NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE Eil OMSTREKEN, aerie SROQTE HEIIG HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe AANBESTEDING gerieviy WOONHUIS BERICHT. I on WOONHUIS Te pachten eene WEIDE Notaris HAGHEBAERT, BUITEfiliANDSCH NIEUUIS. 6* Jaar. Nr 22 ANNONCEN Den drukregel 10 e. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling vaii 25 c". Alle Armoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeid in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poneringhe. Wekelijksche Almanak.—Mei. Zon op. Zon onder. Vanaf 1" Met. Vertrekuren der TRAMS Vertrekuren der TREINEN Notaris PEEL, te Rousbrugge-Haringhe. Vrijdag 6n Mei 1910, OVERSLAG Gemeente Reninghelst. TE PROVEN. Te koop uit der Hand HOFSTEDEKE-HERBERG A VENDRE OU A LOUER a Godewaersveide, UITERHAND TE KOOPEN BESTENEN. Boeren, hoe vindt ge dat? Hoe Spijtig! Wie zou willen veranderen? Heden Zondag, zijnde den 1" Mei, f)e Kandidaten zullen er lief woord voeren. KIEZERS, Komt allen moedig op. Het doet deugd eens samen te komen, dat versterkt den mensch, het ver warmt het hert Blijft niet 't huis. Komt op in groot getal. HET VLAAMSCH in 't iiddelbaar Onderwijs. Algemeene Tooneelboekerij. To oneelkroniek. "Adam in ballingschap" te Ieperen. Militie. Ss 't waar, SViadame? BKOBffiBI worden ingelijfd Het recht, armoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2.50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassebing van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1.00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Vocem.s. Philipp. en Jacob. Kruisdag.s. Anastatia, Zoë. Kruisdag.s. Alfred. Kruisdag.—s. Monica, Godard. O. H. HEMELVAART. s. Jan in d'Olie, Judith, s. Gustavus, Domitianus, Stanislas. 4 ure 20 min. 18 16 14 13 11 9 6 ure 2 min. 6 3 5 6 8 9 11 Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Maandag 2 Mei, te 1 ure 30 minuten 's namiddags. Maandag 9 Mei, ten 5 ure 33 minuten 's morgens. Maandag 16 Mei, ten 2 ure 13 minuten 's morgens. Dinsdag 24 Mei, ten 5 ure 39 minuten s' morgens. Naar wij vernemen, zullen, door reclamaties van de inwoners van Poperinghe, in den Meimaand ver beteringen aangebracht worden aan de Uurtabel der tramlijn Poperin- ghe-Dixmuide. Wij hebben het dus beter geoordeeld te wachten van bijvoegsels te geven tot dat die ver beteringen gedaan worden. Eene dezer verbeteringen zal zijn dat een tram uit Poperinghe zal vertrekken rond 7 ö)i u. s morgens. ia t Pojieringlie naar Walou, Proven, Rousbrugge, Veurne. 7,20—11,10—2,54—6,30—8,33 Crombehe, Oostcleleren, Merchem. 5,15—9,56—1,20—4,38—6,45 Be tram van 9,56 een 1)2 u. later de Vrijdag >iii l>w|»t>risg^iie nstiti* Kortrijk om 4,48—5,31—7,27—9,22— 10,35—11,19—2,14—4,43—7,14 ure. IJper op bovengenoemde uren en om 6,17 8,12 en 's namiddags om 5,45 ure. Brussel zelfde treinen als naar Kortrijk. Rousselare om 4,486,177.279,22 11,19—2,14—5,45—7,14 ure. Bruggezelfde treinen als voor Rousselare, uitgenomen om 4,48 ure. Rijssel: om 4,48—7,27—10,35—2,144,43 —7,14 ure. Armentiers op zelfde uren als voor de treinen naar Rijssel. Toerkonje-Roebaais om 4,487,27 10,35—11,19—2,14-4,43—7,11 ure. Cortemarck om 6,179,2210,35—2,14 5,45 ure. Hazebrouck om 6,579,1912,013,56 —6,27 ure. STUDIE VAN DEN om 10 vóórmiddag, ter gehoorzaal van het Vredegerecht, te Rousbrugge-Haringhe, van Gemeente PROVEN Eenige koop Een allerschoonste rente niersbuis met verdiep verscheidene bene den- en bovenplaatsen, grooten kelder in faussure, citerne, koer, achterplaats en ho venierhof daarmede gaande, te midden der dorpplaats bekend bij kadaster sectie B, nummers 202a en 203a, voor eene inhouds- grootte van 5 aren 40 centiaren. Bewoond door Vrouw We Désiré Van steenkiste-Ryckeboer. Aanslag met de geld telling. Maar ingesteld fr. 3000 Met tusschenkomst van