NIEUWSBLAD ÏSOm POPERINGHE EN OMSTREKEN, HOFSTEDEKE! arronneneouiarecnaerie HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTONY-PERMEKE, Photographe,Boterstr., 57., Yperen Gasthuisstr, 9, Poperinghe. -Telef. 100. ZAAILAND HOFSTEDEKE Zondag 2411 October iqoq. 5 Centiemen. 5c JaariV« ^7 ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annoeen volgens overeen komst. Eerste Taps» Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in liet blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. studiën van de notarissen B0UCQUEY Ie Poperinghe en LAH0USSE Ie Nieuw kerke. Woensdag 3 November 1909, TOEWIJZING van Gemeente GEREN. HOFSTEDE HOFSTEDE THERRY te Nieuwkerke en BACQUAERT le Poperinghe. Openbare Vcrkooping EENE SCHOONE PARTIJ GROOT 93 AREN den WOENSDAG 27 OCTOBER 1909, Studiën van de Notarissen PEEL te Rousbrugge en SIMPELAERE te Oostvfeteren. Donderdag 411 Nov. 1909, Openbare Verkooping van te Westvleteren. Een gewichtig vraagstuk. 8U1TEHLAHDSCH (UEUOIS. Sterfgevallen. NIEUWS UIT BELG1E. wm worden ingelijfd DE POPfflHCHESAAB Bijzondere buiten stad f. 2,50 binnen stad f. 2,00 Herbergiers buiten stad f. t ,50 binnenstad 1.00 Voor Frankrijk fr. 4,60 Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Wekeiijksche Almanak.—October, s. Raphael, s. Crispyn, Serafien, s. Evarist, Rogatianus, s. Justus, Florpntia, Frument, s. Simon, Judas, s. Ermelinde, Narcis, Zenobie, Vastendag. s. Germaan, Elodie. Zon op. Zon onder. 6 ure 22 min. 4 ure 32 6 24 4 30 6 25 4 28 6 27 4 26 6 29 4 24 6 31 4 22 6 33 4 20 Laatste Kioartier. Woensdag 6 Oct. ten 6 ure 44 minuten 's morgens. Nieuwe Maan. Donderdag 14 Oct, ten 8 ure 13 minuten 's morgens. Eerste Kwartier. Vrijdag 22 Oct, ten 7 ure 4 minuten 's morgens. Volle Maan. Donderdag 28 Oct, ten 10 ure 7 minuten 's avonds. om twee uren namiddag, ter herberg DEN NIEUWEN GOUDEN AREND" Groote Markt te Poperinghe, met weiden en zaailanden groot 15H. 83A.60C. Gebruikt door de ived. Delva on Zoon, 'ot 1 October 1911 aan 2200 fr. bij jare boven de lasten en assurantie premie. Bij plakbrieven verdeeld in Ivoojscai. In masse ingesteld 60.100 fr. BE VEREN, bij Rousbrugge. met weidenen zaailanden groot 10 H. 75 A.40 C. gelegen langst den steenweg van Beveren naar Loo, bij d'Hoogstaede-Lynde. Gebruikt door René Top-Vanthuyne, lol 1 October 1913 aan 1400 fr. bij jar e boven ie lasten en assurantie premie. Bij plakbrieven verdeeld in 11 kowfteit. In masse ingesteld 40.000 fr. WOONHUIS met circa 19 A. 19 C. land gelegen als voren. Gébruikt door Pieter Duhem, tot 1 Octo ber 1913 aan 80 fr. bij jar e,vrj van lasten. Ingesteld 1300 fr. WESTVLETEREN. 1) 89 A. 70 C. ZAAILAND gelegen bij de Tramstatie (plaatse). Gebruikt door de wed. Charles Rubben en Charles Six, aan 154 fr. bij jare boven delasten, tot 1 October 1917. Ingesteld 3625 fr. 2) 1 H. 26 A. 70 C. ZAAILAND gelegen laügst den steenweg naar PoperiDghe, narnj d'herberg De Rustplaats Gebruikt ten deele door David Minne, tot 1 October 1917, aan 65 fr. en het overige door Pieter Fieu, aan 100 fr bij iare, tot 1 October 1910, al boven de lusten. Ingesteld 3500 fr. POPERINGHE (Stad). RENTENIEKSIIUISmet 17 A.66C. hof gelegen te Poperinghe bij de Peerdemarkt Laatst bewoond door Jufvr. De Berre. Handslag met de geld telling. Maar ingesteld 4000 fr. WOONHUIS ten dienste van winkel met koetspoort, serre en 1 9 A. 50 C. hof, houdende aan het voorgaande. Gebruikt te weten den hof en serre door het Sterfhuis, de koetspoort door Alois Gruwier, tot 1 Juli 1910 aan 72.50 fr. bij jare, vrij van lasten en het woonhuis door Charles Steverlynck-Coulier aan 216 fr. bij jare vrij van lasten voor 6 of 9 jaren ingegaan 1 October 1904 met wederzijds recht van optie dezen pacht te doen eindi gen met het verschijnen van het 6C jaar, mits vermaan 3 