NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN EEN WOONHUIS HOFSTEDEKEN HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. DE POPERINGHENAAR BUITEJIMIIDSGH JJIEUOIS. NIEUWS UIT BELGIE. ZONDAG 25 October igoS. Vierde /aar.Nr 48. Notaris CAS SIER S 5 Centiemen, ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.October. Zon op. Zon onder. ïnschrijvingen Vertrekuren der Treinen: Poperinghe-Y per-Kortrijk 4,48 7,30 9,22 10,34 12, 0—2,12 4,42 7,13 Poperinghe-Yper-Rousselaere. 6,17 7,30-9,22 12, 0-2,12 5,45 7,13 Poperinghe-Yper-Cortemarck. 6,17 9,22 10,34—2,12 5,45 Poperinghe-Yper. Vertrekuren van den Tram: Uit ter hand te koop TE POPERINGHE. TE POPERINGHE. Op Dinsdag 10 November 1908 Openbare Verkooping ST-JAN BIJ YPER, De Rozenkrans op het Slagveld. STA EN LEES! Wreedheid uit onwetendheid. worden ingelijfd POPERMBAAR Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. 25 s. Crispinus, Serafien. 6 ure 24 min. 4 ure 30 min 26 s. Evaristus, Bern ward. 6 25 4 28 27 s. Justus, Frument, Florentia. 6 27 4 26 28 s. Simon, Judas. 6 29 4 24 29 s. Ermelinde, Narcis. 6 31 4 22 30 s. Germaan, Zenobie, Elodie. 6 33 4 20 31 s. Quintinus, Wolfgang, Melania. Vig. 6 34 4 19 Zaterdag 3 October, ten 6 ure 14 minuten 's morgens. Vrijdag 9 October, ten 9 ure 3 minuten 's avonds. Zaterdag 17 October, ten 3 ure 35 minuten 's morgens. Zondag 25 October, ten 6 ure 47 minuten 's morgens. op Van heden tot 31 December 1908. Herbergiers in stad fr. 0,20 op den buiten fr. 0,30 Bijzonderen in stad fr. 0,40 Bijzonderen op den buiten fr. 0,55 Voor Frankrijk fr. 0,80 4,48 6.17 7,30 8,12 9,22 10,34 12, 0—2,12 4,42 5,45 7,13 9,28 Poperinghe-Abeele-Hazebrouck. 6,57 9,19—12, 1 3,56 6,27 Poperinghe-Rousbrugge-Veurne, 7,20 11,10—2,54 6,30 8,33 Poperinghe-Merckem-Dixmude. 7,14 11,15—3, 8 7,35 Elverdinghe-Dixmude, 6, 7 10,13-4,19 7, 5 Yper-Veurne. 4,27 7,47 9,48 *10,35 12,25 3,55 6,40 Zaterdag alleen.Vertrekt van Ypei markt om 10,30. Yper-Kemmel-Nieuwkerke. 5, 0 6,52—12, 4 1,23 3,58 6,20 8,15 ÏMTUTQ meer aan bevelen tegen IU J-j 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. dienstig voor WINKEL gelegen in de Gasthuisstraat, Nr 34, groot f are 7 centiaren. Voor inlichtingen zich te wenden bij Con stant San sen, Noordstraat, te Poperinghe STUDIE VAN DEN om 3 uren ZEER STIPT namiddag, te Poperinghe, op de Groote Markt, ter esta minet - A la Maison de Ville gehouden door den heer Alidore Raekelboom, VAN EEN GOED gelegen ter gemeente Noordwest bij d'herberg HET HEMEL RIJK langs den keiweg van Yper naar Langemarck, groot volgens titel 2 heet. 5 aren 57 cent. Gebruikt door de wed. Auguste Ovyn, met recht van pacht tot 1 October 1909, aan 375 fr. 'sjaars boven de lasten. Verdeeld in 4 koopen zoo volgt. Koop een. - De hofplaats met de gebouwen, hoving, weide en zaailand, bekend bij kadas ter sectie A, nummers 201, 202e, 203b en 204 voor eene grootte van 1 h. 11 a. 17 c. Koop twee. - Noord bij 't voorgaande, eene partie zaailand groot volgens nummer 199 aer sectie A van 't kadaster 34 A 40 C. Koop drie. - Twee partiën zaailand aan elkander happende, te samen groot volgens nummers 218 en 219 der sectie A van 't ka daster 77 A 80 C. Koop vier. - Zuid bij het voorgaande, eene partie zaailand, groot volgens nummer 215 der sectie A van het kadaster 36 A 20 C. 1)2 °)o instelpremie te winnen. De voorwaarden benisten ten kantore NqfariS. van n In de toppen der boomen ritselde de avondwind. Als bevreesd zag de bleeke maan tusschen