NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, Ctiapponnerieoilapéclialerie HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. ANTOÏVY-PERMEKE, Photographe,Boterstr., 57., Yper en Gasthuisstr, 9, Poperinghe. - Telef. 100. BOOMEN Populieren BOOMEN Zondag 14n November iqoq. 5 Centiemen, 5e aarJVr 5o ANNQNCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annocen volgens overeenkomst Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen aits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdao-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zuilen onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—November. Zon op. Zon onder. A VENDRE OU A LOUER a Godewaersvelde, Notaris HAGHEBAEBT, TE PROVEN. Woensdag, 17 November 1909 OVERSLAG van Deurwaarder B U T E N Maandag 15 November 1909 TE ALVERINGHEM, Venditievan 73 koopen waarvan vele van lm 80 tot 2m 15 dikte, Maandag 22 November 1909 TE LOO (Noordhoek), Koopdag van 54 koopen lm70 tot 2m45 omtrek. No taris SY O EN TE LOO. Donderdag 16 December 1909, TE L00, nabij de Stad, OPENBARE VENDITIE van 70 koopen dienstig voor Wagenmakers. Uit ter hand te koopen Geene tweede moeder. BUlTEfthAUDSGH fllEUOlS. Gemeentereglement Groote Cirk De Jonghe TE POPERINGHE. NIEUWS UIT 8EI1GIE. Groote keus van SPEELGOEDEREN voor Sint-Niklaas en Nieuwjaar, In den Bazar, bij Sansen - Uecorte, Gasthuisstraat, 45, Poperinghe. worden ingelijfd de ftmmmas 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben re, lit aan Kosteiooze irilassching van twee ilerborgl'cesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. 14 Kerkwijdings. Albericus, Eudoxie, 6 ure 58 min. 3 ure 57 15 s. Leopoldus, Maclovius, Gertruide, 6 59 3 56 16 s. Edmondus, Eucherius, 7 1 3 54 17 s. Gregorius, Alphaeus, 7 3 3 52 18 s. Zacheus, Odo, Romanus, 7 5 3 51 19 s. Elisabeth, Abdius, 7 7 3 50 20 s. Octavius, Félix van Yalois, 7 8 3 49 Donderdag 4 Nov. ten 9 ure 38 minuten 's avonds. Zaterdag 13 Nov. ten 2 ure 18 minuten 's morgens. Zaterdag 20 Nov. ten 5 ure 29 minuten 's avonds. Zaterdag 27 Nov. ten 8 ure 52 minuten s' morgens. Hameau Calleeanes, le long de la frontière. (Ju ÉTABLISSEMENT POUVANT SERVIR DE avec MAIS0N a usage de Cabarèt, et Jardin. S'adresser au Notaire BUTAYE, a Ypres. KANTOOR VAN DEN om 2 ure namiddag ter herberg A l'Aigle d'Or, bij de weduwe Henri BR YON, te Rousbrugge, Gemeente ROUSBRUGGE - HARINGHE. P KOOP. Welgekalant WINKEL HUIS, met schoon verdiep, achtergebou wen, uitgangpoort langs den Yser, en 1 are 77 cent. erf en hof, sectie A, nr 683^ Onvergeld gebruikt lot 1 Januari 1910, door den verkooper, M. Camiel Denut. 2* KOOP.— Gerievig BURGERSHUIS met schoon verdiep, en 55 cent. erf,' tegen 't voorgaande, sectie A, nr ö83c. Bewoond door M. Julien Hillebrant, tol beambteaan 9 fr. 50 te maande, lasten- vrij, zonder pacht. Samen maar ingesteld, 3.025 frs. Gemeente BEVEREN (dorp Rousbrugge). 3" KOOP. Nieuw BURGERSHUIS met dakkamers, en 2 aren 97 cent. erf en hof, sectie D, nrs 584 en ex 585. Bewoond door M. Panne, briefdrager te Rousbruggeaan 10 fr. te maande en de lasten, zonder pacht. Ingesteld 2000 frs. KANTOOR VAN DEN TE VEURNE. om 11/2 ure namiddag, tegen 't Kasteel van den wet Edele Heer Henri Visartde Bocarmé, oplanden Libbrecht, Depaepe en andere en in den boomgaard van Jules Bruynooghe. Populieren, Abeelen, Eiken, Olmen, Hollanders en Appel- om 2 1/2 ure namiddag, ter hofstede van Francies Loones-Dedullen, langs de kalsijde van Loo naar de Rabbelaere, van KANTOOR VAN DEN om 1 ure namiddag, ter hofstede van C li a r I c s Leeot, bijzonder Met gewone voorwaarden. te €ovij<Ie-liij«Tcurne, alle