NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, BOOMEN sein aar i ra tiarronnepiOouiarecnaepieL HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD HOLLANDERS verschijnende den Zaterdag namiddag. iNTONY-PERMEKE, Photographe,Boterstr., 57., Yperfen Gasthuisstr,9, Poperinghe.-Telef. 106. BUlTENIiANDSCH U1EU0IS. BOÖME1 Openbare Verkooping 4000 HOPPEPERSEN NIEUWS UIT BELGIE. Notaris HAGIIEBAERT NIETS Zondag 28n November 190Q. 5 Centiemen. 5e Jaar. A7*' 55 ANNONCEN en drukregel 10 c. Herhaalde Annocen erste Taps, Bollingen en Herbergkennissen ■its betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergebi in het blad verschijnen, Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris PEEL, te Rousbrugge=Haringlie. Dinsdag 7 Decêmber 1909, TE STAVELE, Merkweerdige Koopdag KOOPEM Hollanders, Klemmers, Olmen, Populieren, Abeelen en Eiken Notaris SYOEN TE LOO. Donderdag 16 December 1909 Openbare Venditiè van TE LOO, nabij de Stad, OPENBARE VEND.ITIE van 70 koopen Een gegronde oproep. Kerkebjh Nieuws. voor dienstig Wagenmakers. DE GRAVE, te Ghyverinchove Woensdag 8 December 1 909 Merkweerdige Koopdag 90 KOOPEN SCH00NE zware Populieren, Eiken, Hollan ders, Abeelen, Klemmers, enz. Notaris VANDE LANÖSÏÏE, De militaire wet. Op Woensdag 8 Dec. 1909, Openbare Verkooping van 400 KETMBRet Woensdag 8 December 1909, TE MERGKEM, TE PROVEN. Maandag 13 December 1909 I van vandaag terug^e keeren op die kwestie on de verschillige Pinten, waarover TE VLAMERTINGHE, (Statie) A VENDRE OU A LOUER a Godewaersveide, Wat de man voor zijne vrouw moet wezen, Sint Niklaas. voor oploopend beid en noodlottige Algemeen dépot: Apotheek, A. schap. Slaat geen woord over! olgens overeenkomst.. worden ingelijfd Het recht, annoncen of irtikels te weigwen is toorbehouden. de rtmmmu 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebbdft recht aan KöstrYooze inl&sscSïjig van twee Herberglivsion. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak.November=December. Zon op. Zon onder. iondag ffaandag Jinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Saterdag Advent.s. Munsuetus, Sostenes, Rufus. s. Radbodus, Philumenus, Sabijn. s. Andreas, Zosimus, Justinam. s. Eloy, Proculus, Nathalia. s. Bibiana, AureliaDa, Photiaan. s. Franciscus-Xaverius. s. Barbara. 7 ure 20 min. 22 23 25 26 27 29 3 ure 42 min. 41 40 39 39 38 38 Laatste Kwartier. Zaterdag 4 Dec. ten 4 ure 31 minuten 's avonds. Nieuwe Maan. Zondag 12 Dec. ten 7 ure 59 minuten 's avonds. Eerste Kwartier, Maandag 20 Dec. ten 2 ure 18 minuten 's morgens. Volle Maan. Zondag 26 Dec. ten 9 ure 30 minuten s avonds. STUDIE VAN DEN om 1 ure juist namiddag, ter hofsteden bewoond en gebruikt door de heeren René Vandenbussche en Jules Devloo, gehucht Het Stavelhoekje van bestaande in van alle lengten en dikten Vergadering terhofplaats van d'heer René Vandenbussche. Deze verkooping zal geschieden met tus- schenkomst van Meester DEVOS, Nota ris te Wervick. Gewone voorwaarden. KANTOOR VAN DEN om 12 ure stipt, ter hofstede van Ii«iiri Pilliind, TE LOO, langs den steenweg naar Reninglie, S3 koopen en om 1 ure namiddag, ter hofstede van Charles Lecot, Immers, de man moet de beschermer en de leidsman wezen zijner vrouw langs den zoo lastigen weg van het huwelijksleven hij moet haar bewaarder zijn en haar steun, op wien zij in volle