BANK»» POPERINGHE fliEUWS UIT BEIiGIE. let !ste Communie SANSEN-DECORTE, M E U B E LS Men vindt de GOEDE TBE0BROMA To one elkroniek. Adam in ballingschapte leperen NT T7TQ 1S meel' aa:i te Bevelen tegen 111 Li 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Buitengewoon Assortiment Wetensweerdigheden. Godsdienstige Kronijk. S P O R Football - Schoenen. HOPPE. BURGERSTAND VAN POPERINGHE Burgerstand van WORSTEN Op Zondag 20" Maart iqio, HE RB ER GKERMISSEN Staatsblad. Combat met den Vogelpik, Spade te Verhollen, Groot Concert, Aan de Schoenmakers Over te nemen Te i£oop MARKTPRIJZEN. Te verhollen, nieuwen dubb. Accordeon, SCHOON SCHAAP ie verhollen, HERBERGTAFELS, Feesten en Vermakelijkheden. Terstond te paclitein fisï (len ISstzoi», Met in April, OPENING VAN Bakkerij en Schepwarenwircke! door Al. DEKAEDT-DEMUS Alpiionse WALLYN, Aan de Landbouwers JÉR. VANSTAVEL-DECROCK, 22, Kleine Beenhouwerstraat, brussel van MEI'.lilS. COËVOET, BACKT C/" POPERINGHE, GROOTE MARKT. Wissels. Loopende Rekeningen. Korting van Beursbewer hing enLeening op titels. Uitbetaling van welkdanige Coupons. Bewaring van gelden aan "2, 2 1)2, 3 en 8 1)2 °/o ten het druk met de bespreking der ooster- sche vraagstukken. En wat zal er uit voort komen Onkost en oorlog, tranen en bloed Middelerwijl heelt de uitvinder van de THEOBROMA liet middel geschapen om aan alle krachteloozen, uitgeputte, moedelooze lieden de gezondheid, de kracht en het leven terug te schenken Dit is schooner werk niet waar Ipzer bij M' MONTEYNE, apotheker le Poperinghe en bij Mr LIBOTTE, apotheker te Yper. Schipbreuk. Eene sloep vol landverhuizers voor Noord-Ameri- ka is nabij het eiland Pico vergaan. Er zijn 40 dooden. De vrienden van hooge kunst en ware schoonheid zullen mei vreugde vernemen dat W. Royaards er toe besloten iieeft op het einde van April eene vertooning te lepe ren te geven. Nadere schikkingen nopens dag en uur zal de De Poperinghenaar op tijd en stond mededeelen. Wie is die Royaards? Hij is een tooneel- speler van beroep, dus niet alleen een lief hebber maar een wel geoefend kunstenaar. Wat men in Vondels tijd zelf niet durfde aangaan, lieeft hij met zijnen troep onderno men en doorgevoerd. Do bijval dien bij ge noot was zoo groot dat hij reeds meer dan honderdmaal dit meesterstuk, in Noord- Nederland opgevoerd heeft. Dezen winter is hij naar Zuid-Nederland gekomen en werd hij in de Vlaamsche steden niet minder geestdriftig onthaald. Achtereenvolgens juichten Antwerpen, Brussel, Leuven, Oost ende, Brugge, enz. enz. hem toe. Thans speelt hij weer in 't Noordenna Pasclien begint zijne tweede omreis in België. Aangaande zijn spel verklaarde een waalsche Professor der hoogeschool van Leuven vóór al zijne leerlingen - En ik, die gisteren avond geen tinnen knop verstaan heb. beken dat ik nooit eene zoo volmaakte opvoering zag voor gebaren- en gelaatenspel Het stuk zelve is eon van 's meesters schoonste. Vondel noemde het aller treur spelen treurspelHet schildert het geluk af van Adam en Eva in het aardsch paradijs; Lucifer, uit haat omdat hij uit deü hemel werd gedreven, tracht ze tot val te brengen. Wij zien de bekoring, den val en de straf die er op volgt. Over Vonuel's opvatting voor het tooneel in 't algemeen en over Adam in 't bijzonder zullen wij Zondag eenige regels schrijven Intusschentijd raden wij iedereen aau het stuk eenmaal te lezen want Vondel schrijft, gewoonlijk voor ontwikkelde toehoorders. Overigens overtreft het genot van zulk een lezing de moeite honderdwerf. Ten bureele van De Poperinghenaar Adam in ballingschap tegen 5o centiemen. STADSNIEUWS. Proces-eerbal werd Zondag avond, rond 7 1/4 ure, opgemaakt tegen Alois Dau- chy van Reuinghelst, die door de Yperstraat reed per velo en van geen licht voorzien was. Een dronkaard.Donderdag namid dag, werd proces-verbal opgemaakt tegen Fr. Clauw, leurder van Clercken, die hief in de Yperstraat in dronken staat rondliep. Solo-slim. Donderdag avond werd er ter herberg A la maison de Commerce bij M. J. Vanderbeke, een solo-slim gespeeld door M. Einile Lauwers. Zijne medespelers waren MM. M. Fache, E. Moncarey en V. Sansen. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Groote Markt. 