NIEUWSBLAD VOOR P0PERINËHE EN 0ISTREKEN fabels MenaoiepÉre ZAAILAND HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMEK.E, Photographe,Boterstr., 37., Yper en Gasthuisstr, 9, Poperinghe. - Telef. 106. GROOT HANDELSHUIS BUITENLANDSGH NlEUdiS. NIEUWS UIT BELGIE. 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annacen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bolliiigeii en Herbergkennissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnenstad 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdao-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 1B, Poperinghe. KOOP Notaris CASSIERS, TE POPERINGHE. Overslag Vrijdag, 10 Sept. 1909, STAD POPERINGHE, Notaris HAGUE BA E UT, TE PROVEN. Woensdag 8 September 1909, STAD LOO, Openbare Verkooping OPENBAREN INSTEL OPENBARE VERKOOPING ie Crombeke. Dinsdag !4 September 1909, Voor nadere inlichtingen, zie de plakbrieven Notaris BA CQ A ER L, TE POPERINGHE. Op Woensdag I11 September 1809, TE POPERINGHE. Eene Drijwielkar, 2 Eggen, Oezelaar, 2 Ploegs, enz. £1. Een MUILEZEL, d. 44 aren Koren, 30 aren Haver, 45 aren Peerdeboonen, 28 aren Aardappelen. S>. Hoppepersen, Brandhout en Eiken Staken. Met tijd van betaling, mits goede borg. is DenHaandag6September1909 TE WEST0UTRE, A.« Kar, Ploegs, Eegden, Aalkarteel, Kuip- Keern en verder Lands- alaam. IS. 2 K oei en, 4 Jaarling, 4 Zwijnen, d. Deel Peerdetand, Hutteboonen Beeten, Aardappels en 10,000 tabakplanten. II. Groote Couchebak voor tabak- planten, Tabakkoorden en Ha ken, deel Brandhout, enz. enz De Rodenbachsfeesten te Rousselare Vreeselijk automobiel-ongeluk te Woesten. 'Fwee I>ooden. Zondag 2p" Oogst igog. 5e Jaar. Nr 3g worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren i voorbehouden. Wekelijksche Almanak.Oogst=September. IIII. Engelen Bew. s. Jans-onthoofding. s. Rosa van Lima. s. Imelde, s. Raymond, Isabella. September. s. Aegidius s. Stephanus, gel. Margriete, Callista. Remake], Seraph ia. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag s. Rosalia. Silvaan, Laurent-Justiman. Zon op. Zon onder. 4 ure 52 min. 6 ure 35 min 4 53 6 33 4 55 6 30 1 57 6 28 4 59 6 26 5 0 6 24 5 2 6 22 Volle Maan. Dinsdag 31 Oogst, ten 5 ure 8 minuten 's morgens. Laatste Kwartier. Maandag 6 Sept, ten 7 ure 44 minuten 's avonds. Nieuwe Maan. Dinsdag 14 Sept, ten 3 ure 9 minuten 's avonds. Eerste Kwartier. Woensdag 22 Sept, ten 6 ure 32 minuten 's avonds. Volle Maan. Woensdag 29 Sept, ten 1 ure 5 minuten 's avonds. In een der bijzonderste straten der stad, bij de Groote Markt, met uitgestrekte Magazijnen en Hof. Inlichtingen ten bureele dezer. KANTOOR VAN DEN om 3 uren namiddag te Poperingheop de Groote Markt, ter estaminet Den ouden Haan van .- langs de Wulfhillestraat. KOOP 1. Ei'sa Woonhui* met Keet, Schuur en 10 aren 30 centiaren grond en hoving, volgens kadaster sectie L, nummers 465c en 465d. Gebruikt het huis met keet en hoving door Arthur Dumelie-Techel aan 6 fr. 50 te maande en de schuur door M. René Devos, met recht van pacht tot 1 Oogst 1910, aan 90 frs 's jaars, al vrij van lasten. Ingesteld 3000 fr. Langs de Duinkerk- of Watoustraat. KOOP 2. Keu Woonhui* en 87 cen tiaren grond, volgend kadaster sectie F, nummer 730. Handslag met de geldtelling. Ingesteld 3000 fr. Met tusschenhomst van dm Notaris VANDELANOITTE, te Vlamertinghevoor koop 1. KANTOOR VAN DEN Bij woonstverandering. om 1 ure namiddag, ter ten huize van vrouw We Joannes Vandeca- steele, van alle slag van u u en aanstonds daarna met premie van 1)2 °/0 van STAD LOO, Een schoon ltenteni«i**hui* met ach tergebouwen, en 1 are 10 centiaren