BANK»» POPERINGHE Met iste Communie Grand Assortiment NIEUWS UIT BELGIE. NIETS Arrondissement Roeselare. To on e elkroniek. "Adam in ballingschap" te Ieperen Buitengewoon Assortiment Football - Schoenen. Wetensweerdigheden. Terstoiwl te psïcliteis Aan de Schoenmakers. HOPPE. Gods diens tige Kronijk. b ij rg erstand VAN pope ring h e Goede Aseli Over te nemen W Te Koop marktprijzen. Op Zondag 27'1 Maart igio, LIATSTEN TAP op Maandag 28" Maart, (2e Paaschdag,) Kalf gratis te verhollen, Schoon Schaap te verhollen, 5 - 4 en 3 franks te verhollen, 2 goede Velos te verhollen, Een Stierekalf te verhollen, d'articles riches pour Enfants Feesten en Vermakelijkheden. herbergtafels, VLO ER BOL, 32 Franks Prijzen. Met 3i" Maart, OPENING VAN Bakkerij en Schepwarenwinkei bij Al. DÉRAEDT-DëMUYS alphonsè wallyn, Aan de Landbouwers JÉR. VANSTAVEL-DECROCK, a vendre ou a louer a Godewaersvelde, wMarciMi! v\n MKLUIS, COEVOET, LM.Li poperinghe, groote markt. Loopende fiekeningen. Korting van Wissels. Beursbewerkingen. Leening op titels. Uilbetaling van welkdanige Coupons. Bewaring van gelden aan fc2, 2 1)2, 3 en 3 1)2 0/<> De drij bijvoegelijke kandidaten namen vervolgens beurtelings het woord en ontwik keiden hun programma. De heer ingenieur Vander Ghote stelde ten slotte voor in 't toe komende een poll te houden langen tijd voor de kiezing. Zonda.r avond had de algemeene poll - plaats tot aanduiding der kandidaten voor de wetgevende kiezingen. Het bureel stelde \oor, de uittredende volksvertegenwoordi gers te herstemmen! MM. staatsminister Beernaert, Gillès de Pélichy. oud-minister van der Bruggen en Dr Julius Delbeke, zijn werkelijke kandida ten. De plaatsvervangers zijn: MM. Jan Ma- hieu-Liebaert, burgmeester van Roeselare; Van Naemen, van Iseghein Vati de Vyvere, schepen te Gent en Mulle de ter Seintere, van Thielt, De opvoering zal plaats vinden op Don- ilerciiig 28 Vpril om drie ure in de groote tooneelzaal van het volkshuis. Zij duurt nagenoeg drie uren. Al wie verliefd is op edel genot moet er naartoe gaan, hij zul niet teleurgesteld weder- keeren. Geen gestudeerd man, die ooit iets van Vondel gelezen heeft mag daar ontbre ken, "t zal een ware veropenbaring zijn. De gewone burgers hebben eene uitstekende gelegenheid om zonder veel moeite kennis te maken met een der glanzendsté geniën, die ooit het menschdom vereerden, zij mogen die niet laten ontglippen. De Poperingsche spelers die de vertooning bijwonen zullen er veel, nut uittrekken want Rovaard's troep bereikt de volmaaktheid, zoo zij te bereiken is. Het uur is zoodanig gekozen dat iedereen alle gemak heeft om den dag zelf nog thuis te geraken. Vondel's opvatting. 1. "Wat is het doel van het tooneel? Vondel schreef niet om te schrijven of erger nog om de dierlijke driften der lezers te vleien en alzoo geld te winnen even min was hij een vervelende zedenspreker die te passe en ten onpasse u lastig valt. Toch blijft bij hem het tooneel eene leerschooldit wil zeggen dat de toe schouwers zich aangespoord voelen tot het goede en afgetrokken van het kwade. Iedereen weet dat het tooneel in den beginne XIVe eeuw) uitsluïtelijk godsdienstig was en diende om de menschen te verstrooien, te verzetten en te onderrich ten. «Vondel die het tot zijn Jioogsten bloei bracht heeft hem dus ook zijne ware bestemming terugge ven. 2. Wat wil Vondel leeren Hij tracht aan de toe schouwers te doen verstaan dat de aardsche dingen wankelbaar en vergankelijk zijn, dat het gedoe van de schepsels geleid en gevonnisd wordt door God die alles in zijne machtige hand samenhoudt. Treffende voor beelden daarvan bood hem de bijbel want daar straalt het ingrijpen van God in de handelingen der menschen op iedere bladzijde door. 't Is dus niet te verwonderen dat Vondel er de stoffen zantte voor zijn schoonste treurspelen. In "Jozef in Dothans bijvoorbeeld toont hij hoe de afgunst tot misdaad leidt, maar hoe God het booze ontwerp der broedermoorders verijdeltin L,uciler» schetst hij den hoogmoed, die stijgt tot op stand maar door den Almachtige verpletterd wordt; in Adam in ballingschap leert hij hoe onze stamou ders de wet van hunnen Schepper overtraden en welke straf zij voor hunne zonde opliepen. 