de drijvende wolken door, en wierp een geheimzinnig licht op de helmspitsen en bajonnetten van twee soldaten, die in de nabijheid van de stad Metz op voorpost stonden. De jongste der twee krijgslieden beefde van ontroering. Nog maar eenige weken volgde hij den Pruisischen adelaar, en al zijn goeden wil, al zijne Hatuurlijke dapperheid konden toch den afschuw niet terugdringen, waarvan zijne ziel bij de reeds aanschouwde moord- tooneelen huiverde. De andere, sedert jaren in dienst, stond star en strak, en doorvorschte de wijde hoogvlakte van Gravelotte, waar thans de wachtvuren van het Pruisische Gardekorps, als een onafzienbare reeks bloedroode fak kels opvlamden, en 's anderendaags het kanongebulder over Frankrijk zou losbreken Zoo stonden zij eenigen tijd zwijgend naast elkander. Eindelijk knielde de oude krijgsman neder en zag ernstig voor zich. Wilhelm, waarom knielt ge in het natte gras vroeg de andere, merkt ge onraad Ik wil bidden, Kareiik wil mijn rozenkrans afbidden, want ik ben nog maar pas aan de helft. Uw rozenkrans Nog sterker huiverde de jeugdige soldaat Rozenkrans Hoe riep dat woord hem als bij tooversiag èen geheel ander tafereel voor oogen, dan hij hier moest bezien Rozenkrans! En hij zag in den geest zijn geboorteplaats, en daar in die lange straat, niet verre van de kerk, een huisje, de woning zijner moeder, die hij nog kortelings verla ten had. In bange zorg had de grijze weduwe haar kind haar eigen rozenkrans bij het afscheid in de hand gedrukt. Bid dien alle dagen had zij gesnikt tusschen hare tranen door. Zat zij nu misschien op dit eigen oogen- blik niet op de knieën om Maria, de Troos teres der bedrukten, haar kind, haar dierbaren Karei, aan te bevelen? O, hadde ik toch beter den raad van moeder opgevolgd, zoo zuchtte hij. En naast zich hoorde hij zijn kameraad, die zachtjes fluisterde en telkens opnieuw de bede herhaaldeHeilige Maria, Moeder Gods, bid voor ons, arme zondaars, nu en in het uur van onzen dood. Amen. - Zondaar Dood mompelde Karei; en angstig rees de vraag bij hem opwie zal mij den hemel openen, als ik morgen kom te vallen, en in mijne zonden sterf En dan, tot zijn grijzen makker zich wendend, zeide hij zacht Wilhelm Wilhelm De oude soldaat kuste .den bruinen rozen krans, maakte het kruisteeken en vroeg Wat is er Wilhelm, bidt gij iederen dag den rozenkrans Zeker! Al van mijne kinderjaren af. Ge kunt niet denken, hoevele gunsten ik daar voor al bekomen heb. Wat zijt ge gelukkig fluisterde Karei beschaamd. Hoe zoo, vriend Kunt gij dan ook niet bidden Denkt ge misschien, dat Maria u niet verhoort? Ik weet het niet. Ik heb zoo weinig gedaan om verboord te worden. Kom, kom, viel Wilhelm hem in de rede, als ge maar begint, zult gij even goed verhoord worden als ik. De jonge soldaat liet het hoofd op de borst zinken en sprak geen woord. Gaf uwe moeder u geen rozenkrans, toen gij moest opkomen? vroeg eindelijk de oude krijgsman. Zeker, deed zij dat. Opnieuw zwegen beiden een oogenblik. Karei, hervatte de oude, brave makker, Karei, wees een man! Morgen zal het bom men regenenmorgen wordt misschien ons lot voor de eeuwigheid beslist. Kom, laten we samen den rozenkrans bidden, dan zal Onze Lieve Vrouw voor ons zorgen. Beiden vielen op de knieënsteeg er wel ooit inniger smeekbede van een slagveld tot Maria's troon omhoog Langzamerhand begon het Oosten te gloei en. Daar begroette een kanonschot den komenden dag een tweede volgde, een der de, vele te gelijk... de strijd