Meester Camiel DONCK, Notaris te Veurne. der VERGR00TIN6SWERKEN uit te voeren aan de schoolgebouwen ter gehucht «de Clytte» te Reninghelst. Het Kollegie van Burgemeester en Sche penen der gemeente Reninghelst maakt be kend dat er op DINSDAG 10 MEI 1910, om 3 ure namiddag, in liet Gemeentehuis alhier zal overgegaan worden tot de openbare aan besteding der uit te voeren vergrootings- werken aan de schoolgebouwen ter gehucht de Clytte binnen deze gemeente. Deze werken zijn begroot ter som van fr. 1 1.602,21. De aanbiedingen op zegel opgesteld, zullen per aanbevolen brief gezonden worden aan den Heer Burgemeester van Reninghelst en ten langste den 6 Mei 1910 in de postbureelen besteld worden, zoo voorschreven is bij het lastenkohier. De plans, bestek en lastenkohier liggen ter inzage van eenieder in het Gemeente- Sekretariaat van Reninghelst. Men kan ook alle inlichtingen bekomen bij Mijnheer Coomans, Ingenieur Bouwkun dige tot Yper. BIJ BEVEL Be Sekretaris, De Burgemeester en Schepenen, A. CAMERLYNCK. SIX-CAMERLYNCK. STUDIE VAN DEN Alk'rbcsic üe Wulleminne groot 2 hectaren 60 aren onder land en weide, te Poperinghe, Wulfhulhoek, bewoond door Pieter Vandrom- me, om in gebruik te komen met 1 October 1910. Hameau Callecanes, le long de la frontière. mi ÉTABLISSE1ME1VT poüvant servir de avec MAISON a usage de Cabarêt, et Jardin. S'adresserau Nolair e BUTAYE, a Ypres. i. met koetspoort, paardenstal, remise en verdere gerieflijkheden, dienstig tot allen handel, met 2 a. 73 c. grond en erve, te Poperinghe, bij, de statie. ten dienste van winkel met 1 a. 1 c. grond en erve, in de Meessenstraat, te Poperinghe. Voor alle inlichtingen zich le begeven ter studie van den Notaris Stitoifiinei'O gelegen te Poperinghe tegen Stad, groot 2 hektaren 10 aren 10 centiaren. Aanstonds handslag. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris Itoiicigiicy. De katholieken zijn wel in staat te bestu ren, het bewijs daarvan is dat zij België be sturen sedert 25 jaren. Aan iemand die gedurende 25 of meer ja ren eene zaak bestuurd heeft, en die op de hoogte van den tijd heeft gebracht en voor spoedig heeft gemaakt, vraagt men niet of bij besturen kan; men ziet het voor zijne oogen. Nochtans, de liberalen, die het de laatste maal maar zes jaar hebben kunnen volhou den, pogen nog soms, onderduims te houden staan dat de katholieken niet besturen kun nen. De heer Maurits Wauthier, een liberaal die ieeraar is bij de Hoogeschool van Brussel, heeft aan zijne leerlingen gezegd In een grondwettelijk en parlementair stelsel, bewijst eene partij hare levens- kracht met te besturen. Onze tegenstrevers de katholieken dus hebben sedert eene halve eeuw be- wezen dat zij bekwaam zijn de voornaam- ste bediening uit te oefenen in eenen Staat, 't is te zeggen te besturen. Zoo verhaalt het de Revue de 1' Univer- site de Bruxelles van 1907-08 blad. 554. 't Moet wel zijn dat vele menschen dat gevoelen deelen, aangezien de kiezers de katholieken sedert zoo langen tijd aan 't be wind houden. De Belgen zijn meestal verstandige men schen, die, zonder kwezelaars te zijn, toch meenen dat de godsdienstige overtuiging van elkeen moet geëerbiedigd worden. Ze weten dat plagerijen, nopens godsdienst en school, onrust in het land brengen, en dat die onrust schade doet aan den stoffelij- ken voorspoed van het land. Als ze daarbij zien dat het land wel be stuurd wordt, dan zeggen ze in zichzelven: laat ons rust laten waar rust is. Dat het land wel bestuurd wordt, werd ter gelegenheid van het afsterven van koning Leopold II uitgebazuind door alle vreemde dagbladen, en zelfs M. Vandervelde, hoofd leider der socialisten, heeft niet verdoken, dat België onder de regeering van koning Leopold, rijk en voorspoedig is geworden. Wat wil men meer hebben De socialitische toekomststaaRhet