3. Welk is Vondel's manier om iets voren te stellen De verdienstelijke tooneelwerken zijn niet eenerlei. Men kan een schoon en geriefelijk huis bouwen in Ieperschen of Brugschen, in Louis XVI- of modernen trant. Vonders trant heeft ook zijne eigenaardigheden. Hij ontvouwt één enkel feit van in zijne verste oorza ken tot in zijne laatste gevolgen. Vooraleer zijne perso nen handelen bespreken zij hunne daad onder malkander, zij redeneeren er over en voeren ze uit .zonder ver haasting of verwerpen ze na rijp overleg. Vandaar komt het dat sommige tooneelen zoo lang gerekt zijn Vondel kende de verborgen drijfveeren die den mensch aanzetten tot de daad en hij schepte er genot in ons het hart zijner helden (tevens het onze!)'bloot te^ leggen. De uitvoering zelf, zoo wel beraamd, zien wij niét altijd onder onze oogen gebeuren, zij geschiedt achter de schermen en wordt ons verteld. Dus hebben wij eerder de inwerkihg, den indruk van een feit op een persoon dan het feit zelf. Vandaar de lange verha len in vele zijner treurspelenVondel heeft dit gemeen met alle zeventiendeeuwsche treurspeldichters. Vondel rekent niet noch op het onverwachte van een voorval, noch op de verwikkeling, noch op de uiterlijke handeling, hoe is het hem dan mogelijk een vasten greep op zijn toeschouwers te krijgen, ja ze te overweldigen zoodat zij daar angstig zitten en niet toe juichen durven Dit gelukt hem door het laten samen werken van verschillende kunsten. Het tooneel zelf moet uiterst wel bezorgd zijn(in Adam in ballingschap is het aardsch paradijs een tooverachtig lusthof) de spelers moeten zulk eene houding aannemen, zulke kleederen dragen dat we een behoorlijk levend beeld hebben zoodra er drie of vier samenkomen. De dichter wil ons eene reeks beweegbare schilde rijen laten aanschouwen, die spreken tot den geest en het gevoelen. Van de dichtkunst vergt hij alles wat zij leveren kan; hij werpt alle soorten dooreen, de lyrische, de beschrijvende, de verhalende, de eigenlijk dramatische en schopt alzoo een geheel dat ons ver baast door stoutheid zijner vlucht in de reizangen, dat onze zinnen streelt door zijn zoetvloeiendheid in de beschrijvende brokken, ons boeit door de levendig heid van het verhaal, ons treft door de waarheid van den toestand. Eene derde kunst, de muziek roept hij nog ter hulp opdat zij de gemoederen tot het ontvangen der indrukken zou voorbereiden, de gevoelens der spelers helpe vertolken en in het hart der toeschou wers overplanten. Muziek, dicht- en schilderkunst in gepaste verhou ding laten medewerken om uitte drukken wat waar is en grootsch, kortom de schoonheid in dienst van de waarheid stellen, is dit niet eene hooge gedachte heb ben van het tooneel. En wordt het tooneel niet aldus eene leerschool van het goede 't Vervolgt. Ten bureele van - De Poperinc.xienaar Adam in ballingschap tegen 50 centiemen nog een maand gevang uit te boeten had werd zaterdag morgen, 26 dezer, door de politie aangehouden en opgesloten. Merkweerdigheid. Te Fréthun, in het Pas-de-Calais, (Frankrijk), heeft een landbouwer, bij middel eener val, eene rat, gevatigen die 9 kil. 750 weegt. De reusach tige knager zal Vrüdag geheel den dag te zien zijn bij M. J. Deliondt-D dmaere, Au Café de la Paix», groote markt, Paperinghe. Spaar maatschappij De Voorzorg gevestigd ter herberg Het Stadhuis». Lijst der obligation gekocht sedert 1 Januari 1910. 1. Brussel 1905 Serie 116.483 nr 4 2 id 116 483 7 3) Antwerpen 1903 26.002 ■7 4. id 19.063 6 5. id 19.521 10 6. id 22.698 11 7. id 25.164 2 8. id 29.502 15 9. Brussel 1905 107.828 11 10. id 116.483 5 11. id 79.760 6 12. id id 7 13. id id 8 14, id id 9 15. id id 10 16. id id 11 17. id id 12 18. id id 13 19. id id 14 20. id id 15 21. id 46.080 19 22. id 142.165 21 23! id 144.007 6 24. id 148.799 5 25. id id 7 Ouuibciic. Diefstal. Woensdag stabsnieijws. Twee velorijders die wat al te rap door stad reden en aldus gevaar opleverden zagen zondag ter hunnen laste proces opma ken. Op hare nachtronde heeft de politie Zondag een herbergier langs de Westoutre kalsiede wonende, in overtreding genomen om na 12 ure nog drank te bestellen. Dronkaard. Zondag nacht rond 1 1/2 ure werd Maurice L..., op de groote markt, in overtreding genomen voor open bare dronkenschap. Erge valTheophile Vandriessche knecht bij de HII. gebroeders Lahaye, werd maandag aan den voet van een ijzeren trap in de brouwerij, in bezwijming gevonden De man was van den trap gevallen wijl hij naar boven ging met een emmer water Seffens liep inon een geneesheer halen die bestatigde