Voor de werklieden die denken. Bloedige twist te S4 Jans-Cappel (Frankrijk), 1 Doode. - 3 Gekwetste. BUiTEfHiAUDSCH NIEU01S. Wedstrijd voor IVIiddelbaar Onderwijs. NIEUWS UIT BELGIE. Wetensweerdigheden, De ware Tempeest-lanteerns, HOPPE. HERB ER GKERMIS Feesten en Vermakelijkheden. plaats. SlSEWGOeïË BURGERSTANDEN VAN ai AAL- EN WATERPOMPEN. LOGDEN DARMEN van alle dikten, bij J. BEHEYT-ADRIAEM. Genezing zonder operatie. MARKTPRIJZEN Hel hardnekkig opbieden bracht den eige naar nog ineer in het geloof dat de zoozeer betwiste schilderij veel waarde moest bezit ten hij wilde zich geene winstgevende zaak laten ontsnappen overigens was er voor hem ook een kwestie van eigenliefde in ge legen om zich niet te laten kloppen door een artist in eenen strijd voor eenige vijf frankstukken. Opeens nam hij eene statige houding aan en riep: Vijftien honderd franks! Twee duizend antwoordde de schilder Twee duizend twee honderd! Op dat oogenblik heerschte er een plech tige stilte onder de toeschouwers aller blikken wenden zich naar M. X... die tot dan een ernstig gelaat had gehouden en nu hartelijk begon te lachen. Niemand meer dan twee duizend twee honderd franks; niemand niet... proficiat! En de roeper keerde zich naar M. B..., en maakte eene kleine buiging. De huisbaas trad vervolgens naar M. X..., toe en zegde hem: Mijnheer, ik heb de pretentie niet ken nis van schilderkunst te hebben. Dat behoeft gij mij niet te zeggen, ant woordde M. X... Maar ging M. B... voort, ziende dat een zoo kundig man, een artist, zoo halsstarig opbood om dit schilderstuk te hebben, heb ik dadelijk veronderstelt dat het een stuk van waarde was. Op hoeveel schat gij het? Op drie frank en vijftig centiemen, zegde de schilder lachende, doch ik zou er niets voor geven. Gij lacht er zeker raeê? Volstrekt niet. En gii hebt er twee duizend franks op gezet. Dat is zoo antwoordde M. X... terwijl hij een ernsligen loon aannam, en ik ga u zeggen waarom. Gij die vijf en twintig dui zend frank rente bezit, hebt de geringe meubelen vq,n eene ongelukkige vrouw doen verkoopen voor eene som van honderd fran ken die zij u schuldig wasik heb u eene les willen geven. Wel is waar dal ik mij bloot stelde om iu mijn eigen netten gevangen te worden. Maar God dank, ik bezit nog philo- sophie genoeg om mij over het verlies van twee duizend franks te troosten, bijzonder als zij voor een goede daad besteed zijn. Uw kooplust en uw ijdelheid, waarop ik had gerekend, hebben mij naar wenscti gediend, en ge zijt goed willig in den strik geloopen dien ik spande. De rollen zijn nu omgekeerd; van schuldeischer zijt ge nu schuldenaar van die arme vrouw geworden, en ik geloof gaarne dat gij haar, om ze te betalen, niet zult noodzaken om uwe meubelen in beslag te némen. Twee duizend twee honderd franks voor zulk een knoeistuk is duur, ik moet zulks bekennenook wensch ik dat gij er geene overladene maag zult van krijgen. En bij deze woorden groette M. X... den verstomden eigenaar op een bevallige wijze en verwijderde zich, na alvorens de vrouw met het klein fortuin bekend gemaakt te hebben dat hij voor haar gewonnen had. NI I7TQ 's mecr aan bevelen tegen Ju 1 Li I O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uilputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt. 18. POPERINGHE. IX Wij beginnen vandaag een nieuw hoofd stuk van den belangrijken wereldbrief van Leo XIII. Opdat de lezers de redeneering des te gemakkelijker zouden kunnen volgen stippen wij nogmaals de hoofdpunten aan. Die zijn als volgt Er bestaat eene arbeiderskwestie; de socialisten zijn niet bekwaam om ze op te lossen die oplossing moet bewerkt worden door de Kerk, door den staat, door de meesters en de werklieden. Vandaag komt ter behandeling I>c liiKMclienlioiHst van den staal. Vooraf verklaart de paus wat hij verstaal door staatsgezag. Keizerrijk of koninkrijk, republiek of prinsdom, "t is al eender, als de macht de goddelijke Openbaring niet mis kent en met de eischen van het gezond ver stand overeenstemt. Vooraleer over te gaan tot bijzondere toepassingen, steit Zijne Hei ligheid vorenop de algemeene beginselen. Waarom moet de staat van tijd tot tijd tusschen komen Omdat de staat het openbaar en persoon lijk welzijn der burgers moet bevorderen Dit is zijn plicht, de reden vao zijn bestaan. Als zoovele waarborgen van de welvaart mogen heeien de erde, de tucht, de goede zeden, het huiselijk leven, de