Aardsch Paradijs van het collectivism Maar, elkeen die eens wel nadenkt, ziet in dat zulks onmogelijk is te verwezenlijken voor den oogenblik, en zelfs na lange, lange jaren. Niet praktisch dus! O! we weten wel, hoewel België rijk en voorspoedig is, gelijk de heer Vandervelde zegt, toch zijn er nog armen, toch zijn er nog misbruiken, toch zijn er nog ongerech tigheden. Zeker, zeker! Als men van de welvaart en den voorspoed der volkeren spreekt dan is dat betrekkelijk. Dat wil niet zeggen dat de Belgen kunnen leven zonder werken, volstrekt niet, dat. be- teekent dat zij met neerstig te werken, over het algemeen wel aan hun brood komen. Iedereen, op zich zeiven, is tevreden als hij met werken, de twee eindjes aan elkan der kan knoopen. De katholieken hebben den voorspoed be werkt en bevorderd zij kunnen besturen waarom zou men anderen in hunne plaats stellen? Verandering is geen' verbetering! Verleden zomer, met de feesten van de Hoogeschool van Leuven, was er daar een vlaggenfeest. Duizenden buitenlieden namen er deel aan. Een liberale gazetschrijver zag die menig te voorbijgaan en weet ge wat hij schreef in zijne liberale gazet, 1' - Indépendance van Brussel, 't Is de moeite waard dat onder de oogen onzer buitenmenschen te brengen. Aardige koppen, schrijft die liberaal, hebben die katholieke vlaamsche boeren lage, koppige voorhoofdenoogen die ver vaarlijk schitteren ia hunne diepe holten; zware kaaksbeenen; allen hebben dezelfde eigenaardige trekken, gemeen aan degenen die niet denken, of die slechts denken door hunnen pastoor en dat is hetzelfde als in 't geheel niet denken. Ziet ze daar die vaandeldragers... Zë heb ben gedronken, en hun pleizier is vreeselijk, gevaarlijk, ja, een weinig walgelijk; ze lachen gelijk beren zouden lachen... ze gaan, ze gaan gelijk eene kudde, zonder te weten. - Boeren, steekt dat in uw mouw Ah! de liberalen kunnen u niet zien of ze moeten u beleedigen, en u allerlei scheld woorden naar het hoofd werpen. Ahde liberale flierefluiterkens, die blee- ke gezichtjes met oogskens van pleizier. noemen u wezens, die niet en denken kun nen ze zeggen u dat ge lacht lijk beren ze noemen u - een kudde In den tijd noemden de liberalen u half houten", ploegen die in God gelooven Wat wilt ge, de liberalen kunnen geenen boer verdragen, 't zijn boerenkaters. Laat maar gaan, vlaamsche boeren, haalt uw schouders op en glimlacht 'ne keer. De katholieken kennen u al heel wat be ter, en die bewonderen u met uw flinken kop, uw vrijen, franken oogslag, uw breede schouders, uw kloeke armen en beencn, uw gezond verstand; ge zijt het edelste en sterkste ras van 't Vaderland, de levensbron nen der steden. God weet, heeft dat liberaal menheerke, dat u zulke scboone benamingen gaf, geen boer gehad als grootvader. Nu zuilen die liberale stadsche broek ventjes naar den buiten komen afgezakt om uwe stemmen te bedelen voor de kiezingen... dan zullen ze met leugens en siroopwoorden afkomen. Weet ge hoe ge hen moet antwoorden: maar 'ne keer lachen lijk beren maar 'ne keer doen alsof ge nietdenken kunt en heel pleizant - die sieurkens uitgeleide doen tot aan de grenzen van uw dorp met volle boeren muziek. Het is een ongeluk, eene ware ramp. Onze liberalen en socialisten zouden er de haren van uit het hoofd rukken Ze moeten nu gaan kiespropaganda maken en ze zouden toch zoo gaarne, zoo doodgaarne aan de menschen gaan zeggen dat het land in de krot zit, dat de katholieken slechte affairens doen. Ja, en hoe staan de zaakskensnu Ondanks alle moeilijkheden, ondanks onvermijdelijken tegenspoed, sloot het dienstjaar 1907 met een boni van 2 millioen 571 duizend 184 fr. de honi van 1908, die op minder dan 1 milli oen geschat was, zal bij de 4 millioen be reiken (3,961,428 fr.); voor't jaar 1909 is het overschot voorloopig