NIEUWSBLAD VOOR P0PE8INSHE EN OMSTREKEN. HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMEKE, Photographe, Boterstr., 57., Yper en Gasthuisslr, D, Poperinghe. - Telef, 106. te ene ZAAILAND HOFSTEDEKE ONROERENDE GOEDEREN BUITENliflHDSCH N'EUölS. NIEUWS UIT BELGIE. NIETS 5e Jaar. Nr 46 ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbcrgkermissen mits betaiing van 25 e\ Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdao-nokn ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.October. Zon op. Zon onder Notaris PEEL, te Ronsbrugge=Haring!ie. Dinsdag 19 October 1909, Dorp Rousbrugge; OPENBARE VERPACHTING JACHTRECHT op dezelve goederen BQUCQUEY te Poperinghe en LAHOUSSE (e Nieuwkerke. Maandag 18 October 1909, Openbare Yerkooping van Gemeente OEREN. BEVEREN, bij Rousbrugge. WESTVLETEREN. FHERRY te Nieuwkerke en 8ACQUAERT te Poperinghe Openbare Yerkooping EENE SCHOONE PARTIJ GROOT 93 AREN IS» II A IV O U rr E Kt i.\t a lotem. den WOENSDAG 27 OCTOBER 1909 Het Alkoolism in België Te Westvleteren. Modi zegt dat de suikerij Van Tieghem- Dupont, Rousselaere, de gezondste en de beste is. worden ingelijfd DE ÏOPEBIHBHHriiï Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f-1,50 binnenstad 1,00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag 17 S. Hedwigis, Heron, Justus. 6 ure 10 min. 4 ure 46 Maandag 18 s. Lucas, evang. patr. der Geneesh, en der Drukkers 6 12 4 44 Dinsdag 19 s. Petrus van Alcantara, Ptolemeus. 6 13 4 42 Woensdag 20 s. Joannes Canitus, Irena, 6 15 4 40 Donderdag 21 s. Celina, Ursula, Oscar. 6 17 4 38 Vrijdag 22 s. Elodia, Gordula. 6 19 4 36 Zaterdag 23 s. Severinus, Oda. 6 21 4 34 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Woensdag G Oct,, ten 6 ure 44 minuten 's morgens. Donderdag 14 Oct, ten 8 ure 13 minuten 's morgens. Vrijdag 22 Oct-, ten 7 ure 4 minuten 's morgens. Donderdag 28 Oct, ten 10 ure 7 minuten 's avonds. A VENDRE OU A LOUER a Godewaersveltle, Hameau Callecanes, le long de la fronttere. i ii ÏITA ii LI SSE.h e.at pouvant servir de avec MAISON h usage de Cabarêt, et Jardin. Sadressen au Nolaire BUTAYE. a Ypres STUDIE VAN DEN om 5 ure namiddag ter herberg La Ville de Dunkerquebewoond door René Vanoverberghe, binnen liet der gelegen te Rousbrugge, Beveren, Proven, StaveleenWatou toebehoorende aan De Kerkfabriek van Rousbrugge, alsook van het voor een termijn van negen jaren aanvang nemende den la October 1909. Voor nadere inlichtingen, zie de plakbrieven. studiën van de notarissen om twee uren namiddag, ter herberg "DEN NIEUWEN GOUDEN AREND" Groote Markt te Poperinghe, HOFSTEDE MET weiden en zaailanden groot 15 H. 83 A. 60 C. Gébruikt door de wed. Delva on Zoon, tot 1 October 1911 aan 2200 fr. bij fare boten de lasten en assurantie premie. Bij plakbrieven verdeeld in 7 koopon. HOFSTEDE MET weidenen zaailanden groot 10 H. 75 A. 40 C. gelegen langst den steenweg van Beveren naar Loo, bij d'Hoogstaede-Lynde. Gebruikt door René Top-Vanthuyne, tot 1 October 1913 aan 1400 fr. bij jar e bóven de lasten en assurantie premie. Bij plakbrieven verdeeld in 11 koofxnn. U OO.MbI IN met circa 19 A. 19 C. land gelegen ais voren. Gébruikt door Pieter Duhem, tot 1 Octo ber 1913 aan 80 fr. bij fare, vrij vanlasten. 1) 89 A. 70 C. ZAAILAND gelegen bij de Tramstatie (plaatse). Gebruikt door de wed. Charles Rubben en Charles Six, aan 154 fr. bij jare boven delasten, tot 1 October 1917'. 