gerustheid des herten zou mogen leunen. Hij behoort tot het ster ke geslacht dat voor zijn deel met de macht, ook den plicht tot werken kreeg en daarom moet hij door zijnen arbeid liet geluk zijner vrouw verzekeren en dit der kinderen, waar mede hunne echtverbintenis gezegend wordt. De man zal hem derhalve als man gedin gen en zich nooit door wuipsche handelwijze verlagen, door liederlijk slempen of ellendig drankmisbruik verbeesten. Luiaard mag hij niet wezen, want hij heeft eene te zware ver antwoordelijkheid op zijne schouders geno men, dat hij zou vermogen in ledigheid den tijd over te brengen, dien hij, omiwille zijner vrouw, moet vruchtbaar maken. De man moet zijne vrouw willen begrijpen en wanneer zij verstandig spreekt, haar recht laten wedervaren en haar verlangen involgen als het redelijk is; haren raad vol gen, als hij met wijsheid wordt gegeven. De man moet zijne jonge vrouw waardee-j ren, achten en beminnen, voorde verhevene taak welke zij in het leven te volbrengen, heeft en vol gevoelen met de harde, ja vree-; selijke oogenblikken welke zij te doorstaan heeft, zal hij haar met teedere zorgen liefde rijk en opbeurend omringen. Om der wille zijner vrouw, mag de man zich nimmer misloopen, want hij moet haar iedigen en zijn eigen zei ven derhalve ook eerbiedigen. Het huwelijk verplicht Wie het aangaat moet weten dat hij zich' verbindt altoos te zullen handelen als een rechtschapen en deftig man, alles beproe vende en aanwendende om zijne vrouw ge lukkig te maken en den stond te doen zege nen, waarop zij met hem vereenigd werd. h. d. z. Nu dat de persoonlijke dienstplicht ge remd en liet remplacement afgeschaft is, aoesteh alle katholieken in woord en'schrift, "eenen strijd aangaan tegen het zedenbederf ,iat meestendeels niet in, maar rond de ka ternen, in sommige huizen gevoaden en uitgeoefend wordt. Het bestaan van die huizen, welke in eer- ijk gezelschap biet mogen genoemd worden, :s wel het grootste verwijt onzer katholieke auisgezinnen tegen den soldatendienst in ouimige groote steden. Goddank, in het meestedeel der garnizoen steden bestaan er katholieke soldatenbrie ven, waar onze vlaamsohe jongetis deftig vfcrmaak, een goedkoop glas, bier en gemak kelijk een handvolleke tabak vinden, bene vens alle vooi'deelenom hunnebriefwisseling 'te doen. En het is de plicht onzer christene vaders en moeders wel erop aan te dringen Mat hunne zonen bij voorkeur in die kringen eenige avonduurtjes zouden overbrengen. Het ware bovendien 4e wenschen dat onze vlaamsche soldaten een goed gebruik maak ten van de leergangen in lezen, schrijven, rekenen, in de, fransche taal, enz. die in bijna alle kazernen gegeven worden. Verders moet er van rechtswege gezorgd worden om de gevaarlijke huizen rond de kazernen teenemaal te doen verdwijnen. Niemand kan betwisten dat die huizen hij onze goede zorgvolle moeders meer onrust verwekken dan 't is gelijk welke andere gevaren. Immers, twintig jaren lang hebbeh zij gi zorgd en geslaafd, onderwezen en gewaakt om van hunne kinders deftige burgers te makenen op de gevaarlijkste jongelings jaren eischt de militaire dienst die jongens Zijt gij 's tnorgens even moede als bij liet slapen gaan Zoo ja Wel vrienden 1 gij lijdt aan zenuw - en spierenkrachteloosheid, het is höogen tijd daar middel aan te schallen Welk is liet