was begonnen De dag was voorbij. De ondergaande zon bestraalde de vlucht van het Fransch leger. De laatste salvo's dreunden en maakten nog eenige dooden en gekwetsten. Duitschland kon een nieuwe overwinning in zijn geschiedboek opteekenen. Maar ten koste van hoevele offers! O, neen, dat was geen slag geweest, het was een slachting. De bloem van zoovele dorpen en steden, lag daar geknakt op het met bloed gedrenkte veld. De garde vooral had vreeselijk geleden, en een breede rij van lijken toonde den weg, door- Je krijgers begaan, eer zij bij St Privas, 'n hiA hart der vijandelijke stelling konden doordringen, en op het rookende puin van het verwoeste dorp hunne zegebannier kon den planten, - j. Zij hadden de overwinning behaald, maar nog konden zij niet rusten. Nu werden overal veldhospitalen opgericht en allen, die aan het moordend lood ontko men waren, zochten- thans hunne gewonde kameraden op, die met honderden op het uitgestrekte veld lagen uitgestrekt. Ook Wilhelm, de oude soldaat, was onder de dappere helpers. Wel had hij zelf een schamp wonde gekre gen, wel vervulde het kermen dier afgrijse lijk verminkten zijne ziel met een mateloos wee, maar rusteloos ging hij voort om te helpen waar te helpen viel. Water! water! Ach! in Gods naam, een druppel waterkermde vlak voor hem eene bloedende gestalte, zwart van den kruit damp. Zijt gij het, Karei! Hier, hier is water En vol medelijden zette Wilhelm zijn veld- flesch aan de brandende lippen van zijn vriend. God vergelde 't u, Wilhelm, fluisterde de gewonde. Zijt gij erg getroffen kuchte Karei, het is Geef' mij nog wat wa- Arme vriend Door de long, gedaan met mij!... ter! Een nieuwe teug verfrischte voor een oogenblik den stervende. Maar spoedig kreeg zijn gelaat de akelige strakheid van de dood iedere ademhaling werd zwakkerdoch met verstijvende hand omknelde hij steeds den rozenkrans zijner moeder. Gelukkig, dat ik van nacht met u... gebeden heb, lispelde hij. Maria heeft mij geholpen... ik heb zoo straks nog gebiecht bij den aalmoezenier... Alles is in orde... ik sterf gerust... Zeg 't aan mijne moeder... Een siddering ging door de strammeiede- maten. Karei zakte ineen, zijne ziel vloog van het afgrijselijk slagveld naar de eeuwige rust. Eenige maanden lattr, zat de oude soldaat in Nideggen, bij Karel's moeder. Wel was hare smart groot, en betreurde zij diep het verlies van haren zoon, maar toch kuste zij dankbaar den rozenkrans, van haar kind, door Wilhelm medegebracht. Maria, de góe de Moeder, had toch voor hem gezorgd. Venantius. Pieter. Dag JanGeen nieuws Jan. Ik weet niet veel te vertellen. Pieter.HoeGe ziet er zoo bedroefd.uit scheelt er iets Jan. Hum... d'affairen... d'affairen... Pieter. Gaan ze niet al te wel Jan.Volstrekt niet. Pieter. En nochtans, gij hebt mij ver teld dat de graangewassen eene goede op brengst hebben gegeven, en dat de aardap pels allerbest gelukt zijn. Waarover klaagt gij dan Jan. Ah gij denkt dat er bij den boer van niets anders spraak is. En d'appelen en de peren dan Pieter.Eh wel, er zijn er in overvloed 't is een buitengewoon goed jaar, niet waar Jan. Wie zegt dat Pieter.Maar kijk rondom u, de boomen zijn geladen dat ze welhaast breken. Ga eens naar den boomgaard van mijnen gebuur Bril. Jan.Ja maar, luister eens, ge moet van dien man niet spreken, daartegen kan nie mand op. Ik zeg rechtuit dat kan ik niet begrijpen wat hij uitsteekt, die is de geluk kigste der wereld Pieter. Neen, vriend lief, ge zijt er niet... hij