islLUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN Ö1STREKEN, tooiÉJiéctialw K HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD den Zaterdag Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Kindervoituren,Stoors, Gordijnen, Tapijten, Sn den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe MAAIG1UZEN gerievig WOONHUIS Allerbeste Maaigras, FIJN PAARDENHOOI, Met 't Zomerseizoen verschijnende namiddag. Nieuwgebouwd WOONHUIS WOONHUIS met ERVE, 14 hectaren MAAIGRAS SCHOON WOONHUIS BUITENIiANDSCH JilEUlflS. Zondag i2n Juni igio. 5 Centiemen. 6e Jaar. N 28 ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-nokn ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr. De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Juni. Zou op. Zon onder 'AD POPERINGHE. Notaris CAS SIER S, Op Woensdag 22 Juni 1910 Groote Verkooping Westonter en Reninghelst, Notaris De Grave, Maandag 27 Juni 1910, Openbare Verkooping A VENDRE OU A LOUER a Godewaersvelde, UITERHAND TE KOOPEN ster bacquaert, NOTARIS TE POPERINGHE. Vrijdag 24» Juni '1910, J\ Uit ter hand te koopen taris REED, te Rousbrugge-Haringhe. 1910, Vrijdag 24 Juni OPENBARE VERKOOPING GEMEENTE STAVELE, II. Zaterdag 25 Juni Openbare Venditie gelegen te BEYEREN. 111. Woensdag 29 Juni 1910, Openbare Venditie wassende te BEVEREN op de 16 genieten, en te STAVELE op de 28 genieten. Notaris HAGHEBAERT, TE PROVEN. Te koop uit der Hand HOFSTEDEKE-HERBERG en en Vermakelijkheden Zijn redding. Voor de werklieden die denken. Buitengewoon Assortiment De misdaden van Deerlijk. Vreeselijke moord te Gheluwe. tways worden ingelijfd POPIRIHGEKAAR Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassehing van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 Zondag 12 s. Basilides, Nazarius. 3 ure 31 min. 7 ure 54 Maandag 13 s. Antonius van Padua. 3 31 7 55 Dinsdag 14 s. Basilius de Groote, Quintianus. 3 30 7 56 Woensdag 15 s. Modestus, Vitus 3 30 7 57 Donderdag 16 s. Joannes Fr. Regis, Lutgarde. 3 30 7 57 Vrijdag 17 s. Adolf, Alena, Reynerius. 3 30 58 Zaterdag 18 s. Flavianus, Marcellianus. 3 30 7 58 Nieuwe Maan. Dinsdag 7 Juni, ten 1 ure 16 minuten 's namiddags. Eerste Kwartier. Dinsdag 14 Juni, ten 4 ure 19 minuten 's avonds. Volle Maan. Woensdag 22 Juni, ten 8 ure 12 minuten s' avonds. Laatste Kwartier. Donderdag 30 Juni, ten 4 ure 39 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. om één uur namiddag yan te Op 25 hectaren eigendommen van den heer Pierre Degroote na Mr de graaf de Bethune-Sully en M1 Berten J, Mr de graaf de Diesbach, Mr L. Behaeghel, Mme We Duflour - Vanhouver, de Vw W° Désiré Dambre-Deburgrave en de heeren B. De- witte, J. Delporte en II. Struye. Verdeeld in hunne gewonelijke koopen. Tijd van betaling mits goede en welbeken de borg. De 10e penning en bespreken gereed be taalbaar. De vergadering vóór de verhooping ter herberg «Het Peenhof of Neerplaats» KANTOOR VAN DEN te Ghyverinchove. om 3 Vt ure namiddag, ter herberg van Jeremie Top, te Beveren, nabij de tram statie, bij dadelijke uitwinning, Gemeente BEVEREN a/Y (dorpplaats), KOOP 1. MET STAL EN PEERDESMIS, op 01 are 50 cent. grond, van vrouw wed. Lootvoet, in cijnspaclit voor 99 jaren inge gaan 4 Mei 1908, mits fr. .10,50 's jaars. Onbewoond. A anslag met de geldtel- lino. KOOP II. Wittebroodstraat, groot 28 centiaren, sectie C, nummer 87b des kadasters. In gebruik