18. POPERINGHE. Alerekcni. Een hevige brand is in den nacht van Zondag op Maandag, uitge broken op de hofstede van Aug. Benlein. De brand is ontstaan in de scheur. Rond 1 1/2 werden de bewoners gewekt door 't hulpge roep van verscheidene personen die toege- loopen kwamen. Niets van al hetgeen dat zich in de schuur en aanhoudende stallingen bevond is kunnen gered worden. Bleven in de brand: 3 jaarlingen, de dorschmachion, twee wagens, karren, eegden, enz. de hen nen, al het strooi en 2 a 3000 schoven haver. Kwaadwilligheid is er naar alle zekerheid mede gemoeid. Er bestaat verzekering. Laiigcmarclt—Een jongeling door den trein vermorzeld. De weduwe Mou- ton, barreelwachtster tusschen de spoor wegstatiën Langemarck en Poelcapelle, had voor Zondag laatst verlof gekregen, doch had reeds Zaterdag avond haren post ver laten. Zij had, naar gewoonte, C.yriel Vanacker, 18 jaar, werkman hij den landbouwer Victor Noliet, als plaatsvervanger aangesteld. Zaterdag avond ging Vanacker den bar- reel sluiten, gelegen nabij genoemde hofste de, voor den trein van 6,30 ure, komende van Yper. De jongeling, den trein ziende aanstoomen, haastte zich naar den overkant van den spoorweg, waar het sluitingsma- chien stond. Doch, te laat, hij werd door de lokomotief gevat, en een twintigtal meters verder geworpen. De bewoners der hofstede, bemerkende dat Vanacker zoo lang vertoefde, gingen zien naar den barree!, en vonden den onge lukkige dood in de gracht liggen, met gansch het hoofd vermorzeld. De overheden der gemeente, verwittigd, deden het lijk naar 'liet gasthuis dragen, alwaar het geschouwd werd. De ar me Vanacker was de eenige zoon eener brave familie, en algemeen gekend voor een voorbeeldige werkman. I)e droef heid der ouders is hartverscheurend. Korii-ij itHonderdjarige. De stad Kortrijk heeft Zaterdag met ongemeenen luister den honderdsten verjaardag gevierd van Virginie Descamps, weduwe Frederic Rigole, wonende St-Denijsweg. ïiet'lkci'kt'.Wildslrooper doodge schoten. In den nacht van vrijdag op za terdag was de jachtwachter Leopold Van Daele op ronde op het goed van zijnen heer jonker Leo van Ockerhout, senator. Hij ont moette eenen wildslrooper welken hij niet herkende en die volgens de verkiarin van den jachtwachter op hem aanlegde en schoot, doch zijn doel miste. Van Daele meenende in tegenwoordigheid te zijn van verschillige pensjagers en zijn leven in ge vaar achtende, schoot terug en eenen kreet hoorende, veronderstelde hij dat eenen der wildstroopers getroffen was. Hij durfdeniet meer naar zijne woning terug keeren en ging het overige van don nacht bij zijnen vriend Willems overbrengen. 'sAnderdaags morgend vond hij ter plaatse het lijk van Achiel Vanden Broucke, land- werker te Houtave. Het parket kwam seffens ter plaats. Uit het onderzoek zou gebleken zijn dat de wild- strooper geen gebruik van zijn wapen ge maakt heeft om on den jachtwachter te schieten, maar dat (leze zelf 's morgens het geweer zou afgeschoten hebben. De jachtwachter Van Daele is aangehou den. liet slachtoffer Vanden Broucke laat eene weduwe met twee kinderen achter, Hunne droefheid verwekt algemeen mede lijden. Weest voorzichtigDagelijks zijn bij dui zeilden kilosGomlak en Doodkopgebruikt om de koffie te vervalschen dit is zeer na deelig voor de gezondhlieid. Wilt gij zeke) zijn zuirere Koff.es te gebruiken, koopt w e Kof/ies bij R. MONCAREY, in 't Paradijs Poperinghe. Aïibovo. Slachtoffer van zijn plicht Vrijdag avond rond 9 ure stond de agent Karei Hamman bij de statie toen hij er een persoon zag uitkomen die hem verdacht scheen. De agent volgde den man op, tikte lein op den schouder en verzocht hem zijne papieren te toonen. De persoon zegde daar op- Kom mede tot onder den ianteern, ik za) u daar mijne papieren overhandigen. Hautman ging eenige stappen mede. Ge komen aan de afsluiting van den ijzerenweg haalde de vreemdeling plotseling een revol ver te voorschijn en loste een schot. De ent werd door de kogel in het hert getrof fende ongelukkige deed nog een tweetal tappen achterwaarts, stamelde nog eenige woorden en viel dood achterover op de tram lijn. De dader loste nog een tweede schot eii nam dan de vlucht dwars door het veld Door de spoedige opzoekingen werd hij te Brussel aangehouden toen hij van den trein stapte, 't Is zekere Aug. Van den Perre van als een gevaarlijke Anderlecht gekend kwaaddoener. De ongelukkige agent, 35 jaren oud, laat pene zwangere vrouwen een