Emulsion SCOTT 1 F. HOOFDZEER TANDPIJN MIGRAINE NEVRALGI Landbouwmachienen YPERSCHE COKES, Zieflffiehen en Burgerstand WANNEER EERSTEN TAP onovertrefbare emulsion; De Troonbeklimming van Koning Albert. De blijde Intrede. KERSTDAG. IÏIEUWS UIT BELGIE. Op Zondag 26" Dec. igog, HE RB ER GKERMISSEN Jaarlijksche Kermis, Combat met de Vloerbol, Wetensweerdigheden. Feesten en Vermakelijkheden. AandachtZ S P O R T. op Bijvoegsel. TH EOBROM A Agent voor België en Frankrijk Leon DENECKER - CAT RYCKE, ABEELE-BOESCHEPE, Frai ik rijk.) mijn dochtertje 8 Te bekomen bij Jerome LEGRAND, GROOT.-Huis van Ycrlrouwen-Klein. I\ I»I:\ KEIZËIt. Lakenstoflen. Nieuwigheden, Doktoor CRANINX BORSTPILLEN, S. VANDENBERGHE, Apotheker, POPERINGHE, Coiffuursalon Hubert ROUSERE, Gasthuisstraat, Xl POPERINGHE. Een enkel Amerikaans Algaopoedertje, geneest eenige minuten de hevigst aanvallen. Die wonderbare poeders zijn overal te verkrijgen Dépot voor Poperinghe bij Mr Monteyne, Hoofddepot M' Camille Libotte, Yper. «le doos. Proeidoos: I Ir.ss pi si'lu Jpfs .kte den gun sti.^ieh Jpyr juichte de volks heide fd^iHf»4r' i y"i' ij zouden later een ernstjeen, manhaftigen koning hebben en eerie lieve, teedere koningin. Maar al de liefde kan niel van denzelfden kant komen hadden de Belgen haar huis met pracht- menbelen uitgedost, hadden de vlaamsche vrouwen haar een kanten kleed gespelden werkt, zij z-ui ook iets schenken. Uit de hospitalen te Brussel zocht zij de ellendigste hinders op om ze, op haar eigen kosten, ge durende het badseizoen langs de zee te laten verplegen, Is het dan te verwonderen dat kort na de geboorte van haar eersten zoon, prins Leopold-Philip, de Brusselscbe moe der uit dankbaarheid haar het eerste speel goed voor haar kind kwamen aanbieden Nog twee andere kinderen werden geboren uit dit huwelijk: prins Karel-Tlieodoor en prinsesje Maria-José. Nu koeren wij terug tot prins Albrecht. Hij studeerde onder de leiding van erva ren meesters. Vooral ontwikkelde hij zich in de wiskunde en de mekaniek. Op soei.'flugebied moet hij niet onderdoen voer de beste volksleiders en dagelijks is .hij in onderhandeling met hoogleeraars die zich met de heropbeuring der volksklas onledig houden. Met belangstelling onderzoekt en doorgrondt hij de laatste uitvindingenen wil zelf de uitslagen ervan beproeven. Men zag hem bij de smeltovens staan, met het lederen pak van den mijnwerker in de enge mijn- groeven dalen, nevens den machinist diende hij .ils stoker op verschillende Belgische sneltreinen. Onze visschers zullen van nu af niet meer vergeten wat zij hem te danken hebben. De prins vond er genoegen in de ver vaard ijkste hoogten te beklimmen, ja meer maals m luchtvaarttuig op te stijgen. In zijn onlangs ondernomen reis naar het Zwarte land dor negers bewees hij onvermoeibaar te zijn in den gang, onverschrokken te paard, en dapper op jacht. Daar heeft hij den toestand van den armen neger ernstig gade geslagen, het werk van den katholieken missionaris in zijne vrome edelmoedigheid en zelfopoffering bewonderd. Vergenoegd Kwam hij van zijne laslige reis lenig dit land kan beschaafd zijn, de handel en ifjverheid naar al de eischen der rechtvaardigheid dienen bevorderd de Bel gische welvaart zal er niets bij vérliezen en Bei ci zal er mogen groot op gaan het eerste zaan der b schaving en verzedelijking uil geworp 11 te hebben in het hart van dit heidonsch en wilde negersvolk. Wat echter gezeid over het karakter van prins AlbrechtOpenhartig en rond borst,ig-, zaohtaai dig, zelfs ootmoedig was hij, gelijk waar-, de vriend zijner omgeving en spijts zijn schuchter ietwat onbeholpen op treden, is hij durver en koene Ondernemer. Zijne niinzaamhi i I straalt bijzonder uit, in de Letiökkingen met zijne wapemakkers der kazerne. Op 16 December 1800, althans 15 jaar oud. trad peins Albrecht in de Krijgers- scltool. —Daarin volgde hij zijne persoonlijke neiging tot. het soldatenleven en ook den wil zijner hooggeachte oudets.Toen Koning Leopold den jongen prins aan den koniinandant der school voorstelde sprak hij aldus Het verheugt mij, mijn tweeden neef u aan te brengen, zooals ik zijn broeder prins Boudewijn u heb aangebracht. Het verheugt mij omdat hel eene hulde is aan een gesticht, waar hij de noodige kundigheden zal opdoen om een ervaren, •i verstandig