bebouw de erf en hof, staande en gelegen binnen de stad Loo, aan de zuidzijde der weststraat, bekend ten kadaster sectie C, nummer 218. Laatst bewoond door Mme We Joannes Vandecasteele, Handslag met de geldtelling. Prijzij van ingemaakte kassen, fruitboo- rnen, stoors en gordijnen, 70 frs. Eigendomfitels en lastenboek berusten ten kantore van genoemden Notaris Haghebaert waar iedereen zich kan inlichten. KANTOOR VAN DEN No fa lis PEEL, TE ROUSBRUGGE-HARINGHE. van eene goede l'artie f om 4 ure namiddag, ter herberg »DE KUIPERIJ bewoond door Edouard Renterghem, langs den steenweg van Proven naar Crombeke zal MUr Gaston-Joseph PEEL, overgaan tot de openbare verknoping van (•«mcciite Crombelie. 1 Ha. 95 ar. 30 ca. ZAAILAND, bekend bij kadaster sectie A, nummers 950, 053", 954a en 955a; verdeeld in vier koopen, met recht van samenvoeging, |\J J n T Q is meer aan te bevelen tegen 411 lj I O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting- en alle Ziekten door overlast veroorzaak!, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE. Goote Markt, 18, POPERINGHE. STUDIE VAN DEN I om 2 ure namiddag, ter hofstedeken gebruikt door Charles-Louis GHELDGF. bij de herberg St Joseph, langs de Westvleteren kalsij, KOOPDAG V AM S Vergadering ter HOEPLAATS. om 1 ure stipt nanoen, ter hofstede van Kuiile (iotdlin^, bij den HERTOG VAN BR ABA ND "veiliivg vau: Tijd van iietuling, mits Itorg, Menigvuldige dagbladen en tijdschriften hadden ons buitengewone en heerlijke feesten beloofd, en naarmate de groote dag van Ito- denbachs verheerlijking naderde, voelden wij de hoop vermeerderen eens getuige te mogen zijn aan die geestdriftige studenten feesten en vergaderingen over dewelke wij altijd met zooveel nadruk hooren boffen. En wij mogen het volop verklarende wezenlijk heid heeft onze verwachting nog te boven gegaan. Rousselare had zich sedert lang op de Ro- denbachsdagen voorbereidieder huis was bevlagd en de bijzonderste straten van de nijverige stad waren versierd met vlaggen bloemkranzen en loofwerk. Het eerste nummer van 't feestprogramma was een Liederavond; in de groote en noch tans stampvolle zaal der Gilde der Ambach ten hoorde men de schoonste vlaamsche liederen zingen door vreemde Juffers en Heeren. 't Was prachtig en de algemeene toejuichingen bewezen ons eens te meer dat men in Vlaanderen ook puike vlaamsche liederfeesten kan bijwonen en dat mengeene uitheemsche taal en hoeft te gebruiken om een heerlijk concert voort te brengen. 's Avonds muziekfeest op de groote markt. Eindelijk zouden de studenten, uit alle hoe ken van ons Vlaanderen toegestroomd, eens hunne geestdrift mogen bot vieren, en zij deden het. Afwisselend met de muziekstuk ken die de Mandelzonen onberispelijk uit voerden, hoorden wij het luidruchtig jubelen en statig zingen van aejonge Hoogstudenten. De Rousselaarsche studenten vooral waren opgetogenmet den zwarten Leeuw aan hun hoofd gingen zij op de markten dooi de straten al zingen 't vrije lied dat uit hunne machtige longen opsteeg en beurte lings door vreemdelingen en hoogstuden tenbegroet werd. Op 't einde van het concert schaarden zij zich rond het "theater" om met begeleiding van orkest de Vlaamsche Leeuw over de wemelende massa te laten hooren. Neen, men wachtte niet tot's an derdaags om te vieren en laat in den avond hoorde men door de straten het lied van de Hoogstudenten dio ook hunnen voorganger kwamen verceren De zaterdagavond was ■Ie voorbode van den zondag. Met de vroeg ste treinen kwamen vreemdelingen de stad binnengestroomd, het feestgewaad der stra ten miek op de nieuw aangekomene