kind achter.Hij is met alle mogelijke eer begraven geweest. Itilwerpen, De schipbreuk van de Bulgarie Uit Brest is thans te Antwerpen het bericht toegekomen dat de visschersboot Marsouin op de roede eene boot opgehaald heeft, in het wit geschilderd en waar op den achterkant staat: Bulga rie, Antwerpen De boot was gansch met steenkoolstof bedekt. Men zul zich herinnerei stoomboot - Bulgarië onder de bevelen van kapitein Piette. den 8 Januari laatst uit Kustendjee vertrokken is in bestemming voor Antwerpen. Sinds den 5 februari, toen het vaartuig te Oitavos was, had men er niets meer van gehoord. Er valt dus niet meer te twijfelen: de Bulgarië is met man en muis in zee gezon ken. Er zijn talrijke slachtoffers, meest al len Antwerpenaars, achterlatende 11 wedur wen en 28 weezen: andere verongelukten waren de steun hunner ouders. Inschrij vingslijsten zijn in omloop gebracht om de bedroefde families ter hulp te komen. van wjtte lederen en satinetten slaffers, rnoüèren en bottinen aan ongelooflijk goed- koope prijzen.Gansch nieuw assortiment voor geheel het zomerseizoen van pracht- schoenen voor Heeren, Damen en Kinders, in alle prijzen en alien aard. CHEVREAU RINGEL- en KNOP- BOTTINEN te beginnen aan 8,5o fr. In de Gouden Schoen, bij HERAT— FREM11LT, bij dè Gendarmerie, ~>6, Veurnestraat, Poperinghe. Beroepshof van Brussel. Za terdag namiddag werd het vonnis uitgespro ken in het proces dat ingespannen was door de ouders der kadetten en matrozen die den 19 april 1906 bij de schipbreuk van hetbel- isch scboolschip Comre de Smet de Naey- er - liet leven verloren, en door de erfgena men van kapitein Fourcault. Men weet dat deze in beroep gegaan waren tegen het von nis in 1907 door de rechtbank van eersten aanleg van Brussel uitgesproken. van de beweegredens van het vonnis duurde drie kwart uurshet beroeps hof verwerpt het beroep der ouders tegen den belgischen Staat en tegen de Scheep- vaartvereeniging en hare beheerders, tegen wie geene enkele fout vastgesteld is. Het ongeluk moet aan een lek toegeschreven worden. Niets bewijst ook dat kapitein Fourcault, op het oogenblik der ramp, aan zijne plicht als bevelhebber te kort gekomen is of eene onvoorzichtigheid begaan heeft. Hij heeft al het mogelijke gedaan om alleman te redden. Indien de omstandigheden niet toelieten dat iedereen gered wera, dan kan uien zulks den officier niet als grief toeschrijven, ten wiens laste noch fout, noch verzuiming, noch on voorzichtigheid gebleken is. De ouders, die in beroep gegaan waren, werden tot de kosten van de twee processen verwezen, en de Staat, de Scheepvaartver- eeniging, de beheerders en de erfgenamen van M. Fourcault werden definitief buiten zaak gesteld Weg met 5 of 15 achtereenvolgende dagen op reis gaan en zouden, nu vooral in dit tentoonstel lingsjaar, met veel genoegen een abourie ment nemen dat hun toelaten zou op Zonda: da reis naar de hoofdstad te doen en eens een kijkje in het land te gaan nemen. Wilde de minister dit toestaan, hij zou eene democratische hervorming van belan: hebben ingevoerd, Kc Pt*Sn (egeii den gudsilieiist nietZondag ter gelegenheid der Eerste Communie, werd er in verschillende wijken der stad Gent een manifest aangeplakt, on derteekend door een gekenden liberaal en dooreen opsteller van Vooruit Daarin werd op hatelijke wijze den spot gedreven met den godsdienst en vooral met de H. Com munie, die er in voorgesteld wordt als eene komedie en eene bygeloovigheid, waaraan de christene ouders het recht niet hebben hunne kinderen te doen deelnemen. Dat ma nifest eindigt met den uitroep de Eerste Communie En dan durven de liberalen en socialisten nog bewerep dat zij tegen den godsdienst niet zijn Hun manifest heeft zondag te Gent de verontweerdiging van alle weldenkende lie den verwekt, en gansch het katholieke land zal voorzeker de twee partijen schandvlek ken, die zoo onbeschaamd hunnen diensthaat lucht geven. De kiezers zullen zich dat in de maand mei herinneren. De Quilterij Van Tiegliem - Dupont Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. Ziet uwe loten na, Stad Brussel 1905. 20ste Trekking op 15 Maart 1910. De bijzonderste loten zijn gewonnen door S. 10151 n. 23 uitkeerbaar met fr. 25.000 S. 17536 n. 5 id. id. 1.000 S. 137029 n. 2 id. id. 500 145989 n. 15, S. 166141 n. 20, id. 500 Stad Luik 1905. 