NIEUWSBLAD P0PERINGHE EN OMSTREKEN, e s a ■enameaoeneniii HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMEKE, Photof/raphe,Boterstr., 57., Yper en Gaslhnisslr, 9, Poperinghe. - Te lel'. KM». GROOT HANDELSHUIS BUITEJiüftNDSCH fUEUKJS. NIEUWS UIT BELGIE. MTT7TQ 's meer aau bevelen tegen U 1 Ij 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Notaris HAGHEBA EBT, 5 Centiemen. 5e Jaar. N b IANNONCEN |fen drukregel 10 c. Herhaalde Annocen llgens overeenkomst. ierste Taps, Bollingen en Herbergkermissen lits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdao-nokn ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergel d in bet blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek™ en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Oogst. Zon op. Zon onder. TE KOOP Notaris CASS1BRS, TE POPERINGHE. InstelVrijdag, 27 Oogst ,pnp Overslag Vrijdag, 10 Sept. STAD POPERINGHE, TE PROVEN. Woensdag 8 September 1909, STAD LOO, Openbare Verkooping OPENBAREN INSTEL Notaris BOUCQUEY, Op Woensdag k2S Oogst 1909 OPENBARE VERKOOPING 22 aren Rogge 22 Haver 1 Tarwe 22 Aardappels Deel Beeten en Hutteboonen 500 blokken Hoppe met perssen. Bestuurbare Luchtbal en Viiegmachien. Terugkomst van Prins Albert uit Congo. Wat veien dienen te weten. Zondag 22Oogst igog. ÏÏBSMa worden ingelijfd Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnenstad 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Ilel recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. tondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 22 s. Joachim, Timotheus, Appollinaris, 4 ure 42 min. 6 ure 49 min. 23 s. Philippus, Sidonie, Zacheus, 4 24 s. Bartholomeus, Alidore, 4 25 s. Ludovicus, Louisa, 4 26 s. Zephyrinus, Samuël, Ebbo, 4 27 s. Joseph Calanz, Cesar, 4 28 s. Augustinus, Bibianus, Hermes. 4 Volle Maan. Zondag 1 Oogst, ten 9 ure l i minuten 's avonds. •Laatste Kwartier. Zondag 8 Oogst, ten 12 ure 10 minuten 's namiddags. Nieuwe Maan. Zondag 15 Oogst, ten 11 ure 55 minuten 's avonds. IEerste Kwartier. Dinsdag 24 Oogst, ten 3 ure 55 minuten 's morgens. Volle Maan. Dinsdag 31 Oogst, ten 5 ure 8 minuten 's morgens. 44 45 46 49 49 51 47 45 43 41 39 37 f In een der bijzonderste straten der stad, bij de Groote Markt, met uitgestrekte Magazijnen en Hof. Inlichtingen ten bureele dezer. KANTOOR VAN DEN telkens om 3 uren namiddag te Poperinghe, op de Groote Markt, ter estaminet Den ouden Haan van .- langs de Wulfhillestraat. KOOP 1. Een Woonli li Is met Keet, Schuur en 10 aren 30 centiaren grond en hoving, volgens kadaster sectie L, nummers 465c en 465d. Gebruikt het huis met keet en hoving door Arthur Dumelie-Techel aan 6 fr. 50 te maande en de schuur door M. René Devos, met recht van pacht tot 1 Oogst 1910, aan 90 frs 's jaars, al vrij van lasten. Langs de Duinkerk- of Watoustraai KOOP 2. Woonhuis en 87 cen tiaren grond, volgend kadaster sectie F, nummer 730. Handslag met de goldtelling. Met tusschenkomst van den Notaris VANDELANOITTE, te Vlamertinghe, voor koop 1. 1)2 instelpremie te winnen. KANTOOR VAN DEN Bij woonstverandering. om 1 ure namiddag, ter ten huize van vrouw \Ve Joannes Vandeca- steele, van alle slag van en aanstonds daarna met premie van 1)2 van STA» LOO, Een schoon Renteniersliuis met ach tergebouwen, en 1 are 10 centiaren bebouw de erf en hof, staande en gelegen binnen de stad Loo, aan de zuidzijde der weststraat, bekend ten kadaster sectie C, nummer 218. Laatst bewoond door Mme We Joannes Vandecasteele, Handslag met cle geldtelling. Prijzij van ingemaakte kassen, fruit-boo- men, stoors en gordijnen, 70 frs. Eigendom titels en lastenboek berusten ten kantore van genoemden Notaris Haghebaert waar iedereen zich kan inlichten. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. om 3 ure namiddag op het hofstedeken gebruikt door SIciii'i De^ryse, te Poperinghe Helhoek van MEUBELS. Alle slach van keukengerief, keern met toebehoorten, houten zwijnnebak, windmo len, scliaprae, stoelen, kasse, stove, velo, enz. Vergadering ter' HOFPLAATS. Op tijd van betaling voor de koepen boven de 20 franks. W aarom is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geenc andere bijvoegsel bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. Tot nu toe hadden slechts 3 landen waar lijk bestuurbare ballons, te weten Frank rijk, Duitschland en Italië. België komt de 4e plaats in te nemen onder al de landen want sedert eenigo weken is er in ons vader land ook een zeer goede bestuurbare lucht ballon die den naam draagt van la Bel- gique Engeland, Amerika, Spanje, Oostenrijk, Rusland, Zwitserlanden Holland, niettegenstaande vele pogingen, blijven nog ten achteren tot nu toe lukken zij niet. Maar wat is dateen bestuurbare bod- IonIs dat hetzelfde alseeneviiegmachien Hewel neenbestuurbare luchtbal en -liegmachien zijn twee gansch verschillige dingen. Vele menschen dolen daarin en men hoort ze klappen van de toestellen van Zeppelin, Clement-Bayart, Bleriot, Farman. Wright, enz. enz. al dooreen, alsof dat alles van donzelfden deeg ware en er maar zeer klein verschil tusschen hen bestond. Nogthans een bestuurbare ballon (diri- geable of auto ballon verschilt van eene viiegmachien zooveel als een stoomschip verschilt van eenen mensch. Een stoomschip blijft natuurlijk boven op het water en moet daartoe niets doen. Integendeel een mensch, wil bij op het water drijven, moet met armen en beenen werken hij moet zwemmen en houdt hij op van bewegingen te doen, hij zinkt naar den grond. Laat ons dat nu toepassen op luchtbal en vliegma chien. Een bestuurbare luchtbal is een lucht schip het is een overgroote ballon met gaz gevuld die dus natuurlijk naar omhoog klimt en in de lucht zweeftwant, met gaz gevuld, weegt hij lichter dan do lucht. In eene viiegmachien integendeel is er geen spraak van luchtbaldaar is geen lichtbal omtrent. Een viiegmachien is alleen lijk 1 paar, of 2 of 3 paar groote vleugels waaraan eene machien of motor vastge maakt is die wielen of schroeven doet draai en. Geheel het toestel is dus veel zwaarder dan de lucht en zal dus van zelfs naar om hoog niet gaan gelijk de ballon 't en is maar wanneer de motor ophoudt,van draai en dan valt geheel het gestel neder. Het is alzoo dat Latham, den 19 Juli laatstleden, tusschon Engeland en Frankrijk, met zijne viiegmachien in de zee gevallen iszijn motor heeft al met eens opgehouden van draaien En wat verschil bestaat er tusschen een gewone vrije ballon en een bestuurbare ballon De gewone luchtballen gij kent ze allen, nietwaar zijn ronde ballons met een net overspannen, waaraan eene mande hangt. üe bestuurbare luchtbal heeft eenen anderen vorm hij heeft den vorm van eene overgroote cigaar of visch, scherp aan top en aan uiteinde. Die vorm dient om beter door de lucht te booren. De bestuurbare luchtbal is een overgr oote luchtbal10, 20 tot 30 keeren meerder dan de gewone ronde ballons. De gewone bal lons zijn van 350 tot 2250 kubieke meters root. De bestuurbare integendeel hebbet eenen inhoud van boven de 3000 kubieke meters zooals de fransche en onze bel gische en van boven de 11.000 kubieke meters voor de duitsche Zeppelin's. Maar waarom zoo schrikkelijk groot Hewel het is doodeenvoudig. Hoe meerder de luchtbal is, hoe meerder gewicht hij ook in de lucht kan medeslepen en gelijk gij zult zien, moet de bestuurbare ballon een groote vracht medesleuren. Inderdaad, de mande of schuit die met stalen draden aan eenen bestuurbaren luchtbal hangt, is veel grooter, kloeker en zwaarder dan de