en flink oflieier te worden omdat het eene hulde is, aan tiet vrucht- baar beginsel dat alle Belgen moet be- zielen: de verdediging van het vaderland. In een vrij land als net onze hebben wij sterke, wijze, en knappe burgers noodig. De menschen hebben dagen van beproe ving, tót dewelke zij moeten voorbereid zijn. Evenals de menschen hebben de volkeren lijdensdagen te doorworstelen. Prins Albert van Belgie heeft voor de vereinigde Kamers, den grondwettelijken eed afgelegd en is als koning der Belgen in gehuldigd. Hij heeft,, door zijne eerste daad als koning, de rechten der Vlamingen willen erkennen en heeft den eed in onze beide landstalen uitgesproken. Het vlaamsche volk zal hem van harte dankbaar zijn. Ganseh het land juicht geestdriftig den jeugdigen vorsten zijne tieminnensweerdige gade, de derde koningen der Belgen, Elisa beth, toe. En bij het welgemeend feestge- roep Leve de koning Leve de konin gin stijgt ook uit aller harten de blijde wensch op Leven de koninklijke prinsen, le hoop van het vaderland De betooging van donderdag toonde dat Belgie nog niet rijp isvoör de om wentelaars ntegendeel, meer dan ooit scharen alle wa- ■e vaderlanders zich rond de driekleurvlag, onze nationale leus indachtig Eendracht maakt macht. God behoede en beware vorst en vader land Een noodlottige dag komt waarin hun be- staan wordt bedreigd, en een welge- ordend leger zal de waarborg zijn van zijne instellingen en openbare vrijheid. Graag zie ik de jeugd de rangen bij het eger aanvullen, en de prinsen dienen het voorbeeld te geven van het volbrengen hunner plichten. Ik twijfel er niet aan of prins Albrecht evenals zijn broeder, nut zal trekken uit uw onderwijs, uw tucht, en uw voor beeld. Dan richtte zich de koning tot de leerlin gen Ik stel mijnen neef aan zijne makkers voor ik hoop dat ze hem broederlijk zul- len ontvangen. Kolonel Tilly, Kommandant aan de Ki'ijg- school bedankte Hare Majesteit om de eer welke het gesticht werd aangedaan daar hot met de opvoeding der jonge prinsen be last werd, de leeraar en onderwijzers zouden dubbelen ijver en zelfoppofiering aan den dag leggen tot het vervullen hunner eervolle en kiesche taak. Daarna wenschte hij den jongen leerling hartelijk welkom Prins Albrecht muntte uit in zijne nieuwe studiën hij onderstond gemakkelijk al de ondervragingen, maakte deel uit van destu diereistochten, was gezellig met zijne mak kers, ontzag geene moeite, verheugde zich en feestte, werkte en slaafde als een gewoon soldaat. Dusdanig gedrag had hem weldra de genegenheid van meester en makker ver zekerd en ik heb me laten gezeggen dat hij meermaals de kwaperterij van een jongen deugniet vrijwillig op zich nam om'bij de overheid hem te verontschuldigen. Hij werd tot onderluitenant benoemd bij het voetvolk, aan het regiment der grena diers op 15 December 1892. 's Anderendaags zou do jonge officier zijnen eed afleggen van trouw aan den koning, gehoorzaamheid aan de grondwet en de wetten van het belg sche volk. In 189<1 werd hij luitenant, in 1896 vor derde hij lot den graad van Kapitein - kom mandant in 1899 werd hij major, en twee jaar is het geleden dat hij den graad verwierf van luitenant generaal. Toen hij uit was op offlcieele zending om Belgie bij een vorstenhuis, of bij moeilijke omstandigheden in een ander land te verte genwoordigen wist hij door zijnen eenvoud, door de hartelijkheid waarmede hij zijn gas ten ontving, door de goedheid van zijne in borst, de gunst te winnen van klein en groot, van den ongeletterden werkman en van don wijzen geleerde. nooit poogde prins Albrecht in hoog aanzien te komen en scheen te schuilen achter de eerbiedwek kende gestalte van zijnen oom, Koning Leo pold, en toch leerde hij zich bekwamen iti de groote taak welke hij eens als koning zou moeten vervullen. Het laatste bewijs ervan vinden wij in zijne reis naar Congo- land, waar de schranderheid van zijn naar allo zijden ontwikkelden geest, en de onver schrokkenheid van zijn edel gemoed hem wel te stade kwamen. En toen hij te Antwerpen aan land stapte antwoordde hij op den welkomgroet der stad in eene onberispelijke fijne beschaafde Vlaamsche taal. In'meer dan eene om standigheid Heeft de edele prins getoond dat hij onze taal en onze belangen niet ongene gen was. Daarom is hel dat wij de regeering van Koning