achting voor den godsdienst en voor het recht, de matig heid in de belastingen en de billijke verdee ling der lasten, de bedrijvigheid in het handwerk, de nijverheid en de koophandel, de bloei van den landbouw, enz., hi dit al les bijgevolg mag en moet de staat zijn woord meespreken als zijne bemoeiing voor de onderdanen nuttig is. Waarom moet de staat zijne bescherming schenken aan den arbeidersstand even goed als aan de andere standen? Omdat de staat gelijk moet zijn voor allen. De werklieden hebben geen mindere be- teekenis als burger dan de bezittende klassen en daarhij maken zij in elke staatsgemeen schap verreweg het talrijkste deel der bur gerij uit. Daar het onredelijk zou zijn moest de staat slechts voor een gedeelte der onder derdanen zorgen en de overigen verwaar loozen, zoo volgt hieruit de verplichting voor hem door algemeene maatregelen den arbeider te beschermen. Er blijft een tweede reden over omdat de arbeid eene bron is van algemeene welvaart Tot het heil van den staat dragen natuur lijk degenen die den "staat besturen het meest bijde werklieden nochtans, die zich met eenig handwerk onledig houden, maken ook hunnen arbeid voor het algemeen belang dienstbaar Ja, het is eigenlijk de arbeid op hot veld, in do werkplaats, in de fabriek die den voorspoed en den overvloed brengt in het land. Derhalve vordert de billijkheid dat de staat zich de werklieden aantrekke zóó, dat deze zich een behoorlijk gewin van hunnen arbeid verzekerd zien; liet werk moet hun voor woning, kleeding, en voeding zóóveel opbrengen, dat hun leven ten minste geen ellendig leven zij. Waarom moet de slaat op bijzondere wijze de belangen der arbeiders behartigen De meerbemiddelden hebben minder be hoefte aan staatsbescherming zij vinden dikwijls in hunne eigene kracht voldoenden steun en genoegzame hulp. De armen daaren tegen kunnen op zich zelf niet steunen; zij moeten zich bijna te eenenmale op den staat verlaten. De werklieden alzoo, die voor het mee,rendcel in dien toestand verkeeren, be- hooren door den staat onder zijne bijzondere hoede te worden genomen. Wanneer zal het staatsgezag zich mogen doen gelden Het valt niet moeilijk daarop te antwoor den sedert wij in de eerste vraag vernomen hebben welke de plicht, de zending van den staat is. Hij moet zorgen voor alles wat in verband staat met het algemeen belang. Hij neme dus allerlei maatregelen opdat vrede en orde heerschen; opdat het christelijk fa milieleven bloeie en de godsdienst worde geacht en beoefendopdat de reinheid der zeden worde gehandhaafd, het recht be scherming vinde en niet straffeloos worde geschonden opdat de jeugd krachtig op- groeie tot nut en, zoo noodig, tot verdedi ging van het land. Dus moet de staat ingrijpen wanneer ongeregeldheden dreigen wegens oproerige gezindheid der werklieden, of ten gevolge van werkstakingen wanneer de natuurlijke familiebanden in de kringen der arbeiders worden verbroken wanneer bij den werkman de godsdienst gevaar loopt, dewijl hem geen tijd en gele genheid wordt gelaten tot het volbrengen van zijn godsdienstige plichten wanneer de zedelijkheid van den werk man wordt belaagd wanneer de werkgevers hunne onderge schikten te zware lasten opleggen of hen dwingen tot het aannemen van voorwaarden die in tegenspraak komen met hunne per soonlijke waardigheid of met hun rechten als tnensch; wanneer de gezondheid van de werklieden door overmatig werk of door een arbeid die niet met hunnen leeftijd of hunne kennis overeenkomt, wordt ondermijnd. In hoever zal het staatsgezag zich doen gelden Slechts zoover als liet noodig schijnt te zijn tot, verwijdering van het kwaad. Bovenstaande ontwikkeling van die alge meene beginselen toont duidelijk welke de leering is der katholieke Kerk in zake van staatstusschenkomst. Bij de socialisten verdwijnt de persoon lijkheid, de burger verliest alle vrijheid, alle recht; de staat spreekt altijd in zijne plaats. Bij de liberalen is het juist het tegenoverge stelde. In zake van huishoudkunde en werk- regeling beweren zij het volgende: iedereen is volkomen vrijde baas is uitsluiteliik meester op zijn fabriek, niemand heeft fret recht daar iets in te zien, de werkman moet maar zijn recht zoeken te verdedigen alleen zonder de bemoeiing van iemand! De ware, de katholieke leering eischt tusschenkomst. van het bestuur waar dit onontbeerlijk is lot het wegnemen van mistoestanden, gelijk hoe en gelijk waar zij zich voordoen. Zij eerbiedigt (lus iedereens vrijheid en be- ehermt tevens iedereens recht. 