HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS AIMNONCENBLAD NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. HOPPEPERSEN mwmnw DE MEIFEESTEN ANTONY-PERMEKEPlioto;/raphe, Botcrslraat, 57, Yper en Gasthuisstraat, 9, Poperinghe. EEN WOONHUIS let het Zomerseisoen ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—April. Zon op. Zon onder. Notaris CASSIEES, TE POPERINGHE. Op Woensdag 21 April 1909, Openbare Verkooping Gemeente RENINGHELST, Op Vrijdag 23 April 1909,, Openbare Verkooping van Gemeente Watou. Rousbrugge-Haringhe. Rousbrugge-Dorp, Beveren-Yser, Notaris BA CQ UAER T, TE ROPERINGIIIG Aan de Landbouwers KEPERS Op Vrijdag 23 April 1909, TE POPERINGHE, Openbare Verkooping van 4000 Verdeeld in koopen t' elkens gerieve. te POPERINGHE, in de Boescheepstraat Vrijdag 30n April 1909, POLLET en der BENDE van Haze broek. BIJ IIEM OOK TE VERKRIJGEN: I*ÖLLET EEN TAAIE KEREL. rara TE POPERINGHE. Kamers en Gilden, hier ter Stede. SEIe op ISiJvoeg'sel s JilEUWS DIT BFJiGlE. Zondag 18 April igog. -worden ingelijfd ÜE PHPEBBCBEHAAR Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 tfoor Frankrijk fr. 4,60 Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Beloken Paschen.— g. Idesbaldus. s. Ursmar, Emma, Geroldus. s. Isiclorus, Floribertus, Oda, Theotimus. s. Anselmus, Silvius. Wolbodo. s. Soter en Cajus, Ulrica, Opportuna. s. Georgius, Gerardus. s. Fidelius, Valeria, Alex. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Volle Maan. Maandag 5 April, ten 8 ure 28 minuien 's avonds. Laatste Kwartier. Dinsdag 13 April, ten 10 ure 30 minuten 's morgens. Nieuwe Maan. Dinsdag 20 April, ten 4 ure 51 minuten 's morgens. Eerste Kwartier. Dinsdag 27 April, ten 8 ure 50 minuten 's morgens. 4 ure 45 min. 6 ure 41 4 43 6 43 4 40 6 45 4 38 6 46 4 36 6 48 4 35 6 49 4 33 6 51 STUDIE VAN DEN om 2 ure namiddag, 1e Reninghelst, langs den steenweg van den Ouderdom naar Poperinghe, ter herberg 't Prinsenhof, in eene enkele zitting, van EENIGEN KOOP. en 3 aren 30 centiaren grond en hoving, volgens kadaster sectie B nummer 157g. Gebruikt door den verkooper Henri Leeuwerck, tot 1 Juni 1909. Ingevolge de voorwaarden berustende ten kantore van voornoemden Notaris. KANTOOR VAN DEN No taris DE VOS, TE WATOU. r.ivew v/4v<v revo t-r'obc\jyxjrcx}dd CC 11IruöUi'liggo Koop 1.Hofstede, Weide en Zaailanden gelegen te Watou, sectie B, groot 3 beet 76 aren 8-1 centiaren. Gebniikt door Seraphin Boeket, tot Oct. 1917, mits 420 fr. 's jaars boven de lasten en verzekeringspremie. Boomprijs ioo fr. Verdeeld in 4 loten. Koop 2.Eene partie Zaailand, gelegen te Watou, St. Jan-ter-Biezen, sectie C, groot 87 aren 40 centiaren. Gebruikt door Henri Sohier, tot 1 Oct 1912, mits 120 fr. 's jaars boven de lasten Koop 3.Een Woonhuis met Schuur en Hof, gelegen als voren, sectie C, groot 3 a 20 centiaren. Gebruikt door Clement Benteyn, tot Oct. 1909, mits 115 fr. 's jaars boven de lasten en verzekeringspremie. Koop 4.Eene Weide en Zaailand, gele gen te Rousbrugge-Haringhe, Haringhe- straat, sectie C, groot 98 aren 60 cent. Koop 5.—Eene partie Zaailand, gelegen als voren, sectie C, groot 88 aren 20 cent. Koop 6.—Eene partie Zaailand, gelegen als voren, groot 1 hectare 02 aren 10 c. Koop 7.Eene partie Zaailand, gelegen als voren, groot 1 hectare 03 aren 80 cent. Koop 8.Eene partie Zaailand, gelegen als voren, groot 58 aren 90 centiaren. Koopen 4, 5, 6, 7 en 8 zijn gebruikt, dooi Jules Lowagie, tot 1 Oct. 1912. mits 550 fr. 