NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, BOOMEN ZWARE BOOMEN WOONHUIZEN BOOMEN Sparren BERICHT. verschijnende den Zaterdag namiddag. HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD flop- en Tabakkuieekers, MEUBELS LANDBOUWBELANGEN. BU1TENLANDSCH NIEU0IS. NIETS NIEUWS UIT BELGIE. ZONDAG 2g November igo8. 5 Ce«tiemen= Vierde /aar.N' S3. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Hei haalde Annocen volgens o vp reen komst Eerste Taps, Bollingen en tlerbergkermissen mits betaling van 25 c". Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Her bergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 Voor Frankrijk fr. 4,(K) Alle Annóneen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in bet blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat,* 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.November=December. Zon op. Zon onder. Notaris PEEL te Rousbrugge=Haringhe. Dinsdag 1 December 1908, TE gTAVELE, Openbare Ver hooping IZ»** koopen Dinsdag 8 December 1908, Populieren, Klemmers, Iepen, Eiken en allerschoonste Hollanders, meestal van 1m60 tot 2m20 omtrek. VAN Notaris HAGH'EBAEKT, öp Dinsdag 1 December 1908 Openbare Verkooping MET ERF, TIE PROVEN. Behoud van samenvoeging. Deurwaarder EO IJLEN, Maandag 30 November 1908 te Alvei'inghem, Oeren en Forthem, Zeer merkweerdige Koopdag Te Koopen Deurwaarder VUYLSTEKE, Dinsdag 1 December 1908, Opebare Verkooping van Wl N KELGERI EF, H ERBERGGERI EF, LANDALAAM, ilMMffnr-ih hólnat De jonge dochter in de samenleving Al wie zich laat inschrijven op voor 't jaar 1909, zal het blad van nu lot Nieuwjaar koste loos ontvangen, mits de in schrijvingsprijs voorop te >e talen. Sterfgevallen. GooteMarkt. 18. POPERINGHE. zoofveel menschelijke troost opbeuren kan. r worden ingelijfd DEÏOTSE EH4AR INSCHRIJVINGSPRIJS Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 29 Advent, s. Sabyn, Radbod, Saturinus. Maandag 30 s. Andreas, Justinara, Zosimus. Dinsdag 1 s. Eloy, Proculus, Nathalia. Woensdag 2 s. Pauline, Bibiana, Aureliana. Donderdag 3 s. Franciscus-Xaverius. Vrijdag 4 s. Barbara. Zaterdag 5 s. Sabbas, Crispina. Eerste Kwartier. Maandag 30 November, ten Volle Maan. Maandag 7 December, ten 9 Laatste Kwartier. Dinsdag 15 December, ten 9 ure 22 min. 23 25 26 27 29 30 9 ure 44 minuten ure 44 minuten 's ure 13 minuten 's 3 ure 41 min. 40 39 39 38 37 37 's avonds, avonds, avonds. leven lang St Catbarina's feestdag te vieren De getrouwde vrouwen die deze regels onder de oogen vallen zullen in deze eenig- zinds haar portret van vroeger ontwaren, gelukkig voor haar indien zij tot den dag van huwelijk zelfde schoonen titel van jonge dochter bezaten,'t is hetgene ik aan alle toe komstige vrouwen wensch uit de volheid van mijn Kristen hertLouis Kindt. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Woensdag 23 December, ten 11 ure 50 minuten 's morgens. Woensdag 30 December, ten 5 ure 40 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN i. om 1 ure juist namiddag, bij den Hoogen Waeyenburg, ter hof steden bewoond door de heeren Henri en August Coene. van klemmers, hollanders, olmen, populie ren, wilgen, eiken en esschen van 1 m30 tot 2m20 dik. Vergadering ter hofplaats van d'heer Henri Coene, nabij den steenweg van Rous- brugge naar Crombeke. II. om 1 ure juist namiddag, TE ^T,\¥EI Openbare Verkooping 130 koopen waaronder I. Ter hofstede van d'heer Edouard Debaenst- Butaye, legen de