dat liet slachtoffer inwendige kneuzingen, zonder erg gevaar, bekomen had. Hij werd naar huis gevoerd waar hij nog bedlegerig is Peerd op hol. Dinsdag namiddag was Ed. D prez van den Vogelhoek, op de Crombeke-kalsied'e, bij de tramlijn, toen zijn peerd opeens bij het voorbijrijden eener hon denkar begon te steigeren en op hol ging. Eenige werklieden gelukten erin het nabij de herberg Het Zweerd stil te houden Vrijdag namiddag ging het peerd van M. W. Boucquey op hol. Het dier liep van nabij de herberg Den Vlaamschen Leeuw langs de Abeele kalsiede, tot aan de Noord straat, waar het nederviel en men het zoo kon vastgrijpen. Overtredingen. Seraphin B..., werd donderdag avond in de Casselstraat in over treding genomen voor. te rijden met eene hondenkar die van geen licht voorzien was Woensdag avond ontmoette de nacht wacht in de Casselstraat, de genaamde Ca mille O... per velo zonder licht. Proces werd tegen hem opgemaakt. Gevonden Vrijdag op de markt een sleutel en eene handschoen (menotte). Het gevondene berust teri politie bureele. namiddag rond 3 1/2 ure, binst de afwezig heid der vrouw, zijn er drie schoone konij nen-moeren gestolen geweest uit den geslo ten stal van Edmond Rosselle, werkman. Eenige dagen te voren, op zekeren morgen vond men den hond doodgeslegen bij zijn hok. Dit was zeker eene vermaning die wilde zeggen blijft wel t'huis en zorgt goed Poging tol diefstal. In den nacht van 22 tot, 23 Maart is er eene-diefte begaan geweest bij Th. Deschuytter, landbouwer. Th. Deschuytter had reeds kunnen bemer ken dat hij kalanten had voor zijnen hoop aardappelen, 't Was helder maangeschijn en met twee mannen legde Deschuytter zich in hinderlaag, 't Oogenblik was gekomen, 't Was wel een weinig koud, maar t.e rapper aan 't werk. Een zak gevuld met rond de 0 kilos en een met rond de 30 kilos. Deze laatste was gemakkelijk om op te nemen, maar voor den eersten was er hulp noodig. I'h. Deschuytter, metzijne helpers, bood zich aan, maarzooais men gewoonlijk zegt ge presenteerd goed of hulp is nooit aange naam zoo was het hier ook het geval de twee kalanten lieten hunne zakken staan. De heldere maan had reeds den naam van die ondankbare gasten kenbaar gemaakt. IVrtsrliactc. Een peerd doodge slegen door eene molehioiek. Dit ongeval gebeurde alhier op den molen van M. Van Vyver. M. Eugène Delforge had daar, dins dag rond 1 ure, eene lading haver tehuis ge voerd. Om den wagen van den koer te krij gen moest men eerst het peerd uitspannen en buiten geleiden. Het beest ging rustig gras eten op de molenwal toen het opeens den kop ingeslegen werd door een der wie ken on op den slag dood bleef. Het peerd had eene waarde van 600 fr. Lcysele. Gered.De genaamde Ne stor Machelberghe was bij ongeluk in eene diepe beek gevallen. De man zou onvermij delijk verdrop ken zijn, zonder de moedige tusschenkoinst van H. Maelstaf en vrouw Debruveker, die hem uit zijn neteligen toe stand redden, en die dan ook verdienen be loond te worden. Doodgevallen. Het 22 jarig meisje Marie Louise Vandenbulcke, was woensdag voormiddag de ruiten aan t kuischen in de fabriek van M. Dekien, op de Reepkaai. Zij stond laugs buiten in eene goot, op eene hoogte van 6 meters boven een glazen dak opeens verloor zij het evenwicht en viel door het glazen dak. De ongelukkige werd den schedel gekloven en bleef op slag dood. Het lijk werd naar de ouderlijke wo ning gedragen. Het parket is verwittigd. Doodgereden. De spoorwegwerk man Ivo Casteur, 68 jaar oud, weduwnaar, wonende te Staceghem bij zijnen zoon, was donderdag morgend, rond 9 1)2 ure, aan den arbeid op de spoorlijn rechtover den bar beel van de Staceghemstraat. Casteur ging uit den weg voor een koopwarentrein die van Gent kwam, doch op hetzelfde oogen blik werd hij verrast door een reizigerstrein die naar Gent reed. De ongelukkige kreeg een geweldigen slag op het hoofd. Doctor Masureel, aanstonds ontboden, kon slechts de dood bestatigen. Het lijk is naar Stace ghem overgebracht. ITcrgiinn. Ontaarde Ouders Het Parket van Gent kwam vrijdag in de eineente en begaf zich naar een huis, nabij le statie, daar de bewoners aangeklaagd waren als hebbende een hunner kinderen, een wichtje van eenige dagen, laten sterven bij gebrek aan zorgen. De vrouw werd aan gehouden en naar de gevangenis van Gent overgebrachttoen de man 's avonds thuis kwam, werd hij, op aanklacht zijner