bij Livinus Blomme, voor 3, 6 of 9 jaren, ingegaan 1 September 1908, mits 6 frs. te maande. Het lastboek is berustende ter studie van gemelden Notaris De Grave. Hameau Callecanes, le long de la frontière. un ÉTAKMSSEMEUT pouvant servir de avec MAIS0N a usage de Cabaret, et Jardin. Sadresserau Notaire BUTAYE, a Ypres. met koetspoort, paardenstal, remise en verdere gerieflijkheden, dienstig tot allen handel, met 2 a. 73 c. grond en erve, te Poperinghe, bij de statie. Voor alle inlichtingen zich le begeven ter studie ran den Notaris S(iiri|u:ierl STUDIE VAN om 2 uren slipt nanoen. OPENBARE VERKOOPING VAN in 't park van 't KasteelDE L0VIE Tijd van betaling mits borg. w een MET HOF, ten dienste van broodbakkerij, kruideniers winkel en herberg al zeer wel gekanlandeerd <c Iliiiillierquc (Frankrijk), op de Plaats en recht voor de Kerk. Gebruikt, tot 15 Juli aanstaande, door den eigenaar M. Georges Blaevoet, alwaar alle inlichtingen te bekomen zijn. <*S1 Mtst KANTOOR VAN DEN I. om 3 ure namiddag, ter herberg De Zwaan - ter dorpplaats van Starele, en ten overstaan van den heer Vrederechter van 't kanton Haringhe; van Koop I. Eene Vette Weide, nabij de Dorpplaats, langs de vaartstraat, groot vol gens meting, 1 Ha, 06 Ar, 08 Ca,. Sectie A, nummer 612b. Verdeeld in twee loten. In pachte gehouden door M. Satur De- vick, tot 1 December 1913, mits 200 frs. 's jaars boven de lasten. Koop II. Een llovciiierliof, nabij de Dorpplaats, langs de vaartstraat, wol ge schikt voor bouwgrond groot volgens me ting 8 Ar, 89 Ca. Sectie A, num. 612k. In pachte gehouden door M. Satur De- vick, tot 1 October 1913 mits twintig frs. 's jaars boven de lasten. Koop III. Eene partie Zaailand, nabij den westmolen, langs de Rousbruggestraat sectie C, nummer 412, groot 49 Ar, 60 Ca. In pachte gehouden door M. Seraphin Desmytter, mits 57 frs. 's jaars boven de lasten, tot 1 October 1913.' Koop IV. Eene partie Zaailand, nabij den westmolen groot volgens kadaster sec tie C, nummer 410a, 57 Ar, 40 Ca. In pachte gehouden door S. Henri De- schrevel tot 1 October 1913, mits 66 frs. 's jaars boven de lasten. Grosse vonnis, kohier van lasten, en kadastrale plans, ter studie van boven- genoemden Notaris PEEL, 1910, om 4 ure namiddag, ter herberg De Zwaan bewoond door de We Leopold Neudt, ter dorpplaats van Beveren/ Yser van 18 hectaren Toebehoorende aan den wel Edelen heer Baron Alberic des Cantons de Montblanc te lngelmunster, en anderen. Comptant te betalen. St Pietersdag, om 4 ure namiddag, ter herberg De Zwaan bewoond door d'heer Jules Depe- ser, ter dorpplaats van Stavele tan 18 hectaren Toebehoorende aan de erven van den wel Edelen heer Baron Oscar Pycke de Peteghem Comptant te betalen. STUDIE VAN DEN Allerbeste De Wulleminnegroot 2 hectaren 60 aren onder land en weide, te Poperinghe, Wulfhuthoek, bewoond door Pieter Vandrom me, om in gebruik te komen met 1 October 1910. Afgeluisterde Samenspraak gehouden door twee landbouwers. Van waar komt ge nu Ik heb He nieuwe spuitmachienen gaan bezichtigen van J. Beheyt-Adriacn in de Veurnestraat. Zij zijn nu nog veel eenvoudi ger. men kan nu in min dan 4 minuten zijne spuit in orde zetten. Hebt gij er eene gekocht? Wel zeker, als men dat werk ziet, zoo simpel en gemakkelijk, kan men het niet laten. Hoeveel halve dagen hebben wij niet verlet voor schier niemendal, maar nu zul len wij ze zelf