vastgesteld op meer dan 7 millioen (7,241,000 fr.) Zoo staan nu de financies der katholieke regeering, die toestand werd op Donderdag 10 Maart 1.1. door den heer Liebaert, Minis ter van Geidwezen aan de Kamer bekend gemaakt. Dat zijn officieele cijfers. Allo, hebt gij uwe lezers al gezegd hoe de liberalen op 10 Maartin de Kamers zwegen, en hoe de socialisten groen lachten, toen ze die officieele cijfers te slikken kregen? Nu moeten de geusjes overal gaan roepen Allo, kiezers, allemaal voor de liberalen gestemd, want de katholieken die hebben altijd overschotten in de kas; het is hoog tijd dat de blauwe en roode zakvulders er aan zitten om ze leeg te plunderen. Dat is toch spijtig, lie geuskens Vergelijkt dat een keer met den toestand in Frankrijk waar ze op dit oogenblik, 146 millioen frank nieuwe lasten vragen. Zij hebben daar nochtans al het kloostergoed gestolen. En in België niet. Wie komt er verst meê. In 1884 zijn de liberalen met klikken en klakken door de kiezers aan de deur der Regeering gesmeten geweest. Waarom Omdat zij43 millioen frank nieuwe lasien hadden gestemd: 514 millioen frank nieuwe leenineen hadden gedaan,,op zes jaar tijd 59 millioen frank te kort in kas hadden. Sinds de katholieken aan 't roer zijn, zijn er geene nieuwe lasien gestemd en elk jaar sluiten de Staatsrekeningen met aanzienlij ke boni's. Wie zou dat willen veranderen is er 5 Bil 9t VOliK&HlLTISi om 6 ure 's avonds. Het wetsvoorstel Franck-Segers is in de Kamers gestemd geworden met 90 stemmen tegen 46 en 8 onthoudingen. Wat staat er in die wet? Luistert, ik zal dat met enkele woorden zeggen. Dj studenten van vlaamsche ouders die na hun college-jaren begeren naar de hooge school te gaan, zullen moeten bewijzen dat ze grondig vlaamseh kennen, en daartoe een examen moeten afleggen. Maar men kan dat examen vermijden is het dat men aan de colleges zelf, vlaamseh genoeg leert om te mogen veronderstellen dat die of die student grondig vlaamseh kent. Wanneer veronderstelt men dat? Wanneer die student op school wekelijks 8 uren les kreeg van Vlaamseh of in net Vlaamseh, ofwel zoo hij benevens Vlaamseh, Duitsch of Engelsch nog twee vakken leerde in het Vlaamseh. De wet moet hu nog door den Senaat gestemd worden. Wij doen een beroep op den goeden wil der heeren Senateurs, om, vóór het einde van den zittijd, de wet te stemmen. Wij durven hopen dat de Senaat aan de vlaamsche bevolking deze wettige voldoe ning niet zal weigeren. De Algemeene Tooneelboekerijdie zich richt tot de tooneelkringen, onderwijsge stichten, patronaten en kindertooneelen, wil zijn een katholieke gids op het gebied der nederlandsche tooneelliteratuur. Deze nieuwe inrichting bestaat pas een jaar en kon hare regelmatige werking slechts aanvatten met October van verleden jaar; doch zij heeft getoond dat ze waarlijk de tooneeibelangen zal behertigen meer dan wij mochten verhopen. Onze katholieke vlaamsche bladen betuig den al hunne instemming met deze werking. Over het kort tijdverloop van 5 maanden, deed de Algemeene Tooneelboekerij 279 verzendingen aan de toegetreden vereenigin- gen. Zij stuurde hun ter inzage 783 blijspe len, 511 dramas, 81 alleen- of tweespraken, 61 kindertooneeltjes: te samen 1458 tooneel- stukken Haar eerste boekenlijst bevat een 600tal nummers; eerlang verschijnt eene even omvangrijke tweede lijst. De Algemeene Tooneelboekerij verstrekt gratis aan hare leden alle gewenschte in lichtingen. Tot hiertoe hebben 88 kringen zich aan gesloten. Er valt één enkel maal een inkomgeld te storten5 frank, die mede dienen tot waar borg voorts betaalt men jaarlijks fr. 3,50. Daarvoor ontvangt men de boekenlijst, de tooneelstukken ter inzage, en later een over zicht, met zakelijke, bondige beoordeeling der voorhanden zijnde stukken. De voorzitter van het werk