vrouw aangehouden. (■ten!. Bedrogen. Een Gentenaar Oscar 1)..., had de onvoorzichtigheid begaan gehoor te verleenen aan «le schoone belof ten van zekere Spaansche verdrukten. Hij toog dus naar Madrid en vond er spoe dig de personen met wie hij in briefwisse ling geweest was. Deze gaven hem eenen wissel van 40,000 frank, getrokken op eene Bank der plaats, in ruiling van 7,600 fr. gangbare munt Toen de onnoozele Gentenaar den wissel berg van vrouw Geens; andere malen gingen zij de bewoners uit hunnen slaap wekken met te huilen of de deur open te bonzen. De zoon des huizes was dat spelleken moe de en wilde daar een einde aan stellen. Zondag avond kwam een jongeling, Cleyn- hens, van een familiefeest, gegeven door de weduwe van den geneesheer M. Cleen aan hare werklieden. Rond 11 1/2 u. was hij bij de herberg der vrouw Geens en daar hij nog licht zag, wilde hij binnen. De zoon kwam in dolle woede buiten gesprongen en sloeg de ongelukkige Cloynhen dood met eene spa de. Maandag kwam het parket uan Leuven ter plaatse, en bracht den moordenaar bij het lijk. Hij weende overvloedig, en zwoer dat hij het niet wrijwillig had gedaan, en at hij meende een ander persoon voor te hebben. Het ongelukkig slachtoffer was gekend als een braaf en oppassend jongeling. Suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousse- laore, is zeer spaarzaam in het, gebruiken. Steelitlmnk van Itrugge. Men zal zich nog de laffe aanranding herinneren, die in december laatst gepleegd werd in de wijk Fort-Lapin, te Brugge. Wanneer de genaamde Pieter Constant, meesterknecht in de bloemfabriek Catulle, rond 7 ure 's a vonds zijn werk verliet en vreedzaam naar huis ging, werd hij op den openbaren weg op ongeveer vijftig meters afstand zijner woning door twee personen aangerand en met stokken zoo erg op liet, hoofd geslagen dat hij bewusteloos en erg gewond ten gron de viel. Geburen kwamen toegeloopen en namen den ongelukkige op, terwijl de aan randers het hazenpad kozen. Constant overleed denzelfden nacht in zij ne woning, zonder het bewustzijn of het spraakvermogen herkregen te hebben. 's Anderdaags werden twee gewezen werk lieden der fabriek Catulle aangehouden als de vermoedelijke daders, 't Waren de ge- naamden Julien Dhondt en Frans Vanrafel- ghem. Tegenover de bewijzen, die tegen hen ingebracht werden, legden zij weldra beken tenissen af, doch Vanrafelghem beweerde dat Dhondt hem opgehitst had samen den meesterknecht aan te randen. Dhondt loo chende zulks. De raadskamer van de recht bank van Brugge had hunne verzending voor het assisenhof gevraagd, doch de kamer van inbeschuldigingstelling van hel beroeps hof van Gent had deze vraag van de hand gewezen. Dhondt en Vanrafelghem werden ionderdag veroordeeld ieder tot 5 jaar ge vang. Zij hebben beroep tegen dit vonnis aangeteeekend. .liet geld koopt men de schoonste krieken van de marktdit iseen algemeen spreekwoord. Maar kan men ook met geld de gezondheid, die onschatbare weldaad koopen?... Ja, met 20 centiemen duags. Met THEOBROMA te nemen, de wonderbare krachthersteller, die 't bloed verrijkt en verkloekt. Mannen! wat minder op sta- oet gaan; koopt liever THEOBROMA voor uwe vrouwen en kinderen. Te Poperinghe bij M1' MONTEYNE,apotheker en te Yper bij Mr LIBOTTE, apotheker. ;ing ontvangen, verklaarde men dat de wis sel volstrekt weerdeloos was. Oscar D... legde eene klacht neder, waar na hij zich verhaastte naar Gent terug te koeren. van witte lederen en satinetten slaffers, molièren en bottinen aan ongelooflijk goed- koope prijzen Gansch nieuw assortiment voor geheel het zomerseizoen van pracht schoenen voor Heeren, Ramen en Kinders in alle prijzen en allen aard. CHEVREAU RINGEL- en KNOP- BOTTINEN te beginnen aan 8,5o fr In de Gouden Schoen, bij ItLI! VI - FREMUIT, bij de Gendarmerie 56, Veurnestraat, Poperinghe. Brussel. Een gelukkige Onze le zers zullen zich nog wel den hotelbediende herinneren, M. Maurice, die bij de laatste trekking der tombola van de Tentoonstelling het groot lot van 150.000 fr. won De man had zijn geld omgezet in obliga ties van Brussel en Antwerpen. Nu komt hij met een zijner - lotjes» in de trekking dezer laatste stad eene nieuwe pre mie van 10.000 fr. te winnen. Juweelu:inhei geplunderd. Zater dag zijn dieven bij den juweelier M. Ros seels, Bolwerklaan. 