Herberggerief en grooten Werkwinkel, Dienstig voor wagenmaker. Voor inlichtingen zich te wenden bij Em. Pattou, velohandelaar, te Poperinghe, o/ bij Joseph Van Necke, schoolmeester te Coxyde. Neem plaats, mijnheer, binnen vijf minuten zal het kind hier zijn. Met deze woorden verdween zuster Maria achler het zware groene damaste voorhang sel en liet den markies Giorgio alleen met zijne gedachten. Hij liet den blik door de kamer ronddwa len, door welker kleine gotische venster het licht der lentezon slechts spaarzaam binnen drong. Hier had dan zijn kind de drie lange jaren doorgebracht welke er verloopen waren se dert die verschrikkelijke gebeurtenis, waar bij de glans en het licht van zijn huis voor altijd was heengegaan. Hoe aangenaam was zijn tehuis geweest, toen zijn levensgezellin met haar zonnige vrool jkheid het nog bestraalde. Toen was het verschrikkelijk oogenblik gekomen met gruwzame hand had de dood een rein geluk verstoord en hare jeugd, en schoonheid, en lieflijkheid weggeroofd. Toen was bij gaan reizen om niet in wan hoop te vallen, en liet zijn eenig kind onder de hoede van kloosterzusters achter. In den aanvang scheen hem elk uur eene eeuwigheid toe, hij gevoelde zich oud en ge broken. Doch het lot speelde met hem op wonder bare wijze. In plaats van, gelijk hij geloof de, van verdriet te moeten omkomen, was er een nieuw leven voor hem ingetreden, een leven van herinneringen en verwachtin gen. Hij kon het zich nauwelijks voorstellen, en toch het was zoo. De mensch heeft be hoefte aan liefdeen de nieuwe liefde, wel ke hij gevonden had, verminderde de oude niet. Thans was hij hierheen gekomen, om zijn kind te zien, om het te doen deelen in het geluk, dat hij verwachtte en om na eenigen tijd wederom in zijn nieuw huisgezin binnen te voeren. En zijn kind? Zijne Annette? Drie jaar had de kleine Annette nu reeds bij de zusters doorgebracht. "Dag in dag uit, had zij gedurende dien langen tijd een stil, maar diep heimwee ge voeld naar die schoone vervlogen dageri, naar hare moeder, welke zij maar niet kon vergeten, wier aandenken een smertvolle wonde in haar kinderhert had geslagen. Ze kon zich nog zoo goed herinneren, hoe zij hare moeder voor de laatste maal gezien had; bleek, met levenlooze blik, ontstelde trekken, uitgestrekt op haar ziek bed. Toen had men haar gezegd, dat moeder gestorven was. Maar waarom was zij van vader en van haar heengegaan Annette wist wel, dat het verschrikkelij ke feit had plaats gehad zij begreep echter niet hoe het kon geschieden, dat hare moe der, die nog zoo jong en zoo schoon was, daar op eenmaal koud en levenloos lag. Niemand had haar daar ooit een woord over gesproken. En toch verlangde haar kinderhert daarnaar zij wachtte nu reeds jaren en jaren af, of haar nooit eenig ant woord op dat verschrikkelijke Waarom? zou worden gegeven. Annette zweeg; zij zweeg ook, toen men haar zeide, dat haar vader gekomen was om haar te zien. Doch dan begon zij plotseling krampachtig te snikken. Niemand kende de oorzaak hiervan. Nu kwam de zuster de kleine halen, om haar naar haar vader te brengen. Met klop pend hert wachtte deze haar af. Hoe zou hij nu zijn kind de gewichtige ge beurtenis mededeelen? Daar werd het zware voorhangsel wegge schoven en Annette, zijne kleine Annette, stond voor hem. Mijne lieve kleine meer kon hij niet zeggen. Zij lag aan zijn hert hevig weenend en sprak geen woord. Hij drukte haar aan zij ne borst. Mijn kind, mijn kind, nu zult ge het wederom goed hebben. Vergeef me, dat ik zoo lang weggebleven ben, dat ik u zoolang alleen liet; nu echter kom ik weder bij u, nu