NIEUWSBLAD VOOR P0PER1SHE El 0SSTREKEN, WOONHUIS Cfiarponnerieoulapéctialerie verschijnende den Zaterdag namiddag. AANBESTEDING HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD (oopS uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stóors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Popemngiie jerievig WOONHUIS BUITEN IJ AH DSCH N1EUKIS. VOORDRACHT Met is,e Communie 6c Jaar. i\A SCHOLEN K os tb are getuigenis. ZIJ KOMEN. fond ag 8Mei iqio. 5 Centiemen. ANNOMOE^ Igens overeenkomst. fsle Taps, Bollingen Herbergkermissen its betaling van 25 c". Alle Annoncen tooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,69 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen dóns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Mei. Zon op. Zon onder. Vertrekuren der TRAMS krtrekuren der TREINEN Notaris AGO EBA EBT, TE PROVEN. Te koop uit der Hand HOFSTEDEKE - HERBERG Notaris EA CQ U A EK I, TE POPERINGHE. Gemeente ftemngheist. Studie van den Notaris DEVOS, TE WATOU. Vrijdag 27» Mei 1910, OPENBAUE VEltKOOPSNG Maandag 23» Mei 1910, Openbare Vcrkooping STAD POPERINGHE, Meessenstraat. A VENDRE OU A LOUER a Godewaersvelde, UITERHAND TE KOOPEN De nadering der Steertster. De Kwestie van den Disch van Poperinghe. I ding- der burgerlijke partij, bestreden de De kiezingen van 22 Mei. KIEZERS, lieden Zondag, zijnde 8sle" Mei, VOLKSVRIEND, Katholieke Kiesvereeniging. Buitengewoon Assortiment)om de'zee over te steken. Zelden beeft men op éénen dag zulk groot getal reizigers aan ,D drukregel 40 c. erhaalde Annoncen worden ingelijfd HUUR Bet recht, annoncen of rtikels te weigeren is vrrhehouden. 2.50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Heifergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 nndag baandag insdag Voensdag onderdag 'rijdag aterdag Exaudi.s. Michiels. s. Macharius, Gregoris v. Naz. s. Gordianus, Antheunis, Job s. Francisc. Hieron. Beatrix, Eleoaora. s. Pancraas en Achilles, Renatus. s. Servatius, Esther, Dominica, s. Angela, Stephania, Bonifaas.Vig. 4 ure 7 min. 6 ure 13 min. 4 5 6 14 4 4 6 16 4 2 6 17 4 1 6 19 3 59 6 21 3 57 7 22 Nieuwe Maan. Maandag 9 Mei, ten 5 ure 33 minuten 's morgens. Eerste Kwartier. Maandag 16 Mei, ten 2 ure 13 minuten 's morgens Volle Maan. Dinsdag 24 Mei, ten 5 ure 39 minuten s' morgens. natste Kwartier. Dinsdag 31 Mei, ten 10 ure 25 minuten 's avonds. Vsiiistf* 1" Mei. ia it naar WalouProven, Rousbrugge, Vearne. 7,20—11,10—2,51—0,30—8,33 Crombehe, Ooslvleteren, Mcrcliem. 5,15—9,56—1,20—4,38—6,45 Ietram van 9,56 een 1)2 u. later de Vrijdag iiit I'opcringli» aiasii' Kortrijk om 4,48—5,31—7,27—9,22— 10,3511,192,144,43—7,14 ure. Jper: op bovengenoemde uren en om 6,17 8,12 en 's namiddags om 5,45 ure, Irussel zelfde treinen als naar Kortrijk. tousselare om 4,48—6,177.279,22 11,19—2,14—5,45—7,14 ure. Bruggezelfde treinen als voor Rousselare, uitgenomen om 4,48 ure. lijsselom 4,48-7,27-10,35—2,14—4,43 —7,14 ure. irmen tiers op zelfde uren als voor de treinen naar Rijssel. foerkonje-Roebaais om 4,487,27 10,35—11,19—2,i 4—4,43—7,14 ure. lortemarek om 6,17—9,2210,35—2,14 —5,45 ure. lazebrouck om 6,579,19—12,01—3,56 —6,27 ure. STUDIE VAN DEN De Wulleminne groot 2 hectaren 60 aren onder land en weide, te Poperinghe, Wulfhulhoek, bewoond door Pieter Vandrom- me. om in gebruik te komen met 1 October 1910. STUDIE VAN DEN der