wissen mande van de gewone ballons. Zij is gemaakt met houten en stalen staanders en dweers stokken en zij bevat een of twee machienen van 50, 60 of meer peerden kracht, daarbij eenen greoten voorraad petrool, benzieu of essence voor het gebruik der machien 4, 5 of 6 mannen eene hoeveelheid zakken zand, enz. enz.bijgevolg eene groote vracht, veel te groot voor een gewone luchtbal. Maar, zult gij zeggen, waartoe dienen die krachtige motoren of machienen in de schuit Gij weet allen dat de gewone ronde lucht bal niet kan gaan waar hij wil, noch rap of traag vooruitgaan volgens zijn begeerte •maar dat bij moet medegaan met den wind waar de wind wil, en snel of traag volgens de grillen van den wind in een woord men kan hem niet bestieren. Welnu om de ballon bestuurbaar te maken plaatst men in de schuit een krachtigen motor die I of 2 schroeven of molens doet draaien en die snel en fel op de lucht kappen (juist gelijk de schroeven van do stoomschepen in het water kappen en alzoo den ballon vooi tsteken of voorttrekken, zelfs tegen wind. Eindelijk om den luchtbal rechts of links te doen varen, is onder het achterste deel van den luchtbal een rechtstaande stuur, juist gelijk aan de schepen. Daarenboven is er nog een platliggend of horizontaal stuk waarmede men den ballon in zekere maat kan doen klimmen of dalen. Ziedaar in groote trekken waarin een be stuurbare luchtbal bestaat. En komt nu mede naar Boitsfort, op 2 uren ten Zuid- Oosten van Brussel, oir. een bezoek te brengen aan den belgischen bestuurbaren luchtbal la Delgique toebehoorende aan M. Robert Goldschmidt. In eene zeer uitge strekte weide, toebehoorende aan comman dant Morel, zult gij daar eene zeer hooge, overgroote, eigenaardige, nieuwe schuur bemerken, uit balken en planken opgetim merd. Het is de loods, hangar of verblijf plaats van la Belgique De ballon heeft den vorm van cigaar of visch van 60 meters lang, en die in de dikste plaats eene doorsnede heeft van 10 m. 60 c. Hij bevat rond de 3000 kubieke meters hydrogeen of waterstofgas, die veel lichter Is dan de stadsgaz waarmede men de gewone ronde luchtballen opblaast. Vele visschen hebben een rechtstaande vin op den rug en 2 aan den steert. De ballon la Belgique beeft er eene staan op den buik, gaande bijna van kop tot steerten 4 kruisgewijze ge plaatst "op den steert, bijna lijk de pluimen aan het uiteinde van een pijl. Doze 5 vinnen zijn onbeweegbaar en maken dat de lucht bal in hot voornitvliegen niet kan wiegewa gen noch ommekantelen. Onder den steert, aan het uiteinde van dc buikvin, is het rechtstaande stuur vast gemaakt. Het horizontaal of platliggend stuur is veel meer langs voren geplaatst. Beide sturen kunnen van in de schuit bewo gen worden. De schuit is 16 meters lang, te midden 1 meter breed en puntig aan top en uiteinde. Zij hangt met stalen draden aan den ballon. Aan de schuit zijn 2 schroeven vast van 7 meters doorsnede eene aan den vorensten top der schuit en eene aan liet achterste uiteinde. In de schuit zijn er 2 petrool-of benzien motoren, van 60 peerden kracht ieder, die elk een schroef doen draaien. Er is plaats in de schuit voor den stuurman, 2 mecaniciens en 4 reizigers. Den 28 Juni heeft la Belgique voor Je eerste maal zijne loods verlaten en heeft eene uur lang in de lucht gereisd, gedwee gehoorzamende aan den wil van den stuur man. Het is een zeer goede bestuurbare lucht ballon, dirigeable of autoballon gelijk gij hem noemen wilt), die, wanneer do 2 schroeven draaien, 50 km. per uur zal kun nen afleggen. Het fransch bestier heeft over veertien dagen 2 fransche officieren naar Boitsfort gezonden om de proefnemingen van la Belgique te volgen en de laatste verbetering er van te zien Woensdag 4 Oogst, heeft la Belgique een