kunnen onderzoeken en niet meer moeten verletten Ehwel als het zoo is, mijne oude is versleten, en ik trek er ook naartoe. G'hebt gelijk! dat zult ge niet bekla gen, maar ge moet intusschen ook deze bezien, gemaakt voor den kleinen gebruiker 't is niet gelooflijk: ze zijn even kloek en sterk als de groote en gansch hetzelfde werk, en dat aan eenen prijs ten iedereens bereike. ter gelegenheid der KERMIS. /omlag SO .Biiiii, Duivenvlucht uit Angoulême, te geven door de maatschappij La Concorde gevestigd ter herberg Den Haan In de Boeschepestraat, om 4 ure, zonder inleg, Tuinbolling om 11 Hespen. Zaterdag', Juli, Opening der Kermis en der Negendaagsche Plechtigheid ter eere van O. L. Vrouw van St Jan. Om 7 ure avonds Geluid der klokken en gebulder des kanons. Zondag, 3 Juli, Om 6 ure 's morgens Prijskamp voor Vinken, te geven door de maatschappij De Wijngaard Om 10 ure Prachtige Processie, uitgaan de uit St Jans kerk. Om 5 ure 's namiddags: op het terrein van den Football-Club KouterMATCH tus- schen den Poperingschen Football-Club en een Militair elftal van Yper. Maandag, 4 .Inli, Om 6 ure 's avonds, In den Katholieken Kring Groot Concert, te geven door het Sladsmuzick en de Koor zangmaat schap- pij. Woensdag, .Inli. In de Meessenstraat en het Rekhof, Schie ting, voor het korps der Sapeurs-Pompiers. donderdag, 7 .Inli, In de Veurnestraat, om 4 ure 's namid dags Vuurvogelschieting, 125 frs. prijzen. De inschrijving heeft plaats A 1'Indus trie^, bij Justin Mahieu, van 3 tot 4 ure. De inleg is bepaald op 30 centiemen. Ieder ingeschreven schutter heeft recht op drie schoten. Vrijdag, 8 .Inli, In de St Michielstraat en op den Werf, om 4 ure 's namiddags Hondenloop, 75 frs. prijzen. De inschrijving heeft plaats in Den Bo- terpot van 3 tot 4 ure. Inleg 10 centiemen per hond. Zaterdag, $1 .Inli, Om 4 ure 's namiddags Groote Bedevaart, alom gekend onder den naam van DONKE REN OMMEGANG. Zondag 10 .Inli, Om 2 ure 's namiddags Gaaibolling, uit te geven door de maatschappij gevestigd ter herberg Het Firmament -. Zondag, 17 juli, In de Casselstraat, om 2 ure 's namiddags Groote Baanbolling, 600 frs. prijzen. Voor alle voorwaarden, zie plakbrieven. A! was het in 't midden van December, aan boord van het stoomschip Bragance ademde men zoele zomerlucht in. Want, volgens de berekeningen, kon men ieder oogenblik de vuurtorens van Brazilië in 't zicht krijgen, en men hoopte in den loop van den nacht het anker te laten vallen voor Rio-de-Janeiro. De gasten aan het diner waren extra- vroolijk bij 't vooruitzicht spoedig vasten grond onder de voeten te zullen hebben. Hun luid gelach drong telkens door tot de eenzame, in rouw gekleede vrouw, die in een grooten zetel aan dek zat, weggevlucht van de joligheid beneden. Boven haar zag ze den prachtigen, zuide lijken sterrenhemelaan boord bespeurde zij enkel de op-en-neer loopende gedaante van den wachthebbenden officieren dan héél in de verte, leunde een oude matroos tegen de verschansing, zacht pratend met den kleinen scheepsjongen. De jonge vrouw dacht. Zij zag in één te rugblik haar kort leven, zoo rijk aan ellen de. Zij zag het graf ginds in 't vaderland, dat alles bevatte, wat haar leven waarde gegeven had: den man, dien ze liefhad, en den zoon, dien ze had aangebeden als leven de herinnering aan hem.... Wat ging er nu van haar worden in dat verre Brazilië? Waarom had ze