VERGROOTINGSWERKEN uit te voeren an de schoolgebouwen ter gehucht «de Clytte» te Reninghelst. Het Kollegie van Burgemeester en Sche- enen der gemeente Reninghelst maakt be kend dat er op DINSDAG 10 MEI 1910, om lure namiddag, in het Gemeentehuis alhier, al overgegaan worden tot de openbare aan- esteding der uit te voeren vergrootings- fferken aan de schoolgebouwen ter gehucht de Clytte binnen deze gemeente. Deze werken zijn begroot ter som van r. 11.602,21. De aanbiedingen op zegel opgesteld, zullen >er aanbevolen brief gezonden worden aan len Heer Burgemeester van Reninghelst en ten langste den 6 Mei 1910 in de postbureelen lesteld worden, zoo voorschreven is bij liet astenkohier. De plans, bestek en lastenkohier liggen ter inzage van eenieder in het Gemeente- Sekretariaat van Reninghelst. Men kan ook alle inlichtingen bekomen bij Mijnheer Coomans, Ingenieur Bouwkun dige tot Yper. BIJ BEVEL De Sekretaris, Be Burgemeester en Schepenen, UANIERLYNCK. SIX-CAMERLYNCK. in eene zitting, om 2 uren namiddag, te Walou, in - Het Gemeentehuis VAN GEMEENTE WATOU, Gehucht den Abeele. 1° Herberg S' Eloy, met 3 aren 20 cent. jrond, gebruikt door René Salome voor 3, 6 )f 9 jaren, ingegaan den ln October 1908, nits 260 frs. 's jaars boven de lasten. 2' Herberg S' Sebastiaen, met 3 aren 60 lent, grond, gebruikt door Henri Vanden Berghe tot 1 October 1911, mits 170 frs. s jaars boven de lasten. 3" Weide waarop de Gaaipers staat, groot 'olgens meting 61 aren 60 cent., gebruikt loor Henri Vanden Berghe mits 130 frs s jaars, boven de lasten. 4° Zaailand groot 1 heet. 46 aren 03 cent., sectie I), nummers 1007 en 1008, gebruikt loor Camiile Beddeleem en Henri Vanden ïerghe tot 1 October 1911 mits 175 fr. s, jaars boven de lasten. 5° Zaailand groot 93 aren 80 cent., sectie i, nummers 789 en 793, gebruikt door Ca- öille Beddeleem tot 1 October 1911 mits 50 frs. 's jaars boven de lasten. 6° Cijns- en Bouwgronden. in ééne zitting, om 4 ure zeer stipt namiddag, ter her berg A la Cour de Commerce, bewoond door M. Charles Ghillebaert, Meessen- straal, te Poperinghe. VAN EEN GERIEFLIJK ten dienste van Winkel, met 1 are 1 centiare grond en erve, staande en gelegen te Pope ringhe, in de Meessenstraat, bekend bij ka daster sectie F, nummer 521 palende noord en oost M. Charles Delfosse te Poperinghe, zuid Henri Milleville-Claeys ter zelfder stad en west de Meessenstraat. Gebruikt door den verkooper M. Achille Kesteloot-Decoker, onvergeld tot ln Juli 1910. De titels, plans en veilingsvoorwaarden berusten ten inzage der liefhebbers, ten kan- toore van voornoemden Notaris. Hameau Callecanes, le long de la frontière tui ÉTABLISSEMENT POUVANT SE RVI R DE avec MAISON a usage de Cabarèt, et Jardin. S'adresser au Notaire BUTAYE, a Ypres. moge zijn, een en ander van zijne stof in liet luchtruim der aarde zal blijven. Zijn er nu in die stof Cyanverbindingen, dan zijn die wegens hunne dunheid volstrekt ongevaar lijk, maar het ware niet onmogelijk daarvan proeven te nemen. Weerkundige storingen zijn niet onwaar schijnlijk, maar moeilijk is op voorhand te voorspellen van welken aard die zullen zijn enkelen meenen dat de verwarming der luchtruimte zal intreden, anderen gelooven daarentegen aan verduistering der lucht en zoo is het ook omtrent barometerstand en windsterkte. Men moet afwachten of iets daarvan bemerkbaar