't Vervolgt bij 14 dagen. Eene herberg verwoest. Een Poperinghenaar doodgestoken. Aanhouding van zes belgen. Op de fransclie zijde van den Zwarten berg, op het uiteinde der gemeente Sint Jans-Cappel, is zondag een vreeselijk drama afgeloopen. Ir. de herberg Hotte en Bas - had een bloedige twist plaats, die eindigde met eene moord. Er waren ook verscheidene gewetste. Ziehier hoe de zaken gebeurd zijn Het drama Een werkman doodgestoken. Zondag avond rond 5 ure, gingen zes belgische hoppeplukkers binnen in genoemde herberg, gehouden door de echtgenooten Hennebel, waar men volop aan 't dansen was. De zes woeste kerels waren bedronken en zochten ruzie tegen den accordeonspeler. René Minne, 41 jaar, geboren te Poperinghe, kostganger der herberg sedert 15 jaren, wilde den speelman beschermen. Deze tus schenkomst vermeerderde de woede der dronkaards, en, opgehitst door den drank, haalden zij hunne messen te voorschijn en vielen Minne le lijve. Minne bood zijne aanvallers een wan- hopigen tegenstand, maar overmand en langs alle kanten getroffen, viel hij weldra ten gronde waar hij bewusteloos bleef lig gen,' uit talrijke wonden overvloedig bloed verliezend. De herbergier en zijne vrouw die, tijdeus het gevecht, hunnen kostganger ter hulp wilden, werden ook door de woestaards onmenschelijk mishandeld. De herbergier bekwam verscheidene messteken in de hand en in 't lijf, doch zonder doodelijke gevolgen de vrouw werd met een pintglas, met groot geweld geworpen, aan het hoofd gekwetst. Een jong meisje, dat om hulp riep, werd ook aan.de hand gekwetst. Verwoesting der herberg. Vooraleer de herberg te verlaten, door kerfden de moordenaars nog de deur met hunne moordpriemenvervolgens sloegen zij in de herberg alles kort en klein, rukten de slagvensters af om de vensters en deuren in te beuken en vertrokken dan al zingen zonder het minste leed te laten blijken. De gendarmen ter plaats. Van deze feiten verwittigd, haastten zich twee gendarmen van Belle ter plaatse te gaan waar zij roo4 7 ure 's avonds toekwa men. Zij vonden liet, slachtoffer Minne met den doodsreutel in de keel maar weldra blies hij den laatsten adem uit. Het slachtoffer. De ongelukkige die in een plas bloed lag, was overal doorsteken. Hij had eene steek gekregen in de bil, in schuinsche richting, zoo diep, dat de wonde op twee centimeters na, langs de binnenzijde uitkwam hij had nog eene gapende wonde van 6 cm. die]), in den rug onder het schouderblad die den top der long doorboorde, nadat hij reeds op het voorhoofd een harde slag bekomen had, ins- ■elijks eene bloedende wonde veroorzaken- egansch zijn lichaam vormde slechts eene ïjselijke wonde. Vooraleer door de woestaards vermoord te worden, had Minne, reeds gesteken zijnde, zich nog krachtdadig verdedigd met een stoof ijzer. Ongelukkiglijk had hij het niet lang kunnen uithouden tegen de zes aan vallers, en woldra bezweek bij onder de slagen. De vermoorde René Minne was te Pope ringhe geboren den 25 September 1869, en was de zoon van Alois en Sophie Lazoore Zijne moeder, broeder en zuster leven hier nog te Poperinghe. Hij was ongehuwd, werkte in den ijzerenweg en kocht zijn tafel bij de echtgenooten Hennebel. Op zoek. De gendarmen zetten zich seffens op zoek naar de laffe moordenaars. Zij doorliepen al de herbergen en verwittigden nog twee douaniers. De aanhoudingen. Hunne opzoekingen voortzettend, kwa men zij ter herberg Au refuge du renard op grondgebied van Boeschepe, alwaar rond de 40 hoppeplukkers binnen waren, meestal belgen. Een jongeling die zijn gekwetste hand wilde verduiken, werd aangehouden, alsook nog twee andere kerels die verbleekten op liet zicht der open hare macht. Natuurlijk ging de aanhouding niet gemakkelijk, daar die kerels ergon tegenstand boden. Drie der makkers konnen middelerwijl over de grens in Belgie vluchten. De drie aangehoudene verklaarden te noemen Arthur Sinaaeve, Jules Beau pré en Florimond Debruyne, allen van Clercken. Zij werden naar 't gevan van Hazebrouck overgevoerd. Het onderzoek in Frankrijk. Maandag en woensdag is het parket van Rijssel ter plaats geweest. M. Coupillaud, onderzoeksrechter van Hazebrouck, heeft donderdag geheel den morgen en tot 6 ure van den namiddag, ge tuigen onderhoord. Hij heeft deze in tegen woordigheid gesteld van Sinnaeve, Debruyne en