs Geeraert Cam. 80, Meersseman L. 80, Pauwelyn E. 80, Veys L. 80. Bond Proven. le prijsSnick Am. 82, Tuyten Henri 81. Bond Crombeke.le prijsBoury Hector 80, Decae Ed. 80, Devos R. 80, Dehondt H. 80, Dehouck Elie 80, Depuydt Cam. 80, Deschuytter Th. 80, Dumont Ben. 80, Gheeraert H. 80, Regheere-Geldhof H. 80, Van Thournout P. 80. 7e Prijskamp (proefvelden). Bond Poperinghe.le Prijs: Boeket Henri met Aalstersche Groene Bel 81 1/2 punten, en Engelsche Fuggles 84, Vancaeyseele Fe lix met Engelsche Bramblings 84. Bond Watou.le prijsBrutsaért Ed. 83 en Faes Ach. met Saazer-hop 81 1/2. Dit jaar doet het Hopverbond, voor de eerste maal meê in de internationale hopten toonstelling te Berlijn alzoo willen onze vooruitstrevende hopboeren de oude faam der Poperingsche hop terug winnen. Een staal van elk der 20» balen Buvrines en der 4 balen Witte Rank is alhier te zien in de toogkas der laatste zaal. Dit is de nuttigste les voor de boeren Niemand die de toogza- len bezocht, heeft nagelaten al deze stalen na te zien. De tentoonstelling is nog open Zondag voormiddag van 9 tot 12 uren. Frankrijk. De vereffening der ge stolen kloostergoederen. Het eerste ver slag der commissie, die door den Senaat gelast geweest was een onderzoek in te stel len over de vereffening der kloostergoederen is verschenen. Daaruit blijkt reeds ten over vloede dat de vereffenaars en hunne advoka- ten zeer gepeperde rekeningen hebben inge bracht. De vereffeningen, van 1901 tot 1906 gedaan, leverden een aktief op van 3 miljoen tegen een passief van 2,800,000 fr. Een 9jarig meisje van Andenne, Rigot ge naamd, heeft hare krukken aan de Grot achtergelaten. Het kind was sinds tien maanden door fistels aangetast. Deze hebben zich plotseling gesloten. Alhoewel de genees- heeren nog niet durven bevestigen dat zij volkomen genezen is, is het kind niettemin te been en gaat redelijk goed Mad. Leonie Dussart, van Charleroi, door knobbelteering aangetast, is aan de Grot genezen, na godvruchtig tot de H. Tafel genaderd te zijn. Toen zij uit Charleroi ver trok kon zij niet meer gaan. Eene uit Frankrijk gebannen kloosterzus ter, thans op de Terveurcnlaan, te Brussel, wonend, had twee kankerachtige wonden aan de lippen en zulks sinds zes jaar. Zij werd eveneens te Lourdes heel en gansch genezen. Sommige pakken suikerij VanTieghem- Dupont, Iiousselaere, bevatten zeer schoone premiën. Engeland. De katoencrisis. De krisis blijft onveranderd en reeds wordt men hare gevolgen in de andere nijverheden ge waar. Rusland. De cholera neemt stilaan af. Verscheidene wreemde geleerden zijn te Sint-Petersburg aangekomen om de ziekte te bestudeeren Spanje. Zes verstikten. Te Pas- sadela daalde de zoon van Antonio Banal in een put van 12 m. diep om hem te kuischen. De jongen viel erin en zijn vader die hem wilde redden, ging erachter doch kwam ook niet terug. De vrouw, een neef, een knecht en een gebuur poogden de redding alle vier vielen in den put en verstikten. Engelscli-lndie. De overstroo mingen. Het getal slachtoffers van de ^verstroomingen wordt op 50,000 geschat, en de stoffelijke schade op 325 miljoen frank. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen Balkan-Crisis. Zal er oorlog uit spruiten De onafhankelijkheidsverkla ring van Bulgarië, dat tot nu toe aan Turkye schatplichtig - vorstendom was, was sedert lang het begeerd Ideaal van vorst Ferdinand, keizerlijke turksche gou verneur-generaal van Oostenrijk-Rumelië. Het oogenblik nu gunstig oordéelend, doordien dat Turkye minder dan ooit op een oorlog is voorbereid, en de handen vol heeft met binnenlandsche hervormingen, heeft Prins Ferdinand maandag te Tinovo, oude hoofdstad van Bulgarië, de onafhankelijk heid van het land uitgeroepen, en den titel aangenomen van Tsaar van Bulgarië gelijk het eertijds was. De telegrammen melden eene algemeene uitbarsting van vreugde in Bulgarië. Van sommige kanten was voorzegd dat die onafhankelijkheidsverklaring in deze dagen zou plaats hebben. De meeningen over de gevolgen van dezen stap verschillen eenigen zien er een oorlogsgevaar in anderen ver zekeren echter dat de Porte de onafhanke lijkheidsverklaring niet met een oorlogs verklaring beantwoorden zal. In alle geval maken zich beide landen angstig gereed tot den oorlog. Het is niet alleenlijk Bulgarië die zich van Turkye losrukt, maar Oostenrijk-HÓDgarië komt dinsdag ook de twee turksche provin- tiën Bosnië en Herzegowina, die Oostenrijk sedert 1878 beheert, bepaaldelijk in te pal men en een staatsaanslag, welke de ver- eeniging van Creta bij Griekenland uitroept, was voor woensdag verwacht. 