middel tegen de krachteloos heid, geestestraagheid, algemeene verlam ming? THEOBROMA!THEOBROMA! roepen u honderden ontvangen getuigschrif ten en brieven van dankbetuigingen. Te verkrijgen bij M. Monteync, apothe ker te Poperinghe en bij M. iAbotle, apot heker te Yper, aan 3 fr. de flesch. Ove ral verzonder tegen postbon van 3,15 fr. I<>ankHjk.Ze trekken hunne ooren i%iDe maatschappijen van offïcieele school meesters gingen, gansch Frankrijk door, de bisschoppen verslaan en met haar en huid opeten omdat de Kerkvoogden, in uitoefe ning van hun herderlijk ambt, de ouders voor raad gegeven hadden toch aan hunne kin ders geen schoolboeken te laten gebruiken, waarin God en zijn gebod aangerand wor den. Ze gingen een proces tegen de bisschoppen inspannen voor laster, 't Is nog niet begon nen en reeds verzaken de officieele school meesters er aan. 't Is dat zij den Hater inge zien hebben die ze begingen. De uitgevers van de aangeklaagde boeken ingen ook de bisschoppen rechterlijk ver volgen, zoogezeidomdat de kerkvoogden hun schade aangedaan hadden door te zeggen dat in hunne werken dingen stonden die christene ouders aan hunne kinders niet Al'rika. —Een nieuwe vuurberg in de Cdnarische eilanden. Uit l'eneriHe wordt gemeld dat Vulkaanuitbarstingen hebben plaats gegrepen. Aardtrillingen gingen de vuurspuwingen vooraf en brandende lava kwam in ströónren uit 5 kraters jgélooptn. Te Garachico is de lava, in vier en twintig uren, een kilometer vooruit gekoinefi.' Ken andere stroom die maandagnacht 300 meters vooruit geraakt is, zakt traag naar het dal van Santiago af. De dorpen dezer vallei ver- keeren in gevaar. Men heeft te Teneriff e nachtverblijven voor de vluchtelingen der bedreigde dorpen in gereedheid gebracfi t. De lavastroom, in de richting van Santiago is dinsdag 500 meters vooruit gegaan deze stroom is 250 meters breed en 10 metersdik; men voorziet dat hij de stad Santiago vroe ger bereiken zal dan eerst gedacht werd. Aan liet indijken der lava kan niet gedacht worden en men voorziet belangrijke schade. Men heeft te Garachico'nieuwe en gewel dige onderaardsche ontploffingen gentbra, wat vreezen doet dat de uitbersting van. den vulkaan in hevigheid zal toenemen. Te Guia werden dinsdag avond aardtrillingen waar genomen Talrijke huisgezinnen verkeeren in ellen de en zijn zonder dak, tengevolge van de vernieling hunnei; woningen door de lava ZenuwaoSiten zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken. 16 November 1884 16 November 1909. Dijnsdag, 16 November, herdacht de katholieke "wereld den dag waarop de H. Vader, over vijf-en-twintig jaar, de Bjs- zonder ondervinding op en werpt ze in de mogen laten leeren. Die uitgevers ook zijn Ischopswijdingoiitving. Overeenkomstig mat kazernen, dikwijls bij oudere pleiziermannen j reeds tot andere gevoelens gekomen en ze I de begeerte 'van den verheven jubilaris is die het voor eene eer aanzien de argloozeIlaten nu de wete dat ze geen proces zullen deze dag, zoowel in de Eeuwige Stad als bijzonder Met gewone voorwaarden. STUDIE VAN DEN NOTARIS O. L. V. Onbevlekt, om 1 ure stipt namiddagter hofstede van den heer Henri Top-Neuville, en op andere goederen te Leysele Molehen van meestendeels vermaarde harde Olmen der streek, en verders Gewone voorwaarden. Ambt van den Notaris VERMAST te Wulveringhem. STUDIE