uitstapje gedaan boven Brussel en zijne voorsteden eenen tijd lang boven de stad keerende en wendende, nu eens langs hier dan eens aldaar, stilhoudende, snel voort vliegende, groote kringen makende, enz., enz., overal den grootsten geestdrift ver wekkende bij de inwoners der hoofdstad, die allen op straat stonden om de bewe gingen van den wonderballon te kunnen zien. Donderdag 5 Oogst, is prins Victor Napo leon naar Boitsfort gegaan en op zijne vraag heeft do ballon nog een reisje gedaan. Vrijdag 6 Oogst, heeft men de ballon voor de eerste maal geheel en gansch ontzwolien het was eene maand en half dat hij met gaz gevuld gebleven was. Zondag namiddag heeft la Belgique een nieuwen uittocht gedaan, die bijzonder wel gelukt is en die niet min dan twee uren geduurd heeft. Rond 6 ure zijn M. I)e la Voix en de twee machinisten uit den han- gaard met den bestuurbaren luchtbal op gestegen, en deze sloeg onmiddelijk de rich ting in naar het kasteel van Laeken. Er was veel volk op straat, en overal heeft de verschijning van la Belgique eene groo te opschudding en een waren geestdrift ver wekt. De talrijke toeschouwers waren het eens om zijne sierlijke gedaante en de regel matigheid van zijne vaart te bewonderen. De Koning, die zich met zijne ordonnan- cieofficieren op het terras van 't kasteel van Laekon bevond, heeft met de grootste be langstelling de bewegingen van la Belgi que gade geslagen. Met eene sierlijke zwenking is de luchtbal twee maal rond het kasteel gevlogen, en is dan, over Schaarbeek en Brussel heen, naar zijnen hangaar te Boitsfort weergekeerd, Hij landde er omtrent 8 ure. Eene talrijke menigte was in den omtrek samengeschoold en juichte geestdriftig de reizigers toe. De Koning telefoneerde van uit het kasteel van Laeken, om zijne hooge voldoening uit te drukken over het heerlijk schouwspel, dat hij had mogen bewonderen, en te vra gen of de terugkeer in gunstige voorwaarden geschied was. Dc reis, door een prachtig weer begun stigd, is buitengewoon goed en zonder het minste ongeval afgeloopen Do luchtreizi gers hebben zelfs geen ballast moeten uit werpen. Maar, zult gij zeggen, hoeveel kost la Belgique Het is moeilijk dat juist ti weten want deze die het weten zeggen het niet duidelijk. M. Louis Godard, de ballon fabrikant van Parijs, die la Belgique ge maakt heeft op het zeggen en aanduiden van M. Goldschmidt, hoeft aan een dagblad schrijver gezeid dat hij merkelijk min kost dan de fransche luchtballons Lebaudy die tusschen 300,000 en 350.000 fr. kosten. Laat ons dus nemen boven de 200,000 fi en gij ziet dat een bestuurbare luchtbal nooit het voertuig zal zijn van Jan en alle "ian- Vliegmachienen. Een Belg is nu de koning der vliegers. Tot nu toe was net de Amerikaandei' Wilbur Wright die de koning der vliegers was niemand kon, op verre na, zoolang vliegen als hij. Zijn grootste vlucht was van 2 uren 10 m. lang, den 31 December 1908. Dat was drie, viermaal zooveel als ooit een andere vlieger had kunnen doen. Maar nu is hij den baard afM. Roger Sommer. ge boortig van Verviers, een Belg dus, heeft Zaterdag 7 Oogst laatstleden, tot Chalons in Frankrijk, 2 uren 27 m., 15 sec. lang gevlo gen zonder aarde te genaken I Eere dus aan onzen landgenoot Dc terugkomst van Prins Albert na zijn lange reis in Congoland, is te Antwerpen eri le Brussel gevierd geweest op zielroerende wijze en met ongehoorde geestdrift. Niet dat er daar groote ambtelijke feesten wa ren geheel in regel en in alle punten volgens den protocol, neen, 't was 't volk zelf dat feestte en zijne diepgevoelde vreugde met levenfbn rumoer uitdrukte. Dat bewijst dat onze toekomende vorst van nu af reeds een groote populariteit geniet. De hulde welke men aan onze Koninklij ke familie bewezen heeft