is verstandighij luistert naar den raad van bekwame mannen, en past hem toe; ziedaar de reden van zijn welgelukken. Jan. Ta, ta, ta... ga dat op een ander vertellen, hoor Pieter. Daar is 't, ik ondervind weer eens te meer dat gij koppig zijt, en dat gij naar niemand wilt luisteren, en ik verzeker u dat het dank aan de landbouwlessen is, die Bril bijgewoond heeft, dat hij verstandig boer is geworden; en gij weet zoowel als ik dat hij den dag van heden zeer goede zaken maakt. Jan. Inderdaad, 't is maar al te waar... Eh wel, leg mij eens uit wat hij doet. Ik zou willen beproeven of er geen middel is om dezelfde uitslagen te bekomen. Pieter. En waarom nietVoor wat de fruitboomen betreft, is het noodzakelijk eene doelmatige bemesting te volgen. Ik weet dat gij niets dan beir gebruikt, 't is te zeggen eene onvolledige bemesting, en gij begrijpt gemakkelijk dat de fruitboomen, evenals alle andere planten, insgelijks met verstand moeten bemest worden. Jan. VoorzekerMaar welke meststof fen moet ik dan gebruiken Pietkr. LuistertIn December of Januari strooit ge 500 kgr. ijzerslakken en 500 kaï- nite per hectare, en in de Lente, zoo vroeg mogelijk, in Februari of Maart, volledigt ge deze bemesting door toevoeging van 200 kgr. zwavelzure ammoniak. Indien ge zoo alle jaren wilt te werk gaan, moogt ge verzekerd zijn goede uitslagen te bekomen, en dat met weinige uitgaven, want deze bemesting zal nauwelijks 200 fr. per hectare kosten. Jan.Hartelijke dank, beste vriend, voor uw goeden raad. Ik zal niet nalaten hem te volgen, en ik zal wel zorgen u op de hoogte te houden van de zaak. Dag Pieter, tot wederziens! Pieter.Dag Jan, tot later. J. Aidit. Sommige pakken suikerij VanTieghem- Dupont, Rousselaere, bevatten zeer schoone premiën. Het wiegen van kleine kinderen. Een der oorzaken van de groote sterfte onder jonge kinderen is, naar liet oordeel van vele doctoren, gegrond op jarenlange ervaring, bet schudden en wiegen. Ofschoon tegen dit slaap- en kalmeermiddel voortdurend wordt gewaarschuwd en de gevolgen zich openba ren \in verschillend'" ziekten, ontwaart men nog bijna nergens een afname in de afschu welijke gewoonte, kinderen in slaap te wiegen. Wanneer men een kind wiegt, veroorzaakt men een tijdelijke verdooving, die gevolgd wordt door een korten onrustigen, weinig verkwikkenden slaap. Vandaar een dikwijls ontwaken en schreeuwen van den kleine, die dan slechts door hard wiegen tot kalmte is te brengen. Het kind heeft dus geen vas ten, rustigen slaap, en ook de moeder wordt van haar rust beroofd. De hersens van het kind, vooral bij zeer jonge kinderen,zijn week en vloeibaar: door het wiegen, vooral door het stooten der wiegschommels op den meestal harden vloer, ontstaat een schudding, welker nadeelige gevolgen niet kunnen uitblijven. Deze openbaren zich in braken, onpasse lijkheid, hersenontsteking en soms in bet ont staan van een groot hoofd (waterhoofd). Hoe dikwijls gebeurt het ook niet, dat een wieg omvalt en het kind eruit wordt geslingerd. Eindelijk moet men zich eens de vraag stel len, hoe het een volwassene bekomen zou indien men hem met een volle maag heen en weer schudde of wiegde. Deze zou ongetwij feld spoedig uit de wieg springen om niet ziek te worden (zoo goed als van zeeziekte en wagenziekte, zou men hier kunnen spre ken van wiegziekte). Het zwakke kind, dat niet spreken kan, noch door een gebaar aan zijne ongesteldheid uitdrukking weet te geven, moet in de wieg blijven, al schreeuwt het