VAN DEN TE VLAMERTINGHE. Ons artikel van Zondag laatst is veel be- I sproken geweest door onze talrijke lezers. Ook hebben wij menige brieven ontvangen om uitleg te vragen over aanhalingen W.J weldenkende heden van alle gezindhe buitenkinderen me^e te slepen naar het ge vaar en het verderfen na eenige maan den wat dan de moeders krijgen zonen I terug die wat te veel van zekere wereld we- j ten. om 2 1)2 ure stipt, KANTOOR VAN DEN Notaris DELAHAYE, TE MERGKEM. (0. L. V. dag,) om 12 ure middag, in de Melane bosschcn, ten verzoeke van M'ne Maes te Merckem, van 4000 Stop- en Hagepersen, 1000 Hommeipersen, 20 koopen Sparren dienstig voor diltpersen staken, enz. 25 koopen Sparren dienstig voor tabakhan gers. 15 koopen Larixen dienstig voor tabakhangers 20 koopen Larixen dienstig voor bouwke pers, middenkepers, tabakliggers, enz koopen Sparren dienstig voor bouwke pers, middenkepers, tabakliggers, hom' rnelstaken, enz. 2000 Sparren- en Larixen busschen. Gewone voorwaarden. 50 KANTOOR VAN DEN om 2 ure juist namiddag, ten huize van M. Camille Denut, te rousbrugge der volgende roerende voorwerpen lö vensterkassijuen in goeden staat, me nigvuldige planken, stijlen, gespannen, flie ringen, houten- en glazen deuren, dakpan nen, vensterramen, vele brandhout;—kloeke kar,schoone matras, goeden winkeltoog eene hoeveelheid potten en pannen, gleis- en glaswerk, en talrijke andere voorwerpen. Met gereed geld en 10 voor kosten. Betaling ten verkoophuize, of na de venditie, ter herberg A l'Aigle d'or, brug 00r Henri Bnjonle Rous briefwisselaars zullen ons bun niet geantwoord te zinne wareD in de gazet Ions artikel. Onze 1 verontschuldigen hebben, daar wij nu voorzeker het jaar 1910 en bij de herborg De Koevoet. - Langen tijd van betaling mils borg Hameau Callecanes, le long de la frontière. Un ÉTABLISSEMErVT pouvant servir de avec MAIS0N a usage de Cabarêt, et Jardrn. S'adresser au Notaire BUTAYE, a Ypres. Wanneer het jonge meisje eenen ouder dom bereikt heeft, die haar toelaat in het huwelijk te treden, laat het met welgevallen haren blik rusten op den jongeling barer keuze en legt met liefde en vertrouwen hare hand in de zijne, bereid om nevens hem, ge trouw en zorgvuldig plicht betrachtend, den levensweg te bewandelen en in zijn lot te deelen. Het is voorwaar eene hoogst gewichtige keuze, daar zij beslissend voor de toekomst is en diensvolgens mag geene jonge maagd of vrouw onbezonnen handelen, door den huwelijken staat zonder overleg of nadenken aan te gaan. Zij moet zich afvragen wat een man wel wezen moet voor zijne vrouwom haar gelukkig te maken en dan moeten die trouw lustigen goed uit hunne oogen zien en oor- deelen of de uitverkorene van hun hert wel de noodige eigenschappen bezit, om later te wezen wat hij zijn moet voor zijne echtge- noote. Eerst en vooral moet die man het goede gevoelen, vroom en deftig in de ziel hebben bewaard, dat de grootste waarborg is voor het later huwelijksleven. Hij moet goed en braaf wezen, zonder daarom een dwaze sul of lauwhertige bloodaard te zijn. Wilskracht moet hij oefenen en sterkmoedigheid bezit ten, om de wisselvalligheden van het harde levenslot met voordeel te kunnen bekampen. Neerstig en werkzaam moet die man instaan voor het levensonderhoud van haar, welke hij tot gezellin uitverkoren heeft en daarom moet hij zich in