was zeker wel verdiend. Prins Albert herft aan zijn land een openlijk bewijs gegeven van zijne ver kleefdheid aan der Belgen belangen, en van zijnen* kommer met 's lands welvaart. Hij :4c .niet geaarzeld vrouw on kinderen te verlaten, en men weet hoe lastig het een va der valt te scheiden van zijn kinders, noch moeite noch gevaar hoeft hij ontzien, uit eigen beweging heeft hij die afmatten de en gevaarvolle reis ondernomen. Hij heeft de colonic bezocht welke wij Belgen aan de wijsheid van onzen Koning te danken hebben. Leopold komt de eere toe de eepste van alle vorsten de beschaving van Midden-Afrika op het tapijt gebracht te hebbeji een reuzenwerk waarvan ons dwergelandeken een ruim deel heeft aange nomen Belgie's vooruitgang verloor Leo pold met uit het oog, en een dubbel doel wil hij te gelijk bereiken: de verzekering van Belgie 's toekomst alsmede het vervaardigen in Afrika van een meesterstuk van -christe- ne beschaving. Prins Albert heeft het zich tot een plicht gerekend do bezitting van dichtbij te be schouwen waarover hij eens regeeren zal. Zijne tocht is wel gelukt en hij is terug on gedeerd in volle gezondheid: zijne vrouw en kinders die in menigen atigstigen oogenblik verkeerd hebben wordt hij teruggegeven Gode zij dank. Na den angst is er vreugde en bevrediging in den huiskring voor zijn landgenoten is zijne terugkomst eene natio nale vreugde. Onze twee grootste steden het'.en wonderwel do vreugde en do dank betuigingen vertolkt van gansch Belgie. Te Antwerpen heeft de heer burgmeester het handteeken van den prins gevraagd op de bladzijde van het gouden boek dat deze ge lukkige dagteekening moet vereeuwigen. Zonder twijfel zal de terugkomst van den Prins geboekt blijven in het geheugen aller ware Belgen. mijden, doch een hunner Leon Beaugecdre, van Duinkerke, had er den tijd niet toe, en werd door den auto een tiental meters ver geslingerd. De ongelukkige was den sche- lel gekloven en beide beenen vermorzeld. Men droeg hem in eene herberg waar hij weldra stierf. De doodrijders bekommerden zich om hun slachtoffer niet en reden spoe dig weg. Het was eene limousine in het rood geschilderd. Langs voren wapperde er een fransch vlagske op. Engeland.Halsrechting le Londen. Dinsdag morgend om 9 ure heeft de beul in het gevang van Pentonville den indischen student Dinghra opgehangendeze misda diger had den 1 Juli laatst in het Imperial Institute" den geneesheer Lelouta en sir Willie Curzon vermoord. Amerika,Een vrek zinneloos. Vrijdag waren vier kloeke policiemannen noodig om in een vervallen huisje te Pitts burg, den 80jarigen Peter Leblanch aan te houden, die zinneloos geworden was. Men doorzocht het huis en ontdekte in armoedige meubeltjes, op een schouwrooster en in eene oude marmiet, voor 625.000 fr. bankbiljetten en muntstukken. Achter het behangpapier waren banknoten geplakteene menigte oude kruiken staken vol dollars en ook klein jeld, dat de vrek met bedelen verzameld lad. Er was eene kar noodig om de fortuin van Peter Leblanch in verzekerde bewaring te brengen. En dat was nog gansch de for tuin van den zot geworden vrek niethij had nog op verscheidene banken eene som van 125 duizend frank staan. Hot is zeer karm, drinken wij goeden kouden koffie, die kan gemaakt worden door de suikerij der Trappisten Vincart. 