NIEUWSBLAD VOOR P0PERINGHE OMSTREKEN. HOFSTEDE HOFSTEDEKEN HET NOTARiËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD m§m tëm li verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMEKE, Photographe,Boterstr., Té., Ypcr en Gaslhuisstr, 9, Poperinghe. - Telef. 106. en Vetteuueide GROOT HANDELSHUIS He! hstZomerseisoon BUITEJiüANDSCH fHEUOlS. NIEUWS UIT BELGIE. 5<* Jaar. N J5 Notaris PEEL, 0 Centiemen. ANNONCE.N Den drukregel 40 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkerniissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in bet, blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijkschc Almanak.Oogst. Zon op. Zon onder. Notaris >5* Y OEN, te Loo. Donderdag 12n Oogst 1900 te LOO, in het Stadhuis. OVEHSLAG VAN: alles groot 23 heet, 18 aren 68 cent, Openbare Verkooping Twee partiën BOSCH W EST V LETER EIV Maandag 9 Ösgst 1909, zalMeester Gaston PEEL TE KOOP Drinkgeld. De zee overgevlogen. 1 1 MI I7TQ 's meer aan kCTe'en tegen 11 1 Lj 1 Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. worden ingelijfd htifévÊM {rag» maar Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. joBtmzsasacxjaRieri». Zondag 1 Maandag 2 Dinsdag 3 Woensdag 4 Donderdag 5 Vrijdag 0 Zaterdag 7 s. Pielers banden, de 7 IIH. Machabeërs. s. Alfonsus de Liguori.Af. Portiuncula. s. Stephanus-vinqing, s. Nicodemus, Lydia. s. Dominicus, Tertul liaan. O. L. Vrouw ter Sneeuw. Transfiguratie van Christ, op den Thabor. s. Victricius, Donaat, Albrecht, Cajetanus. Volle Maan. Zondag 1 Oogst, ten 9 ure 14 minuten 's avonds. Laatste Kwartier. Zondag 8 Oogst, ten 12 ure 10 minuten 's namiddags. Nieuwe Maan. Zondag 15 Oogst, ten 11 ure 55 minuten 's avonds. Eerste Kwartier-Dinsdag 24 Oogst, ten 3 ure 55 minuten 's morgens. Volle Maan. Dinsdag 31 Oogst, ten 5 ure 8 minuten 's morgens. 4 ure 10 min. 7 ure 27 4 11 7 26 4 13 7 24 4 15 7 22 4 16 7 20 4 18 7 19 4 19 7 17 KANTOOR VAN DEN om 21)2 ure namiddag, De Notaris SYOEN, te Loo, ten over staan van den Heer Vrederechter van liet kanton Rousbrugge en met tusschenkomst van de Notarissen VANDENU15RGIIE te Pervyse en UAUWEItS te Yper, EENE SCHOONE te H00GSTADE en ten deele te BEVEREN te LAMPERNiSSE, Boouipi-ijs 2198 fr. Gébruikt door Charles Vanstechelman te Hoogstade tot 1 October 1913 mits 3500 f. verdeeld in koopen. (iienoiie Voenvaardcn, Afzonderlijk ingesteld 86.150 fr. KANTOOR VAN DEN TE ROUSBRUGGE - HARINGHE. van een en te om 3 ure namiddag Ier herberg-brouwerij Het Gemeentehuis -> bewoond door de hin ders Leroy, ter dorpplaats van Westvleteren met tusschenkomst van zijnen ambtgenoot, Meester Arf liiir Ta nden herglie, Notaris te Pervyse, overgaan tot de openbare verkooping van Gemeente WESTVLETEREN. Eerste Koop Een schoon HOFSTEDE KEN met Woonhuis, Schuur, Stallingen en 3 H. 77 A. 61 C Bebouwde (Kond, Hovenierhof, Gras en Zaailand, staande en gelegen bij de herberg De Rustplaats langs den steenweg naar Poperinghe. Bij plakbrieven in 3 loten verdeeld. Bewoond en gebruikt door de Wed. Petrus Fieu, tot 1 October 1912 mits 450 fr. 's jaa>-s boven de lasten. Ingesteld 11800 frs. Tweede KoopEene partie BOSCH, be kend bij kadaster sectie E nummer 620 voor eene grootte van 1 H. 16 A. 30 C. Ingesteld 3000 frs. Derde KoopEene partie BOSCH, bekend bij kadaster sectie E nummer 622 voor eene grootte van 59 A. 90 C. Ingesteld 1300 fr. Deze twee partiën Bosch zijn allerbest gelegen en geschiktom in zaailand te brengen. Voor alle inlichtingen zich le zoenden ten kantoore van gezegde Notarissen S»ecl en Vaiufcitiicrgije. In een der bijzonderste straten der stad bij de Groote Markt, met