44, binnen gedrongen en hebben er voor 150.000 fr. juweelen ge stolen Wercliter, Een man bij misgreep vermoord. Sedert eenigen tijd hadden sommige lieden hun verzet gesteld in het Aangehougen. Amand Lu..., diejaan stukken werpen der ruiten in de her- SPORT. Football. Kampioenaat van België. Uitslagen der matchen van Zondag le Afdeeling Te Brusel: Union S. G. 3 - Daring C. B. 0. Leopold C. 4-Antwerp F. C. 2. Excelsior S. C. 2-RacingC. B. 1. Te BruggeF.C. BrugeoisS- F.C. LiégeoisO. Te Antwerpen werd de C. S. Brugeois geklopt door den Beerschot A. C. met 3 - 2. Deze nederlaag ontneemt aan de C. S. Bru geois alle hoop op het kampioenschap Te Luik overwon de Standard F. C. de C. Kort,rijk met 4 - 0. Na de matchen van Zondag is de stand der le afdeeling als volgt Union S. Gilloise, 19 matchen gespeeld, 31 punten. C. S. Brugeois, 20 F. C. Brugeois, 17 Beerschot, A. C., 19 Daring C. B., Standard F. C., Racing C. B., Excelsior S. C. Antwerp F. C., Leopold F. C., S. C. Courtrai, F. C. Liégeois, 18 20 19 17 21 20 18 18 32 28 22 20 19 17 15 14 11 9 5 Internationale match België-Enge- land. Zaterdag 28" dezer had te Brussel, om 4 ure, namiddag, op het terrein der Le- opoldt C. de groote internationale match plaats tusschen de Belgische en Engel- sche ploegen, 't Was deze Engelsche plueg die de Franschmannen versloeg met 20-0. F. C. Poperinghois, Op Zondag en Maandag, telkens om 3 1/2 ure, entraine- ment tusschen equipe I en II. Engelsche modellen aan genadige prijzen, bij Berat-Fremault, Veurnestraat, 56, Pope ringhe, bij de Gendarmerie. VLIEGEN. Brussel-Oostende. De Aero-club van Oostende is belast met het inrichten van eenen luchtvaartkoers Brussel-Oostende voor bestuurbare luchtballen, ter gelegen heid der Wereld-tentoonstelling van Brussel. Ziehier welke bestuurbare ballons tot hiertoe zijn ingeschreven Astra, van Frankrijk lengte 50 meters. Belgique I, van België 68 Belgique II, 68 Parseval V, Duitschland 30 Parseval VI,72 Ville de Brux., Belgie 80 Zodiac, Frankrijk 48 Is ii«'t gelooflij!t dat men de ware suikerij Oer Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépüt bij gebr. Delhaize Moncarev-Sansen. Wiel rijden. Velodrome van Meenen (Franco-Beige). Drie-urenkoers per equipe. Het weder alhoewel wankelbaar liet ditmaal toe de koers te loopen. Zonder overdrijven mag men zeggen dat deze koers door 4000 persi nen werd bijgewoond. De volgende ploegen namen het vertrek Vanhouwaert-Masselis, Cornet-Debaets, Buysse-Defraye, Burggraeve-Vandaele, Dor- villers-D'Hulst. Wancourt-Catteau, Van den berghe-Platteau en Colsaet-Leturgie. Bij den 170 toer vallen Debaets en Van- denberghe, de laatste springt weer op zijn velo, maar Debaets bleef liggen en een dok tor verklaarde dat hij eene ribbe gebroken was. Bij den 179 toer wordt Vanhouwaert op onbehoorlijke wijze door Masselis afgelost, daarvoor wordt, hen een toer verlies toege kend. Algemeene uitslag: 1. Buysse-Defraeye, met 115 km. 600 m. 2. Burggraeve-Vandae- le, op 1)4 wiel, 3. Wancour-Catteau, op 1 lengte, 4. Vandenberghe-Platteau op een ronde, 5. Dorvillers-D'Hupt, op 1)2 wiel, 6. Vanhouwaert-Masselis op 3 lengten. Men had veel moeite om Vanhouwaert ti bewilligen voort te rijden, na hem gestraft te hebben. Parijs Roubaix. De 15e koers Parijs Roubaix, op heden Paaschdag, zal wel de belangwekkendste zijn die ooit gereden werd. Er zijn 106 ingeschrevenen. Onder de mededingende Belgen treffen wij aan: Vanhouwaert, Masselis, Buysse, De- fraye, Vandenberghe, de twee Spiessens, de twee Kranskens, Verlinden, Lamon van Rousselaere, Verschoore en Vandaele van Moorslede, enz. In 't geheel zijn er 38 Belgen ingeschreven. Onnoodig te zeggen dat al de beste renners van Frankrijk ook aangewor ven zijn. Brussel-Luik. Terwijl de beste Bel gische beroepsbaanrijders hunne kansen wagen in Parijs-Roubaix, zullen zondag on ze liefhebbers ook hun eerste baankoers te betwisten krijgen, zijnde Brussel-Luik, waarvoor niet minder dan 170 inschrijvin gen ingekomen. Als bijzonderste deelnemers noemen wij: Coeckelberg. Paul Deman, Lau- wers, Dubois, Tiberghien, Salmon, enz. D< afstand dezer koers is 135 km. Velodrome van Yper. Opening Zon dag 3 April, om 2 1)2 ure. Match in drie reeksen achter zware motocycles 15, 20, 25 km. tusschen: Platteau Eugène Meenen Mareelli Jean Roubaix, Tichon Namen. Koers voor beroepsrenners van 2e catego rie. Match voor zware motocycles voorbe houden aan de gangmakers. 