Grand Assortiment NIEUWS UIT BEItGlE. EEKSTEN TAP Js HASPESLAGH-MERLEVEDE Verb e tering. s1gné J. HELLEPUTTE. Bruxelles. le 11 avril 1910. Hop verb ond. Wetensweerdigheden. d'articles riches pour Enfants "Adam in ballingschap" te Ieperen. S P O R T. In hei ^elooilijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN Aan de Schoenmakers. Sedert 3in Maart, OPENING VAN Bakkerij en Schepwarenwinkel bij Al. DERAEDT-DEMÜYS MARKTPRIJZEN. Ontroomers VERFAILLIE met hangenden bo' Agenten voor Poperinghe en omstreken; IIil.OSSTYN CAMBIE, snu in 't llooge, Poperinghe en Fl. MARQUIS, velomaker te Ylamertmg1" spie met 11 stemmen en Bruneel met 10 stemmen als tijdelijke, Labaere met 9 stem men en Lequien met 6 stemmen. De begrooting der stad Poperinghe beloopt In ontvangsten tot de som van 222.866-85 In uitgaven tot deze van 219.206-74 Overschot 3.660-11 fr. fr. fr. 18.500-00 18.413-63 56-37 fr. 316-64 Men gaat over tot de nieuwe dagorde. 1. Rekening der lagere Gemeenteschool voor het dienstjaar 1909. Totaal der ontvangsten Totaal der uitgaven Overschot Aanvaard. M. van Merris. Alle jare vermindert de opbrengst der schoolgelden. Dat komt om- dal wij zoo toegevend zijn, ten einde het on derwijs uit te breiden. Vroeger ontvingen wij 500 fr. en nu is dat cijfer gevallen op fr.' 193-75. 2. Rekening der Teekenschool 1909. Totaal der ontvangsten fr. 1.931-15 Totaal der uitgaven fr. 1.614-51 Overschot Aanvaard. M. van Merris. Er waren in 1909 minder leerlingen dan naar gewoonte, maar met aanstaande Octobermaand zal men tot het gewoon getal komen, daar het oud lokaal dat de post nu bezet, weder zal kunnen ge bruikt worden. Er zijn ook vele Poperitighe- naars die naar de akademie van Yper gaan. daar heeft men meer middels 3. Rekening der Kerkfabriek van St Bertinus voor het jaar 1909. Neergelegd ter goedkeuring. 4. Advies over het verplaatsen van eenen uitweg door de Kerkfabriek van St Bertinus. M. van Merris. De heer Sansen-De- corte zou inde Gasthuisstraat twee huizen willen ineen smijten. Daarom zou de uitweg moeten verplaatst worden. De heer secretaris geeft lezing van een proces-verbaal der kerkfabriek De nieuwe uitweg wordt toegestaan onder zekere voorwaarden. 5 en 7. Advies wegens een legaat van 25.000 fr. gedaan door Jufv. L. Ramoen aan elke kerkfabriek der 3 kerken van Poperinghe. Dit legaat wordt, aanvaard. De kerk fabriek van Sint Jan zal in Sint Jans-Kruis- straat twee nieuwe huizen bouwen, waarvan de plans goedgekeurd zijn. 6 en 8. Rekening van 1909 en begrooting voor 1910 der kerkfabriek van Sint Jan. Neergelegd tot goedkeuring. 9. Verkoop van eene boschtaillie der Bur gerlijke Godshuizen. De opbrengst der vendilie beloopt tot 15.000 fr. Aanvaard. 10. Sparrenvenditie, id. De venditie heeft 1.030 fr. opgebracht. Aanvaard. 11Verkoop van boschtaillie van het Bureel van Weldaad. De venditie bracht de som op van 970 fr. Aanvaard. 12. Begrooting der huishoudschool voor 1908 - 1909. De gewone toelage van 125 fr. wordt gestemd. 14. Buurtspoorweg Poperinghe-Kemmel en Yper naar de Fransche grens. Er was hier kwestie der aanveerding van de som als aandeel van Poperinghe beschikt, tot het aanleggen dezer lijnen. Het gelijk matig verdeelen der totale som, gaf voor aandeel onzer stad55.000 fr. som die door onzen gemeenteraad reeds gestemd was ge weest over 4 jaar. Reninghelst die er in kwam voor 115,000 fr. vond deze som te groot en weigerde die teaanveerden. In eene vergadering te Yper gehouden over 14 dagen, verklaarde Reningheist borg te willen staan voor 85,000 fr. Dit voorstel werd aanvaard en er werd gevraagd dat Poperinghe en Yper de overige 35,000 fr. op zich zouden nemen. Poperinghe nam voor haar 8,000 fr. wat haar aandeel op 63,000 fr. bracht), Yper aanvaardde nog 25,000 fr. Dit voorloopig besluit moest echter nog goedgekeurd worden en 't was 't gene in on zen gemeenteraad moest besproken worden. Gezien de inwoners van Poperinghe uit het aanleggen dezer tramlijnen ongetwijfeld zullen voordeel trekken, werd de voorstel ling met algemeene stemmen aanvaard. 