NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE 0ISTREKEN, HOFSTEDE HOFSTEDEKIN HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMEKE, Photographe,Boterstr., 57., Yper en Gastliuisstr, 9, Poperinghe. -Tclel'. en Vetteuueide GROOT HANDELSHUIS BUITE.NLAMDSGH NIEUifIS. le! hstZomerseisoen 5e /aar. N* 36 NIEUWS UIT BELGIË. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in bet blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.Oogst. ^on op. Zon onder. Notaris SYOHNte Loo. Donderdag 1 '211 Oogst 1909, te LOO, in het Stadhuis. OVERSLAG VAN: alles groot 23 heet, 18 aren 68 cent, Openbare Vcrkooping Twee partiën BOSCH WEST W LETERF^ Maandag 9 Oogst 1909, zalMeester Gaston PEEL TE KOOP Het vermenigvuldigen der M isdaden Voor de Vrouwen. Die 't vatten kan. i\l 17 T Q 's meer aan bevelen tegen i t 1 Lj 1 Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. De Prijsuitdeeling in het St. Stanislaus'college. worden ingelijfd Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnen stad f-1,00 Voor Frankrijk 1 fr. 4,00 Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 8 s. Cyriacus, Largus, Emiliaan. s. Cajetanus, Romanus, Domitiaan. 4 ure 21 min. 7 ure 15 Maandag 9 4 •22 7 13 Dinsdag 10 s. Laurentius, Sara. 4 24 7 11 Woensdag li s. Philomena, Suzanna, Tiburt. 4 26 7 10 Donderdag 12 s. Clara, Florimond. 4 28 7 8 Vrijdag 13 s. Hippolytus, s. Jan Berchmans. 4 28 7 6 Zaterdag 14 Vigelie. s. Eusebius, Hector. 4 30 7 4 Volle Maan. Zondag J Oogst, ten 9 ure 14 minuten 's avonds. Laatste Kwartier. Zondag 8 Oogst, ten 12 ure 10 minuten 's namiddags. Nieuwe Maan. Zondag 15 Oogst, ten 11 ure 55 minuten 's avonds. Eerste Kwartier. Dinsdag 24 Oogst, ten 3 ure 55 minuten 's morgens. Volle Maan. Dinsdag 31 Oogst, ten 5 ure 8 minuten 's morgens. KANTOOR VAN DEN om 21)2 ure namiddag, De Notaris SYOEUf, te Loo, ten over staan van den Heer Vrederechter van hei kanton Rousbrugge en met tusschenkomsl van de Notarissen V UVDEIVSËRGIIË te Pervyse en UAUWEItS te Yper, EE NE SCHOONE te HOOGSTADE en ten deele te BEVEREN te LAMPERNISSE, Slooinpcijs 5ÏI 58 ff. Gebruikt door Charles Vanstechelman te Hoog stade tot 1 October 1913 mits 3500 f. VERDEELD IN IvOOPEN. Gewone Voorwaarden, Afzonderlijk ingesteld 86.150 fr. KANTOOR VAN DEN iYutcii jis Jr~ JvL H, jL TE ROUSBRUGGE-HARINGHE. VAN EEN EN TE om 3 ure namiddag ter herberg-brouwerij Het Gemeentehuis bewoond door de kin- ders Leroy,Ier dorpplaats van Westvleteren met tusschcnkomst van zijnen ambtgenoot, Meester Artliur V» ntleiiherglie, Notaris te Pervyse, overgaan tot de openbare verkooping van Gemeente WESTVLETEREN. Eerste Koop Een schoon HOFSTEDE KEN met Woonhuis, Schuur, Stallingen en 3 H. 77 A. 61 C. Bebouwde Grond, HovenierhofGras en Zaailand, staande en gelegen bij de herberg De Rustplaats langs den steenweg naar Poperinghe. Bij plakbrieven in 3 loten verdeeld. Bewoond en gebruikt door de Wed Petrus Fieu, tot 1 October 1912 mits 450 fr 'sjaars boven de lasten. Ingesteld 11800 fes. Tweede Koop: Eene partie BOSCH, be kend bij kadaster sectie E nummer 620 voor eene grootte van 1 H. 16 A. 30 C. Ingesteld 3000 frs. Derde KoopEene partie BOSCH, bekend bij kadaster sectie E nummer 622 voor eene grootte van 59 A. 90 C. Ingesteld 1300 fr. Deze twee partiën Bosch zijn allerbest gelegen en geschi kt om in zaail and te bren gen Voor alle inlichtingen zich te wenden ten hanloore van gezegde Notarissen I*eel en Vamlciilxu'^lip, In een der bijzonderste straten der stad bij de Groote Markt, met uitgestrekte Magazijnen en Hof. Inlichtingen ten bureelo dezer. Dat het getal der misdrijven dagelijks toeneemt, valt niet te ontkennen. Dagelijks vindt men in de gazetten Verschrikkelijk drama moord