29ste Trekking op 15 Maart 1910. I)e bijzonderste loten zijn gewonnen door 10.000 500 250 200 150 Viaainst-Bi aan laet Slof. De Vlaamsche taal wordt in liet paleis te Brus sel hoog in eere gehouden. Wij hebben vernomen dat II. M. de Ko ningin zich ieverig toelegt op de Vlaamsche conversatie, ten einde de vrouwen uit de volksklas te woord te kunnen staan. KoniDg Albrecht spreekt liefst Vlaamsch met zijnen secretaris, den heer Ingenbleek, een Limburger, die den Koning, toen deze nog kroonprins was, tot de studie der Vlaam sche taal warm aanwakkerde. Eindelijk is er een gekende leeraar van Vlaarusclie taal aangesteld om aan 's Konings oudsten zoon, prins Leopold, de taal der meerderheid zijner toekomstige onderdanen grondig aan te leeren. Fransciie vodden. Tegenwoordig zijn er 92 bladen welke het Belgische post wezen om reden hunner onzedelijkheid weigert te bestellen; 88 ervan verschijnen in Frankrijk, slechts 2 in België en 2 in Holland. Weet gij voor hoeveel geld de Frausche gazetten ons land pverstroomen Dat besmet land zendt ons jaarlijks bijna twee miljoen kilo gazetten en tijdschriften voor de schro melijke som van 14.032 808 fr. Zou het Bel gisch gouvernement niet wel doen dien Franschen bucht te belasten? D<- oiiilenlAiiiNiieiiKioeiit-n in Eran Strijk. De transche Senaat ligt nog altijd te knagen aan de wet op de ouder domspensioenen. Woensdag beeft de verslag gever over de wet erkend, dat de pensioenen niet zullen kunnen betaald worden, of men zal eerst voor 140 miljoen frank nieuwe be lastingen moeten stemmen. Ilct cartel.Te Brugge hebben de libe ralen voor de aanstaande Kamerkiezingen het cartel gesloten met de socialisten, doch deze hebben moeten beloven dat zij geene kandidaten zullen voorstellen te Oostende, te Yper en te Rousselare. Quikerij YanTieghem-Dupont, Rousse laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Kp»nr«cgaboiHieti)cntcn, De Bond van Belgische Lijnvisschers heeft aan den minister van 't Spoor, een verzoekschrift gezonden, vragend dat spoorabonnemenlen van 5 en 15 dagen zouden geldig gemaakt worden gedurende 5 of 15 achtereenvolgen de Zondagen, ten einde aan de door de for tuin weinig begunstigde lijnvisschers gele genheid te geven zich aan bun geli fkoosde uitspanning over te leveren, zonder zich al ie groote reiskosten te moeten opleggen. Ook and-re staatsburgers wachten met ongeduld af dat dit besluit verschijne. Dui zenden personen in den lande kunnen geene werk naar de overeenge- 520 n. 22 uitkeerbaar met fr. 520 n. 5 id. id. S. 19932 n. 10 id. id. S. 8953 n. 25 en S. 17258 n. 8, id. L. 19583 n. 18 en S. 8953 n. 7, id. Eene ziMidcrlitigc proefneming In 't begin van 1909 wilde een rijke men- schenvriend van Parijs weten of het waar was dat zekere kloeke en gezonde bedelaars, die kloegen zonder werk te blijven, niet wil den werken wanneer men hun eene brood winning bezorgde. Hij kwam met verschei dene niiveraars en kooplieden overeen, die hem beloofden vijf frank per dag te betalen aan al de lieden die zich van zijnentwege bij hen zouden komen aanbieden. Van februari 1909 tot februari 1910 zond hij 1215 kloeke bedelaars zonder komen adressen. Van de 1215 waren er 930 die zich niet terug aanboden wanneer zij vernamen dat zij aangenomen waren. 110 werkten een h'alven' dag, eischten 2 fr. 50 en vetrokken om niet meer terug te keeren. i4 hielden het een ganschen dag vol. l>rie dagen later waren er nog 161 aan den arbeid. 42 ein digden de week. Wat de 36 anderen betreft die werkten eene maand en hadden er dan genoeg van. Zij vertrokken op hunne beurt om opniew in de straten van Parijs bedelend rond te slenteren. weet niet alles, maar wat ik weet, is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Decorte, Poperinghe. Trouwe diening genadige prijzen. Groote keus vau KerkestoeEen, Feil kuii<-«4iiia(i£ aangezielit. Het is den Franschen geneesheer M. Delaire gelukt kunstmatige gezichten te maken. Hij heeft het zoo ver gebracht, dat hij iemand, die de kin, een deel van de onderkaak, een stuk tong en den geheelen neus mist door een ontploffing, deze deelen op kunstmatige wijze heeft terugbezorgd. De man met het kunstmatig gezicht werd voorgesteld aan de akademie, en het werk was zoo goed gelukt dat het gezicht op drie meters afstand een volkomen natuurlijken indruk maakte. De genezen