is. Magnetische storingen en noorderlichten worden door ervaren vorschers ook als na genoeg zeker verwacht en vooral in het hooge Noorden zijn aanstalten gemaakt om ze waar te nemen. Koude kan ook intreden, maar we zijn dan in het seizoen der IJs- heiligen en de verkouding der temperatuur kan wellicht inet de komeet geen het minste verband hebben. Nog maakt de sterrekundige Archenliold er opmerkzaam op, dat vóór dat de aarde op 19 Mei door den steert der komeet wordt tangeraakt, de planeet Venus op 1 Mei door dien steert heen moest en wel op eene plaats, dichter bij de kern gelegen, waar de steert- stof ook dichter is dan op de plaats, waar onze planeet er op 19 Mei door moet Archenhold betoogt dat het van belang moest zijn rond dien tijd Venus die dan aan den morgendheinel stond, waar te nemen en te zien of misschien het door de zon bestraal de deel der Venus-atmosfeer eene verhelde ring aantoonde en of bet speclrum van Venus veranderingen aanwees. Was dat het geval, dan mag men besluiten dat de doortocht van de aard door den steert niet volledig onbemerkt zal voorbijgaan Maar waarnemingen van Venus waren enkel mogelijk-op sterrewachten, van machtige kijkers voorzien, wat volstrekt dient verkon digd te worden, wil men niet door onbevoeg den, schrikverwekkende tijdingen verspreid zien worden. Men hechte enkel geloot aan wat de groote sterrewachten over den doortocht van Venus bekend zullen maken. Wat de algemeene voorwaarden van zicht baarheid der komeet aangaat, die zijn voor ons, Europeanen, in 't algemeen niet bijzon der gunstig. In de eerste dagen van Mei heeft de door tocht door den steert plaats, doch reeds op 20 Mei is de komeet terug zichtbaar ditmaal aan den avondhemel, van 9 tot 11 ure, als eene glanzende verschijning. Deze zal echter niet van langen duur zijn, want aarde en komeet verw ijderen zich snel van elkander, en de laatste verdwijnt meer en meer in de eindelooze verte van het heelal. Begin Juni is zij niet meer zichtbaar mei het bloote oog en tot begin Juli zal rjon baar met do kijkers kunnen volgen. Dan ver dwijnt zij, en het zal 74 tot 76 jaren duren eer zij terug in het zicht der aarde komt. Slechts weinige der nu levende kinderen zullen, als zij tot hooge jaren kunnen komen, den kosmischen doler terug zien, die sedert het begin der tijden eene zoo verre reis rond de zon aflegt en slechts alledrie kwart eeuws op zijn zelfde punt terugkeert, al reist hij ook met eene snelheid die aan het fabelach tige grenst en waarvan de opsomming ons het hoofd doet duizelen. anders doen dan op een brug gaan zitten bedelf» Hijbedelen Neendat nooit En toch, er kwam een tijd waarop er ern- ig over gedacht werd. Eenige maanden waren voldoende geweest om zwarte ellende te brengen in dit vroeger zoo gelukkig buis gezin.. Spoedig waren verdwenen de spaar penningen der goede dagen. Spoedig waren verdwenen de luttele sieraden, herinnerin gen aan vroolijke stonden en droomen der jeugd. Spoedig was verdwenen ,de moed van den vader, en de overgeving van de moeder en het lachen der kleinen. Tea n gebeurde het op een morgen, toen de vrouw zich naar haar werk begaf, dat zij aangesproken werd door eene buurvrouw. Hoe is 't, vrouw Morleau... Altijd nog betzelfde. Maar waarom laat gij de operatie niet doen Ik heb er wel over gedacht... maar dat kosl zooveel... Oh, als ik geld genoeg