vergiftiging messenge vecht brandstichtingzedenschandaal en gansch de reeks van onnoemelijke misdaden! Als men dit leest, zou men zich in geene onbeschaafde streek gelooven, onttrokken aan allen invloed van Godsdienst en Zede- leer, waar noch rechters ook recht zijn, waar er geene gevangenissen zijn, noch wereldlijke macht bestaat En nochtans van dit alles hebben wij genoeg. Te Brussel hebben wij een legioen wetfabrikanten die nog al dikwijls hunnen kostelijken tijd verspillen in nultelooze woordenkramerij en er nooit aan denken om grondige en krachtdadige maatregels te nemen om het kwaad in den wortel aan te tasien en eens voor goed het volk de vrees in te planten der straffen door het mensche- lijk gerecht toegepast, vermits een over groot getal de vrees Gods schijnen verloren te hebben Want de oorzaak van het vermenigvul digen der misdaden is tweederleihet ver minderen van den Godsdienstigen invloed en de ontoereikendheid der menschelijke straffen. Nooit kende onze streek dien tijdelijken welstand van hedendaags, de weelde is be trekkeiijk groot, niemand lijdt r.og honger die werken kan en wilen daar de weelde voor velen nog al moeilijk is om dragen, geraakt men nog ai rap door drankmisbruik en andere aan [oksels tot het plegen van misdrijven die gezien rnen de vrees Gods eenigsinds verloren heeft on men de men schelijke straffen maar weinig behoeft te vreezen zich op verschrikkelijke wijze vermenigvuldigen Men kan opwerpende gevangenissen zijn nu te klein, moest men strenger straffen men zou de gevangenissen gedurig moeten vergrooten Neen, in 't geheel nietDe per sonen die kleine veroordeelingen van een tot drie maanden ondergaan hebben, in plaats van ze in welgebouwde paleizen, die men gevangenissen noemt, op te sluiten en er siroo te vlechten, papieren zakken te plakken, of kolfieboonen te zuiveren, zou den geheel gemakkelijk kunnen gansch den tijd hunner veroordeeling zonder vergelding de openbare wegen vermaken, steenen en keien voeren, dat ware veel nuttiger, en om de herbergkosten van die kerp's tp vemji- a._, viwn fvuiiueii ïii ui ronri nunnG gemeente gebezigd worden, en in hun eigen huis eten en slapen zonder kosten voor de lastenbetalers De Burgemeester van ieder gemeente zou geene ruzie hebben om hun werk te geven, er is werk in overvloed en de gendarmen zouden ze met den wegbe- waarder geheel goed in 't oog kunnen hou den, dat v/are voor de gendarmen ruim zoo nuttig of hier en daar een handteeken te gaan vragen Wat het straffen der groote misdaden aangaat, men is op verre na niet streng ge noeg de tijd is reeds lang voorbij dat eenen Engelsehen rechter 's Koning's zoon gevan gen zette en door den Koning om zijne krachtdadigheid geluk gewenscht werd De hedendaagsche rechters schijnen op hun ne zetels te zitten beven Wanneer ievers den Zondag avond de koppen door den drank verwarmd, jonge of oude losbollen zich gehoond gelooven, seffens worden de messen getrokken en men steekt maar in 't ronde zonder vaar of vreesAan wie de schuld Natuurlijk eerst en vooral aan het ont breken van christelijke overtuiging, maar grootendeels aan de ongenoegzaamheid der straffen Indien een messenvechter die iemand kwetst zonder erge gevolgen, tien jaren.dwangarbeid kreeg, ten ware niet te veel en men zou de messengevechten rap zien verminderen en indien de gevolgen doodelijk zijn zonder dat de voorbedacht heid bewezen wordt, vijf-en-twintig jaren dwangarbeid, die gevallen zouden hoogst zeldzaam worden Alle misdrijven werden veel te weinig gestraft schreef ik hooger en nog wordt de straf zeldzaam of nooit in haar geheel be houden. De veroordeelden aan drankge- iegenheden onttrokken gedragen zich als lammeren en na eenige jaren