2) 1 H. 26 A. 70 C. ZAAILAND gelegen langst den steenweg naar Poperinghe, nabij d'herberg "De Rustplaats". Gebruikt ten decle door David Minne, tot l October 1917, aan 65 fr. en het overige door Pieter Fieu, aan 100 fr bij iare, tot 1 October 1910. al boven delasten. POPERINGHE (Stad). RENTEÜIKRSHUISmet 17 A. 66 C. hof gelegen te Poperinghe bij de Peerdemarkt Laatst bewoond door Jufvr. De Berre. Handslag met de geldtelling. WOOMIIIH ten dienste van winkel met koetspoort, serre en 19 A 50 C. hof, houdende aan het voorgaande. Gebruikt te weten den hof en serre door hel Sterfhuis, de koetspoort door Alois Gruwier, lot 1 Juli 1910 aan 72.50 fr. bij jare, vrij van lasten en het woonhuis door Charles Steverlynck-Coulicraa«i?i6Yr. bij jare vrij van lasten voor 6 of 9 jaren ingegaan i October 1904 met wederzijds recht van optie dezen pacht te doen eindi gen met liet verschijnen van het 6e jaar, mits vermaan 3 maanden le voren bij aanbevolen brief. Twee aanoenhoudende WOOAIÏl I- ïEü i met 1 A. 67 C. grond en cour, gele gen als voren. Gebruikt het eene door ïïerminie Pattyn, ttan 7 fr. en het ander door Isidoor Berten 10.50 fr. te maande, vrij van lasten. STUDIËN DER NOTARISSEN IN MASSA OF BIJ LOTEN yan dienstig voor bouwgrond gelegen te nabij de Dorpplaats onmiddelijken handslag. INSTEL ten 2 uren namiddag, in d'herberg bewoond door Florimond Caenen, te Dranouter. Met gewin van 1/2 ten honderd instelpremie Voor alle nadere inlichtingen men zie de plakbrieven of men begeve zich ten kantore van voornoemde Notarissen BACQUAERT en TlKERRY. Seffens over te nemen AAÏY LIEAIH BERNARD, bij de Kraaistrate te Westvleteren, een welgelegen Verslag, aangeboden op het Congres van Mechelen door den E. H. Joz Lemmens van Luik, in name van het Verbond der katholieke Matigheids bonden van België. Is het alkoolism eindelijk aan 't achteruit gaan in ons land Eenigen zijn van die meening, en zij halen triomfantelijk de cijfers aan, waardoor de vermindering van het alkoolverbruik in België vastgesteld wordt. Doch, lacyDe waarheid klinkt heel anders Het verbruik van sterke dranken, ja, is verminderd maar integendeel het verbruik van bier (1) en wijn klimt dagelijks meer en meer. De plaag is dus niet gedempt, maar slechts van vorm veranderd, en het vraag stuk van het alkoolism blijft vooralsnu in ons land ver van opgelost. En nochtans zijn er vele katholieken, die zich de zaak hoegenaamd niet willen aan trekken, hetzij dat zij geloof hechten aan die zoogezegde vermindering van het alkoolverbruik, hetzij dat zij meenen dat de plaag van het alkoolism van katholieke zijde genoegzaam bestreden wordt door de katho lieke matigheidsbonden. Deze dubbele dwaling is zeer te betreuren ook heeft het Verbond der Katholieke Matigheidsbonden mij last gegeven tegen zulk ganscli ongewettigd optimism op te komen, en boog en duidelijk te verklaren Dat de plaag van het alkoolism nu nog voortwoekert in ons dierbaar land, en dat n onzer pro vinciën klagen over 't gebrek aan steun, in 't algemeen, van wege de katholieken. Deswege roep ik de bijzondere aandacht van 't Congres op deze twee beschouwingen, die te vaak uit hot oog verloren worden, en waaruit nochtans blijkt, hoe noodzakelijk het nog is, in België den strijd tegen het alkoolism krachtdadig door te zetten 1° Wij maken doorgaans een veel te dagelijksch gebruik van allerlei alkoolische dranken. De hedendaagsche wetenschap, nochtans, verklaartdat zulk gewoon bruik zelfs als liet matig is voldoende is om iemand te veralkooliseeren, en om onherstelbare onheilen aan zijn nakomeling schap te berokkenen. Wat baat het ons, minder Dronkaards te hebben, als daarbij het getal der veralhooliseerden dagelijksch loe blijft nemen 2° Al degenen, die zich met sociale wer ken bezig houden, zullen u zeggen, dat de