zich laten overhalen er heen te gaan ter regeling van de erfenis van een ouden, schatrijken bloed verwant? Wat zou zij later met haar rijk dom aanvangen, als ze weer thuis terug was? Wil mevrouw soms een bankje? vroeg een kinderstem. Dank u, ventje, dank u, zei ze ver strooid, toch vriendelijk, tegen 't scheeps- jongentje, dat nu weer terugliep naar zijn ouden kameraad. Die beiden, de oude matroos en het kind, hadden een soort vriendschap gesloten, af komstig als ze waren van 't zelfde kleine visschersdorp. En in dezen schoonen nacht, zag de oude man in zijn verbeelding de be sneeuwde velden van het vaderland, de ne derige huisjes van het kleine dorp, en moe der de vrouw thuis, omringd van hun kinderen zijn thuis, waar hij, als het God beliefde, eens een rustigen ouden dag zou hebben. En 't kind dacht, met beklemd hart, aan 't eenzame graf van vader en ihoeder zoo ver weg, en hij herinnerde zich zijn ellende, toen hij zich, pas wees geworden, had moe ten inschepen, om zijn dagelijks brood te verdienen. Nu was zijn eerste vaart bijna ten einde, en hij was er bedroefd om, om dat bij nu weer het enkel meDsch ging ver liezen, dat goed en vriendelijk voor hem was geweestde stille dame, ginds, die Vaak met hem gepraat had, en belang had gesteld in zijn naïef gebabbel. Eens bad ze zelfs hare fijne hand op zijn ruwen krullebol gelegd, en de tranen waren hem in de oogon geschoten bij die bijna moederlijke liefkozing. Hij kon niet raden dat zij zelf, van alles beroofd, in hem iels terugzag van wat zij onherroepelijk verloren had. De Bragance" voer snel, en eensklaps schreeuwde een slem"Vuurtoren inzicht De kieine scheepsjongen, met de onvoor zichtigheid en nieuwsgierigheid aan zijn leeftijd 'eigen, wilde op de verschansing springen, maar zijn voet gleed uit: vergeefs trachtte hij zich vast te grijpen, met een doordringenden kreet verdween hij in de golven. Man over boordbrulde de oude ma troos. De sombere roep weerklonk aan alle zijden Man over boord En ieder voelde de nabijheid van de dood. Het dek was dadelijk vol menschen en honderden oogen trachten door te dringen in de duisternis die het schip omringde, en waarin nu een ongelukkige vocht om zijn leven. De commandant gaf order de machien stop te zetten, en een reddingsboot in zee te laten. Vliegensvlug werden de orders uitge voerd de boot verwijder de zich van het schip, zoekend op de donkere onmetelijkheid van 't golve-oppervlak dat haast onzichtbare stipje, dat een hoofd kon zijn. Wie is gevallen? vroeg de kapitein. De scheepsjongen, antwoordde de oude matroos. Aan alle kanten klonken woorden van medelijden. De dame in 't zwart zei niets. Bevend klemde zij zich vast aan de leuning van haar stoelin de overgevoeligheid van een die veel geleden heeft, sidderde zij van angst en medelijden met dat kind, dat mis schien stierf... Op 't zelfde oogenblik kwam de reddings boot weer in 't zicht. Men herademde dat was een gunstig teeken, die snelle terugkeer. Hij is gered riep een der matrozen uit fde sloep. Een algemeene kreet van verlichting weerklonk; er zijn oogenblikken, waarin een zelfde goedheidsgevoel de menschen be- heerscht. Het kind leefde, maar het was buiten ken nis, en zijn bleek gezichtje was als van een doode. Zijn blond hoofdje hing slap achter over. Voorzichtig strekten de matrozen hem uit op 't dek. In een opwelling van teederheid knielde