Beaupré. Sinnaeve en Beaupré werden stellig er kend door personen die ze gezien hadden met bebloede messen in de handen. Beaupré had het zijne, dat gansch gekromd was, doen bewonderen. De gevangene loochenden echter alles en gedroegen zich zeer onbeschoft tegen de getuigen soms ook begonnen zij te weenen, zonder echter den minsten uitleg te geven. De moordenaar. Beaupré werd erkend voor deze die Minne zou gesteken hebben, zélfs nog toen hij reeds ten gronde lag. Het onderzoek in Belgie. Het nare nieuws der laffe moord werd denzelfden avond nog in Poperinghe gekend, waar het niet kon missen eenen diepen in druk te maken en eene algemeene veront- weordiging te verwekken. In onze stad immers zijn den zondag morgen al de vreemde hoppeplukkers ver gaderd zoodat men met reden mocht denken dat de moordenaars hier 's morgens ook geweest waren. Van den maandag reeds verwittigd door de parketten van Hazebrouck en Yper, dat drie der laffaards langs onze streek in Belgie gevlucht waren, deed de politie onzer stad ieverige opzoekingen. Woensdag morgen kwam de heer politie- kommissaris te wete dat een der daders, zekere Madelein Charles, den maandag mor gen rond 9 ure bij den landbouwer Pieter Vercruysse, langs de Woesten-kalsijde, toe gekomen was. De vader van den aangehou dene Sinnaeve was daar aan het hoppepluk- ken. M. Vanhoutte, politie-kominissaris, begaf zich ter plaats en vernam inderdaad dat de kerel daar geweest was. Vooraleer er te gaan had hij den maandag morgen rond 8 ure bij M. Dewulf, doktoor, geweest om er zich te doen bezorgen hij was door messteken erg gewond aan duim en vingers. Op de hofstede had hij van het gevecht en de moord gesproken en verklaart dat de twee andere gevluchte, Alois Madelein, zijn broeder, en zekeren Dewiide, ook beiden van Clercken, naar huis gegaan waren om zich laar te laten aanhouden. Den dinsdag mid dag vertrok hij ook huiswaarts met hetzelf de doel. Alle 3 aangehouden. De gendarmerie van Clercken werd ver wittigd, en den woensdag avond werden de drie kerels aangehouden. Na ondervraagd te zijn geweest door den Commandant, wer den zij naar Veurne overgevoerd om er op gesloten te blijven ter beschikking van den heer onderzoeksrechter. Volgens hun, zou Beaupré de eigenlijke moordenaar zijn. Zij hadden hunne messen 's morgens gekocht te Poperinghe. Tijdens hunne ondervraging hebben de aangehoudene verklaart dat zij den zondag morgen te Poperinghe geweest waren en er aan eeu marktkramer hunne messen gekocht hadden. Het waren goedkoope messen van 30 centiemen, maar fijn geslepen en met scherpen punt. De politie vernam ook dat dezelfde zes kerels bij 't verlaten der stad, 's morgens rond 11 ure, woedend dronken waren van alcool te drinken. Bij hun voorbijtrekken langs de huizen der Zwijnlandreek, hadden zij al de bewo ners verschrikt, hunne messen getrokken en doodsbedreigingen geuit tegen alwie had durven nadere». In de herberg De Leene bij V. Maerten, waren zij öinnen'gegaan en hadden er met pintglazen naar den baas geworpen. Daar zij plukten te Boeschepe waren zij al drinken tot aan den Zwarten Berg voort- gezwierd, waar zij, verhit door den drank, hunne bloedige misdaad zouden begaan. Hst lijk van den vermoordde. Het lijk van het ongelukkig slachtoffer René Minne, werd donderdag avond rond 7 ure, per rijtuig naar Poperinghe overge bracht en in het doodenhuis van het gast huis gelegd. Dezen morgen, zaterdag, werd het met een lijkdienst van 8 1)2 ure in Sint Jans kerk, begraven \4H» W.iXOItlHJElS. In andere plaatsen hebben vreemde hop peplukkers nog wanorders veroorzaakt. In de herberg Het vliegende peerd in de Veurnestraat, wilden eenige beschonken kerels zondag morgen rond 11 uren ook aan 't vechten. De polkie kwam er op tijds bij om de ruziemakers aan de deur te zetten. Te Westoutre. Iu de herberg Da Clytte bij René Senechal, gerechten 's avonds ook eene ben de verwilderde gasten binnen. Deuren en vensters werden afgetrokken, vensterramen en ruiten ingebeukt, enz.in een woord, al wat kon breken in de herberg werd ver nield. Men heeft er meer dan 40 nieuwe ruilen moeten inzetten. Il«>t schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Een nieuw Koning rijk. Deze kleine Staat, die tot hiertoe een Prinsdom was, beeft zichzelven tot Koninkdom verheven. Zijn Vorst Nikolaas is nu Koning, met. toestemming der andere mogendheden. De nieuwe koning Nikolaas is een wijze Vorsthij heeft zich beicverd om zijn land voorspoedig te maken. Men legt or zich vooral toe op den schapenk week. In 1868 voerde Montenegro maar 1600 schapen uit nu, 300.000 jaarlijks. Montenegro heeft nog geene spoorwegen. 