't ls de verbrokkeling van het Ottoman- sche rijk die begint. Dit geeft aan Turkye ineens zulken ge nadeslag, dat zij, als groote mogendheid, uit Europa letterlijk verdwijnt. Bosnië en Herzegowina tellen 2 millioen inwoners Bulgarië en Rumenië 4 millioen. Feitelijk vrij, waren het toch, volgens het verdrag van Berlijn, nog altijd turksche onderdanen. Wil de Porte eerbiediging van dit ver drag eischen, dan is een oorlog onvermij delijk. Onder voorwendsel van groote oefeningen staan 90 duizend man Bulgaarsche troepen vaardig en de reservisten komen zich, uit eigen beweging, aangeven, om het leger te versterken. Turkye heeft officieel bericht ontvangen van de verklaring der onafhankelijkheid en teekent er uit alle kracht tegen verzet aan. Oostenrijk-Hongarië brengt twee leger korpsen onder de wapens. Men verzekert dat de groote mogendheden met name Frankrijk, Engeland, Italië, Rus land, het met elkaar eens zijn al hun krach ten in te spannen om den vrede in het Oosten te handhaven. Voor ons land ware een oorlog tusschen Bulgarië en Turkye van een groot belang. Op ae Beurs te Antwerpen was er maandag groote opschudding tusschen de graaukoop- lieden. Men vroeg zich af, of de oorlog al of niet zou verklaard worden tusschen Bulga rië en Turkye. Nagenoeg de helft van het raan te Antwerpen aangevoerd, komt uit e havens van de Zwarte Zee, gelegen op de Bulgaarsche kust. In geval van oorlog, is het zeker dat dit graan moeilijk zal kunnen vervoerd worden, daar Turkye het gemak kelijk aan de Dardanellen onderscheppen kan. En het is nu juist het oogenblik dat de oogst binnen is en het graan moet verzonden worden. En men rekent nu op opslag. Indien de opslag voordeelig voor enkelen is, zal hij door het publiek slecht onthaald worden. Het brood is nu al duur genoeg. De opslag, op dezen oogenblik, zou eene echte ramp zijnhet is tè hopen dat zij op de eene of de andere wijze zal vermeden worden. Waarom is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsels bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. STADSNIEUWS. Crombeke. Diefstal. In den nacht van 5 tot 6 dezer zijn er bij Edouard Barbry, landbouwer, 23 schoone hennen ge stolen geweest. lloutliem-bij-Veurne. Velo- Herseeuwe.Doodgereden.— Geor ges Dubrulle, van Roebaais, die langs de spoorbaan ging, werd door den trein verrast en doodgereden. Lombartzijde. IJselijke dood In den hof van pachter Deswaef, waren dezes kinderen aan 't spelen. De oudste klom in eenen boom en ging schrijlings op een der takken zitten, tot groot vermaak zijner broe ders. Eensklaps gaf de tak toe en de kleine viel op eenige rechtstaande stokken, in den grond geplanttot 10 centmeters waren de punten in de zijde van armen jongen gedron gen, welke, niettegenstaande de spoedigste zorgen, na eenen pijnlijken doodstrijd, den geest gaf. Kortrijk. Doodelijke hoefslaa: Th. Libbrecht, 38 jaar, paardenknecht bij den landbouwer Nys, kreeg maandag avond een stamp in den onderbuik en stierf wyl men hem naar den doctoor droeg. Kuddervoorde. Verongelukt. De wed. Vandermeersch liet zich zondag per hondenkar naar de kerk voeren. De in gespannen hond zag opeens een anderen en sprong er met zulk geweld naartoe dat kar en vrouw in een gracht vielen. Toen men de vrouw kon bovenhalen, was zij dood. Jumet. Voor een menschlievend werk.Binnen eenige dagen zullen de plak brieven verschijnen, ae aanbesteding aankon digende der werken van het Gasthuis-Sana torium. Alhoewel het seizoen reeds ver gevorderd is, hoopt men toch voor den win ter nog de noodige werken tot effenmaking van den grond en de beplantingen te kunnen