de vrouw inrt zwart naast hem neer, nam zijn hoofd tusschen haar fijne handen om 't gemakkelijker neer te vleien. Toen opende het kind even de oogen, en heel zacht klonk het instinctief Moeder De jonge vrouw richtte zich met een schok op. De passagiers zagen elkaar aan met wee- warig hoofdschudden... En toen nam zij eensklaps een besluitdan zou haar verlo ren leven nog lot iets nut zijn. Toen zij later weer naast 't kind knielde, dit verzorgde en het bleeke gezichtje kustte, begrepen allen, dat de kleine scheepsjongen voortaan geen wees meer zou zijn. Er zijn weinig steden waar het werkvolk zoo wel zijn plichten naleeft en zoo wel zijn rechten kent en eischt als te Roese lare. Wat hebben de Roeselaarsche arbeiders tot leiddraad genomen om hun geluk en hunne welvaart te bewerken? Hebben zij zich gericht tot woelzieke ruststoorders die overal twist en tweedracht zaaien, afgunst en haat verwekken? Geenszins! Wilt gij weten welke leering zij met onwankelbare trouw gevolgd hebben, treedt hun gildehuis binnen, 't is te zeggen bet grootsche gebouw waar zij regelmatig samen komen om hunne belangen onderling te bespreken, en waar het bestuur hunner tailooze volkswerken zetelt. Boven het theater staat in groote letters de spreuk te lezen die het geheim verklaart. Zij luidt Hier volgen wij de encycliek van den paus der werklieden". Een Hollandsch ge- ieerde, naar Roeselare gekomen om er een feest mede te vieren las dit opschrift en schreef naar een groot Amsterdamsch dag blad Waar zulke spreuken wetten zijn zal een volk aanzienlijk wezen.Het is aan iedereen bekend dat door "den paus der werklieden de groote Leo XIII, roemrijker geheugenis, bedoeld wordt. Eene encycliek nu een brief welken de paus rondzendt naar al de aartsbisschoppen en bisschoppen van geheel de wereldjuist gelijk op zijne beurt zijne hoogwaardigheid de bisschop van tijd tot tijd naar al zijne pastoors eenen her derlijken brief rondstuurt die ons dan uit den predikstoel wordt afgelezen. Het woord encycliek» zelf is latijn, en wij kun nen het heel goed vervlaamschen met te zeggen wereldbrief. Leo XIII heeft vele zulke brieven geschrevenonder andereeen over de manier waarop de jonge geestelijken moeten studeeren, een over den rozenkrans, en over de christelijke inrichting der staten enz., enz. Maar in het opschrift dat wij aan haalden is er spraak van een andere brief, te weten van de encycliek die den paus schreef over het lot der werklieden. Zij is oorsponkelijk in het latijn, de taal der katho lieke kerk opgesteld en begint met de twee volgende woorden «Rerum novarum», Gelijk wij wees gegroet heeten het gebed dat met die woorden begint, zoo wordt ook deze encycliek gewoonlijk Iierum novarum ge noemd. Zij is het belangrijkste stuk dat uit de handen van den grooten volksvriend van Rome gekomen is en werd naar alle landen en werelddeelen rondgezonden op 15 Mei 1891. Jaarlijks vieren de katholieke werk mansgilden dien dag omdat op den 15 Mei door het hoogste gezag op aarde afgekondigd werd wat hun recht was en hun plicht, Rerum novarum is voor de arbeidende we reld zooveel als de grondwet voor een land. Eerder nog is die brief eene toepassing op de huidige omstandigheden van de eeuwige waarheden uit het Evangelie, hij herinnert aan iedereen het goddelijk gebod der naas tenliefde en duidt de middels aan volgens dewelke de menschen er toe komen zullen bunnen naaste te beminnen gelijk hun eigen zelf. Wij meenen daarom geen nutteloos werk te verrichten met eens aan alle weldenken de lieden uiteen te zetlea wat de paus in de werkliedenkwestie al leert. 