15. Het laatste punt der dagorde luidde als volgtAanvraag door de Pensioenmaatschap pij Zorgen voor Morgen strekkende tot het bekomen eener gemeentetoelaag. Hierover zegde de Heer Burgmeester nagenoeg het volgende Mijnheeren, De Lijfrentmaatschappij Zorgen voor Morgen komt ons eene aanvraag toe te sturen ten einde eene toelaag van stad te bekomen. Zelfde vraag is ons toegezonden geweest verleden jaar. Alhoewel wij die maatschappij zouden willen aan genaam zijn, kunnen wij hare vraag niet inwilligen. Moesten wij die toelaag verleenen, wij zouden eenige personen bevoordeeligen ten nadeele van bijna de gansche bevolking van stad, want, deze maatschappij aanveerdt slechts als leden, de personen door en door gekend als liberalenter uitsluiting aller andere. In hare standregels staat duidelijk: Artikel 1. Op 11 Januari 19Ö7, is er te Poperinghe, onder de benaming van« Zorgen voor Morgen» eene maatschap pij opgericht van Onderlingen Bijstand voor lijfrente, in den schoot der liberale partij Dus mogen alléén liberalen van die maatschappij deel maken. Er bestaat in Poperinghe eene andere maatschappij van lijfrente, ondersteund door de stad, namentlijk De Voorzienigheid», gesticht in 1898. Die maatschappij sluit volstrekt niemand uit. Zij telt heden 800 leden, waarvan een groot vijfde de ge dachten of opinie niet deelen der bestuurleden, die allen katholieken zijn, bij gebrek aan andere. Ik zeg bij gebrek aan andere, en inderdaadIn 1896 hebben eenige heeren van stad stappen aange wend bij de invloedrijkste personen aller opinion ten einde hier te Poperinghe eene maatschappij te stichten van Onderlingen Bijstand tegen de ziekten en eene maatschappij van Spaar- en Lijfrentkas, ten voordeele der werklieden. Ik zelf heb met dit doel een voordracht gegeven, en ongelukkiglijk, de liberalen hebben ons niet willen bijstaan. Op zelfde tijdstip is een voordrachtgever van Yper over die zaak komen spreken in de Phiïharmonie doch hij ook gelukte er niet in de invloedrijkste personen dezer maatschappij te overtuigen tot het stichten zulker gilden (Ziekengilde en Lijfrentgilde). 't Is alleen na deze pogingen, dat eenige personen van groote zelfopoffering zich aan 't werk gezet hebben om de twee maatschappijen in te richten De broeder bond tegen de gevallen van ziekte, De Voorzienig heid tot het verleenen van een pensioen. Deze twee maatschappijen gaan uitermate goed vooruit. De eerste ontvangt geene enkele toelage zij is uit- sluitelijk ondersteund door de katholieken, 't Is waar, de liberalen komen er niet tegen op dat hunne werk lieden er deel van maken't is ten andere voor hen gemakkelijker en profijtelijker. De tweede maatschappij ontvangt eene toelage van stad, doch op uitdrukkelijke voorwaarde geheel en gansch onzijdig te zijn. En dit is zij. Het Bestuur heeft nog nooit onderzocht van welk gedacht de personen zijn die zich aanbieden. Gij weet. Mijnheeren, dat de Gemeenteraad nog nooit hare hulp afgewezen heeft als het tot welzijn van al de inwoners strekte, maar ook altijd geweigerd heeft partijdig te zijn en eenige afgezonderd?personen te bevoordeeligen ten nadeele der groote menigte. Ik vraag U dus in de toekomst te handelen lijk in t verleden. Volgens mij is hier geen minste reden om terug te keeren op de beslissing verleden jaar genomen. Mijne persoonlijke zienswijze moet nochtans geen invloed op U uitoefenen en ik vraag aan iedereen zijne mee ning nopens die aanvraag, vrij te willen uiteen doen. Al de Raadsheeren verklaren van 't zelfde gedacht te zijn als de heer Burgmeester. Verleden jaar werd de aanvraag bij stem ming verworpen omdat de standregels der maatschappij «Zorgen voor Morgen- mel den dat zij maar liberalen aanveerdt. Gezien de standregels dier maatschappij geene wijzi gingen ondergaan hebben, is het niet noodig geoordeeld tweemaal voor dezelfde zaak te stemmen en de aanvraag wordt verworpen Niets meer te bespreken zijnde, wordt de zitting geheven ten 6 ure. Onze ieverige Volksvertegenwoordiger Mijnheer van Merris, had bij de Heer Minis ter van Spoorwegen stappen aangewend om eene verbetering te bekomen in de aanslui ting van den trein voor Brussel die uit Poperinghe vertrekt om 10.35 u. Wij zijn zoo gelukkig te mogen melden dat hij dit komt te bekomen. Ziehier de brief welke hij hierover ont vangen heeft Ministère des Chemins de Fcr, J'ostes et Télégraphes. Mon cher Collegae, Comme suite d votre recommandation, j'ai le plaisir de vous faire savoir qu'a partir du iel' mai prochain, le train n° 3696 partira 11 h 19 de Poperinghe el arrivera d 12 h. 23 d Courlraioh il sera ainsi en correspondance avec le train direct n" 2815partant d 12 h. 32 de Courtrai vers Bruxelles. Agréez, mon cher Collögue, Vexpression de mes sentiments déboués. A Monsieur van MERRIS, Représentant. Dus Vanaf ln Mei zal de trein 3696 uit Poperinghe vertrekken om 11 u. 19, (er zal dus geen trein meer vertrekken om 10u.35) in Kortrijk aankomen om 12 u. 23 en seffens correspondentie geven met den direct-trein van Brussel die vertrekt om 12 u. 32. Dit nieuwsje zal bij vele reizigers voor Brussel voorzeker welgekomen zijn. Zooals het aangekondigd is in het maand schrift De Hopboer, houdt het Verbond Zondag te 4 1/2 u. eene algemeene