NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, ANTONY-PERMEKE, Photographe, 1 u r. i mm;. 25oo KEPERS 1491 Plantsoenen TALLIEBOSCH BOOM EN SCHOON WOONHUIS HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Boterstr., «57., Y| per en i jrasthuisstr, 1 Poperiiigl lie. - 1 Pelel J^erkojeerdige Venditie B O O P E f4 0 N8i Mie 11 h. 66 a. Taillie, Hollanders, vele ztaare 2500 K EPERS en 5ooo Hoppepersen. TE WESTVLETEREN KOOPDAG VAN KOOPDAG VAN Zondag 2n Januari iqio. 5 Centiemen. 6* /aar. Nr 5 ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen ■its betaling van 25 cn. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak. op. Zon onder. Zalig Nieuwjaar Notaris BOUCQUEY Donderdag 6 Januari 1910, (Drie-Koningdag), (in de Sint-Sixte Bosschen), Openbare Verkooping 6ooo Hoppepersen cn SPARREBONDELS, 800 Midden-kepers 15oo Hoppepersen al Larixen ïooo Inlegpersen Vrijdag 14 Januari 1910, Openbare Verkooping Maandag 10 Januari 1910, (in eene zitting Openbare Verkooping Gemeente POPERINGHE Notaris VERCRÜVSSE, Maandag 17 Januari 1910, te Vladsloo, bij den Opzet, 125 koopen afgezaagde Sparren, 50 koopen Eikontaillie, 40 koopen Stop- en Haagpersen, 6 koopen Eikenplantsoenen, 4 koopen Snoei, en 6000 groene en drooge Busschen, Deurwaarder B O U T E IN Donderdag 6 Januari 1910, (DrijkoningendagJ, TE ALVERINGHEM Zeer Merkweerdige koopdag schoone Olmen en Eiken, Wilgen, van de vermaardste der streek. Notaris BACQÜAERT, TE POPERINGHE. I. Den Vrijdag 14 Januari 1910, te Poperinghe, Openbare Veiling van En II. Den Maandag 17 Januari 1910 Openbare Verkooping te Westvleteren, bij de Rustplaats, A VENORE OU A LOUER a Godewaersvelde, Maandag 10 Januari 1910, Koopen zuivere en langs Lam ruige Populieren zware Hollanders en Olmen van im5o tot 2'"20. KANTOOR VAN DEN Notaris BAERT, Op Dinsdag 4 Januari 1910, Uit ter hand te koopen Aan onze Lezers. Opgepast. Driekoningendag. Uit het leven van Koning A Ibreeht en Koningin Elisabeth. volgens overeenkomst. worden ingelijfd Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. nmnsHEUis 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kosteloozo irilassching van twee Heffcergfoesten. Bijzondere builen stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen onvergeld in het blad verschijnen. Zondag 2 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrijdag 7 Zaterdag 8 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. s. Camillus, Adelardus, Steven, s. Oenoveva, Florentius. s. Amelia, Titus, Verhilde. s. Pharaïldis, Telesphorus, Amata. IIDrie Koningen. s. Lucianus, Tilo, Cletus. s. Gtidula, Luciauus. ure 48 min. 48 48 48 47 4 7 -17 3 ure 47 min. 48 49 50 51 52 54 an--, Maandag 3 Jan. Dinsdag 11 Jan. Dinsdag 18 Jan. Dinsdag 25 Jan. te 1 ure 27 minuten 's ten 11 ure 51 minuten ten 10 ure £1 minuten ten 11 ure 51 minuten avonds, 's morgens, 's morgens, s' morgens. Nu kome ik, Popringhnaar tot al de goede menschen Met bei mijn handen vol van de allerblijdste wenschen Dit jaar dat God u geeft, geeft 't Gode dankend weèr, Hij schenkt het tot uw heil, beleeft het tot zijne eer Geen schatten wensch ik u, die niet gelukkig maken, Maar wel een braaf bestaan, dat 't leven zoet doet smaken. Geen praal noch weidsche pracht, maar eerlijkheid en deugd Dat maakt het hert gezond en geeft de ziele vreugd Geluk wensch ik de man die leeft voor vrouw en kindren, Zijn kroost groei helder op en kenne ramp noch hindren Geluk wensch ik de vrouw die haren man bemint En zorgzaam is en goed en altijd welgezind Geluk wensch ik den zoon, geluk