dorpplaats van Stavele II. Ter hofstede van d'heer René Vandenbus- sche nabij het Stavelhoekje. Vergadering ter hofstede van genoem den heer René Vandenbussche. Tijd van stellen. e STUDIE VAN DEN TE PROVEN. om 4 ure namiddag, ter herberg DE STER" bij de weduwe Camerlynck, te Proven plaats. van 2 aaneenhoudende Eerste Koop. Een WOONHUIS met afhankelijkheden en 2 aren 48 centiaren be bouwde erf en hof, staande en gelegen te Proven, nabij de Plaats. Gebruikt door Frederic Saesen, aan 4 fr. te maande, boven de lasten, zonder pacht. Tweede Koop.Een WOONHUIS met stalling en gerieflijkheden en 92 centiaren bebouwden grond en hof. Gebruikt door Jules Devos, aan S fr. 50 te maande, boven de lasten, zonder pacht. 1)2 p. °)o Instelpremie. betaling mits goede borg te KANTOOR VAN DEN TE VEURNE. om 12 uren zeer stipt 's middags, ter hofsteden van Theophiel Dekien. Camille Nlooren, Louis Verhaeghe, de hinders Lib- brecht, Auguste Begein, Désiré Seryn en Au- guste Deschuytter, van 150 koopen Wilgen, Populieren, Olmen, Klemmers, Hollanders en Eiken waaronder zeef vele van lm60 tot 2m30 omtr. De vergadering in d'herberg De Her derin bijJéröme Torhoudt, keiweg Alve- ringherii-Oeren, om 11 1)2 uren. VOOR Zich te bevragen bij JLiles Aoyez, boschwachter, POELCAPELLE. KANTOOR VAN DEN TE POPERINGHE. om 1 ure stipt namiddag In den witten Hert bij Charles Plaete- voet, Woesten kalsiede, BESTAANDE IN Schoon kerzelaren bed en lavabos, stoelen, tafels, waschkuipen en alle slach van keu ken gerief. Rayons, schoven, toog, kaaskasse, koffie molen, enz. Schoone stoof, toog en buffet, vuurpotten, spoelbak, pinten, glazen, enz. Alles met gereed geld. L, Goor 't ambt van den Deurwaarder iLVl.STJ'KM met deze vendüie en Wij noemen de wereld een tranendal en dien naam is niet erg misplaatst. Het Kris- tendom als Goddelijke instelling heeftsteeds getracht 's menschens lijden zooveel mogelijk te verzachten en die edele taak viel bijna altijd de vrouw te beurt. En inderdaad, waar lijden te verzachten is, vindt gij de vrouw die optreedt in den vollen glans van haar minnend hert! Op den eersten rang vinden wij de ldoos terzuster, nederig en rein heeft zij uit zuivere liefde aan 's werelds schijngenoegten vaarwel gezegd. Ouders en familie verlaten om daar waar de gehoorzaamheid haar leiden zal dat Apostelschap uit te oefenen wat Haar aan gewezen isVolgt ze maar als schoolmees teres zal zij die kleine ruwe dorpsmeisjes wel weten zóó te plooien rnet die edele krachtdadige maniereigen aan Haardat de Ouders zelf er over verbaasd slaan die fijngevoelige zachtzinnigheid aan de liefde vand en God des Tabernakels zelf ontleend Als ziekezuster zal ze nog liefst optreden omdat er nog meest lijden te verzachten is en meermaals zal zij er in gelukken door Hare engelachtige goedheid eene verdwaalde ziel tot dien God terug te brengen die Haar zooveel goedheid leerde In de ziekenhui zen aan 't bed der lijdenden gezeten zal zij altijd troost en opbeuring aan t ontmoedigde men'schenkind brengen Op 't oorlogsveld in de verzengde streken van den Evenaar in 't midden der barbaarschheid, volgt zij onverschrokken den Missionaris, overal vindt men ze omdat overal smertte lenigen is en de broederlijke liefde te beoefenen valt Op den tweeden rang komt de Jongedoch ter die aan 't huwelijksleven verzaakt om God aangenaam te zijn en, uit kinderlijk liefde, hare Ouders voortdurend behulpzaam te zijndat hert nochtans dat zoo