worden zij weder de samenleving ingezonden, waar zij dikwijls herbeginnen 't en duurt immers niet lang in 't gevang en men is er beter geherbergd dan in de arme hutten De vorm van proces in groote misdrijven iaat ook veel te wenschen welbekende schurken met de grootste schelmstukken op 't geweten worden er door betaalde leuge naars wit gewassehen en met hertroerende bewoordingen wordt er meedoogen ge vraagd en bekomen Deze die met voorbedachtheid iemand 't leven benemen, en dat de zaak duidelijk bewezen en bekend is, verdienen niets dan de dood! Het afschaffen der doodstraf is het gevolg der menschelijke zwakheid 't is van deze zwakheid dat de boosdoeners gebruik of liever misbruik maken om de eerlijke lie den uit te lachen en fe spotten met het ge recht en zijne dienaars 't En i.s nog zoolang niet geleden dat wij wezentlijke moordenaars te zien kregen die in 't gevang niet erger behandeld werden dan iemand die ievèrs eenen haas gestropt had Wat ai formaliteiten en complimenten wordt er met zulke kerels al gemaakt, met wat omzichtigheid worden zij behandeld Niet één der pleegvormen mag verwaarloosd worden en maanden lang wordt er gewerkt en geschreven voor die kerels die niets dan het strop verdienen Vermits het getal der misdadigers gedurig aangroeit, en zij alle vrees Gods schijnen verloren te hebben, dat men hen de vrees der menschelijke straffen inplante, want t is den eeriigen over blij venden middel om de rust en zekerheid der eerlijke lieden te verzekeren Een woordje nog over eene gruwelijke misdaad die door 't menschelijk gerecht zelden kan gestraft worden volgens onze tegenwoordige wetsbepalingen, dat is het verleiden der jonge meisjes I Indien de bovengemelde wel fabrikanten van Brussel zich daarmede eens ernstig bezighielden zóó ernstig of dat de zaak het verdient dat ware ten minste nuttig werk want alwie aan de verzedelijking van 't volk werkt, mag op de dankbaarheid van 't nageslacht rekenen Een jong meisje dat pas de kinderjaren ontgroeid is cn door de omstandigheden ge dwongen, aan de moederlijke waakzaamheid moet onttrokken worden, wordt door een ellendeling, hij moge getrouwd of onge trouwd, rijk of arm zijn, verleid 't is altijd een schurk die vuige kerel wordt niet verontrust, en indien hij zijn slachtoffer want zij is er een tot de ergste misdaad ■en kindermoord mondelings alleen heeft aangespoord, negen keeren op tien zal hij nooit verontrust worden En dat mag go- beuren in die eeuw dat men met reden mede lijden gevoelt met eenen ai men hondAlleen voor het arme meisje geen bescherming De handen uit de mouwen gij allen die nog een overschot van godsdienstige gevoe lens bewaard hebt, bevrijden wij ons schoone Vlaanderen van die en andere mis dadigers, dat die overblijfsels van 't oude heidendom niet wederom veld winnen, als één man moeten wij opspringen ter bestrij ding van het drankmisbruik die do groote schuld is van veie misdaden hand in hand gewerkt in voorbeeld, woord en schrift op dat in ons godsdienstig' Vlaanderen het ge tal der misslagen zoude mogen verminderen tot glorie Gods ea 't heil der zielen Vrede zij aan allen die 't zóó verstaan en er aan medewerken Louis Kindt - Hauteceur. Vrouwen - Zijt gij rap tendent als gij eenigen arbeid doet? Zijt gij bleek van kleur geworden? Lijdt gij aan witten vloed? Hebt gij ongeregelden eetlust? Zijt gij mis troostig en verdrietig zonder redens Dat gij tegen niets kunt, dat gij zoudt weenen bij 't minste ongepast woord Hebt gij soms de vlam in liet wezen? of eene hitte die gansch uwe huid overloopt? Moet gij dikwijls zuch ten zonder nochtans verdriet te hebben Geheimt het da' "li hprhnaldo mo!"" ...i/oIgK. moet alsof er een stok in de keel zat? Zoo ja