NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE OSISTREKEN, HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In tien Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe KOOPHANDELSHUIS, gerievig WOONHUIS AANBESTEDING Met ls!e Communie BUlTEfiMftDSGH NïEUdlS. Een WOONHUIS Te pachten eene WEIDS Zondag 24" April iqio. 5 Centiemen. 6* /aar. Nr 21 ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkennissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeid in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—April. Zon op. Zon onder. Studie van den Notaris Eugeen VANDERMEERSCH. TH YPEU. Door Sterfgeval. Openbare Verkooping Twee Hofstedekens en Twee Werkmanswoningen, TE POPERINGHE en een HUIS met ERVE TE RENINGHE. Buitengrondgebied van Poperinghe. VRIJDAG 29 APRIL 1910, Notaris PEEL, te Rousbrugge-Haringhe. Vrijdag 6" Mei 1910, OVERSLAG Gemeente PROVEN Terech t wijzing. UITERHAND TE KOOPEN Gemeente Reninghelst Knagende Wormen. Weg met de Kloosters To on e elkroniek. "Adam in ballingschap" te Ieperen. Waar is de Vijand? Buitengewoon Assortiment Werklieden - pensioenen. worden ingelijfd tmm Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Herbergiers hebben recht aan KösteTocze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 Zondag 24 Cantate.s. Fidelis. 4 ure 33 min. 6 ure 51 min. Maandag 25 s. Marcus, Arthur. 4 31 6 52 Dinsdag 26 s. Cletus, Marcelinus. 4 29 6 54 Woensdag 27 s. Anthimus, Angela, Hieronima. 4 27 6 55 Donderdag 28 s. Vitalis, Prudentia. 4 26 6 56 Vrijdag 29 s. Libertus, Eva, Petrus, Robrecht. 4 24 6 58 Zaterdag 30 s. Catharina v. Senen, Sophia. 4 22 7 0 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Zondag 3 April, te O ure 48 minuten 's morgens. Zaterdag 9 April, ten 9 ure 25 minuten 's avonds. Zaterdag 10 April, ten 2 ure 4 minuten 's avonds. Zondag 24 April, ten 1 ure 23 minuten s' avonds. VAN EEN MAGAZIJNEN, De Notaris EUGEEN VANDERMEERSCH, te Yper verblijvende, daartoe in rechte benoemd zal ten overstaan van den heer Vrederechter van het kanton Poperinghe, openbaarlijk verkoopen de volgende onroe rende goederen Steenweg naar Abeele. K Koop. Een groot en gerievig KOOPIIA NDELSHUIS, ook dienstig voor renteniershuis of klooster, hebbende salon, kantooieetplaats en keuken beneden en 4 kamers ter stagie, met hof en afhankelijk heden en volgens meting 13 aren 95 centi aren erve, staande en gelegen te Poperinghe tegen stad, ter oostzijde van den steenweg naar de fransche grens, geteekend nr 128. Bewoond en gebruikt onvergeid, door Mme Weduwe Charles Boucquey-Marant, tot ln October aanstaande. NOTA. Overnemingsprijs van fruit- en sieraadboomenfr. 247,00 En van 2 foyers in de salon en eetplaatsfr. 380,00 2e Koop. Een ruim en kloek MAGA ZIJN dienstig voor allen handel met 5 aren 31 centiaren grond. Gebruikt door M. Etienne Lebbe, zonder recht van pacht aan 225 fr. 's jaars en de contributien, vallende eiken i" Oogst. 3e Koop. Een ruim en kloek MAGA ZIJN met grooten waterciteern houdende 125 hectoliters, pomp en 10 aren 65 centi aren grond, hof en dreve uitkomende op den steenweg, alwaar een straatzijde is van 12m50c. Laatst gebruikt door Mme WedBoucquey Handslag met de betaling. NOTA. Overnemingsprijs van fruit- en sieraadboomenfr. 120,00 4" Koop. Een gerievig WOONHUIS met stallingen, schuur en wagenkot en 30 aren 47 centiaren grond, hoving en weide, een blok uitmakende. Gebruikt door Charles Cambron, tol 1a Maart 1911, mits den aeventileerden prijs van 200 fr. 