1000 Doo- den. Men rekent dat de laatste bosch- branden 1000 slachtoffers gemaakt heeft aan boschwachters en andere personen die in de bwsschen woonden. He Snik er ij Van Tiegbem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. een nieuw gasthuis voor ongeneesbare mannen, in de Bruggestraat. De begrootingsstaat bedroeg: fr.20.650,10 Uitslag Maerten Pieter, 18.366 fr.; Mer- levede Camille, 18.458 fr.; Butein Elie, 18.490 fr.; Desagher Aimé, 18 580 fr.; Mer levede Cyrille, 18.690 fr.; Wittebroodt, 18.950 fr.; Leeuwerck Achille, 19.850 fr. 50 Alle aanbieders zijn van Poperinghe, buiten Wittebroodt die van Eenaeme is. Nog 2 soumissiën waren ingediend, maar die waren ongeldig daar de borgsom er niet bij was. De werken werden dus aan Maerten Pieter toegekend en zullen met Maart aan staande beginnen. Klvcrilin^Iic. Eereprijs. M. V'alère De Coninek, leerling in het Bisschop pelijk College te Poperinghe, die den eersten prijs in 't Grieksch behaald heeft in den al- genieenen wedstrijd voor middelbaar onder wijs, en die verledene week te Brussel in een tweeden wedstrijd, ingericht onder de negen eersten in dat vak medegedongen heeft-, bekomt de eerste plaats en behaalt dus den eereprijs. Snikerij VanTieghem-Dupont, Rousse laere, is zepr spaarzaam in het gebruiken. B». ■oven. Onlriggeling. Tusschen De Blokke en De drie Koningen is een koopwarentram, komende uit Veurne, donderdag avond rond 51)2 uren ontriggeld. Den tweeden wagon, geladen met 10.000 kilos graan, alsook den derden en vierden, -die ledig waren,, gerochten uit het spoor. Van den geladen wagon waren de wielen afgestegen en de kas lag over de riggels. Be .reizigersvervoerdienst geschiedde zoo goed mogelijk voort; twee trams kwamen tot op de plaats der ramp en de reizigers moesten te voet van den eenen op den ande ren tram. Een ploeg werklieden van Poperinghe en Dixmuiie hebben geheel den nacht gewerkt en eerst rond 6 ure 's morgens was de weg vrij. ViniiM'rliiixlK'* Diefstal. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag zijn onbekende dieveD in den hof gedrongen van M Jerome Vancaeyseele en hebben er eene hoeveelheid fruit gestolen. Y|»n*. Doodgevallen. Donderdag morgen viel de pannendekker Emiel Meire, 33 jaar oud, gehuwd en vader van 4 kin deren, van een dak van een huis op het Zaalhof. De man verbrijzelde zich het hoofd en stierf eenige uren later. Wytseliaete. lie zoon van eenen jachtwachter (Joodgesclio- ten. Donderdag nacht was de Jacht wachter Henri Everaerdt, ten dienste van Mad. Mahieu van Armentiers, op ronde met zijnen 23jarigen zoon, toen zij 2 mannen zagen die aan 't wildstroopen waren met den lichtbak. Voorzichtig naderden zij en toen de zoon op 't punt was de man met den bak te grijpen, keerde de andere, die het geweer droeg, zich om, en loste een schot. Op zoo korten afstand getroffen in volle borst, v el de jongeling doodelijk gekwetst ten gronde. Zijn vader droeg hem in een nabu rig huis, doch eer priester of doktoor er bij waren, was de arme jongeling overleden. Vooraleer te sterven beeft hij aan zijnen vader gezegd dat hij meende de daders er kend te hebben 2 gebroeders van Wyt- scbaete. Het parket is ter plaatse geweest. Dit Irama heeft heel de streek in rep en roer gesteld. Later nieuws. Vrijdag avond heeft de gendarmerie den genaamden Alois Coubron, een jongeling van rond de 28 jaren, aange houden en hem naar Waasten medegeleid. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of hij de dader is. I)e Moniteur Beigevan Maandag en Donderdag kondigt den uitslag af van den Algemeenen Wedstrijd voor Middelbaar onderwijs. De klassen van Rhetorica en de Tweede werden dit jaar tot den Wedstrijd opgeroe pen, de leerlingen uit ons gepatroneerd College behalen eenen schitterenden uitslag: eenen eereprijs, zesaccessieten, vier eervolle vermeldingen en veertien benoemingen. In de RhetoricaIn Vlaamsche taal M.Val. DeGoninek, bekomt den ln accessiet. dat is de tweede plaats, met 75 punten; M. W. Hollevoet, de 49 eervolle vermelding, met 65 punten M P. Bouciqué en M. Omer Delbaere behalen 50 punten. In Latijnsche taal.