Albrecht gunstig te gemoet zien. Verleden Donderdag heeft de nieuwe Ko ning, in het paleis der Natie en voor de vereenigde Kamers, den eed op de grondwet afgelegd, Hij voze ons allen welkom omdat hij de noodige begaafdheden bezit om ons tweeta Het - Te Deum Het plechtig Te Deum van dankzeg ging voor de troonbeklimming van koning Albrecht, werd vrijdag namiddag ten 2 u. gecelebreed in de kolegiale kerk van Ste Gudula. Koning Albrecht, De ofiicieele naam van den nieuwen ko ning is niet Albrecht I, maar eenvoudig ko ning Albrecht of Albert. Genade. Vrijdag moesten in het Staatsblad de be genadigingen verschijnen. Toen Leopold II den troon beklom bestond de voorwaardelijke vrijstelling nog niet. Dan werden allen die eene gevangenisstraf van min dat (i maanden, of die niet meer dan 3 maanden te doen hadden begenadigd Thans schijnt men al de gevangenisstraf fen van minder dan 3 maanden te zullen be genadigen voor de hoogere straffen schijnt men zoo toegevend mogelijk te zullen zijn. lig land op te leiden tot maatschappelijken vrede en welvaart. Moge God onzen jon gen vorst in zijn gewichtige Joopbaan zege nen. Dit is onze vurigste wensch Donderdag voormiddag eenige minuten voor 10 ure, heeft Prinses Elisabeth, onze huidige vorstin, in eene hofkoets van groot gala, vergezeld van hare eeredamen en begeleid door eene eerewacht gidsen, het kasteel van Laeken verlaten om zich naar het Paleis der Natie te begeven. Op klokslag 10 ure verliet Prins Albert te peerd, omringd van een opperstaf, samenge steld uit al de generaals te Brussel aanwe zig, en begeleid door het schadron Maria- Hendrika der burgerwacht, en door een schadron gidsen, op zijne beurt het konink lijk domein van Laeken, om zijne blijde in trede te doen. Hij begaf zich naar de Ka mer en deed er plechtiglijk zijne eedaflegging in tegenwoordigheid van de volksvertegen woordigers en senators, de gravin van Vlaanderen, de prinsessen Clementine, Ste phanie en Louisa, de kleine prinsen Leopold en Karei en 150 vreemde prinsen. De blijde intrede van Koning Albert en Koningin Elisabeth, donderdag ie Brussel, is een echte zegetocht geweest, eene betoo ging zoo grootsch, zoo welgemeend, zoo luisterrijk, dat men er zich door aangegre pen voelde en rnen onwillekeurig tot jui chen en jubelen genoopt werd. Uit al de steden en gemeenten van Bel gië waren duizenden personen om niet te zeggen honderd duizenden personen naar de hoofdstad gekomen. De menigte was bezield door eene opwelling van ongekunstelde en innige vaderlandsliefde. De honderd duizendmaal herhaalde kre ten «Leve België! Leve koning Albert; ve koningin Elisabethzullen in de har ten van ons jeugdig koningspaar weerklank gevonden hebben, en ook zij zullen er eene herrinnering van bewaren, welke noch de tijd noch de omstandigheden des levens zul len kunnen verdrijven. 't Is ruim negentien eeuwen geleden. In de weiden rond Bethleem grazen de rustige kudden onder het waakzame oog van eenvoudige, rechtschapene herders. Hoog in den blauwen hemel weidt de vrien delijke maan hare pinkende sterren. Opeens glimt eene helle glans door het nachtelijk duister, de herders staan verschrikt en ver stomd... en hoort... zilveren stemmen ver kondigden alomEere aan God in den hooge en, op de aarde, vrede den menschen van goeden wil. Eere aan God in den hooge Er geschiedde den naam Gods zoo weinig eer op die dagen. Alle volkeren buiten de Joden hadden hunnen schepper geloochend, en hem de erkenning, waar hij recht op had geweigerd. Doch zij vielen algauw ueêr voor liet werk hunner handen en knielden voor redelooze dieren want zij gevoelden dat zon der God niemand leven kan. De Egyptena- ren aanbaden een stier, een krokodijl, eene kat! Hunne offeraars stonden te sidderen vóór steenen beelden die zij in sombere tem pels verdoken. De Pheniciers slachten men schen om hun vergrarnden afgod Moloch te bedaren en te verzoenen. In Griekenland en Italië werden de laagste en dierlijkste drif ten vergoddelijkt bijzoover dat een heiden- sche schrijver zelf het bezoeken van de tem pels aan de dochters poogde te verbieden de godsdienst zelf lokte tot wulpschheid aan De wilde stammen van het Noorden vergaderden in do dichte wouden en, onder den heiligen eik, in zwierende kringen, dan sten zij bij de bloedende en lillende slacht offers die