's jaars en de grondlasten. NOTA. Overnemingsprijs van fruit- boomenfr. 15,00 Koopen 5 tot en met 8. Eene WEIDE zeer dienstig voor bouwgrond groot 10 aren 17 centiaren, verdeeld in 4 koopen hebbende ieder eene straatzijde van 10m72c. Gebruikt door Charles Cambron, mits den gevenlileerden prijs van 50 fr. 's jaars en de contributien, tot 1D October 1910. De masse der koopen 1 tot en met 8 maar gebracht op 18,100 fr. 9e Koop. Een goed en welbetimmerd HOFSTEDEKEN met woonhuis, stallin gen, schuur, wagenkot en hoppekeet en 2 hectaren 51 aren 86 centiaren onder hof plaats, gras en zaailand, staande en gelegen dicht bij de brouwerij Hel Zwijnland NOTA. Overnemingsprijs van fruit boomenfr. 25,00 Gebruikt met de koopen 11, 12,13 en 14 hierna, door Julien Coene, voor 9 jaren ingegaan la October 1908, samen mits 900 fr. 's jaars, boven de contributien en assurantiepremie. 1(T Koop. Twee WERKMA NS WO NINGEN met 8 aren 69 centiaren grond en erve. Gebruikt door Alois Top en Jules Top, samen aan 10 fr. te maande, vrij van grondlasten en zonder recht van pacht. 11" Koop. De nomber van 66 aren 40 Centiaren ZAAILAND gelegen bij de Leene, met vrijen uitweg tot de Brabant straat. 42® Koop. De nomber van 68 aren 20 centiaren 'ZAAILAND gelegen bij de Leene, doorsneden met eene uitwegdreve hier medegaande. 43® Koop. Twee aaneenhoudende per- ceelen LAND, gelegen inde Schoudemont- hoek bij het Provenstraatje, samen groot 66 aren. IP Koop. Een perceel LAND ter grootte van 46 aren 40 centiaren, houdende aan het Provenstraatje. De masse der koopen 9 toten met 14 maar gebracht op 25,200 fr. RENINGHE. 15" Koop. Een WOONHUIS met afhankelijkheden en 1 hectare 1 are 90 cen tiaren erve, staande en gelegen te Reninghe, langs de Groen estraat. Gebruikt door Charles Degandt, met recht van pacht lot la October 1911, aan 150 fr. 's jaars cn de lasten. Maar gebracht op 3200 fr. OVEISSLAG om 3 uren stipt namiddag, ter verkoopzaal in de herberg Het Stad huis, te Poperinghe. De titels, plans en voorwaarden berus ten ter inzage der liefhebbers, ter studie van den Notaris VANDERMEERSCH, Statie straat, 37, te Yper. STUDIE FA N DEN om 10 vóórmiddag, ter gehoorzaal van hel Vredegerecht, te Rousbrugge- Haring he, van Eerige koop Een allerschoonste renle- niershuis met verdiep verscheidene bene den- en bovenplaatsen, grooten kelder in faussure, citerne, koer, achterplaats en ho venierhof daarmede gaande, te midden der dorpplaats bekend bij kadaster sectie B, nummers 202a en 203a, voor eene inhouds- grootte van 5 aren 40 centiaren. Bewoond door Vrouw W° Désiré Van- steenkiste-Ryckeboer. Aanslag met de geldtelling. Maar ingesteld fr. 3000 Met tusschenkomst van Meester Camiel D0NCK, Notaris te Veurne. In ons artikel Verbetering» van Zondag laatst is eene missing begaan geweest. Trein 3696 is deze die nu uit Poperinghe vertrekt om 11,57 ure. 't Is dus deze trein die met lu Mei aanstaande zal vervroegen, uit Poperinghe vertrekken om 11,19 ure en te Kortrijk seffens correspondentie geven met den trein voor Brussel. Trein 3694 die om 10,35 ure vertrekt, zal blijven bestaan. door nijd en afgunst vervoerd, niet waardee- ren zullen. Wij kunnen het beproeven. Nooit zullen wij gelukkiger zijn en meer zuivere zielevreugde smaken, dan wanneer wij ons zullen verblijden over het geluk dat aderen te beurt valt, want wij zullen alzoo ons eigen geluk verdienen en het dan ook er langen, wijl het eene onomstootbare waar heid is, in de spreuk gelegen Gelukkig is de mensch Die geen nijd, geene afgunst kent! H. D. Z. i. met koetspoort, paardenstal, remise en verdere gerieflijkheden, dienstig tot allen handel, met 2 a. 73 c. grond en "erve, te Poperinghe, bij de statie. II. ten dienste van winkel met 1 a. 1 c. grond en erve, in de Meessenstraat, te Poperinghe. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris SSaequaert. gelegen te Poperinghe tegen Stad, groot 2hektaren 10 aren 10 centiaren. Aanstonds handslag. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris Houcqucy. der VERGROOTINGSWERKEN uit te voeren aan de schoolgebouwen ter gehucht «de Clytte» te Reninghelst. Het Kollegie van Burgemeester en Sche penen der gemeente Reninghelst maakt be kend dat er op DINSDAG 10 MEI 1910, om 3 ure namiddag, in het Gemeentehuis alhier, zal overgegaan worden tot de openbare aan besteding der uit te voeren vergrootings- werken aan de schoolgebouwen ter gehucht de Clytte binnen deze gemeente. Deze werken zijn begroot ter som van fr. 1 1.602,21. De aanbiedingen op zegel opgesteld, zullen per aanbevolen brief gezonden worden aan den Heer Burgemeester van Reninghelst en ten langste den 6 Mei 1910 in de postbureelen besteld worden, zoo voorschreven is bij het lastenkohier. De plans, bestek en lastenkohier liggen ter inzage van eenieder in liet Gemeente- Sekretariaat van Reninghelst. Men kan ook alle inlichtingen bekomen bij Mijnheer Coomans, Ingenieur Bouwkun dige tot Yper. Reninghelst, den 21 April 1910. BIJ BEVEL: De Sekretaris, De Burgemeester en Schepenen, A. CAMERLYNCK. SiX-CAMERLYNCK. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- eart-Silly. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Wat moet men doen om ongelukkig te zijn? Dit mag eene vrij zonderlinge vraag hee- ton, zai men zeggen, want toch zal niemand zoeken vrijwillig en opzettelijk zijn ongeluk te bewerken. Niemand die verstandig is, juist Maar hoeveel onverstandige lieden treft men niet aan? Hoeveel menschen vindt men niet, die hun ongeluk zoeken en zelf de oorzaak zijn dat zij door snerpend zielelijden gefolterd worden? Zij hebben in hun hert den toegang ver leend aan een knagenden worm, die er eene zoo hechtvaste schuilplaats heeft gegraven, dat soms zeer machtige middelen moeten aangewend worden om het schadelijk onge dierte te verjagen of te vernielen, fin die worm knaagt en bijt daar onvermoeibaar en vindt er overvloedig voedsel om te ge dijen, te ontwikkelen en wel soms in eene zeer venijnige, heillooze slang te verande ren. Die worm heet men afgunst. Voorwaar, in de gansche natuur is er geen dier dat zoo sterk vermenigvuldigd is, en zoo algemeen verspreid, want bijna geen enkel mensch wordt er gevonden, of hij heeft ook een dergelijken afgunstworm in zijn herte knagen. Zien wij rondom ons. Wanneer onze evenmensch wat welvaart heeft, wanneer hij wat meer genieten kan dan wij, wat hooger klimt, wat rijker is, komt de looze, allesvernielende afgunst in onzen boezem geslopen en slaat daar met vurige beten, diepe, soms ongeneesbare won den. Die wreede worm der jaloerschheid ver nietigt velerhande goede gevoelens en stort in onze zielen een zoo recht hels venijn, dat de uitwerkselen van die ilwaze afgunst, van dien zinneloozen nijd dikwijls de meest be- treurensweerdige gevolgen hebben. Men is afgunstig van zijnen evennaaste, omdat zijn broodje een weinig grooter isomdat hij wat hooger verheven is in rang; omdat hij wat meer talent bezit of wat meer gi-b'genheid beeft dit uit te werken en