uitgestrekte Magazijnen en Hof. Inlichtingen ten bureele dezer. Ik was reeds 17 jaar oud, en had nog nooit een cent in mijn bezit gehad, zegde eens een groot man. Op onze dagen is 't, helaaszoo niet meer, en vele ouders geven te vroegente veelgeld aan hunne kinders. Ja. ik ivas al zestien jaren: 's Zondags kreeg ik eene duit daar moest ik dan nog van sparen, of men schold mij deerlijk uit. Nu verteren van die jonge snaken gansche franks in eenen keer en zij durven schulden maken och! daar zijn geen kinders meer Zoo gaat het liedje, en waar is "t. Moeten de kinderen geld hebben De vraag is moeilijk op te lossen; het hangt af van den ouderdom der kinderen en van de omstandigheden. Aan kleine kinderen zou ik bepaald nooit geen geld geven; ik keur »snoepgeld- ten strengste af. Geeft de kinderen al 't noodige aan tafel, en als 't kan zijn, doe er wat snoeperij bij maar leer ben van jongsaf aan niets buiten de tafel te gebruikenniets is beter en voor hun gezondheid en voor hun karakter. Aan oudere kinderen, bijv. aan degenen die beginnen mee te werken, mag wel eenig geld gegeven wordenik meen zelfs dat het goed is dat zij eenig geld krijgen, opdat zij er de waarde en 't gebruik van leeren doch dan ziet goed toe of zij er ook een goed ge bruik van makenik zou willen, moeders, dat gij hun 2 zaken leerdet aangaande het gebruik van hun zondagsgeld 1. Leert hen er een deel, hoe gering ook van weg te leggen voor de spaarkaszoo leidt gij hen op tot de zuinigheid en bereidt ze om iater flinke leden te worden van de voorzienigheids werken. 2. Leert hen ook een deeltje van hun Zondagsgeld af te nemen voor den arme: zoo leidt gij ze op tot weldadigheid en be reidt ze voor om later flinke leden te wor den van onze maatschappelijke liefdewer ken. Wij hebben in Belgie nog honderden bra ve lieden, die er niet eens aan denken mee te doen noch aan onze voorzienigheids- noch aan onze liefdewerken. De schuld daarvan ligt aan do ouders, aan de moeders, die verwaarloosd hebben ze voor die werken op te leiden. Het woord van Mgr Dupanloup blijft im mer waar Indien wij mannen van deugd, mannen van karakter, groote mannen hebben, vergeten wij niet dat wij ze aan hun moe ders verschuldigd zijn. Dat de kinderen, als ze eens geld in han den hebben niet tot gierigheid moeten ge dreven worden, hoeft wel niet gezegd. Tus schen zuinigheid en gierigheid is een hemel breed verschil. De datum van 25 Juli 1909 zal in de ge schiedenis der vliegmachienen met gulden letters geboekt worden. Zondag heeft, in derdaad, met, een toestel dat zwaarder is dan de lucht een vliegmachien hef Kanaal overgevlogen,. Deze eer is aan den franschman Blériot te beurt gevallen. Na om 4 ure 's morgens zijn toestel be proefd te hebben, verklaarde Blériot dat hij ging vertrekken. De Escopette een torpedoboot, waarop madame Blériot zich bevond en die gelast was het vliegmachien op de reis te vergezel len, verliet de haven. Ten 4 ure 41 verhief zich het toestel ongeveer 40 meters de lucht in en nam in eene lichte kromme lijn zijne vlucht over de duinen en de zee. Het oogenblik was aangrijpend, en de toeschouwers staarden als verbaasd den mekanieken vogel na Men zag het vliegmachien kleiner en klei ner worden en eindelijk, in de richting van de engelsche kust, heel en gansch verdwij nen. Eenige oogenblikken daarna bracht de draadlooze telegram de tijding uit Dover aan Men ziet het toestelHet komt Blériot ging dus gelukken. Tien minuten, tien eeuwen, gingen voorbij en het getiktak van den onzichtbaren telegraaf meldde Blériot is geland in eene weide, rechis van het kasteel van DoverHet