- M. Cyr. Peene be komt den 2" accessiet met 70 p.; M. W. Hollevoet de 2e eerv. vermeld, met 65 p. M P. Bouciqué en M. O. Delbaere behalen 50 p. In Grieksche taal: M. V. De Coninek bekomt den eereprijs met 125 p. op 150, M. O. Delbaere den ln accessiet met 78 p. M. W. Ilollevoet den 2" accessiot met 75 p. M. Cyr. Heene den 4n accessiet met 70 p. M. Maur. Delanote behaalt 60 p. In de Tweede Latijnsche klasse Vlaam sche taal M. R. Vandewynckel bekomt de 2® eerv. verm. niet 65 p.; M. li. Sansen en M. Jos. Vermersch behalen 64 p.; M. G. De- vos 58 p. In Latijnsche laatM. G Devos bekomt den Sn accessiot met 70 p.; M. .1. Vermersch de le eerv. verm. met 65 -p.; M. R. Sansen en M. R. Vandewynckel behalen 60 p. In Grieksche taalM. G. Devos behaalt 55 p.;M. li.Sausen55 p. en M. J. Vermersch 50 p. Alwie eenigszins de moeilijkheid van den algemeenen wedstrijd inziet en weet dat er in ieder vak omtrent 150 mededingers zijn. zal bekennen dat deze uitslag voor ons col lege waarlijk schitterend is. STAE>$i\IIHi;WS. De nieuwe post. Het beheer der posterijen laat ons weten dat de postburoe ien onzer stad vanaT Woensdag dezer week, 14n dezer, naar de nieuwe postgebouwon op degroote markt zullen overgebracht worden. Dronkaard. Zekere Duhayon Emile van Ooslcappel, werd woensdag avond voor dronkenschap aangehouden en opgesloten Hoeveel plukkers zijn er\ Na op telling der lijsten door de landbouwers in gediend, heeft men bestatigd dat er dit jaar ongeveer 2100 personen naar de Popering- sche hoppestreek komen plukken zijndit is een paar honderd min dan gewone jaren, doch meer dan verleden jaar. Uitslag van aanbestedingMaandag laatst ten 10 ure 's morgens, werd in het Stadhuis overgegaan tot de opening der aanbiedingen gedaan voor het maken van 8 Batheu J. 23 9 Haemers Aug. 24 10 Desaegher H. 2 p. 25 1 Schaballicr Alph. 26 12 Schaballie M. 2 p. 27 13 Dupont G. 28 14 Baes H. 2p. 29 15 Geeraerts J. 2 p. 30 OverduivenHouwen Baes H. Veloplnicii. Dit jaar werden door het Provinciaal Bestuur van Wost-Vlaan- ddren, 69.000 betalende en 1000 niet beta leude veloplaten afgeleverd. ïh'iisim'iikas is eene zeer nuttige instelling voor den werkman maar men moet trachten kloek te blijven om zoo lang mogelijk van zijn pensioen te kunnen genie ten. Ehwel! vrienden, men verzekert zich eenen gelukkigen ouden dag met van tijd tot tijd eene flesch THEOBROMA van 3 fr. te nemen. Gelooft de ondervinding, vriend. Te Poperinghe bij MrMONTEYNE, apothe ker op de Groote Markt en te Yperbij Mr LIBOTTE, apotheker, op de Botermarkt. PRIESTERLJKE BENOEMINGEN Bisdom Brugge. De E. II. Soenen licentiaat in kanonniek recht bij de Hcoge- school van Leuven, is onderpastoor benoemd in SS. Pieter en Pauwel te Oostende. Dc beste voor de Landbouwers en Voerlieden, zijn te verkrijgen In den Bazar, bij SANSEN-DECORTE, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Hij kan onmogelijk doodwaaien kan niet springen brandt 23 uren naeen met 1 cen tiem petrool per uur is zeer geschikt om onder wagens te hangen en kan bij 't valleii geen gevaar opleveren. Zenuwachtige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere, gebruiken SPORT. Football. De F. C. Poperinghois is Zondag laatst naar Rousselare gaan spelen tegen de Rous selaarsche Sportvereeniging. De match moest gestaakt worden door het slecht weder met Rousselare 1-F. C. P. 0. Na de match heeft een vriendelijk onthaal plaats gegrepen, waarvan de Poperinghe- naars den besten indruk bewaard hebben. Football-Sehoenen zeer sterk gemaakt, beste merk, in alle kleuren te verkrijgen aan zeer genadige prijzen bij Berat-Fremault, Veurnestraat, Poperinghe. VLIEGEN Olieslagers heeft Vrijdag voor de laatste maal te Oostende eene prachtige vlucht afgelegd. Deze week heeft hij te Zwolle in Holland gevlogen en er veel bijval genoten. In Oran is een jonge vlieger, Jules Ser vies, opgestegen met nog 6 passagiers op zijn tweedekker. Chavez, de peruaansche vlieger heeft donderdag te Issy-les-Moulineaux het hoog- terecord behaald met 2680 meters hoog te vliegen. DUIVEN. Duivenbond-Poperinghe.—Uitslag van den prijskamp uit ORLEANS van Zondag 28n Augustus 1910.Wind: Zuid-West.— 82 Duiven los om 6,01 ure. Aankomst le duif om 10,14,17 ure laatste duif om 10,32,04 ure. Snelheid le duif 1314,90 meterslaatste duif 1227,54 meters. Afstand 333 kilometers. 1 Baes H. 2 Dupont G. 3 Debyser Bib. 4 Houwen G. 5 6 Dave G. 7 Baes H. 8 Bruneel G. 9 Dolava C. 10 Lietaert Elie 11 Bevernage C. 12 Depuydt J. Overduiven lie M., Fache N.