't Vervolgt. Frankrijk. De moorderijen van Jully voor het assisenhofVoor het as sisenhof van Jonne kwam deze week een proces zonder voorgaande in de rechterlijke geschiedenis. Op 10 december laatst werden op de hof stede Verrières vijf personen vermoord door 2 jonge knechten van 16 en 14 jaar oud. Ziehier hoe dit gebeurde: Rond 6 ure 's avonds, op 't oogenblik dat de landbouwer Verrières en zijne vrouw zich aan tafel gingen zetten om te avondma len, stak een der knechten, de 14jarige Vienny, de deur open, en zegde: Meester, de stier is onpasselijk, Jacqui- ard heeft u noodig. De landbouwer neemt een lanteern en wendt zich naar den stal. Hij stulpt om het dier te onderzoeken. Opeens weerklinkt een schot en de landbouwer valt dood neder. Jacquiard medeplichtige van Vienny had op hem een revolverschot gelost en in den hals getroffen. Op 't gerucht komt vrouw Verrières toegeloopen, komt in den stal en wordt op haar beurt, met twee kogels gelost door Jacquiard, doodgeschoten. De twee moordenaars gaan naar de plaats waar de oude Rusconi, de knecht Bonny en de 16jarige herder Imbert het uur van eten afwachten. Gij moet seffens komen roept Vienny, de meesters vragen achter u Bonny en Imbert haasten zich en komen buiten na Vienny. Jacquiard, eene bijl in de handen wacht ze af. Buiten valt hij ze aan samen met Vienny. Op 't onverhoeds verrast wordt Bonny met een bijlslag 't hoofd gekloven en op den slag gedood door Jacqui ard. Vienny had Imbert ten gronde gewor pen en slaat hem op het hoofd met eeu stuk hout tot hij beweegloos blijft liggen. Dan gaan zij binnen den ouden Rusconi opzoeken. Zij vinden hem wijl hij eene deur toedoet. Jacquiard lost zijn revolver op hem en maakt hem vervolgens af met zijne bijl. Blijven nog in huis de jonge meid, Marie Geroquet en de kinders der echtgenooten Verrières. Juist komt de meid buiten om water. Vienny schiet ze neder met twee ko gels en Jacquiard snijdt haar de keel af. De herder Imbert echter was niet dood. Ziende dat hij ging vermoord worden indien hij tegenstand bood, had hij zich beweegloos laten ten gronde vallen. Wijl de moorde naars weg waren liep hij zinneloos van schrik en overdekt met bloed op de hoeve Sardin, nabij die zijns meesters. —-Men wil mij vermoorden! huilde hij, 't zijn de Zwitsers die het gedaan hebben, Bonny is dood, de bazen zijn dood; de kin deren roepen en niemand antwoord hen. M. Sardin en zijnen gebuur Didier bega ven zich naar de hoeve Verrières, en vonden er vijf lijken. De daders gestoord door dit bezoek waren verdwenen. Spoedig waren parket en gendarmerie ter plaats. Imbert kon vertellen wat er gebeurd was. De twee koeiwachters, Joseph Jacqui ard en Joseph Vienny, de eene 16, de andere 14 jaar, van Domont en Bouloz, Zwitserland, gekomen, hadden deze vreeselijke misdaad gepleegd. Zij hadden ze overlegd en uitge voerd met eene koelbloedigheid en kracht, waartoe weinig verouderde misdadigers zouden in staat zijn. Den volgenden dag werden de jonge moor denaars aangehouden door eenen jager, die ze in het bosch aantrof en ze onder bedrei ging met zijn geweer naar de gendarmerie bracht. Daar bekenden zij en zegden ge moord te hebben om te kunnen stelen. Jacquiard werd tot de doodstraf verwezen en Vienny tot 20 jaar dwangarbeid. van witte lederen en satinetten slaflers, molièren en bottinen aan ongelooflijk goed- koope prijzen.