ook, al kromt het zich van pijn. Ieder mensch gevoelt, na zich te hebben verzadigd, behoefte, zich eenigen tijd in stille rust neer te vlijen, doch het kind is dat genot ontzegddat moet, na te zijn ge spijzigd, in slaap gewiegd of geschud worden Hoe dom, hoe wreed Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. China. Eene Windhoos. Eene geweldige windhoos heeft te Hanoi schrik wekkende verwoestingen aangericht. Drie dorpen zijn gansch vernield; 3,500 huizen zijn tot tegen den grond weggerukt. Er zij» meer dan 2,600 dooden. IMiilippijnsche eilanden. Een tempeest. 300 dooden. De vallei van de rivier Cagayan is door een verschrikke lijk orkaan geteisterd geworden. Men spreekt van 300 slachtoffers honderden huizen werden door den wind omgebeukt en mee gevoerd. De ISaleaii-crisis.Geen oorlog. Verleden week zou men niet anders geloofd hebben, bij 't lezen der groote dagbladpers, dan dat geheel 't Oosten in oorlogslaai zou hebben gestaan. Van in den beginne echter verklaarden eenigen men zal niet vechten vrees maar niet en gaven de reden daartoe op. Ze bedrogen zich niet. Thans is alles gesust. Men zal Turkije zoeken te vergoen, en voor den vorm, door eene Conferentie, het gebeurde doen bekrachtigen. Bulgarië zal onafhankelijk blijven, mits 200 miljoen fr. aan den Grooten Turk uit te keeren. Oostenrijk-Hongarië zal Bosnië en Herzegowina behoudenhet stond in ruil den Sandjak van Novi-Bazar af. Creta zal misschien voor nu zijn wensch niet vol bracht zien en voorloopig bij Griekenland niet worden ingelijfd dat is allicht iets voor eenigen tijd later. Montenegro zal men paai en met eene brok kust langs de Adriazee, en den Turk zelf stilt men met te bepalen dat niemand voortaan hem nog een stuk man tel van het lijf mag snijden», met andere woorden, men waarborgt hem het vrije bezit van 't gene hij nog in Europa aan grondgebied bezit. Misschien nog wordt aan Rusland do vrije doorvaart der Dardanellen verzekerd. Wat de Serben betreft, die zal men op 't omgestort zoutvat laten danseD, ten ware ze zich koes hielden. 't Is gemakkelijk snijden in 's andermans leer zegt het spreekwoord ook hierom is 't dat de opgerezen geschillen zoo gemak kelijk bij te leggen zijn Turkije bekoopt het al en laat het gebeuren, omdat het niet verder kan Waarom is de suikerij Verburgh Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsels bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. STADSNIEUWS. Het parket van Yper is zaterdag na middag alhier afgestapt en heeft zich naar de herberg Het Lammetje begeven om er een onderzoek te doen over de geheimzinni ge inbraak die daar op Maandag 12" dezer plaats had zooals wij in ons laatste nummer verhaalden. Tot nu toe is over deze zaak nog niet verders uitgekomen. Hevig gevecht. Camille en Henri V... die zondag morgen in eene herberg in ruzie geweest waren met Louis en Remi O... wtiren 's namiddags rond 4 ure ter her- bJ>r In Óen Haas in de Pottestraat, toen la,- .t - toernde er ook binnen kwamen. De OU'Ja: j fa kwam seffens op 't tapijt en in een ocjgwenk waren de mannen hevig aan 't vcjehten. Daar zij door de herbergiers buiten ge|?et werden, trokken de woestaards de gvet^ters af en sloegen vensters, venster ramen,^ieur, ruilen, alles in stukken en n (fan giggen dan op de vlucht. Klacht is bij de po*;i q ingediend. Aanho^^ avond door de politie ter herberg De Stads- scliaal aangehouden werd voor landloope- rij, werd dinsdag hiervoor veroordeeld om 5 jaar en 6 maanden te