vruchten te doen dragen. Men is door de allesverschroeiende afgunst gekwollen. wanneer men ziet dat onze mededinger in handel of nijverheid wat meer verkoopt, wat meer mag leveren en wat meer vooruitgaatja, men is afgunstig voor alles en om alles, tot in het geringste toe. En die booze nijd stuwt ons lot kwade be drijven, tot zeer laakbare daden, en doet ons zoo boosaardig handelen, dat wij den naam van mensch onweerdig worden. Op die wijze werd de eene mensch menig maal de bloedvijand van den andere en zag men misdaden plegen, die het hert metafgrij- zen vervullen en het verstand met verstom ming slaan. Men zag boezemvrienden elkander met haat en wrok belagen en beuadeeligen men zag broeders, zusters, bloedverwanten el kander in het verderf storten en ongelukkig maken. Alle kwade middelen werden daartoe gebruikt, om lucht te geven aan de brandende afgunst, die het hert van den jaloerschcn mensch verteerde en om het geluk en den welvaart van den benijden evennaaste te vernietigen, en wanneer men daarin gelukt was, werd het binnenste met onzalige blijd schap vervuld, soms met duivelsche voldoe ning en wellust... En dan Was de afgunstige dan gelukkig? Vond hij den vrede des herten terug, wan neer de venijnige worm der jaloerschheid zijn gift had uitgespuwdwanneer de slang haar gruwelijk vernielingswerk had vol bracht en de benijde in het ongeluk of in die pe droefheid werd gestort? Ha! Dan ging de worm der afgunst dood, bij gebrek aan voedsel, 't is waar, maar uit zijne stinkende overblijfselen werd een, an dere worm geboren: De ivroeging. Die worm kan nog veel scherper en fol- terender knagen dan de andere, want hij is een wreker en hij doet den mensch, wiens herte vol van afgunst was en van nijd over liep, schrikkelijke pijnen verduren. Weet men nu wat men doen moet om on gelukkig te zijn Wel, men verleene maar gauw de gastvrij heid in zijn hert aan den verder fel ijken worm der afgunst, men hoeve maar al wie men kent of nabij komt., het weinige geluk, voor spoed of eer te benijden, dat zij bezitten en gauw zal men zijn eigen ongeluk gevonden hebben. Maar is dit niet ellendig dwaas? Moet de mensch zijn ongeluk zoeken? Moet of mag hij wel afgunstig zijn? Heeft hij daarom iets meer Is hij daardoor wat beter, wat rijker? Stijgt hij zelf daardoor in aan zien Integendeel, want hij verliest weisoms, door zijnen dwazen nijd gestuwd, het wei nig of veel dat hij bezit en hij verlaagt zich zelf zoo diep, dat hij menigmaal een voor werp van eigen afschuw word en in diep weedom wordt gedompeld. Voor waar, het is veel beter anders te han delen en liever zich te verblijden in den wel vaart en bet geluk van onzen evenmensch. Daardoor zullen wij zeiven in staat zijn ons eigen geluk te kennen en te genieten, en onze eigene vreugde te smaken, die wij anders, Een kamerverslag over de drie vier laatste weken kan men in eenige korte kapitelkens Weer geven. En na ieder hoofdstukje een soort van refrein om alles saam te vatten. Het eerste kapitelken is: Weg met de kloosters 44 miljoen voor het officieel onderwijs. 1 2 1)2 miljoen voor de vrije scholen. Het getal leerlingen is nochtans het zelfde. Sedert jaren wilden de vrije scholen de onderwijzers wat meer jaarloon geven. 