patiënt is in staat te kouwen en spreekt zonder eenige moeite; alleen moet hij zich iederen dag de moeite getroosten zijn kunstmatig gezicht af te nemen om het schoon te maken. Het kunstmatig gezicht be staat uit vier deelen. Een zilveren stuk moet dienen om de beneden tanden bij elkaar te houden, een tweede deel, uit goud en rek- goin, dient ter bevestiging van de boventan den. Het derde deel neemt de plaats van kin en onderlip in en is gedeeltelijk bedekt door een valschen baard. Twee kleine schroeven verbinden dit stuk met de kunstmatige on derkaak. Het laatste stuk vervangt eindelijk neus en bovenlip; het is vervaardigd van vleeschkieurig gummi, waaraan een valscbe knevel is vastgemaakt. $1 oh vraagt gedurig naar de welbe kende Aalpompen van J. Beheyt-Adriaen, Veurnestraat, Poperinghe. Driitifcoiic lioi-pgcNcliicilciiis. Door Drims duinachtige dreven drendelde dartel Dominee Derksens deugdzame dochter Doortje dit dametje deed doïgaarne deugd zame daden. Dagelijks drenkte Doortje de dorstige dieren. Dertien donzige duifjes doorkliefden Drims dreven, doch de dartele druimer Dirk, des daglooners Doris Donker, dreigde driest de donzige diertjes. Dit deerde de dierenbe- schermende Doortje. De dartele deerne deed daarom den drom- melschen dierenkweller door den deftigen diener des dorps duchtig dooreenschudden, doch de doortrapte deugniet doorscheurde den donkerblauwen duffel des dronken dien ders, daar deze driemaal daags dronkenma- kende dranken doorzwolg. Dolzinnig door boorde de degen des driftigen dieners den doodbleeken deugniet De dorpsdiender duizelde, doorziende deze deerniswekkende, doldriftige daad. De dorpschout dagvaarde dadelijk den doemwaardigen doodslager, doch de diender deserteerde door de diligence, die Drims dorp doorreed. De dochter des Dominees Derksen, door leefde donkere dagen. Doortje doorkruiste daarna dagelijks droomerig de dennenwouden, de dartelheid dervende, daar Dirk Donkers dood Doortje drukte. Dinsdag den derden December doorsloop de droeve dood de deur der no minee's Derksen, diens desolate deugdzame dochter Doortje doodende. Dat doet de deur dicht. Door D. de D. Dordrecht den dertienden December. Iwleng-elin.g'en. Denk toch eens na. kind getrouwd zijn en malkaar niet lief hebben!... Ja, moederke lief, dat is geheel erg; maar niet getrouwd zijn en elkaar liefheb ben is nog veel erger. Een dief was op de pastorij geraakt wijl niemand daar was en de pastoor in de kerk in den biechtstoel zat. De kerel nam liet gou den uurwerk van den Herder mede, en miek dan dat hij wegkwam. Dadelijk trok hij de kerk binnen, recht naar den biechtstoel van den pastoor. Mijnheer de Pastoor, ik heb gestolen Pastoor. Wat hebt gij gestolen, vriend. Dief. Een gouden uurwerk, Mijnheer de Pastoorik zal het U geven als gij wilt. Pastoor.Neen vriend, ik wil het niet. Dief Wat moet ik er dan meê doen. Pastoor.Geef het terug aan wie gij het ontstolen hebt. Dief. Maar, Mijnheer de Pastoor, als de persoon van wie ik het gesto len heb, het niet wil, wat moet ik er dan meê doen? Pastoor.Dan moogt gij het houden voor u, vriend. Dief. Goed, Mijnbeer de Pastoor. Dag Mijnheer de Pastoor. En h ij was er meê weg. Vergeet niet, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken von den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. De Nationale Belgische Bedevaart der Mei maand naar 0.-L.-V. van Lourdes, zal plaats hebben van 26 April tot 4 Mei 1610, onder het eere voorzitterschap van Z. E. den Kar dinaal-Aartsbisschop van Mechelen en het voorzitterschap van M. Rosman De pelgrims mogen hunne inschrijving nemen bij MM. Achille Van In, Lipslraat te Lier; A. Godenne, uitgever, Engelen straat, te Namen; A. Jamoulle, notaris te Faimes, (Borgworm); Oscar Vermeersch, notaris te Dendermonde, alsook bij de cor respondenten vermeld op de plakschriften Van af 31 Maart, zullen de prijzen van 5 fr. verhoogd worden ten voordeele der arme zieken. lóudhall. Match Rousselare-Poperinghe. Za terdag namiddag werd er op 't onverwacht beslist dat het eerste elftal van onzen F. C. naar Rousselaere zou gaan om er een match e spelen tegen het eerste der U. S. Roula- rienae. Onze mannen vertrokken dus Zondag om 12 ure en werden te Rousselare geheel vriendelijk onthaald. De match begon om 2 urede terrein was in zeer goeden staat en Rousselare begou