had... vervogde de vrouw in snikken uitbarstend. (te moet niet zoo bedroefd zijn Hoor ens, ik weet dat een lid van den ge meenteraad gezegd heeft óver uliênmaar waarom gaan ze ook niet naar het burger lijk armbestuur? Voor zieken zooals hij, zijn er bijzondere fondsen. Men zou hem zijn reis naar Parijs betalen en hij kwam dan genezen terug... Dat gebeurt alle dagen Is 't waar? heeft hij dat gezegd? Net zooals ik het u zeg... precies zoo. Wel bedankt hoor, voor wat ge mij vertelt. hunne holklinkende woorden te luisteren. I Daaruit zullen wij kunnen afleiden wat del liberaal is voor den werkman en wat deze| laatste van hem te verwachten heeft. In 1889 stelt het katholiek gouvernement! de wet voor op de werkmanswoningen alle liberalen stemmen tegen of onthou den zich. MET -oetspoort, paardenstal, remise en verdere fcrieflijkheden, dienstig tot allen handel, aet2a. 73 c. grond en erve, te Poperinghe, ij de statie. Voor alle inlichtingen zich te begeven -r studie van den Notaris Bae<|uaei*t. Met verbazende snelheid, zegt de Iveul- nische Zeitung - nadert nu de komeet Halley de aarde. Op 13 Mei zal zij nog 49 miljoen kilome ters van ons verwijderd zijn, op 15 Mei 37 miljoen, op 20 Mei 22 miljoen. Dan ver wijderen beide hemellichamen zich weer van elkander en einde Mei is de afstand tusschen de aarde en de komeet van Halley alreeds 65 miljoen kilometers. Deze afstanden gelden voor den kern der komeet doch de ster sleept langs hare van de zon afgewende zijde een steert na zich, die de kleinigheid van eenige honderden miljoenen mijlen lang is. Navolgens de loopbaan der komeet moet nu in den nacht van 18 tot 19 Mei, deze steert met eene snelheid van 280,000 kilo meters in het uur over de aarde heenzwer men, aangezien onze aardbol dwars door dien steert moet doorwentelen. Bestond nu die steert uit eene stof die ook maar de dichtheid van het water bezat dan was het op 19 Mei uit en amen met het menschelijk geslachtnoch wetenschap, noch techniek zouden de aardebewoners van den ondergang kunnen redden en de brutale stof zou de éindzege over het men schelijk vernuft hebben bevochten. In Europa zal men in den nacht van 18 tot 19 Mei kunnen waarnemen, hoe de steert der komeet van Halley over het uit spansel zich beweegt; do middendoor tocht over de baan der aarde heeft plaats rond 3 u., Midden-Europeesche tijd, en duurt verschei dene uren. De nauwkeurige duurtijd hangt af van de lengte en de gestalte van den steert. Is de steert gekromd, dan doorsnijdt de aarde zijne middellijn iets wat later. Wat er van zij, rond 3 uur zal de gansche aardbol omhuld zijn door de steertmassa, professor Barnard zegt dat wij daarvan -•de gegronde hoop mogen hebben. Pro fessor Pickering houdt het niet voor on waarschijnlijk, dat men op dit uur het ontstaan van vuurballen zal kunnen waar nemen, wat ook kon voorvallen op 6 Mei, als de aarde 't dichtst in de nabijheid van de loopbaan der komeet zich bevond. C. E. Guillaume maakt daarop opmerk zaam, dat hij den doortocht der aarde door den steert der komeet, hoe dun deze ook (naar PIERRE L'ERMITE Toen de geneesheer gezegd had, dat het ongelukkig diit was, stonden vader en moeder Morleau als door "den bliksem ge troffen... De oogen van vader, waren die niet de broodwinners?... Die onvermoeibare oogen, op welke hij zoo trotsch was, hadden het hem zoo langen tijd mogelijk