eenen blijden indruk de versiering zou verminde ren met beschreven te worden. Te 10 uur plechtige Hoogmis in St Michiels kerk ter nagedachtenis van Albrecht Roden- bach. De kerk, hoe ruim ook, was nog veel te klein om het volk dat het H. Sacrificie wilde bijwonen plaats te geven: het statig Grego- riaansch kerkgezang werd uitgevoerd door de Schola van het klein Seminarie onder de leiding van E. H. Dumez. Te 11 uur zitting in de GildezaalOf ei volk was Onder de voornaamste personen- die de vergadering bijwoonden bemerkten wij den Heer baron do Pelichy, Heer Loont jes, Heer Heyndrickx en Dr Nuyëns, bene vens veel priesters en kloosterlingen. Op het tooneel stonden een dertigtal vlag gen dio aan de gildezaal het uitzicht gaven van eene vergaderplaats waar het leger zijne vanen samen had gebracht om de zege te vieren. En eene zege was het Doktor Lauwers, voorzitter van het berek opende de zitting en stuurde een woord van welkom aan het volk toe. Dan stond de Heer Frans van Cauvelaert, leeraar aan de Iloogeschool te Freiburg, op. Een algemeen oorverdoovend handgeklap' begroette den koenen strijder in deVlaam- sche beweging, waarin hij reeds zooveel slagen had geslegen. Hij sprak ons over Rodenbacb en over zijnestudentenbeweging r over de overtuiging die ltodenbach had en over zijne mannelijke grondige handelwijze in opzichte van Vlaamschheid. Professor A. Vermeylen van Brussel han delde over Rodenbacb niet als baanbreker der vlaamsche beweging maar als dichter en als kunstenaar. De rede van den Heer Vermeylen werd tweemaal onderbroken,, eerst door de intrede van den Heer Gouver neur. De dokter Lauwers, de gevoelens ver tolkende van de aanwezigen die zijne komst met blijde kreten begroet hadden, biedt den Heer Gouverneur den welkomgroet aan. Déze laatste antwoordt op de woorden van den Heer Voorzitter en zinspelende op liet weder dat bedreigt, roept hij uit Hel regent hier niet, mijne heeren, maar toch regent hetliet regent hier Vlamingen". Een storm van jubelkreten was het wederant woord van de toehoorders en toen Pastor Verriest met zijnen broeder Dr Verriest van Leuven de zaal binnen kwam herbegonnen de lange en steeds toenemende li j behingen van het immer meer en meer geestdriftig volk. De derde redevoering was deze van D1' Van Puyvelde. Hij handelde over het wezen van Rodenbacb. Hij sprak ons over den dichter, den zanger van het herworden Vlaanderen, hij leerde ons de onstuimig heid en de teergevoeligheid van den dichter kennen en las ons stukken voor uit zijne werken die hij met den grootsten lof over laadde. Dan steeg Pastor Verriest op het verhoog en met diep ontroerde taal sprak hij over zijnen Herten zijnen leerling, zijnen laureaat, op denwelkon hij zoo fier was. Een daverend handgeklap en juichende kreten begroetten den spreker. Dan werd de Blauwvoet gezongen en de kreet Vliegt de Blauwvoet, storm op zeeweerklonk door de ruime zaal en op het buitenplein thans was men volop aan het feesten. 'fe 2 uur, onthulling en uitvoering van de Cantate De Blauwvoet Het plein was zwart van 't volk rond het standbeeld ston den de sludentenvlaggen dje wapperden in den wind. Berten, uwe studendén komen U begroeten. Het langgewenschte en langverwachte oogenblik was aangebroken. Een kanon schot, het doek valt af, en Rodenbacb, de hoofdman der Vlaamsche beweging, de koe ne strijder van Vlaanderen verrijst in ons midden. Thans moet hij geen bedreiging noch smaadwoorden meer vreezendaar staat hij hoog boven de voikscharen die eenen machtigen Hurrah uitroepen cn hem met blijde, geestdriftige toejuichingen begroeien. De vlaggen