't Was onmogelijk Waarom? Kunt ge met 2 1)2 miljoen 't zelfde doen als anderen met 44 En heeft een onderwijzer aan de vrije scho len het recht te leven gelijk een andere? En moet een werkman, die zijn kinder! niet wil toevertrouwen aan scholen waar men leeii dat men niet weet wat achter de dood met ons'gebeuren zal, moet die werk man betalen als hij een ander school be geert? Wij katholieke volksgezinden ant woorden als volgt: De onderwijzer heeft recht op bestaan aan de vrije scholen even goed als aan de andere. De werkman heeft het recht scholen te hebben naar zijn gedacht. De liberalen en socialisten meenen het iders. Elk zijn meuge..., maar waar is de recht vaardigheid. Een miljoen is nu gestemd, rechis tegen links, voor de vrije scholen, een miljoen dat dienen moet om de katholieke onderwijzers. een 2500, en de katholieke onderwijzeressen, evenveel, wat meer loon te geven. De liberalen en socialisten gevoelden te wel het hatelijke van hunne houding en om een aanzichte te geven aan hun werk van anti-volksgezindheid, vertelden ze praat, laster, en zeeverij. 't Is een miljoen voor de kloosters, tierden ze 't Is geld voor de kiezing, riep een ander. Het miljoen werd toch gestemd. We zien er in een eerste stap naar de gelijkma king van toelagen voor vrij en officieel on derwijs. Weg incl de kloosters! Waarom? Och ja waarom? Omdat men dat in Frankrijk roept. Waarom? Omdat heel de politiek van li beralen en socialisten bestaat in godsdienst haat. En voortdurend gaan ze verder en verder, eischen meer en meer dwang en ver volging; die dit vervolgen wil in de kamer besprekingen ziet dat al meer en meer In Pruisen bestaan, onder een proles- tantsch bestuur, 2700 kloosters, waarvan 2500 krankenverpleging tot doel hebben. Kloosters bestaan in Engeland, Nederland, en in tal van protestansche landen meer. Daar roept men niet: weg met de kloosters om twee redens: 1Omdat men erkent de groote diensten door de kloosters bewezen op gebied van verzorging en verplegingomdat men open baar hulde brengt aan de edelmoedigheid en de zelfverloochening van menschen die de wereld verlieten om goed te doen aan den evenmensch. Nog deze week haalde men een voorbeeld aan van een Spaansche zuster, die zich een deel van de huid liet ontnemen om een kran ke te helpen genezen. Over veertien dagen gaf Le Peuple twee artikels: een dat ein digde metweg met de kloosters, en een ander... een briefwisseling uit Congo. Daarin stond vermeld met wat ongehoorden moed en bovenmenschelijke kracht onze paters en zusters, in Congo, de slaapziekte bestrijden hoe ze er bij vallen en sterven. Denkt ge nu dat ze eindigden met: Leve de Zendelingen en Leve de Kloosters Ge kent ze welWeg met de Kloosters 2. Een tweede reden is, dat in den vreem de ook andersdenkenden de dankbaarheid niet ontleerd hebben. Ginds als hier, vraagt men niet aan de kranken of ze 's zondags naar de mis -gaan vraagt men niet of ze katholiek zijn of niet. Allen worden met evenveel liefde verzorgd. Waarom? Omdat de leer der christen liefde zegt dat men in iederen lijder een broeder ziet, omdat de Heer zelf heeft gezegd dat de armen en zieken zijn lievelingen zijn, en dat de zuster in den lijder liet beeld ziet van den lijdenden God. Daarom Dankbaarheid is een sociale deugd, maar geen,deugd van liberalen noch socialisten. Hoevelen zijn er onder hen die niet de zor gen inriepen van een zuster voor eigen fa milieleden? We kennen er allen. We kennen ook politiekers die hun eigen familieleden lieten of deden oppassen door zusters. Waar is hun dankbaarheid Weg met de kloosters! En als er dan geen waren Wat zou de Staatskas dan wei moeten uitz weeten? En als de duizende vrije scholen weg wa ren, wat zou de Staatskas dan wel moeten