gemaakt, als een bekwaam zijdewever, geheele dagen en een groot deel van den nacht door te brengen gebogen over zijn weefgetouw, bedekt met draden zoo fijn alsof eene spin ze gesponnen had. Zonder ooit af te dwalen in dien golvenden breek baren doolhof, vloog zijn spoeltje snel daar door, tusschen duizenden wegen immer de gewenschte volgende, en zoo van dezen zij den warwinkel een zacht en glanzend weefsel vormend, dat waardig was te verschijnen aan de hoven van koningen en den luister bij te zetten aan de feestdagen van den goe den God. Eens op zekeren dag had Morleau een kleine grijze vlieg bemerkt, die voortdurend voor zijne oogen zweefde. Ongeduldig had hij eene beweging met de hand gemaakt om ze te verjagen, maar het vliegje bleef maar al tijd vliegen... Een ander middel had geen beter gevolg Wat dan Zou het in het oog iets zijn Sedert waren de kleine grijze plekjes toe genomen in getal... Morleau had ze altijd voor oogen, hetzij hij gezeten wasvoor zijn weef getouw, hetzij hij las in zijn krant, hetzij hij bij het helderste daglicht tuurde op de gra' Dieten steenen vati de Kraanstraat... De angst bekroop hem en zijne vrouw. Als het de grauwe staar eens was Toen beefden zij van angst en, vreezend en ongeduldig tevens te weten waaraan zich te houden, besloten zij een specialist te raadplegen. Nu wisten zij wat het wasmaar wat zal er van hen worden?.,. Wie zou nu liet eten geven aan de kleinen? De oudste, Jozef, was nog maar elf jaar... te klein om iets te be ginnon... en ook, hij leerde zoogoed op de broederschool dat het zonde zou zijn hem daar vandaan te halen op dien leeftijd. De vrouw kon wel eenige werkhuizen krijgen maar wat hielp dat? Nauwelijks een stuk brood werd er mede verdiend. En de huur?... en kleeren? Wat hem aanging, verdienen kon hij niet meer... een blinde!... wat kan een blinde Op Woensdag 27 April laatst, kwam de zaak van den Disch te berde voor het Be roepshof van Gent. T i Na de pleitrede van de heeren advokaten In 1898 wet op het werk der vrouwen en I Glorie en Desaegher en een besluit van het der kinderen de liberalen stemmen tegen openbaar Ministerie, tot vraag om aanveer- of onthouden zich. In 1900 wet op de ouderdomspensioenen I }jeeren advokaten Begerem en Vandevyyere de liberalen stemmen tegen of onthouden Roze zienswijze zich. In 1903 wet op de arbeidsongevallen de liberalen onthouden zich. In 1905 wet op de zondagrustde libera len onthouden zich. Welnu werklieden, ziet ge nu wat de liberalen voor u gedaan hebben? Ziet gij Rer burgerlijke partij Het Hof verschoof de zaak tot den 4 Mei nopens de aanveerding of niet der burgerlij ke partij en tot den 24 Mei nopens het on derzoek der zaak zelf. Woensdag laatst 4 Mei, heeft het Hof zich gunstig verklaard aan de aanveerding nu hoe zij uwe belangen behartigen, hoe zij uw welzijn betrachten en uwen toestand ter harte nemen Nietwaar op 22 Mei zult gij zeker en vast stemmen voor alle die blauwe paljassen, die u veel beloven, maar weinig, of liever niets geven. En de socialisten Zij die zich de werklie denpartij noemen Wel zij zijn van 't zelfde kaliber, anders zouden zij immers met de liberalen niet samenspannen om cartels te vormen, en aldus hun programma op offeren. Bij hun is 't kwestie van er te komen en de werkman moet hun daar voor leerke staan. Op 24 Mei aanslaande zal dus waarschijn lijk de uitspraak plaats hebben. Frankrijk.