worden naar hem gericiit en het dreunend Blauwvoetlied stijgt op uit de opgetogene massa die het beeld omringen. De Heer Lauwers geeft Rousselare het prachtige standbeeld over. De Heer- Burgemeester bedankt uit ganscher herte en in name zijner burgers het berek der- feesten, en belooft met vrome zorgvuldig heid over het kunststuk te waken. De Heer Gouverneur wijst op het geluk van Rousse- laere dat Rodenbacb voortgebracht heeft. Dan werd de Cantate uitgevoerd door 900 mannen onder het kundig geleidde van den Heer J. Matthysden indruk die zij miek op liet volk was zoo groot dat men ze een tweede maal moest laten hooren zqo machtig gaf zij de gevoelens weder die Rodenbach in zijne verzen had vertolkt. Dan stelde zich de geschiedkundige stoet in beweging. Onmogelijk is het de wagens en groepen op te sommen en uit te leggen. Onder hen mogen wij den wagen Sneyssens dood noemen die, zoo niet de rijkste, toch voorzeker de best gelukte was, De stoet mag prachtig heeten en de in richters halen er waarlijk eere van. Men zou het elders niet beter hebben kannen doen. Het banket vereenigde nogmaals de tal rijke Vlamingen. M. Lauwers, voorzitter sprak een toast uit, waarin hij zegde dat de vooruitziende Rodenbacb wellicht nooit ge hoopt heeft dat zijn strijdlied een zegelied zou worden, en dat zijn beeld eens door de samengestroomde Vlamingen hier zou ge huldigd wezen, onder den uitbundigsten geestdrift. 's Avonds werd de stad verlicht door tal rijke venitiaansche lanteernijesop som mige plaatsen trof men goedgepaste trans paranten aan en nadat op de Groote Markt een puik muziekfeest was gegeven gewor den, schoot men een heerlijk vuurwerk af, waarvan zinnebeeldige voorstellingen ter eere van den te vroeg verscheiden dichter Albrecht Rodenbacb, de voornaamste stuk ken uitmaakten en de algemeene voldoening verwierven. Maandag namiddag was 't Sludenten- landdag in de Gildezaal, om protest aan te teekenen tegen de afschaffing door do over heden der Leuvensche Iloogeschool van het Vlaamsch Studentenverbond. Verschillige redenaars voerden het woord en het besluit werd genomen dat de Hooge- school van Gent moet vervlaamscht wor den en dat er Vlaamsche leergangen in de iloogeschool van Leuven moeten ingericht worden. Om 2 u. werd met alle plechtigheid de gedenksteen onthuld in den gevel van het huis waar Rodenbach geboren is. Daar na hield men eenen optocht naar het Stand beeld van den gevierden dichter en zong er Vlaamsche liederen. De vertooning van Gudrun door de Re derijkerskamer had plaats voor eene volle zaal toeschouwers, die aan de talentbezil- tende spelers geene goclkeuringsbewijzen gespaard hebben 's Avonds had nog de uitvoering plaats van - Filipine van Vlaanderen welk dooi den Sludentenbond in de Gildezaal op voor treffelijke wijze werd vertolkt. Studenten gij hebt bewezen dat gij niet ontaardtzulk een grootsch vaderlandscb drama uitvoeren met zulke bepaalde krachten was het werk niet van de aliedaagsclteidgij haalt eer van uwe uitvoering, uwen moed en krachtin spanning hebben ons kreten van bewonde ring doen slakenmaar benevens deze hebt gij nog kunst aan den dag gelegd men hoeft naar geen groote theaters te gaan om schoone stukken te zien uitvoeren Rousse- laarrche studenten gij hebt getoond dat gij dit ook kunt doen. De overloop van volk he. ft het u bewezen. Een puik concert op de Groote Markt sloot de reeks feestelijkheden. Tot siot moeien wij verklaren dat het nij verige Rousselare, de bakermat van den ge- vierden dichter, aan zijne verdienste en zijne nagedachtenis een hulde bewezen heeft, welke tot voorbeeld