vergade ring der afgeveerdigden, in Westvlaan- deren te Poperinghe. Al de leden van den Hopbond zijn daartoe uitgenoodigd. STADSNIEUWS. Dronkaard. St... Elie, die dinsdag in staat van dronkenschap gansch zijn huis raad verbrijzelde, werd aangehouden en op gesloten. Vluchteling. M... Jéröme die nog 8 dagen gevang moest doen en niet op tijd binnengegaan was, werd donderdag in de Boeschepestraat aangehouden en naar Yper overgebracht. Verloren door Joseph Petit, van El- verdinghe, eene veloplaat met nummer 38844. Inbraak. Donderdag nacht rond 12 1/2 ure, werden de echtgenooten Theo- pliiie Debaene, wonende in de gasthuis straat, uit hunnen slaap gewekt door een verdacht gerucht. Daar dit aanhield, stond de man op maat- beneden gekomen ontwaar de hij niets; de'vrouw die door het venster zag, belette ook niets. De Vrijdag morgen bestatigden zij dat eene ruit van ongeveer meter hoogte, en die in de keuken komt, in twee plaatsen doorsneden was. Het kan dus bijna niet anders of dit moet door een inbreker gedaau zijn geweestin de buurt echter heeft hem nieis gezien of gehoord en men vraagt zich af hoe een in breker tot daar zou geraken. De zaak is aan de politie kenbaar gemaakt geweest die een onderzoek heeft ingesteld. WTT7TQ 1S meer aan te bevelen tegen IN 1 tl. 1 jO Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépót: Apotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt. 18. poperinghe. lleiiiii^Iit'lM*. Schoone onderschei ding. De Commissie belast met het onder vragen der toehoorders van de Openbare voordrachten over hoefsmederij gegeven in 1910, te Meenen. verklaart dat de heer Van- de Marliere Gaston van Reninghelst (Bosse- boomhoek) de beste zijne examen onderstaan en 78 punten op 100 bekomen heeft. Diensvolgens heeft zij hem het Certificaat van bijwoning afgeleverd, hetwelk toegang geeft tot de Centrale Staat's praktische school van hoefsmederij. Verkregen nog dit certificaat; Hollevoet Victor van Ramscappelle met 75 punten; Vandepitte Jules, Brielen, 72 p; Wellecome Alfons, Zandvoorde, 70 p; Fruy Florent, Bisseghem, 62 1)2 p; Forest Gaston, Reckem, 62 p; en Pattyn Gustave, Moorseele, 60 punten. Yper. Ontriggeling. De tram uit Veurne, die vrijdag morgend ten 6 ure 36 moest aankomen, had eene uur vertraging tengevolge van eene ontriggeling. De brug van Elsendamme was opengebleven en de machinist had den stoom gekeerd, doch de lokomotief was door den schok ontspoord. Er zijn noch ongelukken van personen, noch stoffelijke schade. Nieuw onderzoek. Het parket heeft een nieuw onderzoek ingesteld over de moord die over twee jaar gepleegd werd op den soldaat Goethals. Verscheidene personen zijn reeds door den onderzoeksrechter on- derhoord. De liberalen van Yper komen hunne kandidaten aan te duiden voor de aanstaan de kie/.ing. De lijst is; werkelijke, M. Nolf; plaats vervanger, M. Victoor, burgemeester van Meessen. Correctionneele rechtbank. Zitting van 14 April. Onraedt Cyrille, Gokelaere Achille en Decorte Hél. alle drij van Pope ringhe, zijn vervolgd uit hoofde van slagen en verwondingende twee eerste aan Thee- ton Gustave, de derde aan Hauspie Rachel en Verstraete Victorine. Zij zijn veroordeeld de eerste tot 30 fr.. do tweede tot 15 dagen en 25 fr.en de derde voorwaardelijk tot20fr. Artois Alois. Onraedt Cyrille, Gokelaere Achille en Sohier Camille, werklieden te Poperinghe, zijn vervolgd voor slagen en verwondingen aan Clabau Jules en Theeten Gustave; de twee laatste daarenboven nog voor vernieling van afsluitingen ten nadeele van Clabau Jules, en Onraedt voor dronken schap. Voor 't gene de slagen aangaat wor den zij vrijgesproken. De tweede wordt veroordeeld tot 15 fr. voor dronkenschap en de derde tot 30 fr. voor vernieling van af sluitingen. Veeprijskamp. De prijskamp tus- schen de stieren, veerzen en koeien die geprimeerd geweest zijn in de omschrijvin gen Proven, Boesinghe, Yper, Wervick, Meessen, Kemmel en Moorslede, heeft te Yper plaats op Zaterdag 23 April. Hot Mcliijsit dat liefhebbers van goeden kollie over van vreugde zijn sedert zij chico rei der Trappisten gebruiken van Yin- eart-Silly. Dépót bijgebr. Delhaize Moncarey-Sansen Proven. Uitslag der Keuring en Prijskamp van Slieren, Koeien en Veer zen,gehouden op Maandag 11 April 1910 Stieren. —61 Stieren voorgesteld, 53 aan genomen. Bewaringspreraiën van 150 fr aan Candaele Jules, Beveren en Desmyttere Arlhur,Crombeke.Omschrijvingspremién le van 100 fr. met zilveren eermetaal aan George Benoit, Beveren 29 van 80 fr. met bronzen eermetaal aan Leroy Henri, West- vleteren 3e van 60 fr. met id. aan Cornette Jules, Crombeke; 4° van 30 fr. met id. aan Butaye-Leys, Stavele 