was 5 u. 18m. Hij had dus den overtocht gedaan in 37 m De overtocht van het Kanaal heeft aan Blériot den prijs van25,000 fr. doen winnen. De voorwaarden van den prijskamp waren de volgende Het Kanaal moest overgevlogen worden van een punt op engelsch grondgebied gele gen naar een punt op fransch grondgebied, of omgekeerd, zonder dat een deel van het toesfel het water mocht raken. Hef toe stel mocht niet voorzien zijn van een omhul sel dat eene gaz lichter dan de lucht bevat. De vlucht moest tusschen het op- en onder gaan der zon gebeuren, en de vlieger moest het bewijs leveren dat hij vroeger reeds ver scheidene malen gevlogen had. M. Blériot heeft ten volle nan al deze voor waarden voldaan. Blériot, die eerst van zin was zondag na middag terug naar Calais te vertrekken besloot te Dover te blijven, waar door lord Mortliliff eene ontvangst te zijner eer inge richt werd. DeAero-Club van Engeland heeft besloten dal er een gedenkzuil zal geplaatst worden op de plaats waar Blériot neergekomen is. M. Louis Blériot. M. Louis Blériot is 37 jaar oud. Hij is een oud-leerling der School van Kunsten en Nijverheden te Parijs. De diensten door hem aan de wetenschap en de vliegmachienen bewezen, deden hem onlangs de helft van den Osirisprijs van 100,000 fr. door het In stituut gegeven, winnen. Zijne laatste merkweerdige vlucht was deze die hij den 13 juii deed, met een afstand van 40 kilom. af te leggen, van Etampes naar Orleans, wat hem den Prijs der Reizen verzeker de. Het toestel Blériot. Met zijn eigenaar heeft ook het toestel, waarmede de eerste vlucht over het Kanaal gedaan werdt recht op de publieke belang stelling. Het zeilwerk van de monoplan is 7 meters 80 lang en heeft een oppervlakte van 14 meters in het vierkant. De beweegkracht wordt geleverd door een 3 cylinder Anzani-motor van 22 tot 25 peerdenkracht. De schroef heeft eene lengte van 2 m. 10 en doet 1600 tot 1700 omwentelingen, zon der veel afwijkingen. Het gewicht is, onge veer 41 kilo. Het gewicht van het toestel in het geheel is 300 kilo. bestuurder inbegrepen. Er wordt verzekerd dat Blériot omtrent een miljoen frank verteerd heeft in zijne proefnemingen om een vliegmachien te ma ken. Het toestel waarmee hij zondag het Kanaal is overgestoken, is het kleinste en eenvoudigste van al de thans bestaande vliegmachienen. Het werd Zondag in eene tent geplaatst waar men het mocht komen bezichtigen, mits eene kleine som, bestemd voor een liefdadig doel; 'savonds had men 1600fr. ontvangen. Zondag avond weid het vliegmachien naar Londen gmm: ,m waar het in een grooton kleergocd wii.kftl zal tentoon gesteld worden Nog andere overtochten. Den 7 Januari 1785geluktede franschman Blanchard erin per ballon het Kanaal, tus schen Calais en Dover, over te steken. De stad Calais verleende Blanchard den titel van burger van Calais, en koning Lodewijk XVI stond hem een pensioen van 1200 pond toe. Den 25 Augusti 1875 zwom kapitein Webb op 21 uren en 45 minuten het Kanaal over. Latham mislukt. Lathamie verleden week reeds mislukte, heeft dinsdag opnieuw gepoogd het Kanaal over te vliegen. Doch vruchteloos. Om 6 ure, na zijn motor beproefd te heb ben, is hij vooruitgevlogen en na 500 meters langs de kusten gevlogen te hebben stak hij in zee. Na 5 minuten was hij aan den gezichtein der verdwenen. Hij was reeds in 't zicht van Dover en had maar twee mijlen meer te vliegen, wanneer het vliegtoestel in zee gevallen is Hij werd opgevischt door een torpilleur en naar Dover overgebracht. De luchtgesteltenis was niet zeer voordee- lig. ganscli huhengewoon aasoNi- ment van IMUCIITSCHOETET in