bemint zal zich nooit geene vreemde liefde toegeven alles is voor die duurbare wezens aan wie zij naast God alles verschuldigd isAanzie haar eens in hare onafhankelijke vrijmoedig heidharen helderen blik is voor iederen manspersoon eone soort vernedering.Vrucht van 't Kristendom, bloem der Heilige Kerk blijft zij door hare handelwijze den troost der huisgezinnen die het geluk hebben haar te bezitten! Iedereen begeert haar, maar niets ontstelt haar hert, de edelste kinder plicht blijft steeds haar eenig doelwit! Voor de edele kloosterzuster buig ik het hoofd, maar voor u, o maagd, in 's wereldsgewoel verblijvende, buig ik het even eerbiedig De derde soort zal ik eenvoudig rangschik ken onder den naam van gedwongene jonge dochters! En inderdaad in onze streek be staat die' dwaze gewoonte dat de dochter door den jongeling moet ten huwelijk ge vraagd zijn en zoo min of meer verplicht is van iemand te aanveerden die juist niet geheel aan hare verwachting beantwoordt Wie dan allezindelijk is blijft nog al eens... zitten Daar is juist geen groot ongeluk in gelegen, maar 't is clikwijis de oorzaak dat vele jonge dochters verplicht zijn hun Begraving van M. Alidore Raekelboom. -- Woensdag morgend om 9 ure had de be graving plaats van M. Alidore Raekelboom, echtgenoot van Vrouw Georgine Rouseré, in den nacht van vrijdag 20 tot zaterdag 21, schielijk overleden. Talrijk waren vrienden en kennissen tot den lijkdienst opgekomen, om den afgestorvene eenen laatsten groet te brengen en op zijn graf te bidden. Op het kerkhof werd te midden eener plechtige en aandoenlijke stilte, door den heer Achille Invloed van het licht op de huisdieren. De lucht, die door het dier ingeademd wordt, moet zoo zuiver mogelijk zijn en mag geene voor de gezondheid nadeelige gassen bevatten, wat in stallen, waarvan deuren en vensters lang gesloten blijven, wel eens kan voorkomen Maar behalve frissche lucht heeft het dier ook licht noodig. De verlichting onzer stallen laat evenwel nog al veel te wenschen over, en toch is het licht eene groote vereischte voor eon opgewekt en gezond leven. In het volle licht is de adem haling krachtiger, de stofwisseling sterker. Er wordt meer koolzuur ingeademd, waar uit volgt dat er meer voedsel wordt verbruikt. In het volle licht is dus ook de spijsvertee- ring krachtiger en doet de behoefte aan voedsel zich meer gevoelen. Waar men zich| Lermytte", tooneelmeester der maatschappij dusop het doel toelegt een veeras tekweeken j van Rhetorica Langhoirs-Victorinen en met een levendig lichaamsgestel, met gezon- hi name dezer Maatschappij, de volgende de sterke organen, dat over eene behoorlijke^ lijkrede uitgesproken mate van weerstandsvermogen kan beschik ken, daar moet dus, behalve voor goede voeding en versche iucht voor de ademhaling, ook voor het noodige licht worden verzorgd. Het is iets anders, wanneer het ons te doen is om de aanzetting van het vleesch en vet.. Als er in het volle licht meer voor de stof- Mijne Heeren, De droevige plechtigheid die ons heden hier vereonigd, iseen bewijs van's menschen broosheid. Sedert eenigen tijd wordt de maatschappij Langhoirs-Victorinen op eene zeer gevoelige wisseling noodig is, dan spreekt het vanzelf, pvij ze in hare duurbaarste belangen getroffen, dat er van het voeder minder in 't lichaam N 1 verscheidene der beste confratersnaar wordt afgezet,tenzij men het voederrantsoen hunne laatste rustplaats vergezeld te heb bel