de dochter, beiden Elk naar zijn aard en staat, bij de ouders goed geleiden Indien de dood komt slaan, zij weze u zacht en zoet, Zij vinde eikeen van u ter bane van het goed Komt lijden en verdriet, God leene u sterkte en krachten Opdat gij vrede houdt in smerte en rouweklachten. Gij al dan, jong en oud, 't zij ge eenen voet in 't graf, Dit dal weldra verlaat en vaart dees wereld af, 't Zij gij door jeugd en vreugd nog hoopt op lange jaren, God schenk zijn zegen u, en wil van rampen sparen Vaartwel Goed heil door God Dit jaar een jaar beleeft Waarvoor u d'Heer hierna eens 't eeuwig leven geeft KANTOOR VAN DEN TE POPERINGHE. om 12 uren «Nipt, ten verzoeke van M' de GOFFINET, zal er overgegaan Baron worden tot de VAN In de bosschen genaamdDe 11 gemeten, Wulverbroek, Vaen-Elst, Het Gemet en De Zwijnewal. RUVoer.sEL. Op eene partie bosch bij d'herberg «Den Hil Vergadering ter herberg »'t Jagershof". om 3 ure namiddag, ter herberg liet .lagerH Hoften verzoeke van Mr de Baron Goffinet,, zal er overgegaan worden tot de VAN EN staande op de partien bosch genaamd De Klinckemaillle en 't Balingelst, gelegen te Westvleteren recht over »Hel Jagers Hof» en op de partie bosch genaamd de 5 Lijnen, gelegen te Crom bek e. Verdeeld in 11 Koopen. Voor de aanwijzing der koopen zich te be geven bij don boschwachter L. VanLierde. Door 't ambt van den Notaris DE VOS, te Watou. Tijd van betaling mits goede borg. om 3 uren namiddag, ter herberg Den Nieuwen Gouden ArendGroote Markt, te Poperinghe, VAN (KOEKUIT-HOEK), Koop 1.Twee aaneenhoudende partien Zaailand, gelegen te Poperinghe, langs de St. Sixstraat, te samen groot 92 a. 60 c. volgens kad. sectie B, numm. (513 en 614. Koop 2.09 a. 70 c. Zaailand, gele gen als voren, bekend bij kadaster sectie B, nummer 612. Koop 3.Eene partie Zaailand, gele- fen als voren, groot 51 aren 40 c. volgens adaster sectie B, nummer 611. Koop 4.—-51 aren Zaailand, gelegen als voren, bekend bij kadaster sectie B, nummer 610. Koop 5.-Een perceel /itailand, gele gen als voren, bekend bij kadaster sectie B, nummer 608. groot 26 a.. 20 c. Koopen 1, 2, 3, 4 en 5 gebruikt door de Wc Büliau-Lebbe, tot 1 October 1912aan 400 frs. bij fare, boven de lasten. Koop Eene partie Meerseli, gele gen ais vorai^bekend bij kadast^p sectie B, JU i t uo,g.oot «tf, a. 5*0 o. Koop 7.—1 h. 37 a. 60 c. Zaailand, gelegen als Voren, bekend b(j kad. sectie B, nummers 605 en 606. Koop 8.Eene partie Zaailand, gele gen als voren, bekend bij kadaster sectie B, nummer 306, groot 32 a. 50 c. Koop 9. Eene langwerpige partie Zaailand, gelegen als voren, bekend bij kadaster sectie B, nummer 625, groot 19 a. 40 cent. Koopen 6, 7, 8 en 9 gébruikt door The- ophile Meerseman, tot 1 October 1912, aan 320 frs. bij jare, boven de lasten. Koop 10, (bij d'herberg St. Joseph.— 39 a. 50 c. Zaailand, gelegen te Poperin ghe langs den steenweg naar Westvleteren, bekend bij kadaster sectie B, nummer 345. Gebruikt door Auguste Ozeel, tot 1 Oct. 1912, aan 60 frs, bij jare, boven de lasten. Koop 11.Een Woonhui» met 5 a. 50 c. onder huisgrond en hof, gelegen te Poperinghe, langs de Groenestraat, bekend bij kadaster sectie B, nummers 574b en 574c In pachte gehouden door Honoré Tru want, tot 1 October 1912, aan 72 frs, bij jare, boven de lasten en assurantie-premie Voor nadere inlichtingen, zie de plak brieven. TE RUDDERVOORDE. ten 12 ure, voor Mevrouw de douairière Jonkheer Rid der Eugène van Outryve d'Ydewalle-dt Serret van van 35 c. tot 1 rn. dikte, zeer dienstig voor bouwwerken. Ambt ftloiuris DltOÖT, Woumen