maanden te voren bij aanbevolen brief. Maar ingesteld 6500 fr. Twee aaneenhoudende WOONHUI ZEN met 1 A. 67 C. grond en cour, gele gen als voren. Gebruikt het eenc door Hermin ie P'attyn, aan 7 fr. en het ander door Isidoor Berten aan 10.50 fr. te maande, vrij van Lasten. Ingesteld 4000 fr. STUDIËN DER NOTARISSEN IN MASSA OF BIJ LOTEN VAN dienstig voor bouwgrond gelegen te DRA O t: i' E at nabij de Dorpplaats VERDEELD IN 4 LOTEN. onmiddelijken handslag. INSTEL ten 2 uren namiddag in d'herberg bewoond door Florimond Caenen, te Dranouter. Met gewin van 1/2 ten honderd instelpremie. Voor alle nadere inlichtingen men zie de plakbrieven of men begeve zich ten kantore van voornoemde Notarissen «UCQIAJRI en THERRY. om 2 ure namiddag, ter herberg-brouwerij Het Groen Huis, bewoond door de kinders Leroy, te West- vleteren EEN KLEIN bestaande uit Woonhuis, Schuurken, Stallingen en ver dere afhankelijkheden bekend bij kadaster sectie B, nummers 468a, 468b en 469, voor eene grootte van 80 aren 50 centiaren. In paclde gehouden door de echtgenoo- ten Delurck-Laleeuwe tot i» October 1933, mits 100 f'rs 's jaars boven de lasten. A VENDRE OU A LOUER a Godewaersvelde, Hameau Callecanes, le long de la frontière. I n ÉTABLISSEMENT pouvant servir de 1 j avec MAIS0N a usage de Cabaret, et Jardin. S'adresser au Notaire BUTAYE, a Ypres. Seffens over te nemen AAM i AÏTVIJN BERNARD, bij de Kraaistrate te Westvleteren, een welgelegen Wat is het geheim van het leven? I)at is een zoo gewichtig vraagpunt dat weinigen het zullen vermogen hetzelf op te lossen, indien zij er vooraf niet eens ernstig over hebben nagedacht. Men heeft het leven met recht en reden aan eenen strijd vergele ken, die aan alle menschen, van bij de ge boorte af, werd opgelegd en dan ook aan allen verplichtend is gemaakt, en alzoo werkt en zwoegt, slaaft en worstelt men elk op zijn gebied—om de middelen tot be staan te mogen verwerven en behouden, of om in de noodwendigheden van dit laatste te kunnen voorzien. Men heeft wel meer geschreven dat leven is: strijden en lijden; dat het bestaan van den mensch op aarde kan worden bepaald door de woordengeboren worden, lijden en sterven. Dit behelst groote waarheid, wam van den stond af, waarop de mensch als scha mel kindje de wereld intreedt, tot op het oogenblik dat hij dezelfde verlaat als een grijsaard stervend, wen zijn uur is gesla gen, gedurig heeft hij te strijden voor zijn behoud en het bewaren zijns levens; zonder ophouden heeft hij te lijden, geteisterd door duizendvoudige kwalen, allerhande moei lijkheden, rampen, zorgen en tegenspoeden, welke, zij alleen, als hoogst schadelijk onkruid op den aardbol weelderig groei en en tieren. Ja, leven is dus wel degelijk lijden en strijden en dit wordt ten duidelijkste ge staafd door alles wat op den aardbol met den mensch in aanraking komtdoor alles wat hein te gemoet vliegt met noodlottig kwetsende wapenen en hem afwacht als met verderfelijke inzichten bezield. Op die wijze moet de mensch, van zijne geboorte af, be schermd worden tegen hot kleinste wind- tochtje en behoed voor menigvuldige kwa len, welke hem van alle kanten beloeren. Op zijne baan behoeft de mensch zeer sterk te staan, ter doge geharnast en dan nog mag hij maar zeer behoedzaam vooruit gaan, bestendig de zinnen gescherpt en de aandacht gespannen, ten einde de menigvul dige vijanden van zijn bestaan met voordeel te kunnen bekampen. Zeer hard om voeren en lastig om vol te houden is die levenstrijcl voorwaar, en wel licht zouden wij spoedig bezwijken en in den diepen poel eener hoogst rampspoedige moedeloosheid gansch verzinken, hadden wij niet het geluk aan onze zijde een trou wen, onverschrokken en nooit te ontmoedi gen bondgenoot te bezitten, die ons opwekt en steunt; die ons helpt, aanmoedigt en