NIEUWSBLAD VOOR POPiAINGHE EN OMSTREKEN. Mam«Jaraftalerifi WOONHUIS HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansejn-Decorte, Poperinghe gerievig WOONHUIS Grand Assortiment Nieuwgebouwd WOONHUIS WOONHUIS met ERVE, MAA1GRAZEN BUlTEJiliANDSCH JilEUOIS. Zondag 5« Juni igio. 5 Centiemen. 6* Jaar. Nr 27 ANNONCEN Den drukregel 10 e. Herhaalde Annoncen Eerste Taps, Bollingen en Herbergkennissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-no en ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Juni. Zon op. Zon onder, Notaris HAGHEBA ERT, TE PROVEN. Te Hand koop uit der HOFSTEDEKE - HERBERG UITERHAND TE K00PEN A VENDUE OU A LOUER a Godewaersvelde, Notaris BA C Q UA ER 17, TE POPERINGHE. Op Dinsdag 7° Juni 1910, Ei.ndeluke Toewijzing STAD POPERINGHE, Meessenstraat. Notaris De Grave, Maandag 27 Juni 1910, Openbare Verkooping Notaris CASSIBRS, Op Woensdag 22 Juni 1910 Groote Verkooping Westouler en Keninghelst, Spel en Vermaken Waarom Eva ge ene meid hield. Onze Kongo. Sterfgevallen. De misdaden te Deerlijk. d'articles riches pour Enfapfs Elk het zijne. volgens overeenkomst. worden ingelijfd OjffinmAE Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostefooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 Zondag 5 s. Bonifacius, Dorothea, Valeria. B ure 34 min. 7 ure 49 Maandag 6 s. Norbertus, Paulina. 3 33 7 50 Dinsdag 7 s. Itobertus, Julitta, Pauwels. 3 33 7 51 Woensdag 8 s. Medardus, Wilhelmina, Adela. 3 33 7 51 Donderdag 9 s. Pelagie, Primus. 3 32 7 52 Vrijdag 10 s. Margarelha, Maurinus. 3 32 7 53 Zaterdag 11 s. Barnabas, Aleyde, Rembrecht. 3 32 7 53 Nieuwe Maan. Eerste Kioartier. Volte Maan. Laatste Kwartier. Dinsdag 7 Juni, ten 1 ure 16 minuten 's namiddags. Dinsdag 14 Juni, ten 4 ure 19 minuten 's avonds, Woensdag 22 Juni, ten 8 ure 12 minuten s' avonds. Donderdag 30 Juni, ten 4 ure 39 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN Allerbeste De Wulleminne groot 2 hectaren aren onder land en weide, te Poperinghe Wulfhulhoek, bewoond door Pieter Vandrom me, om in gebruik te komen met 1 October 1910. 00 met koetspoort, paardenstal, remise en verdere gerieflijkheden, dienstig tot allen handel met 2 a. 73 c. grond en erve, te Poperinghe bij de statie. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris 8acquaei*i Hameau Callecanes, le long de la frontière ÉTABLISSEMENT un POUVANT SERVIR DE avec MAISON a usage de Cabarêt, et Jardin. Sadresser au Notaire BUTAYE, a Ypres STUDIE VAN DEN om 4 ure zeer stipt namiddag, ter her berg A la Cour de Commerce, bewoond door M. Charles Ghülebaert, Meessen straat, te Poperinghe. van EEN GERIEFLIJK ten dienste van Winkel, met 1 are 1 centiare grond en erve, staande en gelegen te Pope ringhe, in de Meessenstraat, bekend bij ka daster sectie F, nummer 521 palende noord en oost M. Charles Deifosse te Poperinghe, zuid Henri Milleville-Olaeys ter zeli'derstad en west de Meessenstraat. Gebruikt door den verkooper M. Achille Kesteloot-Decolieronvergeld tot ln Juli 1910. Ingesteld 2650 franken. De titels, plans en veilingsvoorwaardon berusten ten inzage der liefhebbers, ten kan toore van voornoemden Notaris. KANTOOR VAN DEN te Ghyverinchove, om 3 ure namiddagter herberg van leremie Top, te Beveren, nabij de tram stalie, bij dadelijke uitwinning, Gemeente BEVEREN a/Y (dorpplaats) KOOP I. MET STAL EN PEERDÈSMIS, )p 01 are 50 cent. grond, van vrouw wed. Lootvoet. n eijnspacht voor 99 jaren inge daan 4 Mei 1908, mits fr. 10,50 's jaars. OnbewoondAanslag met de geldtel- 'inq. KOOP II. Wittebroodstraat, groot 28 centiareD, sectie 1, nummer 87n des kadasters. In gebruik bij Livinus Blomrne, voor 3, 6 .9 jaren, ingegaan 1 September 4908, nits 6 frs. te maande. Het lastboek is berustende ter studie van femelden Notaris De Grave. \I T UTQ ,s meer aan te bevelen tegen 11R 1 u Bloedsgebrek, Bleekzucht, Zc- Vwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting h alle Ziekten door overlast veroorzaakt, an de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Igemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Groote Markt, 18. POPERINGHE. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. om één uur namiddag, van te Op 25 hectaren eigendommen van den heer Pierre Degroote na Mr de graaf de Bethune-Sully en Mr Berten Mr de graaf de Diesbach, Mr L. Behaeghel, Mm® We Duflour- Vanhouver, de V™ W° Désirê Dambre-Deburgrave en de heeron B. De witte, J. Delporte en II. Slruye. Verdeeld in hunne gewonelijke koopen. Tijd van betaling mits goede en welbeken de borg. De 10e penning en bespreken gereed be taalbaar. De vergadering vóór deverkooping ter herberg "Het Peenhof of Neerplaats het hart der jeugd uitgedoofd, om de plaats te ruimen voor louter zingenot. Dit is een ernstig gevaar, dat de maat schappij bedreigt, terwijl deze meer dan ooit behoefte heeft aan werkdadige krachten. Zingenot en onzedelijkheid toch houden ge lijken tred en hebben steeds de grootste on heilen aan de samenleving berokkend. Dat eenieder dan, die het wezlijn der maat schappij wil behartigen, in de mate zijner krachten het zijne bijhrenge om den uitzin- nigen trek naar spel en vermaken bij de volksmenigte te bestrijden en liet volk het besef zijner zedelijke eigenwaarde terug te schenken Werken wij derhalve om den geestvan ons volk te ontwikkelen en te veredelen en vat baar te maken voor eene betere en hoogere levensopvatting Onder dezen titel lezen wij, in de rubriek "Dingen van den dag" in Aveebode Weekblad, de nuttige volksuitgaaf van de beroemde abdij die in de Kempen zoo on eindig veel goeds sticht, het volgende schoo ne artikel Sedert eenigen tijd is er als een ware ver zotheid op sport en vermaken bij het volk te bespeuren. Niet enkel de mindere standen zijn door die uitzinnige sport-liefhebberij aangetast maar de hoogere, de leidende kringen geven niet zelden de slechtste voorbeelden. Niemand zal het euvel duiden, dat deftige eerlijke volksvermaken worden ingericht; doch het is de overdrijvingwelke wij ver oordeelen als noodlottig voor alle goede be trachtingen. Dat men de sport beoefene tot uitspanning en verzet, zelfs ter ontwikkeling der licha melijke kracht, is te verstaanmaar dat de geesten er zoodanig door opgezweept worden dat alle andere goede neigingen op den ach tergrond raken, zulks valt te betreuren en dient derhalve krachtdadig tegengewerkt. Een volk, dat nog slechts bewondering over heeft voor de lichamelijke kracht van een kampioen en enkel zijne voldoening vindt in diens roekeloosheid, welke soms aan doods verachting grenst zulk volk is noodzake lijk ten val gedoemd, daar het aldra onmoge lijk zal blijken, deszelfs zedelijke vermogens te ontwikkelen. Het oude Rome was zijnen ondergang nabij, toen het volk aldaar niets meer vroeg dan Brood en Spelen Toen die natie, welke eens de wereld overwon gestikt in hare zedeloosheid. Die overdreven verheerlijking der licha- nelijke kracht kan dan ook niet anders dan ons volk ontzenuwen, ja, verdierlijken, en de zielen onvatbaar maken voor hoogere ge dachten. De buitensporigheden op het gebied der sport dienen derhalve met krachtige hand beteugeld te worden, wil men de noodlottig- ste gevolgen vermijden niet enkel op zede lijk, maar ook op stoffelijk gebied. Niet de edele geestesgaven verwekken nog de bewondering der volksmenigte niet diegenen worden geëerd en geroemd, die door hunne talenten, door