alle prijzen voor Herren, Hamen en £<.iit«8ers« 9»ijj I5ER.TT- FliEMAUUT, iei.i (ie Hentiarme- rie, Veiirneslraal, Popcringlic. Spanje. Oorlog en opstand. In Spaansch Marokko heerscht er volop oorlog. In een gevecht den 23" dezer hadden de Spanjaards 60 dooden en 70 gekwetsten. Bloedige aanvallen hebben plaats en de Moo- ren die in veel grooter getal zijn, hebben de Spanjaards eene nieuwe nederlaag doen on dergaan die aan 200 soldaten het leven ge kost heeft. Volgens de laatste berichten hebben de Spaansche troepen reeds 1000 dooden en 2000 gekwetsten. De inboorlingen leden ook ontzettende verliezen. De gene raal Marina die in Marokko verblijft om den opstand te beteugelen, vraagt dringend 15.000 man versterking, doch in Spanje wilt men hiervan niet hooren en de inlijving der troepen en de inscheping te Barcelone gaan samen met geweldige betoogingen van re volutionnairen aard. Bloedige botsingen hebben plaats tusschen de politie en" de betoogers. Barcelona is in staat van beleg de kanons moeten gebruikt worden om de geplaatste barikkaden te vernielen en van weerskanten zijn er reeds veel dooden en gekwetsten. In geheel bet land door hebben manifestaties plaa'.s legen den oorlog. Te Madrid heeft eene belangrijke betooging plaats gehad voor het paleis van den koning en de burgerwacht brengt uit 't buitenland onrustwekkende geruchten in de hoofdstad aan. In alle steden is de bevolking zeer op gewonden. Biet schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. SPORT. De koersen te Poperinghe op Zondag laatst uitgegeven door de Union Cycliste met medewerking van 't Stadsbestuur, heb ben opperbest afgeloopen. Veel volk was op wandel en de overwinnaars werden zegevie rend onthaald. Voor de snelheidskoers f65 km.) waren 22 inschrijvingen waarvan 20 vertrekken- den. Onder deze waren Dejonghe Einile en Vermeulen Jules, beide van Reninghelst en een onzer stadsgenooten, Coucke Egide. De rijders bleven in groep tot in Abeele en van daar af gerechten zij verdeeld. Het eerste peloton bestond uit Defraye en Naert van Iseghem en Vandesteene Oscar van Wervick; het tweede uit Forette Jules van Rumbeke en Clarysse Achilla van Brugge, dan volgden kort op elkaar de andere rijders, 't Was in deze orde dat zij in de eerste kon- trole In den Appel - aankwamen. Eenige der rijders bleven bier reeds achter. Dejonghe die het tweede peloton volgde, reed in den draai der Pottestraal tegen het achterwiel van een rijder en viel, zich erg aan arm en knie bezeérende hierdoor gaf hij den strijd op. In de tweede kontrole waren nog altijd dezelfde aan het hoofd. Ziehier de uitslag dezer koers 1. Defraye Odile, Iseghem, in 2 u. 5 min.; 2. Naert Camille, Iseghem, op 1/2 wiel3. Vande steene Oscar, Wervick, in 2 u. 6 min.; 4. Coussement Ju'es, Rumbeke, (die reed onder et. n naam van Forette) in 2 u. 10 min.; 5. ('iarysse Achille, Brugge, op eene lengte; Lonoir Jules, Glieluvelt, in 2 u. 20 min.; 7. jlesmedt Arthur, Komen, in 2u. 43 min., 8. Vermeulen Jules, Reninghelst. Geen an- ière rijders hebben den toer geëindigd. Er as dus maar een rijder onzer streek die de koers eindigde, namentlijk Jules Vermeulen van Reninghelst. De moedige rijder die, al hoewel hij tegen mannen te doen had, te slerk om hier mede te kampen, gaf het niet oj) en eindigde op eenige meters van den zevendon. Daar er maar zeven prijzen waren, viel hij de eerste eruit, toch wilde de Union Cycliste de jonge liefhebber aan moedigen en gaf hem eene belooning van 5 fr Dat strekt tot eer der inrichters van 't feest. De 2 premien voor de eerst-aaukomende in de kontroles werden gewonnen door Naert. Uilslag der koers voor Poperinghenaars en leden van den Velo-Club, 15 vertrekken- den. 1. Dejonghe Emile, Reninghelst; 2. Taffin Maurice, op 20 meters; 3. Cappoen Oamille, Locre; 4. Matton Remi, Poperinghe. Dejonghe, alhoewel gekwetst in de eerste koers, ving moedig den strijd aan. Hij was tweede tot bij 't Speelhof. Daar gekomen schoot hij opeens voren, vermeerderde ge durig zijnen voorsprong en eindigde goed eerbte. Hij reed de eindstreep over in dolle emballage en werd geestdriftig toegejuicht. RONDE VAN FRANKRIJK. 