vielen ter eere vanWodan en Freya. Toen in lateren tijd de heilige Paulus de At hene predikte las hij op een tempel waarin niemand den voet zette aan den onbeken dm God Alles was God... buiten den Eénen die de ware is. Of er soms vrede heerschte in eene sa menleving wier leden het lage bovenaan- zetten om, wat edel is, le versmaden en te verguizen De wereld stond gesplitst in twee vijandelijke kampende verdrukkers en de verdrukten, de heerschers en de slaven. Slaaf bij de heidenen was meer dan de helft der bevulking. En wat was een slaaf? Een werktuig, een stuk gereedschap dat men vernielt en verbrijzelt zoogauw het niet langer meer nut is. De afgebeulde en afge sloofde slaven voerden de Romeinen op een eiland in hunnen stroom, den Tiber,samen; daar mochten die eilendigen van den honger bezwijken. Soms ook stootten zij die in diepe vuile vijvers waar een soort van groote pa lingen 'in krioelden: die rampzalige men schen moesten tot aas verstrekken zij die toch redelijke schepselen Gods waren van de dieren... want die dieren moesten lekker voorbereid, opgedischt worden als de beulen slempten, als de dwingelanden brasti Wilde de jeugd zich africhten en zich oefe nen in liet boogschieten dan koos zij tot doel het hart van de slaven en grinnikte en gichelde van genot bij de jammerkreten der getroffenen, is het dan een wonder dat die verstootelingen soms met duizendtallen te Ken hunne hardvochtige ontmenschte meesters opstonden en een waren oorlog tegen hen voerden? En wie zou het geloo ven! Aan de slaven die zij zoo misprezen, die zij lieten leven slechter nog dan de die ren, vertrouwden de heidenen de opvoeding hunner kinderen Leeft in eene Chris^e- ne familie een gebrekkelijk kind het wordt de lieveling van broeders en zusters, het troetelkind van vader, van moeder vooral. Bij de heidenen wierpen ze het ongelukkige schepseltje van eene steile rots in een diepen afgrond. Ja, zoover waren alle gevoelens van menschpnlievendheid uitgedoofd dat het bij vele barbaren als een gewone regel gold zijn grijzen vader of zijne stokoude moeder onmeèdoogend te.... vermoorden! Oh! we weten het welde heidenen hebben wonde ren verrichtwe staan in bewondering voor de overblijfsels van hunne fijne beschaving, van hun kunstvaardigheid, van hun weten schap.., maar foeiduizendmaal foei! voor eene wereld door zulke afzichtelijke gruwe len geschandvlekt en gebrandmerkt, foei! voor eene wereld die noch kinder - noch ou derliefde kende, waar zelfzucht en dierlijk heid wet en levensregel waren. Hier en daar, 't is waar, kwam verzet van wege uitstekende geleerden en wijzen, door de menschelijke rede tot spreken gedwongen. Doch meestal klonk hunne stem in de woes tijn 'spottenden schokschouderend sloeg men hunne voorstellen in den wind en de rollende stroom der ondeugd, een oogenblik in zijne vaart gestuit jaagde al onstuimiger voort. Scherpziende staatsmannen kondigen hee- le bundels wetten af tegen het zedenbederf, de praalzucht, de ontvolking doali alle pogin gen bleven zonder uitwerkselzij zelf' trou wens gaven het slecht voorbeeld en schreven als Cato, hunne wetten tegen de weelde op gouden tafels. De heidensche wereld spoedt wentelend naar haar eigenen ondergangwie heft het zuchtend aardrijk uit den modderpoel waar het in verstikt: de wijsheid en de macht, de wijsgeeren en keizers, Athene en Rome ver mogen niets.... van waar zal dan de hulp opdagen? O Kerstnacht schooner dan de dagen (vondel.) De redder, de Konirg der wereld is gebo ren. Een houten krib met wat stroo ver strekt hem tot troon het purper der vor sten eenige doekenomhult den sterke een pasgeboren kind in zijn paleis houden zijne getrouwen de wacht— twee dieren in hun stal. De aarde in de rust gedompeld, schokt uit haren slaap niet op, maar de he melen gaan open en een engel des Allerhoog- sten meldt aan de herdersIk boodschap u groote vreugde... dat u heden een Zalig maker is geboren. Eerst na dertig jaar vangt de vreeselijke strijd aan die de wereld moet herschapen en geheel het menschdom brengen daar waar >p Kerstnacht de herders knielen. Over wie en over wat beschikt die vermetele wereld- veroveraarover welke legers Over 12 eenvoudige lieden die tot dien tijd toe ge leefd hadden als hun meester van het werk hunner handen. Hun wapen is hunne on macht hun recht, het