's jaars boven de lasten. tusschen de Bruggen. Koop 9.Een Woonhuis-Herberg, gele- geu te Rousbrugge-doi'p, tusschen de Brug gen, sectie A. In pacht gehouden door Jules Deschil der, tol 1 April 1919, mits 96 fr. 's jaars boven de lasten en nu bewoond door Mar cel Caesteker-Doom. Den grond loebehoorende aan het Arm bestuur te Rousbruggc is vercynsd lot j Oct. 1911 mits 10 fr. 's jaars. bij de Hangaarden van den Tram. Koop 10.Een Woonhuis-Herberg ge naamd "De Leeuwerik-, gelegen te Beveren bij de Hangaarden van den Tram, sectie C, groot onder grond van gebouwen en Zaai land 22 aren 45 centiaren. In pacht gehouden door Ser. Hersoen, tot, 1 Oct. 1915, mits 138 jr. 's jaars boven de lasten en verzekeringspremie. Koop 11.Eene partie Zaailand gelegen als voren, sectie C, groot 1 h. 56 a. 30 c. Gebruikt door Francies Debeir tot 1 Oct. 1915, mits 180 fr. 's jaars boven de lasten. Voor verdere inlichtingen zie affichen. STUDIE VAN DEN Ik heb de eer de Landbouwers te laten weien dat zij bij mij kunnen verkrijgen van 12 tot 15 meters lang, van alle dikten versck gekapt. Ik verkoop ze aan zeer gena- digen prijs, zoodanig dat men ze in de bos- schen niet goedkooper kan krijgen. Achtlle VERHAËGHE, Hommel facteur, bij de Statie. POPERINGHE. WuikcB'ij VanTieghem-Dupont, Rousse- laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. om 2 uren namiddag, onmiddelijk na de aankomst van den trein uit Hazebrouck, op de landing van Mijnh. Daniel SA SIM*:, bij de Statie van den ijzerenweg De verkooping zal geschieden met langen tijd van betaling, mits door de koopers goede en elkheele borgen te stellen. Dl. Om uit gemeenzaamheid te scheiden i DER Re Goixlen B'oort met 17 aren 89 centiaren grond en hof alsmede een WOOKHLISJE daaraan met 72 centiaren grond, gelegen Gebruiktde herberg, door M. Alberic Pauwels onvergeld tot 1 Juli 1909, eu het woonhuisje door Cyrilie Opsomer, aan 93 frs 's jaars. EENIGE ZITDAG om 3 ure namiddag, in de te verknopen her berg, ten overstaan van M. den Vrederech ter. Het waarachtig verhaal van het leven en wanbedrijven van Verschijnt in wekelijksche afleverin gen van 10 cm. van 32 bladzijden gedrukt op schoon, blinkend papier en versierd met penteekeningen. Het werk zal volledig zijn in een twintig tal afleveringen van 10 centiemen. Het boek zal dus meer dan 600 bl. beslaan en slechts een tweetal franken kosten. te bekomen bij MAURICE BEAUPREZ. boekhandelaar, 20, Yperstraat, POPERINGHE. Moordenaarsbende van Noord-Frankrijk. Groot Boekdeel, kloek verbonden aan den prijs van '<£.7»O fr. Langejaren geleden, werd ik door Doctor B. uit Brugge, haastig geroepen om eenen arm af te zetten. Als wij te zamen, met valavond, in hel dorp M. aankwamen, stond er aan de spoor- halle een rijtuig op ons te wachten. En wij, op weg. Half in slaap gewiegd door 't geschok en t gerul mijner spoorweg - reize, zat ik eerst dwaas te staren op de twee reken gevels die, overhands onduidelijk asch- grauw, dan dóór den geelrooden glans der straatlanteerns verlicht, achter ons weg- sponnen, en naar de ronde kalsijd-steenen die in den spetterenden regen to blinken lagen. Als wij buiten het dorp waren, kwam er opeens een felle windzweep met zwaren ijskouden regen tegen ons geslegen, vlak in ons aangezicht'k was wakker voor goed Voor ons heen, onder 't vale luchtgewelf, waar grauwe flenters in zwommen, lag er, tegen den einder, eene breede donkere striep, die hoe nader en hoe zwarter eu hooger uit den grond oprees een sperrebosch. Nadat ik die gebeurtenis uit het verre verledene ophale, komen mij de minste bij zonderheden der schuwe reize te binnen. Ons peerd was in vollen