Merkplas te ver blijven. Gebeten. Donderdag namiddag ging M. P. Dhoppe facteur, op eene hof stede van den G. O. II. hoek. Zoo hij van zijn velo stapte, sprong ae hond der hofstede, die vast geketend lag aan zijn hok, in zulk ge weld op dat de keten brak. Het woedend dier vloog D... te lijve en beet hem wreede- lijk in de beenen. Op dezes hulpgeroep kwa men de bewoners der hofstede en verjoegen den hond. D... werd per rijtuig naar huis gevoerd en zal met eenige dagen rust gene zen zijn. Mag men nu velorijden zonder plaat Zietdaar eene vraag welks antwoord ieder velorijder hoeft te weten. Algemeen wordt er gemeend en gezegd men mag rijden zonder plaat vanaf 1 October tot en met 15 februari Dat is mis. Ziehier hoe het juist is. Met nieuwjaar moet ieder velorijder in de bureeien van contributie eene plaat koopen waarop staat het jaartal, het wa pen en de naam der provintie, en het num mer waaronder de kooper op de registers ingeschreven wordt wanneer hij die plaat koopt. Voor zulke plaat was de prijs dees jaar 6 frank aanstaande jaar zal het maar 5 fr meer zijn. Welnu van 1 October van elk jaar tot 15 februari daaropvolgende mag men rijden zonder zulke plaat maar bij gebrek aan deze genummerde taksplaat moet men aan zijn velo eene plaat hebben met zijnen naam en woon er op. Men mag dus rijden zonder taksplaat maar niet zonder naamplaat. Natuurlijk als men eene taksplaat aan zijn velo heeft vervangt dit de naamplaat. Zondag werden er te Poperinghe eenige velorijders door de gendarmen in over treding genomen, omdat zij noch van taks- noch van naamplaat voorzien waren. Dat de belanghebbenden dus opletten, wil len zij niet gestraft worden. Lijn Dixmude- Yper-Poperinghe. Sedert 15 October rijdt de trein 37, twintig minuten later en vertrekt nu uit Poperinghe om 7,35 ure 's avonds. ALJLE Parfumerie, reuk- en artikels voor 't liaar aangaande, kan men verkrijgen In den Bazar bij Sansen- Decorte, Poperinghe. Croinbeke. Dief ten. In den nacht van 14 tot 15 October is er eene schoone nieuwe egge gestolen bij Th. Deschuytter, landbouwer. Dit landbouwgetuig was op het veld blijven staan om 's anderendaags het werk voort te zetten. Bij M. Ad. Denys, gemeente-secretaris is er een allerbeste biekorf gestolen. De korf was goed voorzien van bieën en zeem. Westvleieren. Brand. Zondag rond 5 1/2 ure 's avonds is er brand ontstaan in den graanschelf van Fr. Lamaire. Niet tegenstaande den spoed om te blusschen zijn er nog rond de 2000 tarweschoven opge brand. Boonen en haver zijn nog kunnen gered wordenschade 100 fr. De oorzaak is onbekend en er bestaat verzekering. ftlerckeiii. Dronkaards. Eenige drinkebroers dachten zich Zondag nacht te vermaken met op de deur te stampen en op 't venster te slaan van eenen winkel te midden der Sidronius Hosschius plaats. Nietttegenstaande vermaningen en bedrei gingen gingen die in hun laakbaar werk voort. Doch wat was het einde De gendarmen, verwittigd, haastten zich een der belhamels achter de grendels te stoppen. Altijd dien drank Dien ongelukki gen drank. Wylscliacle. Botsing. Maandag rond 7 ure reed de voerman van M. A. Cas- teele, maalder, met eene kar kolen over de tramlijn van Meenen naar Waasten. Juist kwam een koopwarentrein van Waasten aangestoomd en botste op de kar welke door den schok gansch verbrijzeld in een gracht geslingerd werd. Alles bepaald zich bij stof felijke schade. De voerman en het peerd bekwamen geen letsel. Van den tram werden bijna al de ruiten