gansch versterkt. Die reddende geest, onzichtbaar weldoen de over de aarde zwevend, wordt De Hoop geheelen. Niemand zal het ontkennen dat de Alwijze, in hoogst heilzame bekommernis met het lot der stervelingen, hun tot geluk kig voleinden hunner loopbaan een trouwen bondgenoot, een rechtzinnigen vriend heeft geschonken, een edelmoedige:) leidsman, die mensch in den goeden weg den zwakken houdt en liefderijk ondersteunt. Want wat doet er ons met voordeel strij den tegen al het noodlottige dat ons zoo on genadig bekampt? Is het de hoop niet welke ons cpwekt, staande houdt, of weder op- helpt, als wij door tegenspoed ter neder worden gedrukt? Is het zij niet die ons toe- fluisterd Het zal weldra beter gaan Wee hem, die de steunende hoop heeft verloren, want hij valt onhelpbaar in den poel der heillooze verderfelijke vertwijfe ling! Ongelukkig, driemaal rampzalig is de gene, die de zoete hoop verstootte en miste, toen hij door de teisterende slagen van het ongenadige lot werd getroffen, want alle rnenschelijke gevoelens zullen hem ontvlie den; als een enkel woedend ondier, zal hij slechts aan 't vloekbaar vernielen denken en jammerlijk tot vernietigen van zijn eigen zei ven overslaan... Begrijpen wij het toch wel dat wij immer en onwankelbaar goeden inoed moeten heb ben en met vroom gedacht en kloeke wils kracht hoeven te worstelen, gesteund door en ons vastklemmend aan den reddenden engel, tot ons behoud in ons midden gezon den. Wat wij ook van ramp en tegenspoed in het leven 'zouden ontmoeten hoe wreed het ongeluk ons kwame treffenverliezen wij nooit de reddende hoopmaar betrouwen wij er liever op dat, evenals na de storrqen er zonneschijn komt om de aarde te ver kwikken, ook het geluk eindelijk door on zen bewolkten hemel een verwarmenden straal zal schieten. Want neen, leven is niet lijden en strijden alleen. Leven is ook hopen HENDRIK DE ZEINE, Italië. Reis rond de wereld. Twee Italianen, die men zegt hunne vijf zinnen niet te hebben, Attila Cinardi en Eugeen Vanello, hebben besloten de reis rond de wereld te doen in eer.e ton. De ton is zoo ingericht, dat er eene zit- en eene ligplaats in is, en beurtelings stuwt de eene de ton voort, terwijl de andere er in rust. Zij zijn den 20 juni uit Venetië vertrok ken, en dezer dagen te Parijs aangekomen. Nu gaan ze naar Kales, komen vandaar door België naar Holland, gaan verder naar Denemarken, Zweden en Noorwegen. f De czaar in Italië. Er zijn buiten gewone veiligheidsmaatregelen genomen ter gelegenheid der reis van den czaar van Rus land in Italië. Tusschen Bardonoche, Turino en Racconigi bevinden 'zich tien duizend soldaten. Als voorzorgmaatregel heeft de politie talrijke vreemdelingen, Franschen, Russen en Duitschers doen aanhouden. Ver scheidene hunner verkeerden in banbreuk en hielden zich onder valsche namen verscho len. Een 4jarig kind van 1 meter 20. De geneesheeren van Italië houden zich be zig met een kind van vier jaren, dat eene lengte heeft van 1 meter 20 en 35 kilos weegt,. De stem is als die van een volwassen man en de kleine begint reeds baard te krij gen. liet schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Depót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Rusland. Een-policieoversle-ban- diet. De rechtbank van Kiew heeft den policieoverste Aslanof tot 3 jaar gevang ver oordeeld, die in overeenkomst was met de bandieten der stad en deze toeliet diefstallen en aanslagen te plegen, en tot belooning een deel van Jen buit kreeg Maandag oin 10 ure, had te Houthem-bij- Veurne de plechtige begraving plaats van M. Leopold De Gomme, Burgmeester der gemeente sedert 1885; Voorzitter der pen sioenkas Sinte Rosa vereerd met de me- dalie van le klas en de lierinneringsmedalie. M. De Gomme, op Woensdag 13n dezer, aan de liefde der zijnen