5e van 30 fr. met id aan Lélieur Jules, Stavele; 6e van 30 fr. met id. aan Desaegher Camille, Beveren. De 6 accessieten worden toegewezen aan de stieren toebehoorende aan Deblock Henri Crombeke Dequeker We Benoit, Poperin gheDesmyter Etnile, id.; Devloo Henri Stavele; Wydoodt Auguste, id.; Dehaent' Désiré, Rousbrugge. Veerzen met 2 tanden: 7 mededingers. Cornette Jules, Crombeke en Desmytter Emile, Poperinghe, elk eene eerste premie Feys Jules, Stavele Dehaen Romanie Poperinghe en Quaghebeur Henri, id., elk eene tweede premie. Veerzen met 4 of 6 tanden 6 mededin gers. le Premie Leroy Henri, West- vleteren2e premieMarent Alphonse Proven. Koeien 9 mededingers.Dehaene Désiré RousbruggeMarent Alphonse, Proven en Desmyttere Arthur, Crombeke, elk eene eerste premie. Lemahieu Jacob, Proven Vandenbussche Juiien, Rousbrugge Feys Jules, Stavele en Desmyttere Emile, Pope ringhe, elk eene tweede premie. ItoiiNlii'iBgge. Solo slim. Reeds voor de derde maal dezen winter, komt er in de herberg van M. Phileman Ghysel een solo-slim gespeeld te worden. Donderdag avond werd er een gespeeld door M. Edmond Reyssen. Zijn medespelers waren de heeren Honoré Boudin, Auguste Reyssen en Phile man Ghysel. Socsiii^iic. Nog devergiftigingen. Verdachte dood. Door verbruik van slecht vleesch deden zich hier verleden jaar meer dan honderd gevallen van vergiftiging plaatsonze lezers zullen zich dat nog wel herinneren. Een schaapherder, Pierre Leclu- ze stierf er zelfs van op 18 September. Een nieuw sterfgeval heeft dinsdag nacht een tweede slachtoffer gemaakt. Amand Van Dyck, hovenier, die, sedert hij van het be schadigd vleesch had verbruikt, lijdend ge bleven was, ging Zondag namiddag naar den vaart om te lijnvisschen. Zich erg ontsteld gevoelend, moest hij naar huis gaan. Daar zijn toestand Dinsdag nacht opeens veel ver slechtte, liep men rond 3 ure 's morgens, den geneesheer Snick halen. Binst dat deze de zieke onderzocht opende Van Dyck opeens de armen en gaf een zucht. Hij was dood. Het parket van Yper is donderdag alhier afgestapt en heeft de lijkschouwing gedaan. Het onderzoek dezer zaak had echter niet verlaten geweest. Van Dyck werd Vrijdag begraven. Zijne vrouw is vanaf September ook ziekelijk ge bleven en men begint over haren toestand insgelijks ongerust te worden. Glivtrriucliiiic. Oud-Soldaten. Op 8 Mei a. s. zal de kolonel Proost, van het 3e regiment lauciers, het vaandel overhandi gen aan de Maatschappij van oud-soldaten. Groote feesten worden te dier gelegenheid gegeven Veurne. De katholieke kandidaten van het arrondissement Dixmude-Veurne - Oostende voorde wetgevende kiezingen van 22n Mei zijn: M. Hamman, M. Maes, M. Pil en M. Ronse als werkelijke kandidaten en M. Vander Heyde, Baron de Coninck de Merckem, M. Bieswal en M. Baels als plaats vervangers. Oostende.Een loodskotler vergaan. Maandag morgen liep in Oosteode de mare rond dat een engelsche stoomboot, uit Antwerpen komend, de loodsboot nr 2, nabij het lichtschip Westhinder» in den grond geboord had. De negen koppen der beman ning waren omgekomen, zegde men. Het treurige nieuws werd alras bevestigt. De stoomboot Imperia had met de kotter in aanvaring gekomen, Zondag nacht tijdens eene dikke mist,' en deze ten gronde doen loopen. Twee uren lang was hij ter plaatse gebleven en hulp ingericht maar kon nie mand redden. Te Oostende heeft de vreeselijke ramp eene algemeene ontroering teweeg gebracht. Hartverscheurende tooneelen hadden plaats in de bureelen van het loodswezen. Ziehier de namen der slachtoffersL. Tour- noy, patroon, 52 jaar, M. Van Wonterghem en'E. Algoet, loodsen; T. Carroen, A. Vol- lemaere, hulp-loodsen; K. Verbrugh, P. .lanson, L. Hendrijck, L. Clou, leerlingen- loodsen. Die ongelukkigen zijn allen gehuwd en laten 24 kinderen na, waarvan 20 minder jarigen. De weduwe Vollemaere is het ergst beproefd. Zij beweend met hare vijf minder jarige kinderen, waarvan het oudste 8 jaar telt. een geliefden echtgenoot en vader. W anrom is de suikerij Verburgh- Decool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geene andere bijvoegsel bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. Uokeren. Naklank van de gruwe lijke kindermoord. —Het gemeentebestuur van Lokeren heeft een telegram uit Leuven ontvangen, de dood meldend van Frans Bos man, den moordenaar van de kleine Bertha Braeckman, laatst door het Assisenhof van Oost-vlaanderen verwezen tot deeeuwigdu- renden dwangarbeid. Het snelschrift meldt niet of Bosman zich gezelfmoord heeft, of wel eene natuurlijke dood is gestorven, 91 Ier en Haai'. Mad. GhliD, 75 jaar, wonende te Froidelieu in Luxemburg, is zondag