5 Km. Prijzen der plaatsen Voorbehouden 2,50 fr. Tribunen 5,00 fr. Virages 1,25 fr. Popu lates 0.75 fr. Voor de inschrijvingen der koers van be roepsrenners van 2e categorie, gelieve zich te wenden aan M. Clinckemaillie R. Be stuurder, steenweg van Veurne (bij de Ve lodroom) tot 31 Maart 1910. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan «te VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot. Apotheek, A. MONTEYNE. Groote Markt. 18. POPERINGHE. Brussel. De tentoonstellingAan :1e openingsplechtigheid der Wereldtentoon stelling van Brussel, den 23 April aanstaan de, zal de grootste luister gegeven worden. Men heeft reeds gezegd dat de koning en de koningin en hunne kinderen, de opening officieel zullen bijwonen. De gravin van Vlaanderen, de prinses Clementine, de her tog en de hertogin van Vendome zullen onze vorsten vergezellen'. Het zou ook kunnen zijn dat de graaf en de gravin de Lonvay bij deze gelegenheid naar Brussel.zouden terug komen. De leden der koninklijke familie zul len zich naar de tentoonstelling begeven met eene eeregeleide. De troepen van het garni zoen van Brussel zullen op een deel van den doortocht gerangschikt worden. Openbare schuld in Itelgië, Het verslag namens de middenafdeeling der Kamer door M. Hubert opgemaakt over den dienst der openbare schuld in België, is ver schenen. Daaruit blijkt dat er in 1910 eene som van ongeveer 185 1/2 miljoen moet be taald worden voorden intrest en de jaarlijk- sche uitkeering der belgische Staatsschuld en voor de betaling der pensioenen door den Staat verschuldigd. 't Is voorzeker veel, doch de verslaggever bewijst dat onze Staatsschuld in vergelijking veel minder is dan die onzer groote steden en dan die der naburige staten. In de laatste jaren is zij op geene buitengewone wijze vermeerderd, terwijl er integendeel nooit zooveel geld besteed geweest is om nuttige en winstgevende werken uit te voeren, 't Is nis eene goede geld plaatsing zij dient om onzen handel en onze nijverheid te ontwik kelen en de uitgevoerde werken, bijzonder de spoorwegen, behouden al hunne weerde, zoodat men mag zeggen dat de schuld goed gewaarborgd is. De staatsspoorwegen, bij voorbeeld, zijn ten minste 147 miljoen meer woerd dan het kapitaal, dat er voor uitge geven werd. Bij onze zuiderburen, De anti godsdienstige regeering is nu sedert 12 jaren n Frankrijk aan het bewind, want alhoe wel de ministeries dikwijls veranderen, is het loch altijd dezelfde geest die er in heerscht. Welnu, sedert 1898 zijn de jaar- lijksche uitgaven met 852 miljoen vermeer derd. Sedert twaalf jaar is de staatsschuld met 9 miljard aangegroeid, en dees jaar nog werden er voor 140 miljoen nieuwe belas tingen gestemd Wat verschil met ons land, waar sedert vijf-en-twintig jaren de staats belastingen geene de minste verzwaring on dergaan hebben. Onze landgenooten zullen weldoen, daar eens ernstig over na te den ken. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Yin- cart-Silly. Depót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Een eerste gevolg van den tol- oorlog. Meer dan honderd Wagons met flesschén champagne van hetzelfde merk zijn in België gekomen, en meer dan drie hon derd andere wagons wachten nog aan de grens, ten gevolge van de belemmering. Men ruimt volledigde kelders van 't stapelhuis van Brussel. De drie tolkantoren van Brus sel ontvangen gemiddeld 30 tot 50,000 frank rechten por dag. Donderdag hebben zij, voor den wijn alleen, meer dan 200,000 frank ontvangen, en vrijdag werd dit cijfer nog overtroffen Voor de Iknntoiiniers. De heeren Visart, Standaerten Strubbe volksvertegen woordigers, hebben, vanwege den heer Aug. Delbeke, minister van openbare werken, den volgenden brief ontvangen Gij hebt wel, op eene bijzondere manier, de vraag van schadevergoeding willen on dersteunen die kantonniers indienden welke gebruik maken van een rijwiel. Ik meld li met genoegen dat ik kom te be slissen dat eene vaste schadeloosstelling van 2 frank per veertien dagen aan de kanton niers zal verleend worden voor het onder houd en het verniewen van hun rijwiel». Zout. Te Stanleyville, in Congo, kost het zout, in de staatsmagazijnen, 2 fr. den kilo. Zeer schoon en gerievig HUIS gelegen in de Boescheepstraat.Voor alle inlichtingen zich te begeven tot Jules Van Bruwaene, Noordstr&aL 16, Poperinghe. Uit ter hand te koop, door uitscheiding, allerbeste Naaimachien Singer, 