voornaamste klip, waartegen het schip der sociale actie komt botsen en schipbreuk lijdeu, het alkoolism is Een volk dat aan den drank verslaafd is, is onbekwaam om doelmatig te willen werken aan do verbetering van zijn lot. Zulk volk kont niets van sparen, van ouder lingen bijstand, van ouderdomspensioen het zorgt niet voor 't aanschaffen van eigen haard, enz. Kortom, in 't midden van een veral- kooliseerde bevolking, kunnen geen sociale werken in 't leven geroepen worden of, komen ze tot het leven, dan zijn het doodge borene of nielleefbare. Voorgaande bemerkingen schijnen te vol staan om de klacht van ons Verbond te wet tigen dat de katholieken, in 't algemeen, jet matigheidswerk en de antialkoolische beweging niet doelmatig genoeg steunen hunne werkeloosheid is op dit terrein des te meer te betreuren, daarjuist het alkoolism de andere sociale werken waaraan zij zich toewijden, in zoo hooge mate belommert ot zelfs ten gronde voert. Dit zijnde, heb ik de eer, iu name van het Verbond der Katholieke Matigheidsbonden van België de volgende wenschen aan 't Con gres voor te stellen de eerste wensch raakt de wetgeving en is dus bijzonderlijk gericht tot onze hoogachtbare Heeren wetgevers het Congres zal des te gemakkelijker dezen wensch aannemen, daar hij teenemale over eenkomt met de eischen, geuit door het Nationaal Verbond der Herbergiers en Hotelhouders van België. le Wensch. Het Congres drukt den wensch uit dat de Kamers zoo gauw moge lijk eene wet stemmen om het getal der herbergen te verminderen, in dezer voege nochtans dat geen verkregen rechten ge krenkt worden. De twee andere wenschen raken de pri vate werking wij bieden ze 't Congres ter aanneming aan, ónder den purperen schut- mantel van Z. Em. den Kardinaal van Mechelen want beide zijn bijna letterlijk overgenomen uit zijne rede van 20 Decem ber U. te Luik. 2" Wensch. Het Congres oppert don wensch, dat in elke parochie, onder aanlei ding der katholieke overheden zoo geeste lijke als wereldlijke op ernstigen grond slag matigheidsgenootschappen worden opgericht of op zich zelf staande, of aan reeds bestaande werken vastgehecht voor de jeugd van beider kunne. 3" Wensch. Het Congres wenscht, dat do heeren bestuurders der katholieke maat schappelijke werken zonder uitstel middelen zoeken te beramen om tot het ophouden te geraken van allen verkoop van sterke 1 ranken aan de schenktafel der lokalen onzer sociale werken, bijzonderlijk van onze jeugdswerken. (i) Het bierverbruik is sedert 1902 verdriedubbelt in Belgie. Euisterlijke inhuldiging van den Eerw. Heer Rooryck als Pastoor. Op Dinsdag, 12 October, werd alhier de Eerw. Heer Rooryck, gewezen pastoor te Stalbille, pleehtiglijk ingehuldigd. Dank aan het gunstig weder, is het feest, etwelk alle Westvleternaren zoo ijvervol hebben trachten op te luisteren, opperbest afgeloopen Reeds zeer vroeg waren alle dorpelingen in beweging om bun werk van vorigen avond laat, te voltooien. Heinde en verre op de Poperingsche steenweg, blonk bet sierlijk aan alle huizen, zoo mooi bevlagd, of in 't bont behangen, prijkten jaarschriften op de dorpstraat, met sparreboompjes en zoo kleurig geboord, stonden verscheidene ze gepoorten zeer lief met groen en bloemen opgesmuktkortom de lange weg loech tegen, zoodat de talrijke vreemdelingen de halfvoormiddag dorpwaarts kwamen, alles van bij en verre in oogenschouw nemende, in bewondering bleven staren en overtuigd waren dat de nieuwe Herder op Westvlete ren hartelijk welkom was. Zoo wat na 11 uren waren ontzaglijk veel menschen op de Kruisstraat" bijeengepakt. Het volk dat den «Eikhoek» had bezocht, en de ruiters, velorijders; alsook de veree- nigde wapenbroeders die het rijtuig van den Eerw. Heer Pastoor waren te gemoet ge gaan, verdrongen zich nu op de plaats waar men den Herder verwachtte en den stoet beginnen zou. Binst dat de Muziekmaatschappij van Oostvleteren de Brabangonne blijgeestig liet weêrgalmen, stapten de Z. Eerw. Heer Deken van Poperinghe met den nieuwen Herder uit het rijtuig. De Heer Burgemeester, Ch. Debergh, om ringd der leden van Gemeenteraad, Kerk raad, enz., en vereerd met de tegenwoordig heid der Heeren Burgemeesters van Merris en Colaert, bracht, in name van al de paro chianen, den Eerw. Heer Rooryck zijn besten Welkomgroet, waarop de Heer Pastoor vriendelijk bedankte. Terwij] hij met de geestelijkheid het kerkgewaad aantrok, zongen'de knechten een blijde welkomgroet en Hem werd vervolgens den Herderstaf door 'tzoontje des Burgemeesters toegereikt. Daarop bracht een kind den Heer Pastoor een schoone hulde in naam der gansche meisjesschool. Middelerwijl had de ineenzetting van den stoet plaats. Terwijl de Eerweerde geestelij ken en familieleden wat genaderd waren, orn alles in 't voorbijgaan te aanschouwen, stapten de ruiters voorop door de prachtige zegepoort waarop van boven prijkte slnte henrl, UW patroonhelLIge belioeDe U geLIefDe herDer, Wees opreCht geLUkklg blJ UWe paroChlanen. Dan volgde de stoet, ziehier in welke orde Eerste Deel. 1. Renbode. 2. Eere- wacht en Ruiters. 3. Sl Martinus met 4 ridders. 4. St Henricus, patroon van den Eerweerden lieer Pastoor met 4 ridders. 5. Soldatengilde.G. St Isidoor, patroon der landbouwers. 7. Wagen der landbou wers. 8. Schuttersgilde. 9. Brouwers wagen. 10. Vinkeniers.11. St Eloi. 12. Wagen van smeden en wagenmakers. 13. Wagen van schoenmakers en barbiers. 14. Wagen der timmerlieden en metsers. 15. Wagen der hoepelmakers.16. Wagen der bakkers en beenhouwers.17. Duiven- wagen. 18. Veloclub. 19. Knechten- school. 20. Muziek. Tweede Deel. 21. Kruis, kandelaars en vaandels.22. St Martinus als Bisschop. 23. H. Vincentius. 24. H. Franciscus. 25. H. Cornelius. 26. Vaandel der Congregatie van O. L.V.enCongreganisten. 27. O. L. V.yan Lourdes, groep engeltjes. 28. Kindeken Jesus van Praag. 29. H. Barbara, verbeeldingen uit haar leven. 30 O. L. V. van den Roozenkrans, 15 Mysteriën.31. H. Anna met O L. Vrouw. -4 32. O. L. V. der Zeven Weenen, verbeel dingen uit het bitter lijden. 33. Engelbe waarder. 34. H. Agnes. 35. O. L. V. ter Engelen met de 9 koren der Engelen. 36. Geloof, Hoop en Liefde. 37. H. Ger man;», groep herders en herderinnen. 38. Hulde der meisjesschool aan den Eerw. Heer Pastoor. 39. Sleutels, Staf. 40 Eerw. Teer Deken, Eerw. Hoer Pastoor, Eerw. HH. Geestelijken. Gemeente- kerk- en di.-chraad. 42. Eerewacht. Deze luisterlijke stoet was waarlijk in drukwekkend, en dwong de bewondering af 4er menigte toeschouwers die langs beide zijden der straat dichtgeschaard waren. On mogelijk, hier alles te beschrijven: iedere groep was waarlijk puik. De ruiterij, zoo fijn opgesmukt, miek van den beginne den stoet, grootscb. De perso nen zoo typisch voorgesteld, en deftig in houding, bedwongen aller oogen. De feest- wagens om bet prachtigst met groen en vlaggen gepint, vol van dat joelende en ju belende volk dat zoo blijgeestig zijn werk verrichtte, brachten de menigte in vervoe ring. De geestelijke stoet was uitermate heer lijk. Al de groepen zoo fijn aangericht wa ren op hunne plaats, de deftigheid der per- sonen, zoo net en frisch in schitterend gewaad uitgedoscht, miek op het volk een allerbesten indruk. Waarlijk had het