Hl -anscher herte. op de Kantoor vau den TE VEÜRNE. om 1 ure stipt namiddag, In de weiden van Jules Bruynooghe en in t park van 't kasteel van Wel Edele Heer Visart de Bocarmé, Wij wenschen den arme dat zijn nood moge verholpen wordenden werkman overvloedig werk en goede winst; den bur T'ger voorspoed in zijne zaken, hij weze han i delaar of nijveraar, winkelier of ambachts 'man; den landbouwer een uitgelezen jaar van voorbrongst en van meêslagen en den rijke wenschen wij dat hij zijn plicht naar behooren vervulle, dien de alwijze God zijne schouders legde, wanneer Hij hem schatten der aarde schonk; den plicht die den rijke voorschrijft dat hij zijnen rijkdom moet gebruiken, om al degenen die wij daar noemden het leven genoeglijker, het bestaan gemakkelijker te maken. Wij wenschen dus dat de rijken goed ge bruik maken hunner kapitalen dat zij veel koopen, veel doen werken en alles op tijd betalen, opdat zij den innigen dank van len zouden mogen verwerven en gelukkig zijn, door het besef dat zij hebben_welge tiandeld. Eindelijk wenschen wij aan eenieder eene goede gezondheid, te samen met den zoo heilzamen vrede des herten, die door het getrouw vervullen van den plicht wordt verwekt en het waar geluk verschaft. Ja Do Poperinghenaar wenscht aan iedereen, dat het leven aangenaam weze dat 1J rozen uwe wegen versieren, de fortuin toelache, vrienden u het leven veraangena meEn na een lang, vroolijk en voor spoedig leven, het is ook de plicht van Üe Poperinghenaar aan al zijne lezers den Hemel te wenschen. De eeuwigheid zal komen moge die dan allergelukkigst we zen. En nu aan allen beminde Lezers, en aan elkeen in 't bijzonder roept De Poperin ghenaar uit ganscher hert u 1 van Ksy.hpii .Alii'ióen Zalig Nieuwjaar isialig nieuwjaar, lieve Lezer i»l 't geluk dat gij begeert, r-ange jaren en nog beter n den hemel ook 'uen heerd, «eene rumatische beenen STUDIE VAN DEN om 2 uren nanoen, op de landing van M. Charles Deifosse-Pau- wels, bij de Statie (Elverdinghe-hatsijde) Langen tijd van betaling, mits borg. om 3 ure stipt, ter herberg «De Kruisstraat» te Poperinghe, langs den steenweg naar Weslvleteren, van eene goede partij groot bij kad. S" E, N° 331, SO c, Handslag met de geldlelling. Hameau Callecanes, te long de la frontière. I n ÉTA B EISSEM EiY T POUVANT SERVIR DE avec MAIS0N a usage de Cabarèt, et Jardin. S'adresser au Notaire BUTAYE, a Ypres. Het is zoo £enialikciijk goeden koffie te maken, neemt heel eenvoudigde chicorei der Trappisten Vincart-Silly Weigert Namaaksels. DépOt bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen om 2 uren namiddag, te Eggewaertscappelle en Avecappelle (Ros- damme), op de hofsteden Retni Gardinael.. Jéröme Gardinael en Francis Huyghe, Begin te Rosdamme op de Hofplaats van Penü Cardinael. TE DIXMUDE. in het bosch en ten behoeve van den heer Jo seph Van Naemen, grondeigenaar te Iseghem 80 zeer lang dikte. en koopen gevelde Sparren, van 0.40 m. tot 0.90 m. koopen Stop- en Hagepersen koopen Sparresnoel. 2000 zware Sparrebusschen. Met tusschenkomst van M' S.o Corhc- sier, Notaris te Iseghem. 