is advokaat Dosfel, te Dendermonde. Schrijver-boekbe waarder is M. Lod. Roch, Kapellestraat te Thienen (Brabant). Deze verstrekt geerne verdere inlichtingen. Sterke muziekkorpsen hebben twee soor ten van stukken op hun repertorium. Ze spelen dubbelstappen en dansaria's dat de ruiten daveren als ze achter hun klappend vaandel door de stad stappen om blijheid uit te bazuinen, om de kinderen te doen dansen en heinde en verre vreugde te ver wekken. Zulk gespeel kan schoon zijn, veelal toch stopt de kenner zijne ooren en komen de spelers voorbij zijn huis hij maakt de deur dicht. Maar wel zal hij 's avonds het venster wijd openzetten en in de duister nis staan luisteren wanneer hij die zelfde muziekanten hoort nu zij in hunnen lusthof op hun kiosk geschaard staan. De bestuur stak van den directeur beveelt aan de wel lingen van dien breeden tonenvloed zwel lend komen de zoete klanken aangeruischt, ze deinen als liet wijde water, gaan adem loos uitsterven en verdwijnen als de zee bij ebbetijd. Zij zijn over den kenner henen- gespoeld en hij ontwaakt uit zijn stille mijmering als uit een verfrisschend en verkwikkend zeebad. Da tooneelspelen ook zijn tweederlei. De schoonste muziek draagt niet altijd den luidruchtigsten bijval wegvoor de tooneelstukken gaat het niet anders. Willen wij nu daarmede vaststellen dat Adam niet in den smaak viel In 't geheele niet. De bomvolle zaal beeft met gespannen aandachtigheid tot het einde toe geluisterd, getuige daarvan het omslaan der blaadjes in de teksboeken, wat soms onze illusie ver stoorde. Dat sommigen zich aan dieper indrukken verwachtten zullen wij wel aldus mogen verklareneenerzijds gebrek aan genoegzame instudeering, anderzijds enkele tekortkomingen in de opvoering zeif. Be paald heeft het tooneel zijne eersle frisch- iieid verloren den paradijsvliet zochten wij te vergeefs, terwijl we van de sombere cypressen alleen den stam konden zien. Het eerste verschijnen van Lucifer bevredigde niet omdat zijn spel verloren ging achter den appelboom. Een toeschouwer aanvanke lijk ontstemd raakt niet licht meer in ver voering. Doch wat volgde vergoedde ruim schoots de geleden teleurstelling. Wij zagen wat er gebeurde en wat het was bij het begin der wereld, wat er gebeurt en wat het is op onze dagen zalig genot bij God en zijn gebod, de verleiding dio listig rond sluipt, de mensch die twijfelt, die wankelt, die valtde zonde, de wroeging, de straf. Ed dit alles in zeg en vertoon was zoo oud en zoo nieuw, zoo aangrijpend en zoo tref fend dat ondanks den last om alles nauw te volgen de aanwezigen meermaals in luid ge juich uitbarstten. Ons was de opvoering een banket voor hart en geest en met allen die iets voelen voor eigen schoon verheugden wij er ons in dat nu v/eêr Dreunen Vondel's maatakkoorden Over 't Zuiden, over 't Noorden, Van den Y- en Amstelzoom Tot den Maas en Scheldestroom. Adam te herlezen zal ons een lijfgerecht blijven, wijl een wezenlijke schoonheid een voortdurend genot is en we zullen van Von del niet scheiden zonder le herhalen wat Schaepman over hem zong Ja de Dood is wereldkoning, En 't heelal zijn rijksgebied Maar genieën zijn onsterflijk Ware dichters sterven niet. Door toepassing der nieuwe militiewet van 14 December laatst worden de jongelin gen, geboren in 1891 verzocht hen voor de lichting van 1911 te laten inschrijven op het stadhuis, bureel van 't sekretariaat, van 1" tot 30 Juni aanstaande en niet in den maand December zooals voortijds Voor de inschrij ving volgens de nieuwe wet vallen de jonge lingen, die hunne vrijstelling willen bekomen, onder twee klassen 1° Zij hebben eenen broeder die in hot leger dient of gediend heeft, ofwel 2° Zij hebben eenen broeder die voor eene vroegere lichting is ingeschreven geweest. In het eerste geval is het volstrekt noodig