angrijk vermeerdert. Bij mestvee wordt het geval dus eenigzins anders. Daar moet men vleesch en vet voort brengen. Wat er voor eene verhoogde adem haling noodig is, is dus als verloren te beschouwen, want hot ligt toch in de bedoe ling v«a eiken -veehouder cm van lm tra sterkte voeder zooveel mogelijk weer terug te ontvangen. Voor melkvee is het licht onontbeerlijk een voortdurend opgewekt lichaamsgestel jdwendig de melkafscheiding bevor deren. Ook de paardenstallen moeten goed ver licht zijn, maar de hokken en stallen voor het mestvee slechts matig. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-SilIy. Dépót bijgebr. Delhaize Moncarey-Sansen. M. Leo Vandenpeereboom, gemeente- aadslid te Yper, is zondag aldaar overleden. De afgestorvene, dio ook lid was van de kerkfabriek van Sint-N ikolaas en van het weldadigheidsbureel, was te Yper geboren den 9 October 1842. Hij was een over tuigd en ieverig katholiek; zijn afsterven zal algemeen betreurd worden, vooral door de armen.' Frankrijk. Het beste van de twee. M. Hutin, de schismatieke pastoor van Culey, komt klaar aan zijne volgelingen te bewijzen wat het best is, katholiek of schis matiek te zijn. Zijne moeder lag zaterdag op sterven en hij ging persoonlijk den katholie ken pastoor van Guerpont, den Z. E. H. Simon, verzoeken zijne moeder de HH. Rechten te komen toedienen. Mad. Hutin is eenige uren later in de christelijkste gevoe lens gestorven. De daad van M. Hutin vereert hem, want, om aan den laatsten wensch van zijne ster vende moeder te voldoen, heeft hij niet geaarzeld zich zeiven zedelijk te dooden. Doch daardoor ook bekent hij dat hij de priesterlijke macht niet bezit om de sakra- menten van de Katholieke Kerk toe te die nen. Ongetwijfeld zullen zijne volgelingen nu inzien dat zij eene slechte zaak dienen. Pracht- en gewone Meubelen en Stoelen in den Bazar bij Sansen-Decorte Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Engeland. Somber oordeel. 't Voorname Engelsch blad The Times* in een hoofdartikel, den internationalen toe stand besprekend, trekt er het redelijk zwartgalligoordeel uit, dat de tegenwoordige toestand niet alleen in, maar ook buiten Europa zooveel brandstof oplevert, dat elke voorzichtige regeering zich tot alles voorbe reiden moet. Verschrikkelijk drama. Zaterdag 1.1. is het kwartier der dokken te Londen door een verschrikkelijk drama in opschud ding gebracht. Gedurende de afwezigheid zijner vrouw, heeft een dokwerker zijne vijf kinderen inet een scheermes aangevallen. Hij doodde er drie en de andere twee werden doodelijk gekwetst. Vervolgens sneed de moordenaar zich de keel over. Ituslaiiri. Honderd visschers op zee verdwenen.Ten gevolge van de vroeg tijdige koude en het geweld van den wind in de provincie Astrakan, zijn een honderd tal visschers in de Kaspische Zee meegevoerd en spoorloos verdwenen. Men vreest dat al deze ongelukkigen omgekomen zijn. Halte. Een schip in brand. De engelsche stoomboot Sardinia is op een mijl afstand der haven van Malte in vuur geschoten. De zee stond hol en belette de spoedige hulp. Op het schip waren 10 Euro- peaansche passagiers en 140 Arahen. Twee Europeesche passagiers, honderd Araben en achtien matrozen zijn omgekomen. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt dan üe VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A ben, hadden wij de vroegtijdige dood te betreuren van een onzer meest gevierde spelers, en nu helaas, heeft de dood haar ver nielingswerk voortgezet door een onzer ijverigste bestuurleden, in den bloei der Ijaren, uit ons midden te rukken. ia naam der Maatschappij- kom ik eene laatste hulde brengen, een laatst vaarwel zeggen aan den duurbare afgestorvene. Sedert lange jaren maakt hij deel van onze gilde en heeft als tooneelspeler en bestuurlid ontelbare diensten bewezen. Toen hij nog de planken van het tooneel betrad, wist hij door zijne goede uitspraak en zijn gevoelig spel de gunst der toehoorders te verwerven en den naam. der Victorinen te verheffen. Maar het is vooral als bestuurlid, als raad gever, dat wij in hem een gevoelig verlies komen te onderstaan. Al de spelende leden weten met hoeveel wijsheid, met hoeveel talent zal ik zeggen, hij alle gepaste midde len wist op te sporen en aan te wenden om de opvoeringen te vergemakkelijken. Hij wist altijd zulke goede tooneelschikkingen te nemen en alles zoo wel voor te bereiden en aan te leggen, dat wij welhaast, evenals in de groote steden, ons theater op zicht hadden kunnen veranderen. Het is dank aan zijn vernuft en zijn wijzen aanlegdat de tusschen- poozen zoo zeer konden ingekort worden en dat het geacht publiek met zooveel vol doening over onze vertooningen sprak, om dat zij altijd rond 11 ure geëindigd waren. Deze goede opvattingen zullen niet verlo ren gaan; wij zullen er ai het mogelijke voordeel uittrekken. Nooit was hem iets te veel of te lastig waar het den vooruitgang en den voorspoed der Langhoirs - Victorinen aanbelangde, waar er te streven viel voor den bloei der gilde. Nooit deed men, zonder goed gevolg, beroep op zijne welwillendheid als er spraak was van tooneel en kunst, van het welzijn onzer maatschappij. Wij verliezen dus in hem een goeden con frater, een trouwen raadgever, een oprechten vriend, een verkleefd bestuurlid, altijd bereid om ons in alles te helpen en bij te staan met woord en daad. Is onze droefheid groot en onherstelbaar hoe groot moet dan de droefheid zijner duur bare gade wezen. Immers gedurende de acht jaren welke hij met haar in den huwelijken staat heeft over gebracht stelde hij alles in het werk om haar voldoening te verschaffen, om haar gelukkig te maken, om haar eene toekomst zonder doornen voor te bereiden. Waarom dan, o wreede dood, ons zoo vroegtijdig dien achtbaren confrater ontno men? Waarom na zooveel gevoelige slagen ons nog dezen steun ontrukt? Waarom doof gebleven aan de snikken eener rampzalige echtgenoote. Waarom HelaasDoch troos ten wij ons met de gedachte dat wij hem in een beter oord zullen terugvinden. Geachte vriend Alidor, is uw persoon uit ons midden gerukt, uw aandenken zal steeds in eere gehouden worden. Vaarwel, duurbare Confrater, in naam der Langhoirs-Victorinen. in naam van al de deelnemende gilden en al uwe vrienden. Vaarwel Vaar eeuwig wel Lijkdienst voorM. Adrien Monteyne. Donderdag morgend had om 10 ure. in St-Bertens Kerk te Poperinghe, een plech tige lijkdienst plaats tot lafenis der ziel van M. Adrien Monteyne, de ongelukkige kadet ,Van het Belgisch schoolschip, in Zuid-Afrika dan den Kaap De Goede Hoop op 16 No vember omgekomen, in de omstandigheden welke wij in ons laatste nummer verhaalden. Eene groote massa volk, getroffen door de tragische dood van den moedigen jonge ling, en zijne deelneming willende toonen aar* het droevig verlies welke de alom ge achte familie ondergaat, woonde den lijk dienst bij en stortte vurige gebeden tot