hunne kunst het volk verzedelijken en geestelijk verheffen maar wel worden als helden gevierd zij, die in uitspattingen van allen aard, roekeloos hun eigen leven wagen! Droevige geestestoestand, voorwaar, der volksmenigte Want het is niet enkel de verheerlijking der lichamelijke kracht en der behendigheid die de menigte naar de schouwspelen lokt het is vooral de geprikkelde bewondering voor het doodsgevaar, dat de kampioenen trotseeren, welke de volksmenigte aanhitst De vele doodelijke ongevallen, door die schouwspelen reeds veroorzaakt, zouden nochtans ons volk het onzedelijke dier ver tooningen moeten doen beseffen en het te rugleiden tot een beter begrip van 't schoone en het goede in zijne uitspanningen en ver maken. Vooral voor onze jeugd ligt in die over dreven lust naar spel en vermaken een groot gevaar besloten. Inderdaad, de jeugd verwaarloost van lie verlede al wat hare geestontwikkeling kan bevorderen letterkundige of wetenschappe lijke genoegens vinden geenen toegang meer in de jeugdige zielen alle wilskracht om zich op te werken tot hoogere menscheu, wordt in de harten der jongelieden ver smoord. Slechts eene zenuwachtige gejaagd heid drijft hen vooruit naar sport en spel, welke zelf niet altijd de lichamelijke kracht, ontwikkelen, maar integendeel soms, door overdrijving, schadelijk zijn. Alle mooie idealen, welke het leven der jeugd veraangenamen en versieren en later onze jongelingen moeten aansporen tot grootsche en edelmoedige daden, worden in Onlangs hield eene dame eene voordracht waarin zij de mannen op de volgende manier aftakelde Er wordt veel over de gebreken der vrouw gezegd, en men verwijt haar dat zij zooveel dienstmeiden noodig heeft. Zelfs werd eens natuurlijk dcor eenen heer de vraag gesteld, waarom God, toen hij de vrouw uit eéne rib van Adam schiep, niet daarbij voor eene dienstmeid gezorgd heeft. Wij zien ons in slaat deze vraag op heel eenvoudige wijze te beantwoorden. Eva had geene dienstmeid noodig! En waarom niet?.,. Omdat Adam nooit jammerlijk met gaten in zijne kousen bij Eva kwam en haar ver zocht ze te stoppenof mot een hemd waar de knop was afgesprongenof met gescheur de handschoenen, die zij naaien moest. Even min liep hij door dik en dun of rookte siga ren, en kwam dan 't huis met schoenen die geblonken moesten worden. Evenmin zat hij 'te gapen achter eene gazette en rekte zich geeuwend uit als het donker werd, met de knorrige vraagKrijgen we nog geen eten Hij maakte veeleer zelf het vuur aan en hing den ketel op, trok de radijzen uit den grond, schelde zelf de patatten pn dee kortom zijn plicht. Hij was met een gerecht tevreden en werd niet lastig als het aange brand was. Hij hoefde ook niet eiken dag schoone manchetten en een schoon overhemd te hebben, Maar hij melkte de koeien en lokte de kippen met een meesterlijk tjip tjip, tjip om ze eten te geven. Hij bracht nooit een half dozijn vrienden meê, die op 'sen omzien moesten blijven di neeren. Hij bleef ook niet alle nachten uit om biljard te spelen, en Eva hoefde niet op te blijven en zich te bedroeven. Hij z it niet in het bierhuis, terwijl Eva t'huis was en den kleinen Kaïn in slaap wiegde. Hij riep Eva niet uit de keuken, omdat zijne pantoe- fels niet in den hoek stonden, waar hij zeker wist dat hij ze had neêrgezet. Als hij zijne ieerzen uittrok zette hij die onder 'nen vijgeboom en daar stonden dan ook zij ne pantoefels. In één woordhij meende niet dat Eva alleen voor hem geschapen was en om hem te bedienen hij leed niet aan het zot ge dacht, dat liet voor eenen man onteerend was zijne vrouw den last te heipen verlich ten. Ja, mijne heeren, om dat alles.' geloof ik stellig, is het dat Eva