NIEUWSBLAD VOOR PÖPERÜGHE EN JiSTREKEI, arimouMnaerie BOOMEN HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. YNTONY-PERMEKE, Photoyraphe,Boterstr., 57., Yper en Gasthuisstr, 9, Poperinghe. - Telef. 406. Populieren BOOMEN BOOMEÜf 4000 HOPPEPERSEN Zondag 21n November igog 5 Centiemen. 5*' /aar. Nr 5i ANNONCEN rste Taps, Bollingen in flerbergkermissen its betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.November. Zon op. Zon onder. A VENDUE OU A LOUER a Godewaersvelde, Notaris VANDE LAN0ITTE, Deurwaarder BOUTEN, Maandag 22 November 1909 TE LOO (Noordhoek), Koopdag van 54 koopen "70 tot 2m45 omtrek. Notaris SYOEJSi Donderdag 16 December 1909 TE LOO, nabij de Stad, OPENBARE VENDITIE van 70 koopen dienstig voor Wagenmakers. DE GRAVE, te Ghyverinchove. Woensdag 8 December 1909 Merkweerdige Koopdag 90 KOOPEN SCH00NE zware Populieren, Eiken, Hoilan ders, Abeelen, Klemmers, enz. Notaris PEEL, te Ronsbruggedlaringhe. Dinsdag 7 December 1909 TE STAVELE, Merkweerdige Koopdag tm KOOPEIV Hollanders, Klemmers, Olmen, Populieren, Abeelen en Eiken Op Woensdag 8 Dec. Openbare Verknoping ^OO KEPKRIi van TE VLAMERTINGHE, (Statie) Vit ter hand te koopen Plichten der Vrouw als Echtgenoote. De Zusterkens der Armen. De militaire wet. Te Wapen BUITENIiAJiDSCH filEUfflS. Croote Cirk De Jong/ie Duitsche Woordenboeken Groote keus nva SPEELGOEDEEEN voor Sint-Niklaas en Nieuwjaar, In den Bazar, bij Sansen - Decorte, Gasthuisstraat, 45, Poperinghe. jn drukregel 40 c. lerhaalde Annocen lgens overeenkomst. worden ingelijfd Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ngezonden worden. FOTEBIIEDCHUS Het recht, annoncen of rtikels te weigeren is lorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kost <-! ooze inlassching van twee Herbergt'eosten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het biad verschijnen. iiiTi ni niiiii—ii t iimiIïmibimmuïi iihmii n i ui i i'i i i ■in in i ijriii H m iiiiiiiïï f min n ii iiiiii TiiiiiïïTiiiiiiliiiiTiiïii immnHliwiMÏi'iii mm»tti il'Li i riliVTTniinr^ miiiii iiiumiiiïwiinr n i mirrrn im11 m minui hiiiiihmiiihiiTF^^^ïiniiinfnniiriF«^^ undag [aandag insdag /oensdag onderdag rij dag aterdag O. L. V. Opdracht.—s. Columbaan. s. Cecilia, Alphonsina, Albrecht. s. Clemens, Trudo, Adela. s. Joannes a Cruce, Flora. s. Catharina, Erasmus. s. Conrardus, Osijma, Pieter v. Alexandrie. s. Maximus, Siffridus, Aeharius, Odo. 7 ure 10 min. 7 11 7 13 7 14' 7 16 7 17 7 18 3 ure 48 min. 47 46 45 44 44 43 aatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volte Maan. Donderdag 4 Nov. ten 9 ure 38 minuten 's avonds. Zaterdag 13 Nov. ten 2 ure 18 minuten 's morgens. Zaterdag 20 Nov. ten 5 ure 29 minuten 's avonds. Zaterdag 27 Nov. ten 8 ure 52 minuten s' morgens. ameau Cailecanes, le long de la frontière. Lii ÉTABLISSEMENT POUVANT SERVIR DE avec MAIS0N a usage de Cabarêt, et Jardin. f adressen au Notaire BUTAYE, a Ypres. STUDIE VAN DEN TE VLAMERTINGHE. KANTOOR VAN QEN TE VEURNE. om 2 1 /2 ure namiddag, er hofstede van Francies Loones-Dedullen, angs de kalsijde van Loo naar de Rabbelaere, 1 VAN KANTOOR VAN DEN TE LOO. om 1 ure namiddag ter hofstede van Cliarles Leeot, bijzonder Met gewone voorwaarden. STUDIE VAN DEN NOTARIS O. L. V. Onbevlekt, om 1 ure stipt namiddagter hofstede van den heer Henri Top-Neuville, en op andere goederen te Leysele Molehen VAN meestendeels vermaarde harde Olmen der streek, EN VERDERS Gewone voorwaarden. Ambt van den Notaris VERMAST te Wulveringhem. STUDIE VAN DEN om 1 ure juist namiddag, ter hofsteden bewoond en gebruikt door de heeren René Vandenbussche en Jules Devloo gehucht Het Slavellioekje VAN BESTAANDE IN van alle lengten en dikten Vergadering ter hofplaats van d'heer René Vandenbussche. 