tijdens de hoogmis vermoord ge weest. Diefstal is de drijfveer der misdaad geweest. Dader onbekend. Een vreeselijk ifamiliedi'ama gebeurde dinsdag te Flémalie. De landbouwster Dave had in februari 11. ha ren man verloren en haren eenigen zoon, 12 jaar oud, leed aan een hertziekte. De welstand van het huisgezin was nu veran derd in ellende. Dit alles miek de vrouw zeer droefgeestig. Dinsdag morgen rond 7 ure hoorden geburen revolverschoten. Zij liepen binnen en vonden vrouw en kind in een bloedplas. De moeder had eerst haar kind doodgeschoten en dan het wapen tegen zich zelve gekeerd. Vrouw Maufroid van Jemappes wilde het vuur met petrool aan wakkeren. De kruik ontplofte, stak brand en de vrouw is in de grootste pijnen gestor ven. In een brand te Antwerpen, in de kloosterstraat, is zekere Van Dyck, herber gier, doodgebrand. In West Oregon is eene spelonk waarin eene wonderbare echo of weergalm bestaat. De touristen verheugen zich met den echo als het ware vragen te stellen. Zoo bij voorbeeld roept men Kent gij de schoone Victoria? de echo antwoordt: Ja. Wie maakt haar hartje kloppend en blij? de echo antwoordt: Hij. Wie zal Hij trouwen binnen het jaar? de echo antwoordtHaar. Een reiziger, die zich goed had bevonden met THEOBROMA, krachtherstellend ge neesmiddel, riep luid in de spelonk van West-Oregon Wat wensch ik dat alle flauwe lieden THEOBROMA namenDe echo ant woordt: Amen! De depot van de goede THEOBROMA is te Poperinghe bij M' MONTEYNE, apotheker op de Groote Markt en le Yperbij M' LI- BOTTE, apotheker, op de Botermarkt. Kaarten zijn op voorhand te bekomen ten onzen bureele. Voorbehouden plaats: 4 fr.eerste plaats 3 fr. tweede plaats: 2 fr. Mits 50 centiemen opleg worden de voor behouden en de eerste kaarten genummerd en gewaarborgd. Ten bureele van De Poperinghenaar 1. Tekstboekjes Adam in balling schap tegen 50 centiemen. 2. Vondels Adam in Ballingschap vertoond door de N. V. Het Tooneel door Dr. G. Brom, tegen 75 centiemen. Te Veurne zal Adam in Ballingschap uitgevoerd worden op Vrijdag 29" April. Me werken aan den IJzer De minister van financies heeft voorgesteld op het budjet der openbare werken voor 1910 eene som van 56,000 fr. te schrijven, bestemd voor buitengewone onderhoudskosten en verbeteringswerken aan den IJzer; de kan ten der vaart zijn door de buitengewone tij en van den winter erg beschadigd geweest, en er zijn dan ook herstellingswerken aan noodig. Men vraagt gedurig naar de welbe kende Aalpoinpen van J. Beheyt-Adriaen, Veurnestraat, Poperinghe. He lentelieden. Vrijdag werden ii ons land de eerste zwaluwen opgemerkt, na melijk in de nabijheid van de sluis van La Plante, provincie Namen. Gewoonlijk ver schijnen do zwaluwen in ons land tusschee 12 en 15 april. Nieuwe toltarieven. Woensdag hebben de afdeelingen der kamer het ont werp der nieuwe toltarieven onderzocht. In een enkele werd het verworpen. Vóór November zal het ontwerp niet be sproken worden. WieSrijden. Koning Albert, die een hartstochtelijk liefhebber van het wielrijden is, heeft koningin Elisabeth ook goesting voor dien sport doen krijgen. Alle dagen nu kan men in het park van Laeken den koning en de koningin per velo zien rijden. Ziet uwe ioteu na.42e Trekking Antwerpen 1903. De bijzonderste prijzen zijn gewonnen door S. 3929 n. 25 fr. 20.000 S. 23517 n. 13 1000 S. 29139 n. 6 500 S. 19005 n. 4 250 S. 28751 n. 21 250 Nieuwe niekeliiuut. De eerste nieuwe vijf-en-twintig centimen-stukken met letter A en het vlaamsch opschrift Konink rijk België, 1910 zijn in omloop gebracht. Het zijn de eerste muntstukken die de naam letter van koning Albert dragen. Toiuhola «Ier Tentoonstelling. De trekking der reeks die in omloop is van de Tombola der Tentoonstelling van Brussel is bepaald op dinsdag 19 April, om 9 ure 's morgens, in de Miliciezaal van het stadhuis van Brussel. Babys et Bottines en mortné, peau, mortdo- vernis, bronze, chevreau-bleu, etc., en 1er et 2me choix, a des prix trés avantageux. Au Soulier dor, chez HEIt A I I R E- HAILT, p? "ès de la Gendarmerie, 56. me de Eurnes, Poperinghe. Het bestuur verzekert het publiek alsdat de renners Van Houwaert, Masselis, Vanden- berghe, Defraye en Buysse aan de koers Parijs-Meenen deelnemen, alsook nog J. Alavoine, E. Georget, Verschoore, enz. In 't geheel zijn er 76 ingeschrevenen. De koersen in de velodroom zullen begin nen om 2 1/2 ure in afwachting der baan renners. - Koers voor motocycletten in 3 manchen van 5 km.; koers voor liefheb bers (met premiën) 10 km.; koers der abonnés 10 km.; vitesse finale 1000 in. Moorslede. Zondag24n April, om 2 1)2 ure namiddag, groote wielloopstrijden. 