10rit. Bayonne-Bordeaux. Deze rit 269 km werd op vrijdag 23n gereden. Uitslag; 1. Francois Faber, 2. Duboc, 3. Garrigou, 4. Trousselier, 5. Christophe, 6. Bettini, 7. Cruchon, 8. Saillot, 9. Fleury, 10. F.rnest Faber, 11. Ringeval, 12. Alavoine, 13. Van Houwaert, 14. Menager, 15. Mai- tron. 11- rit. Zondag hebben de onvermoei bare kampioenen, den llu rit, Bordeaux- NYntes, 391 km., gereden. Om 2 ure, toen he^veriptUgegeven werd, was het pikdou- kor oqgk de baan warm roode lichtjes, geplaatst om aan de rijders den weg aan te toonem In 't begin reden zij heel langzaam en voorzichtig, want her zou niet van pas komen moest men nu vallen in de duisternis- Toen het wat begon op te klaren werd er ook sneller op toe gereden. Trousselier en Ernest Faber hadden in de duisternis zoo wel doorgereden dat zij te Cognac, 124 km., met een kwart uur vooruit op de anderen aankwamen. Uitslag 1. Trousselier, om 2 u. 47 min., 2. Frans Faber, op 8 m., 3. Alavoine, op 1 m., 4. Duboc., op eene lengte, 5. Christophe, id., 6. Garrigou, om 3 u. 7. Ernest Faber, om 3 u. 25, 8, Deloffre, om 4 u. 31, 9. Bettini, op 1/5 m., 10. Van Houwaert, op 3/5 m., 11. Menager, 12 Cruchon, 13.Ringeval. Na deze koers s.chreef H. Desgrange, hoofdopsteller van L'Auto Onder de rijders zijn er helden, die gekwetst, en zelfs erg gekwetst, alles met ongelooflijken moed verdragen, en 't is misschien wei aan Van Houwaert dal ik de palm voor moed zou geven. De Belg heeft aan liet been een zeer diepe wonde en al de zorgen die hij er voor draagt zijn juist in staat te beletten dat de wonde zich vergiftige. Niettegenstaande al zijne ongelukken, is hij vol moed en alhoe wel oen been slepend, strijdt hij altijd voort. 12" rit. Dinsdag was het de 12" etape van de ronde van Frankrijk, Nantes-Brest, 321 km. Bij den lle etape hebben zeven renners het opgegeven, dat maakt dat er nu nog 61 renners op de 150 aan de koers deelnemen. Twee renners, betrapt op het feit van eenen zekeren afstand per spoor afgelegd te hebben, zijn buiten de koers gesteld. Twee andere die tot hiertoe nog altijd volgens de vereischte voorwaarden aan de koers had den deelgenomen, zijn eveneens buiten de kiasseering geraakt, doordien zij na het sluiten van het controol zijn aangekomen. Ringeval, Saillot en Cruchon zijn teene- maal uitgeput en kunnen niet meer verder. René Fleury is zoo ongelukkig te La Roche- Bernard gevallen dat hij het rechter schou derblad brak. Faudon werd de bil openge reten door een glasscherf te Bois-de-la-Noue, en moest per rijtuig terug naar Nantes gevoerd worden. Hetgeen vooral op te mer- keD valt, is dat Van Rouwaert slechts een maal van band moeten veranderen heeft. Zijne wonden zijn nog verre van genezen, maar Cyriel heeft meer moed dan al de anderen samen. Frans Faber heeft to Lan- derneau op 25 km. van de aankomst, zijn ketting gebroken. Bettini en Zavatti zijn op elkander gebotst en hals over kop in het stof gevallen, gelukkig zonder erg. Ziehier de orde van aankomst op de eind streep te Brest: 1. Garrigou, Franschman, 3u. 18 m 2. Frans Faber, id. 3 u. 25, 3. Van Houwaert, Belg, 3 u. 26, 4. Alavoine, op eene halve lengte, 5. Duboc, op een lengte, 6. Trousselier, opeen lengte, 7. Ern. Faber, op een lengte, 8. Bettini, met een wiel ver schil, 9. Deloffre, die eerst ten 3 u. 39 aan kwam, 10. Gajoni, 3 u. 55 m. De moedige Van Houwaert, heeft zijne 3e plaats te danken aan eenen prachtigen eindstrijd. 