geene meid hield. Is hel gclooflijk dat men de ware suikerij der Trappisten Yincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Nu dat België de volle voogdij over Kongo aanvaard heeft, is het voor alle ontwikkel den een plicht om dit land en zijn volk te leeren kennen, en alles wat met het Bescha vingswerk in verband staat ter harte te nemen. Daarom is het, dat eenige professoren der Leuvensche hoogeschool besloten hebben, een tweemaandelijhsch VLAAMSCII Tijdschrift over Kongo te stichten, en daarom ook vertrouwen zij overal krachti gen steun te zullen vinden. Zij bedoelen een leerrijk leesblad te bezor gen aan alle ontwikkelde Vlamingen, die Kongo willen kennen en het hunne bijdra gen in eender welken kring, tot het groot jeschavingswerk, ginder ondernomen, en nu door België uit te voeren. ONZE KON GO zal hun dus inlichtingen geven 1° over wetten en voorschriften, door 's lands bestuur genomen ter bevordering vau het stoffelijk en het zedelijk welzijn van zwarten en blanken 2° over land en volk, zeden en gewoonten, taal en godsdienst3° over nijverheid, han del en landbouwover boeken en tijdschriften. Er zal gezorgd worden om de uiigavedoor platen en kaarten aantrekkelijker te maken. De inschrijving zal 5 fr. per jaar bedragen. Alles laat voorzien, dat den Vlamingen hier een tijdschrift van eersten rang zal aangeboden worden, dat voor geen ander zal moeten onderdoen. Aan de lezers van De P opening henaar bevelen wij het dan ook ten dringendste aan. Te bestellen Schapenstraat, 153, Leuven. Lranlti'ijl».De ramp van de Plu- viosc. Uit Kales, Duinkerke, Cherbourg werden alle reddingstoestellen naar de plaats gezonden waar de onderzeesche boot door het stoomschip Pas de Galais in grond geboord werd. Het onweder heeft eerst alle werkingen onmogelijk gemaakt maar men is er woensdag en donderdag in gelukt de boot vast te ketenen. Men zal ze nu trach ten in haven te trekken om er de 27 lijken uit te halen. Nu begint het moeilijkste werk dat door een of ander ouvoorzien geval, be stendig kan gedwarsboomd worden. In de Kamer. Woensdag heeft de ,'ransche Kamer hare werkzaamheden lier omen. M. Brisson werd met 338 stemmen >t voorzitter gekozen. Het was M. Louis °assy, ouderdomsdeken, die de zitting voor jfat. Priester Lemire, die tijden den kiesstrijd reeds geweldig overhoop lag met de katho deken en de behoudsgezinden van het arron dissement Hazobroek, is vau de rechterzijde naar de linkerzijde overgegaan, en zetelt thans te midden van de republiekeinen. Deze faatsten brachten hem eene ovatie, wat hem scheen zeer wel te gevallen. Uit armoede, verwurgt een vader zijn kind. Te Bois le ILoi, woonde de familie Susseguin bestaande uit den vader eep 27jarigen houthakker, de 20jarige moe der, een 3jarig dochterken en een kind van 7 maanden. Ellende heerschte in het gezin en Iteeds had m'eri niet genoeg om den honger te stillen. De moeder ging met haar dochter ken hout zoeken in 't bosch en bleef soms weg van 's morgends tot 's avonds. Midde lerwijl lag het jongste kind alleen tehuis Eindelijk besloten de ouders het te doen verdwijnen. Gedurende vier dagen kreeg 't kindje geen eten, opdat het van honger zou sterven, doch dat gebeurde niet. Alsdan den vijfden dagen in bijzijn zijner vrouw, verwurgde de vader het wichtje. De moeder legde reeds bekentenissen af OnthoofdingSylvain Laroche welke een 16jarig meisje mishandelde en dan vermoordde, werd zaterdag morgend te Orleans onthoofd, zonder dat zich een tusschengeval voordeed. De betichte stierf moedig. Onder de toeschouwers bevond zich de vader van den onthoofde. Jules Verne. Te Nantes-, zijn ge boortestad, is zondag een gedenkteeken ont huld voor Jules