—-Gansch nieuw assortiment voor geheel het zomerseizoen van pracht- schoenqn voor Heeren, Damen en Kinders, in alle prijzen en allen aard. CHEVREAU RINGEL- en KNOP- BOTTINEN te beginnen aan 8,5o fr. In de Gouden Schoen, bij HERAT- FREN4ULT, bij de Gendarmerie, 56, Veurnestraat, Poperinghe. De vervolging van het godsdienstig onderwijs. Vier gestichten gesloten le Roubaix. In gevolge der vervolgings wetten in 1904 gestemd, isnu in het fransch staatsblad een tekst verschenen, meldend dat vier'scholen te Roubaix door Broeders en Zusters gehouden, met het einde van dit schooljaar zullen moeten gesloten blijven. Het zijnde Broeders der christelijke scholen, die in de Tilleul straat aan 347 leerlingen het onderwijs geven de Zus ters der Wijsheid, Mulhouse laan, 240 be talende leerlingen tellend en 200 niet beta lende de Zusters der Wijsheid die in de school de Pileop de Sinte Elisabeth plaats, aan duizend kindjes een kosteloos onderwijs verschaffen en eindelijk eene kleine buitenschool, bestierd door Zusters van het Kind Jesus en die slechts een vijftiental leerlingen telde. In 't geheel zijn 40 Kloosterzusters en een tiental Broeders slachtoffers van deze nieu we verbanning'. Onder deze zijn er die reeds meer dan 50 jaar te Roubaix verblijven en zelf door het Gouvernement, voor bewezene dieusten, gedecoreerd zijn. Dit nieuws heeft te Roubaix een pijnlijken indruk teweeg gebracht. En 't is 't zelfde dat liberalen en andere godsdiensthaters zouden willen doen in België en waaraan deze die voor hen stem men medehelpen. Ouders, overdenkt dat wel De reddingswerken van de Pluvióse Men heeft donderdag bestatigd dat twee kettingen, die door het kapsijsen vari het vlot gebroken zijn, moeten vervangen wor den. Het werk is hierdoor alweer verachterd. Spanje. Door haaien verslonden. Men meldt dat 17 personen werden ver slonden door baaien op de Zambesis, op Por- tugeesch grondgebied. De st. Duaro, met 22 man aan boord, vaarde aan tegen eene rots en zonk na enkele minuten. De uitgezette booten kantelden om en 17 passagiers wer den door de zeemonsters verslonden. aaroni is de suikerij Verburgh- üecool Rousselaere de beste Omdat zij van zuivere suikerijboonen gemaakt is en geeno andere bijvoegsel bevat. Verkrijgbaar bij alle kruideniers. Sialic. Aardbevingen. Midden en zuidelijk Italië zijn dinsdag morgen door geweldige aardbevingen geteisterd geweest. De ramp die Italië getroffen heeft strekt zich uit van Napels tot aan Neder-Calabrië en van de Tyrrheneesche zee tot aan de Adriatische zee. Opmerkelijk is het dat het noodlot nu wederom het ongelukkig Cala- brië treft, dat reeds driemaal zoo wreed docr de aardbevingen geteisterd en in rouw gedompeld werd. Deze aardbeving is veroorzaakt door ver plaatsing van grond en geenszins tengevolge van vulkanische uitberstingen. Deze ver plaatsing schijnt verwekt te zijn door den onophoudenden regen, die zoolang geduurd heeft. De bevolking van Napels en van den omtrek is zoo zeer verschrikt dat zij hare woningen verlaten heeft. De schade aangebractit door ingestorte huizen is zeer aanzienlijk. Men schat het getal slachtoffers op 50 dooden en 100 ge kwetsten. De koning en de koningin