13" Rit. Brest-Caen, 425 km. De voorlaatste rit van den tour de France heeft voor de 54 overblijvende strijders voor zeker de lastigste geweest. Vertrokken om 12 ure middernacht uit Brest, moesten zij op slechte wegen en in den duisteren al du wen al wat zij konnen en toch heeft de weg afgelegd geweest met eene snelheid van 28 km. 200 ni. per uur. Op 27 km. van het ein de. gelukte Duboc criu voren te schieten, wijl de andere aan eene natuurlijke behoefte voldeden en het is hen onmogelijk geweest hem nog in te halen. Ernest Faber die ook in het hoofdpeloton zat is moeten achter blijven door pneubar- stingen met Christophe die aan eene zware bronchite lijdt. Vanhouwaert was sedert zijn val zoo frisch niet meer geweest en heeft eene schoone koers gedaan. Jammei' van zijn been die hem nog hindert. Uitslag1. Duboc in 15 u. 2 m. 2. Ala voine in 15 u. 9 m. 3. Fr. Faber in 15 u. 9 m. 20 s. 4. Trousselier, op een wiel 5 Garrigou, op 1)4 wiel 6. Vanhouwaert op een wiel; 7. E. Faber in 15 u. 34 m. 8. Christophe; 9. Bettini; 10. Maitronj 11. Delsaffre12. Menager. Er blijft nu nog een etape over, de kortste Caen-Pariis, 262 km. De rijders, die twee dagen zullen uitgerust zijn, zullen dit aan zien als een wandelingsche na hetwelke zij de welverdiende toejuichingen der Parijze- naars zullen ontvangen. Algemeene klasseering na de 13e Rit. 1. Faber Fr. 2 1 1 1 1 1 4 5 10 1 2 2 3 34 2. Garrigou 3 12 3. Duboc 96764378624 5 1 68 4. Alavoine 1188472515 10 342 71 5. Van Houwaert 1 7 6 5 2 8 8 3 11 13 10 3 6 84 6. Ern. Faber 4 11 4 7 8 17 1 2 8 10 7 7 7 96 Waarschijnlijk zal er aan het orde dezer klasseering niets veranderen door de laatste étape. Zooals men ziet is Vanhouwaert de vijfde, 't Is waarlijk spijtig dat onze moedige landgenoot in de 8e étape het slachtoffer ge weest is van dien val die hem zoo erg ge kwetst heeft, anders ging hij voorzeker nog eene schoonere plaats bekomen, Om de twee volgende étapen te doen, omzeggens, met een been, en alleen van Belgen tusschen al die fransch mans, moet men waarlijk door niet ontmoedigd zijn. Hadde het een fransch man geweest, hij ging het voorzeker laten zitten. De Auto schrijft dat zij Faber heb ben moeten schoone spreken en aangaan om hem te overtuigen na de 9e étape voort te rij den... en hij was veel min gekwetst dan Vanhouwaert Bravo Cyriile Neg de dood van Karei Verbist. -Het droevig ongeval van onzen kampioen Karei Verbist, komende na het, schrikkelijk onge luk veroorzaakt door de ontploffing eener motocyclette in den velodroom van Berlijn, waar 10 dooden bleven, is in gansch de sportwereld het onderwerp aller gesprek ken. Vele dagbladen vragen effen af de af schaffing van alle mekanieke gangmaking, of minstens het plaatsen der rol op 40 cen timeters van den motor. De liedendaagsche koersen, als zij gereden worden met het duitsch reglement, d. i. met de rol tegen het motorwiel, zijn een doodsgevaar voor al de rijders en verlagen eene beschaafde natie. Ten gevolge der ongelukken voorgevallen in den velodroom te Berlijn, komt een mi nisterieel besluit, tot nader orde, in de ve lodrooms van Pruisen de koersen achter gangmakers op motocycletten te verbieden. In de wereldkampioenschappen die dit jaar te Copenhagen zullen geloopen worden