recht des Heeren en de Heer alleen staat aan hun zijde. Zij komen te Rome aan met hunne vreemde taal. hun vreemde gedachten, hun uitzinnige leering, zij de verfoeide en hatelijke Joden. Zij moe ien zich schuilhouden, zoo niet worden ze gefolterd, gemarteld en gedood; ze graven om er hun goddelijke diensten te vieren een nieuwe stad onder de oudeeere aan God! en houden er 'hunne liefdemaaltijden vrede den menschen— - ziet hoe zij elkan der minnen roepen de heidenen onthutst. Een voor een kantelen de wankelende afgo den van hunne vermolmde voetstukken ne der.. de sla venbanden breken: vrijheid, gelijkheid, broederlijkheid. Nieuwe legioe nen verlaten vol heldenmoed het aloude Ro me; in hun land blinkt het kruis dat alles zal overweldigen. Eén bestaat er sinds alle eeuwigheid, zoo luidt hunne leer, hem zijn do landen, de bosschen, de bergen, de dalen; hem zijn de volkeren... hij schiep den mensch, hij kwam hem verlossen, hij wacht hem in het eeuwig geluk.... eere zij God. De man behoore der vrouw en zij hem zij weze hem onderdanighij beminne en eere haar.vrede het huisgezin. Den arme moet gij uw broeder heeten, niet uw slaaf, de liefdadigheid bedekke uwe menschelijke krankheden en de almoes verstrekke tot losgeld uwer zonden.., vrede den arme. Eer het gezag en erken het, want alle gezag komt van hem die ons zond. Bezoedel niet in uwe ziel het beeld van uwen schepper en gij zult vrede vinden want bij zijne geboorte zong de hemel Vrede den menschen van goeden wil. Ten gronde toe breken ruste- looze handen alles af om alles op Christel ij ken grondslag weder op te trekken en om na enkele eeuwen te voltooien het heerlijk praalgebouw der Christelijke beschaving tot <*lorie van God tot heil van de Christe nen zelf. Wel is waar bleef de arbeid eene algemeene wet maar Christus had het werk gezegend en veredeldwel is waar deed het lijden het hart van den mensch nog bloeden, maar wat is smart en ellende als na 't kort stondig lijden en even door het verduldig dragen daarvan—het eeuwig verblijden ons tegenlacht. Bij de oude tijden vergeleken wat is het lijden wanneer de Christelijke liefdadigheid alle kruisen oplicht en die om windt met de geurendste rozen; als alle nood verholpen, alle leed gesust, alle tranen wor den afgedroogd door de zelfsoppofering eener moeder, door de toewijding eener klooster zuster, door de honderdvoudige instellingen die den arme, den verlatene, den verstoote- ne opzoeken, bijstaan en verplegen, door de burgerlijke wetten zelf die den geest van hel Christendom toch heeft doordrongen. Dé Christelijke familie is een eigendom gewor den waar de goddelijke deugd van liefde al les bestraalt, waar de ouders troost en dank baarheid vinden en de kinders zorg en ge luk. Meesters en dienaars hebban rechten en plichten. Daarom dus, om al het kwade dat hef goddelijk kindeken uitrooide, om al het goe de dat het ons bracht... eere aan Hem op vandaag, eere van wegens gansch de we reld. Echter, hoe is het mogelijk Sommigen zullen hem die eer weigeren en liever neder knielen voor het gouden kalf of hun beest achtige driften dienen. Wie kan zoo doof zijn en zoo verblindWeten zij dan niet dat do vrede niet langer woont waar men God buiten drijft? Hooren zij de stem niet der achteloozé opruiers Gij hongermartelaren Hebt recht op heerschappij schaepman. Zien zij de gevolgen niet van deze begoo chelende, bedwelmende drogspreuken Ne men zij dan niet waar dat daar de ontevre denheid wast als een zeevloed dat De kleinen en de grooten Geprest staan tot broederstrijd (id.) Naar Jezus dus om alle verdere onheil te bezweren. Ziet, het kind steekt zoo liefdevol zijn armkes naar ons uitwij zullen het we derminnen het lacht ons toe't huis geko men zullen wij onze vijanden een vriendelij ker gelaat vertoonenhet wil ons allen 0| zijn hart drukkenwij zullen niemand uit onze liefde sluiten, maar den mindere be hulpzaam zijn en den meerdere eerenwij zullen voor 'onze verdwaalde broeders bid den want het kindje mint ze toch! Schei dend, zullen wij zingen Eere zij God en tot ons zal het goddelijk kindekon spreken Vrede zij U. I), Gr. STADSNIEUWS. Gevonden. Vrijdag op de markt werd een handdoek met roode strepen ach tergelaten. - Deze week werd in stad eene gele lederen brilkoker met bril erin ge vonden. Beide voorwerpen berusten