strekt aan gansch het Vlaamsche land en in lang niet zal uit het geheugen gaan der Vlamingen, die de ge boortestad van Albrecht Rodenbach diep erkentelijk zullen blijven, omdat zij bewe zen heeft haar beroemden zoon weerdig te zijn. Dergelijke indrukwekkende en vrede lievende betoogingen doen oneindig goed aan de Viaamsche zaak, door hunne verhe vene beteekenis en den verren weerklank welken zij in de gemoederen verwerven. KcanLrtjk. Vliegmaehienen. Te Reims hebben deze week de eerste prijskam pen voor vliegmaehienen plaats. Prins Al- bert van België en Prinses Elisabeth zijn Dinsdag de proeven gaan bijwonen, Latham beeft donderdag al de records geklopt met 224 kilrn. te vliegen in 3 uren 20 minuten. Brand te Abeele. Woensdag mor- gend rond 3 ure bemerkten pikkers die naar hun werk gingen, dat er gedurig rook op steeg door het dak der riemt'abriek alhier op fransch grondgebied gelegen nabij de statie. Zij klopten een der knechten op der fabriek en verwittigden hem. Deze ging zien en be- statigde met schrik dat er brand ontstond in een bak met riemen waarnevens een tien tal bidons naphte stond. Seffens liep de werkman de bestuurder, M. Ollivier ver wittigen die in haast ter plaatse kwam. Moedig sprong de werkman toe en samen met den bestuurder gelukten zij erin onge deerd de naphte buiten te dragen en den brand te blusschen. Gelukkiglijk dat men het op tijds gewaar geweest was, anders gingen voorzeker groote rampen gebeuren. De schade in de fabriek onderstaan is niet al te groot. Amerika. Over groote brand; 1000 huisgezinnen zonder schuilplaats. Uit Krementschug wordt gemeld dat aldaar sinds Zondag een overgroote brand lieerscht welke twee mecaniesche zagerijen en 10 groote zalen van brandhout en timmerhout heeft vernield. Een aantal woonhuizen zijn de prooi der vlammen geworden. Ongeveer 1000 families zijn zonder dak. Rockefellers Fortuin. De petrol koning Rockefeller bezat in 1865 ongeveer 25 duizend fr. Thans berekent de financieele deskundige van de - New-York World zijn vermogen op ongeveer 3500 millioen frank. Indien hij tot 1919 leeft en de tachtig haalt, zal hij het tot 1000 millioen dollars of 5000 millioen frank kunnen brengen. 250 slachtoffers van de doodrijderij in eene week. Naar men verzekert zijn in de Vereenigde Staten in de afgeloopen week 250 personen om het leven gekomen bij automobielrampen. In Amerika wordt deze week van 250 autoslachtoffers druk besproken. Maar of aan het baldadige rijden paal en perk zal worden gesteld, blijft zeer de vraag. Zwitserland.— Eene ramp. Maan dag had in de gazfabriek van Geneve eene schrikkelijke ontploffing plaats. Gansch de inrichting staat in laaie vlam. Er zijn 14 dooden en 50 gekwetsten, I Iruguay.Eene schrikkelijke zee ramp. Maandag is aan den inkom dei- haven van Montevideo, de argentijnsche stoomboot Columbia die uit Buenos- Ayres terugkeerde, op eene duitsche stoom boot gevaren. De Columbia word lek ge slagen en is gezonken. Er zijn rond de 300 slachtoffers. Alle hulp was vruchteloos. Men verzekert dat de kapitein en andere personen zich hebben kunnen redden men zegt ook dat de kapitein, door wanhoop met zinsverbijstering geslagen, zelfmoord heeft Willen plegep. Meest al de slachtoffers, waarvan de meerderheid vrouwen en kinde ren, zijn personen die eene speelreis naar Montevideo, waar feesten plaats hebben, ondernomen hadden. Wrlki'iiijii de uUni'i-IiNi'lNvaii TI3K0DD031A Van den eersten dag dat men het gebruikt, wordt de bloeds omloop gemakkelijker, de ademhaling dieper en sterker, het gedacht helderder, liet ge heugen scherper, de zintuigen fijner. Het lichaam wordt krachtig beter geschikt tot den arbeid, en zoo haastig niet vermoeid. THEOBROMA sterkt op dezelfde wijze als wijn en alcohol maar zonder hoegenaamd de slechte gevolgen van het drankmisbruik mede te slepen. 