't Is de meest ververschende drank. Dépot bijgebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Op Zondag 8 Oogst was er vergdringe voor de Lijfrentkas, en, we vernamen daar dat er nogal ecnige personen zijn die niet en volherden in hunne storting in de Lijfrent kas. Waarom die personen niet voort stor ten, liegt voorzeker aan eene der volgende oorzaken 1° Er zijn er die beginnen hebben te stor ten met afgestaan kapitaal en die naderhand die stortingswijze beklagende, ophouden van storten. Zij doen mis en hebben valsche gedach ten. Wat eens gestort is met afgestaan kapitaal, blijft onveranderbaar afgestaan. Wat iu tegendeel gestort is met voorbehou den kapitaal, kan altijd afgestaan worden. Maar gelijk hoe men stortte de vorige jaren elk jaar mag men zijne stortingswijze ver anderen als men zijn geld geeft men moet maar zeggen hoe men liet wilt gestort zien, 'tzij met afstand van kapitaal, 'tzij met voor behoud, 't zij een deel der storting met afge staan en een deel met voorbehouden kapitaal. 2° Er worden leden gevonden die ua een jaar of twee storten, ophouden van betalen. Na alzoo eenige jaren gestaakt te hebben, 't gebeurt dat zij het dan beklagen en we derom zouden willen meêdoen. Maar zij la ten het omdat zij mecnen dat zij verplicht zijn den opleg te betalen voor de jaren binst dewelke zij niet hebben gestort, en die som- me ware te groot om in eens te geven. Nogmaals missen die personen en hebben een valsch gedacht. In de pensioenkas gaat liet niet gelijk in de assuranties. Daar een jaar zijne premie laten van betalen en men verliest alle recht. In de pensioenkas zoo niet. Al de renten die eens verworven zijn blijven verworven. Verzuimt men eeni ge jaren van storten, men wint in die jaren geene nieuwe renten bij, maar wat bestaat blijft bestaan. En dan, wilt men opnieuw beginnen te storten, men moet geen opleg betalen om de verlorene jaren in te winnen men stort wat men wilt en nieuwe renten komen zich vervoegen bij deze die vroeger aangeworven waren. 3° Er zijner die zeggen: ik stort niet meer ornaat ik mijn pensioenn gevraagd heb voor aan 65 jaar. Hadde ik het geweten 'k hadde het gevraagd zooals mijn gebuur aan 60 jaar Coufraterije, gij mist en hebt ook een valsch gedacht. Natuurlijk voor dezelfde storting een pensioen genomen aan 65 jaar zal grooter zijn dan aan 60 jaar. Dat is klaar. Maar beklaagt gij uwen keus van aan 65 jaar, houdt daarom niet op te stor ten maar stort als naar gewoonte en vraagt aan dezen die 't werk der pensioenkas doet, dat hij 't jaar zou doen veranderen en van 65 brengen op 60. En zelfs misschien zoudt gij nog kunnen nen frank 's jaars meer stor ten om het verschil in te winnen van 't pen sioen tusschen 60 en 65 jaar. UranLrijit. Erg automobielonge luk'. Dinsdag avond is er op de baan van Oostende naar Duinkerke een schrikkelijk automobielongeluk gebeurd. Een groep fransche wielrijders reed de beigische grens over om naar huis te keeren, toen er achter hen een doodrijder in volle vaart aange- stoomd kwam. De wielrijders wilden zich ST.4DS\ÏE1 W8, Jonge deugniet, Theodule Malesys, marktkramer Yan Poperinghe, stond Zater dag 14 dezer, op de markt te Yper met zij ne vrouw en zijne twee zonen, toen een rei ziger hij hen kwam met wie man en vrouw een glas bier gingen drinken. De jongste der zonen, Achille, 13 jaren oud, zegde te gen zijnen anderen broeder dat hij moest het peerd gaan eten geven. Van de gelegen heid gebruik makende dat hij alleen was, nam de deugniet de beurs met het geld zij ner ouders erin uit een koffer, rond de 700 frank, ging vandaar zijnen velo halen en vertrok met het geld naar Veurne. Toen de vader terugkwam, bemerkte hij seffens de verdwijning van zijn geld en van zijnen zoon. Wel vermoedende dat de knaap met den buit naar Veurne was, telefoneer de hij naar de politie dier stad, die op zoekingen deed en erin gelukte den jongen ie vinden en aan te houden. Hij was nog in bezit der geldbeurs, maar had reeds rond de 40 fr. verkwist met het koopen van visch- tuig en andere voorwerpen. De politie hield den jongen tot de komst van zijnen vader, die hem dan medegenomen heeft. De grootste keus van meubels en stoe len in alle slag en