Verne. Staking van rookers. Daar men den prijs van den tabak in Frankrijk mer kelijk heeft verhoogd om nieuwe inkomsten te zoeken, hebben de rookers de staking uit geroepen. Er wordt veel minder gerookt Vu vroeger en vooral de dure tabak, die van 80 centiemen op 1 frank werd gebracht vindt geene afnemers. Al de sigarettenroo- kers koopen. den bestkoopen tabak, zoodat de verkoop van pakjes van 1 frank met 90 is verminderd. In stede van meer ontvangsten zal eene gevoelige daling waar te nemen zijn, zelfs een aanzienlijk verlies. Nu zegt m'en, zal het bestuur maatregelen nemen om den goedkoopen tabak onrook baar te maken voor rookers die gewoon waren pakjes van 80 centiemen te koopen. Anderzijds wordt streug opgetreden tegen allen die afbreuk doen aan den monopool van den Staat en een of ander rookbaar kruid verknopen. Zoo werd eene vrouw tot 300 frank boete verwezen om aan kinderen gerolde bladen van den cacaoboom onder vorm van. sigaren te hebben verkocht. Suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousse- laere, is zeer spaarzaam in het gebruiken. Lngelaud. Wat de regeering van den nieuwen koning George V, zal zijn. Een waarzegger-sterrekijker van Was hington wiens voorzeggingen, soms wonder baar van waarheid, de nieuwe wereld ver bazen, had, twee jaar geleden, raerkweerdige voorspellingen gedaan nopens de toekomst van Edward VIL Hij had met juiste bijzon derheden, die zich gansch verwezentlijkt hebben, de date der dood van den engelschen koning voorzegd. Nu zegt ons M. L. Daoud wat de regee ring van George V zal zijn. Eerst kondigt hij aan dat de nieuwe ko ning maar 6 jaren zal regeeren. De vijf eerste jaren, verzekert Daoud, zullen onder de rusteloosste tellen van gansch de geschie denis van Engeland. De laatste achttien maanden zullen gelukkiger zijn, maar de koning zal onder den last sterven. Zijn einde zal natuurlijk zijn, alhoewel meer dan eens koningmoorders zullen trachten hem te vermoorden. Vanaf het tweede jaar zullen erge woelin gen uitbreken, oproeren, omwentelingen, in verscheidene coloniën en nainentlijk in de indien. In het derde jaar der regeering van George V zal eene schrikkelijke oorlog plaats hebben tegen eene andere europeesche natie. Engeland zal er verminderd uitkomen na verplicht te zijn geweest menigvuldige toegevingen te teekenen. In Engeland zelf, zullen groote grondwet telijke veranderingen aangebracht worden. 11e edele klassen zullen zich verplicht vinden vele van hunne voorrechten af te staan. Gedurende het derde jaar van de regee ring zal eene rouw het Hof bedroeven. Het vierde jaar zal een buitengewone honger snood zien... Eindelijk zal de buitenlandsche politiek gewijzigd worden. Maar dat al zal volbracht worden, niet uit oorzaak van den koning, maar uit oorzaak van omstandigheden waar aan niemand iets zou kunnen veranderen. Do koning zal altijd handelen om best, alhoewel zijn gebiedend en onbuigzaam ka rakter hem de wrok van gewichtige mannen zal aantrekken. Spanje. Uit Madrid, wordt gemeld dat men zich tegenwoordig in Spanje zeer bezorgd maakt over de gezondheidstoestand van koning Alfons. In September 1907 liet de koning zich te Bordeaux door prof. Moure opereeren. Nu is het opgevallen dat de koning nadien den- zelfden arts meermalen heeft bezocht, nog pas wanneer hij van de begrafenisplechtighe den uit Londen terugkwam. Hij vertelde aan zijne omgeving, dat de plechtigheden hem zeer hadden vermoeid, wat niet nor maal is vooreen zoo jongen man, die aan rijden en hitte gewoon is. Ook de ongezonde gelaatskleur van den koning maakt zijne Men heeft er daarom bij den koning op aangedrongen zich zooveel mogelijk te ont zien van al ie opwindende sportspelen, ware 