alles wat er behoort ervaren maken en bekwaam, ten einde zoo veel het mogelijk is te winnen voor het be staan van zijn gezin. Die man moet verdraagzaam zijn zonder schuldige toegevendheid of lalfe karakter loosheid. HaHij moet karakter hebben, om waar het past zijn gezag te doen gelden of zijnen wil te doen doorgaan, is het voor het goede en dus rechtveerdig. Maar ook moet hij voorzichtig en bezadigd I en alle Ziekten zij uit leg vragen, op te lossen. le Vraag. Is de loting afgeschaft en zal men van af niet meer moeten loten Antwoord. De loting is afgeschaft en vanaf 1910 zal er niet meer gelot worden. Dat is gestemd geweest, even als geheel de wet, op Donderdag laatst. Doch we moeten goed bemerken, dat eene tweede lezing der wet moet gedaan worden op Woensdag 1 pecember, en dat men eene wet kan ver anderen of verwerpen in tweede lezing Nochtans gebeurt zulks om zeggens nooit Na 't aanvoerden in tweede lezing moet die wet besproken worden in 't Senaat, en zeer waarschijnlijk dat het Senaat die wet zal stemmen gelijk zij aanveerd is geweest in de Kamer der Volksvertegenwoordigers. De Koning moet dan die wet teekenen zij ver schijnt in het Staatsblad en eenige dagen daarna is zij in voege gebrachtDat alles zal reeds geschied zijn voor 't einde van dit jaar. 2e Vraag. Is het waar dat in al de huisgezinnen waar reeds een zoon gelot heeft en er in of er uit was, niemand meer moet optrekken? Antwoord. Hetgene wij zegden in ons artikel van Zondag laatst is Donderdag ook gestemd geweest. Vele gazetten hebben den artikel I niet goed verstaan en meenden dat gingen ontslagen zijn van dienst alleenlijk de jongelingen wier broeder soldaat is ge weest. Dat is mis, want de wet zegt nu klaar en duidelijk dat Al de jongelingen, die eenen broeder hebben of gehad hebben die reeds gelot heeft, zijn van allen dienst ontslagenDit} broeder mag dood zijn of nog leven, hij mag gediend liebbeif, hij mag een plaatsvervanger gehad hebben, hij ma een goed nummer getrokken hebben, 't is al gelijk, al de andere broeders zijn vrij. Hier door zullen 40 duizend familiën geene zonen meer moeten leveren. Nochtans, indien die broeder uit het leger geloopen of deserteur is, kan zijn dienst niet tellen voor zijne andere broeders en dus maakt hij ook zijne broeders niet vrij... Ook, indien die broeder, een slecht num ruer getrokken hebbende, afgekeurd is ge weest wegens flauwte of 't een of 't ander letsel, kan hij niet tellen voor zijne andere broeders. 3e Vraag. Hoe lang zal de soldaat moeien dienen Antwoord. Voor 't voetvolk is de duur van den dienst gesteld op 15 maanden. Voor 't peerdevolk zal de dienst twee jaar duren Nochtans die regel zal maar in voege ko men twee jaar na het afkondigen van deze wet. Dus de nieuwe soldaten van 1910 en 1911 zullen uit dit voordeel nog geen profijt kunnen trekken. .Ziedaar nu de bijzonderste punten van de nieuwe militaire wet. Eenieder die onze artikelen van Zondag laatst en van vandaag leest zal meft kennis van zaken over die wet kunnen meèklappen. Indien er nog moesten veranderingen ko men zullen wij onze lezers op de hoogte houden. Later ook zullen wij eens de voordeelen en de nadeelen van die wet bespreken. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting door overlast veroorzaakt kunnen én mobten aan het edel werk dat wij beoogen, medehelpen. De katholieke Volksvertegenwoordigers, zullen het hun ten plicht rekenen, zelfs zoo het noodig ware door eene nieuwe wet, het zedenbederf te keere te gaan. I)e bestrijding, de uitroeiing eener plaag aan een katholiek bestuur vragen, is dat te veel C. Cappeli.e. inspannen Hert toegenaaid. De heelmeester Cerno van het gasthuis van Rouaan in Frankrijk, heeft eene heelkundige bewer king gedaan die voorzeker als de stout moedigste van al deze tot heden gewaagd, mag worden aanzien. Een jongeling had zich een kogel in de borst geschoten en de bal drong door de rechter hertekamer. De heelmeester legde het hert bloot en naaide de hertwonde langs voren en langs achter toe. De operatie duurde zoowat drie kwartiers en thans vaart de jongeling aller best. Dit nieuws komt nu niet uit Amerika. Zonderlinge proefneming. In de Akademie van Wetenschappen te Parijs heeft zekere doktor Marage eene zonder linge proefneming gedaan bij middel van Binnen eenige dagen zal die hoogvereerde, heilige over schouwen cn daken rijden geze- ecrl elektneken stroom en van een lucht- n. i i I qt.rnnm h Apft mi pp?i Hnnnpn hnnri nnpn daarbuiten, voorbijgegaan zpnder buitenge woon fedstvertoon: Dit kan intusschen de kinderen der Kerk niet weêrhouden zich te over het voorrecht, door de viering van dezen zilveren jubilé aan den Vader der christenheid geschonken, en voor Pius X eene bijzondere bede ten hemel te sturen Op den 18 November 1883, ontving de kanonik Joseph Sarto de bisschoppelijke wijding uit de handen van kardinaal Parocchi. Hij was bisschop van Mantua. Ter gelegenheid van zijn pauzelijk jubel feest, heeft de Paus tairijke telegrammen van gelukwenschen ontvangenvan vorsten, van ministers en staatslieden, van bisschop pen en prelaten, van voorname personen en vereenigingen. Heden zondag is er plechtige Te Deuin in al de kerken van ons land. ten op zijn heraelezelken, overladen met kinderzaligheid en jongens- en meisjesver rukking. Wat al hoop bevatten die korvenwat al verlangen drukt de brave vriend der jeugd in zijne vaderlijke armen Sint Niklaasdag is voor de kleinen de heerlijkste dag van het gelieele jaar, al staat hij daar ergens geplaatst om zeggens in volle winter. Maar wat kan het den jongen met zijnen trommel schelen dat de zon onzichtbaar blijft? En zal het meisje hare pop daarom min der hartelijk zoenen, omdat koude en nood met den gemijterden Heilige man op de aar de daalden en de hoeven van zijn ezeltje in de sneeuw van de vorstpannen geprent staan? Maar wat is al die vreugd van de jonge bevoorrechten bij het grievend leed van hen die niets gekregen hebben, en, misschien met nijd en afgunst in hun gebroken kinder hert, en met tranen in hun oogen, op het heil blikken dat anderen smaken? t Is zoo pijnlijk bloolgedeeld te zijn, en op die wijze brutaal en harteloos herinnerd te worden aan de wreede ongelijkheid des levens. OMochte toch die stond van die bevin ding zoolang mogelijk verschoven worden voor een groot getal kinderen. Mochte de naastenliefde St. Niklaas naam ontleenen om alzoo nijd te vervangen door liefde en dank in het ontwakend gemoed Geeft gij die kinderen hebt, aan de kin deren die niets krijgen zouden zonder uwe tusschenkomstGeeft, opdat uwe kinderen later goed wezen voor de veriatenen, opdat men later goed voor hen weze als zij zelf verlaten moesten