het spel met de wind, die toch niet fel was. Van weerskanten werd dapper gestreden Onze mannen vervulden goed elk zijne plaats, en na omtrent een half uur spelen behaalde Poperinghe het eerste punt. Alhoe wel Rousselaere goed en met veel moed speelde, gelukte het hun niet te doelmerken In den tweeden time tniek Poperinghe nog twee goals; de derde, 10 minuten voor 't einde. Niettegenstaande Rousselare nU verscheidene hardnekkige aanvallen deed, gelukte het hun niet de eer te redden zoodat. het spel eindigde met 3-0 ten voor deele van Poperinghe. Dit is de schoonste overwinning die de Poperingsche spelers tot nu toe behaald heb ben nu en 't is te hopen dat zij op dien weg zullen voortgaan. De match werd tot ieders volle genoegen gearbitreerd door M. Rominelaere. De eerste epuipe van Yper heeft eenige weken vroeger 1-1 gespeeld tegen Rousse lare. In 't korte zal Rousselare naar Pope ringhe een return- match komen spelen. F. C. Poperinghois.Op heden Zondag om 3 ure, op het terrein Den Kouter match lusschen de le en de 2e equipe. Engelsche modellen aan genadige prijzen, bij Berat-Fremault, Veurnestraat, 56, Pope- inghe, bij de Gendarmerie. Internationale match België-Rolland. Overwinning der Belgen.Eene groote menigte was Zondag laatst toegestroomd op het terrein van den Beerschot te Antwerpen om er dezen match bij te wonen. Beide ploegen speelden goed en na 15 minuten spelen gelukte Six erin de eerste goal te maken. De Hollanders maken korts daarna ook een goal. Maar de Belgen gaan weder dapper aan spel en De Veen maakt een tweede goal. Kesler, Hollander, maakt' eveneens een tweede punt voor zijn club, zoodat de score nogmaals gelijk staat, met 2-2. Ondanks een schoon spel van beide kan ten, wordt er niets meer gemaakt gedurende het tweede deel. Men speelt twee extra- times van 15 minuten elk, en 't is in de tweede extra-time dat Six de winning goal maakt voor de Belgen. Onze landgenooten hebben prachtig en hardnekkig gespeeld. De flauwe kant waren de backs en de twee half-backs. Al de Brug gelingen hebben wonderschoon gespeeld en werden in triomf rondgedragen na den match. Verschillige Hollandsche bladen, sprekend over deze match, beschuldigen den scheidsrechter van partijdigheid. Ook de «Nieuwe Rotterdamsche Courant)) valt heftig uit tegen den scheidsrechter, en zegt verder Maar dat mag geen excuus zijn voor de nederlaag. Deze is ons insgelijks te wijten, behalve aan de reeds boven omschreven ongunstige omstandigheid, aan het feit dat de Belgen nog vuriger hebben ge speeld dan wij. Wij zouden onze mannen niet gaarne beschuldigen van lauwheid, dat zou onverdiend zijn. maar de Belgen hebben toch nog vinniger, geestdrif tiger en opgewekter gespeeld. m Ook was 't te merken, dat hoe langer de wedstrijd duurde, hoe beter de Belgen werden, en waar we de gaping tusschen midden- en voorlinies bij de onzen moeten toeschrijven aan vermoeidheid van beide linies, daar kan de Belgische ploeg geroemd worden om hare taaie volharding en onvermoeidheid. De Belgen maakten meer dan wij den indruk van een goed geoefende en aan vermoeienis gewende combinatie, en om deze reden willen we de nederlaag dan ook niet «onverdiend» noemen.» De Maasbode zegt onder ander Maar dit peemt niet weg, dat we, ondanks den scheidsrechter, toch nog kansen genoeg kregen, en omdat we geen van die alle meer wisten te benutten, wat de Belgen wel deden, blijft ons inderdaad de nederlaag verdiend. Het is dus een schoon pluimken voor het overwinnend Belgisch elftal dat voorzeker met moed en veel beleid gewonnen heeft. Internationale match Frankrijk-Enge land. Deze match werd gespeeld te Ip- w'ich. De Franschen werden verpletterd met 20 om 0. De bal verliet het fransche kamp niet. In de eerste half-time maakten de En- gelschen 7 goals, in de tweede 13. lie* M'liijiai dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-SilIy. Dépot bijgebr. DelhaizeA Moncarey-Sansen VLIEGEN. Botsing tusschen vliegmachienen. De kronijk der ongevallen in de lucht bezit een nieuw hoofdstuk, namelijk dat luchtvlie- gers met hunne toestellen legen elkander botsenDit gebeurde te Mourmelon-le-Grand In zijne vlucht hotste de vlieger Frey met zijne machien tegen het toestel van kapitein Moreau, die ook in de lucht zweefde. Beide machienen werden zwaar beschadigd. Daar de luchtschippers'niet hoogwaren, kwamen zij er heelhuids van af. tt irii'ijdciii. Velodrome van Yper, Opening Zon dag 3 April, om 2 1)2 ure. Match in drie reeksen achter zware motocycles 15. 