Ehwel, gij lijdt aan bloedarmoede en verzwakking van het zenuwstelsel Gij moet daar laten naar zien En in afwachting beproef eens liet nieuw uitgevonden geneesmiddel THEOBROMA Uiterst geprezen legenbleeke kleuren, vale tint, waterzucht, bloedarmoede, verlie zen in liet wit, moeilijke en overtollige maandstonden, zwaarmoedigheid. Vrouwen die THEOBROMA nemen, mo gen in al de omstandigheden van hun leven op eene bestendige gezondheid aanspraak maken. THEOBROMA verkwikt, versterkt en herstelt hen. Het geeft nieuwen adem, nieu we krachten, nieuwe gezondheid, nieuw leven. Harten omhoog! Hoopt, hoopt, arme zie ken. Beproeft het nieuwe geneesmiddel Grijpt de redplank! schipbreukelingen van het leven 3 fr. de flesch Te Poperinghe bij M. A. M0NTEYNE, apotheker en fe Yper bij M. C. LIB0TTE, apotheker. Uw begin, mensch, is Aertrijcke of Gheluwe CHjtte, timmert den bouw van uw geluk tusschen Walle en Damme op Stee- ne en niet op Zande anders vergaat gij met Sluivekenskerke. Neemt voor uwe Cler- cken en uwen Gils, St Michiel en iteel In- gelmunster anders verdoolt gij in Dicke- busch. Dikwijls zult gij moeten door Vichte trekken, gij zult Beernem, Widveringhem Hulste, Desselghem en Keyem ontmoeten, maar wilt riet Bever en; Merckem op Hooglede, Eerneghem op Hoogstaede, de ze ziet men Woesten van Noordschote naar Zuidschole, van Oostende naar Westende. Houd u aan Reninghe en Re ning helst; schrikt voor Wulpen, Zevecote en Ouckene anders zult gij langs Breedene weg Nederwaesten van Rolleghem in Poelcapelle. Misschien zult gij 'ook wel eens Bloemendale, Oost en West Roose- beke ontmoeten, maar welhaast zult gij hun Kor tr ij li Proven. Houd dan Hoog en en Handzame op Ploeg steer t en al Wenken vreest LauweLedeghem, Iseghcm en Isenberghe, maar begeeft u door Waar- maarde met Lophem, Lichtervelde en Snelleghem en dan zult gij den W ine kei en Marke gaan met Pervyse van Coolker- ke, Coyghem, Ranfskapellc. Coxy de, Caaskerhe, Vynckem, Houthave en Vladsloo en dan kunt gij huiswaarts met een zak vol Blankenberghe en ge zult niet moeten gaan naar Lombaertzijde. Wacht u van Nieuwkerke of Zuicnkerhc daar is Waereghem niet te vinden, maar blijft ge trouw en vast aan Oudecapelle, aan die: Roomsche Moerkerke, aan die Middelker- ké aaa die Steenkerke welke God op Ro- xem gebouwd heeft. Schoor e u op Ste Pie- ter, Ste Jan, S'e Joris, Ste Kruis, Ste Andries, gaat naar Siö Calherinnecapelle, Ste Jacobscapelle maar begeef u bijzonder lijk naar Ste Anna en Mariakerke. Dan, mensch, zult gij ontmoeten Zonnebeke en Zoetenaaie gelukkig Komen te Oudenburg. en van Reckon in I'itthem, rustende te Uitkerke op don Kerhhove onder Zerkeg- hem en u verblijden in het Heestert van Emelgh.em. Frankrijk. Eene halsrechting te Parijs.De president der Republiek heeft de genade verworpen die gevraagd was voor den moedermoorder Duchemin, den 7 juni laatstleden door het Assisenhof van Parijs ter dood veroordeeld. Donderdag morgend, ten 4 1/2 ure, is het hoofd van Duchemin onder het mes der guiljotien gevallen. De strafuitvoering had plaats op den hoek van den boulevard Arago en rue de la Santé, op ongeveer 150 meters afstand van het ge vang De toeloop van volk was groot, doch niet buitengewoon. De veroordeelde werd in.