-M., 2. Uitslag van den prijskamp uit BRETEUIL van Zondag 4 September 1910. Wind Noord. 238 Duiven los om 6 ure. Aan komst le duif om 8,18,02 laatste duif om 8,33,15.Snelheid le duif 1005,86 meters laatste duif 905,41 meters. Afstand 138,810 kilometers. 2 p. 13 Lietaert Elie 3 p. 14 Depuydt J. 2 p. 15 Dave G. 2 p. 16 Vandevoorde C. 2 p. 17 Devos René 18 Vandevoorde C 2 p. 19 Clabau Leon 1 p. 20 Verhaeghe C. 1 p. 1 p. 21 Dupont G. 1 p 22 Depuydt J. 23 Dupont G. 24 Vandevoorde C. Vandevoorde G., Schabal- 1 Vandevoorde C 1 p. 16 2 Hannebouw M. 2 p. 17 3 Vermeersch A. 2p. 18 4 Vandevoorde C 3 p. 19 5 3 p. 20 6DesehodtEl. 3p. 21 7 Dupont G. Reg. 3 p. 22 Dave M. 2 p. Devos Remi 2 p. Clabau Leon Dupont G. lp. Lietaert J., lp. Lietaert Elie Houwen G. Ghelein J. Devos J. Bevernage C. Hooghe Th. Verhaeghe Em. Dave M. Schaballie Alph. Bruneel G. G., Derynck C. 4, Aalst3 Sept.—Handel kalm. met behou den prijzen, 67 1/2 fr. op levering October- Novemijer. Heden 28 balen ter markt verkocht volgens kwaliteit, 80-110 fr. Brussel, 7 Sept.Voor Aalstersche hop schijnt de markt prijshoudend 65 - 67 1/2 fr.; voor Poperinghe is de prijs gedaald 60- 57 1/2 fr. Weinig verhandelingen. Poperinghe, 9 Sept. Markt kalm met dalende prijzen stad hop 55 fr., dorpen >0 fr. Geen verkoopers. Op Zondag n Sept. 1910, In »lcn Lijsler, bij René Thoris, Crombeke-kalsiede. GAAIBOLLINGEN. Crorr>beke.Op Zondag 11 September, ter herberg De Hooge Zaag bij D. Wyl- 1 email—Oppervogel20 fr.; Zijdvogels lOfr.; Kallen 5 fr. Inleg 65 cent. voor 2 bollen. Men neemt zooveel bollen als men wilt. Deftige Meid. kunnende goed koken, vraagt IJ plaats in klein en stil huisgezin. Inlich tingen ten onzen bureele. Terstond te pachten Werkmanshuisje voor 2 personen, te ver pachten. Inlichtingen ten bureele. Te Ktoop Per occasie bij Cyrille Hosdey, Au Café Francais», Yperstraat, Poperinghe 1. goede Voiture op 2 wielen, voor muil of ponney, te koop voor 70 fr.; 2. 14 groote Trabolien (kaasbollen) zoo goed als nieuw; genadige prijs. Prachtig rijtuig met vier plaatsen voor vol wassenen en twee voor kinders. Kan ingespannen worden met een of twee peer den.Voor inlichtingen wende men zich len onzen bureele. ."Mem vraagt Goede meid voor Yper, kennende keuken.— Goed loon. Inlichtingen ten onzen bu reele. nakkersgast, leerling of reeds op stiel ge- D weest zijnde. Inlichtingen ten onzen bureele. Timmermans-en meubelmakersknechten wor den seffens gevraagd bij Paul Nuyts, Donckèlestraat, te Hazebrouck. eu vraagt een goeden kloeken Pcerdenge- leider, bij Arthur Vanuieuwenhuyze, Groote Markt, Poperinghe. Men vraagt voor brouwerij in Stad, goede meid; goed loon. Men vraagt knecht kunnende wat lezen en schrijven, bij R. Moncarey, In 't Para dijs, Poperinghe. Men vraagt Plafonneursdienders aan22cent. per uur. Inlichtingen feu onzen bureele. la «lesi Baz»r, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, BIJ Bijzondere schoone en groote keus van POPERINGHE, van 4 tot 11 September. Geboorten. Albertina Bulckaert, d. v. Camille en Félicita Ghesquiere.Leon Ver meersch, z. v. Camille en Rachel Beddeleem. —Jeanne Merlevede, d. v. Cyrille en Irma Duthoit. Yvonne Vandercruyssen, d. v. Camille en Maria Vanwetter. Oscar Barbé, z. v. Jerome en Juliana Cossey. Firmin Wyffels, z. v. Marcel en Maria Blanckaert. Overlijdens. Delbaere André, 4 jaar, Gasthuisstraat. Fleurbaey Seraphin, 68 aar, rentenier, echtgenoot van Vanlede Marie-Therese, wijk G. Huwelijksbeloften. Camille Deraeve, landwerker met Estella Lacante, kantwerk ster, beide te Poperinghe. Leopold Van- denbunder, zonder beroep te Poperinghe. weduwaar van Sophia Ryckebusch met Prudence Riein, weduwe van Bernard Sitoor, zonder beroep te Hou them. Ger main Vancaeyseele, landbouwer te Renin- ghelst mei Irma Vandromme, zonder beroep te Poperinghe. Huwelijken. Maurice Vankernmel, 20 jaar, landwerker te Vlamertinghe met Julie Depoorter, 23 jaar, kantwerkster te Pope ringhe. PROVEN, van 1 Juli tot 31 Oogst. Geboorten. Devos Martha. Verhille Marcel.— Decaesteker Gery.Camerlynck Paula. Overlijdens. Vandenberghe Zenobie, 3q jaar, we duwe van Desmadryl echtgenote Demaeght Gaston.— Delanghe Virginia, 7q jaar, ongehuwd. Derycke Joanne, 80 jaar, weduwe van Ryon Severin.Devos Anna, 4 maanden. Huwelijksbeloften.Mylleville Noël, Proven, met Lysy Marie, Wytschaete. WATOTJ, van 10 Juli tot 2 Sopt. Geboorten. Lampaey Michiel.Merlevede Maria. Haghedooren Daniel. Dervcke Zoë. Lenglaert Michel.