20, 25 km. tusschen Platteau Èugèue Meenen, Marcelli Jean Roubafx, Ticbon Namen. Koers voor beroepsrenners van 2e catego rie. Match voor zware motocycles voorbe houden aan de gangmakers. 5 Km. ['rijzen der plaatsen Voorbehouden 2,50 fr. Tribunen 2,00 fr. Virages 1,25 fr. Popu- ldires 0,75 fr. Hot gunstig weder beeft de liopplanters toegelaten hunne hommelhoven te labeuren en zoo het onkruid te verdelgen. Tot nu toe kan men niet klagen dat de planten zouden slecht overwinterd hebben. Beschikbare waar noteert thans Aalst 135 fr.; Poperinghe (stadslood) 145 fr., Po peringhe (dorpen) 132-133 fr. Voor aan staande gewas, Aalst en Poperinghe staan op S0-85fr.; zeer weinig verhandelingen. Voor de inschrijvingen der koers van be- roepsretiners van 2° categorie, gelieve zich te wenden aan M. Clinckemaillie R. Be stuurder, steenweg van Veurne (bij de Velo droom) tot 31 Maart 1910. In de Wintervelodroom van Parijs werd Nat Butler, onoverwinbaar in deze piste, geklopt door den jongen Antwerp- schen stayer Huybrechts. van 13 tot 20 Maart 1910. Geboorten.Camille Gantois, z. v. René en Rosalia Degraeve. Raimonde Lietaert, d. v. Henri en Valentina Blondeel. Gery Quaghebeur, z. v. Henri en Gabrielle Godde- ris. Marcel Lobelle, z. v. Henri en Elodia Danneel. Albert Ferla, z. v. Auguste en en Maria Vermeulen. Overlijdens. Cordenier Felix, 2 maan den, wijk D. Huwelijksbeloften.Aloïs Buseyne, kui per met Magdalena Lermytte, werkster, beide te Poperinghe. \Y aaroni is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsel bevat. Verkrijgbaar hit alle kruideniers. van 1 Januari tot 15 Maart. Geboorten. Cornette Henri z. v. Jules en Deramoudt Lucia. Wulleman Rachel d. v. Camiel en Heniaert Irma. Leroy Germanie d. v. Carolusen Salomé Clementia. Soenen Richard z, v. Camiel en Logie Eudoxie. Petyt Valerius z. v. Maurice en Haelewyn Julia.Ilaezebrouck Margaretha d. v. Acbilie en De Beer Maria.Meersdom Joseph z. v. Camiel en Polley Hermanie. De AVancker Maria d. v. Jules en Baraelis Eugenie. Overlijdens. Blanckaert André, oud 5 weken.TheirssenEdmondus.oud 67jaar echtgenoot van Boudr.v Melanie.— Papegaey Maria, oud 3 jaar.Pitellion Guillana, oud 99 jaar, weduwe van Leceeuche Joarmes. Depuydt Jerome, oud 25 dagen, Staelen Germaine. Hochaert Leonardus, oud 56 jaar, eciitgenoot van Igodt Julia. Huwelijken.— Vanlerberhe René, koffie- houder te Brussl met Debever Maria, dienst meid, verblijvende te Woeston. A la bij Achille Logie, M. Omer Citteiren, ontvanger der regis tratie. en domeinen té Kortrijk, komt als vérificateur benoemd te worden ee Yper. Perche, Bruggestraat. 'i Sn Qt laiurrnt, bij de kinders Beddeleem, Groote Markt. 3 In "I Rur^ersfvelzijn, bij Van Overbeke-Leeuwerck bij den Ba zar van Sansen-Decorte, Gasthuisstraat. 4 9 li tivu lioiiivi', bij Theodoor Dewancker, Kouterstraat. 5 In «len Hoek van Vrede, bij Henri Bouw Westoutre-kalsiede. 4» In «Ie drie .lleerNelien, bij August Verschaeve, Provensfraat. 7 In <le Kloef', bij Cyrille Bonduwelie, Meessenstraat. 8 Ah Café Franeais, bij Cyrille Ilosdey, Yperstraat. 41 In de nieuwe S.elie, bij Frangois Verwaerde, SO A la Cour du bij René Devos-Deschodt, i S lu de S*eerdemiiarl«, bij August Vandecasteele, Peerdenmarkt. Casselstraat. Sïoi, Boescheepstr. IV lu "I Vosje, bij Charles Verfaillie, Vogelhoek S3 In den FMipH, bij Jules Devloo, Elverdinghe-kalsiede. 14 Inden nieuwen Stozendaal, bij August Questroy, Veurnestraat, Uitgevoerd door het orkest dat met carnaval zooveel bijval genoten heeft. Begin om 7 1/2 ure 's avonds. it ter hand te koop, door uitscheiding, allerbeste Naaimachien Singer. 6 jaren gediend hebbendeeene hoeveelheid man- en vrouwenleesten, laatste modellenringelma- chien en snijtafel. Inlichtingen ten bureele dezer. llelgelegen schoenwinkel, te midden der H stad Yper. Zich te bevragen monde lings bij Henri Gastrop, St Janstraat, Yper. "(en Tilbury, in goeden staat, met lederen 1 kap en schoot. Genadigen prijs. In- ichtingen ten bureele dezer, 7ene Stoommachien, 2% peerden kracht, roet graanbreker, buizen om te koken, iemen en poulies, dienstig voor Landbouwers. Zich lebegeven bij Alois Verhaeghe, Abeele. 