zult ge wederom vroolijk en gelukkig worden. De kleine vertrouwde hare ooren nauwe lijks en liep ijlings henen om afscheid te ne men van de zusters. Weldra zat zij naast haren vader in den wagenhier begon zij langzamerhand tot rust te komen. Zij ver telde haar vader van alles: haar angst, haar heimwee, haar stil gedragen leed, haar een zaamheid alles werd te berde gebracht. O, Mama zal niet wederkomen, besloot zij eindelijk, ik weet het, maar wij zullen haar altijd blijven beminnen, wij zullen haar nooit vergeten, niet waar, vadertje? Dit zeide zij angstvol, als verwachtte zij eene bevestiging. De markies zweeg. Welk een ernstige, door smert gerijpte ziel, vond hij thans in haar terug. Hoe zou hij de nieuwe gebeurtenis mede deelen? Wat zou zij wel zeggen? Thans waren ze tehuis. Annette doorliep alle kamers, en 't wederzien Van al die oude vertrekken was voor haar zoowel vreugde vol als smertelijk tevens. De markies volgde haar met de oogen. Thans, ja thans zal hij 't haar zeggen. Dacht hij dan ook niet aan haar welzijn En toch, hij moest erkennen, dat hij de dierbare trekken zijner vrouw steeds meer en meer in zijn Annette terugvond. En zou-Schrikkelijk drama in een krank den deze zich niet steeds duidelijker gaan zinnig ge slicht. In het gesticht Sinte vertoonen Zouden zij voor hem geen voort-1 Anna, te Parijs, waren twee zinneloozen, de durend verwijt werden van degene aan wit hij zich eens voor altijd had verbonden Nu, moest hij het haar toch zeggen. Doch waar was Annette? Hij stond haastig op, opende de eene kamer na de an dere, en kwam ten slotte aan de laatste, waarvan de deur op een kier stond. Hier drong een licht gesnik tot hem door. Hij trad binnen. Daar stond Annette of liever, zij knielde voor het leverisgroote beeld zijner vrouw. Hoe zag dit thans op hem neder. Hij beval zijn kind tot hem te komenhet ging op zijne knieën zitten, vleide zich aan zijne borst en zweeg. Mijn kind, zeide hij zacht, zij koml niet weder; maar wij zullen haar niet ver geten; doch zie; wij kunnen niet altijd al leen blijven, wij willen wederom gelukkig zijn, en daarom zult gij eene nieuwe moe der krijgen. Sprakeloos slaarde het meisje haar vader aan. Annette, kind, spreek nu toch eeüs een enkel woord; kunt ge uw nieuwe Mama ook een weinig liefhebben Het kind zette de oogen wijd open, sprong van zijne knieën, plaatste zich midden in de kamer, keek nu eens naar de schilderij, dan weer naar haren vader, breidde de armen uit, en riep luidkeels: Nooit, nooit. Mama is dood en op 't zelfde oogenblik viel zij bezwijmend ter aarde. De markies stormde de kamer uit naar buiten. Nooit, nooit, klonk het in zijne ziel en de heerlijke uitingen, waarmede hij eens zijne vrouw had bekrachtigd, kwamen hem weder voor den geest. Hij keerde op zijne schreden terug en opende de deur. Daar lag zijn kind op den grond, en zag met stille, eindelooze smert, naar de schilderij vóór haar. Dat was meer dan de markies verwacht had; deze smert, zoo stil gedragen, sprak meer tot hem, dan duizend woorden zoudeD vermogen. Zonder gedruisch naderde hij zijn kind, legde zacht de hand op haar hoofd en thans klonk het ook van zijn lippen; Nooit, nooit, Annette. Nu hield hij de kleine aan zijn hert. Een zachte glans van geluk, liefde en dank lag in haar oogen - en het scheen hem toe, als zag tegelijkertijd nog een ander oogenpaar op hem neder met wonderbaren vrede. JUi-ankc-ijk. De zaak Steinheil. Onnoodig te zeggen dat gansch Parijs zich bezig houdt met 't proces Steinheil. Zooals wij verleden week zegden, zijn slechts 100 toeschouwers in de assisenzaal toegelaten en die er aan