- Ammeux Albert. Leup.e Jeremie. Pro voost Robert.— Lcplat Maria.-Deheeger Simona Vandenbruwaene August. Vancayzeele André. Roetynck Maria.Berquin André.Vanhove Agnes. Steverlynck Julienne.Brutsaert René.Vandenbru- wane Willy.Parret Lucie.Decraemere Celina. OverlijdensWemmeeuw Karei, 82 jaar.Annoot Jozef, 82 jaar. Goudenhooft Mathilde, 76 jaar, Wc Pieter Morrez.Vandermarliere Clemence, 7) 1)2 jaar, W" Maxent Jansoone. Huwelijksbeloften.Georges Labey, winkelier-her bergier te Watou, met Emma Demey, zonder beroep te Winnezeele. Huwelijken.—Gery Vanneste, met Maria Verheyde, beide te Watou.Isaie Demol, Winnezeele, met Ga- brielle Deswarte, Westvleteren, wonende te Watou. Jeremie Kesteman, met Julia Peel, beide te Watou Gruwier Georges, horlogeur, met Emma De- heegher, bijzondere, beide te Watou. Beddens met en zonder ressorts, Lavabos, Nachttafels, Commoden, Kleerkassen, Spie gelkassen, Keukenkassen, Wiegen, Buffels, ureaux, ronde en vierkante Tafels. Zetels, Stoelen, Kerkstoelen, Koffers, Kapstokken, Spiegels, Stoelzaten, Tafelpooten. Kinder stoelen en -Yoituren, Linoleums(Engelsche en andere), Toiles-Cirées, Trap- Vloer- en Tafeltapijten, Stoors en Gordijnen. IJzeren Bedden, Wiegen Tafels, Stoelen. Herberggerief Tafels. Stoelen, Toogen, Glas, VuurpottenSpoelbakken, enz. STERFGEVALLEN. M. Jules-Cesar Franchomme, kapitein-bevelhebber van liet sapeurs-pompierskorps van Wervick, is aldaar overleden. De afgestorvene was ridder der Leopolds orde. Ivl en g-el i rr g-eti Menschen die zwijgen mistrouwt men, omdat men niet weet waarom zij zwijgen Jef Lavooi kwam deze week zijnen vriend Rik Van Bommelen per velo tegen. Ilewel, Rik, zei Jef, maakt ge al wat vooruitgang op uwen velo? Ja, dat gaat, Jef; 'k heb Zondag twee oude wijven en drie honden overreden zon der te vallen. ln de kazerne. Sergeant-majoor: 24 uren te laat van verlof thuis gekomen de doos in, man. Ik heb een mooie ham voor u meege bracht, majoor. Sergeant-majoorO, dat verandert, met die ham kan je natuurlijk niet hard loopen voorwaarts marsch. K Fabriek van gebreveteerde Verkoop van in 't groot en in :t klein. Pi'ijxAii builen alle coneurrenlie m De alom vermaarde Familie VERDONCK, Ban dagisten-Orthopedisten, drie maal gebreveteerd voor breukbanden zonder staal en zonder elastiek. Leveranciers van clen Staat en Zeewezen, Burger- en Krijgshospitaal. Deze zullen U vrijwaren van alle nuttelooze uitgaven. Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen van per sonen met breuken zoo groot als een kinderhoofd, veroorzaakt door operatie of door het dragen van slechte banden, bijzonderlijk door de elastieke, die door hunne uitrekking zonder waarde zijn voor het ophouden eener begin- of volledige zak- breuk. Vraagt honderde adressen ons uit menschlievendheid gegeven, van personen 1, 2 en 3 maal geopereerd en die na de operatie dui zendmaal slechter waren. Neemt wel in acht dat wij door onze qojaren ondervinding alles kunnen beteugelen, door onze veelvoudige stelsels van Breukbanden. Kinderen worden gewaarborgd genezen. 1000 frank belooning aan gelijk welken Specialist of Breuklijder welke het boven gemelde kan weerleggen. Misgroeiingen.Zelfde Huis gelast zich bijzon der met 't recht- maken van alle misvormde lid maten, zooals misgroeiingen der ruggraat," ar men, beenen en voeten.—Bijzon dere Toestellen om die hooge rug te doen verdwij nen en de slechte houding bij kin ders. Onzicht bare Corsets om de misgroeiing der ruggraat te genezen, noodig in dit geval. Buikbanden. Bijzonder Huis voor het maken van Buikbanden, voor vrouwen die lijden aan allerhande zakking van den buik. M' Frangois VERDONCK, Kerkstraat, Anseghem- bij-Kortrijk, is sprekelijk den Maandag, van 9 tot 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, Rijssel- wijk, Kortrijk. Én M1' Honore VERDONCK, bij de nieuwe post te Oostende, is sprekelijk den Zaterdag in het Hotel Den Gouden Hoorn, Simon-Stevinplaats, Brugge. 9 Alle andere dagen ten hunnen huize in de voormiddag. Op verzoek begeven de heeren VERDONCK hun ten huize van eenieder. Poperinghe, markt van den 9 Sept. Tarwe, heet. 17,00 - Rogge 12,20-Haver 12,20 - Aardappelen, 100 k. 11,00- Boterde kil. 3,15 a 0,00. Eieren de 26 2,65. J| Yper, 3 Sept. Tarwe 21,00a21,Tui rogge 14,00 a 14,50; haver 17,00 a U,öö; aardappelen 8,00 a 8,50; boter 3,00 a3,255 eieren 2,70 a 0,00.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4