BREUKEN., NIEUWS UIT BELGIE. Voor de toekomstige soldaten. BUITEfikflNDSGH (UEUttlS. Het drama van den Zwartenberg. De Tentoonstelling van Brussel. Wedstrijd voor Middelbaar Onderwijs. Football-Schoenen BURGERSTANDEN VAN Op Zondag n Sept. 1910, HERBERGKERMIS Feesten en Vermakelijkheden. Notaris SYOEN, te Loo. Donderdag 29 September 1910, Laadsallaam, Menagiegoedern, 8 goede bekalfde Koeien en 10 schoone Kalvers. iklukkei*K gevraagd. Arsène Huyglie, Terstond te pnehton Camille BATTHEU-BAEKEROOT, HOPPE. AAL- EN WATERPOMPEN. LOGDEN D&RiEN van alle dikten, bij J. BEHEYT-ADRIAEN. Mi •tuidciiiei's, Xe Mooji Men vs'a Genezing zonder operatie. ij Op verzoek begeven de heeren VERDONCK H hun ten huize van eenieder. MARKTPRIJZEN. 's morgens tot des avonds en van 's avonds tot des morgens; zij verdringen zich rond de uitstallingen van den soep-, koffie-, of cho coladeverkooper. Schijnbaar zeer verheugd, genieten zij van den kom rockende soep, waaraan zij slurpen om bij te watertanden Brave en liefdadige zielen hadden het zich ten plicht gerekend, die soep voor hen te be talen doch, het is weer eens bedrog, dezelfde kom soep dient nog voor twintig audere uitgehongei den! In de kelders van de hallen houden zich bijzondere kunsienaars bezig met het oud gevogelte le verjongen. Do poolen worden gezuiverd, de nagels worden verzorgd en eene hen van vijf lot zes jaar oud, schijnt, wanneerzij uit de handen van deze bekwame kunstenaars komt, niet meer dan zes tot acht maanden oud. Een weinig verder worden er prachtige hanen kammen uit gewoon kalfsvleesch ge kapt, of op eene andere plaats worden uit muntende escargot's de Bourgogne ge boord uit de longen van eene oude koe, of niertjes in gekneed brood in oude reuzel gelegd weer elders zijn het jonge aardap pelen, eerste worteltjes of anranasgelei, die ontstaan tusschen de bekwame vingers van menschen, die zich daarvoor bedienen van oude aardappelen, beeten en pronkappels. Verder veranderen eenige behendige straatloopers de pooten van zeekreeften of de garnalen en kreeften, uitgezocht tusschen de verzameling van de ridders met den haak in eene lekkere vischpasteioude beschimmel de broodkorsten, die uit de straatgoten werden opgeraapt, veranderen iti bollekens voor de soep, in Turksche mutsen en gra niet viennois terwijl de billen van oude peerden worden gedoopt met den naam van filet de chevreuilen de wilde dieren der riolen worden opgediend als civet royal En al deze brave lieden, die voor ware meesters doorgaan in de kunst van allen afval ii; de lekkerste spijzen te veranderen, verdienen aldus van 6 tot 8 frank per dag, of per nacht. Is dat alles? In het geheel niet! Zwart gemaakte ronde stukjes aardappels verkoopen voor truffels van Perigord, dat is nog maar een eerste proef in deze kunst, n aan de boorden der Seine kan men in den zomer bij de Pont-au-Change een twintigtal mannen zien die zich bezig houden met de vangst van allerlei vissclien met... vier pooten. Deze vischvangst is soms waarlijk wonderbaar, want jaarlijks wordt er om trent het volgende opgehaald 2114 honden, 898 katten, 2869 ratten, 518 hennen, 36 eenden,4600stukken vleosch- afval, 217 konijnen, 12 schapen, 31 peerden, 44 speenverkens, 8 verkens, 26 ganzen, 29 kalkoenen, 3 kalveren, 1 aap, 9 geiten, 1 slang, 4 stekelyerkens en 681 verschillende v 'geis. Deze diertjes worden allen naar bijzondere nijveraars gebracht, dia bij middel van menigvuldige bewerkingen er in gelukken, uit deze in ontbinding zijnde rompen, een uitmuntend vet te trekken 1... Of dit ook aan tafel gebezigd wordt weten wij niet. Deze nederige visschers geraken er toe, op die wijze 4 tot 5 frank per dag te winnen. Ziedaar door welke middelen en onb, - kende stieltjes twee honderd duizend per sonen op brreden voet leven in de Fransche hoofdstad, zonder zich veel te vermoeien, en... zonder patent