ontrukt in den ou derdom van 72 jaren, was gestorven als vrome christen. Het afsterven van den dierbare overledene wordt door iedereen betreurd. De begraving had plaats onder eenen machtigen toeloop van vrienden en kennis sen, gekomen om den Heer De Gomme eene laatste hulde van genegenheid en van erken telijkheid te brengen. De gemeente was gansch in rouw overal hing de rouwfloers uit en menige traan werd weggevaagd tijdens de prachtige lijk rede, op het kerkhof uitgesproken door M. Gheyssen, van Rousbrugge en welke wij hier laten volgen Damen, Heer en, Twee en zeventig jaren zijn verdwenen sinds de klok van uit den grijzen kerketoren zijne blijde intrede in 't leven kondde, en heden van in den vroegen morgend zendt ons diezelfde klok, als eene bedrukte moeder, in klagende stern ^lIs 't weze den afscheids groet, het laatste vaarwel, van dezen om wiens graf wij hier vergaderd staan, en, wien wij, alvoren deze eenzame rustplaats te verlaten, eenen blijk van liefde, dank en erkentenis willen geven. En wie onzer hier wijl hij eenen zoo verdienstelij ken, zoo wakkeren, zoo vlijtigen man zooals den Heer Burgmeester en vriend De Gomme daar nu levenloos in zijne laatste rustplaats aanschouwt, wie onzer zeg ik, vraagt zich niet af welk mysterie in dien overgang van leven tot dood verborgen ligt Wie onzer vindt zijn geestesvermogen niet ontoereikend schier om te beseffen dat de doodslaap voor den mensch eene tweede baarmoeder is die hem van het stoffelijke tot het on stoffelijke, van het sterfelijke tot het onsterfelijke leven overbrengt. Hewel, Damen en Heeren, 'tis dat leven en dood twee geheimen zijn waarvan ons denkvermogen geen juist begrip kan opvatten't is dat leven en dood onze nietigheid doen uitschijnen en d' Almacht getuigen van Hem die 't leven geeft en neemt, 't Is dat leven en dood in de handen van dien machtigen Schepper een middel zijn om zijne diepe en voor ons verborgene plannen uit te voeren. De duurbare overledene was een dier edele harten die noch haat noch nijd en kende. Immer bereidwillig, immer dienstveerdig, medelijdend, minzaam in zijnen handel met zijnen evenmensch, opgeruimd van karak ter, altijd gereed wien en waar het ook wezen mocht dienst te bewijzen en z-ich zeiven te offeren. Daarom ook genoot hij eenieders achting en zijn zij talrijk de vrienden die hier gekomen zijn om den Heer Burgmeester De Gomme eenen laatstqn blijk van er kentelijke genegenheid te geven. Is het wel noodig dat ik verder nog de verhevend- heid van karakter van den overledenen, zijne uitste kende begaafdheden in 't licht brenge Gij allen, Damen en Heeren, weet dat de gulhartig heid, de nederigheid, de rechtschapen- en vooral de menslievendheid, het kenmerk, de stempel van zijn edel karakter waren. Zijn geest was beschaafd, zijn gedaclft breed en diepzichtig, zijn hart edelmoedig en meedóogend, zijne taal gepast en voorzichtig. Ja, hij dacht, hij wilde, hij deed wat was recht en zijn gülden hart kende nog dweepzucht noch huiche larij. Als Burgmeester wil ik niet beproeven hem te schetsen. Bevoegder tale dan de mijne valt deze schoone taak te beurt. Alléén zij het mij toegelaten te bekennen en te be sta tigen dat onder zijn talentvol, zijn ondervindingsrijk en spaarzaam bestuur, de gemeente Houthem lange jaren heil, vrede en voorspoed genoten heeft. Want iedereen van u, Damen en Heeren, weet hoe de Heer De Gomme uit 't diepst van zijn hart zijn geliefd Houthem beminde en met al wat hij tot in zijne jongste jaren nog van lichaams- en gemoeds kracht bezat, onverpoosd wrocht tot den bloei en 't welvaren zijner geboorteplaats. Ook heeft de brave ouderling mogen zeggen toen hij voor zijnen rechter verschenen is Heer de talen ten die gij mij hebt toevertrouwd heb ik door mijn werk en mijne zorgen verdubbeld ik