ten politiebureele. Dronkaards en laioijdm&kers Zondag avond werden verscheidene proces sen opgemaakt, namentlijk, tegen René D... en Julien Th... die rond 10 1)2 ure de gasthuisstraat doortrokken al tieren en schreeuwen tegen Jules S... die zich in de Yperstraat bevond, smoordronken en tegen Maurice D... die rond 12 1)2 ure in staat van volkomen dronkenschap ontmoet werd in de Prieslerstraat. Ter herinnering. --Zooals wij vroe ger meldden is het met 3 Januari aanstaan de te beginnen dat twee nieuwe treinen zullen in voege gebracht worden, om de reis Poperinghe-Brussel te vergemakke lijken. Vertrek uit Poperinghe 5.31 Aankomst in Kortrijk 6.34 Vertrek uit 6.41 Aankomst in Brussel8.10. Voorden terugkeer Vertrek uit Brussel18.28 Aankomst in Kortrijk 20.7 Vertrek uit 20.10 Aankomst in Poperinghe 21.22. Al de jongelingen geboren in 1890, die zich nog ten stadhuize moeten doen inschrijven om aan hunne militaire plichten te voldoen, worden verzocht dit niet langer meer uit te stellen. Ten einde hun alle ge mak te verschaffen, zullen de bureelen ten stadhuize alhier, te dien einde, op zondag 26n dezer, zijnde 2e Kérstdag, open zijn van 9 tot 11 uren 's morgens. Kwajongens streek. Maandag avond rond 5 ure zat het gezin van den Frederic Boutterie, wonende langs de I'operinghe-kalsiede, nabij d herberg Het Hoekje jachtwach ter in dienst van M. Feys, rustig in huis, toen opeens een schot afging als een revol verschot en een ruit van den gevel langs de straat, aan stukken sprong. De zoon sprong spoedig buiten en zag niets dan een markt kramers rijtuig dat Poperinghewaarts reed hij nam zijn velo en volgde het gespan. Gekomen hij Poperinghe-statie, zag de zoon Boutterie een jongen var. het rijtuig sprin gen en in allerhaast de vlucht nemen. Het rijtuig reed voort, staatswaarts. Boutterie stak voren, ging naar het politiebureel en vertelde in korte woorden het gebeurde. De agent die van de wacht was, deed het rijtuig stilhouden en zag dat. het de zoon van een marktkramer uit de Watoustraat was die het peerd geleidde. Ondervraagd zegde de jongen van niets te weten, maar weldra bekende hij dat zijn ouderen broeder, die van het rijtuig ge sprongen was, een yuurwerkpoeffer aanste ken en bij Boutterie door een venster geworpen had. Het onderzoek bewees ook dat er met geen revolver was geschoten ge weest, zoodat alle gedacht van misdadige aanslag moet verwijderd worden. Alles is echter in der minne geregeld geweest. Suilicrij Van Tieghem-Dupont, Rousse- laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Watoia. Erg verbrand. Maandag morgen was de vrouw van Richard Duverlie inkelier, bezig met boter snelten om lukken te bakken, toen de bel der win keldeur klonk. De vrouw ging zien en liet onbedacht de boterpan op het vuur staan. Toen de vrouw in de winkel wat geklapt had, 't was een reiziger die zijne waren kwam aanbieden, schoot het haar ineens te binnen dat de boter op 't vuur stond. Zij liep en vond deze in brand. Haastig nam zij de pan af en ongelukkiglijk deelde de vlam zich mede aan hare kleederen en haar. Op 't hulpgeroep van den reiziger kwamen spoedig gebaren ter hulp en wel dra kon men de vlammen uitdooven. Vrouw Duverlie was echter verbrand aan het gelaat maar toch niet zeer erg zoodat men verhoopt dat zij weldra zal volkomen genezen zijn. 1 I11 «len gouden Arend, bij Gustave Deliaene, Groote Markt. 2 A rEstuminet du Nord, bij Emile Truwant, (Block) bij de Statie. It A St Liiiirenl, bij de kinders Beddeleem, Groote Markt. 4 in den Aeliierue^el, bij René Lefever, Trommelaarstraat. 5 In de Zwaluw, bij Gustave D'amour, Watoustraat. O In Vow je, bij Charles Verfaillie, Vogelboek. 7 I11 de Siniiw, bij Ackaert-Outtier, St Jan-ter-Biezen. S A St Onier, bij Emile Creus-Moncarey, Berten-Plaats. II In 'I Dolenliuiw, bij Camille Duthoit, Proven-kals. 10 In 't wit Peerd, bij Charles Top, Abeele-kals. 11 Au déliit «Ie Itoiwwonw, bij Flora Assez, St-Jans kruisstraat. 12 In den Congo, bij Camille Ghesquiere, Woesten-kals. lit In Itraliant, bij Jéremie Quaghebeur, Brabantstraat. Wehelijksche Estaminet den Donderdag, Au Coi'net d'Or.j bij Gustave Creus, St Jans kruisse. Koddige voorvalletje» uit liet leven van Ueo|»old II. Lekkerbek. Leopold II bezocht van tijd tot tijd den Jockey-Club te Parijs. Zekeren avond woonde hij daar een avondmaal bij waar men hem eenden met rapen opdischte. De koning getuigde dat hij nooit zulk geen lekker bereide eenden had geëten. 