lafenis iijljer ziel. Moge dio aigemeene deelneming MONTEYNL,! net in rouw gedompelde gezin troosten, voor STADSAIfXWS. - De Cecilia feesten bij hel Muziek der Sapeurs-Pompiers. Zooals gewoonte heeft ons stadsmuziek dit jaar zijn best ge daan om het patroonfeest der gilde zoo lui sterrijk en terzelfdertijde zoo aangenaam mogelijk te vieren. Zondag om 1 ure had in' den katholieken kring het jaarlijks ban ket plaats waarop de Heeren Burgemeester, Schepenen eu Gemeenteraadsleden, vele eereleden en al de werkende leden van 't muziek tegenwoordig waren De opgediende beetjes waren echt lekker en fijn en 't was genoeg te bestatigen dat ze in den smaak vielen der muziekanten. De meeste gulhertigheid en vriendelijkheid heerschte onder de aanwezigen. Verscheide ne heildronken werden ingesteld en menig glaasje wijn werd hierop geledigd Na zich onder elkander wel verzet te hebben trokken allen stillekens er van onder, geheel tevre den over den eersten dag. Maandag om 11 ure werd een sérenade gegeven voor den heer Burgemeester, 's Na middags werden eenige 'confraters herber giers bezochten 's avonds had eene prachtige prijsbolling plaats voor de Damen en dc Juffers der huisgezinnen van de leden van 't muziek. Vele prachtige prijzen werden er verbold en na de bolling wilde iedereen nog een poosje blijven om zich nog wat te ver maken. Alle goede zaken zijn drievoudig, zei de man, en 't is ook alzoo met de Cecilia-feesten bij het Muziek; drie dagen. Den dinsdag namiddag werden nog eenige confraters bezocht en om 5 1/2 ure 's avonds had in den Katholieken Kring een toon en tooneelkundig avondfeest plaats. "De leden wareft zeer talrffft opgekomen en de ruime zaal was proppensvol. Het concert heeft onder alle opzichten de toe hoorders ten uiterste bevredigd en mag een echt prachtig avondfeest genoemd worden. Al de vertooningen werden op meester lijke wijze uitgevoerd en de wakkere spelers halen eere van hun werk, ook bieden wij hen uit ganscher herte onze welgemeende gelukwenschen. Om 10 1/4 ure was de vertooning geëin digd en na nog een verzettigeu avond door gebracht te hebben vertrok iedereen blij en welgezind naar huis, verlangende om een beetje rust te mogen genieten. I„icfhel»S»ers van gezonden café maken gebruik van suikerij Van Tieghem- Dupont, Rousselaere. Crombeke.Diefstal.In den nacht van 20 November zijn er bij M. Jules Denys 3 schoone vette konijnen gestolen geweest. ISevercn-aan-Tzes*. Zeldzaam. Als eene meldensweerdige zaak seint men kons het volgende uit Beveren. Op 22 No vember laatst, is alhier geboren Adrienne Rysson, dochter van Emile en Marie Debeir, Wat niet veel gebeurd, is dat de moeder van het kind, even als de moeder en de grootmoeder dezer, ook alle drie op denzelf den dag, 't is te zeggen op 22 November, verjaren. Loere. Ongeval. Verleden week gingM. Wyckaert, bakker,'s morgens vroeg om eenige bundels hout te halen van een vum me en daar doze nog al hoog was, nam hij eene ladder mede, stelde die tegen de hout- vumme en klom erop. Toen hij boven op de ladder gekomen was, schoot deze weg: M. Wyckaert viel in den put der weide en zonk tot aan het hoofd in het water en het slijk. Niettegenstaande al zijne pogingen kon de ongelukkige zich niet losmaken en daar gee ne hulp opdaagde begon hij te roepen. Maar niemand hoorde hem. Verwonderd over zijn lang wogblijven, ging de vrouw zien waar haar man was en vond hem in zijnen neteligen toestand ver steven van