heb de armen, die mijne broeders zijn, getroost en ondersteund Ik heb de kinderen mijner ondergeschikten ter uwer eer doen opleiden en onderrichtenik heb de schoonheid van uwen tempel betrachtik heb recht en vrede doen heerschen en kom mij nu, o Heer, met volle betrou wen aan uw gerechtig oordeel onderwerpen Zoo was binst zijn leven deze dien wij nu ter rust plaats hier hebben zien brengen en willen begeleiden. Eonige dagen slechts geleden, toen ik hem bezoe ken ging en hij, met de koorts in d'oogen, mij glim lachend nog aanziende zijne uitgemergelde hand reikte, dacht ik bij mijn zeiven Braaf hart, (en ik voelde mij ontroerd) uwe loopbaan zoo rijk in strijd voor eer en deugd, uwe loopbaan zoo vol van kommer en gewrocht, uwe loopbaan is ten einde en de dood die u daar te gemoet komt blikt gij aan zonder schroo- men. En waarom Omdat uw gemoed rein, uw hart onbevlekt is»». Ik wil hier niet beproeven zijne kinderen die hij zoo hartstochtelijk beminde, en die zijne nog te vroege dood in diepe rouw dompelt, te troosten. Deze taak valt mij te zwaar en ik voel er mij toe onbekwaam. Dc tijd die de diepste wonden heeltde moed en versterkingde hulp en de troost die eene christene ziele vindt in de gebeden den Almachtigen opgedra gen, zullen eenen beteren balsem op hunne hartwon den zijn dan al wat ik hun hier in ontoereikende taal zou kunnen toesturen. Rust in vrede Heer De Gomme, beste vriend, waarde Burgmeester, gij die zoovele slaaplooze nach ten in bitter lijden op uw ziekbed hebt doorgebracht; gij die zoo lange maanden, moedig zonder zucht noch klacht tegen de ziekte geworsteld hebt, die mijnende ziekte, die steeds toenam en u eiken dage een stapje nader van uw graf bracht tot zij u eindelijk neervelde lijk eenen held die als martelaar valt op 't slagveld, uitgeput van krachten, doch niet ontmoedigd. Ónze vriendschap zal aan den boord van uw graf niet eindigen maar wel u volgen tot in 't Hemelrijk waar de Heer, wij durven het verhopen, reeds uwe schoone ziel onder zijne gelukzaligen zal ontvangen hebben. Slaap, beste vriend De Gomme, slaap hier onder 't wakend oog van den Zaligmaker daar aan 't kruis slaap waar uit 't groene gras dat weldra uw graf bedek ken zal, de nederige bloempjes als tuiltjes zullen prijken en in't zoele zomeravondwindje hunne welrie kende kelkjes als zoovele wierookvaatjes over uw eenzaam graf zullen doen geuren, waar't avondklokje bij 't kleppen van den angelus eiken dag uw aanden ken in 't geheugen uwer kinderen en vrienden zal doen herleven. Vaarwel, vriend De Gomme, Heer Burgmeester, vaarwel, doch het weze slecht een tijdelijke afscheids groet tot het de Almacht gelieve ons allen, en dit voor d'eindelooze eeuwigheid, in zijn hemelrijk te veree nigen. STADSNIEUWS. Pensioenen. De leden der lijfrent- maatschappij De Voorzienigheid - moeten zich wel herinneren dat zij hunne storting moeten doen vóór iu November, indien zij willen de toelagen van Staat, Provintie en Gemeente genieten. De personen welke zich nog willen laten inschrijven voor dit jaar moeten zich haasten, want binnen eenige weken kan hunne stor ting voor dit jaar niet meer aanveerd wor den. Aan 't beteren. Het meisje Lucie Catteeuw die verleden week op de hofstede Rosseel-Vandewynckel, waar zij dienstmeid was, een slag van een peerd toegebracht geweest was in den buik, is stilaan aan 't beterenmen heeft ze zelfs deze week kunnen huiswaarts dragen. Haar toestand, alhoewel nog geheel gevaarlijk, levert toch hoop op van betering. Solo-slim. Op Zondag laatst werd er ter herberg 't Boldershof langs de Abeele-kalsiede een solo-slim gespeeld door Henri Couttenier. Zijne medespelers waren Am. Vanveuren, Petrus Lampaert, Camille Deweerdt. Benoit Deweerdt was dien toer deelsman. Val. Maandag namiddag rond 4 ure was Maurice