3 fr. de flesch. Te Poperinghe bij M. A. MONTEYNE, apotheker en te Yper bij M. C. LIB0TTE, apotheker. Een vreeselijk automobiel-ongeluk is don derdag avond voorgevallen op den grooten keizei van Oostende naar Yper, tusschen den Lion Beige'te Oostvleteren cn de ge meente Worsten, ter plaatse gezegd Hon derd Gemeten Op dezen weg rijden dagelijks honderden automobiels door, en 't is waarlijk te verwonderen dat, gezien de dolle vaart van velen dezer, de doodelijke ongelukken er niet talrijker zijn. De perso nen die langs die baan wonen zijn verschrikt cn leven gedurig in verlegenheid als er kin- ders of ouderlingen uitgaan. Vele onvoor zichtigheden zijn door de automobielisten gepleegd en alhoewel het wat barbaarsch is, hebben de personen die de zotte streken dezer mannen dagelijks zien, bijna geen medelijden meer met die mannen als zij ver ongelukken. Laat ons echter tot het verhaal overgaanhet gerecht zal moeten onder zoeken aan wie de schuld gelegen is. Het ongeluk. M. Edmond Dugardein, kolenkoopman te Roebaais, keerde donderdag avond met zijn automobiel en eenige vrienden terug uit Oostende. Een tweede auto, ook mot ken nissen der zelfde stad bezeten, volgde hen op, en de twee gezelschappen reden dapper voort om zoo vroeg mogelijk tehuis te zijn. Gekomen over de tramstatie Au Lion Beigewat over Oostvleteren, zag de chauffeur van M. Dugardein, die voren reed, een rijtuig voor hem gaan, maar de duister nis het was reeds rond 8»/a ure belette hem te zien of het rijtuig naar hein kwam of vooruit naar Woesten reed. De chauffeur hield dus rechts, maar toen hij, in volle vaart i ijdende, op eenige stappen van het rijtuig een tweewielvoiture kwam, bemerkte hij dat deze insgelijks vooruit ging hij moest dus links vorensteken. Wat nu gebeurde heeft niemand gezien, maar men kan het veronderstellen als men ter plaatse de gelaten sporen in den keizei ziet, Met ineens al den anderen kant der baan te willen rijden, zijn de achterwielen van den automobiel door de modder en de regen met geweld uitgeslibberd. Ziende dat hij met ae achterste wielen op de bordure die de tramlijn vrijhoudt, ging terecht komen, heeft de chauffeur ineens zijn stuur eene zwenking gegeven. Maar, door het weg- slibberen was de automobiel bij het rijtuig gerocht en met de forsche zwenking kwam hij ermede in aanraking. Met geweld botste de automobiel tegen het wiel en het achterste der voiture. Deze werd in een slag volgens het zeggen der personen die erin zaten met peerd en al in den dijk geworpen en lag omver. Door den schok werd het voorwiel van den automo biel gebroken, en deze, nog in volle werking zijnde, liep voort al stuiken op de speeken. De chauffeur wilde stoppen en de automobiel in eens stilgehouden, droei zich om onder het geweld brak het tweede voorwiel alsook het rechter achterwiel en geheel het ma- chien sloeg zijdelings om, zoodat het met de wielen omhoog stond. De hulp. De personen van den fweeden automobiel die het ongeluk gezien had, konnen pp tijds stoppen en liepen de slachtoffers ter hulp. Alles had maar een oogenblik geduurd... verschrikkelijk oogenblik voor die hot be leefden. De vijf heeren van den omgekantel- den automobiel lagen er uitgeworpen in alle richtingen. De schok teweeggebracht door den val had de omliggende bewoners ge wekt dio kwamen toegeloopen. Een ijselijk tooneel deed zich voor, en met angst