draf den helle donkeren kuil van het woud binnengescho ten. Beurtelings wipten de wielen van ons wankelend rijtuig over uitpuilende steen- en ?ers-hoopen omhoog, en zonken zij met levigen schok in 't diepste der wagenslagen. De regen schoot met kort geklets tegen de zwarte schorte en de spertelingen kwamen in onze oogen gevlogen. In den donkeren vond ikallengerhand mijnen weg. Wij reden in een diepe boschdrove, tusschen twee grachten waar het water in brobhelde en stroelde. Het woei geweldig want bladeren en takbout kwamen bij geheele hoopen over den weg gevlogen en de mane van 't peerd vloog verwilderd omhoog. Het begon mij te vervelen de dansende, nalberegende, blin kende sperrestammen eenbaarlijk te zien achteruitschuiven, als het bosch in een bree de vlakte openging. Nu begon de weg, dien wij bereden, zoodanig te wenden en te draai en, overhands rechts en links over te slaan, dal ik meende, op een einde, in eenen dool hof gerocht le zijn, waarin ik mijn leven lang ging moeten krinkelen eu keerèn. Ik lieb het nog goed onthouden uit tijdverdrijf en om dat gedacht te verjagen, bezag ik. van uit mijn hoekske waar ik warm geduf- feld zat, de zotte kunsten van liet zweepsnoer. Het lag vlak in den glans van onzen lanteern. Met elke schrede van ons peerd, dat nog al tijd op draf liep, gaf hel een sprongske meê; maar daarbinst en daarbuiten wist het aller lei kluchtige kromme krinkels te maken nu eens hutste het, als iemand die lacht, dan bleef het uitgerokken achterslopen, gelijk de draad van een sluier; somtijds bleef liet neerhangen, moe van spelen; kort nadien begon het opnieuw te wikkelen, te wringen eu te spartelen. Het was als betooverd als het welgezind was, kwam het, met zijn op gewaaid vlassen steertje, mijn aangezicht streelen; gram geworden, fietste het dat het in mijn vel beet. Het kittelde 't, peerd, het sloeg tegen de schorte, het rammelde op de kappe en 'ten hield maar op van zot en boos te zijn als ons gespan aan de deur van een verlatenekortwoonstestil hield. Wij stapten af en rekten armen en beenen uit. Het regenen was opgehouden. Aau hel westen lag nog de koperen glans der siapen- gegane zon. Boven onze hoofden zaten eenige sterren uit. Binnen de hutte vonden wij den gekwet ste, eenen geduchtigen pensejager, met be bloede slunsen om zijnen linkeren arm. Zijn elleboog was doorschoten geweest, en zijn voorarm liong neêr, gelijk een boomspiile die maar met de pele meer vasthoudt. KW mijn 'gei'ièT diens tveerdig geschikt op tafel lag Vriendschap, zegde ik, leg u nu op uw bed M. B. zal u in slaap doen Kan dat niet gaan zonder mij te ontgees- ten?vroeg hij. 't Doet, maar het zou uitmunde pijnlijk zijn Dan Blijf ik liever wakker en op mijnen stoel En, zonder beslag, eenvoudig weg, stak hij zijn doorschoten linkerarm uit. C'est un dur A cuireil ne bougera pas zegde doktor B. die uit het leger veel van die ruwe, maar echt gepaste spreuken ont leend had. Maar hij dacht voorzeker niet, noch ik aan hetgeen ons nog te aanschou wen en te verwachten stond. Ik viel te wege aan 't werk. De vrouw was weggeloopen. Jan, schoonbroeder van den gekwetste een lange drendel met zwart haar en bleek vel, kwam bij, met de lampc, om te lichten Maar zoohaast hij mij toenaderen zag, werd hij wit als de dood,en doktor B. had schaars tijd om de lainpe uit zijn bevende handen te snappen Jan viel, stond op eu ging buiten Wie zal nu ons lamplicht omhoog hou den? vroeg ik aan doktor B. Geef Iret hiersprak de gekwetste. Ik bezag hem. Zijn aangezicht lag stil en gerust, maar vast en