Werquin, timmermansgast bij René üevos, aan 't werk in het inop bouwzijude gebouw dat men maakt achter de statie voor M. Hector Vandepitte, toen Dij opeens, op den zolder, door hel valgat beneden viel. Men liep hem seffens ter hulp. Beueden stond de gevallene recht op zijD ivoeten, gelukkiglijk voor hem was hij óp opgevulde grond gevallen en er wel 20 cen tiemeters diep ingezonken. Men droeg hem seffens in een bijgelegen herherg. Hij was niet gekwetst maar kloeg van pijn in de lenden. Hij ging nog zelf naar huis zonder hulp. Hij zal toch eenigen tijd onbekwaam zijn tot werken. Vrouwenfurie. Vetleden maandag had René Botthez wonenende in de Boe- scheepstraat, aan de ruiten zijner woning eenige postkaarten tentoongesteld waaron der eene met het portret erop van een meisje uit de huurt. Deze daar voorbijgaan de, schoot in dolle gramschap en met haar kloef, sloeg zij de ruiten uit. Klacht is hij de politie ingediend. Smokelarij. Dinsdag namiddag reed zelfde René Botthez per hondenkar, door de Schaalstraat. De man, die vodden koopman is, had zijn karretje geladen met allerlei afval. Twee douaniers dien hij ont moette, merkten hem op en daar zij opeens wantrouwig waren, keerde een hunner per velo terug en haalde Botthez in rechtover de Valkestraat. Hij gebood stil te staan en wijl hij den inhoud der kar onderzocht nam Botthez de vlucht. Op de kar onder de vod den, vond de douanier 36 flesschen fijne likeuren: 12 flesschen triple-sec en 24 fles schen Chartreuse. Alles werd aangeslegen. Vergeet niet, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. Daar zult gij een groote keus vinden van alle gewone en prachtige meubels en stoelen, en genadig en ter trouwe bediend worden Abeelr. Verkocht. Zaterdag 23" dezer, werden om 10 ure 's morgens, in de grensstallen openbaarlijk verkocht, 5 zwij nen, die men eenige dagen te voren ter hofstede Devos, bij de Vuileseule te Watou aangeslagen had als voortkomende van smokkelarij. Rousbrtiggo. Solo-slim. Door Achille Wollaert, knecht bij den landbouwer René Vandaele. werd Zondag ter herberg Den leegen Waaienburg een solo-slim gespeeld. liriiiint'l. Overreden. Maandag namiddag was het peerd van den landbou wer Leon Theeten, ingespannen op de kalsiede van Kemmel naar Wytschaete, toen opeens de stoomtram opkwam. Het dier verschrikte, sprong op de tramriggels en werd doodgereden. Hereeeuwe. Moordpoging. Het parket van Kortrijk heeft zaterdag namid dag een onderzoek geopend over eene moord poging die verleden woensdag avond alhier gepleegd werd. Een persoon van Itoebaais loste, zonder haar te treffen, twee revol verschoten op de wed. Pypers, kleergoed- verkoopster, op 't gehucht der Ballons. Il«t is zoo gemakkelijk goeden koffie te maken, neemt heel eenvoudig de chicorei der Trappisten Vincart-Silly Weigert Namaaksels. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Ardoye. Doodelijke steek. Op kermis Woensdag, verleden week, on stond een gevecht, nabij de statie alhier, tusschen Isidoor Broeckaert, fabriekwerker en eenen werkgezel. Op zeker oogenblik werd Broeckaert door eenen diepen steek van eenen riek getroffen in het hoofd. Zijn toestand was zoo erg dat hij de H. Olie moest ontvangen. De wonde verergerde zoozeer, dat Broec kaert thans maandag aan de gevolgen be zweken is. Het slachtoffer was 28 jaar oud. Brugge. Assisenhof van West- vlaanderen. Moordpoging van Aertry- cke. Maandag werd de zaak opgeroepen ten laste van Maurits Vanlioutte, 21 jaar, beticht van beraamde moordpoging. Maurits Van Houtte, gekend als zijnde van goed gedrag, miek in November 1908 kennis met Nathalie Pitteman, 17 jaar, wo nend bij hare ouders te Aertrycke en wiens gedrag te wenschen liet. Iti Juni ging Van- Houtte naar Frankrijk werken en weldra ontving hij eenen brief hem meldend dat het