bleven zij aan den grond genageld eenige oogenblik- ken staan. Twee der gekwetsten waren kunnen op staan, maar de drie andere, waarvan twee doodelijk gekwetst, bleven liggen. Het waren M. Dugardein en M. Catteau, beide ongehuwd. M. Catleau leefde nog eenige oogenblikken maar stierf in de armen zijner verslegene gezellen. De tweede automobiel ging seffens M. Louf, geneesheer te Elver- dinghe halen en was een halve uur later reeds ter plaatse. Men bad ondertusschen de drie meest gekwetsten met alle voorzich tigheid binnen gedragen bij M. Parez Adolf, boschwachter van Mad. Mahieu van Armeu- tiers, die geheel zijn huis ten dienste der ongelukkigen stelde. M. Louf onderzocht eerst de meest gekwetste en kon maar de dood van M. Catleau bestatigen. Gedurende een kwart uurs poogde hij M. Dugardein tot het leven terug te brengen, doch alles bleef vruchteloos on hij stierf eenige oogenblikken nadien. M. Paul Ducatteau, de derde meest ge wonde, die erg aan het hoofd gekwetst werd, waarschijnlijk ribben gebroken was en ver der kneuzingen over gansch het lichaam bekomen had, werd dan zoo goed mogelijk verzorgd. Doktor Louf raadde hem aan ter plaats te blijven, doch M. Ducatteau, wilde zonder uitstei naar Roebaais wederkeeren bij zijne vrouw die pas sedert 14 dagen moeder is geworden. Het rijtuig en de automobiel die den weg versperden werden op zij ge trokken en de andere automobiel voerde hem naar huis. Het rijtuig. De personen die in het omgekantelde rijtuig zaten waren er, als bij mirakel, on gedeerd van onder gekomen. Zij waren met drie: M. Elie Vasseur. veekoopman, wonend aan De Bascule te Yper, Leonie Rooze van Yper en een klein kindje. Elie Vasseur kwam van Westvleteren. waar hij bij zijn broeder Jules Vasseur, insgelijks veekoopman, naar een doop geweest had. Hij was nu op weg tiaar huis met het peerd en rijtuig van zijnen broeder, en L. Rooze, vr. D. Versavel, die het kindje ging opkweeken, was met hem mede. Beide dachten dat hun laatste uur gekomen was toen zij met geweld omvergeworpen werden, maar geen een der drie, noch man, noch vrouw, noch kindje, bekwamen eenig letsel. Zij gerochten uit het gebroken rijtuig en keerden weer naar Westvleteren. Het peerd is nog al erg gekwetst en bleef ter plaatse om bezorgd te worden. Middelerwijl was het ijselijk nieuws reeds wat rondgestrooid en or kwam veel volk toe. Rond 11 ure waren er voorzeker niet min dan 400 menschen op de plaats der ramp tegenwoordig. Geheel de nacht werd de plaais druk bezocht. De ordedienst werd gedaan door de gendarmen van Oostvleteren. De stoker. De stoker, dol van schrik, weende om een steenen hert te bewegen. - Ik ben de schuld zegde hij van de dood mijns meesters. Ware het nog mij dat ze te beklagen had den Om 1 ure werd hij en M. Dugardein, broeder van den verongelukte, die bij het lijk gebleven was, afgehaald en naar Roe baais gebracht. Een bediende van Roebaais bleef bij de lijken die men zijde aan zijde op een bed gelegd had. De plaats der ramp, (Vrijdag morgen.) Pijnlijk is de plaats der ramp. Rechts bij de tramlijn ligt een groote plas bloed; links de gebroken automobiel met nog slechts één wielassen en ressorts gebroken, lanteerns platgedrukt; het houtwerk in splenters, af gerukt, gebroken en gescheurd met stukken kleederen en vleesch die eraan kleven. Wat verder ligt de voiture tot stoofhout gemalen; het rechterwiel in brokken ligt omhoog en de gebroken tremien hangen in den dijk. Hoe dat daar een mensch levend is uitgerocht is niet te verstaan. Tusschen de voiture c-n den automobiel is het al rin kelend glas waarop men stapt Alle oogenblikken