'Deze verkooping zal geschieden met tus- schenkomst van Meester DISVOS, Nota ris te Wervick. Gewone voorwaarden. om 2 1)2 ure stipt, IQOQ, EN bij de herborg De Koevoet. Langen tijd van betaling mils borg, 4e Coxyde-bij-Veurnc, Spreekt somtijds ouder u over 't geluk van matige huisgezinnen en beklaagt de onge lukkige echtgenooten, aan slechte misbrui ken overgeleverd. Doch aldus sprekende, wacht u pwen toestand te veel aan dien van betere huishoudens te vergelijken en alzoo aan 't klagen te geraken klaagt nooit over hét weinig geld dat uwen man verdient spaart liever; het eenigste dat ge door uw zuchten en grollen zoudt bekomen ware van uwen echtgenoot het huis uit te jagen. Daarom weest altijd zoo vriendelijkmogelijk. Wordt uw man ziek, verzorgt hem met lief de en geduld en mort niet in zijne tegen woordigheid over de onkosten. Veel zou er nog over de plichten als echt- gen oote dienen gezegd te worden, geëerde lezeressen, doch ik hoop er bet nuttigste van voor oogen gelegd te hebben, en, zoo gij er uw leven naar schikt, zult gij ongetwijfeld het geluk van uwen man, van uwe kinderen en uw eigen geluk vcrwezentlijken. alle Herberggerief en grooten Werkwinkel, Dienstig voor wagenmaker. Voor inlichtingen zich te wenden bij Em. Pattou, velohandelaar, te Poperinghe, of bij Joseph Van Necke, schoolmeester te Coxy de. zending van de Zusterkens 't Eerste wat van eene goede vrouw ver- eischt wordt, zijn de stoffelijke zorgen: zindelijkheid, aangenaam huis en smakelijk voedsel. Ziet de man in het Thuiskomen van zijn werk niets dan wanorde, slordige voor werpen en misnoegde wezentrekken, vindt, hij niets dan slechte koude spijzen, hij zal den huizelijken baard algauw' beu zijn en waar naartoe? Naar de herberg waar de gezellen, de drank hem uitlokken. Op wei nige uitzonderingen na regelt de man bijna altijd zijn gedrag naar dit der vrouw en dit is bijzonder waar in den eersten tijd van het huwelijk, wanneer de gewoonten aangeno men en de neigingen sterker worden. Aan de vrouw is het die neigingen te geleiden, de gewoonten te vormen, orn er den grond slag van te maken van haar eigen geluk en dit der kinderen. De zindelijkheid is bijzonder vereischt bij de vrouw; zij bevoordeeligt de gezondheid en geeft aan alles in het huis een bevallig voorkomen. Vrouwen, wilt gij uwen echt genoot uit de herberg houden, weest zinde lijk; dat alles in uwe woning altijd zuiver en frisch weze, en een aangenaam uitzicht aanbiede. Ziehier wat goed opgemaakte statistieken ons leerende werklieden, die dienstmeiden, keukenmedien of meiden voor alle werk getrouwd hebben, zijn doorgaans gelukkig in hun huishouden. Integendeel vindt men het meeste getal dronkaards onder diegenen, wier vrouw vóór hun hu welijk, in de fabrieken of de werkhuizen arbeidde. Bewijst dat niet zonneklaar dat hot beste middel voor eene vrouw om haren man van den drank af te houden is, van het huis aantrekkelijk te maken? Ik sprak daar van keukenmeiden de kookkunst is trou wens ook onontbeerlijk voor alle vrouwen zoo de man wel gevoed en gekoesterd is, ziet hij met vreugde het uur naderen waar op hij, na het voltrokken werk, naar huis zal