de koude, was M. Wyckaert uitgeput en kon niet meer roepen. Verschrikt ging Mad. Wyckaert seffens hulp zoeken en weldra was de smid met knechten ter plaats en gelukten zij erin M. Wyckaert uit den put te trekken en binnen te dragen. Het slachtoffer was buiten kennis gevallen zijne kleederen werden opengesneden wijl men in haast Pastor en Geneesheer ging verwittigen. Beide waren seffens ter plaats en gaven den drinkeling de noodige hulp. Na lang werken kwam M. Wyckaert bij spraak en kennis terug en gevoelde zich weldra gansch her steld, tot groote voldoening van vrouw en kinderen. HuishoudstersOpent de oogen indien gij goeden koffie wilt maken, eischt de chicorei der Trappisten Vineart-Silly Weigert namaaksels. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Komen. Vreeselijh ongeluk. In de statie van Fransch-Komen gebeurde zater dagavond, een vreeselijk ongeluk. De trein naar Belgisch-Komen was juist vertrokken, toen men op de spoorlijn een man uitgestrekt zag de ongelukkige was door den trein verpletterd, 't Was de genaamde E. Gahide, 28 jaar en wonende in de Cilé Saint-Eloi. Hij ademde nog zwak, doch eene uur later stierf hij in het gasthuis hij was de linker kant van het lichaam letterlijk vermorzeld. E. Gahide was van zijne vrouw gescheiden en woonde bij zijne ouders. Kort rij k. Gefopt. Een gevangene met name Henri Priem heeft de parketten van Kortrijk en Brugge een leelijken toer gespeeld. Uit de gevangenis van Brugge schreef hij eenen brief naar den procureur des konings, waarin stond dat hij de bergplaats kende van eon aantal voorwerpen, voornamelijk kerksieraden, door hem en drie andere, wel ke in Frankrijk verbleven, gestolen. De rechters deden hem uit de gevangenis halen cn reden met hem naar de aangeduide plaats in een boscii te Ituddervoorde; maar toen meïi daar kwam, verklaarde hij blij te zijn, dat hij eene goede wandeling had ge daan en dat hij de juiste plaats zou aandui den als zijne medeplichtigen er bij zijn. Cool kerke. Ter dood veroordeeld. Plot Assisenhof van het Noorderdeparte ment heeft, bij verstek, den genaatnden Schaépdrijver, geboren te Cool kerke, ter dood" veroordeeld. In juli 1. 1. had Schaep- drijver, te Hautmont, zijne verloofde bij middel van 6 revolverschoten vermoord. Ssiucskei'kc.Verbrand. Zekere Amand Sanders, die in de suikerkokerij van genoemd dorp werkt, was aan de ketels be zig waarin de zoete waar stond te zieden, toen eensklaps het deksel van zoo een ketel sprong. De arme man werd door het uitspattende vocht over het heele lijf' verbrand. Hij stierf' een half uur later ten gevolge van zijne af schuwelijke wonden en onderstond den schrikkelijksten doodstrijd. Hij was een braaf man en huisvader. Almanack Hachette-Lébègue voor 1909 te verkrijgen ter drukkerij dezer. Storm.Zaterdag, Zondag en Maandag laatst, heerschte langs onze zeekust en op de Schelde een geweldig tempeest die overal veel schade en rond Antwerpen overstroo mingen veroorzaakt heeft. Zaterdag morgen is eene fransche boot in de Panne vergaan de bemanning is slechts met de grootste moeite kunnen gered worden. De visschers vertollen dat zij nog nooit een weder gehad hebben als Zaterdag morgen om 3 ure. Te Knocke rekent men de schade aan den Zee dijk op 15,000 fr. Te Oostende werden door de golven arduinsfeenen van 500 tot 800 kgr. uit den dijk gerukt en verscheidene meters ver geslingerd. Aan het stakketsel is over- groote schade