nederig dorp van West vleteren op dien stond een grootsch uiterlijk. Het was zoo plechtig wanneer die bewonde- rensweerdigen stoet zoo statig kerkwaarts trok. Het muziek liet zijn jubeltonen schal len de kinderen die de geestelijkheid voor afgingen juichten en zongen zoo vroolijk en vreugdig terwijl de klokken hun lief ak koord heinde en verre galmen deden, als om over huizen en velden te roepen West vleternaren, juicht en jubelt allen ons nieu we Herder doet zijn blijde intrede De schoone jaarschriften welke op den dooi tocht, den Heer Pastoor welkom rie pen zijn te talrijk om ze hier te laten vol gen. Nog dient gezegd te worden, dat de achtige parochiekerk in gotischen bouw trant, welke soms als type wordt genomen, .dan door het huis Baert van Poperinghe, bevallig versierd, op dien heugelijken dag een juweel van schoonheid was. Na de plechtigheid in de kerk die tot 12 1)2 ure duurde, leidde men den nieuwen Eerw. Heer Pastoor, met het muziek voor op, te zamen met de geestelijke en wereld lijke overheid, naar de feestzaal der school, waar de genoodigden een feestmaal werd aangeboden. Tot verrassing zag de Eerw. Heer Pas toor aan den ingang der meisjesschool eene sierlijke poort waarboven het portret in 't groot van den Eerweerden Herder prijkte en waarop te lezen stond Leef Lang! Lieve HerDer, In U Vieren WIJ hier WaarLIJkeen VoorstaanDer Van JeUgD en sChooL. Ten slotte mag men zeggen dat het feest der inhuldiging luisterrijk is afgeloopen dank aan den onvennoeibaren ijver van den Heer onderpastoor, dank aan de gemeente raad, onderwijzers en onderwijzeressen die geene moeite hebben gespaard om het feest wel le doen gelukken. De parochianen van Westvleteren hebben door hunnen geestdrift en ijver getoond hoe bij hen de geestelijkheid wordt geacht. Zij hebben getoond wat zij kunnen en vermo gen door hunne eensgezindheid in liet uit voeren van dat prachtig feest is nog eens te meer de kenspreuk verwezentlijkt Een dracht maak Macht Men weet wat er toen gebeurde kloosters werden in brand gestoken, priesters en non nen lafhartig vermoord de satanische woe de der oproermakers ging zooverre, dat zij de graven open braken waarin kloosterlin gen den laatsten slaap sluimerden en 't ge beente op den openbaren weg gooiden. Aan 't hoofd van die schurken stond Fer rer hij was hun leermeester, hun raadge ver, hun organiseerder. Dezelfde Ferrer was vroeger reeds ver dacht van medeplichtigheid aan den bom- menaanslag op den huwelijkstoet van den Koning van Spanje. En voor dien kerel springen onze liberalen in de bresdien kwaaddoener schilderen zij af als een mar telaar Gedurende het proces werden talrijke dreigbrieven naar den koning van Spanje gezonden, doch niettegenstaande alles, werd de bandiet deze week ter dood veroordeeld en seffens gefusilleerd. Zulk een kerel moest de straf ondergaan, waartoe hij veroordeeld werd. Zoo verstaat men de rechtveerdigheid in alle beschaafde landen. Maar Ferrer was een vrijmetselaar een kerel die zijne vrouw had laten steken en met eene andere over den bezem getrouwd was een kerel die beweerde dat alle eigen dommen voortkomen van diefstal, dat nijve- raars en handelaars bedriegers en dieven zijn dat de nationale vlag enkel eene vod is dat het huwelijk moet afgeschaft worden en vervangen door de vrije liefdedat men de burgerij moet verpletteren, alles vernie len de politieke mannen vermoordenalle wetten afschaffen alle kloosterlingen ver bannen de rechtbanken, het leger en de vloot afschaffen, en eindelijk de kerken ver nietigen; en voor zulken kerel wilden de vrijmetselaars van