mogen gaan om wat genot te smaken van zijnen arbeid te huis gekomen is hij gelukkig en tracht niet uit te gaan naar herbergen. Denk nochtans niet dat men, om smakelijke spijzen te bereiden, veel geld noodig heeft. Geenszins de toebereiding van den kost is het bijzonderste. Goed en koste lijk voedsel, slecht bereid, is niets weerd; terwijl gemeen voedsel, zonder kosten, maar met kunst gereed gemaakt, allersmakelijkst voorkomt. Verre van nuttelooze onkosten aan te raden, ben ik de eerste om u het sparen aan te bevelenimmers, is het de (plicht van den man door zijn werk in de noodwendigheden van het huisgezin te voor zien, 't is aan de vrouw van het geld zoo goed mogelijk te gebruiken, van er zelfs een deeltje, hoe klein het ook zij, van te sparen; men moet trouwens een appelken tegen den dorst hebben. Na die stoffelijke middelen zijn er nog andere om uwen man t'huis te houden, die dikwijls maar uitgaat omdat hij door mak kers overklapt wordt. Waarom niet na het avondmaal bijvoorbeeld er all^ sporen van doen verdwijnen, zonder u lang bezig te houden met huiswerk dat gij 's anderdaags kunt verrichten Waarom dan niet eenige stonden te gader, een koutertje doen en wat nieuws vertellen? Vergeet niet, geëerde lezeres, dat de tijd, die hij in huis overbrengt, een tijd van rust en uitspanning moet zijn voor hem. Tracht hem dan wat te vergeestigen en hij zal niet naar de berber gen loopen om vermaak te zoeken. Neemt een goed nieuwsblad of een belangwekkend boek en leest hem luidop voor terwijl hij een pijpken rookt. Stelt hem soms voor, Ieene bevriende familie uit te noodigen om den avond aangenaam door te brengen. 'tls waarlijk onbegrijpelijk hoe de liberale schrijvelaars gebeten zijn op de Geestelijk heid in 't algemeen, doch, zoo er ooit kloos terlingen waren, welke men bevrijd dacht tegen de lafhertige beledigingen en lage aan tijgingen dergodvergetene godsdienstüaters, dan zijn het wel, even als de Gasthuiszusters, die edelmoedige en heldhaftige vrouwen welke, onder den naam van Zusterkens der Armen hun leven toewijden aan de verpleging der behoeftige en afgesloofde ouderlingen. Wij nemen aan, dat de geusche schrijve laars, die hun helsch venijn tegen de Zuster kens der Armon neerkriebelen, niet weten wie dezen eigenlijk zijndat zij schrijvelon over zaken die zij niet kennen en daarbij zeer weinig menschlievend zijn. W.elke is de der Armen Hunne zending bestaat in het kosteloos huisvesten, voeden, enz., van ouderlingen van beide geslachten die behoeftig zijn meer dan 60 jaren oud en onbekwaam om in hun onderhoud te voorzien. De gestichten van de Zusters der Armen, hoe kwamen zij tot stand Deze gestichten zijn niet opgericht met het geld der openbare besturen, maar wel met giften en het geld dat de Zusterkens zeiven meèbrengen, want onder de ootmoedige kloosterpij schuilt er menige rijke en adel lijke jonkvrouw, welke geld en goed heeft opgeofferd en haar leven ten beste geelt om de behoeftige en gebrekkelijke ouderlingen voort te heipen en zelf te bedienen. Ja, de Zusterkens zijn daar enkel de oot moedige, verkleefde en liefdevolle dienstmei den weike al het vuil werk verrichten, voor het huishouden zorgen, voor den kost hun ner beschermelingen gaan bedelen en zelf bunnen nooddruft mogen nemen ais de ouderlingen verzadigd zijn." Het is voor hen zeiven niet dat zij vragen, wanneer zij als bedelaars bij U komen Vele der heldhaftige Zusterkens welke men ziet van deur