êone gevangenkar naar de plaats der uit boeting gevoerd. Zijn hoofd was met een zwarten sluier bedekt, zooais dit het gebruik is bij de halsrechting van vader- of moeder- mrtprders. Alles is rustig afgeloopen. Vooraleer te sterven, heeft de plichtige zijne biecht gesproken. Toen men het lijk kistte om te begraven, moest men het hoofd verscheidene malen stil leggen. Het droei nog rond. Schrikkelijke moord te Wattrelos Dinsdag avond werd er te Wattrelos, op de wijk Houzarde, op 200 meters van de beigische grens, eene vreeselijke moord ge pleegd. Germaine Lerouge, 18 1)2 jaar oud, naaister, had sedert verleden week alle be trekkingen afgebroken met zekere Hendrik Van Assche, 21 jaar, afkomstig van Worte- gllem, en die pas afgetreden was van zijn soldatendienst te Brugge. Over van spijt en jaloerscheid kwam Van Assche dinsdag avond het meisje vinden in hare woning en verzocht haar met hem eene korte wande ling te doen, daar hij haar iets bijzonders te zeggen had. Het meisje stemde er in toe Onderweg, op 200 meters van de grens, op den weg van Klein-Audcnaarde, nabij de hoeve van M. Hessel, begon Van Assche bij Germaine aan te dringen om de betrekkin gen heraan te knoopen. 't Meisje weigerde vlakaf. Hierop schoot Van Assche in eene verblinde woedehij greep zijnen revolver en zegdeSpoedig, ja of neen! Germaine wilde vluchten, doch Van Assche hield h; ar stevig vast. Zij smeekte om genade, cLeh de jongeling door woede en door ja- loersctieic verennu, sen om nei meisje ra Ke lim? s drie revolverkogels in het hoofd. Twee landbouwers hadden van verre het drama zien gebeuren. Zij kwamen toeloopen en vonden het lijk der ongelukkige Germaine in het korenveld. Zij verwittigden de gen darmerie, die spoedig ter plaatse kwam en een onderzoek instelde. Zoodra het schrik kelijk nieuws gekend was, kwamen er tal rijke nieuwsgierigen ter plaats. De gendarmen gingen den dader Van As sche opzoeken. Zij vonden hem bij zijne grootouders rustig te slapen. Het parket is ter plaats geweest en hoeft den dader lang ondervraagd. Het lijk van het slachtoffer werd naar het doodenhuis gedragen Van Assche heeft sedert zijne aanhouding, reeds tweemaal gepoogd zich te zelfmoorden. IIiii*lioiit«l*i«'r* Opent de oogen indien gij goeden koffie wilt maken, eischt de chicorei der Trappisten Vincart-Silly Weigert namaaksels. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Spattje. De opstand beteugeld. Dank aan het krachtdadig te werk gaan van het leger, is de rust in Spanje hersteld. In Barcelone staken de revolutionairs zaterdag en zondag 35 kloosters en kerken in brand. De soldaten beschoten ze en in die drie dagen waren rond de 100 dooden en 300 gekwet sten. 250 aangehouden ophitsers werden door de kop geschoten. De regeering is zeer te vreden over het weigelukken van de maatregelen die door de krijgsoverheid ge nomen zijn om de rust te herstellen en de herleving van het gewoon leven te bescher men. Er wordt thans gezegd dat meer dan 3000 revolutiormairs gemitraljeerd werden, en gansche benden woelmakers in de bran dende gebouwen gedreven, en levend ver brand zijn. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apofheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt, 18, POPERINGHE. Het was donderdag een heerlijke dag voor 't schoon gesticht, dat onder het verstandig bestuur van den Z. E. H. Vanderstichele, gedurig voort bloeit en altijd meer geacht wordt in Poperinghe en omstreken. 't Was de dag van prijsuitdeeling, een dag, volgens gewoonte, van echt feestelijke ge halte. Reeds lang vóór 9 1)2 ure was de ruime feestzaal bezet door een talrijk en uitgelezen pubiiek. De plechtigheid was voorgezeten door den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Hout- tave, die ongetwijfeld met hartelijke vreug de aan zijne zijde gezien heeft de Z. E. H. Kanunnik Voryaeke, deken onzer stad, de heer burgemeester en 'andere overheden van stad, benevens een aantal priesters en we reldlijken van aanzien, allen duidelijk door hunne tegenwoordigheid hewijzend, wat al belang zij héchten aan liet college. Een fransch stukje, vol aantrekkelijke geestigheid van 't begin tot 't eindeeen vlaamsch drama, zeer boeiend