meisje met een ander in kennis was. Hij trok naar Aertrycke terug en daar Nathalie zegde met den anderen te willen trouwen, giDg hij een revolver koopen, keerde terug 'en loste een schot op het meisje. De kogel schampte echter af op eenen kr.op, zoodat het meisje niet doodelijk gekwetst was. Zij vluchtte in de slaapkamer en hare moeder sprong vooruit, haar spellewerkkussen voor zich houdende. Van Houtte loste twee scho ten op haar zonder haar te treffen. De zaak is dinsdag middag atgeloopen. Op het weisprekend pleidooi van Mr De Schep per, heeft de jury de poging van moord op Rosalie Wynck, moeder van Nathalie Pitte man, afgewezen. Van Houtte werd enkel plichtig verklaard van moordpoging op Na thalie Pitteman, doch zonder voorbedacht heid. Het hof nam verzachtende omstandighe den aan, spruitende, uit het vorig goed ge drag van Van Houtte en uit zijn jeugdigen ouderdom en veroordeelde hem tot 5 jaar opsluiting de minste straf die er op staat. Moordpoging te Nieuwpoort. Woensdag begon de zaak ten laste van Poly- dore Vanhoutte, van Nieuwpoort, die zijne vrouw betrapt hebbende op eene afgelegene plaats met een manspersoon waarmee zij reeds lang betrekkingen had, op het koppel schoot met een revolver. De verleider werd niet getroffen de vrouw kreeg een kogel onder de rechtere borst. Tien dagen nadien was zij reeds genezen. Zij vluchtte met ha ren verleider naar Frankrijk. De zaak liep Vrijdag af, Vanhoutte werd vrijgesproken. lUTnmQ is meer aan te bevelen tegen li 1 Ju I Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3.00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, GooteMarkt, 18. POPERINGHE. Oostende. De moord. Karei Van dille, die het meisje Dionica Focke den hals afsneed en zich daarna aan de keel kwetste, is bijna gansch hersteld. Maandag heeft hij het gasthuis verlaten en is naar Brugge overgebracht, waar hij in het gevang opge sloten werd, ter beschikking van het parket. Wynghene. De moord. Het on derzoek over de moord op de ongelukkige Pharaïlde Lampaert, te Wynghene gepleegd wordt ievorig voortgezet. Er zijn nog vele duistere punten op te helderen, want. al hoewel er erge vermoedens wegen op Hec tor Vandevoorde, heeft men echter tegen hem geen enkel stoffelijk bewijs. De openbare meening te Wynghene en omtrek is zeer opgewonden; reeds lang werd Hector Vandevoorde voorden plichti- ge aanzien en als zoodanig aangeduid. Men weet nog niet waarop bet parket zich steunt. Wat er ook verteld wordt, het schijnt dat er niet het minste spoor van bloed op de kleederen van den betichte ge vonden iswat het gebruik van zijnen lijd aangaat, door hem opgegeven, het komt heel en al overeen met de verklaringen van de getuigen. Moorseele. Doodgereden.Arthur Vandeplancke, peerderigéleider, wilde maan dag op zijn camion springen. Hij gleed uit, viel en werd doodgereden. Het slachtoffer was ongehuwd. Waarom is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsel bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. Lolicrcn. Een meisje verdwenen. Sedert vrijdag avond, 15 dezer, heerscht hier eene groote opschudding, tengevolge van de geheimzinnige verdwijning van een twaalfjarig meisje. Vrijdag namiddag rond 4 1/2 ure, stuurde de echtgenoote Braeck- man, haar dochterken Bertha, 12 jaar oud, om brood bij een familielid op de wijk Ber- gendries -« 20 minuten van hunne woning. Sedert dien heeft de arme moeder haar kind niet meer terug gezien. Drie speelkameraad jes van het meisje, waaronder de dochter van eenen agent, hebben hunne vriendin gezien in gezelschap van een persoon. Deze man, zeggen de kinderen, zag er uit als een dokwerker of een leurder. Het dochterken van den agent zegde, dat die man geld aan het meisje gaf, en er dan mee verdween in de richting van het bosch op de wijk Ber- gendries De