houden de zaak bij te wonen moeten hunne plaats duur betalen. Maandag morgend was het koud te Parijs. Het gevolg was dat de leurders, die van af 5 uren 's morgens aan den trap van 't justicie- paleis post gevat hadden, hunne plaatsen duur wilden verkoopen. Zij zijn er in gelukt. Een groot getal plaatsen vonden koopers aan 50 en 40 frank. De gemiddelde prijs was 20 frank op het laatste oogenblik kon men evenwel plaatsen bekomen aan 10 fr. en minder. De nieuwsgierigheid van 't publiek is geprikkeld, en men vraagt zich af of de debatten eindelijk het geheim van 't drama der Ronsinsteeg zullen ontsluieren. Madame Steinheil antwoordt met vastheid op alle vragen en houdt gedurig hare onschuld staande. L'Action Francaise een fransch dagblad, beweert zelf dat de vragen die haar door den Voorzitter De Valles nu gesteld zijn, te vooren zijn bekend gemaakt geweest zoodat zij goed hare antwoorden heeft kun nen bereiden. Men verzekerde dat de dienstmeid der weduwe Steinheil, Mariette Wolf, alles weet en dat zij degenen die Madame Steinheil zouden geholpen hebben om de dubbele moord te plegen, zeer goed kent. Ook ver wachtte men zich woensdag, dag waarop Mariette Wolf onderhoord werd, aan ge wichtige onthullingen. Maar die bijzonder ste getuige, vroeger zoo klapziek, schijnt nu in hare memorie geraakt te zijn en zij her innert zich bijna niets meer van het zonder ling huishouden Steinheil. Kortom na eene week getuigen onderhoord te hebben, weet men over de zaak niets meer dan toen men begon. Niets schijnt madame Steinheil erg te beschuldigen en een harer vrienden, M. Borderel, een rijke weduwaar van buiten Parijs, is komen verklaren dat hij aan de schuld van Madame Steinheil niet gelooft. Het proces zal nog eenige dagen duren. Men kan niet voorspellen welke de uitspraak zal zijn, maar in 't algemeen is de openbare opinie overtuigd van de plichtigheid der weduwe Steinheil, en 'tzal aan deze laatste moeilijk zijn dit vooroordeel te overwinnen. Een groot lot van 1 miljoen. Vrij dag morgen had te Parijs de trekking plaats van eene Loterij ten voordeele van verschei dene Weldadigheidswerken. De te winnen groote prijzen waren 1 miljoen200,000 fr. en' 100,000 fr. Het groot lot van 1 miljoen werd gewon nen door M. Carré kabinetsoverste van den prefekt of gouvernéur van het departement van Finistère. De gelukkige winner had maar een enkel biljet gekocht, om te doen zooals iedereen en zonder er zelfs aan te denken dat liet uitkomen kon M. Carré is 33 jaar oud en ongehuwd. Het lot van 200,000 fr. is gewonnen door een klerk van de Banque de France, M. Ri- houey, wonende te Parijs. Hel schijnt dat liefhebbers van goeden koflie over van vreugde zijn sedert zij chieo- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépot bij gebr. Delhaize Mqncarey-Sansen. eene blind en in schijn kalm, de andere zeer opgewonden en wien men het dwangkami- zool had doen aantrekken, opgesloten in de zelfde kamer op het eerste verdiep. Tijdens de afwezigheid der verplegers, ging de blin de naar het bed waar zijn gezel roerloos lag, en rukte hem met de nagels de oogen uit het hoofd. De ongelukkige slaakte vreeselijke kreten. De bewakers snelden toe. Van zijnen kant speelde de blinde met de oogen van zijn makker welke te bed lag, insgelijks kreten 'slakend. Toen men de blinde vroeg, wat hij gedaan had, antwoordde hij: - Wel, daar ik niet zie, heb ik zijne oogen genomen... Ik zal hem de mijne geven.» De gekwetste verkeert niet in stervens gevaar maar zal nu ook blind blijven. De schooloorlog. Eenige duizenden "ifficieelo schoolmeesters en meesteressen, opgestookt door een vrijdenkersbond van onderwijzers, hebben besloten een proces in te spannen tegen de fransche bisschop pen, die in eenen herderlijken brief de ouders gewaarschuwd hebben tegen de goddelooze scholen. Geen twijfel of dat proces zal tot schande en schade der schoolmeesters zon der geloof afloopen. A ssisenhof van het Noorden.