uitzweeten? Honderden en honderden miljoenen, voor bouwen en oprichten van scholen. En wat zou het volk er bij winnen Een cent? Geen centiem. Wat zou het erbij verliezne Zijn vrijheid goede zorgen teeder liefde. En onbeschaamd roepen en schreeuwen ze, lijk dwaze puiten in de grachten: Weg met de kloosters! Het Kortrijksche Volk. schoenen voor Heeren, Damen en Kinders, in alle prijzen en allen aard. CHEVREAU RINGEL- en KNOP- BOTTINEN te beginnen aan 8,5o fr. In de Gouden Schoen, bij ISFIïAT- FREMAULT, bij de Gendarmerie, 56, Veurnestraal, Poperinghe. Het lijdt geen twijfel meer of de opvoering te Iepe ren zal druk bijgewoond worden. Te oordeelen naar het getal tekstboeken en kaarten die verkocht werden, zal de ruime zaal van het Volkshuis donderdag ten 3 uren stampvol zitten. We heeten het een verheugend feit. Op onze dagen, dat onder den dekmantel van kunst en onder het schild van schoonheid zooveel smeerlapperij uitgestald, rondgevent of vertoond wordt, kunnen alle pogingen die strekken tot het ver- zedelijken der kunst niet genoeg aangemoedigd wor den. Zijne Eminentie Kardinaal Mercier, de man van zijn tijd en van zijn volk, die altijd aan 't hoofd staat van elke goede beweging, heeft aan Roy&ards laten blijken hoe zeer hij zijn optreden op prijs stelde. Hij heeft gewaardigd de vertooning in den katholieken kring te Antwerpen bij te wonen... hij, die nochtans een waal is van geboorte. Het pleit ten voordeele van onze eeuw dat Adam in ballingschap nu eerst voor het voetlicht komt. Roy- aards is de eerste die het waagde dit stuk te spelen. Zelf in den tijd van Vondel, die er nochtans voor gezorgd had zijn stuk, uit taktiek, aan de bestuurders van den Amsterdamschen schouwburg op te dragen kwam het nooit op de planken. Ook te dien tijde, ja meer nog dan nu misschien, was het winstgevender minderwaardige stukken te verkiezen waarbij de ge meene man huivert en hennevleesch krijgt, ofwel al dien kant toegevend te zijn die altijd trek heeft omdat hij het lagere deel van den mensch vleit en zijne zwak heden verschoont instede van hem op te wekken om zijn lusten te betoomen. Aan hen die gaan zien veroorloven wij ons het volgende aan te raden. Het is niet aan te bevelen gedurig in het tekstboek te volgen; 'tis waar, men verstaat den zin des te beter maar aan een anderen kant is het onmogelijk terzelfder tijd het «spel» te volgen en dit ware jammer, vooral waar men met echte, goedgeschoolde artiesten te doen heeft. Overi gens buiten Lucifer's eerste alleenspraak en die leze men een paar malen thuis) en de reizangen (en die kan men in het tekstboek volgen... als 't in de zaal niet te donker is) is alles gemakkelijk vatbaar. Terloops zij hier opgemerkt dat die reizangen niet gezongen, maar met begeleiding van een paar snaartuigen opge zeid worden. Daarom echter niet vervelend, hoor! Hierin nochtans kan men met Royaards in meening verschillen. Daarbij vergete men niet wat wij vroeger over Vondel's tooneel schreven dat hij zoekt te schilderen. Er dient dus gelet op de tooneelschikking zelf die het aardsch paradijs vorenstelt. De Moor die de schermen ontwierp mag groot gaan op zijn werk en er preutsch over zijn. Links van den toeschouwer hebben wij de sombere, rijzige cypresboomen, zinnebeelden van Lucifer's versteende halsstarrigheiddaar tusschen verschijnen de duivelen. Rechts is de heuvel waar de paradijsbewoners over wandelen en waar de wacht stil houdt, vorenaan de boom der kennis in de vlakte; het landschap met groen