zijn! Geeft met liefde aan de onterfden minst eenen dag vreugdewie weet of die enkele zonnige stond gansch hun levenspad niet moet verwarmen en verlichten. Wie kan zeggen koevele dagen zij niet kennen zuilen dat alle hoop hun ontzegd is, weten te handelen, alle overhaastingIdan de VERSTERKENDE schuwende, zich wel zorgvuldig zwichtende Prijs 3,00 fr. de doos van Goote Markt, 18. PILLEN 100. M0NTEYNE POPERINGHE. stroom, heeft hij een dooden hond doen blaffen alsof hij levend ware. II nisvi-ouucn Voor 't onderhoud van uwe stoven, gebruikt alleenlijk de PATE GAUL0ISE merk De Haan, de oudste en de beste. Te verkrijgen bij R. Moncarey, In 't Paradijs, Poperinghe. Aim-rika.De mijnramp te Cherry. 'SO Mannen gered. Hoewel men de hoop verloren had nog iemand levend aan te treffen in de brandende koolputten van Cherry, werd toch alle. dagen in de mijn neergedaald om den toestand te verkennen en terzelfder tijd lijken op te halen. Zaterdag kwam de reddersploeg aan een muur van puin. Hij werd verwijderd en eerst zag men niets dan uitgestrekte licha men, al lijken, dacht men. toen plots eene hand verroerde. Weldra had men bes dat vele dier menschen nog ademden. Ze werden terstond bovengehaald en verzorgd Hoe gevaarlijk ook de reddingswerken waren, boden zich terstond genoeg vrijwil ligers aan om terug in de mijn te dalen. Aandoenlijke tooneelen grepen aan den put plaats. De redders werden omhelsd. Een redder bracht nog zijn broeder boven. Zaterdag avond waren 30 mannen gered. De ontsnapten, die in eenen toestand van volkomen uitputting aan de oppervlakte wer- STADSNIEUWS. De Abonnenten die begeeren hun abonnement ten huize te betalen, zou den dit moeten voor i5" December ko men voldoen. Na deze date zullen wij, zooals gewoonte, de vrijheid nemen hun de kwittancië per post te doen aanbieden. Onze Abonnenten van 't Buitenland, worden vriendelijk verzocht ons hetf"be- drag van 4 fr. 60 per internationale post bon op te zenden. Laffe diefstal. Ten nadeele van Constant Allewaert, werkman op den Vo- gelhoek, werden verleden week 7 tot 800 hommelzogers gestolen, eene weerde heb bend \an 70 tot 80 fr. De dief, die zijne pijp ter plaatse achtergelaten heeft, raag ze bij Allewaert gaan halen, indien hij ze noodig heeft. Been gebroken. Edouard Techel van Poperinghe, die te Bully-Grenay in de mijnen aan 't werk was, struikelde zaterdag avond over een steen en viel zoo ongelukkig hij den rechtervoet brak. De man werd den Zondag naar Poperinghe overgebracht en naar liet gasthuis gevoerd. Verloren. Zondag morgen, rond den gehaald, doen een hartroerend verhaal 19 4)4 ur6i js van aan (jp statie tot aan St, Jans van hun wedervaren. Zij vertellen, hoe zij kerk, of van aan St Jans kerk tot aan de tijdens dieaeht dagen smartehjken angst le-1 markt, eene gouden broche verloren ge en de ijselijkheid hun van uit de toekomst! ken tegengrijnst. Geeft de kleinen laat ze tot uw hert ko men zij die tot Jesus zelf mochten gaan. Dan schenkt Hij u zeker de gunst hun te mogen gelijken. den van honger en hoe de wanhoop hun in het hert beet. Zij waren eerst met een hon derdtal, en vergaderden al de eetwaar die zij vinden konden. Toen deze voorraad uitge put was, verslonden zij rauw het vleesch van eenen muilezel, die door verstikking doodgevallen was. Het bereiken van die 011 gelukkigen heeft een