6 jaren gediend hebbende; eene hoeveelheid man- en vrouwenleesten, laatste modellenringelma- chien en snijtafel. Inlichtingen ten bureele dezer. Mertg-eling-en. Toria. Ze deed haar beklag over haren Sissen tegen Triene. Maar Toria. zegt Triene, ge kwanmt vroeger zoowel overeen, en Sissen zag toch zoo geerne Ja maar, Triene, zei Toria, dat is ver anderd... Als hij mij vroeger zag, klopte zijn hert... maar nu... nu is't zijn vuist! Sissen had met zijn wijf getwist en toen hij uitging riep hij haar toe: Ik ver laat u ik ga mij verdrinken. Toria. Als ge zoo iets van zin zijt, doet dan eerst uwe versletene broek aan. .Hen vraagt gedurig naar de welbe kende Aalpompen van J. Beheyt-Adriaen, Veurnestraat, Poperinghe. In don handel is er weinig verandering te ontwaren veor Aalst 1900, 130-132 frank voor Poperinghe (stad) 135-140 frank voor Poperinghe (dorpen) 135 frank. Voor nieuw gewas 80-85 frank. Weest voorzichtigDagelijks zijn bij dui zenden kilosGomlak en lioodkopgebruikt om de koffie te vervalsehen dit is zeer na deelig voor de gezondhbeid. Wilt gij zeker zijn zuivere. Koffies ie. gebruikenkoopt uwe Koffies bij R. MGNCAREY, in 't Paradijs, Poperinghe. Nationale Belgische Bedevaart der Mei maand naar 0.-L.-V. van Lourdes, onder het eerevoorzitterschap van Z. E. Kardinaal MER- CIER, van 26 April tot 4 Mei 1910. Te beginnen van 31 Maart zullen de prij zen met 5 fr. verhoogd worden ten voordeele van het Werk der arme zieken. Sluiting der lijsten, 8 April. De pelgrims mogen hunne inschrijving nemen bij MM. Achille Van In, Lipstraat, te Lier; A. Godenne, uitgever, Engelen straat, te Namen AJamoulle, notaris te Faimes, (Borgworm); Oscar Vermeersch, notaris te Dendermonde, alsook bij de cor respondenten vermeld op de plakschriften. STERFGEVALLEN. Wij vernemen het nieuws der dood van M- Achille van Renynghe de Voxvrie, na eène korte ziekte overleden te Caire, in Egypte, alwaar hij tijdelijk verbleef voor zijne gezondheid. De overledene, geboren te operinghe in 1840, was hier gedurende eenige jaren schepen van stad en komman- dant van het korps der Sapeurs-Pompiers. Doorzijn huwelijk, was hij verwant met de heer Kannunik Desclée, met wiens zuster hij in den echt getreden was. Het was een uitmuntende christen die, gedurende zijn mge levensloop, een zeer werkzaam leven leidde en de katholieke zaak verdedigde, iedermaal de gelegenheid voorkwam. van 20 tot 27 Maart 1910. Geboorten.— Daniël Crombez, z. v. Alois en Maria Tech el. Emma Decrock, d. v ieteren Emma Gruwier.Adrien Debvser, v. Henri en Louisa Dehouck. Ëmile Vandevoorde. z. v. Henri en Helena Bru- neel.Alice Simoen, d. v. Jerome en Lucia Deconinck. Orerlijdens. Pieters Amand, 73 jaar, ongehuwd, rentenier, wijk C.— Devos Gode- lieve, 3 maanden, Poitestraat. Rabaut Marcelline, 9 jaar, St Jans Kruisstraat. Huwelijksbeloften.—Richard Huys, sta- tiebedienrie met, Julie Debaene, kantwerkster beide te Poperinghe. - Georges De Mets, be diende te Antwerpen met Marie Vander- cruyssen, zonder beroep te Audenaërde, on langs te Poperinghe. Leo Prosec, leurder te Dixmude met Georgina Clabau, leurster t.e Brugge, onlangs te Poperinghe. Henri Decoker, landwerker met Leontina Caroen, werkster, beide te Poperinghe. Be Suikerij Van Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. voor Metsers, te bekomen in de Mouterij Feys-Callewaert, Beveren-Rousbrugge. elgelegen schoenwinkel, te midden der stad Yper. Zich te bevragen monde lings bij Henri Gastrop, St Janstraat, Yper. Bijzondere occasie. Velo Adler 250 fr. gekost hebbende in zeer goeden staat, te koop voor 100 fr. Zich te wenden ten onzen bureele. Velo te koop, nog in goeden staat, bij René Vanoverberghe, huurhouder, Rousbrugge Schoone Hondenkar, bij Gustaaf Bruneel, Pottestraat, Poperinghe. Een Tilbury, in goeden staat, met lederen kap en schoot. Genadigen prijs. In lichtingen ten bureele dezer, Eene Stoommachien, 2y» peerden kracht, met graan breker, buizen om te koken, riemen en pi mlies, dienstig voor Landbouwers. Zich te begeven bij Alois Verhaeghe, Abeele. 500 Hoppeplanten te koop bij Petrus Ca- tryeke, in de Veurnestraat, Poperinghe. Poperinghe, markt van den 25 maart.