20 10 dienstig voor renteniershuis) groot 94 centiaren, gelegen Rekhofstraat, 21, Poperinghe. Voor inlichtingen zich te wenden tot den bewoner. Weeral is een jaar voorbijgevlogen, dat verdween als rook in don rusteloozen loop der eeuwen. Die oude grijsaard, de Tijd, heeft alweer eens zijn zandglas omgekeerd en een nieuw jaar is aangebroken, een nieuw tijd perk is verschenen in ons leven, om ons de gelegenheid te geven voor het weldoen te ijveren en te streven. Met het verdwijnen van het oude jaar is ook alles henen en voorbij wat van wee en smerten werd geledenwat van verdriet, leed en kommer men zoo dikwijls te verdu ren had. En met het aanbreken van het nieuwe jaar verschijnt ook weer de hoop, die troos tende en heelende schutsengel aller men schen Met het nieuwe jaar zal het wellicht wel beter gaan, zoo denkt men opgebeurd en door die hoop welgemoed en vroolijk ge stemd, wenschen ae lieden elkander alle goed, alle heil. Homoehte dit nieuwe jaar voor al wie leeft, voorspoedig zijn I Mochte het jaar 1910 voor eenieder geluk ^fleh apen üfipt'd-nochjandei.ijn, n dit jaar mag GocTverleenon owww.een wei turn mn 't moet al in orde zijn. t=w gezondheid die zal bloeien Sat ons deugd zal doen aan 't hert a, in gunsten zult gij groeien sritijd vrij zijn van de smert. s»an die wenschen al te samen =ooep ik oiq te sluiten Amen Heerlijke dagen zijn nabij voor allen, die in den huiselijken kring of te midden van goede vrienden die dagen in rustigen vrede mogen doorbrengen en met een dankbaar hart op het weldra geeindigde jaar mogen terugzien. Hoe natuurlijk is dan de drang van het hart om aan de geliefde familieleden en vrienden te doen blijken, dat men het wel met hen meenten hoe gaarne beoefent men dan de aloude deugd der gastvrijheid door hen feestelijk te onthalen Maar eilaashoe dikwijls is juist in die schoone dagen de vrede en vriendschap ver stoord door treurige ongebondenheid, om dat men zich zelf en anderen te veel aan de drankverleiding waagde! Welnu, er is een goed middel om ze te weren. Laten wij: 1° Geen alkoholhoudende dranken aan bieden aan kinderen of aan hen, van wie wij weten, dat zij bij dergelijke gelegenheden lichtelijk de grenzen der matigheid over schrijden. 2° Ons onthouden van allen aandrang om hen, die geen alkoholhoudende of geen sterke dranken willen gebruiken, in dat be sluit te doen wankelen. 3° In plaats van alkoholhoudende dran ken op te dringen, ook alkoholvrije dranken beschikbaar te stellen. De gulle gastvrijheid, vroolijkheid en ge zelligheid zullen er niet onder lijden, en zoo wel gastheer als gasten zullen tevreden zijn. Pas zijn de aandoenlijke plechtigheden van het Kerstfeest voorbij of in het verschiet rijst het leest op der Driekoningen. 't Zijn dagen van innige vreugde die het hart der geloovigen van teedere liefde en aanbidding doen overvloeienja, zoo sterk is de aantrekkingskracht dier reine, kinder- lijk-schoone plechtigheden, dat menig af vallige christen, zijner gelukkige kinderjaren indachtig, en getuige van de overal in zijne omgeving helder stralende en warme opge ruimdheid, de vrieskoelheid heeft voelen wegsmelten waardoor zijn hart tot steen was versteven, en zalige lafenis van warme liefdestralen over hem heeft voelen nederko- men. Als een man na lang slapen, eerst bij t ontwaken de prikkeling van den honger gevoelt, is het nu ook in hem een geestelijk ontwaken en dienvolgens een onweêrstaan- baar dorsten en smachten naar vrede. Tref fend schouwspel hoe een sinds lang ver dwaalde zondaar met God zich verzoent, en de eucharistische Jezus wezenlijk aan zijn boezem drukt; o dan ziet men tranen over zijne gezwollen wangen vloeien, zooals bij naderende lente de waterbronnen ontsprin gen aan de bergen wier besneeuwde kruinen bakeren onder den stillen gloed der zon. Van waar die zalige ontroering? De levendige herdenking is het aan ver vlogen eeuwen toen de nacht klaarder als le dag van schitterend engelenlichten straal de onuitsprekelijk zoet zong het