te moeten betalen. en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont, Rousselaere. gebruiken overheid de middels inspannen om van hare volksvertegenwoordigers het gevraagde te bekomen. Zeer eerw. heer deken bedankte den eerw. beer Ryckeboer om zijne leerzame voordracht, en M. do TerSChueren, om zijnen warmen oproep hij bedankte alle aanwe zigen, om het belang dat zij stellen in het nieuw werk en om hunne vereerende tegen woordigheid. Voorbeeld weerdig alom nagevolgd te worden. We willen spreken van een voorbeeld te Aalst, te Gent, te Thielt en elders reeds ge geven, en dat men in alle steden en dekenijen zonder uitstel diende na te volgen. En men zou, van nu af, reeds gereedschap pen moeten maken om hetzelfde te doen oor de milicianun van toekomende jaar. Immers, nu weet men, op voorhand en niet zekerheid, wie zal soldaat worden, 't En is niet meer gelijk eertijds, dat het lot er over beslist nu bestaan er vaste regels; iedereen weet, van te voren, waaraan hij hem zal moeien houden. Men kan dus ook kringen maken van toekomende soldaten. Met de miliciauen op voorhand voor het leger te bereiden, zal men hen groot voor deel verschaffen. Ze zullen alzoo hunnen dienst met halve moeite in het leger leeren. Tusschen vrienden en op vriendelijke ma nier zullen zij, t'huis, de voornaamste pun ten van den legerdienst aanleeron. Eens in het kazern zullen zij veel voren hebben de soldatendienst zal voor hen met halve moeite gaan Daarbij, zulke vergaderingen zijn gelegen heden om, als miliciauen onder malkander, kennis te maken is men aangewezen om in dezelfde stad in garnizoen te liggen, dan kan men reeds op voorhand zijne gezellen kiezen. Ziehier wat de Gazette van Thielt schrijft over eene vergadering in dezen zin welke aldaar gehouden werd .- Nieuwe wetten vragen nieuwe werken van voorbereiding en aanleer. De nieuwe soldatenwet heeft ook in 't leven geroepen talrijke kringen of bijeenkomsten, oin de jonge miliciauen tot het soldatenleven voor te bereiden. Hier te Thielt komen de ingeschrevenen van het jaar bijeen een gewezen soldaat of onderofficier geeft de gansche theorie welke de mannen moeten kennen hij be veelt bun toen ook eenige marchen, oefe ningen en bewegingen, die maken dat d jonge soldaten er niet vreemd meer aan zijn bij het inkomen der kazern die maken ook dat zij later een goed exaam kunnen afleg gen, om verkorting van dienst te verkrijgen. Op donderdag 8 September was er hier Ier stede eene vergaèring van al de milici- anen voor 1910 der dekenij Thielt, die bin nen korte dagen moeten binnen gaan. - Al de parochiën waren opgekomen, en dejonkheden konden met elkander kennb maken, vooral deze die naar eene zelfde garnizoenstad moeten. Zeer eerw. heer deken Busschaert, die het werk der soldaten hoogst geuegen is had den eerw. heer Ryckeboer, aalmoezenier te Yper, gevraagd om eene voordracht te geven overliet doen en laten van den soldaat. Eerw. heer Ryckeboer die een soldaten- en priesterhert heeft, hield dan ook eene schoone, aangename en vooral leerrijke voordracht over al hetgene den soldaat kan schadelijk zijn en wat hem kan voor- deelig wezen. Voorzeker zullen alle tegen woordige jongelingen uit de aanspraak nuttige wenken getrokken hebben en er den leiddraad in gevonden hebben voor 't aanstaande kazerneleven. De eerw. heer aalmoezenier zegt dat men in de kazern, zoo wel als elders, al zijne christelijke plichten kan kwijten men leert er wil en karakter heb en. "Blijft er christen. Zoekt eenen of twee "goê gezellen. Doet goeden dienst. Eerbiedigt en bemint uwe overheid. Zoo doende zult gij de kazerne verlaten "goed gelijk gij er ingekomen zijt Weledele 'heer Adiel de Terschueren plaatsvervangend volksvertegenwoordiger heeft bij deze gelegenheid ook een woordeke gezegd over soldaterij, en alle jongelingen verzocht van het aan de overheid