't alleen maar met het oog op zijn dy nastie, want het is duidelijk, dat een vroeg tijdige dood van den koning, het einde van zijn Huis als koningsfamilie zou beteekenen Het volk zal zich nooit een lang regentschap laten welgevallen. Ziihi-Afrika. De Zuid-Afrikaan sche Bond. Dinsdag had te Pretoria de uitroeping plaats van den Zuid-Afrikaan schen Bond. Generaal Botha he'ëft aan lord Gladstone, algemeen gouverneur van Zuid Afrika, het eerste bondsministerie voorge steld. Het is een eerste doch groote stap naar de volledige onafhankelijkheid van Zuid Afrika. Het Socialismus eischt de 3 X 8 De gezondheidsleer de 4 X 25 Vijf-en-twintig jaren groeien Vijf-en-twintig jaren bloeien Vijf-en-twintig jaren staan Vijf-en-twintig jaren achteruit gaan Ziedaar de eeuw van het Menschelijk leven. Vrienden Neemt THEOBROMA, verkloekt IJ met dit uitmuntend krachtmiddel en Gij zult een lang en gelukkig leven genie ten De goede THEOBROMA kost 3 fr. Hier in Poperinghe, is de depot bij M. MONTEYNE. Apotheker, In Yper bij M. LIB0TTE, Apotheker. onderdanen zeer Oügerust. Donderdag morgen had te Poperinghe, in St Bertens kerk, de begraving plaats van Mijnheer Theopiiile VANELSTLANDE na éene korte ziekte aan de liefde van vrouw en kinderen ontrukt op Maandag 30 Mei, in den ouderdom van 55 jaren. M. Theophile Vanelstlande, was schatbe waarder der Maatschappij van Letter- en Tooneelkunde, Roeysche-Barbaristen, maat schappij waar hij sedert meer dan 25 jaren lid was en waarvan hij door zijn ieverig werken en vooruitstreven, een der steunpi laren was. Talrijk waren zijne vrienden en kennissen opgekomen om den dierbaren overledene een laatste hulde te bewijzen en een gebed tot zijne zielelafenis te storten Op het kerkhof werden twee lijkreden uitgesproken die op de aanwezigen diepen indruk mieken. Wij laten hier den tekst ervan volgen. Lijkrede uitgesproken door M. Julien BE RAT, Voorzitter der Maatschappij Roeysche-Barbaristen Zeer geachte Medebroeders, Bij deze treurige plechtigheid, die ons rondom het openstaande graf van onzen hooggeachten Schatbe waarder, van onzen dierbaren medebroeder en vriend verzamelt, is het met een smachtend droevig hart, dat "k in deze eerwaardige vergadering het woord aan neem om een laatste blijk van hulde en genegenheid, een laatste blijk van dankbaarheid te brengen aan den onvergelijken man die zoo hoog in ons aller achting staat geschreven. Met weemoed starend op het ontzielde lichaam, dat weleer het hulsel was van eene zoo brave geest, roept gij allen met mij uitin Theophile heeft de maatschappij der Roeysche-Barbaristen, een wakke ren verdediger, een plichtige trouwen Schatbewaar der, een harer begaafdste voorstaanders verloren. 't Ware nutteloos, geachte Medebroeders, het ver- dienstig leven van onzen diepbetreurden medebroeder af te schetsen, waarvan het stoffelijk overblijfsel hier voor ons ligt. Ik mag U echter in korte woorden zeggen, dat hij d'opleiding en de bescherming onzer maatschappij voor kunst en moedertaal gansch wist ter harte te nemen. Theophile vond in die opleiding, in die be scherming, zijn kunstminnend hart voldaan en getroost Zijn gedurig streven naar vooruitgang, en dat stre ven zich zien verwezenlijken, was de gansche hoop. den eenigen wensch van zijn leven op kunstminnend gebied. Hij had immers de maatschappij van harte ief, en, hij wist haren bloei, op broedermin gesteund, in stand te houden. Te vroeg, helaas, komt eensklaps de wreede dood hem ten grave slepen, hem onmeêdoogend aan teer beminde kroost en dierbare gade ontrukken, ons aller harten in diepen rouw dompelen. Maar, waarde Vriend, gij zult onuitwisclibaar in ons hart, in ons geheugen geprint