rijden automobiels voorbij die naar Oostende trekken en in 't voorbijgaan een blik werpen op de overblijf sels der ramp. Binst wij er waren bleef er een staan en de eigenaar zggde 't I§ waarlijk om benauwd te hebben als men dat ziet. Bij de lijken. Sirenge orders zijn gegeven geweest om niemand bij de lijken in het huis van den jachtwachter te laten. De lieer Burgemees ter geeft ons toeti de toelating en de veld wachter laat ons binnen. De vrouw doet eene deur open in den keuken, wij treden in een half verlichte kamer. In den hoek staat een bed met een wit laken erover. Het laken wordt overgeplooid en de twee lijken liggen voor ons, zijde aan zijde. De doek die de aangezichten verduikt wordt weggenomen en eene koude huivering doorloopt ons het lichaam. M. Edmond Dugardein, in den bloei van 't leven, rond de 55 jaar, forsch en kloek gebouwd, ligt tegen de muur. Hij is liet voorhoofd geborsten en den schedel gekloven 't bloed zijpelt in roode-zwarte strepen over zijn aangezicht en hij ligt daar, de oogen toe, tiet hoofd in de schouders ge stuikt. Zijn vest en gilet zijn af en een doek ligt op eene gapende wonde in de zijde, langs waar hij uitgebloed is vest en gilet hangen aan hot bed en gestold bloed duidt het gai aan langs waar liij is gekwetst geweest in de zijde. Hij woonde te Roebaais en deed er koolhandel met zijn broeder die maar licht gekwetst werd. Nevens hem ligt het lijk van M. Catteau, borstelfabrikant, 38 jaar, die om reden van ziekelijkheid eenigen tijd langs de zee verbleven had en nu naar huis ging. Zijn wezen is nog ziekelijk bleek, verschrikkend bleek, met half afgerukten neus, een bloe dende holte toonend, en wijde opengesperde oogen, oi liever oog, want het linkeroog is weggerukt alsook de linkerwang. Blauwe aders loopen door het aangezicht. De schedel is in vier plaatsen gekloven, geheel de rechterarm en schouderblad gebroken. De tengere handen zijn met verklonterd bloed besmeurd en kneuzingen overdekken geheel het lichaam. M. Catteau, die nevens de stoker zal, was met iiet hoofd door de ruit gestuikt in zijn aangezicht zijn 8 of 10 diepe sneden van 4 tot 8 cm. lang. 't Is afschuwelijk om zien Wij storten een kort gebed opdat God hunne ziel gena dig weze en verlaten stil de doodskamer, diep getroffen door het akelig schouwspel. De twee lijken worden gedekt en wij ver trekken. Vele nieuwsgierigen gaan gedurig heep en weer en bespreken het gebeurde in af wachting der komst van het parket dip om 4 ure is aangekomen. Het algemeen gevoelen betreurt dp dood der slachtoffers, maar drukt de wensch uit dat deze ramp eene les zou wezen voor de audere doodrijders. STADSNIEUWS. Besloten. In de Rodenbachsfeesten te Rousselare werden op Zondag 2 heeren onzer stad slachtoffers van behendige gauw dieven. De heer D... werd zijn uurwerk en gouden ketting ter weerde van 200 fr gesto len en M. V... werd van zijne prachtige plastronspeld ontlast die eene weerde van rond de 1500 fr had. Erge val.— Henri Comeyne baas in den Gouden Appel in de Watoustraat, was woensdag na de groote regens, op het glazendak geklommen boven de keuken om eene verstopte buis te kuisschen, toen bij misstapte en door de ruiten in den keuken nederviel van eene hoogte van ongeveer 3 meters. Gelukkiglijk viel hij met de schou der op een kasje; hierdoor werd de slag ge broken en bij viel dus zijdelings tusschen de glasscherven. Hij was erg gekwetst aan het tioofd en het been, maar is nu volop aan 't beteren. Dief te. In den loop der week werd ten nadeeie van M. W. Boucquey, op zijn

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1