op 15, 19, en 22 Augusti, zullen de koersen met gangmaking gereden worden met de rol op 40 centim. Volgens de groote sport bladen zou men wijs handelen de algemeene aanneming te bewerken der rol op 40 centi meters. De Begraving van Karei VERBIST. Maandag namiddag had de begrafenis plaats van den betreurden wielrijder Karei Verbist, zoo vreeselijk verongelukt in den velodroom van Karreveld. Het lijk, dat nog in het doodenhuis van Sint-Jans-Molenbeek berustte, werd om 111/2 ure afgehaald door de verschillende sportmaatschappijen. Van daar trok de stoot naar de Weststatie, waar er een bijzonderen trein om 12 ure 29 naar Antwerpen vertrok. Om 1 ure 40 kwam men te Antwerpen aan. De Statieplaats stond zwart van 't volk. De politie had alle moeite om de nieuwsgie rigen op afstand te houden. Aan den uitgang der statie stuurde M. Fernand Colignon, in naam der Antwerpsche wielrijders, een laat ste vaarwel toe aan den jongen kampioen, die zijn leven verloren heeft gedurende een weldadigheidsfeest. Het volk stuurde vol medelijden, zijne blikken naar de lijkbaar, waarop het erkon- ningsteeken lag van het kampioenschap de maillot in de Belgische kleuren. De hoe ken van het baarkleed waren gehouden door de stayers Darragon en Nat Butler, en door verschillige heeren namens de Belgische wielrijdersbond. Vader Vander Stuyft, ver gezeld van Lóón en Arthur, Vandenborn, John, Olieslagers, en vele andere rijders waren in den stoet tegenwoordig. Het was rond 3 ure toen de lijkstoet zich in beweging zette. Vooraan gingen talrijke muziekmaatschappijen gevolgd door een honderdtal kroondragers. Nog nooit had men op eene begrafenis zooveel kronen ge zien er waren er van overal. De velodrooms van Brussel, Antwerpen, Charleroi, Leipzig, enz hadden kronen gezonden en waren in den stoet talrijk vertegenwoordigd. Te Wyneghem werd het lijk afgehaald door de geestelijkheid en de gemeenteover heden, en naar de kerk gedragen, waar de laatste gebeden gezongen werden. Op het kerkhof kon men op de koppen gaan, zoo groot was de volskloeloop. Verscheidene sportmannen namen daar voor het graf nog het woord. Cuerremans, de gangmaker van Verbist, wilde zijnen vriend nog een laatste vaarwel zeggen, doch de droefheid schroef de hem de keel toe en hij brak in eenen tranenvloed los. De droevige plechtigheid liep rond 7 ure ten einde. Dinsdag morgend ten 10 ure werd in de kerk van Wyneghem een plechtige lijkdienst gecelebreerd voor de zielerust van den be treurden overledene. Sommige pakken suikerij VauTieghem- Dupont, Rousselaere, bevatten zeer schoone premien. Huiv(kii8»4»ii(l I*opering;lie. Uitslag van den Prijskamp uit BRETEUIL van 25 Juli 1909. Wind Zuid. 579 Duiven los om 6,57 ure. Snelheid per minuut: le duif 1305,21 meters; laatste duif 1112,87 meters. Afstand 139 km. 1 Lietaert E. 3 p. 2 id. 1 p. 3 Baes H. 4 Silvert G. 2 p. 5 Lietaert E. 2 p. 6 Lie taert J. 3 p. 7 Gantois E. 8 üerynck C. 2 p. 9 Devos René, 10 Lietaert E. 1 p. 11 Du- pont G. 1 p. 12 id. 1 p. 13 Lietaert E. 1 p, 14 Schaballio M. 15 Beun L. 1 p. 16 Be- heyt Ed. 17 Cassiers J. 18 Silvert G. 2 p. 19 Dumon J. 20 Lietaert E 1 p. 21 Schabal- lie M. 22 Dave G. 23 Dave M. 24 Messiaen Am. 2 p. 25 Deboir R. 1 p. 26 Lietaert J. I p. 27 Debyser M. 28 Vanden Rerghe H. 29 Dumon J. 30 Merlevede 31 Desaegher H. 32DaveM. 33CassiersJ. 34 id. 35Silvert,G. 1 p. 36 Bevernage C. 37 Merlevede C. 2 p. 38 Houwen G. 39 Fache N.-M. 40 id. 41 Silvert G. 42 Fache N.-M. 43 Labaere A. 44 Dumon J. 45 Delava C. 46 Debyser M. 47 Fache N.-M. 48 Schaballie M. 49 Ver- haeghe E. 50 Pareyn M. 51 Lebbe M. 52 Dave G. 53 Messiaen Am. 54 Dumon J. 55 Devos J. 56 Beun L. Overduiven Baes H., Fache N.