dat de jongelingen bij hunne aangift, het regiment, de klas en het nummer van het stamboek kennen waaronder bunnen broeder gediend heeft en daarom zouden zij weldoen de livret van hunnen broeder mede te nemen naar liet stadhuis. In het tweede geval moeten de jongelingen de klas weten tot dewelke hunnen vroegeren ingeschreven broeder toebehoorde. Bij gebreke van aan deze voorwaarden te voldoen zullen zij voor de lichting geene ontslaging van dienst kun nen inroepen. Ja, zeker! en al die mij gekend hebben over een tiental jaren, slaan hunne handen ineen. Dan was ik eene frissche en gezonde jonge vrouw. Ik was vol moed, altijd blijde, ik deed anders niet dan zingen, ik kon wer ken gelijk eenen arbeider en van 's leven was ik niet moede. Maar zieik heb wat verdriet gehad over een jaar of twee en ook al te veel hoofdbrekingen en mijne gezond heid is geheel ondermijnd. Ge moogt u dat zoo niet ter harte trek ken, Madame! Gij hebt goed te zeggen, Adèle, maar iedereen heeft zijn eigen niet gemaakt. Om 't kort te trekken, ik ben stillekens aan ver flauwd, ik ben bleek geworden, ik heb den harteklop gekregen, geen couragie meer om iets te doen. Dikwijls loopt er mij eene hitte gansch het lijf over, of krijg ik de vlam in het wezen, de schelen van mijne oogen dan sen ik zie schemeringen, bij de minste al teratie begin ik te beven, ik kan niet eten of slapen. Mijn man zegt: Gij moet uitgaan en distracties nemenmaar als ik twee stra ten ver ben gegaan, ben ik zoo moede dat ik kontent ben van naar huis te keeren. Ehwel, Madame mag ik u eenen raad geven Och, ik heb al zooveel raad gekregen en 't blijft altijd 't zelfde? Louise mijn schaap, ik heb eene dame gekend en zij was precies gelijk gijZij leed aan flauwte van het bloed en verzwakking van het zenuwgestel. En zij is THEOBR0MA gaan halen, dat nieuwe geneesmiddel, dat maar onlangs is uitgevonden, en waar zulke wonderbare uitwerksels van bekomen worden. En is zij genezen Volkomen Hier in Poperinghe, is de depot bij M. M0NTEYNE. Apotheker, In Yper bij M. LIB0TTE, Apotheker. I^raiiLrijk.Twee weken in een put. Te St-Omer was een groeve-arbeider, H. Pouchain, sinds 14 dagen verdwenen en men dacht dat hij verdronken was, toen hij Woensdag namiddag te St-Martin Aulaeri in eene groeve wérd aangetroffen. Pouchain was in een put van 17 meters diep gevallen, en was er 2 weken in gebleven zonder eten of drinken. Toen men den ongelukkige op haalde, stelde men vast dat hij nog ademde en men bracht hem naar het gasthuis. De ongelukkige bevindt zich in een toe stand van uiterste zwakheidtocli hopen de geneesheeren hem in het leven te houden. Het schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. De KamerkiezingZondag begonnen de wetgevende kiezingen in Frankrijk. Vol gens eene officieele statistiek, opgemaakt in het ministerie van buitenlandsche zaken, te Parijs, waren er voor gansch Frankrijk 2679 kandidaten, eenige honderden meer dan in 1876. Bij de 2679 kandidaten zijn er verscheide ne vrouwen, een dertigtal waarvan twintig voor Parijs. Uitslagen. Gekozen republiekeinen der linkerzijde, 68; radikalen en radikaal- socialisten, 144 onafhankelijke socialisten, 10; geunifieerde socialisten, 28; progressie ten, 39; liberalen en behoudsgezinden72; er zijn 232 balloteeringen. Zetels gewonnen republiekeinen der lin kerzijde, 9: radikalen en radikaal-socialisten, 13; onafhankelijke socialisten, 1 geunifi eerde socialisten, 7liberalen en behoudsge zinden 1. Zetels verlorenrepubliekeinen der linker zijde, 1radikalen en radikaal-socialisten, 15; onafhankelijke socialisten, 1; geunifi eerde socialisten, 4progressisten, 1 libera len en behoudsgezinden, 4. De kiezingën zullen heel waarschijnlijk weinig verandering brengen in de samen stelling der Kamer en de balioteeringen, alhoewel talrijk