— Tarwe, heet. 17,20 - Rogge 14,00 - Haver 14,00 - Aardappelen, 100 k. 8,00-Boter de kil. 3,40 - Eieren de 26, 1,90 - 2,00. Yper, 19 maart.Tarwe 21,00 a 21,75 rogge 15,00 a 15,75 haver 17,00 a 17,50 aardappelen 6,00 a 6,75 boter 3,40 a 3,60 eieren 2,05 a 0 00. Rousselaere, 22 maart.Tarwe 20,50 a 21,75; id. roode 19,75 a 20,50; rogge 15,00 a 16,00haver 17,00 a 17,50; boonen 20,00 a 21,00; aardappelen 8,00 a 9,00; boter 3,50 a 3,70eieren 2,00 a 0,00koolzaad olie 61,00; lijnolie 80,00; oude suikerijboo- nen 22.25; id. gele 22,75; viggens 30.00* Dixmude, 21 maart. Haver 00,00 aardappelen 7,50 boter 3,20 a 3,55 eieren 2,00 a 0,00. Kortrijk, 21 maart.Witte tarwe 21,00 a 21,75 roode tarwe 20,00 a 20 50 rogge 15,00 a 16.00; haver 17,00 a 17,50; peerdeboonen 21,00 a 21,50 suikerijboonen 23.00 a 23,50witte aardappelen 5.50 a 6.00 boter 3,50 a 3,70 eieren 2,00 a 2,10 koolzaadolie 60,00 lijnzaadolie 75,50 koolzaad 27,00 lijnzaad 37,00 koolzaadkoeken 14 lijnzaad koeken 21,25 a 00,00 sodanitraat 23,25 ammoniak- sulfaat 29,25 Veemarkt 90 ossen, 0,75 a 0.87 199 veerzen 0,76 a 0,88 170 koeien 0,74 a 0,86 47 stieren, 0,70 a 0.85. Brussel, 22 maart. Verkensmarkt. Te koop 340 de kilo op voet 1,05 a 1,20. Anderlecht, 22 maart.—Verkensmarkt. Te koop 2564 prijs per kilo 0.98 a 1,14. t in ,t nieuw Itozenilal, bij Auguste Questroy, Veurnestraat. 2 In iioveiiierliof, bij Henri Vandevoorde, Pottestraat. In <l« Wwirholle, bij Charles Dujardein, Werfstraat. Au bien-venu, bij Charles Vereyde, Abeele. 4 In 't .laders Hol', bij Henri Desomer, Croinbeke-kalsiede. 5 In «len Steenweg, bij Jules Laconte, Reninglielst-kalsiede. 5 c. de bol, Au Travers, bij Camille Mahieu, Meessenstraat. 7 In tien ki'oiiimeii Boom, bij Alois Turkery, bij den Boonaart. Babys et Bottines en mortné, peau, mortdo- ré, vernis, bronze, chevreau-bleu, etc., en 1ur et 2me choix, a des prix trés avantageux. Au Soulier d'or, chez BB'IBAT-FBIS- MAUEiT, prés de la Gendarmerie, 56, rue de Furnes, Poperinghe. HANENGEVECHT. Den 28" Maart, 2de Paaschdag, om 3 ure, bij Edmond Boddaert- Schaballie, herbergier bij de Abeele-Statie. Inleg 5 fr. Terug 11 fr. Kamp dood elk zijn geld terug. Andere voorwaarden gelijk gewoonte. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zien naar den Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. risAcinibE: riiiJSKiur MET DE bij Alidore Decadt, »AU CHEVAL DE BRONZE», oge /ondag 3» April, 1° Prijs 10 frs. 4e Prijs 4 frs. 2e 8 5e 2 3e 6 Prijs 2 fr. te verloten onder de nietwin- nende bolders. REGLEMENT Art. 1Om in den prijskamp aanveerd te zijn moeten de bolders een peloton vormen van twee mannen. Art. 2. Het lot zal aanduiden tegen wie men bolt. De loting zal plaats hebben om 2 1)2 uren om daarna sbffens te beginnen. Art. 3. De partijen zullen gespeeld wor den op acht punten. Art. 4. De inleg is bepaald op 50 cent. per man en geeft recht aan eene pinte bier. Art. 5. Een Jury van twee mannen zal beslissen over de gespeelde bollen. Hun be sluit is onwederroepelijk. Voor alle andere voorwaarden de Com missie behoudt zich het recht te beslissen. VOOR DE COMMISSIE De Scljatbew., De Voorzitter, De Scljryver, Al. Decadt. Nestor LAHAYE. Méd. Vermeulen. BERICHT. Zoé Lahaye, 11, Priesterstraat, Poperinghe, heeft de eer te laten weten dat zij in de snijschool te Kortrijk haar diplóme komt te behalen en dat zij zich stelt als kleermaakster aan den hoek der Priesterstraat en der Bertenplaats. Ik heb de eer ter kennis te brengen, dat ik mij belast met het verslagen van Matrassen en mij op aanvraag voor dit werk ten huize begeve. Door mijn verzorgd Werk, en mijne matige prijzen, hoop ik het vertrouwen en de voor keur van eenieder te verwerven. 73, Veurnestraat, Poperinghe. Te verkrijgen bij LOUIS SAMYN, graan handelaar, Yperstraat, Poperinghebeste Merckem's en Locre's klaverzaad, beetraap- zaad roode van Eikendorfl en Groenhuizen, oostersche aardappelen Industrie, ver nieuwde zaaihaver, zaai tarwe (zomerkoren). Alle van eerste kwaliteit en aan matige prijzen. KOBEL OU FLAKDItE, Café - fl&est auranl 22, Kleiae Beenhouwerstraat, BRUSSEL laat weten aan vrienden en kennissen dat hij goedkoope slaping geeft en op alle uren van den dag goed eten opdient. Hameau Callecanes, le long de la frontière. uit ÉTABLISSEMENT POUVANT servir de avec MAIS0N a usage de Cabarèt, et Jardin. S'adresSerau Notoire BUTAYE, a Ypres. De gestorte gelden blijven ten allen tijde beschikbaar en worden KOMPTANT uitbetaald zonder kosten. De intérest blijft dezelfde VOOR ALLE SOMMEN hoe groot zij mogen wezen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4