7een groot uitstekend uithangbord, zoo goed als nieuw en een boventrap voortkomen de van afbraak van een huis. Zich te wenden ten bureele dezer. effens te koopen of ie pachten, aan zeer voordeeligen prijs, herberg -In de Hesp-, gelegen in de Bruggestraat. Gerievig voor alle stielengrooten koer met poort al achter uitkomende bij St Jans kerk. Alle gemak van betaling. Ziel) te wenden bij de kin- Iers Devós, brouwerij Middelburg. Poperin ghe. £00 Hoppeplanten te koop bij Petrus Ca- tryeke, in de Veurnestraat, Poperinghe. Poperinghe, markt van den 18 maart.— Tarwe, heet. 17,20 - Rogge 14,00-Haver 14,00- Aardappelen, 100 k. 8,00-Boter de kil. 3,50 - Eieren de 26, 2,00 - 0,00. Yper, 12 maart.Tarwe 21,00 a 21,50 ro<:ge 15,00 a 15,75 haver 17,00 a 17,50 aardappelen 5,75 a 6,50 boter 3,50 a 3,80 eieren 2,05 a 0,00. Rousselaere, 15 maart.Tarwe 22,50 a 22.00; id. roode 19,50 a 20,50; rogge 15,50 a 16.00; haver 16,50 a 17,00; boonon 20,50 21,50; aardappelen 8,00 a 9,00; boter 3,85 a 0,00; eieren 2,10 a 0,00; koolzaad olie 60,00; lijnolie 75,00oude suikerijboo- ien 22.50; id. gele 23,00; viggens 30.00 Dixmude, 14 maart. Haver 21,00 aardappelen 7,00 boter 3,50 a 3,65 eieren 2,00 a 0,00. Kortrijk, 14 maart.'Witte tarwe 21,00 22,00; roode tarwe 20,00 a 21,00; ngge 16,00 a 16,50 haver 17,00 a 17,50; peerdeboonen 21,00 a 21,50 suikerijboonen 23,00 a 23,50witte aardappelen 5,50 a 6.00 boter 3,60 a 3,70 eieren 2,00 a 2,10 koolzaadolie 60,00 lijnzaadolie 5,50; koolzaad 27,25; lijnzaad 37,15; koolzaadkoeken 14lijnzaadkoeken 14,00 23,00 sodanilraat 22,00 ammoniak- sulfaat 29,00 Veemarkt 81 ossen, 0,70 a 0.82 166 veerzen 0,74 a 0,84 9 koeien 0,68 a 0,80 57 stieren, 0,66 a 0.79. Brussel, 15 maart. Verkensmarkt. Te koop 355 de kilo op voet 1,05 a 1.20. Anderlecht, 15 maart.Verkensmarkt. Te koop 2615 prijs per kilo 0.98 a 1,16. 15 En de Kiistplaiels, bij August Decuypere, Crombeke. EO In Apje, bij Charles Maddelein, Ci*oinl»eke. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zien naar den Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Schoone gedraaien Tafel pooien aan 1,50 - 1,75 en 2,00 fr. de garniture. HANENGEVECHT. Den 28" Maart, 2<k Paaschdag, orn 3 ure, bij Ëdmond Boddaert- Schaballie, herbergier bij de Abeele-Statie. Inleg 5 fr. Terug 11 fr. Kamp dood elk zijn geld terug Andere voorwaarden gelijk gewoonte. Me si Men vraagt seffens, goeden Schildersknecht kunnende wel effen werken, bij Hilaire Jacob, Schaalstraat, Poperinghe. Zeer schoon en gerievig HUIS gelegen in de Boescheepstraat.Voor alle inlichtingen zich te begeven tot Juleq Van Bruwaene, Noordstraat, 16, Poperinghe. llt'ii zeg* dat de suikerij Van Tieghem- Dupont, Rousselaere, de gezondste en de beste is. Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, BIJ Bijzondere schoone en groote keus van Beddens met en zonder ressorts, Lavabos, Nachttafels, Commoden, Ivleerkassen, Spie gelkassen, Keukenkassen, Wiegen, Buffets, Bureaux, ronde en vierkante Tafels, Zetels, Stoelen, Kerkstoelen, Koffers, Kapstokken, Spiegels, Stoelzaten, Tafelpooten, Kinder stoelen en -Voituren, Linoleums (Engelsche en andere), Toiles-Cirées, Trap- Vloer- en Tafeltapijten, Stoors en Gordijnen. IJzeren Bedden, Wiegen Tafels, Stoelen. Herberggerief TafelsStoelen, Toogen, Glas, Vuurpotten, Spoelbakken, enz. BERICHT. aan den hoek der Priesterstraat en der Bertenplaats. Ik heb de eer ter kennis te brengen, dat ik mij belast met het verslagen van Matrassen en mij op aanvraag voor dit werk ten huize begeve. Door mijn verzorgd werk, en inijne matige prijzen, hoop ik hel vertrouwen en de voor keur van eenieder te verwerven. 73, Veurnestraat, Poperinghe. Te verkrijgen bij LOUIS SAMYN, graan handelaar, Yperstraat, Poperinghebeste Merckem's en Locre's klaverzaad, beetraap- zaad roode van Eikendorff en Groenhuizen, oostersche aardappelen Industrie, ver nieuwde zaaihaver, zaaitarwe (zomerkoren). Alle van eerste kwaliteit en aan matige prijzen. HOTEL DE IT.ANlftBtE:, Café - Itestaui'ant, laat weten aan vrienden en kennissen dat hij goedkoope slaping geeft en op alle uren van den dag goed eten opdient. De gestorte gelden blijven ten allen tijde beschikbaar en worden KOMPTANT uitbetaald zonder kosten. De interest blijft dezelfde VOOR ALLE SOMMEN hoe groot zij mogen wezen,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4