gesloten. - Iloud u ge sloten zegt de Vlaming als het nijpt of schurde gaat. »Zou- het wel waar zij dacht ik bij mijn eigen, »?dat die kerel met zijne ééne hand de lamp zal vasthouden wijl ik zijnen anderen arm afzette? Dat ware nog 't zien woerd En geheugenisseu uit mijnen schooltijd het spook van Mucius Scoevola die zijnen vuist liet afsohoeperen in de gloeiende bak kerskolen, de geest van Kunegyros die, na dat zijn beide arms afgehouwen waren, den rand van het vijandelijk schip tusschen zijne tanden vastgebeten hield, de groote schimme van Snyssens die 't vaandel van Gent tps- schen de bloedende knuisten zijner afgekapte arms tegen zijne borst gespannen hield, al die heldenbeelden kwamen door mijn ge dacht gevlogen. En hij hield ze vast, ja, hij hield ze vast, roerloos en pal, lichtende in helderen glans, mijn bloedig, mijn gruwzaam, en voor hem zoo onuitsprekelijk smertvoi werk. 't Was er doodslii, onder dat schamel dak: niemand die een woord sprak, het licht van de lampe loeide op mijn hoofd, en ik voelde van de gespannentheid, het zweet perelen uit de wortelen van mijn haar. De nare stilzwij gendheid lag angstig opmijn lijf. Nu en dan, al neerstig voortdoen en mij haasten om ge daan hoorde ik den korten spok van die schrikkelijke lampe, die mij schoen te laaien entebranden als-een smissevuur. Ik dorst den gekwetste niet bezien: hij was mij te groot. Hij gaf geenen klank, hij liet geenen zucht. Had hij gekermd, had hij geklaagd, het had mij zoo verheugd hem troost en moed te mogen in 't herte spreiten. Ja, moed Ilij had er min dan ik vandoene. Mij immers ging ëri vliemde 't door- het hert telkens ik een van die zenuwen moest doorsnijden die. louter van 't genaken, zelfs slapende zieken loen huiveren en schudden, zoo lang er ee- nig gevoel in hun lijf zit. Maar hij en gaf geenen piep, en hij hield de lamp in zijnen uist beweegdoos vastgevild tot dat de stomp vau zijnen linkeren arm omwonden en ge- buoseld was. Ga, rust-nu wal. op uw bed gij hebt het verdiend! Maar opmijn zeggen gaf hij geen antwoord hij schoof- zijnen stoel bij don heerd, hij rakelde met de schoppe eenige kaden van onder de veunzende asche, en hij ontstak zijn pjjpe, die gereed gestopt was. Zult gij nu r.og durven zeggen dat er geen kerels.in yiaanderen zijn ïn den terugkeer spraken wij, ik en doctor B. te samen geen woord wij waren te diep geifoflen. Uit Kortrijksche Volk Dr Lauwers. «■KW»* Ik raapte aanstonds mijn alaam bijeen, en ik spoeide mij weg, want ik versmachtte. !)e rederijkeandkaracr S' Victor, onder kenspreuk Victores roddit spiritus» benton-I roods op het einde der XV" eeuw. Zij bekwam haar vrij bestaan bij vergun ningsbrief door de Ypersche Hoofdkamer Alpha en Omega -, gejond op 10 Oogst 1531. Het blazoen der goedgekeurde Kamer wordt in het octrooi volgender wijze afge- teekend oen H. Gheest daelende met den hoofde nederwaert uytter woleke mot ra- dien een rolleken daer onder, daer inne geschreven Victores reddit spiritus voor heu'rlieder patroon eenen Sinte Victor aon d'cen zyde, ende aen d'ander zyde eenen gti< laemt Heer Gybe sittende op eenen e/me met eenen sack op syn hoofi, sulck als syugen patroon onder hemlieden hebben Die Kamer telde onder hare-medeleden in den loop der tijden zeer in aanzien stagnde burgers van Poperinghe: Loys, Butsel, van Watervleet, Proventier, enz. Om eenen bij- zonderen slechts terloops aan te stippen noemen wij Niclaais van Rèfiynghe, Heere van Voxvrie, die Prince gekozen werd dei Victorinen op 21 Juli 1700 en stierf in 1728. Aau hem werd het oudtijds