's Anderendaags was de meesterkok van den Jockey-Club verdwenen hij was ver huurd op het kasteelte Laeken. De fijne mondjes van den Club waren on troostbaar over dit verlies; ook zij en hebben het Leópold nooit kunnen vergeven. Leopold II en de Barbier. In een gasthof te Luc-hon Vrankrijk ontbood onze koning een barbier om zijn baard le toppen. Toen het werk af was hoeveel is de schuld vroeg de koning. Sire, 't is twintig frank. De koning haalt een dubbelen frank uit zijne onderjas, en stopt hem in de hand van den barbier zeggende Ik wil u vet betalen. Gij vraagt mij 20 fr. voor mijn konings hoofd. Hier hebt gij het.« 's Anderdaags schilderde de haarkapper op zijn uithangbord Leveraar van Z. M. den koning der Belgen De Engelschman met zijn langen neus. Op een warmen zomerdag deed Leopold II met zijn secretaris een uitstapje in de om streken van Brussel. Zij vergingen van den dorst, trokken eene hofsteê binnen en be stelden een glas melk. Intusschen sloegen zij een koutertje in 't engelsch; de boerin die meende dat Leopold een vreemdeling was, zei alzoo in 't vlaamsch aan haren man hoeveel zullen wij wel daarvoor krijgen van dien Engelschman met zijn langen neus De koning gebaarde dat hij 't niet ver stond, maar toen hij zijn glas melk had uitgedronken, zei hij aan de boerin wijl hij een belgisch geldstuk toereikte «vrouwtje, mag ik u het portret aanbieden van den Engelschman met zijn langen neus En weg was hij Nieiiw,jani'wkaai*< jcw. Jaarlijks worden, hoeft het herinnerd, millioenen zulke kaartjes verzonden, wat aan liet postwezen verbazend veel werk geeft. Wie wenscht dat zijn kaartjes zoo snel mogelijk ter bestemming aankomen, steke ze niet in de bussen maar geve ze in de post kantoren af aan de winketten, en wel in twee pakken, kruiselings met bindtouw ombonden het eene bestaande uit de kaart jes voor de stad of het postkanton, het ande re uit die voor elders. Hoogst wenschelijk is het, de postzegels in den rechter bovenhoek van het adres te plakken. Het publiek gelieve ook, zoo mogelijk, rond nieuwjaar de verzending van prospec- iusschen, prijslijsten, omzendbrieven enz. te staken. DUIVEN- TENTOONSTELLING. Heden Zondag van 9 tot 12 ure 's mor gens, Tentoonstel ling der duiven van H. N. en IVL Fache, 40 duiventer herberg De Haan bij Désiré Schmidt. TOONEELVERTOONINGEN. Tooneelmaatschappij Roeische - Bar- baristen. Op Maandag 17 en Dinsdag 18 Januari 1910, opvoering in den stads schouwburg van Poperinghe, van het boeiend drama HERMINA of DE VER- REZENE DOODE, bekroond oorspronkelijk drama, door Nestor De Tière, en BIJ DEN FOTOGRAAF, blijspel in één bedrijf door E. Deraedt, Kaarten op voorhand zijn alreeds te beko men, mits 10 cent. opleg per gewaarborgde plaats, bij d'heer Thenphile Vanelstlandc, YperstraatPoperinghe. IIon y.ofti dat de suikerij Tan Tieghem- Dupont, llousselaere, de gezondste en de beste is. Wij hebben de eer onze geachte Lezers te verwittigen dat ons blad aanstaande week op den Vrijdag zal verschijnen. Wij hopen dat de personen die c xankondi- gingen of herbergkermissen be<jeeren in- gelascht te hébben, deze aanmerking wel in aandacht zullen nemen en oi is alle in zendingen minsten een dag vroe<jer zullen doen toekomen. Deze week zullen wij voortgaan de kwittanciës voor het abonnement van t jaar 1910. aan onze geëerde Abonnen- ten van stad te doen aanbiedenZooals ge woonte is de abonnem,ent prijs binnen stad voor de herbergiers I fr. voor de bijzondere 2 Ir. Fooliiall. Kampioenaat van Belgie.Tengevolge van het overlijden van Z. M. Leopold 11, koning der Belgen, hadden er zondag geene officieele matchen voor het nationaal kam pioenschap plaats. De klacht door den C. S. Brugeois in gediend, aangaan'de de match die over 14 dagen tegen de Union St-Gilloise gespeeld werd, is zondag onderzocht geweest door het middenkomiteit te Brussel. De klacht w as nogmaals gegrond. Wij raden de provinciale clubs aan zich te ver eenigen om hunne grieven te doen zege vieren in het middenkomiteit. Men vraiigf gedurig naar de welbe kende Aalpoinpen van J. Beheyt-Adriaen, Veurnestraat, Poperinghe. krachtherstellend, versterkend lichaam verniewend UITERST GEPREZEN TEGEN 1. Flauwte van het bloed, krachteloosheid bleeke kleuren, moeilijke maandstonden. 