aangericht. ISeeiiihaiiken. Assisenhof van Brabant. De moord der Lakenwevers- straat te Elsene.Zaterdagavond heeft het hól uitspraak gedaan in de zaak Bivór. die beschuldigd was zijne vrouw vermoord te hebben. Na den pleidooi van zijnen advokaat stelde de voorzitter aan den beschuldigde de gebrui kelijke vraag, of hij nog iets te zeggen had. Biver antwoordde: Op de asch mijner vrouw zweer ik dat ik onschuldig ben Ik zal het gansch mijn leven staande houden De volgende vragen werden aan de ge- zwoornen gesteld 1. Is Biver plichtig aan moord op zijne vrouw? 2. Is er voorbedacht heid Het antwoord luidde ja op de twee vragen. Biver werd veroordeeld tot de doodstraf. De burgerlijke partij bekomt 5,000 fr. scha- vergoeding. Boetstraffelijke van rechtbank van Kortrijk. Onze lezers zullen zich de aan houding, in de bosschen van Ardoye, herin neren van den berechten Gustaaf Landuyt, gekend onder den naam van Jakko Hij werd sedert lang opgezocht, daar hij gansch de streek onveilig maakte en hij zijne woon plaats had in de bosschen, waar hij als een wilde leefde van de opbrengst zijner roof- en strooptochten. Over eenige weken werd hij gesnapt door den gendarm Van Neer, van Thielt, niet zonder eene verwoede worsteling geleverd te hebben. .Takke verscheen verleden week voor de rechtbank, die hem tot de volgende straffen veroordeelde3 maanden gevang en 100 fr. boete of 1 maand voor opstand en slagen aan den gendarm Van Neer; 100 fr. boete omdat hij in bezit gevonden werd van stroppen, bestemd om hazen te vangen. Zeiiuivnclitige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupónt, Rousselaere, gebruiken. Jcgiiappes. Tramongeluk. Zon dagavond, op de tramlijn van Bergen naar Bossu, zijn twee personen onder de machien van eenen tram vermorzeld geworden. Wat verder lag een derde slachtoffer, dat licht gekwetst was en kon ondervraagd worden. Hij verklaarde zich te noemen A. Mau- dron. De twee slachtoffers waren zijn zoon en zijn schoonzoon P. Lummen. Cliliii.Moord. Zondag avond is de 70jarige weduwe Genart, herbergierster, met hamerslagen gedood geworden, terwijl zij denkelijk aan haren moordenaar eene tas koffie bestelde. Haar zoon vond baar lijk toen hij om tien uur thuis kwam. Zij had den naam bemiddeld te zijn, maar toch is er niets opengebroken geworden. Ilici-cii Daar.— Heiligschendende die ven zijn maandag nacht in de kerk van Vel- sique bij Audenarde binnen gebroken en hebben voor 3000 fr. kunstvoorwerpen ge stolen. De H. Hostiën waren op een tafel uitgegoten. In de koolmijn Saint Felix te Haine-St-Pierre gebeurde dinsdag avond een zonderling ongeval. Door het ontploffen eener stoombuis werkte het ophaal machien niet meer het gevolg was dat de ophaal bak, waarin zich verscheidene werklieden be vonden, onder weg bleef steken, 't Was slechts woensdag morgend dat men de man nen kon bevrijden, nadat zij veertien volle uren boven den afgrond gehangen hadden. De arme werklieden waren verkleumd van koude en halfdood van honger. J. Stes, die een koffiehuis houdt te Luik, was zater dag naar Antwerpen gekomen om zijne vrouw die hem verlaten had, te trachten te overhalen bij hem weer te komen. Daar de vrouw weigerde, haalde Stes een revolver uit en loste twee schoten op zijne vrouw die getroffen werd en dood viel. Dc Suikerij Van Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. Geen bijvoegsels worden er in gebruikt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1908 | | pagina 1