blijven. Gij, liefhebber onzer moedertaal bij uitnemendheid, die nooit ophield het heilig vuur der kunst in ons harten aan te steken gij zult ons blijven herinneren, voortdurend uwe stappen te volgen op dit gebied, en hier bij uw openstaande graf, zweren wij U eeuwigen trouw, eeuwige dankbaarheid voor al het goede dat gij in onze maatschappij te weeg gebracht li ebt. En nu, achtbare Medebroeders, laat ons biddend eindigen, laat ons voor onzen diepbetreurden mede broeder Gods aller vertroosting, genade en erbarming afsmeeken Dat de aarde uw ligt zij, heer Schatbewaarder. Ontvang den laatsten vaarwel van alle uwe bedroefde bloedverwanten, rechtzinnige medebroeders en vrien den. Rust in Vrede, Theophile, tot wederziens. Lijkrede uitgesproken door M. Joseph VA NDERM E ULEN, iooncellief hebber van genoemde maatschappij Hooggeachte Leden der Maatschappij, Gedoog mij, hier bij deze pas gedolven grafstede, in naam onzer kunstminnende medebroeders, onzen welbeminden Theophile nog eene laatste hulde toe te sturen. Ik vrees echter dat ik al te onvolkomen, al te flauw en gebrekkig in mijne ter haaste voorbereide rede, die gevoelens zou kunnen uitdrukken, zoowel van bewon dering als van diepe smart, die ons aller harten ver vullen. Theophile was immers de man die met waakzaam heid en moederlijke zorg de belangen onzer maatschap pij met hart en ziel op recht en vasten voet wist te geleiden. Hij was ons aller gids, ons aller vriend, zijne goede inborst wist ons aller genegenheid en liefde gepaard met eerbied te vervullen. Zijn rusteloos pogen en streven voor bloei en voor uitgang van onze lieve moedertaal, deden ons aller harten, even als het zijne, van warme liefde voor d'edele tooneelkunde gloeien. De ware broederlijke liefde waarmede de kunst minnende banden onzer scharen onverbrekelijk gebon den liggen, zijn het grootsche werk van onzen nooit volprezen Schatbewaarder, zich zeiven vergetend, voortdurend onbezweken arbeidende tot het berei ken van dit doel, gesteund op nederigheid en kunst- )berij minnende liefhebberij In korte dagen, helaas, zagen wij eene onverbidde lijke ziekte eensklaps zijne krachten ondermijnen en hem ten grave slepen Zijne lieve kinderen, zijne teerbeminde eciitgenoote en ons allen, zijne onuitspreekbare toegenegen mede broeders, het hart met rouw en weemoed overrompe len. Owreede onverbiddelijke dood, waarom hem toch zoo ras ontnomen aan alles wat hem duurbaar was... Onbegrijpelijk zijn 's Allerhoogstens werken... Zijn heiligen wil geschiedde... Moogtge, oTheophile, -uit zijnen goddelijken mond de zoete woorden hooren waarin U door den Eeuwigen Koning der glorie, de belooning na den arbeid, de kroon na den strijd wordt uitgereikt. Ontvangt, duurbare Theophile, ontvangt ons aller oprechte groetneen, geen vaarwel, geen wanhopige uitingen noch kreten, maar tot wederziens, hier bo ven in den hemel. Confrontatie. De aangekondigde confrontatie tusschen de aangehoudene Chili Vangheluwe en dc lOjarige André Verscheure, slachtoffer van den derden aanslag, heeft zaterdag te Kortrijk plaats gehad. M. Soenen, onderzoeksrechter onderhoor- de eerst André Verscheure en zijn vader, waarna hij Chili Vangheluwe deed komen en hem in tegenwoordigheid stelde van het slachtoffer van den aanslag. André Ver scheure bezag hem van liet hoofd tot de voeten en, na een nauwkeurig onderzoek, zegde hij tot den onderzoeksrechterNeen mijnheer, het is deze ook niet, want hij heeft zwarte knevels, en de persoon die mij aan gerand heeft, had noch baard noch knevels.» Daarmede was de confrontatie afgeloopen en is de onschuld van Vangheluwe in den aanslag op het knaapje Verscheure vol doende gebleken. Het onderzoek. Tot hiertoe