Spanje, Italië, Frankrijk, België, enz. vrijheid bekomen. Overal wer den meetingen gehouden maar te vergeefs, de Spaansche rechters hebben zich niet laten benauwd maken en de moordenaar en op roermaker de welverdiende straf toegepast. U>»iikrijk. Noodlottige vliegen. De venijnige vliegen maken te Marseille vele slachtoffers. In eenige weken tijds zijn er negen personen, die door de gevreesde insekton gestoken waren, aan de koolziekte bezweken. Dinsdag is het tiende slachtoffer, de daglooner Balme, gestorven. Duitciciilaiul. Dure Reizen. - In de groote voorhal van de middenstatie te Frankfort is een winket geopend, dat tot opschrift draagt Biljetten voor China en Japan -. Hier kan men de duurste spoor kaartjes krijgen, die op het oogenblik be staan. Zoo kost bij voorbeeld daar een biljet le klas naar Nagasaki 863,75 mark een zelfde biljet 2de klas 590,50 mark en een biljet naar Sanghaï over Wirballen 726,40 mark. Naar Wladiwostok kan men reeds voor 721,30 mark en naar Kharbin voor 659,GO mark vervoerd worden. Snelschrijver zonder armen Zon dag heeft er te Rudolfstadt, in het hertog dom Dwarzburg een prijskamp plaats gehad voor snelschrijvers. Tusschen de mededin gers der afdeeling van 100 lettergrepen per minuut, was er een jongen van veertien jaar die zijne twee armen door een ongeluk verloren heeft. De knaap heeft gestenogra feerd met zijnen voet en heeft den tweeden prijs bekomen op zeventien mededingers. Spanje. Het proces Ferrer of een socialitische heilige. De socialiste er» liberale bladen van alle landen maken voor 't oogenblik veel lawijd omdat men woens dag laatst te Montjuich, een gekende anar chist, zekeren Ferrer, ter dood veroordeeld en gefusilleerd heeft. Natuurlijk is het de Loge der franc-ma- c.ons die hét ordewoord gegeven heeftallen die er van afhangen huilen maar mede en voorzeker zijn er velen onder hen die niet weten waarom en die niets van Ferrer ken nen. Onzelezers zullen zich voorzeker nog de gruwelen herinneren, over eenige maan den door de anarchisten in Barcelona ge pleegd. Erge wanordelijkheden hebben liet gevolg hiervan geweest. In eene botsing te Parijs, tusschen anarchisten en de politie, werd een agent gedood en 77 gekwetst.. Talrijke aan houdingen werden gedaan. Te Brussel werden spaansche winkels aan stukken ge- slegen door de socialisten. Het dagblad Le Peuple schreef dat koning Affons met Fer rer geen genade te schenken, waarschijnlijk zijn eigene ter dood veroordeeling teekende. Nog andere doodsbedreigingen werden uitgesproken. In eene meeting donderdag te Brussel gehouden, zegde citoven Huys- mans Moest er morgen een wreker op staan om Alfonso XIII neer te vellen, zou er niemand zijn om te protesteeren, daar men zich herinneren zou dat hij die met het zweerd slaat, door hot zweerd zal vergaan. De miljoenrijke, arme proletariër, Furne- mont vertelde met tranen in de oogen dat het de Paus is die het hoofd vanFerrer heeft doen vallen, en voegde hij erbij Mijne broederhand zal ik reiken aan hem die als wreker van Ferrer optreden zal. Zekere Vinck hield ook nog eene hart roerende aanspraak en deed zijne toehoor ders sidderen bij de akelige voorspelling dat de papen het in België ook op de groote vrijheden van liet volk gemunt hebben, en dat er bijgevolg tegen de clericalen éen onverpoosde strijd moet geleverd worden. De socialisten en hunne bondgenooten de liberalen beginnen, zooals men ziet, den kiesstrijd van 1910 met van alle hout pij len te maken. Op straat werd een priester aangevallen en geslegen. De nunciatuur en de kloosters der jesuiten werden belegerd en beschadigd. In Spanje