zoo bekend schoolboek De nieuwe spiegel der Jon heid of de gulden A. B. 0. opgedragen. Dit boek was opgesteld door den Poperiti ghenaar Ferdinand Loys, Prior van 't kloos ter der Paters Willelmieten, te Peene. Het oudstbekende lid dezer lamiüe, die te- Poperinghe menigvuldige afstammelingen telde, is Mathieu van ReuyDghe, burgmees ter van wot in 1588. Drie voorzaten van Nlclaaisran Renynghe bekleedden insgelijks fef 1651, Prince binst 22 jaren Ferdinand gekozen op 22 juli 1688, overleden op 15 September 1699. Het blazoen van Niclaais van Renynghe (dat verschijnt in den stoet van 16 Mei a. s.) is azuren veld, daarop een keper en drie zesstralige sterren, 2 ten toppe, 1 ten poonte. Keper en sterren in 't zilver, (uit het oud register der Victorinen). De rederijkerskamer S"' itiir- hnra, bestond sedert meer dan vijftig jaren, toen zij hare brieven van vrije spelersgilde bekwam van wegens de Hoofdkamer van Gent. De Fonteyne op 12 October 1548. Haar blazoen wordt er volgenderwijze be schreven Op de rechte zyde de H. Gheest ende uut den becke vloeyende dreupelen met een rollekin inhoudende alle die durstigen oommen tot myende op de slinke zyde staende Sinte Barbara in de lorre Van die betrekkingen met de Gentsche Kamer be staat er nog een bewijseen gebrekkelijk afschrift van dat octrooiafschrift dat veel later en zeer slordig gedaan werd. Eveneens waren er veel voorname broeders van be kende namen in deze Kamer b. v. vanden Ghoesteene, vanden Ameele, de Haese, Rei- phins, enz. (Een Benedictus Reiphins was burgmeester van wet ten jare 1789, tijdens de plechtige inhaling der Patriotten op 8 December uit een bijzonder archief). Een zeer voornaam man was Jan Bartholomeus Roens, licentiaat in beide Rechten, Prince der Barbaristen van 1682 tot 1708. Hij be kleedt eene eereplaats in de geschiedenis van 't mirakelbeeld. Wij mogen hem, zegt de verdienstelijke geschiedeniskenner, E. H. Pastor Opdedrinck van Darnme, aan wiens dienstwilligheid wij vele bijzonderheden nopens Poperinghe te danken hebben, wij mogen hem den dichter noemen van O. L. V. van St. Jan, Het was godvruchtige dank baarheid die hem tot het verkondigen van Maria's lof aanvuurde, In zijn vlaamsch werkje Beschrijvinge van 'l doorluchtigste mirakel geschied tot. Poperinghe den 14 maerte 1479, enz.(Yper Moerman 1688) staat verhaald hoe de schrijver aan eene .chipbreuk tusschen Sluis en Vlissinghe ont kwam. Roens schreef ook een schoon la- tijnsch gedicht ter eere van O. L. V. van St. Jan. Het, blazoen van .J. B. Roens (dat ook gedragen wordt iu den stoet van 16 mei a. s.) verbeeldt op een gouden veld een St. An- drieskruis in 't rood, vergezeld van vier ro zen in 't zelfde kleur met de leuzeIn cruce floremus. tie rederijlierakamer vail 8' Asasaa bestond reeds in de X VI* eeuw, doch hare instellingsbrieven zijn op den döolweg gerocht. Jammer dat baar oudste register verdwenen is met liet afsterven van E. II. Pastor Polley die woonde op de Peerdemarkt- Kon er iemand daarover bescheid doen, 't ware zoo nuttig die register te kunnen ontdekken) Op de nog bestaande registers vinden we namen als Parezys, Werkyn, Coutteel, Gryson, Van Cay zeel e, enz. Deze kamer bezit een zeer eigenaardig Sint An- nabeeld, dat nu nog hoog in eere gehouden wordt, en te recht, 't Zal ook, als 't God belieft, in den stoet van 16 Mei a. s. gedra gen worden. De drie voornoemde kamers namen deel aan het eeuwfeest van Juli 1778 de twee eersten hadden zelfs eenen praalwagen. Destijds bestonden er vijf kamers de Kruis broeders, de Michielisten, de