hebben zich ter plaats der ramp begeven om de noodlij denden te helpen en op te beuren. Zenuwachtige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken. Het onderzoek over de drie laffe aanvallen alhier gepleegd, is er tot nu toe niet in ge lukt de daders te doen ontdekken. Maandag voormiddag was vader Ver- schueren met zijnen zoon naar Dendermonde geroepen, om er geconfronteerd te worden met Petrus De Wilde, den laffen aanrander der kleine Maria Symolijn, van Lokeren. André Verschueren kende De Wilde niet, en verklaarde dat het geenszins deze man was, die hem aanrandde. Toen vader Ver schueren terug naar de statie trok, was hij vanwege de inwoners het voorwerp eener geestdriftige betooging. Later. De gendarmerie van Moeskroen heeft Donderdag avond zekeren Henri Weekhuyse, van Waereghem, aangehouden. Men verdenkt hem de moord gepleegd te hebben op de kleine Al. Degezelle. Een 4ojarige man snijdt zijne i6jarige echtgenoote den hals af. De gemeente Gheluwe werd Zaterdag in opschudding gebracht door eene vreeselijke misdaad. Een man had zijne vrouw in een korenveld den hals afgesneden. Ziehier in welke omstandigheden die moord gebeurde De genaamde Henri Bouten, oud 40 jaar, geboren te Gheluvelt, was over tien maan den te Roncq, Frankrijk, getrouwd met de genaamde Juliana Soete, geboren te Avel- ghem in 1894 en dus nu nog maar 16 jaar oud. Het huwelijk was niet gelukkig; van in het begin reeds leverde Bouten zich aan den drank over. Telkens hij in dronken toe stand thuis kwam, hadden er hevige toonee- len plaats en meermaals mishandelde de kerel zijne jonge vrouw. Over drie weken scheidde het echtpaar van elkaar, daar Juliana Soete dit ellendig leven moede was beiden trokken naar Ha lewijn en vestigden zich daar afzonderlijk in logementhuizen. Sinds eenige dagen zocht Bouten zijne echtgenoote overal op, en tel kens hij haar ontmoette, smeekte hij haar het gemeenschappelijk leven te hernemen, zweerende dat hij van gedrag zou verande ren, zich niet meer zou bedrinken noch bru iaal aanstellen. Na eenige weigeringen liet de jonge vrouw zich ten slotte overhalenzij eischte evenwel dat er zekere voorwaarden bepaald werden, en zulks door eenen akt welken zij vroeg te laten opmaken door den Notaris van jSonnebeke. Een dezer voorwaarden was dat Bouten haar 2000 fr. van het erfdeel zijns vaders, overleden in Mei 1909, zou afstaan. Bouten stemde gereedelijk toe in al de eischen door zijne jonge echtgenoote gesteld, en daarmede scheen de vrede geteekend te zijner werd overeengekomen dat zij Zaterdag morgen te zamen naar Zonnebeke zouden gaan om den akt bij den Notaris aldaar te laten opmaken. Zaterdag morgen dus, ten 4 ure, trokken de echtgenooten Bouten uit Halewijn weg en begaven zich naar België. Rond 6 ure kwa men zij door de Becelaerestraat te Gheluwe. Gekomen aan de kapel de Busch, op het ge hucht het Zwaantje, trok Bouten zijne vrouw in een korenveld, sloeg haar ten gronde, trok zijn zakmes en met eene echte razernij en ondanks hare smeekingen sneed hij de ongelukkige den hals afhet hoofd was om zoo te zeggen van de romp gescheiden, zoo dat de dood oogenblikkelijk geweest was. De moordenaar, zijne laffe en ijselijke misdaad gepleegd hebbende, nam in allerijl de vlucht. Drie landwerkers, Cyriel Ponet, Cyriel Wysels en Remi Hanssens, hadden

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 1