—Woens dag heeft het assisenhof van het Noorden zich bezig gehouden met de zaak ten laste van Henri Van Assche, 21 jaar, geboren te Worteghem (België), daglooner te Herseeu- we, belicht van moord op het meisje Germai- ne Lerouge. gepleegd op het gehucht La Houzarde, te Wattrelos, den 3 augusti laatst. Van Assche schoot het meisje dood al er mede op wandel zijnde, omdat zij de betrek kingen met hem niet wilde hernemen. Henri Van Assche heeft de feiten bekend De gezwoornen oordeelden hem plichtig aan moord zonder voorbedachtheid en met in achtneming van verzachtende omstandighe den, omdat hij nog nooit veroordeeld werd. Het hof verwees Van Assche tot 7 jaar op sluiting. BekeeringDe fransche senateiir Piot, die met de andere Combisten de ver- volgingswetten tegen Kerk en kloosters gestemd heeft, is verleden week overleden. Hij had zich sedert eenige maanden met de Kerk verzoend, en heeft een brief nagelaten waarin hij verklaart nooit tot de vrijmetse larij behoord te hebben en de wetten te be treuren, die hij uit verblindheid tegen de Kerk gestemd heeft. Wilt gij goede en kloeke werkschoenen aan 8 fr. 50, gewaarborgd, kloek en sterk gemaakt, wendt U bij Ftorent Osteux- Dauchy, in de Gouden Mansbottien, 34, Yperstraat, Poperinghe. Oostenrijk. Het nut der biecht. Een priester heeft aan de Samenwerkende Bank van Trente meegedeeld dat iemand, onder het geheim der biecht, hem eene som van 370,000 kronen, die ten nadeele dezer Bank gestolen waren, ter hand gesteld heeft. De Bank is reeds terug in het bezit van deze belangrijke som over het Gerij en de wijze van het inspannen der Honden. Deze week is alhier ter stede een regle ment uitgeplakt dat velen wel dienen te lezen. Ten einde iedereen het zou kennen, laten wij het hier volgen Art. i. De ingespannen honden moeten gemuil band worden. Art. 2. Het is strengelijk verboden 1De honden op gelijk welke wijze te mishandelen. 2.) Als karhonden te gebruiken diegenen die min der dan 5o centimeters hoogte aan de schouders meten. 3.) Als trekdieren, gewonde, zieke, gebrekkelijke of zwangere honden te gebruiken. 4.) Gebruik te maken van karren, harnassuur en muilbanden, die aangespannen honden hinderen of kwetsen. 5.) Honden met een dier van gelijk welke andere soort aan te spannen. Art. 3. De vracht moet altijd geëvenredigd 2ijn aan de krachten van de ingespannen honden. Art. 4. -In gansch het bebouwd gedeelte der stad alsmede bij het ontmoeten van andere voertuigen op de wegen moeten de ingespannen honden met de hand geleid worden en de geleiders nevens hun gespan gaan. Art. 5. Het is verboden de honden met eene snelheid te doen rijden welke het verkeer in gevaar zou brengen. In het bebouwd gedeelte der stad en bijzonderlijk bij het draaien en kruissen der straten moeten zij traag gaan. Art. 6. De overtreders van de tegenwoordige verordening zullen gestraft worden met eene gevang zitting van een tot acht dagen en met eene boet van 5 tot 25 frank, of slechts met één dier straffen. De Heer Vrederechter zal van die misdrijven Jteu». nis nemen en mag in geval van verzachtende omstan digheden, de boete verminderen zonder dat zij min dan een frank moge bedragen. 