Victorinen, de Barbaristen en de St Annisten, ook genoemd de Lightgelaeden, de Onvorsaen, de Langh- oirs, de Royaerts of Roeyschen, de Cranck- best.iers. De twee eersten bestaan niet meer. En nu wij van namen spreken, kunnen wij niet achterhalen waarom de St Anna- karaer op hare registers deze spreuk heeft Lintviichterster eere van den Vlaamsehen Leeuw SÏ4» garinselijke scfauttersgiiden maatschappijen van verzet, maar ze moesten in tijde van oorlog, een bepaald getal gilde- broeders naar het leger van den Graaf van Vlaanderen leveren. Zoo luidt het in oude geschriften, bij voorbeeld De gliilde es gheliouden van houden tyden als myn gheduchte Here versouct te hebbene helpe in syn land van Vlaendre,... so moet de steide leveren drie vichtich serianten, van den welcken daer moeten in syn een hoof- man ende XII scotters van den voetbooghe (St Joris)... also sy ghedaen hebben te Haens (Ham), ter Nieupoort, te Duunkercke ende te Calis, ende voort in allen andren plee ken daert onse natuerlieke prince ghelieft heeft Statuten van St Jorisghilde, 27en dach in hoymaent 1462). 't Ware te lang in bijzonderheden te tre den nopens de schuttersgilden. Stippen wij alleenlijkaan dat do St-Sebastiaansgilde haar octrooi als prinselijke gilde ontving van Her tog Philips van Burgondië op 3 september 1460 vernieuwd door Keizei' Karei V op 19 september 1533, bij brieve uit Ryssel.De St-Andriesgilde, die reeds bestond als vrije gilde in 1542, ontving hare instellingsbrie ven als prinselijke schuttersgilde van Philips II, op 17 Januari 1560 Het hoofdambacht der Drapieren «f ïj«keiif&evers bewrocht don machtigen bloei der stad Poperinghe, lijdens de middel eeuwen. De hevige strijd dien de wevers op huishoudelijk gebied ten voordeele hunner moederstad voerden tijdens de XIV' eeuw levert ons het bewijs van hun gezag en koen- hiid. Een onderzoek ten jare 1517 belegd, leert ons dat alstoen de lakenweverij werk vei schafte aan negen duizend werklieden. In 1651 telde de stad nog drie en dertig groote en kleine ambachtsgilden en mindere nerin gen die allen op christene wijze ingericht waren. Op 12 juni van bovengemeld jaar be- vool het Magistraat der stad dat iedere am bachtsgilde aau de processiën van 't Aller heiligste en van O. L V. van St. Jan zou deelnemen met flambeeuwen en blazoenen Naar aanteekening van E. II. Opdedrinck Al deze bijzonderheden kunnen dienstig zijn voor de nog bestaande Kamers of Gil -1l.t. i.„..L.t,i^i li.jwti i,. ,1 j. iilaaiiüilu lie weerde nopens geschiedenis en huishoud kunde van de middeleeuwen wat er verlo ren ging is jammerlijk te betreuren. Laten wij hopen dat iedere nog bestaande Kamer of Gilde goed boek boude en zorg drags voor de registers van verslagen of rekeningen Want de minste kleinigheden van die tijden zijn altijd 't lezen weerd ze werpen immers een straaltje licht over heel de doeninge var vroegere tijden en verdwenen geslachten. Ten slotte weze er uitterherte dank ge zeid aan allen, die ons behulpzaam waren tot het verzamelen dezer kleine brokkelings kens uit de geschiedenis onzer dierbare stad Poperinghe. «Ie isic-uwe l urtahtd onzer 3 tram lijnen en de Uitsla# der 'IfosnlioSa van «Eaiiiet» De volledige uitslag der tombola, met langs ieder nummer de benoeming van den gewonnen prijs, is te bekomen ten on zen bureele aan 10 centiemen. STADSSI1TW8. Diefte. In den nacht van Zaterdag tot Zondag laatst, werd ter herberg het Witten huis gehouden door Charles De- houdt, eenen schoonen vechtershaan gesto len. Do haan, die toebehoorde aan M. A Lahaye, brouwer, had