verbrijzeld. Bixscliote. —Geheimzinnige zaak. De geheimzinnige daad, gepleegd op Eudoxie Lebbe, heeft nog geene aanleiding gegeven tot verdere ontdekkingen. Alle opzoekingen zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. - Groote keus van alle slag van goed- koope en schoone Stoelen, in den Bazar bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Coricmarck. Bloedig gevecht. Dinsdag namiddag is het parket van Brugge alhier een onderzoek komen doen over eene bloedige vechtpartij die daags te voren had plaats gehad. Een tiental dronken jongelin gen waren in ruzie gekomen en een hunner, zekere D'Haen, die met een riek gewapend was, begon plotseling met zijn wapen rond te draaien en trof een zijner vrienden, Oscar Paggi, 23 jaar, aan hot hoofd. Deze viel neer als een blok, vreeselijk gekwetst. Men droeg hem bewusteloos in de herberg, waar hij dinsdag morgend stierf, zonder tot het bewustzijn weergekeerd te zijn. De dader had de vlucht genomen, doch hij is sedert ontdekt en aangehouden. üloeskrocn. Val. Vrijdag mor gend, rond 7 ure, was de meester-schalie- dekker A. Deveugle aan het werk op het dak van het huis Nr 21 op den St-Pieters- koer, nabij de Groote Markt. Eensklaps ver loor hij het evenwicht en viel van eene hoogte van 3 meters. Aanstonds werd een geneesheer ontboden, die den gekwetste de eerste zorgen toediende, waarna men hem naar zijne woning, in de Schoonzichtstraat, droeg. De man, die de ruggraat gebroken was, is dinsdag morgen overleden Assisen van West-Vlaanderen. tijd van 1908 voor de assisen van West- Vlaanderen, onder het voorzitterschap van M. den raadsheer Dumortier, opgeroepen worden. Maandag 26, dinsdag 27 en woens dag 28 October Vandevoorde Gustaaf, be schuldigd van diefstallen met bezwarende omstandigheden openbaar ministerie M. Deiescluze, substituutadvokaat Mr Kervyn. Donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 october De Blieck Romanie, beschuldigd van moord openbaar ministerie M. Soe- nens, substituut advokaat Mr Dugardyn. Maandag 2 november en volgende dagen Vannesto Jan, beschuldigd van vrijwillige brandstichting openbaar ministerie M. Declercq, substituut advokaat Mr Paul Fraeys. JMeulebcke. Een opvolger van Baehelandt. Gevaarlijke aanhouding. Sedert verscheidene maanden, was do gendarmerie van Meulebeke op zoek naar eenen gevreesden bandiet Jakke Landuyt, die zich verscholen hield in de uitgestrekte bosschen van den burggraaf senator de Jonghe dArdoye, waar bij onderaardsche bergplaatsen voor allerhande wapens en schietvoorraad had, geheime spelonken voor dag- en nachtverblijf. Die gevaarlijke kerel, 40 jaren oud, kloek, struisch, rap, loos en boos, was de schrik van de streekiedereen kende hem als een dief, een brandstichter, een roekeloozen kerel, tot alle aanslagen en misdaden bereid. Deze toestand duurde reeds sedert talrijke maandende omstreken waren onveilig, bijna gelijk in den tijd van Baekelandt en zijne rooversbende. Deze gevaarlijke toe stand moest volstrekt een einde nemen. Op hooger bevel van den algemeenen pro cureur des konings te Gent, werden de gen- darmeriën belast alle middelen in het werk te stellen om den gevreesden bandiet gevan gen te nemen. Twee mannen der brigade van Thielt, als eenvoudige werklieden ver kleed doorkruisten de bosschen van Ardoye gedurende vier dagen, zonder echter ergens een spoor van Landuyt te ontdekken. Den vijfden dag, rond 2 ure namiddag, toen de gendarm Ad. Yan Neer, als schil- dersgast verklad, op zoek was in