en struiken en bloe men strekt eindeloos ver en wordt bevochtigd dooreen helderen stroom die in verschillende vlieten vertakt. De plaats die de spelers innemen is dikwijls zoodanig gekozen dat de groep voor een schilderij zou passen De vorenstelling van het verleidingstooueel heeft veel vaneen doek van G. David. Ten laatste zette iedereen zijne ooren open voor dat heerlijk Nederlandsch bevallig bij Eva, zangerig bij de engelen, gespierd bij Adam, machtig en overwel digend bij Lucifer. Zoo '11 taal hoefden wij Vlamingen te leeren om te spreken tot onze stamgenooten daar waar ons dialekt moeilijk verstaan wordt of deerlijk afsteekt. De opvoering te Ieperen is de i38sU. De opvoering zal plaats vinden op Ilon- dcrda£ 28 April om drie ure in de groote tooneelzaal van het Volkshuis. Zij duurt nagenoeg drie uren. Kaarten zijn op voorhand te bekomen ten onzen bureele. Voorbehouden plaats: 4 fr.eerste plaats 3 fr.tweede plaats: 2 fr. Mits 50 centiemen opleg worden de voor behouden en de eerste kaarten genummerd en gewaarborgd. Ten bureele van De Popeiunghenaar 1. Tekstboekjes Adam in balling schap tegen 50 centiemen. 2. Vondels Adam in Ballingschap vertoond door de N. V. Het Tooneel door Dr. G. Brom, tegen 75 centiemen. Te Veurne zal - Adam in Ballingschap uitgevoerd worden op Vrijdag 29n April. De strijd van de onthouders gaat niet tegen de herbergiers. Volstrekt niet. Onze strijd gaat tegen de ór'mkgewoon ten. Maar, zegt men, de onthouders gunnen een mensch ook niets. Hola, we zijn geen droogstoppels; we wil len van de menschen geen kloosterlingen maken; maar, waar we tegen vechten, dat is het alkoholisme, 't is te zeggen tegen het weergaloos gebruik dat het volk van alkoho- lische dranken maakt. Wat wij den mannen niet gunnen, dat is dat zij zich zelf en hun huisgenooten ten on der brengen door hun dolle zinnelijkheden. Wat wij den vrouwen niet gunnen, dat is dat zij door dronken mannen mishandeld worden, dat zij haar waardigheid van moe der en echtgenoote onder de voeten treden. Wat wij niet gunnen aan onze kinderen, dat is dat zij van kindsbeen af worden ver giftigd en grootgebracht tot schade en schart de voor zich-zelf, hun ouders en de maat schappij. Neen dat gunnen we aan niemand Dat eeuwig drinken... dat vele drinken.. ..dat drinken van dien verwoestenden drank ...Dat is hetgeen wij. onthouders, bestrijden. Ziedaar de vijand van witte lederen en satinet ten slaflers, moiièren en bottinen aan ongelooflijk goed koope prijzen.Gansch nieuw assortiment voor geheel het zomerseizoen van. pracht De liberalen beloven een pensioen van een frank daags aan de werklieden van de stad en van den buiten Dat zei nog van de week op staminé een welweter, die voorzeker niets anders leest dan blauwe bladen. Over acht dagen heeft ons blad uitgelegd dat het wetsontwerp van den liberalen volksvertegenwoordiger Warocqué voorstelt een frank daags te geven aan de mannelijke werklieden, van miiiien, fabrieken en land bouw. Wij herhalen het: zijn uitgesloten, alle vrouwen, werklieden bij handelaars, dienst boden, kleine burgers, landgebruikers, enz. Zoo zou dit wetsontwerp uiterst nadeelig zijn voor onze streek. Te Poperinghe zijn er omtrent 600 oude menschen, die een pen sioen trekken: met de pensioenwet der li beralen zouden er nog 20 op honderd kunnen trekken; van die (iOO zouden nog 12© een pensioen genieten Maar aan welken ouderdom zouden de oud werklieden zulk een rustgeld kunnen genieten! De mijnwerkers zouden gepensioneerd