't Ware te hopen dat de politie voor 't on derhouden van dit reglement een goed oog in 't zeil zou houden. op de peerdenmarkt 'tls dus heden Zondag, datalhier de eerste vertooning door den merkwaardigen troep, van den Cirk De Jonghe zal gegeven worden, 't Is wel de eerste maal dat deze naar Pope ringhe komt, maar zijn goede faam is hem tot hier voorafgegaan en personen die hem in andere steden gezien hebben spreken met den grootsten lof over. Het programma van de eerste vertooning zal even buitengewoon als nieuw zijn. Niets zal er aan ontbrekenruiterlijke oefeningen; opkomen van afgerichte peerden, ezels, hon den en ganzen akrobaten in de luchtvlie- gende gymnastende beste jockeysclowns; augusts; enz., enz. Iedere vertooning zal 18 verschillige nummers bevatten en met eene prachtige pantomime sluiten. In een woord, 't zal eene oprechte verras sing zijn en de artisten van de Cirk De Jon ghe zullen voorzeker in Poperinghe even veel succes behalen als. zij te voren verwier ven te Moeskroen, Oostende, enz. Alle avonden, om 8 1)4 zeer stipt, luis terrijke vertooning, de vrijdag en zaterdag uitgezonderd. Bureel open ten 7 1)2 ure. Prijzen der plaatsen Loge, 2 frank Stallen, 1 fr. 50;Tweede 1 fr.;Derde,0,60fr. Vanaf 9 ure 's morgens, kau men aan de controle van den Cirk, kaarten op voorhand bekomen zonder verhooging van prijs. Ik ncel nii'l alles, maar wat ik weet, is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Decorte, Poperinghe. Trouwe bediening; genadige prijzen. STAIISVIIll WS. Aan onze Abonnenten. Met groot genoegen laten wij aan onze menigvuldige nieuwe inschrijvers weten dat zij geregeld De Poperinghenaar zullen ontvangen. Wij zullen niets verwaarloozen om het vertrouwen en de gunst van al onze Lezers voortdurend te verdienen, door het blad zoo nuttig en aantrekkelijk mogelijk te maken. De abonnenten van buiten Poperinghe-stad die hun abonnementsprijs voor 1910 willen betalen, mogen zich van nu ten onzen bureele aanbieden. Met zelf te komen betalen versparen zij de kosten van postkwittancie. Gevonden. Zondag laatst is er in de Gasthuisstraat een neusnijper met kas ge vonden geweest. De gevondene voorwerpen berusten ten politie-bureele. Diefstal.Maandagavond, rond 7 u. ging Joseph Vanpeperstraete, zwingelaar, een glas bier drinken ter herberg In 't Ro zendal», bewoond door P. Vermeulen in de Veurnestraat. De jongeling liet zijn velo alleen staan met den brandenden lanteern 1 rop. Toen hij buiten kwam, geen tien mi nuten later, was zijn lanteern verdwenen. De dader is onbekend. Nog dief ten.Denzélfden avond was Médard Deraedt, herbergier in de Westou- trestraat, met zijne vrouw naar den feestdag der Vogelpik-maalschappij (er herberg In 't Fortgegaan, hun huis alleen latend. Van deze gelegenheid gebruik makend is een on bekende binnen gedrongen en, na een koffer en eene kas doorsnuffeld te hebben, is hij vertrokken met 12 frank in kleingeld. De lieeren Depaepe en Castelein aan nemers van Gent, die thans bezig zijn aan de herstellingswerken der dakingen van Sint Bertens kerk, bestatigden sedert eenigen tijd, dat er regelmatig lood van de daken verdween. Na een ernstig onderzoek is de zaak nu uitgekomen en men heeft gegronde vermoedens op een der werklieden zelf, ze kere Isidore V... E... van Ledeberg. Maandag nacht werden er ton nadeele van Arthur Vandewynckel, landbouwer op den Vogplboek, rond de 500 hoinmelzogers gestolen. De dader is tot nu nog onbekend, jnaar de politie is op goed spoor. Dronkenschap. Maandag avond werd in de rekhofstraat proces opgemaakt tegen Maurice Cl... die aldaar in staat van openbare dronkenschap verkeerde. MTtTTQ is meer aan te bevelen tegen Tl 1 J_j 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Goote Markt, 