engelenkoor een zang van vrede de Heiland is geboren, die groep van biddende herders, die eenzame krocht te Bethleem, die fonkelende ster, die stoet van koningen met hun gevolg dit alles om het kindje dat in de kribbe rust en zijne handjes smeekend, minzaam lachend naar ons uitreikt. Sterk is de liefdeBijzonder lijkste der zichtbare wezens zich verduikt een onbeholpen kindje wordt: daar is zij machtig en teeder. Wat echter zeggen wan neer die liefde verlichaamlijkt voorkomt in holder frissche sprookjes, in aandoenlijke vertellingen en legenden, in naïeve en van vrome godsdienst noordrongene volksgebrui ken die ieder jaar onze gedachten en liefde ontboezemingen tot dit goddelijk kindje richten en den balsem van troost, huiselijk geluk eu vrede over onze gewonde harten strijkt. Die weelderige opbloei van legenden en volksgebruiken die het familieleven nauw verbinden met de kerk steunt op een stevige grond van geschiedkundige waarheid laat ons dien onderzoeken voor het H. Drieko ningenfeest. Oorsprong. De eigenlijke naam van het feest is Epi phancia« woord dat beteekent «veropenba ring en onder dit feest werden uit het orgen leven van den Zaligmaker ge schiedkundige feiten herdacht waarin de godheid van zijn wezen uitschijnt en aan het menschdom wordt veropenbaard. Degeboorte van den Zaligmaker die door de engelen aan de herders werd verkondigd; de aanbidding der drie koningen die door eene wonderbare ster geleid werden op hunne reis; het eerste mirakel van Jezus op de bruiloft van Cana het H. doopsel van den Zaligmaker in den Jordaan met de bekentenis van Joannes den Dooper nopens de godheid van Christus, bekentenis die dan ook door de verschijning van den H. Geest onder de gedaante eener duif en de stem van God den Vader werd bevestigd deze vier gebeurtenissen werden gezamenlijk gevierd onder «het enkel feest der Epiphancia, dat plaats greep op 6 Ja nuari. Na vele opzoekingen echter kwamen de kerkvaders der IVe eeuw tot het besluit dat de geboorte vau Christus op 25 Decemberge- schiedde en om het gewicht dier gebeurtenis werd Kerstdag met bijzonderen luister op dien dag gevierd. De drie Veropenbaringen be&ou-'an op dv> v* Januari. Naar gelang der streken nochtans Iti den goeden ouden tijd hield men er aan onder het volk dit mysterie aanschouwelijk voor te stellen Drie mannen werden verko zen om de drie Koningen te verbeelden Zij trokken eene kleedij aan van helschitteren- do kleuren aan eene stang hadden zij een groote ster gevestigd welk zij bij middel eener koord deeden draaien, en 's avonds aan iedere deur klonk het zachte drieko ningenlied en overal waren zij wel gekomen; iedereen aanhoorde hunne ootmoedige bede om 't Godsdeel voor den arme. Aan de ouderlijke tafel was er ook feest. De drie oostersche Koningen ter eer, zou één, wien het lot begunstigde, koning zijn op dien avond onder vreugdig handge klap werd de koning begroet en een groot gebak hem aangeboden. Met groote omzich tigheid werd het gebak in verschillende deelen gesneden en de Koning nam ervan twee deelen die in naam van Jezus en Maria met nog andere giften aan de arme menschen waren gegeven. Dit kleine huiselijk tooneel doet ons denken op Jezus die te Cana bij de arme bruiloftslieden aan tafel was gezeten en met zijne eerste liefdadigheidsniirakel begenadigde. Die gebruiken zijn bij ons niet gansch uit gestorven en leerer. ons liet levende geloof kennen dat ons voorouders bezielde. Zij leef den in vereeniglng met de Kerk jubelden en verheugden zich met haar, weenden en treurden samen in dagen van