eene weerde van 50 fr. Ruziemaker. Zondag avond rond 11 ure, zat Emiel Lysy, smid bij 't hooge, in eene herberg langs de Proven kalsiede een glas bier te drinken, toen hij door Maurice D.,., die bedronken was, aangegaan werd om eene pint te betalen. De jongeling wei gerde en vertrok kort nadien. Toen bij bui ten kwam, volgde I)..., hem op, en sloeg gansch zijnen hoed aan stukken met een stok. Klacht werd door Lysy bij de Politie ingediend. Dronkenschap.Zondag nacht werd RemiCl..., instaat, van dronkenschap, door de politie in de Gasthuisstraat aangehouden en in den amigo opgesloten. li A BI 1 V A Ij B'lGezond heid sp ij p, met glazen reservoir waarin al het speeksel en de nicotine opgevangen worden, te ver krijgen in alle prijzen, in den Bazar, bij Sanson-Decorte, Gasthuisstraat, Poperinghe Gestoord bal.Tegen een herbergier der Abeele kalsiede die op 2e Paaschdag zonder toelating der gemeen te-overheid, in zijne herberg liet muziek houden en dansen, alsook tegen den muziekant, werd door de politie proces opgemaakt. Gevonden. Maandag werd alhier op de markt eene velo-pomp gevonden. Zij be rust ten politie- bureele. A chtersmaak.Woensdag dezer week verschenen alhier voor de rechtbank een iiental gasten die, met de laatste carnaval- dagen, een vierden dag wilden houden, en, den woensdag in maskerkleederen de stad doorliepen, met de speelman voren op. De negen eerste werden veroordeeld tot elk 10 fr. boete en de speelman tot twee maal 10 fr. boete. Politic-uur, Verschenen ook op dezen dag, 3 mannen die op vetten dinsdag, na 12 ure middernacht nog in eene herberg der Veurnestraat zaten, en er, niettegen staande het vragen van baas en bazin, niet wilden buiten gaan. Dit zal hun voorzeker berouwen, want uit hoofde hunner koppig heid werden zij elk veroordeeld tot 15 fr. Z1J boete, niet voorwaardelijk, waren, tijdensde middeleeuwen, niet alleen! Verloren, in stad, op vrijdag 9 dezer, een gouden oorring. Die hem zou gevonden hebben, wordt vriendelijk verzocht hem tegen belooning ten politie-bureele in te dienen. Jaarlijksche Feestdag. Heden Zondag viert de Koorzang-maatschappij l'Avenii' haren jaarlijkschen feestdag. Te dier gelegenheid zullen de Leden dezer maatschappij samen met de weesmeisjes, om 10 ure in Sint Bertens kerk de mis van O. L. Vrouw volgens de nieuwe rubrieken uitvoe ren. 't Is dezelfde mis, die, op den Zondag der kroning van O. L. Vrouw van Sint Jan, den 16" Mei aanstaande, onder de pontificale hoogmis, ge.celebreerd op de groote markt, zal gezongen worden. Verbetering. Maandag aanstaande zal men het paveien van den onbebouwden grond op de groote markt beginnen. Dit werk zal geëindigd zijn tegen den 16n Mei, en men zal op die plaats het altaar zetten om de hoogmis in opene lucht te doen. i\l 117 TQ 's meer aa" te bevelen tegen 11 1 Ij 1 O Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. ds doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MQNTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. .^lorekcisi. Man doodgebrand. Goedeuvrijdag heeft een smertelijk ongeluk de verslagenheid in ons dorp gebracht. 