—Ter dood veroordeeling De anarchist Liabeuf, die op 8 januari, te Parijs laatst de agent Deray met revolver- te schoten doodde en twee andere agenten zeer In plaats van haren weg te volgen, keert de vrouw van den blinde terug naar huis. Zij het ft haast om met de Straal van hoop harennuan te doen verblijden. Man, ge kunt genezen worden, zeide zij. Zo hebben het me zoojuist gezegd. Wij hebben het maar te vragen aan het armbe stuur. En hebben wij er net zoo goed geen recht 'op als die anderen? En aan wie zullen ze dan ook een weldaad bewijzen als 't niet is aak een braven werkman, zooals gij zijt. Nooit hebt ge iemand onrecht gedaan, en ge verlangt niets als om uw brood te verdienen. Hij tribbeide wat tegen '.v«! yrouw, nooit heb ik wat ge vraagd... 't valt hard otn het te beginnen. Maar zij Ge hebt er niets voor te doen. Ik zal alles klaarspelen... Ik heb een voorgevoel dat het lukken zal... zeg, wilt ge? Overwonnen, stemde hij erin toe, en zon der tijd te verliezen, ging zij terstond naar het bureel van het burgerlijk armbestuur, waar zij van schrijver tot schrijver, eindelijk kwam bij een dikken gedecoreerden heer, die haar naam en voornamen opschreef, bij de aanteekening van wat zij verzocht beloofd? een onderzoek te doen en eindelijk zeide. dat zij binnen acht dagen een ant woord kon komen halen. De volgende week was de blinde alleen te huis. Zijne lichtlooze oogen stonden recht uit naar voren gekeerd, maar met zijn geest volgde hij al de gangen van de moedige christin die zijne levensgezellin was, en terwijl hij onwillekeurig herleefde door de hoop, berekende hij hoe lang het duren zou totdat zij de blijde tijding kon brengen. O, die hoop, wat was zij meeslepend!... Zien terugkeeren te midden van de leven den, genieten van het zonlicht en van alle schoone zaken door God ons geschonkende gelaatstrekken zien zijner kinderen, en voor al, zijn handwerk weder beginnen, arbeiden voor zijn brood. En die hoop was dan toch ook zoo denkbeeldig niet. Kon men hem weigeren wat men aan anderen toestond? Het geluid van stappen op de trap onder brak zijn gedachtengang. Het was zijne vrouw die terugkwam. Welnu? vroeg hij. Ziezoo, antwoordde zij, een weinig ver legen, het onderzoek is goed uitgevallen... ze hebben bevonden dat wij eerlijke, rustige werklieden zijn, die ordelijk leven... maar... Maar wat? Onze kleine Jozef... Wat heeft die gedaan Hij gaat naar de broeders, en de heer van het bureel heeft mij gezegd, dat hij ons terstond zou toestaan wat wij vroegen, als wij hem op de liberale stadsschool wilden doen... En als wij niet willen? Dan kunnen wij op niets rekenen... Hij wacht op antwoord. De zieke liet zijn hoofd zinken in zijne handen, en dacht gedurende eenige oogen blikken... Een hevige strijd werd daar in zijn binnenste gestreden... hij zag in den geest zijn jongen dien hij zoo vurig liefhad... opgevoed zonder God. Eindelijk beurt hij zijn hoofd op, en met eene stem die alle tegenspraak afsnijdt, zegt hij Ga hem zeggen, dat ik liever blind blijf erg kwetste, is Woensdag ter dood veroor deeld geweest, 't Was deze kerel die rond de armen leder had gespannen met scherpe pinnen erin en zoo kwam het dat hij tegen drie agenten, zulken duchten tegenstand kon bieden Woelingen te Duinkerke. De ha venwerklieden en fabriekwerkers zijn in