3000 Frank prijzen. 1. Koers van 50 kilm. met premien alle 5kilm. Deelnemers: Van Houwaert, Lapize, Masselis, Vandenberghe, Defraye, Buysse, Wancour, Spiessens, Verschoore. 2. Achtervolgingsmatch per equipe, Vanlerberghe-Bruynooghe tegen Parmen- tier-Billiet He Suikerij Van Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. STERFGEVALLEN. Dood van Staatsminister Tack. Staatsminister Tack is maandag morgen, om 8 ure overleden. Sinds 13 Juni 1854 vertegenwoordigde hij in de Kamer het arrondissement Kortrijk. Onder het cabinet dWnethan was hij mi nister van financies, tweemaal werd hij ook tot eerste ondervoorzitter gekozen. Den 9" November 1897, benoemde de Ko ning hem tot Staatsminister. De overledene was groot-officier van de Leopoldsorde en droeg het burgerlijk kruis van eerste klas. Heer Tack was den 18n December 1818 te Kortrijk geboren. Zijn gansche leven is aan de goede zaak gewijd geweest en van hem zal niet gezegd worden dat hij de talenten welke de Heer hem schonk, begraven heeft Hij geniete hierboven de belooning van zijn werkzaam leven. Mevrouw Woeste, geboren MariaGreindl, de echtgenoote van den achtbaren Staatsmi nister Woeste, is maandag avond, na enkele dagen ziekte, te Brussel godvruchtig over leden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Bisdom Brugge. De E. H. Delbaere bestuurder te Oostende, wordt principaal benoemd van het college te Veurne, in ver vanging van den E. H. Devos, pastor be noemd te Heestert. Z. E. H. kanunnik Rommel is kerkmeester benoemd der kathe draal te Brugge, in vervanging van wijlen den Z. E. H. Vande Woestyne. Op Zondag 17" April igio, I I11 t 'anilsi'i uiis, bij vrouw Jules Brabandts, Meessenjstraat, iu den Ylaiiiiiig, bij Henri Debyser, bijg. Suiker, Kerkstraat. Schoone nieuwe Reveille te verhollen, In «Ie l.ovie, bij Henri Caeyseele, Vogelhoek, Schoon Konijn te verhollen, weg. 6 kil. I Su ileu gouden Mortier, bij Alois Degruyter, Casselstraat. Schoon Schaap te verhollen, 5 ln Middelburg;, bij de Wed. Dewickere, Yper-kalsiede. Schoone Geit te verhollen, den Faulioui'g, bij Cliarles Pittellioen, Doornstraat. Schoon Konijn te verhollen, weg 10 p. 7 A la Croix Itlanelie, bij Charles Questroy, Abeele-kalsiede, Feesten en vermakelijkheden. GAAI BOLLING. Crombeke. Op Zondag 24 April 1910, ter herberg De llooge Zaag bewoond dooi' Désiré Wylleman. 60 frank prijzen. Inschrijving van 1 tot 3 ure namiddag. Goede Asch voor Metsers, te bekomen in de Mouterij Feys-Callewaert, Beveren-Rousbrugge. De opvoering zal plaats vinden op Mon- derda£ '£H April om drie ure iu de groote tooneelzaal van het Volkshuis. Zij duurt nagenoeg drie uren. Foot ha II. F. C. Poperinghois. Op heden Zon dag om 3 ure, enlrainement-match tusschen de le en de 2e equipe. Onderscheiding. De heec Octave De- vos, lid van den F. C. P. en die reeds sedert twee jaar tot ieders genoegen onze matchen bestuurde, komt deze week te Brussel zijn examen af te leggen voor arbitre officiel. Aan hem onze beste gelukwenschen. Kampioenaat van België. Eerste af- deeling. Uitslagen van zondag Union S. G. 6-Beerschot A. C. 1F. C. Luik, 3- Kortrijk3; Daring-Excelsior, uitgesteld. Holland-België.Zondag werd te Haar lem de jaarlijksche ontmoeting Holland- België gespeeld. Men schat het getal toeschouwers op 12000. "De match liep af met eene overwinning der Hollanders met -0, maar zeggen wij seffens dat het eene onregelmatige en onbehoorlijke overwinning is die de Hollanders behaald hebben. Wetend dat Cambier de steunpilaar van t spel was, hebben zij gezorgd hem van kaut te krijgen. Na 8 minuten spelen word hij de knie open geschopt; een minuut later kreeg hij een stamp iu eene gevaarlijke plaats en moest de terrein verlaten. Dit ontnam onze mannen wat moed en toen Cambier terug keert, hebben de Hollanders reeds 2 goals. Op 't laatste van den eersten time loopt de hollander De Korver op Cambier en stompt hem met beide vuisten in 't gezicht, zoodat Cambier bedwelmd ten gronde valt, over vloedig uit het linker oog bloedt en men genoodzaakt is hem weg te dragen. Met een peler min, kon België niet winnen en al hoewel Cambier de helft van de tweede time nog medespeelde als extréme droit, kon België niet doelmerken. Ware onze ploeg volledig geweest, hij zou deze van zijne tegenstrevers machtig ge weest zijn.Het was genoeg te zien dat vóór de match, beslist was geweest Cambier uit 't spel te stellen. Het dient nochtans ook gezegd te worden dat deze verplettering de schuld is der Union-Belge, die om eene nietige reden de spelers der Union St Gilloise voor geheel 't jaar uitgesloten heeft. Had Cambier bij hem een Vanden Eynde of een Leclerq ge had, een dezer twee spelers had kunnen zijne plaats innemen. Wat gebeurd is ging geen plaats hebben en de zegepraal had wel aan de Belgen kunnen blijven. Heden Zondag wordt een match gespeeld tusschen Belgische en Hollandsche militairen. Wielrijden. Antwerpen-Meenen. Haul Deman die de eerste aan de velodroom was wierd door het volk gehinderd, waardoor hij viel en zich aan de beenen kwetste. Daar hij zijne drie toeren niet deed werd hij dus niet ge klasseerd. 