en aangrij pend tweesymphoniestukjes, zoo als wij er ooit maar ten geboore kregen, werden met ongeinó?nen bijval door ue sjudepten ge speeld. Wei verdienu, j.l, waren de daveren de toejuichingen die ten deele vielen aalt hun zoo natuurlijk, zoo bevallig, zoo echt kunstrijk spel De afroeping der plaatsen kwam weldra de onrust koelen van de studeerende jeugd, met recht en reden begeerig om den uitslag te kennen van het werk van een heel jaar. Na de prijsuitdeeling had de uitroeping plaats der belooningen bekomen in den prijs kamp gehouden tusschen al de leerlingen der twee hoogste klassen der .collegen van het bisdom Brugge. De bekomene uitslagen voor ons college zijn schitterend en zul len voorzeker leeraars en leerlingen ruim schoots vergelden voor liet lastige werk van 't verloopen studiejaar. Het feest dat om 12 Vi ure eindigde, heeft voorzeker op iedereen den besten indruk ge maakt en kan maar bijdragen om den naam en faam van St. Stanislaus'college nog te verlioogen, Ziehier de namen der leerlingen die de prijzen van uitmuntendheid behaald hebben: Voorbereidende afdeeling. le Jaar le prijs, Georges Lauwers, Poperinghe, 2e prijs, Andre Bentin, id., Michel Deroo, id. 2e Jaar; le prijs, Gérard Peel, Kertrijk, 2e prijs, Arthur Maes, Poperinghe. 3e Jaar le prijs, Daniel Allaeys, Poperinghe, 2e prijs, Marcel Derynck, id., 3e prijs, Felix Deblock, Crombeke, 4e prijs, Henri Vande- pitie, Poperinghe. 4e Jaar le prijs, Ra- oul Baert en Honoré Gillioen, Poperinghe, 2e prijs, Albert Vancayzeeie, id. 7e Klas se, le prijs, Albert Boone, Poperinghe, 2e prijs, Maurice Devos, id. 3e prijs, Leon De- geest, Bouciiaute. Middelbare afdeeling. 3e Klasse le prijs, Omer Goudezeur.e, Kemmel, 2e prijs, Félix Quaghebeur, Poperinghe.2e Klasse prijs, Gaston Dehondt, Watou. Afdeeling der Humaniora. 6e klasse le prijs, Alidor Van Cayzeele, Poperinghe, 2e prijs, Emile Vanhoutte, Hoogstraeten, 3e prijs, Henri Leuridan, Beveren s/y. 5e Klasse le prijs, Adolphe André, Antwer pen, 2e prijs, Joseph Denys, Crombeke. 4e Klasse prijs, Félix Kommens, Poperin ghe. 3e Klasseprijs, Gilbert Devos, Poperinghe.2e Klasse; le prijs, Valère De Coninck, Elverdinghe, 2e prijs, William Hollevoet, Beveren s/y., 3e prijs, Cyrille Peene, Bixschote, 4e prijs, Prosper Ilouci qué, Merckem. Rhetorica prijs, Edmond Devioo, Oostvleteren. Hel Eeremerk door de stad Poperinghe gejond aan den leerling uit Rhetorica die den eersten prijs in uitmuntendheid behaald heeft, is toegekend aan Mijnheer Edmond Devioo van Oostvleteren. Belooningen behaald door de leerlingen van Poësis en Rhetorica in den wedstrijd van het Bisdom Poësis maken van latijnsche verzen, 126 mededingers. Eenige prijs Valére De Coninck, 4e vermelding, William Hollevoet, se verm. Maurice Delanote, Westoutre. Maken van fransche verzen, 126 mededin gers,11e vermelding, Cyrille Peene, 13e verm. Prosper Bouciqué. Maken van vlaamsche verzen, 124 mededingers. 5e vermelding, Prosper Bouciqué, I2e verin. Valère Deconinek, 13e verm. William Hol levoet, 15e verm. Cyrille Peene. Aan Leeraars en Laureaten, hertelijk proficiat STADSNIEUWS. Nachtstoornis Zondag avond werd tegen T. O. proces opgemaakt voor geheel de Gasthuisstraat wakker te maken met zweepslagen en woensdag avond werd pro ces opgemaakt tegen AR. voor nachtge rucht en dronkenschap op de statie. Vinger afgedraaid. Woensdag in den namiddag was Remi Rosselle, kleerma ker bij de statie, bezig zijnen velo wat te kuischen en in te smeeren, toen hij al de pedalen draaiend, met den linker wijsvinger tusschen den keten en liet tandwiel gerocht en bijna den helft van den vinger afgerukt werd. De noodige zorgen werden hem aan stonds toegediend. I)e gekwetste zal ruimen