de bos schen, terwijl zijn wapenbroeder Desmet een verderen kant doorkruiste, ontwaarde hij, op korten afstand den gevreesden bandiet, gewapend met een knuppel. De zoogezegde schildersgast naderde stil en vreedzaam lijk een eenvoudige wandelaar. Plotselingspringt bij op den bandiet toe, keert den slag van den knuppel af met zijn opgestoken arm, grijpt Landuyt by de keel en houdt vast wat hij gegrepen heeft. De twee mannen worste len een kwart uurs lang, doch Landuyt moet het onderspit delven. Van Neer houdt hem in bedwang, totdat zijn wapenbroeder, op het gerucht toegesneld, den overwonnen bandiet helpt in de boeien klinken. Jakke knarsetand van spijt en razernij en roept woedend uit 't Is wel dat gij mij verraderlijk aangevallen hebt, anders waart gij doodgeschoten vooraleer gij mij op tien meters afstand kondet naderen. Onder de worsteling werden Van Neer en Landuyt beide gewond. Deze laatste is thans in het gevang opgesloten. In de streek was eikendeen voor de ruwen bandiet zoo bevreesd, dat bij 't nieuws zijner aanhouding een zucht van verlichting uit veler borst is opgestegen. Wat erger is, men beweert dezen gevaar lijken Jakke» gezien te hebben op het grondgebied van Moorslede den dag van den schrikkelij ken aanslag op bet kleine dochter tje Augusta Van Aelst, wonende op het ge hucht Koekuit, den 29 augusti laatst. Het signalement van den walgelijken misdadi ger beantwoordt aan dit van Jakke Landuyt en deze is reeds meer dan eens veroordeeld geweest voor aanslag op de zeden. Kortrijk. Overreden. A. Van Becelaere, geboren te Meulebeke, stoker bij deD ijzerenweg, die dinsdag namiddag, rona 3 ure, met den trein uit tngelmunster in de statie aankwam, is beide beenen afgereden. Dr Peeters, die in den trein zat, en Dr. An- theunis, geneesheer der statie, dienden den ongelukkige de eerste zorgen toe. Het slacht offer werd vervolgens met eene draagbaar naar het gasthuis gebracht waar de twee verminkte lidmaten afgezet werden. De on gelukkige is 's avonds in 't hospitaal overle den. Het slachtoffer was een brave jongen en ging binnen kort trouwen. Brussel. Groote Brand. Een geweldige brand woedt in het post- tele foon- en telegraafkantoor der middenpost te Brussel. Later.Men heeft den brand seffens kun nen overmeesteren. Slechts een deel van het dak is afgebrand. De diensten gaan regel matig voort. Antwerpen. Schielijke dood van Burgemeester.M. Hertogs, burgemeester van Antwerpen, is zondag namiddag, rond 4 ure, plotselings gestorven. Hij bevond zich op het concert van de Koninklijke Harmonie, toen men hem eensklaps zag verbleeken en neerzakken. Men droeg hem in eene naburige zaal doch al de zorgen waren nutteloos; M. Hertogs was dood bezweken aan eene hart ziekte. St Truiden. Schrikkelijk Iram- ongeluk. Op de lijn van den buurttram St Truiden -Thienen zijn Zaterdag twee trams op elkander geloopen. Het ongeluk gebeurde te Dormael. Eene vrouw was op den slag doodde twee machienisten en de stoker C. Claes waren de borst ingedrukt en er is voor hen maar bitter weinig hoop. Eene koopvrouw in vee moest ter plaats de beide beenen afgezet worden de toestand der arme vrouw is zeer erg. Bijna al de reizigers van de twee tranis zfjn gekwetst en onder hen zijn er verscheidene zoo erg getroffen dat men wanhoopt hen te redden. Huishoudsters Opent de oogen indien gij goeden koffie wilt maken, eischt de chicorei der Trappisten Vincart-Silly 1 Weigert namaaksels.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1