't Was middag, de werklieden, die in het bosch arbeidden, waren allen huiswaarts het noenmaal gaan nemen. Een persoon van Langemarck die zijn land was komen beploe gen, nam zijn eetmaal buiten. Op eens ziet hij ixtok uit het bosch opstijgen brand was ontstaan. De onmogelijkheid inziende alleen deze te blusschen, snelt hij naar het Melane kasteel, brand brand roepende, om Mijn heer Maes te verwittigen. Deze heer zendt seffens zijne bedienden links en rechts om hulp op te halen en hij stormt bij den bosch wachter om alarm te doen luiden. Volk komt ten allen kanten aangeloopen. Door wijs beleid cn aanhoudend werken slaagt men er welhaast in den brand te beperken en eindelijk uit te dooven. Eene li-ine bosch is viuniëtigd.' Maar.... wat ziet iemand daar nu liggen Genadige hemelIs dat niet een mensch Ongelukkiglijk, jaeen persoon is in den brand omgekomen, zijn lichaam is opgezwol len, bloed loopt uit ooren en mond, gansch onkennelijk is bet mensch, alle zijne kleede ren zijn opgebrand uitgenomen zijne schoe nen. Zijn jongste zoon heeft deze herkent en zoo kwam het uit dat de ongelukkige, Jan Vandevenne was, 77 jaren oud en vader van 21 kinders. Vandevenne had in de houtvenditie een koojije gekocht en was gegaan om 'iet hout op te binden. Men denkt algemeen dat hij, den brand bemerkende dezen heeft willen uitdooven, doch door den rook verstikt, ge vallen is om niet meer op te slaan. Het gerecht is ter plaats geweest en gaf bevel het lijk aanstonds leraarde te bestel len. Peerd verdronken. Henri Doom, landbouwer te Merckem moest verleden week, met zijne twee peerden, aan den Zand- dam over eene brug. Het eene peerd stoott» het andere van de brug, en beide vielen in 't water. Een kon gered worden, het andere versmoorde. Het had eene waarde van 1400 franks. Uit Wytschaete. Doodelijk auto mobiel ongeluk. Langs de baan van Yper naar Waesten, nabij het gehucht St Etoi, op het grondgebied der gemeente Voorme- zeele, gebeurde zaterdag voormiddag, rond 9 uren, een pijnlijk ongeluk. De genoemde Leonard Bogaert, 67 jaar oud, werkman wonende te Wytschaete, wijk Cayenne, werd omvergereden door den automobiel van M. Emiel Pilette, eigenaar te Lamber- sart. Noorder departement. Bogaert keerde van de markt van Yper terug om wat te rusten was bij langs den westkant der baan op eenen aardhoop gaan zitten. Toen de automobiel reeds dichtbij was wilde bij de baan overstappen, om het stof te vermijde^i, dat. door den wind westwaarts gedreven werd. De ongelukkige wierd door liet snelrijdend getuig omvergeworpen, en deerlijk overreden. Hij bekwam eene diepe wonde boven het linker oog en werd de beide beenen gebroken, M. Pilette bleef bij den verongelukte, terwijl zijn automobiel in buit -ngewoon snelle vlucht naar Yper reed om eenen geneesheer te halen. In korten tijd was doktoer Diericx van Yper ter plaat se en deed het slachtoffer overbrengen in de herberg - In de peerdeweide waar hem de noodige zorgen toegediend werden door de H. H. doktoors Diericx en Devloo. De on derpastoor van Voormezeele was ook algauw ter plaatste en bediende den verongelukte het H. Oliesel. Bogaert stierf in gemelde herberg, rond 6 uren 's avonds, na de schrik- keliikste pijnen zonder klagen geleden te hebben. Ilot lijk wierd maandag naar het gasthuis van Wytschaete overgebracht en is hier linsdag ter aarde besteld geworden. Eene groote menigte woonde den lijkdienst en de begrafenis bij. De overledene was een doorbraaf man die geene vijanden had. Het parket van Yper heeft een onderzoek begonnen, ten einde de verantwoordelijkhe den vast te stellen. ganse!) biiitengraoeii assort i- ■iinst %MH PRAUIITM IIOIIIVGAI ai allo prijzen voor ïlrrrni, i$amna rit SiÊii«Srrs E»ij ilE'iSlAT- RUUAI LT, hij dr 4«en<larine- •ic, YeiirneHtraat, S*oprringlie. Biousseiarc. De Rodenbach''s fee sten Het programma is thans vastgesteld en luidt als volgtZaterdag 21 Oogst,7ure 's avonds, Liederen avond, in stadsfeestzaal,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1