tijd zijn werk niet kunnen hernemen. Diefstal. Zekere Vandenberghe van Thourout die den nacht van Woensdag tot Donderdag overgebracht had in de schuur der liefstede bewoond door M. Pe trus Maes, vertrok 's morgens de spaarpen ningen van den knecht meedragend. Verloren op de botermarkt, vrijdag morgen, een regenscherm. Verzoek hem naar het politie-bureel te dragen. Gevonden door de politie, vrijdag morgen, aan den hoek der Veurnestraat op de markt, zilveren oorring met twee steen tjes in. In 't water. Vrijdag avond rond 6 V» ure, reed Felix Liefooglie, jongeling van Proven, per velo langs de vaart gelegen van den Watermolen tot bij den Kalkzak, toer< hij op eens, al sprekend tegen een mak ker die te voet langs hem ging, hals over kop met velo en al in't water plonsde. Ge- lukkiglijk kon zijn makker hein bij een arm vastnemen en uit zijn neteligen toestand redden. Binst dat Liefooglie naar stad liep om van kleederen te veranderen, kon de andere ipet een houw de velo uit het water haien. Gesticht voor ongeneesbar en. Deze week is men in de Bruggestraat, rechtover de achtergebouwen der Zusters van de Ste Union, het hofstedeken beginnen af te trek ken, op welke plaats, volgens het testament van wijlen M. Felix Bettenburgemeester onzer stad, een gesticht voor ongeneesbaren njoet gebouwd worden. Serenaden,—Dinsdag aanstaande om 7 u. 's avonds, zal het katholiek stadsmuziek eene serenade spelen voor het huis van de heeren Aifons De Craene en Alfons Diericx. luitenanten van het muziek- en pompier- kqrps, ter gelegenheid van hun naamfeest. Lijfr ent kas De Voorzienigheid. Op Zondag 8 Augustüs 1909, 0111 11 ure 's voormiddags zal in de Gemeenteschool (Kouter) de Algemeene Jaarlijksche Ver gadering plaats hebben voor de leden der Maatschappij, alsook voor Ouders der leden beneden de 14 jaar. De toestand der kas zal kenbaar gemaakt worden en ieder lid zal rekening kunnen nemen van zijne gedane stortingen geduren de het jaar 1908, alsook van de toelagen verleend voor de stortingen van 1907. Wij verzoeken de leden telken jare hunne stortingen voort te doen, om alzoo, gekomen aan d<m ouderdom van ingenottreding, eene schoone rente te kunnen genieten. Voor de regelmatigheid bij liet opmaken der lijsten vragen wij aan de leden niet lan ger te wachten dan rond November om hun ne storting af te geven. Ook de nieuwe leden moeten zooveel mo gelijk voor dien datum opgegeven worden. Alle verdere uitleggingen zuilen in de vergadering gereedelijk gegeven worden. Voor de leden, welke de vergadering van den Zondag niet kunnen bijwonen, zal er eene tweede vergadering gehouden worden in de Gemeenteschool op Maandag 9 Au gustus 1909, om 5 1/2 ure 's avonds. Moiiainigc pakken suikerij VanTieghem- Dupont, Rousselaere, bevatten zeer schoone premiën. Verloren in den loop van verleden week, schoonen hond toebehoorend aan de We Nauwynck. 't Is een balve hazewind, met scherpe muil, lan ge steert en rost haar met witte nek. Aan zijn halsband draagt hij een medalie met nummer 319. Verzoek hem tegen belooning terug te dragen. gaiiNeli buitengewoon assorti ment van PRACIlTSCIlOEiAEN in alie prijzen voor Bleeren, Blamen en ItianSers bij BEÏSAT» FREIIAULT, bij «Ie lia'anlsee-me- a*ie, V«»«sraiesta*aat, SNaperiaaglte. Proven. Een voerman va,n Pope ringhe overreden. Woensdag avond kwam Henri Boutten wonende in de Yper- straat te Poperinghe en voermau bij M Amic Deroo, handelaar in zelfde stad, huiswaarts van Rousbrugge met een zwaar geladen camion bespannen met twee peerden. Gekomen nabij de herberg - Het Ramije bijna tegen Proven, rond 7 ure, zag hij een rijtuig opkomen in tegenovergesielde rich ting en deukend dat deze wel gingen op zij gaan, behield hij 't midden