18. POPERINGHE. Landlroper. Busine Eaiile, geboren te Steenwerek, werd dinsdag in de Yper- staat aangehouden voor landlooperij, en sef fens over de grenzen gezet. Onvoorzichtige spelen. De 8jarige Urbain Bollengier, zoon van Henri, koop man in de Casselstraat, was woensdag bij de Kouterschool aan 't spelen met ande re gastjes van zijnen ouderdom, toen twee dezer den jongen vastgrepen en bij de armen elk van eene kant begonnen te trekken, zoo wel dat zij den jongen een arm uit de plaats trokken. Een geneesheer werd ontboden die den kleinen verzorgde en dan huiswaarts deed brengen. Het 3 jarig zoontje van Remi Leupe, wonende in de Veurnestraat, was donder dag avond op straat bij het ouderlijk huis aan het Sint Maarten spelen, toen een ander kleine erbij kwam en al zijn keersken aan stekend, de kleertjes van de kleine Robert Leupe in brand stak. Aanwezige personen gelukten erin de vlammen seffens uit te dooven. Laat u niet bedriegen. Reeds ver scheidene malen raadden wij de landbou wers aan, wel op hunne hoede te zijn, tegen rondleurders die hun komen bezoeken met lijnwaad en min geven dan zij meenen te koopen. Deze week zijn ter politiebureele alweer twee klachten voor zulk feit neergelegd. De vrouw van Désiré Dekervel, landbouwer op den Bosseboomhoekkocht aan zekeren Vansteenkiste, 14 ellen lijnwaad, genoeg zaam, zegde deze, voor 6 paar lakens. De vrouw betaalde 35 fr. en toen zij haren koop onderzocht, bevond zij maar 3 paar lakens te hebben. Hetzelfde gebeurde bij Henri Depuydt, de hofstede ernevens wonende, die 9 ellen kocht aan 18 fr. 50, voor 6 lakens en maar 4 lakens had. In beide plaatsen binst dat de leurder in huis was, was een jongen gekomen om te zeggen dat hij er nog 40 ellen moest dragen in een hofstede der buurt; dat was om de oogen uit te steken. De leurder, ondervraagd, zegt dat hij stof- fe genoeg gegeven heeft voor ket getal la kens te maken dat hij zesde, doch dat het maar kleine konden zijn! Natuurlijk! Poging tot diefstal. Vrijdag mor gen, rond 4 ure, werd de vrouw Jules D'heere wonende in de Watoustraat, uit haren slaap gewekt door eer. zonderling gerucht, voort komende van bij de voordeur op straat. Zij ging door het venster zien en bemerkte er een kerel die de zinken afleider van haar huis poogde af te trekken. Bij haar zicht nam de kerel de vlucht. In 't begin dezer week werd ook een af leider gestolen in dezelfde straat, van een huis toebehoorende aan M. Aloise Delbaere. De opkoopers die zulke stukken zouden te koop geboden zijn, zouden voorzichtig han delen met de politie te verwittigen, indien zij verdere onaangenaamheden willen ver mijden. Genezen. Iedereen herinnert zich nog voorzeker het bijna doodelijk ongeval dat hier op maandag 10 Oogst, rond 4 1)2 ure de Veurnestraat in rep en roer stelde. Henri Theeten, metser te Crombeke, kwam per velo de Doornstraat afgereden juist toen de tram opkwam. Recht over de herberg De stad Dixmude viel hij en man en velo verdwenen onder de machien van den tram die in volle vaart de klem opreed en de man een dertigtal meters medesleepte voor hij kon stil houden. Iedereen dacht dat men een lijk ging vinden, doch gelukkiglijk was het zoo niet en de man erg gekwetst werd in het huis van den geneesheer Devos binnen gedregen, die hem de noodige zorgen toe bracht en hem dan naar het gasthuis deed overbrengen. Theeten had eene snede van 15 centimeters lang in de lies, was zeer erg gekwetst aan de knie en verders gewond over geheel het lichaam. Na 3 maanden goede zorg, is Theeten vrij dag middag uit het Gasthuis gekomen, om zeggens gansch hersteld, en met den tram van 12 1/4 ure