tot deur gaan om eene al moes, hadden gemakkelijk in de wereld kunnen blijven en er rijkelijk van hun vermogen genieten maar neen,zij verkiezen bun leven omdatontelbare ouders geplaagd en ge slagen worden door hunne kinderen omdatduizenden arme, kleine schaapjes geen voedsel of kleeding hebben en van kóu en gebrek wegsterven omdatmeer dan twintig duizend Belgen jaarlijks door een vroegtijdige dood weggerukt worden omdatouze zothuizen boordvol zitten, omdatouze gerechtshoven geen tijd heb ben om alle misdaden te vonnissen; omdatonze gevangenissen van booswich ten krioelen, omdatonze weldadigheidsgestichten niet genoeg meer kunnen geven om alle ellendigen te helpen; omdathonderd vijftig miljoen franks jaarlijks in België opgedronken worden, uit de beurs van den werkman omdattachtig miljoen liters vergiftigden drank', alle jaren, in Belgie ver zwolgen worden omdatellende, misdaad, armoe, huiskra keelechtscheid i ng, diefst al, moord, over onze bevolking heerscht. eïi omdat dit alles door üoktoors die de zaak hebben willen bestudeeren, door wetsgeleerden, bestuurders van krankzinnigenhuizen en gevan genissen, door staats,- stedelijke- en godsdienstige overheden bewe zen is, daarom bestrijden wij het alcoolisme tot welzijn van het volk en tot heil van ons Vader land De drinker bederft niet alleen zijn eigen gezondheid, hij plant zijne kwaal nog over op zijne kinderen. Ouders, als gij waarlijk uwe kinderen lief- hebt, bant dan onverbiddelijk al de gealcoo- liseerde dranken uit uw huis en spot met al diegenen die beweren dat deze dranken ge zond zijn voor u en voor uwe kinderen Zij weten bet niet of willen het niet weten. Steun ook manmoedig de beweging, wordt lid van eene matigheids- of drankbe strijders Vereeniging. Bestaat er in uwe stad of gemeente nog zulke inrichting niet, tracht dan een paar man over te halen om inêe te werken en schrijft aan Bestuur van den Brugschen Onthoudersbond, Ou- ueuLiirgsiraat, 26 men zal U sprekers bezorgen die met vuur het liefdadig- eu broederlijk werk zullen komen verdedigen. SOBRIETAS. eiland Jamaica alleen, de schade op 25 mil joen frank. Men vreest dat er vele menschen zullen verdronken zijn. Een Bisschop vermoord in Peru. Uit Lima, de hoofdstad van Peru, wordt ge meld dat de bisschop van Cuzco vermoord is. Een jongeling naderde het rijtuig van den prelaat en slingerde er eene bom in. De bis schop werd getroffen en stierf eenige oogeri- blikken na de ontploffing. De dader, een jonge anarchist, is aangehouden. 11 iiiMvi'oiiueai Voor 't onderhoud van uwe stoven, gebruikt alleenlijk de PATE GAUL0ISE merk De Haan, de oudste en de beste. Te verkrijgen bij R. Moncarey, In 't Paradijs, Poperinghe. S^ngelHcts - Saislaë. Schipbreuk. 100 slachtoffers.De engelsche stoomboot i Oude eu de postboot der Messageries Maritimcs, de" Scyrïë", zijn zondag mor- gend ten 4 ure, in 't zicht' van Singapour opeen gevaren. De Scyrïë zonk op twee minuten tijds. De Onde is binnen de ha ven gevaren met 81 geredde passagiers. Er zijn 7 europeesche passagiers verdronken, waartussctien ue baron en de baronnes Bniezttyde kapitein en vijf europeesche scheepsofficiers en negentig inlandsche ma trozen en pas'sagiers. Vele overlevenden zijn gekwetst. Zcimivsiciatige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken. van zelfopoffering en vervolging, aan de oogverblindende en vergankelijke genotten des levens, zij zorgen om later 't eeuwigdu rend geluk te