2. Chronisch rhumatisme, vlerecijn hoofdpijn, zenuwkoortsen. 3. Luchtpijpontstekingen, asthma, influ enza, hartziekten. 4. Slechte spijsvertering, braken, gal. 5. Verlamming, krachteloosheid, 'en be vangenheid, bij oude lieden, als ook bij diegenen die uit eene zware ziekte 'Opstaan. 6. Neurasthenie, namelijk de geestesver- lamming ontstaan ten gevolge van overar- beid met het hoofd, verdriet, enz. 7. Al de gevolgen van misbruik van drank en overspel. Degene die volkomen alle sterke dranken wil laten en toch al gelijk eene krachtaan- zettende prikkeling wil hebben, zal ze schadeloos in het gebruik van Theobroma vinden. Laat ons dat wel in acht n emen. Verheugen wij ons over die mer kwaardige uitvinding der scheikunde, en zoo wij iemand kennen die ziekelijk, afgemat, k rachteloos, einde raad, wanhopig soms op zij) ie beternis, in droefheid ligt gedompeld, wijz en wij hem op het lichaamsvernieuwend ge neesmiddel. TllEOISICO.il Beproeft, vrienden, ééne ei ikele flesch van 3 franken, gij zult er u zoo goed mede bevinden. De Theobroma wordt verkocht bij den heer apotheker Monteyne te Poperinghe. Te Yper bij den heer apotheker C. Libotte. VAN ALLE Betaling na proef en voldoi mi ng. A anneming van alle ijzerwerk* en, afslui tingen, enz. ABEELE-POPERINGHE, Bel gië.) begon tanden te krijgen, vertoonde zich een gezwel aan de wang. Door het gebruik der Emulsion SCOTT verdween het gezwelhet kind her kreeg zijne vorige krachten en het tandenschieten gebeurde verder zonder pijn. Brief in date 10 Mei 1908, van M. I-odewijk DEBORGER, 6, Waijez-plaats, Anderlecht- Brussel. Het getuigschrift van 33 jaren genezingen als deze hierboven, heeft aan de SCOT 1' de faam geschonken van eene faam, welke zij behoudt en altoos behouden zal, niettegenstaande tal van namaaksels, en zulks door de deugdzaamheid harer allerzuiverste be- standdeelen, door het eenig stelsel harer samen stelling en door hare verzekerde genezingen. De minerale zouten, vereenzelvigd in de SCOTT, doen witte, rechte en sterke tanden verkrijgen. Zoo gij dus de vraagt, weiger volstrekt elke andere emulsion zoo niet, zult gij niet genezen Eisch dit merk op het omhulsel. De vervaardigers der Emulsion SCOTT voegen bij de bereiding de genezing; bij de namaaksels der SCOTT ontbreekt dezelve. Prijs 2,25 fr. en 4,50 fr. bij alle apothekers. Staal vrachtvrij, mits 50 centiemen in postzegels, gestuurd aan M. G. COBBEN* hagen. 39, Zuidstraat, Brussel. y O O O O CD 0 CD T? CD c m m p pc Af 117TQ ls meer aa" te bevelen tegen IN 1E 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, Goote Markt. 18. POPERINGHE. YPER STATIE, 1' kwaliteit van aan 20 fr. het 1000 kilos ten huize genomen of 21 fr. geladen op wagon. Ten einde alle orders regelmatig te kun nen uitvoeren, ware het mij zeer aangenaam indien de personen die cokes begeeren, mij vóór Nieuwjaar zouden verwittigen wan neer zij die begeeren. 41, Noordstraat, 41, 1' O 1' H 15 I W G II E Kostumen op maat voor Mannen eu Kinderen, Kleederen op maat voor Da mes, zooals: Costumes «Tailleurs«Paletots, Jacquetten, Reismantels, enz. Groote keus in alle grootten van gemaakte kleederen voor Mannen, Vrouwen en Kinderen, zooals: Pardessus, kostumen voor Trouw-en Rouwceremoniën, Reisman tels, capuchons, Werkkleederen in pane en engelsch leder sterker dan leder.)— Kinder- kostumen naar laatste goesting. Goede snede en verzorgd werk, zelfs voor de stoffen welke In den Keizer niet gekocht zijn. Wilt gij spoedig, ter trouw en goedkoop de drie bijzonderste voorwaarden bij een aankoop) gediend worden, wendt u naar OEN KEIZER. Noordstraat. 41, Poperinghe. Aanneming van alle Uniformen en ook van Kunstborduurwerk. Itci'ociudc tegen hoest, verkoudheid en alle luchtpijpziekten, opgemaakt door Prijs fr. 1,50 de doos. OUD GEKENDE opvolger ty Coiffeu. "-grimeur, Magazijn altijd voorz ieH van alle partiP meriën der beste gekende huizenhaarver- wen, enz. Specialiteit van goedé .produkten voor de pellekens uit het hoofd te verdwijnen en het haar te beletten uit te valiea.-Alle slag van haarwerken (postiches). Door mijne trouwe en zorgv uldige bedie ning, verhoop ik de gunst van eenieder te genieten.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1909 | | pagina 4