prijzen, is voorzeker te verkrijgen In den Bazar bij Sansen-Decorte, 15 en 20, Gasthuisstraat, Poperinghe. Bijzonderheid van alle meubels in eiken hout, notelaren, acajou,-enz. Schoone gedraaien Tafelpooien aan i,50 - 1,75 en 2,00 fr. de garniture. Vooraleer uwe aankoopen te doen, komt zien om u te overtuigen. Overtredingen. Zondag avond zijn er verscheidene velorijders in overtreding genomen geweest voor te rijden zonder licht. Donderdag namiddag is Henri Six van Crombeke in overtreding genomen geweest, om met twee aaneongekoppelde wagens met plantsoenen geladen, over de markt te rijden. Fruitdieven.Maandag nacht zijn er kwaaddoeners in den besloten hof van den heer Charles Dhondt, gewezen vrederechter van Poperinghe, gedrongen en hebben er een hoeveelheid perziken en peeren gestolen. Een streng onderzoek is geopend. Vergeten. Er berust ten politie bureele een pander met wat eiers erin, die vrijdag op de markt is achtergelaten geweest. Opgelet. Een streng oog zal in 't zeil gehouden worden om proces-verbal op te maken tegen de gasten die gaan zwemmen in de kom bij den Watermolen en aldaar schandaal verwekken langs den openbaren weg. De cirk Sosman. Eenieder zal zich noch de renbaan Sosman herinneren die hier menigmaal vertooningen kwam geven, wel ke veel bijval behaalden. Thans verneemt men het volgende uit Hooi, waar de cirk Sosman zich bevindt op de Pierre TErmite-plaats. Zondag morgend moest eene oefening plaats hebben. Om 8 u werden de peerden uit, de stallen gehaald en naar de piste gebracht door een gang onder de zitplaatsen. Maar tegen hunne ge woonte,weigerden de dieren vooruit te gaan. Een der stalknechten ging dan voor, om de oorzaak van die ongewone doenwijze der dieren op te sporen en ondekte daar wat verder in den ganghet lijk van den heer Louis Sosman, die zich daar had verhangen. M. Sosman was nog maar een vijftigtal jaren oud en aangedaan door eene hevige zenuw ziekte. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt, 18. POPERINGHE. Sim .Va ii- Ier - Biezen.Onvoor zichtigheden. Een inwoner dezer ge meente schrijft -ons het volgende Sedert eenigen tijd gebeuren er bier ongevallen die soms erge gevolgen zouden kunnen hebben. In den neerdaal vóór het inkomen der gemeente rijden dikwijls zwaar geladen wagens of karren die niet voorzien zijn van frein en dus door den voerman niet in bedwang kunnen gehouden worden. Over veertien dagen werd de voorgevel van het huis, bewooml door vrouw Doise erg beschadigd door een neerloopenden wa gen. Twee dagen nadien stuikte eene kar in de beek en donderdag laatst kwam een zwaar geladen wagen terecht in de vhrien van den bakker J.-B. Ryon. De muur werd erg beschadigd en 't een en 't ander gebro ken, doch er hadden geene persoonlijke ongelukken plaats. Van wege de voerlieden zou wat meer voorzichtigheid moeten aau den dag gelegd worden. Op de vlucht. Vrijdag morgend waren de koeien van den landbouwer Con stant Werquin n it de weide gebroken en de velden ingeioopen, nog al veel schade ver oorzakende in de vruchten van A. Verhae- ghe. Deze, die zeer toegevende was, liet alles effen voor 10 frank. Yper. De rechtbank. Een been houwer van Worsten had een kalf gekocht waarvan liet vleesch slecht was en had er paté Van gemaakt. Verscheidene perso nen die ervan geëten hadden werden onpas selijk en hiervoor wordt de beenhouwer veroordeeld tot 15 dagen gevang en 25 fr. boete. Politie-honden. Zondag, 22 augtis- ti, zal in den velodroom van Yper een inter nationale prijskamp plaats hebben voor af gerichte hondenal de eerste prijzen der wereld nemen er deel aan. Wilt gij goede en kloeke werkschoenen aan 8 fr. 50, gewaarborgd, kloek en sterk gemaakt, wendt U bij Florent Osteux- Dauehy, in de Gouden Mansbotiien, 34, Yperstraat, Poperinghe. Westoutre. Verdronken. De kleine Zelie Depuydt speelde woensdag' morgen voor de deur der ouderlijke woning te samen met haar broerken. Deze laatste kwam opeens weenend binnen en zegde dat Zelieke in den beirput gevallen was. De moeder liep aanstonds naar buiten en haal de haar dochterken uit den put, doch de on gelukkige kleine had reeds opgehouden te leven. lioussclacre.