doen. Wij laten onze lezers weten dat er ten profijte van dit menschlievend werk eene tombola ingericht is waarvan de trekking op 25 December zal plaats hebben. De bij zonderste loten zijn 30.000 frs., 20.000 frs., 10.000 frs., 5000 frs. enz. in het geheel 115.000 frs. De prijs per biljet is slechts 20 centiemen. De laatste biljetten dezer schoone tombola zijn te verkoopen en de personen die er begeeren mogen zich tot ons bureel wen den of schrijven naar den Heer Schrijver der loterij van het Gasthuis-Sanatorium, rue Ledoux, Jumet. Zij zullen zoo kans hebben een schoon sommetje te winnen en tevens aan een schoon werk medewerken. Als men schrijft gelieve men postzegels bij 't schrijven te voegen. Condcrzeel. Doodelijk ongeluk. De burgemeester van Londerzeel die dinsdag middag over de spoorlijn reed werd door een trein verrast het gespan werd in stuk ken gereden, de doktoor werd eruitgeslin- gerd, viel op de lijn en werd letterlijk onthoofd en de cocher werd de twee beenen gebroken. Het ongeluk is te wijten aan de nalatigheid der bareelwachtster. Huishoudster* Opent de oogen indien gij goeden koffie wilt maken, eischt de chicorei der Trappisten Vincart-Silly 1 Weigert namaaksels. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. PDPERfflBHEHiiK Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 0. L. V. Moederschap, s. Donaas, Calixtus. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris Bmfaye^ de Haernestraat, 4, t' Yper. Voor inlichtingen zich te wenden bij Con stant Sansen, Noordstraatte Poperinghe. Toulon, de groote krijgshave, munt uit door het getal schepen dat aldaar te kwiste gaat. Wat nergens gebeurt valt hier voren, zegt Le Temps, een blad dat niet als kleri kaal kan verdacht worden schepen breken hunne ketens en botsen tegen elkaar met groote beschadigingmasten breken en kwetsGsi doodelijk de manschappentorpedos en kanonnen ontploffen en veroorzaken doed en kwetsurenhet schietpoeder schijnt meer ontvlambaar te zijn en sticht vreeselijke rampen. Jan. 1904, de Vienne zinkt32 dooden en 2,100,000 fr. Maart 1904, de kruiser Léon Gambetta breekt zijne schroeven en scheurt zijne romp: 600,000 'fr. Febr. 1905, de kruiser Sully zinkt in de baai van Along 30,300,000 fr. De KerkvervolgingDe Broeders van de Christelijke Leering van de St-Jo- sephskostschool, te Sint-Omaars, zijn dinsdag per bijzouderen trein, met 300 leerlingen en 60 leeraars, naar Sluys, in Nederland, ver trokken. Daar zullen zij eene kostschool openen in den aard van déze, welke zij sedert 50 jaar te St-Omaars bestuurden. Daar ook zullen de Broeders niet meer vervolgd wor den door de partijgangers van de vrijheid Drie genezingen te Gourdes. Drie buitengewone genezingen hebben te Lourdes plaats gehad, waartusschen deze van twee Belgen. SmokkelaarsWoensdag morgend kwam een automobiel uit België bij het tol kantoor te Halewyn. De stoker zegde in dienst te zijn bij M. Miguirdich te Seclin. Daar de bezetsels der wanden de douanen er zoo dik uitzagen, boorde men er eenige ga ten men vond er 136 kilos tabak in. Alles werd aangeslagen en de man aangehouden. Ruzie. Maandag avond ontstond er ruzie in een herberg van den Brandhoek, langs de Vlamertinghekalsiede, tusschen eenige jongelingen. Klacht werd door een hunner bij de politie ingediend die de zaak onderzoekt. Groote keus van alle slach van goed- koope en schoone stoelen in den Bazar bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Het Parket. Vrijdag namiddag is het parket van Yper alhier afgestapt, en zich naar den Wulfhullehoek begeven om er een onderzoek in te stellen nopens een schelf die woensdag laatst op de hofstede van Ch. Beddeleem afgebrand is. ongeval. Woensdag avond is Emiel La- moote, smid dezer gemeente zoo ongelukkig gevallen door het breken van de fourche van zijn velo dat hij bewusteloos op den steenweg bleef liggen. Voorbijgangers von den hem en verwittigden een geneesheer die het slachtoffer seffens de noodige zorgen bediende en de wonden van het aangezicht toenaaide. Lamoote is reeds veel beter.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1