rouw en ver sterving, ja, lieten den geest der kerk in den liuiselijken kring binnen dringen. genoot de eene of andere ^bsurtcuis den voorrang zonder daarom de andere te verge ten. Zoo ziet men hoe in de Oostersche kerk alle belangstelling rust op het feit van Jesus' heilig doopsel in den Jordaan. In de westersche of Roomschekerk wordt de aandacht getrokken op de komst der drie Koningen uit het verre oosten om den God mensch te aanbidden en hunne koninklijke geschenken aan te bieden. Over die voorin genomenheid met die gebeurtenis moeten wij ons niet verwonderen. De drie oostersche koningen, in tegenstelling met de joodsche herders uit Jerusalem, verbeelden op sym bolische wijze de uitnoodiging tot alle de heidensche volkeren om deel uit te maken der kerk waarvan Jezus de stichter en het hoofd is. Welnu, Rome was het middenpunt der heidensche beschaving afgodendienarij was de godsdienst aan het Keizerlijke Hof de afstootelijkste ontucht stond in eer hun gemakzucht werdt gediend door eene onaf zienbare leger van slaven en hun drift naar ermaak werd gestild in het bloed van men schen die op de heerlijkste wijze elkander doodden, of die in een gevecht tegen wilde dieren het moedigst konden sterven, ook nog de renwedstrijden waren een geliefkoosd tijdverdrijf Die zedelijk diep vervallen maatschappij werd een der eerste en schitte rendste veroveringen der Christenheid over het Heidendom en was ook hetgeen door de komst der drie oostersche Koningen bij de kribbe te Bethleëm verzinnebeeld werd. Wij ook waren in de diepe duisternissen van het Heidendom gedompeld en het evan gelisch licht werd ons geschonken door vro me mannen wier naam, onder het godsdiens tig vlaamsche volk, in zalige geheugenis is gebleven, en met menig kinderlijk naïve le gende isomkransd. Indien wij nu, hooger opklimmend, den reden willen kennen, waarom de aanbidding der drie koningen in de Roomsche kerk bijzonder wordt her dacht, is die niet te verklaren dan in een gevoel van hoogschatting voor de goddelijke gaaf van het christen Geloof Indien de aanbidding der wijzen zoo flink op den voorgrond treedt, worden nochtans de andere veropenbaringen van Jezus' god heid niet vergeten. Zij zijn eenigszins in de schaduw gesteld en daarom is het dat het Doopsel van Christus op den eestvolgenden Zondag en het mirakel op de bruiloft te Cana op den tweeden Zondag na het Driekonin genfeest worden gevierd. Goud, Wierook en Myrrhe. Onder die drie offergaven der Koningen schuilt een diep mystische zin welk eertijds el scheen gekend te zijn onder het volk en lang is het reeds geleden dat de christene Koningen op dien dag drie kostelijke offer- iten kwamen opdragen in Gods tempel Iedereen verstond dat in dit gebruik de open bare belijdenis lag nopens het koningschap (goud), de godheid (wierook) en de mensch- iieid (myrrhe) van Jezus-Christus. Goud immers is het edelste metaal waar door de opperste waardigheid van Koning wordt beteekend. Het goud wordt den Ko ning betaald en beteekent tevens de onder danigheid van het volk aan zijne wettige overheid. Wierook is een ultdruipsel van eene plant dat tot harst verstijft. Op brandende kolen gestrooid verspreidt hij een welriekende geur en dikke woikenrook stijgt traagzaam ten hemel trouw zinnebeeld van het gebed dat aangenaam ten Hemel opstijgt en alleen aan God geschiedt. Myrrhe is een oostersch gewas dat druipt van eon welriekend uitvloeisel hetwelk tot balsem wordt verwerkt. Daarmede werden de doode lichamen der menschen ongeschon den bewaard en zoo beteekent