-M., Cassiers J. STADSNIEUWS. Eeremis van den Eerw. Pater Karei Pielers. De Eerw. Pater Pieters, ge boren te Nieucappelle in 1883 en wonende te Poperinghe sedert 1894, bereidt zich in 't Missiehuis van Scheut als Missionnaris. Zondag laatst is hij priester gewijd en op Dinsdag heeft hij zijne H. Eeremis gedaan in de O.-L.-Vrouw kerk van stad. Rond 10 ure kwam de E. H. Pieters aan 't Altaar om de groote plechtigheid te vieren en was bijgestaan door een groot getal gees telijken. In de middenbeuk zaten de vilder, broeders, zusters en familieleden van den Eeiw. H3er. Met groote aandacht volgde eene ingeto- gene menigte de godsdienstige plechtigheid en voegde hunne gebeden bij die van den nieuwen priester om den zegen des Heeren over hem en zijn werk in te roepen. Na de Mis werd het plechtig Te Deum aangeheven om den Almogende hulde en dank te bieden voor de nieuwe weldaad, die Zijnen Dienaar van Hem gekregen heeft. Moge God den Zendeling beschermen en de engelen hem ter zijde staan in 't dreigen der gevaren. Zucht en vreeze moeten wijken bij het besluit van dien karaktervollen jon geling en wij zullen bidden, bidden voor hem. Zendeling, ga De Heer zal u richten De Heer u verlichten, Neemt 't kruis op en ga. Ginds ver over zee, Sloeg Satan in banden Het grootste der landen. Ga, vraag er den vree. Onderscheiding. M. Odilon Oreel van Poperinghe, muzikant - gagiste bij het 3de regiment lanciers te Brugge, heeft deze week den ln Prijs behaald voor fluit iu het Conservatórium te Brugge. Verdiende belooningen. Op aan vraag van de Boereogilde, heeft het Staats bestuur de landbouwdecoratie van tweede klas toegekend aan de volgende verdienste lijke landwerkers; Henri Gesquiere, sedert 26 jaar op de hoeve van het oudemanbuis; Henri Gruwier, sedert 27 jaar op de hofste de van M. Alois Delaleau Ach. Schier, se dert 25 jaar bij Wwe Debaene en kinders; Alois Vandamme, sedert 25 jaar bij M, Leb- be-Boucquey; en Amand Ghelein, sedert 35 jaar op do hoeve der Zusters Paulinen Vo- gelhoek Hertelijk proficiat. De nijverheidsmedalie komt verleend te worden aan M. Petrus Bardyn,voor 25 jaar getrouwen dienst bij M. Daniel Sabbe. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. Diefstal. In den loop dezer week is er in 2 hofsteden ijzerdraad gestolen geweest. Bij Fred. Degryse, landbouwer bij den Hel leketel werd er 60 meters stekkerdraad ge stolen en bij Amand Lermytte wonende in dezelfdestreek, werd 40 meters gevlochten draad ontvreemd, Proces-verbal werd deze week opge maakt tegen voermannen die met twee aaneengekoppelde wagens plantsoenen re den. Bericht dus aan wie het kan te pas komen. Schielijke dood. De genoemde Jo seph Debyser, 32 jaren oud, was sedert lang onderhevig aan hevige buikpijn en was hier door onbekwaam te werken. Zondag namid dag ging hij naar het huis van Tneophile Malesys waar hij de dieren bezorgde in afwe zigheid der inwoners, en sedert aan zag men hem niet meer. Maandag namiddag vond men de ongelukkige dood op het gemak. Hij was sedert 24 uren dood. Geheimzinnige dood van een Pope- ringsche soldaat te Gent. Zondag mor gend rond 6 ure, vond een soldaat op den koer vau het S' Pielers kazerne (het le linie regiment) te Gent een zijner makkers liggen met het hoofd erg gekwetst en de knieën verbrijzeld. Het slachtoffer was uit een ven ster van het derde verdiep gevallen of ge worpen geweest. Men droeg de gekwetste aanstonds in onrustwekkende toestand naar het krijgsgasthuis, waar hij rond 8 ure

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1