1. Wouters Jules, Putte, 2. Valckenaers, Wygmaal, op een half wiel, 3. Dierickx, Eecloo, 4. Sellier, Namen, 5. Melotte Jean, Cheratte, 6. Melotte O. Gosselies, 7. Bekaert J. Meenen, S. Vanlerberghe, Licbtervelde, 9. Tavernier, Emelghem, .10. Dubois. Keulen. 20 en 3o Km.: 1. Theile, 2. Stelbrinck, 3. Vander Stuyft Arthur, 4. Simar. 5o Km.: 1. Vander Stuyft Arthur, 2. Stelbrinck, Dusseldorf.60 Km.: 1. Ivan Goor, 2. Leon Van der Stuyft, 3. Bruni, 4. Schilling. Meenen (Barakken). Op heden Zon dag, 17 April, aankomst Parijs-Meenen voor beroepsrenners6 toeren te doen in de velodroom. Er zijn 3500 fr. prijzen, verdeeld als volgtlc prijs 1090 fr.; 2e pr. 500 fr.; 3® pr. 300 fr.; 4e pr. 200 fr.; 3 prijzen van 100 fr.3 prijzen van 50 fr.; 5 prijzen van 25 fr.; 1 prijs van 20 fr. en 50 fr. voor de renner die eerst aankomt op tuben Calidior. Poperinghe, 15 April. Markt kalm. Beschikbare waar 140 fr'. Nieuw gewas 1910, op levering October 70-75 fr. Weinig verhandelingen. POPERINGHE, van 10 tot 17 April. Geboorten.Albert Lefever, z. v. Henri en Pela- gie De Bandt. Yvonne Huys, d. v. Jerome en Augusta Verhaeghe.Joseph Verhaeghe, z. v. Emile en Zoé Butaye.Jeanne Wyckaert, d. v. Hippolyte en Irma Simoen.Maurice Ryckewaert, z. v. Henri en Ida Hayaert. Joseph Uzeel, z. v. Camille en Julia Moncacey.Joseph Alderweireldt, z.v. William en Maria Chaerle. OverlijdensDelava Virginie, 82 jaar, landbouw ster, weduwe van Louis Ghesquiere, Wijk D. De- schilder Roger, 5 maanden, Wijk C. Candaele Barbara, 77 jaar, landbouwster, echtgenoote van Franciscus Ballieu, Wijk A. Huwelijksbeloften. Gustaaf Duzy, spoorweg bediende met Maria Huyghe, zonder beroep, beide te Poperinghe. Achille Sergier, timmerman te Westvleteren met Emma Dequidt, werkster te Pope ringhe. Camille Indevuyst, weduwaar van Silvie Capoen, landbouwer te Poperinghe met Marie Bail- leul, landbouwster te Reninghelst. Huwelijken.— Albert Blanckaert, 26 jaar, schoen maker met Ida Vanspranghe, 22 jaar, werkster, beide te Poperinghe.Henri Decoker, 35 jaar, landwerker, met Leontina Caroen, 34 jaar, werkster, beide te Poperinghe.—Jules Vermeulen, 23 jaar, landwerker met Leonia Deramoudt, 20 jaar, dienstmeid, beide te Poperinghe. WEST0UTRE, van 17 Februari tot 1 April 1910. Geboorten.Ghelein Medard.— Arnaert Gabrielle. Maerten Maurice.Lejeune Germana.Dequidt Jé- remias.Lins Gabrielle.Vereecke Maurice. OverlijdensDebuysere Valère, 11 maanden. Goemaere Michael, 1 jaar. Huwelijksbeloften.Maurice Ghys met Maria Schouteten.Ernest Bourgois met Juliana D'arras. WAT0U, van 24 Februari tot 8 April 1910. Geboorten.Buseyns Maurice.Depoers Joseph. Bakeroot Albert.Camerlynck Maurice.Bedde- leem Leon en Gaston.Maerten Medard. Vander- lynden Albert.Deheegher André.Philippe Martha. Loones Anna. Overlijdens. Lefever Amelie, 83 1/2 jaar, wed. van Verhaeghe en Decnoop Benoit. Boidin Jozef, 4 1/2 maanden.Depoers Jozef, 21 dagen.Debruyne Jules, 71 jaar. Huwelijksbeloften. Henri Briche, landbouwer te Watou met Angèle Becquaert, landbouwster te Steenvoorde. HuwelijkenLeon Devos van Watou met Euge nia Calcoen van Adinkerke.Ernest Bourgois van Westouter met Juliana D'arras van Watou. PROVEN, van 1 tot 31 Maart 1910. Geboorten.Cornette Georges.Top Joseph. Gruwez Anna. OverlijdensMaerten Cyrille, 8 maanden. Dessein Maurice, 4 maanden. Proot Romanie, 53 jaar. Coene Leon, 9 maanden.Dewickere Aloise, 58 jaar, echtgenoot van Rosseel Philomene. Qua ghebeur Cyrille, 2 maanden. Cardinael Marcel, 1 maand. L'Epée Marie, 2 maanden. Huwelijken. Mille Camille van Watou met Foutreyn Julienne van Proven. RENINGHE, van 1 tot 31 Maart 1910. Geboorten. Lyphout René, z. v. Charles en Heughebaert Celina. Beun Charles, z. v. Camille en Caneele Leontine. Decaestecker Anna, d. v. Henri en Luyssaert Maria-Sophia.Mahieu Gaston, z. v. Florimond en Andries Maria-Leontina. Delva Maurice, z. v. Charles en Bonte Augusta.Lampaert Maria, d. v. Emile en Hollevoet Sidonie. Overlijdens.Lombaert Silvie, 67 1/2 jaar, onge huwd, winkelierster.Dewancker Gaston, 28 1/2 jaar ongehuwd, bakker. Huwelijksbeloften.Francis Josephus, schrijn werker te Rumillies (Henegouwen) met Dekeers- schieter Augusta, meid te Reninghe.