en Italië hebben ook bloedige botsingen en geweldige betoogingen plaats gegrepen. Ziedaar hoe de liberalen en de socialisten de vrijheid verstaan, welke kerels zij ver dedigen en hoe zij heel de beschaafde wereld in rep en roer zetten om een moordenaar te wreken Wilt gij goede en kloeke werkschoenen aan 8 fr. 50, gewaarborgd, kloek en sterk gemaakt, wendt U bij Florent Osteux- Dauchy, in de Gouden Mansbottien, 34, Yperstraat, Poperinghe. STADSNIEUWS. Diefstal.Zaterdag nacht 9n dezer, is er binnengebroken geweest ter herberg In St Joseph achter St Bertens kerk en 50 kilos kolen ontstolen geweest. Gevaarlijke stamp.Lucie Gatteeuw, 17jarige dochter van Henri Catteeuw, wo nende te Poperinghe, nabij de herberg De Rustplaats" langs de Westvleteren kalsiede, was sedert zaterdag laatst, als meid in dienst getreden op de hofstede van Achille Rosseel- Vandewynckel. Donderdag morgend was zij in den peerdenstal aan 't werk, toen zij, te naar gaande der peerden, opeens een gewel digen stamp op den buik kreeg. Men liep seffens naar stad een geneesheer halen die het meisje de noodige zorgen toebracht. Men heeft niet veel hoop meer haar te redden. Proefnemingen van belang. Hoe dikwijls zouden groote rampen, door brand veroorzaakt, vermeden worden, indien men, zoohaast men den brand gewaar wordt en hij nog niet te hevig is, iets aan de hand had, iets in huis had, om het vuur uit te dooven. Zoo iets beslaat nochtans 't is de uitdoo- ver - Minimax Om aan iedereen wel te doen zien welke vlammen men met de Minimax kan uit- dooven, zullen heden zondag, om 11 ure s vooriniddags, proeven van uitdooving van brand plaats hebben op de Peerdenmarkt. Men herinnere zich nog d"at gelijke proeven over twee jaar gedaan werden in de school van Den Kouter tijdens de tentoonstel- ling van landbouwmachiencn en dat alwie ze bijwoonde in verbazing stond voor de uitslag. De Maatschappij Minimax zal dus he den deze proeven ernieuwen en noodigd ie dereen uit ze bij te wonen om zelf te besta- tigen van wel groot nut zulk toestel kan zijn, bijzonderlijk in de hofsteden waar men ver van alle hulp verwijderd is. Als men de brand ontwaart is liet dikwijls nog niet te erg, doch als men hulp opgehaald heeft, is het reeds te laat en alles wordt vernield. Met een uitdoover Minimax zou men de. ramp vermeden hebben. Die zich wil over tuigen, kome heden om 11 ure naar de Peerdenmarkt. Ut «vet niet maar wat ik weet, is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sanson - Decorte, Poperinghe. Trouwe bediening; geDadige prijzen. WatonGeweldige brand.Donder dag morgend, tusschen *8 en 9 ure, werd de gemeente in opschudding gebracht door het luiden der brandklok. Er was brand uitge broken in de pachthoeve van den landbouwer Pieter Deschot.op den Poperingschen steen weg. Het vuur werd het eerst bemerkt door Deschot, die met zijn volk liet eetmaal nam; de vlammen sloegen op uit het dak der schuur, welke een gedeelte van den oogst bevatte. De bewoners en de naaste geburen redden aanstonds het geld en de papieren, en beieverden zich dan orn het vee in veiligheid te brengende brand breidde zich echter zoo snel uit dat acht of negen varkens de prooi der vlammen werden. De stallen en het woonhuis, die erg bedreigd waren, vatten insgelijks vuur en weldra stond alles volop in brand. De pompiers der gemeente waren in een halfuur ter plaatse, doch aan blusschen viel niet meer te denken de hitte was zoo ge weldig dal men den vuurgloed niet kon naderen. Alles is om zoo te zeggen de prooi der vlammen geworden. De moedige pom piers en eenige toeschouwers, waaronder Alt. Ingeiaere, J. De Brok, L. Vermeulen en J. Pattyn, gelukten er in de vleeschkuip, de aardappelen en andere eetwaren uit den kelder te halenook kon men de naburige pachthoeve vrijwaren. De redders werden moedig terzij gestaan door den gemeentese- kretaris, den doktor, enz. Rond 11 ure kon Henri Coudron nog het goudwerk uit de vlammen halen. De schade is overgroot, doch gelukkiglijk door verzekering gedekt. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting on alle Ziekten door overlast veroorzaakt,, ()an de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt. 18, POPERINGHE. Dmiioiiii'c. KruiswijdingDe Zwarte Molen is een wijk van Dranoutre, 40 minuten van 't dorp, zuidwaarts, tusschen Belle en Nieuwkerke. Daar heeft men de schoonste landgezichten van 10 uren in 't ronde. Men ziet er, al in eene reke, den Kemmelberg, den Scherpenberg, den Roön Berg, den Zwarten Berg, de Catsberg, en dieper 't Noordwesten in, bij schoon weder, den Casselberg 30 kilometers). Langs den Zuidkant ziet mon somwijlen de heuvels van Artesiën, over eene onmeetbare vlakte, waar men een vijftiental torens onderscheidt onder andere Bethune (40 kilometers) waar de Pollet's onthoofd wierden. Al den Zuid oostkant heeft men Armentiers, met zijn torens en fabriekschouwen, Waasien, Wer- vick, enz. En we spreken niet van West- nieuwkerke, Meessen, Wytschaete, Locre, Belle, die in de nabijheid liggen, 'teene op eene hoogte, 't ander aan uwe voeten. Daar was, op de Zwarte Molen dezen zomer, een aardige kruisboom geplant, ee- nen eik verbeeldende, van ijzer, ciment en andere stoffen gemaakt, en zoo schoon dat de menschen er poogden in te snijden, om te weten of het hout was. De eik staat op eene rots, en de boom is 5 meters boven den grond. Daar is nu op Zondag 19 September een allerschoonste Christusbeeld aangehecht, in gegoten ijzer, wegende boven de 250 kilos, en geschilderd volgens liet natuurlijk lcoleur, zeer kunstig. Er waren peerden, velos, praalbogen, opschriften, vaandels, bloemen... en men- chen van 2 tot 3000. Een Pater Capucijn wijdde het kruis en sprakhet volk zong Hulde aan het Kruis» en Wij willen God en alles liep af in de beste orde. Het kruis met den Christus is eene wan deling weerd... en vele menschen gaan er naartoe en bidden, op den knielbank, vóór het kruis. Er is een aflaat te verdienen van 50 dagen voor al de geloovigen die daar een gebed doen. Dickchiiseh. In de val. De win kelier Isidore Delhem had reeds herhaalde malen bestatigd dat een dief de gelegenheid waarnam binst dat hij den zondag morgen de omhalingen deed in de missen der parochie kerk, om in zijn huis te dringen en de kleine sommen geld te rooven die in eene lade van een meubel in de keuken lagen. Hij bedacht een listZondag deed hij zijn neef Achiel Delhem in zijn huis komen en verborg er hem, gewapend met een revolver. Rond 10 1/2 ure werd de venster zachtjes opgeschoven en oen persoon kwam de keu ken binnen. Op denzelfden oogenblik kwam Delhem uit zijn schuilhoek te voorschijn en loste een revolverschot om den dief te ver schrikken. Deze laatste, als van de hand Gods geslagen, beefde als riet en dacht er niet aan te vluchten. Tableau! 'I Is eeu zekere Leopold M., een jongeling van 18 jaar, in het dorp wonende, die alle zondagen aan wat drinkgeld wilde geraken. Hij is in handen der gendarmerie geleverd. Iseghciii.Overreden.Een 72jari- ge ouderling, Henri Lecluyse, schoenmaker, die reeds lang ziekelijk is, wandelde donder dag namiddag,frond 4 ure, langs den steen weg van Emelgem naar Ingelmunster. Aap

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1