zijn aan 60 jaar. De fabriekwerkers, aan 65 jaar. De landbouwwerklieden, aan 70 jaar. Nu integendeel trekken mannen en vrou wen, allen gelijk, aan 05 jaar. Onthoudt het wel, menschen van te lande en werklieden van de stad met het stelsel van de liberalen, zouden de mannen alléén mogen trekken, en dat aan 66 of 70 jaar, volgens zij hun krachten versleten hebben aan nijverheidswerk of aan landwerk. En peist ge dat al die mannen, als ze 70 jaar oud geworden zijn. een pensioen zullen hebben zonder iets te hebben betaald Gij zijt er wel meê De baas en de werkman zullen moeten, alle beiden, storten't zij dat zij het begeeren of niet. 1° De baas (hij weze boer, kleine burger of groote fabriekant) zou 14 frank 's jaars moeten betalen voor eiken werkman die bij hem dient en die reeds 15 jaar is en dat zoolang of dat die werkman geen pensioen geniet. 2° De werklieden zouden ook moeten be talen, en niet weinig, gedurende hetzelfde tijdverloop (van 15 tot 60, 65 of 70 jaar). Do landbouwwerklieden moeten geduren de 55 jaar (van 15 tot 70 jaar) 14 frank 's jaars betalen. De fabriekwerklieden moeten gedurende 50 jaar (van 15 tot 65 jaar) 14 frank 's jaars betalen. De mijnwerkers, die 10 jaar vroeger hun pensioen genieten dan de buitenlieden, zou den het afstoven met jaarlijks 5 fr. 40 te betalen. Zegt eens, werklieden, begeert gij zulk eene pensioenwet Moest ge nu goè 5 frank per jaar storten in de pensioengilde, van uwe 15 tot uwe 65 jaar, ge zoudt ook één frank pensioen verwerven. En de liberalen boffen er op, als op een groote weldaad, dat ze u 14 frank 's jaars willen doen betalen in plaats van 5 frank. Vergeet niet, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. Frankrijk.Naklank van de bende Pollet.Toen de beruchte bende Pollet nog in vollen bloei was en overal, in Frankrijk en in België, op rooftocht uitging, kwamen de akelige bandieten dikwijls samen ten huize van eene kaartlegster, Marie Deram, weduwe Picquet, wonende te Hazebroek. Het was ook die vrouw die de gestolen voor werpen verheelde. Marie Deram, die als medeplichtige van de bende veroordeeld werd, is nu in het gevang van Rennes, waar zij hare straf uitboette, gestorven in den ouderdom van 58 jaar. Noodlottige omhelzing. Een bui tengewoon droevig ongeluk gebeurde maan dag te Armissan. M. Jules Martin, hoofdbe stuurder bij het ministerie van koloniën, hield een geladen revolver in de hand, ge reed om dezen te kuischen. Opeens kwam zijne 19 jarige dochter in de kamer geloopen en viel haar vader om den hals om hem te omhelzen. Een schot ging afde kogel door boorde den schedel van het arm meisje, dat op den slag dood bleef. De droefheid der ar me ouders grenst aan waanzin. Huitschland. Vier luchtreizigers door den bliksem gedood. Zaterdag avond, tijdens stil weder, verliet een lucht bol, bemand met vier personen, Bitterfeld. Zondag morgend werd het omhulsel van den ballon aan flarden teruggevonden te De- litzsch en bij het verbrijzelde schuitje lagen vier lijken, schrikkelijk verwond. De ballon dreef op eene hoogte van 440 meters, toen hij rond middernacht door een onweder overvallen en door den bliksem getroffen werd. Hij ontplofte en kwam met duizelingwek kende snelheid op den grond neder. Het schuitje werd met hevig geweld tegen den bodem geslagen, zoodat twee der lichamen uitgeworpen werden. De lijkschouwing der vier luchtreizigers bewees dat zij door den bliksem waren ge dood geworden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1