bekomen Denkt daar eens wel over en geeft dus als zij aan uwe deur komenhet is het arme geldstukje niet dat gij hun zult geven dat u zal verarmen en 't is met het zoo rondver- gaarde geld dat duizenden uwer evenmen- schen in hunnen ouden dag verzorgd en onderhouden worden; met het zoo rondver- gaarde geld en ook met het geld dat de Zusterkens in 't kloostertreden meèbrachten en waarvan zij volgaarne afstand deden ten voordeele hunner lieve ouderlingen. Buiten den eigendom van hunne gestichten mogen de Zusterkens niet den geringsten rijkdom, geene vaste inkomsten bezitten. Hun bestaan is dus niet verzekerd, zij loven dus op 't gene zij, dag voor dag, van de Katholieke liefdadigheid ontvangen en wij herhalen het: dan eerst wanneer de ouderlingen bediend zijn, mogen de Zuster kens zei ven aan tafel gaan en moeten zich vergenoegen met de overschotten. In die voorwaarden is het voortbestaan der Zusterkens der Armen bijna een wonder; ja, een wonder dat zich dagelijks moet ver nieuwen... En inderdaad het vernieuwt zich, want die zoo grootsche en edelmoedige instelling is geheel de wereld door verspreid; zij telt nu omtrent 300 gestichten waar rond de 50 duizend behoeftige ouderlingen KOSTELOOS verzorgd worden. Nu, daarom ook zullen alle weldenkende lieden, alle edelmoedige harten met ons zeggen Hoed af voor de katholieke liefdadigheid, welke zulke wonderen weet te scheppen. Hoed af voor de Zusterkens der Armen, die Engelen van toewijding, zelfsopoffering en liefde, bij welke retds menigeen hunner vroegere lasteraars gelukkig is geweest in zijne oude dagen een schuilplaats tegen den rampspoed des levens te vinden, en onder steunen wij ze elk volgens ons vermogen Wie helpt ons mede wijn, bier en gene- ver bestrijden Wij misgunnen den werkman de pint of de borrel niet, als 't hem maar zooveel kwaad niet deed. Wij moeten het drankmisbruik en de drinkgewoonten bestrijden bij burgers en werkman, bii rijk en arm, bij jong en oud; omdathonderden vrouwen afgebeuld en gemarteld worden door hun drin kende mannen omdathonderden jonkheden, zoo jongens als meisjes, tot val en schande wor den gebracht i'i'aiiiti'ijlt. De zaak Steinheil. Madame Steinheil vrijgesproken. Zaterdag nacht om 12 1/2 ure, na eene be raadslaging van den jury van omtrent 2 u. werd madame Steinheil vrijgesproken. Toen zij de uitspraak vernam, verloor zij het be wustzijn. De zaalwachters en de doctors snelden tot haar en leidden ze weg, terwijl het publiek den verdediger warm toejuichte. Om 2 u. 05 is Madame Steinheil per auto mobiel weggebracht. Men weet niet waar Madame Steinheil heengegaan is. Buiten werd in verschillenden zin be tooging gehouden. De agenten moesten samenscholingen uiteendrijven. Zonderlinge uitspraken. Verleden week deelden wij de uitspraak mede van het Assisenhof van 't Noorden over de moord gepleegd op Germaine Lerouge door Hen drik Van Assche, 21 jaar oud, van Worte ghem. De jongeling kreeg 7 jaar dwangar beid. Het publiek onthaalde deze uitspraak niet zonder verrassing en liet niet na ze te verge lijken bij de straf, den dag erna toegepast op zekeren Enocq. Deze kreeg 8 jaar dwangarbeid om mes steken te hebben toegebracht aan zijne wet tige ontrouw geworden vrouw, messteken die enkel eene verlamming van den arm als gevolg hadden. - Spoorwegramp. Woensdag werd aan het barreel van Ronchin, nabij liijssel, een gespan met twee peerden, gevoerd door M. Houze, 57 jaar oud, koopman te Rijssel, door een trein, komende van Parijs, in stuk ken gereden. M. Houze werd den schedel ingebeukt en bleef op den slag dood; een der peerden werd eveneens gedood. Hei is zoo gemakkelijk goeden koffie te maken, neemt heel eenvoudig de chicorei der Trappisten Vincart-Silly Weigert Namaaksels. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Amerika. 460 Werklieden ver koold in eene mijn. Te Springvalley Il linois hebben 460 man den dood gevonden in den brand eener mijn. De meeste slachtoffers zijn Oostenrijkers of Italianen. Een ploeg redders van 14 man nen poogde neer te dalen per ophaalbak. Toen men ze, op het geven van het noodsein optrok, was er slechts een der redders die nog leefde en twee geredde. Een dier geredde vertelde, dat hij, al vluchtende naar de ophaalbak, 65 mijnwer kers was voorbijgekomen, die hoop op red ding hadden opgegeven en in de gang waren gaan zitten, gelaten den dood afwachtend. Dinsdag poogde men eene laatste proef tot redding, maar 't was onmogelijk. De laatste hoop is opgegeven men zal de mijn sluiten en onder water zetten. Schrikkelijke ramp in de Antillen. De republiek San-Domingo werd over eenige dagen door een schrikkelijke^ storm en overstroomingen geteisterd, alsook door aardbevingen Haïti, Port-de-Paix, de Go- naives, de Kaap Haïti en andere steden lig gen in puin. Het eiland Jamaica is dooi' stormen en overstroomingen verwoest. De telegraafpalen de bruggen, de spoorwegen en de banen zijn vernield of afgesneden Van den oogst schiet er niets meer over. De schipperij heeft ook groote verliezen ondergaan. Talrijke vaar tuigen zijn gestrand, Men schat, voor het In de zitting der Kamer van Woensdag laatst, is de loting afgeschaft. Dat is voorze ker een goede en uitmuntende maatregel, want de dag der loting was een dag van drink en vechtpartijen. Ook de loting was gehaat door 't volk en men noemde dat de bloedweteenieder zal verheugd zijn daar over niet meer bevreesd te moeten zijn. We weten nochtans dat er soldaten noo'dig zijn om de inwendige rust van 't land te vrij waren en in geval van nood ons België te verdedigen tegen allen inval van vreemden. In 1902 dacht men dat het beste middel ware geweest om een sterk leger te vormen, de vrijwillige dienstneming in te voeren. Doch de ondervinding heeft geleerd dat er geene mannen genoeg zich aanboden, of ook nog, dat die wet gedwarsboomd werd door alle militaire overheden, 't Is daarom dat ons katholiek gouvernement nu eene wet heeft doen stemmen, waar bi i het eerste ar tikel voorzeker aan iedereen voldoening moet geven. Dit artikel I zegtIn hun twintig ste jaar worden de jongelingen ingelijfd, indien zij geen broeder hebben die zij nen diensttijd doet of gedaan heeft Dus één soldaat per huisgezin en over 't al gemeen is 't de oudste die moet optrekken. In al de huisgezinnen waar reeds een zoon gelot heeft en er in of er uit was, moet niemand meer optrekken. Voorzeker zal er in vele huisgezinnen van onze stad groote vreugde zijn omdat die wet gestemd isbijzonderlijk zal er vreugde zijn bij de Ouders, want de jongelingen houden nog al aan den dag der loting en dat is zeer dikwijls ongelukkig voor hen. De wet één soldaat per huisgezin is toch oneindig beter dan het voorstel dei liberalen waardoor men gewild had alle man soldaat! Ook de katholieken hebben het voorstel van alleman soldaatmet eene groote meerderheid verworpen en zicli verge noegd met één soldaat per huisgezin. Wij zeggen