—Debaecke Felix landbouwer te Bixschoote met Haeghebaert Leonie weduwe van Wyckaert Charles, landbouwster te Reninghe. WESTVLETEREN, van 1 tot 31 Maart 1910. Geboorten. Lehairg Angela, d. v. Emile en Huyghe Irma.Doise Ferdinand, z. v. Aimé en Van- beveren Felicie. Gheldof Sylvère, z. v. Achille en Baelen Lucie. Debuysere Maria, d. v. René en Bailieul Eugenie.Depinois Romain, z. v. Aimé en Sticker Leontine. Sergier Zoé, d. v. Camille en Salomé Maria. Overlijdens. Durant Gaspard, i3 maanden. Deturck Amelie, 5g jaar, landbouwster, weduwe van Derycke Charles-Louis en echtgenoote van Pacco Seraphin. Six Amand, 85 jaar, gepensioeneerde veldwachter, weduwaar van Vandenbussche Rosalie Huwelijken.Debruyne Achille, 28 jaar, wonen de te Rijssel met Deschuytter Zoé, 28 jaar, mode werkster te Westvleteren. Te Koop Een Tilbury, in goeden slaat, met lederen kap en schoot. Genadigen prijs. In lichtingen ten bureele dezer, Eene Stoommachien, 2»/s peerden kracht, met graanbreker, buizen om te koken, riemen en poulies. dienstig voor Landbouwers. Zich lebegeven bij Alois Verhaeghe, Abeele! rn bondels iepen Erwterijzen, bij René OU Vandewynckel, Westvleteren-kalsiede. 2 soorten van Beetraapzaad groene halzen" en witte halzen, bij Charles Vandoolae-j ghe, bij 't Vogeltje, aan genadige prijzen. Men vraagt Schoenmakersknechten worden gevraagd bij Valère Dezuttere, Yperstraat, 40, oud huis A'dolphe Vandecasteele-Leroy. Men vraagt Leerjongen, bij Marcel Vande- casteele, schilder, Yperstr. Poperinghe.! Men vraagt seffens Schildersgasten bij de j We J. Baert, Noordstr. 13, Poperinghe. Bericht aan de Werklieden die willen wel bestaan. Bekwame Schoenmakersknechten, goed kunnende naaien, alsook een goede Stikker of Stikster, worden gevraagd bij IJdephons Vandecasteele, schoenenfabrikant Bergues, (Nord). - Goed loon gewaarborgd werk. Uit ter hand te koop, door uitscheiding, allerbeste Naaimachien Singer, 6 jaren gediend hebbendeeene hoeveelheid man- en vrouwenleesten, laatste modellenringelma chien en snijtafel. Inlichtingen ten bureele dezer. Over te iieiïieii Tirelgelegen schoenwinkel, te midden der VV stad Yper. Zich te bevragen monde lings bij Henri Castrop, St Janstraat, Yper. Terstond te |»sie!*ten Zeer schoon en gerievig HUIS gelegen in de Boescheepstraat.—Voor alle inlichtingen zich te begeven tot Jules Van Bruwaene, Noordstraat, 16, Poperinghe. rrerberg met Werkwinkelgenaamd In het Li Ridders hofte Dickebusch. Voor i lichtingen zich te wenden bij Mme We Kom mens, Groote Markt, Poperinghe. aan den hoek der Priesterstraat en der Bertenplaats. Poperinghe, markt van den 15 April. Tarwe, heet. 17,20 - Rogge 14,00-Haver 14,00 - Aardappelen, 100 k. 8,25-Boter del kil. 2,65 - Eieren de 26, 1,90 - 2,00. Yper, 9 April. Tarwe 21,00 a 21,50 rogge 15,00 a 15,75 haver 17,00 a 17,25 aardappelen 6,00 a 7,00 boter 2,85 a 3,25; eieren 2,00 a 0.00. Rousselaere, 12 April. Tarwe 20,50 a 21,00; id. roode 19,00 a 19,50; rogge 15,00 a 15,50; haver 16,50 a 17,00; boonen 20,00 21,00; aardappelen 7,00. a 8,00; boter 3,40 a 3,70; eieren 2.00 a 2,10; koolzaad olie 67,00; lijnolie 86,25; oude suikerijboo nen 22,25; id. gele 22,75; viggens 00 00 Dixmude, 11 April. Haver 00,00 aardappelen 7,50 boter 2,90 a 3,20 I eieren 1,95 a 0,00. Brussel, 12 April. Verkensmarkt. Te| koop 540 de kilo op voet 1,05 a 1,20. Anderlec'nt, 12 April. Verkensmarkt. Te koop 2304 prijs per kilo 1.02 a 1,18, Kortrijk, 11 April. Witte tarwe 21,CO a 21,50; roode tarwe 20,00 a 20 50 rogge 15,50 a 16,00 haver 17,00 a 17,50 peerdeboonen 21,00 a 22,00 suikerijboonen 23,00 a 23,50witte aardappelen 6,00 a 6,50; boter 3,20 a 3,40; eieren 1,90 a 2,00 koolzaadolie 68,00 lijnzaadolie 82,50koolzaad 29,25lijnzaad 40,50 koolzaadkoeken 15lijnzaadkoeken 21,(X a 22,00 sodanitraat 23,00 ammoniak- sulfaat 29,25 Veemarkt 89 ossen 0,73 a 0,87 193 veerzen 0,76 a 0,88 186 koeien 0,72 a 0,85 37 stieren 0,69 a 0,84. Het nieuw stelsel van hangenden bol der VERFAILLIE over treft alle andere, want het is het eenig stelsel dat niet alleenlij de koorden afschaft maar ook nog den haak en oog. De Ontroomer VERFAILLIE is de volmaaksteniet a door zijne voornoemde voordeelen, maar ook nog door zijn buiteö gewoon gemakkelijk draaien, zijne eenvoudige behandeling, zijn zeer geringe sleet en zijne allerscherpste ontrooming. Alle inlichtingen bij den eigenaar en algemeen vertegenwoordigd ZOM1VEBEKE, Sttytik, BH. Alwaar ook te verkrijgen Zaaimacliienen Hassau, Dorschmolens, Manègen, Maa/ Pik- ;cn Bindmachienenj Aardappeluitrooiers, Brakmaehienen, Cylinders met motóP Boterkerns, enz., enz,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4