naar huis vertrokken, waar hij voorzeker wel gekomen is geweest. Verbeteringen aan de statie. Het Bestuur der Staatsspoorwegen heeft donder dag, 1 In dezer, een toezichtstrein ingericht, en een tiental heeren bestuurders en toezie nersder verschillige diensten hebben de reis Kortrijk - Poperinghe gedaan om te zien welke verbeteringen zouden kunnen gedaan worden aan de instellingen der statiën langs deze lijn gelegen, Die irein kwam hier om 10 u. 53 aan en vertrok om 11 u. 18. Voor 't gene de statie van Poperinghe be treft, er is kwestie van de oude draaibrug voor locomotieven, welke buiten dienst moet gesteld worden, te vervangen door een modern toestel, ten einde de groote locomotieven Compound van 18 meters langte, te kunnen keeren. Verders werden de veranderingen be sproken die wij reeds vroeger meedeelden uitlenging der statie vergrooting der wachtzalen, overbrenging van het koop- warenmagazijn naar de oude machienenzaal. Ontsmetting dienst. Door den Ge meenteraad is dezer dagen besloten geweest, in het gasthuis alhier een ontsmettings- statie te maken, 't is te zeggen een ge bouw waarin de kleederen der zieken, bij bun intreden in 't gasthuis, zouden ontsmet zijn om alzoo alle verdere uitbreiding der ziekte te beletten. 't Is een geheel goede maatregel VerdwijningDe molenwal bij de statie, waarop de molen stond toebehoorend aan M. Jules Creus, en die over eenige we ken afbrandde, zal weldra ook verdwijnen. Deze week werd zij afgemeten en in 't korte zal men ze beginnen afvoeren en er de weide ineê opvullen, gelegen op eenige meters ver der, rechtover de tramdepot. Waar nu de vuilnis werpen De politie verzoekt ons te laten weten, dat lfl;t, op straf van boete, verboden is nog vuilnis bakken uit te werpen in de Korte-Renin- ghelststraat en in het deel van den Water molen gezegd De Kom Alle vuilnis moet voortaan geworpen worden in het gedeelte van den vaart dat men bezig is met opvullen over den Kalkzak. Liefhebbers van gezonden café maken gebruik van suikerij Van Tieghem- Dupont, Rousselaere. CrombekeDiefstal.In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag der verleden week, is de karmiole van den ploeg die op het veld was blijven staan en toebehoorend aan Van- denberghe Achille, landbouwer, gestolen geweest. Solo-slim. In den kandeel der her berg De Brikkerijheeft Meester Ackerman een solo-slim gespeeld. De niedematen waren P. Coene, A. Huyghe en J. Persoone. Itwushr-iiirsre. Kwaadspreken. Uit deze gemeente schrijft ons een lezer dat het artikel over kwaadspreken, dat verleden week in De Poperinghenaar verscheen, volkomen de waarheid is, en hier bijzonder toepasselijk is op eenige serpententongen die met eenieder en met alles bemoeid zijn. Ylnmcrtinglic. Welverdiende straf. Op 15 Augustus laatstleden, rond 11 ure 's avonds, verzocht de veldwachter van Vlamertinghe, zekeren Omer Delanote, die zonder licht reed, van zijnen velo te stappen. De jongeling miek zich kwaad en kwam in opstand met de veldwachter. Don derdag kwam de zaak voor de rechtbank van Yper en Delanote kreeg de volgende straffen 8 dagen en 26 fr. voor smaad 14 dagen en 26 fr. voor opstand 1 dag of 5 fr. voor te rijden zonder licht50 fr. schadeloosstelling aan den veldwachter te betalen, 't Zal voor velen eene goede les zijn. Wocstcn. Diefstal. Deze week werden er bij de weduwe Wulleman. die een schoenwinkel houdt op het Heit, vijf of zes paar schoenen gestolen. De dief had gebruik gemaakt van de afwezigheid der vrouw pm een ruit uit te slaan, het venster le openen, en langs daar binnen te dringen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1