is het onderzoek in de af schuwelijke misdaden nog geen stap vooruit gegaan, niettegenstaande de onvermoeibare pogingen van M. Soenen, van de gendarmen, van den policiekommissaris en van de veld wachters van Deerlijk. Men begint reeds te denken dat die misdaden stilaan zullen ver geten worden, en dat de dader nooit zal ontdekt worden. Ook denkt mqn dat de schurk, na de gepleegde misdaden, de klee deren die hem in opspraak konden brengen, uitgesmeten heeft, en dat hij zich tusschen de menigte begaf om mede opzoekingen te doen. Onmiddelijk na den aanslag op het knaapje Verscheure bleven al de opzoekin gen vruchteloos en eenige uren Jater werd een pak kleederen gevonden aan eên sparre- boom in de nabijheid die kleederen waren deze van den aanrander, aangezien het slachtoffer ze herkende. Dat bewijst dus wel dat de plichtige van kleederen veran derd heeft. Wat de bevolking van Deerlijk en ook het parket nog versterkt in het gedacht dat de laffe aanslagen moeten gepleegd geweest zijn door een perspon die in of rond Deerlijk woont, is het feit dat alle drie de aanslagen gepleegd zijn geweest binst den rusttijd der landlieden van 12 tot 2 ure. De houding van Vangheluwe. In het gevang verwacht de aangehoudene Vangheluwe zijne verschijning voor het tribunaal nopens een diefstal, door hem, in april laalst, gepleegd. Hij ziet er in 't ge heel geen moordenaar uit. Hij houdt zich veel bezig met lezen en toont zich geheel gerust over de misdaden van Deerlijk, waar van hij geheel onschuldig en onwetend is, zegt hij. De gemoedstemming te Deerlijk. De opschudding te Deerlijk is nog verre van gestild. De ouders durven hunne kin- ders niet alleen meer laten buiten gaan. Kwade klucht. Een domme kluchtspeler heeft op de poort van de herberg De Halve Maan te Waereghem, het volgende briefje geplakt Ik ben hier weer, maar gij zult ons nooit hebben. Wij moeten er nog 10 op Deerlijk en 13 hier. Onze naam is pas op politie, wij passeeren hier.» De kerel die deze klucht beging, zou beter doen zich in te houden, daar hij bij lichtgeloovige menschen een nieuwen schrik veroorzaakt heeft. Babys et Bottines en mortnê, peau, mortdo- ré, vernis, bronze, chëvreau-hieu, etc., en 1e' et 2me choix, h des prix trés avantageux. Au Soulier d'or, chez IlLlïAT-FIIL- MAliLT, pi "ès de la Gendarmerie, 56', ue de Furncs, Poperinghe. In de laatste dagen is 'i meermaals ge beurd dat ik 't volgende hoorde zeggen De Dischheeren hebben niet wel gedaan! Om dat er brooddeeling was daaqs van de begraving van Mijnh. Achille van Renynghe de Voxvrie, heb ben ze de gewone brooddeeling aan den arme eenvoudig weg afgeschaft. En daarbij voegde men natuurlijk eene heele reeks lieftalligheden op rekening van de tegen woordige heeren Dischmeesters. Welnu dat is valsch En die lieftallighe den zijn oneerlijk, 'k Wete wel, voor som mige menschen hier te Poperinghe schijnt het waarlijk eene kleinigheid allerhande beschuldigingen, allerhande onwaarheden, zal zelfs zeggen allerhande laster zoo maar vlakweg rond te strooien, zonder de minste schaamte en zonder het kleinste graantje eerlijkheid Alsof het eene kleinigheid ware, zonder het minste onderzoek, dingen te beweren, die iemand in zijne eere en reputatie kwetsen 't Gezond verstand alléén zou moeten doen inzien aan al die deugdzame beknibbe- laars dat ze eerst en vooral dienen te onder zoeken of hetgene zij weten te vertellen ge grond is of niet. Tot nut en onderwijs van iedereen willen we hier in De Poperinghenaar eens klaar bewijzen dat het gerucht volkomen valsch is, en dat de uitstrooiers ervan ofwel zich bedrogen hebben, ofwel zoo zij dat gerucht

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1