echtgenooten Braeckman hebben maar twee kinderen het verdwenen meisje en een zoontje van 7 jaar. De vader werkt sedert veertien dagen in Frankrijk. De arme moe der is om zinneloos te worden van verdriet. Zaterdag namiddag werd er langs den Durmedijkdoor zekeren Ketels, een kloeije gevonden. Seffens zond men een politieagent met dit kloefje bij de moeder. De vrouw herkende het onmiddeiijk als zijnde het linker kloefje van haar kind. Een hertverscheurend too- neel greep toen plaats. De arme moeder, als uitzinnig van droefheid, riep voortdurend: -Bertha, Bertha! mijn arm kind! - Men mag de vrouw geen oogenblik meer alleen laten. Nu dacht mer. aan een ongelukHet kind kon wel in 't water gesukkeld zijn. Zondag zag men in de vaart een netzak drijven, 't Was deze der kleine Bertha! Hij hield twee brooden in en bovendien dekous- jes van de arme kleine. Onmiddeiijk werd alles aan de politie overhandigd. Er is dus geen spraak meer van een onge luk. De laffe oplichter van het kind zal zijn slachtoffer waarschijnlijk ontkleed hebben en het aldus dood of levend in de Durme hebben geworpen, 't Zou wel kunnen zijn. dat de schurk met het kind tot's nachts in de bosschen gebleven is. Eene aanhoudingZondag avond, ver nam de politie dat Bertha Braeckman vrijdag avond, rond 6 ure gezien werd in gezelschap van den geuaamden Frans Bos man, gezegd De Tize«, 35 jaar oud, scheeplosser, gehuwd en vader van zes kinderen. De Verdachte woont op het zelfde hof als de familie Braeckman. Na verschei dene getuigen onderhoord te hebben die wel Bosman en het slachtoffer kenden, vond men negen personen die ze samen gezien hadden. De verdachte werd aangehouden en naar de gevangenis van Dendermonde overgebracht. Poging tot zelfmoord.Al de getuigen moesten dinsdag morgend voor den onder zoeksrechter te Dendermonde verschijnen, om met Bosman gekonfronteerd te worden. Toen de bewakers gingen om den verdachte uit de cel te halen vonden zij hem met zijn zakdoek verhangen aan de deur. Seffens sneed men hem afhij ademde nog en een bijgeroepen geneesheer kon hem na lang werken terug tot het leven brengen. De toe stand van Bosman liet echter niet toe hem naar het justiciepaleis over te brengen men heeft hem naar de ziekenzaal van het gevang gebracht. 't Zal dus een dag of twee aanioopen eer men den verdachte zal kunnen konfronlee- ren met de getuigen. Het lijkje van het ongelukkig meisje is lot nu toe maar niet terug gevonden. Men veronderstelt dat de moordenaar het zal in het water geworpen hebben, zorg dragend dat het niet zou bovenkomen. Door zijn eigen kind beticht. Er zijn drie getuigen die verklaren dat zij Bosman, op den weg naar den - Bergendries - gezien hadden met de kleine Bertha Braeckman en met zijn eigen 8jarig dochterken. Bosman heeft zulks krachtdadig afgeloochend ook zijn dochlerken, aan welk zeker de les ge speld was, had gezegd dat zij op de opgege ven plaats niet geweest was. M. de onderzoeksrechter Verwilghen, ondervroeg de kleine Bosman woensdag namiddag, en eerst loochende zij weer. Ten slotte echter, door vragen in het nauw ge bracht, zegde het kind' dat zij werkelijk in gezelschap was van haar vader en van Bertha Braeckman. Aan het huis Verlée had haar vader haar weggezonden, zeggende dat zij hem moest wachten op de Markt, aan de Groote kaai. Het meisje ging heen en haar vader trok met Bertha op naar den - Bergendries-. Ten minste anderhalve uur nadien kwam Bosman zijn dochterken terug vinden op de brug, op de Markt. Men ziet dat de verklaring van het eigen kind van den aangehoudene voor de'zelaatste verpletterend is, en al zijne loocheningen den bodem in slaat, Intusschen blijft Bosman hardnekkig loochenen. Men heeft het lijkje van Bertha Braeckman nog niet gevonden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1