dat het over 't algemeen de oudste zoon is, die moet optrekken, maar in eval de oudste zoon afgekeurd, vrijgesteld of uitgesteld wordt, dan moet de tweede of derde zoon optrekken, doch nooit meer dan één per huisgezin. Veronderstellen wij dat in één huisgezin de oudste zoon afgekeurd wordt, dan zal de tweede zoon, wanneer hij zijn twintigste jaar bereikt heeft, moeten optrekken. Veronderstellen wij nog dat de oudste zoon vrijgesteld is, omdat hij zich bereidt tot den geestelijken staat of het ambt van onderwijzer uitoefent in eene school onder worpen aan het toezicht van den Staat, dan zal de tweede zoon moeten dienst doen. Veronderstellen wij nog dat de oudste zoon geene neiging heeft tot het soldatenle ven en de tweede zoon geern zou soldaat worden, dan wordt de oudste zoon uitge steld en vervangen door zijnen jongeren broeder. De toekomende week zal de bespreking der militaire wet voortgezet worden en zeer waarschijnlijk zal er gestemd worden dat de dienst der soldaten niet meer dan 15 maan den mag duren. In zitting van Donderdag laalst is de plaatsvervanging afgeschaft, zoo dat nie mand meer een plaatsvervanger zal mogen koopen, maar zelf of persoonlijk zal moeten dienst doen. Die maatregel op bet afschaffen der plaats vervanging heeft bij vele katholieken groote misnoegdheid verwekt; eenigen nochtans zijn partijganger van die afschafting omdat zij zulks aanzien als volksgezind. Ook de afschaffing der plaatsvervanging is gestemd geworden met 100 stemmen tegen 58 en 3 onthoudingen. Stemden voor de afschaffing 24 leden der rechterzijde of katholieken en 76 leden der linkerzijde of liberalen en socialisten. Stemden tegen de afschaffing58 katho ken, Onihielden zich 3 katholieken. De vrijstelling der geestelijken is toege staan geweest door al de partijen. Laat ons hopen dat de tegenstrevers der katholieken die verbintenis der vrijstelling mogen hou den en nooit doen gelijk de socialist Royer Donderdag laatst in volle Kamer uitriep dat er voor de toekomst hoegenaamd geene verbintenis aangegaan is. Mem zegt dat de suikerij VanTieghem Dupont, Rousselaere, de gezondste en de beste is. Zooals men er zich mocht aan verwachten, werd de eerste vertooning Zondag laatst oor eene proppensvolle zaal gegeven, en voor alle plaatsen moest men nog kaarten weigeren. Laat ons seffens zeggen dat de de grootste verwachtingen beantwoord hebben en dat alle nummers eestdriftig toegejuicht en gebisseerd wer den. Van den cirk gesproken, deze is zeer goed ingerichtmoderne instelling, aangename logen en gemakkelijke banken. Eene prach tige verlichting beurt de vroolijkheid op wijl een zeer goed orkest de oefeningen begeleidt. Wij zouden minstens 2 kolónnen noodig hebben, moesten wij breedvoerig' de vertoo- ning beschrijven en zullen ons dus vergenoe gen met over de bijzonderste nummers te? spreken. Op eersten rang komt voorzeker liet werk van Jufv. Anna en M. Joseph Dejonghe, wonderbare paardrijders, in hun eigenaardig buitengenwoon nummer Terugkeer van het Bal. Dit nummer, hoogst aantrek kelijk, bracht een onbeschrijvelijke geest drift teweeg, en de bevallige artisten wer den ferm toegejuicht. Een indrukwekkend werk, dat veel stout moedigheid en behendigheid vereischt, is dit der 5 Leschan's, die verbazende oefe ningen uitvoeren op de trapéze. De 5 afgerichte Ezels in vrijheid voorge steld door M. Jean, zijn zeer drollig en ver werven een groot deel van den bijval, want voorzeker is