weinig blijdschap en hoop teruggebracht in de verslagene, diep teneergedrukte stad, waar het getal wee zen op zoo eene schrikkelijke wijze is toegenomen. Maandag herbegon de brand zoodat men alle reddingswerken moest sta- Leest en bedenkt dit alles. Maakt het ruchtbaar, a. u. b. MANNEN Zijt gij krachteloos en zonder moed Zijt gij licht vermoeid als gij de trappen opkiimt? Zijt gij bevangen aan uwen adem? Is uw geheugen verzwakt? Yindt gij moeilijk de woorden als gij in ge sprek zijt? Is allen arbeid u lastig geworden? Hebt gij geene neiging meer om iets te ondernemen Zijt gij moedeloos en ter neer geslagen Is uwen eetlust verminderd? Zijn uwe nachten slapeloos ofwel is uw slaap met droomen en woelingen doorspekt In 't geheel zijn er 300 dooden. Erg automobielongeluk. Een auto mobiel met twee jonggehuwden en de bruid jonkers en juffers, is dinsdag te Crawford van eene brug, dertig voet hoog, in eene rivier gevallen. De bruidegom en twee ande- Charles Bocksoen, iliii llC/ihnhnIHn re personen werden gedood de bruid en hare zuster zijn doodelijk gekwetst. Japan. Mijnramp. In eene kool mijn, in de provincie Iukuoka, heeft er eene ontploffing plaats gehad. Vijftien personen zijn gedood en 228 bedolven. II asla n«IBekeeringVolgens eene officieele statistiek zijn, sedert de uitroeping der godsdienstvrijheid in Rusland op 30 Oc tober 1905, in de westelijke provincies van het rijk 320.000 schismatieken tot den ka tholieken godsdienst teruggekeerd. De grootste keus van meubels en stoe len in alle slag en prijzen, is voorzeker te verkrijgen in den Bazar bij Sansen-Decorte, 15 en 20, Gasthuisstraat, Poperinghe. Bijzonderheid van alle meubels in eiken hout, notelaren, acajou, enz Schoone gedraaien Tafelpooten aan 1,50 - 1,75 en 2,00 fr. de garniture. weest met diamanten steentje erin. Vriende lijk verzoek ze tegen goede belooning naar het politiebureel te dragen. Politie-uur. Zondag avond werd de herhergier Henri D wonend langs de Elverdinghe-kalsiede en 7 personen die zich in zijne herberg bevonden in overtreding ge nomen om na middernacht in eene herberg te verblijven. SmokkelarijMaandag nacht heb- ben.de luitenant, de brigadier en de man schappen van den toldienst, bij de herberg De Bankelinde langs de Crombeke - kal- siede, eene kudde van 17 gesmokkelde ver- kens in beslag genomen. De smokkelaars konden ontsnappen. Aangehouden.Woensdag laatst had werkman bij M. Alp- house Schaballie, eene lading brijken ge voerd naar Boeschepe. In 't weer keeren, deed hij zijne peerdon wat draven toen hij bij den G. O. H. gekomen door de belgische douaniers verzocht werd stil te houden. De geleider voldeed aan dit verzoek en zegde niets te vei klaren te hebben. De douaniers onderzochten toch den camion en vonden er een pak met stoifie in voor twee panen manskostuimen. Op dit zien, hielden zij Bocksoen aan en verklaarden zij peerden wagen en goed aan te slagen. De geleider beweerde dat hij van de tegenwoordigheid van dat goed op zijn wagen niet wist en dat voorzeker een ontekende het pak erop ge worpen had om dat alzoo te trachten de frontieren over te zenden. Dit is mogelijk, en van zulke feiten heeft men nog méérmaals gehoord, doch, de doua niers geloofden den man niet en dezes meester heeft moeten eene ferme borg stor-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 1