^-ffe Rodenbach's fees ten.Verleden week deelden wij geheel den feestwijzer mede; ziehier nu hoe de stoet zal gevormd worden en langs waar hij voorbij trekt Ten 2 ure namiddag, (op S. Amandsplein), Onthulling van 't Standbeeld. Daarna, uit voering van de Kantate De Blauwvoet van A. Ds Boeck, door 900 man, met bege- leidiug door de Koninklijke Stadsharmonie. Ten 3 ure, Optocht van den Geschiedkun digen Stoet langs de Schoolstraat, Keizer straat. Consciencestraat, Statieplaats, Ar- doyestraat, Si-Hubrechtstraat, Spanjostraat, Ooststraat, ronde van de Markt, Noordstraat, om aan de Brugsche kalsijde uiteen te gaan. Samenstel van den Stoet 1. Gudrun (wagen)2. Bondgenootschap (groep); 3. De Zeekoning (wagen); 4. Bald win van Vlaanderen (groep en wagen) 5. De Maagd van Vlaanderen (groep en wagen)6. 1302 (groep)7. Vlaamsche Helden (groep en wagen)8. Sneyssens (wagen)0. Fierheid (groep eti wagen) 10. Rederijkkamers (groep); 11. Vlaam sche Kunst (groep en wagen)12. Vlaam sche Boerenkrijg (groep cn wagen); 13. Vlaanderen voorspoedig (groep en wagen); 14. Noord en Zuid (groep en wagen) 15. Rodenbach's verheer-lijking (wagen). Bezoek. De lieer baron A. Ruzette, gouverneur van West-Vlaanderen, zal lor gelegenheid van de Rodenbach's feesten, zijn ambtelijk bezoek doen aan de stad. Die hooge ambtenaar zal bier zondag aankomen ten 10 ure 10. Kunstpostkaarten. De reeks van zes postkaarten ter verheerlijking van den jongen, maar grooten Vlaamschen dichter Rodenbach, den schepper van het dramatisch gedicht Gudrunzijn thans naar schetsen van kunstschilder Joë English verschenen. Zijt gij liefhebber van klaar uitgewerkte aangezichtjes en handen, kijk er niet naar maar verstaat gij dat er honderdmaal meer kunst zit in 't wentelen van machtige lijnen, omdat de schilder vermag in de houding van een lijf, van eene hand, van een hoofd, een gevoel of een gedacht te steken, dan zult gij niet aarzelen de schetsen uit Rodenbach's - Ou dm tl- overheerlijk te noemen. Te verkrijgen ten bureele dezer. Verdronken, De genaamde Desiré Lys, 32 jaar, landbouw- werkman bij M. Brame, ging maandag morgend, roiid 9 ure, zwemmen in de Leie op den Bizet. Hij was vergezeld van .Terome Lecomte, 26 jaar, en van Honoré Hauspie, 19 jaar. Luys, die pas geeten had, kreeg een bloedopdrang en, alhoewel hij een goed zwemmer was, zonk hij naar de diepte en kon onmogelijk door zijne makkers gered worden. Het lijk werd kort nadien opge haald en naar het doodenhnis van Armen- tiers gebracht. Dc moeder van den drenke ling, die te Erpuinghem-Lys woont, werd met alle mogelijke voorzorgen verwittigd. Laiigcm nrvU.— OntploffingMaan dag avond gebeurde een erg ongeluk in liet kasteel van M. Louis Cortvriendt. Deze eigendom wordt door acetylenegaz verlicht en de toestellen staan in een gebouwken. op vijftig meters van het kasteel verwijderd. Maandag avond, rond 8 ure, kwamen de keukenmeid. Laura Vautbier, 18 jaar oud, en de vrouw van den hovenier, mad. Ma- thieu, met eene lamp in hot gebouwken, om carbuur te halen. Op 't zelfde oogenblik had eene schrikkelijke ontploffing plaats. De deur werd uit hare hengsels gerukt en Mad. Mathieu werd verscheidene meters ver geslingerd. Op 't zelfde oogenblik viel bet dak in en rnej. Vautbier werd onder de puinen bedolven. De bewoners van het

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1