er nog nooit niemand geweest die 5 afgerichte ezels te samen zag werken. De lieve voorstelling der hondjes door M. Dieudonné, brengt aan 't programma eene aangename afwisseling toe. Het africhten der paarden is zeer goed verstaan en de heeren Alphonse on Joseph De J onghe in 't voorstellen van Marquise, Dora, Angèle en Angelina, werden luid- ■uchtig goedgekeurd. M. Cardoli, de man met de stalen huid, is, in eens gezegd, een wondermenscli die iedereen verbluft, en het publiek vraagt zich met reden af hoe het mogelijk is. De gebroeders Guiseppe zijn onversaagde gymnastenEdouard Klein, een volmaakte paardrijder en Freda eene lichte en beval lige op-ijzerdraad-loopster. De vermaarde komieke Sandro verwekt algemeene vroolijkheid met zijn groep ge leerde ganzen en zijne kluchtige kodden met den Auguste Friscot, doen iedereen luid keels lachen. De pantomime Marziela staat aan van t begin tot 't einde en is juist gepast om de vertooning te sluiten. In een woord dus, de Cirk Dejonghe geeft schoone vertooningen onder alle op zichten en is wel waard dat men zich ver plaatse. Wij kunnen dus onze lezers niet genoeg aanraden de tegenwoordigheid van den Cirk te Poperinghe te baat te nemen om de ver tooningen te gaan bijwonen. Zondag 21, Maandag 23, Dins- dag 'L'S, Donderdag 35 November om 8 1/4 ure, groote avondver tooning en met verandering van programma en nieuwe Pantomime. De cirk zal goed verwarmd zijn. Prijzen der plaatsen Logen, 2 fr.; stoe len, 1,50 fr.; tweede, 1 fr dorde 0,50 fr. Men kan kaarten aan den ingang van den Cirli op voorhand nemen, vanaf 9 ure 's morgens. Ile4 schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico rei - der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Nu zoovelen in stad zich bemoeien met het aanleeren der Duitsche taal, zullen een paar inlichtingen nopens Vlaatnsch-Duitsche en Duitsch-Vlaamsche Woordenboeken niet ongelegen zijn. Ze alle opsommen ware te lang en daarbij zonder nutwij beperken ons tot de verdienstelijkste. Kramers Woordenboek is het meest verspreide. Onze lezers kunnen het zelf beoordeelen het volgt heelemaal den trant van het Ylaamsch-Fransch Woordenboek van denzelfden schrijver veel woorden dus maar weinig uitdrukkingen. Prijs onge veer 3 fr. Campagne geeft van een en 't zelfde woord meer beteekenissen dan 't voorgaande en sluit de wendingen niet uitintegendeel. Enkele woorden zoekt men er te vergeefs. Het volgt de nieuwe ambtelijke spelling in 1902 afgekondigd en thans overal in zwang. Prijs 3,50 fr.: aanbevolen. Deze twee zijn beknopte woordenboeken, zoogenoemde zakwoordenboeken. Ietwat uitgebreider is Calish. De ons bekende laatste uitgave is nog in de oude spelling, wat toch maar een klein be zwaar Oplevert. Prijs ongeveer 6 f.: degelijk. Volledig zijn 1° Servaas De Bruin, (de laatste uitgave wint het aan duidelijk heid en bruikbaarheid op de twee voorgaan de. Prijs ongeveer 8 fr.) 2° Van Gelderen ontegenzeggelijk het beste; het voldoet voor zooveel een algemeen woordenboek voldoen kan. Prijs ongeveer 12 fr. In geen enkel woordenboek zal men alle mogelijke woorden (bijzonderlijk vakwoor den) aantreffen. Daarvoor bestaan dan ook bijzondere werken of woordenboeken bijv. voor de handelstaal. Daarover later als het wenschelijk blijkt. Boven vermelde werken liggen ter iDzage op het college alhier en worden aangeschaft door den boekhandel van Valere Sansen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1