zullen don toestand niet veei meer wijzigen. Voor de Logie is de uitslag der stemmingen, zooniet eene neerlaag, dan toch het begin van een gevoeligen achteruit gang. I)e Combisten hebben geene de minste vorderingen gemaakt, alhoewel zij verwacht hadden dat het land zich met groote meer derheid ten hunnen voordeele zou verklaren. De katholieken hadden weinig hoop ge steld in den kiesstrijd en zij hebben onge lukkiglijk ook geene groote pogingen aan gewend om zetels bij te winnen. Zij schijnen ontmoedigd door de onverschilligheid, welke tusschen een groot deel van het fransch volk heerscht, en verklaren dat zij de invoe ring afwachten van de evenredige vertegen woordiging, welke voor de aanstaande Kamerkiezingen beloofd wordt. Zij hebben misschien ongelijk daarop te rekenen. Daar enboven hebben zij, hij gebrek aan voldoende geldelijke ondersteuning, hier en daar den strijd moeten opgeven. De socialisten hebben het meest van al nog geleden. In plaats van vooruit te gaan, be ginnen zij, ondanks al hun geschreeuw, fel achteruit te boeren, en eenigen hunner voor naamste aanleiders komen in balloteering. Ook denkt men dat zij voortaan in de Kamer veel min meester zullen mogen spelen, dan tot nu toe het geval was. Tusschen de voornaamste Kamerleden aan de balloteering onderworpen, telt men M. Brisson, voorzitter der Kamer; de sociali tische minister Millerand en citoyen Jaurès. L'abbé Lemire van 't Noorden is ook in bal loteering. Diiitsclilsiml. De Zeppelin II ver nield. Maandag namiddag moest de be stuurbare ballon Zeppelin II uit Limburg naar Keulen vertrekken. Terwijl men den ballon aan 't vullen was, werd hij door een hevigen wind losgerukt en meegevoerd in de richting Noord-oost. De ballon is te Webers- berg, nabij Heilberg an Lahn gevallen. Hij is gansch vernield. Filmland. Ballon vernield. De Engelsche bestuurbare krijgsballon 2 A, was geheel in gereedheid gesteld geweest om op reis te gaan. Het gevaarte werd door een ploeg soldaten uit den hangaar gebracht om onderzocht te worden toen een hevige rukwind het omhulsel scheurde op heel de lengte en de schuit verbrijzelde. Vergeet niet, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. Amerika. Door zijne makkers ge kruist. Te Avella, eene Amerikaansche stad van Westelijk Pensylvanië, is eene schrikkelijke misdaad gebeurd, die weeral aan de gevloekte jeneverflesch moet toe geschreven worden. Een honderdtal koolgravers, die meenden dat een hunner makkers, zekere Rabish, hen afspiedde, en daarna verklikking, te hunnen schade, bij de compagnie pleegde, hebben den ongelukkige des nachts uit zijn huis gejaagd, een kruis te samen gespijkerd, en den'ongelukkige erop genageld, en ver volgens het kruis in den bodem geplant. Om de marteling van den Goddelijken Meester nog trouwer na te doen, vlochten zij eene kroon van scherpe doornen, en drukten die in het hoofd van hunnen vijand. Dan begonnen zij als wilden rond het kruis te dansen en te springen, terwijl de arme Rabish in doodstrijd aan het kruis hing. Het is eerst toen de euveldaad voltrokken was, en de ongelukkige den laatsten adem in de schrikkelijkste tormenten, uitgeblazen bad, dat de policie op het tooneel dezer god tergende afschuwelijkheid verscheen. De agenten moesten de schelmen met den revolver nazetten, en verscheidene der da ders kwetsen, voor zij er toekwamen de drie bijzonderste daders aan te houden. Men ziet dat dronkenschap tot alle euvel daden leidt. Amerikaansche trouwpartijIn de St-Bartholoineus Church te New-York, heeft verleden week een deftige trouwpartij plaats gehad, wanneer ten minste het over dreven millionnairs-vertoon in alle opzich ten als deftig gelden mag. De dochter van den Dekenden geldmag naat, George Gould, miss Marjorie, trad in

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1