myrrhe, door afleiding, de menschheid van Jesus-Christus. Het volgende staaltje bewijst hoe gemeen zaam en vertrouwelijk prins Albrecht met zijn regiment grenadiers omging. Gedurende de maneuvers van 1899 had hij niet zijn mannen een grooten raarsch afgelegd. Ter plaatse gekomen waar zij bivo'iakkeeran moesten, bezorgde hij bun vleesch, aardappelen en bier en dan ging hij zelf rechtover ontbijten met de'lui tenanten. Al met eens worden ze gestoord door eene luidruchtige muziek en de uitbundige vreug de van zingende soldaten. De groote duivels van greuadiers stonden te dansen rond een hunner makkers met een speelboek of accordeon. De prins laat den speelman roepen en vraagt hem Van waar komt dit speelboek Uit mijn ransel, Monseigneur Moogt gij dat doenvolgens 't reglement? Neen. Goed, ik zie dat gij bekent. Voor uwe straf zult gij ons de BrabaiiQonne spelen. En gij, riep hij door het venster, springt maar voort. Op reis, evenals overal elders, was de prins zeer op eenvoud gesteld. Hij bevond zich eens te Potsdam bij Berlijn, en verdook zoo stipt mogelijk wie hij was. Den dag van zijn vertrek begeeft hij zich naar de statie in gezelschap van zijn adjudant kolonel Jung- bluth. De nachtzaal is opgesierd inet planten en vanen. Van de zaal tot aan den trein ligt er een rood tapijt. Zie, zegt de prins tot kolonel Jungbluth, men verwacht hier van daag eenig man van aanzien. Met de andere reizigers trekken de prins en zijn adjudant naar den trein door den gewonen ingang. Hoewel het vertrekuur geslagen was, zet te de trein zich niet in beweging. Terecht verwonderd, stijgt Z. K. H. gevolgd door den kolonel uitzijn rijtuigen begeeft zich tot den statie overste die witte handschoenen had aangetrokken en zich in zijn beste pak had gestoken. Met uw verlof, sprak de prins, waarom vertrekt onze trein niet Het is nochtans tijd. Ziet gij, Mijnheer, sprak de ambtenaar die zijne zenuwachtigheid moeilijk kon ver bergen, wij wachten nog op een reiziger, een voornaam persoon. Wie dan vroeg de prins. Na eene korte aarzeling zegde de overste Z. K. II. prins Albrecht van België. Men oordeele over de verwondering onzer twee reizigers. Maar daar hij toch niet komt, zegde de prins, laat ons maar vertrekken. Neen, mijnheer, ik moet wachten. Ik ben zeker dat Mgr gaat aankomen. Tegenover de besliste houding van den overste zegde prins Albrecht, die, gelijk de andere reizigers, niet beter vroeg dan te vertrekken Mijnheer de statieoverste, ik ben prins Albreclit. Gij moogt het teelten tot het ver trek geven. De overste bezag Z. K. II. van onder tot boven en sprak Gij, prins Albrecht van België., gij houdt mij voor den aap En de ongeloovige ambtenaar draaide op zijne hielen en ging weg. Toen trad de kolonel op om het gezegde van den prins te bevestigen. Hij had al even min bijval en het uur vorderde altoos. Gelukkiglijk kon een statiebediende die eeds herhaarlijk Z. K. II. had gezien er in slagen den overste te overtuigen. Deze vroeg duizendmaal verschooning en gaf het sein tot het vertrek. De prins heeft om het voorvalletje harte lijk gelachen. en Tijdens hun verlooving deden prins prinses Albrecht, vergezeld door eene eere dame en generaal Jungbluth een pleizier- toertje in den Tyrol OostenrijkIn een eenvoudige schamele herberg hadden zij aan de algemeene tafel hun ontbijt gebruikt. Twee reizigers, eene dame en een Heer, zaten nog met hen aan dezelfde schoftafel en spoedden algauw weg. Enkele oogen- blikken daarna ontving de prinses een kar-

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1