werkstaking en hebben zich aan geweldige betoogingen overgeleverd. Tal regimenten soldaten bezetten de stad. In de botsingen 's! tusschen grevisten en militairen werden van gelijk wij het zouden willen, het is toch I beider kant talrijke gekwetsten. Vrijdag beter, in economisch en politiek opzicht, I meldde men dat de toestand verbeterd en dan in veel andere landen, zonder-volle-|aues weder kalm wordt, dig het republikeinsche Frankrijk uit te zonderen Misdaad ontsluierd.Overeen paar ongelijk ma-auden verhaalden wij dat men te Parijs De liberale Chronique», die nochtans het kartel met de socialisten genegen is, beantwoordt als volgt eenen uitval van den rooden Peuple - Zoo het lot onzer werklieden niet Onze konfrater heeft dus werklieden de onverschilligheid, zelfs den haat jegens het vaderland aan te pre- diken Zie zoo, na bijna 26 jaar klerikale over- heersching -gelijk onze tegenstrevers dekla meeren, ziet er dat nog zoo slecht niet uit. Op 22 Mei moeten 85 volksvertegenwoor digers herkozen worden er zijn 50 katho lieken, 23 liberalen en 12 socialisten. Ziehier de verdeeling per arrondissementI VOnden. Het overige had hij per kleine deel- het versch afgesneden hoofd eener jonge vrouw, en eenige dagen nadien, de twee armen gevonden had. Het werd bewezen dat deze lichaamsdeelen voortkwamen van zeke re Elisa Vandamme, 22 jaar, die een slecht leven leidde. Na veel zoeken is de dader ein delijk aangehouden, 'tls zekere Paul Ferdi nand, 28 jaar, van Parijs, en die reeds vijf jaar op de galeien zat Hij verklaarde dat het meisje op haar kamer schielijk stierf wijl hij er was. Daar hij vreesde dat het gerecht, toen hij dit verklaarde, hem niet ging ge looven, sneed hij geheel het lijk in kleine stukjes. Het hoofd en de armen werden ge- Katli. Lib. Soc. Antwerpen, 7 5 1 Mechelen, 3 1 0 Turnhout, 3 0 0 Brussel, 9 7 5 Leuven, 4 1 1 Nijvel, 2 1 1 Namen, 2 1 2 Dinant-Philippeville, 2 1 1 Aarlen-Marche-Bastogne, 2 1 0 Neufchateau-Virton, 1 1 0 Brugge, 3 1 O Rousselaere-Th iel t, 4 0 0 Kortrijk, 3 1 1 Yper, 2 1 0 Oostende-Veurne-Dixmude ,3 1 0 Totaal 50 23 12 De katholieken strijden in alle arron dissementen. De liberalen komen als afzonderlijke partij I dissement Thionville. tjes nu en dan in 't water geworpen, 't Is de sleutel van 't meisjes kamer, die hij bezat, die hem verraden heeft. Zciiiiuarhlige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken. Canada. Noodlottige brand. Vrijdag morgend is het Rossemorehotel te Cornwall, in den Staat Ontario, met al de afhankelijkheden afgebrand. De schade be draagt 1,250,000 fr. Negen personen zijn in de vlammen omgekomen. .lapan. Eene stad vernield. De stad Aomori is door brand vernield gewor den. 8000 Huizen zijn afgebrand. 16 Perso nen zijn omgekomen en 30,000zijn zonder dak 9» tiiiMcliIaiiil. Zinnelooze moeder. Een schrikkelijk familiedrama heeft plaats gehad in Boulange, gelegen in het arron- op te Antwerpen, Brussel, Thielt, Rousse laere, Oostende-Veurne-Dixmude en Yper. De socialisten strijden afzónderlijk te Brussel en te Antwerpen. Er is liberaal-socialistisch kartel te Meohelen, Turnhout, Leuven, Nijvel, Na- Gedurende de afwezigheid van haar echt genoot, heeft Mad. André, in eene vlaag van zinneloosheid, drie harer kinderen, 6, 4 en 2 jaar oud, met eene schaar de keel over gesneden.' Het oudste kincf, een meisje van 10 jaar is kunnen ontsnappen, doch bekwam men, Dinant-Philippeville, Aar!en-Marche-|eene lichte wonde in den hals. De ongeluk- Bastogne, Neufchateau- Virton, Brugge enjkige heeft zich alsdan zelve verscheidene Kortrijk. erge wonden toegebracht. Twee der kinderen bezweken onmiddelijk. De toestand van het derde kind en der moeder is wanhopig. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zien naar den Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Amerika. Miljoenrijke landlooper. Edwin Brown een bekend miljoenair van door een vreemden weisprekenden I New-York, heeft, als landlooper verkleed, in T VOl.ItSIK IS, om 5 ure. Elk zegge 't voort. Vrijen ingang. eene studiereis te voet door de Westelijke Staten ondernomen om er het leven der ar men van die Staten te loeren kennen. Brown werd als vagebond aangehouden en gestraft. Razende olifanten. Een telegram uit Danville, Illinois meldt dat woensdag avond eene kudde van negen olifanten uit De kiezers die geen bijeenroepingsbrief [eenen rondreizenden circus losbrak, door de (convocatie) voor de kiezing ontvangen heb-(straten liep waar zij een vreeselijken schrik Ja, beste vrienden, ze komen en zij ko men bijzonder tot de werklieden, aan wie ze in andere tijden nog geen blik gunnen. Maar... de kiezing naakt en dan wordt de wolvenklauw ingetrokken en 't is nog alleen het zachte lammenpootje, dat men te zien krijgt. Op jacht naar stemmen willen de liberalen zoo wat min of meer den demokraat uit hangen om het werkvolk in hunne netten te lokken. Zij geven zich den naam van progressistes dat in fatsoenlijk vlaamsch vooruitstrevende achter kruipers zeggen wil. Om zekerheid te hebben nopens hunne bedoeling gaan wij hun vroeger gedrag op sociaal gebied eens nagaan, liever dan naar ben tegen Sinxen, mogen hun reclamatie komen indienen in den Katholieken Kring, op Sinxen-Zondag, van 11 tot 12 uren. Kiezers, die denken recht te hebben op| meer stemmen, kunnen ook aldaar komen hun reclamatie1 indienen. Men leert stemmen in den Katholieken verwekte 20 menschen werden gekwetst door vertrappeling onder de pooten van die dikhuiden. Mcnscheneters. De Amerikaansche driemast-bark Mary-'Winkelman te Seat tle aangekomen van de eilanden Tonga, meldt, dat twee missionnarissen, Horatio Kring en in het Volkshuis, op Sinxen, op Hopkins en Hector Macpherson, door men- Sinxen-misdag en op de volgende dagen. scheneters van het eiland Savage werden opgepeuzeld. Naar Europa. Zaterdag hebben niet min dan 2330 Amerikanen, te New- York plaats genomen op acht stoombooten, gestipt. Fn^rlanrf. DOOD VAN Z. M. KONING ED0UARD VII.Sedert eenige maanden was Koning Edouard onpasselijk, en alhoewel hij altijd welgezind bleef, zag men dat hij verminderde. Sinds drie dagen was hij door eene bronchiet aangetast en verliet hij zijne kamer niet meer. Vrijdag nacht, wat na 12 ure, is hij overleden hij was 09 jaar oud. Zijn oudste zoon Georges zal hem opvolgen. van witte lederen en satiuetten slaffers, molièren en bottinen aan ongelooflijk goed- koope prijzen.— Gansch nieuw assortiment voor geheel het zomerseizoen van pracht schoenen voor Heeren, Damen en Kinders, in alle prijzen en allen aard. CHEVREAU RINGEL- en KNOP- BOTTINEN te beginnen aan 8,5o fr. In de Gouden Schoen, bij ISKBAT- FKI5MATL.T, bij de Gendarmerie, 56, Veurneslraal, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1