van den weg. Maai' het rijtuig miek geen plaats en het op 't laatste oogenblik zelf willende doen, sprong Henri Boutten in haaste van den camion waarop hij zat. Hij gleed ongeluk kiglijk uit en viei onder zijn gespan. Een der achterwielen verpletterde hem den rechterarm en de civiere, die onder den camion hing, werd hem over den rug ge sleept. Toeschouwers hielden seffens de paarden stil en droegen den gekwetste bin nen bij M. Theophile Top. Heer Gheyssen, doctor te Rousbrugge, seffens verwittigd, kwam aanstonds ter plaatse om den gekwet ste de eerste zorgen te geven. M. Amic De roo, per telefoon van liet gebeurde verwit tigd, kwam ook seffens naar Proven. Men voelde bijna de pols van den gekwetste niet meer. Zijn rechterarm was verpletterd boven de elleboog, doch slechts een beentje was gebroken. De stuik in den rug bekom merde meest de geneesheer, en eene inwen dige bloeduitstorting vreezend, deed hij den gekwetste zijne biecht spreken voor alle zekerheid. Gelukkiglijk was het zoo erg niet. De nacht liep redelijk goed af en 's ander daags middags kon men Boutten per rijtuig huiswaarts voeren waar zijn toestand voort aan 't beteren is. Aan de pers van het Couthof zal maandag aanstaande, om 5 ure 's namiddags, een combat plaats hebben tusschen drie der besle boogschutters van Poperinghe, de heeren Beek Marcel, Vandenberghe René en Verfaillie Alfons, en drie der beste van Proven, de heeren Deprey Omer, Lermytle Arthur en Verfaillie Georges. Utr«»aihck«% Brand. Op den hoek tusschen de kalsijde leidende naar Rous brugge en de Molenstraat, stonden er twee barakken of bergplaatsen toebehoorende aan M. Raymond Inion, koopman, en inhouden de eene dorschmachien en eene schooven- bindster. Dicht hiernevens stond nog eene rnikke of bergplaats gemaakt in hout en ge dekt met gebitumeerd kartonpapier, die nende tot liet bergen van vlas, strooi, lijn- zaadkaf, enz., toebehoorende aan M, Jules Gruwez, koopman in vlas, en inhoudende een gedeelte lijuzaadkaf en werktuigen. Rond middernacht van 3 en 4 Oogst, wer den de bewoners der dorppiaats uit hunnen slaap gewekt door het kleppen der brand klok. Die bergplaatsen met den inhoud ston den in laai vlam en aan blusschen viel niet te denken. Er is verzekering voor de dorschmachien en de schoovenbindster toebehoorende aan M. Raymond Inion en voor den inhoud der mikke toebehoorende aan M. Jules Gruwez, alles geschat ter weerde van 4000 fr. De oorzaak van den brand is onbekend. Wanhopige. Sedert eenige dagen was de genaamde Jules Vrambout, 62 jaar, winkelier wonende op de dorppiaats, een weinig in het hoofd geJ raakt uit verdriet. Zijne zuster, die met hem woonde, was over korten tijd in een krank zinnigheids gesticht moeten opgesloten wor den en de broeder had hierin veel gevonden Maandag' nacht rond 12 'A ure, bemerkte de veldwachter, die op nachtronde was, dat le vensterblinden bij M. Vrambout openge bleven waren dit kwam hem verdacht voor en hij klopte herhaalde malen op deur en vensters, doch, niemand antwoordde, 's An- ierdaags ging hij de familie verwittigen, die in huis drong en de wanhopige aan de bedsponde verhangen vond In den mestput. Donderdag laatst speelde het 2 jarig zoontje van Cyrille Van- demaele, werkman op den Brandhoek, voor do deur der woning zijner ouders toen het op eens in den mestput viel. De moeder, haar kind niet meer hoorende kwam zien en ge lukte er nog in op tijds haar zoonije van eeri gewisse dood te redden. Vervolging. Verleden week meld den wij dat de landbouwer Raekelboom die langs de' Galgestraat woont, vergiftigde beeten op zijn land gevonden had, deze week hebben de laffe vervolgers hun werk voort-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1