hunner vergadering te laten weten, als zij met recht over het een of het ander zouden te klagen hebben, of als zij voordeel zouden kunnen gedaan worden.' Dan zal de plaatselijke I rankrijl,. De ouderdomspensioe non. Men weet dat de fransche regeering beloofd heeft, de pensioenwet, die eindelijk gestemd geraakt rs, toe te passen op het ein de van aanstaande jaar. Er is echter nog geen geld in kas om de pensioenen te beta len. In 1911 alleen zou daarvoor reeds 15 miljoen noodig zijn. De minister van finan ciën zal nu voorstellen zekere registratie rechten te verhoogen, en onder andere de erfenisrechten aanzienlijk te vermeerderen in geval er maar een enkele erfgenaam is. Of hij daarmee de 45 miljoen zal bijeen krij gen, is echter nog niet zeker. Schrikkelijke spoorwegramp In Frankrijk volgt de eene ramp op de andere. De schrikkelijke ramp van Versailles is nog niet uit het geheugen, of nu komt er een nieuwe schrik en dood verspreiden. De trein die uit Cherbourg vertrekt en ten 4 ure 26 te Vernay moet voorbij rijden, is zaterdag in deze laatste stad ontriggeld. Du trein, sa mengesteld uit twintig rijtuigen, was heele- maal ontredderd. De lokomotief en zes eerste klas rijtuigen werden verbrijzeld en tusschen de puineu lagen de dooden en de gekwetsten; zeven reizigers waren gedood en een-en- twintig gekwetst. Uit het eerste onderzoek blijkt dat het ongeluk zou veroorzaakt zijn door de overdreven snelheid van den trein. Eenige reizigers vei klaarden dat de trein door de snelle vaart zoodanig geschokt werd dat het onmogelijk was te lezen en men reeds denoodbel iiad doen werken. De kerk van Hondeghem afgebrand. Donderdag der verleden week, rond 2 ure des nachts, is de kerk van Hondeghem, eene kleine gemeente op 4 kim. afstand van Haezebrouck, door brand in asch gelegd. Ondanks den moed der pompiers en dorpe lingen werd alles vernield. Den donderdag hadden er zinkbewerkers- gasten op het dak van de kerk g< werkt mogelijk heeft een hunner eene onvoorzich tigheid begaan, doch zulks is evenwel niet bewezen. Holland. Bezoek der belgische vorsten. De koning en de koningin van Belgie zijn thans hun officieel bezoek gaan afleggen aan koningin Wilhelminu, te Am sterdam. De belgische vorsten zijn daar zeer geestdriftig ontvangen geweest. SkiiiMriitami. De Zeppelin VI, be stuurbare ballon die bestemd was om passa- vcrvceren, is te Baden-Baden door eene ontploffing vernield geweest. De scha de bedraagt 250.000 fr. Er zijn geen men- scbenlcvens te betreuren. Vercenigilc-Slateii. Mijnonge luk. In Indiana zijn 200 mijnwerkers in eene inijninstorting bedolven geweest. Al len zijn omgekomen. Pi is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting n alle Ziekten door overlast veroorzaakt, tan ae VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek. A. M0NTEYNE, Creole.Markt. 18. POPERINGHE Het onderzoek over deze ongelukkige zaak gaat voort. M. Coupillaud, onderzoeks rechter te Hazebrouck, heeft de drie misda digers die in Frankrijk aangehouden zijn, geconfronteerd met den accordeonspeler voor ie Minne, het ongelukkig slachtoffer, partij trok. Deze erkende Beaupré als zijnde de kerel die Minne de doodelijke messteken heefr, toegebracht. Twee andere getuigen bevestigden de ge zegden van den speelman. Een ander getuige heeft Alois Madelein, opgesloten Ie Veurne, zien de ruiten aan stukken slagen. M. Coupillaud heeft een mes aangeslagen welke het meisje Will, die in kennis was met een der aangehoudene, in bezit had. Het mes dat met blued bevlekt was, is door eenen geneesheer onderzocht geweest. Sinnaeve, Beaupré en Debruyne zijn insge lijks in tegenwoordigheid gesteld geweest van de gebroeders Beek, twee studenten, die de mannen den zondag der moord ont moet hadden te Sint-Jans-Cappel, eenigen tijd voor het drama der herberg Hotte en Bas De twee getuigen erkenden stellig de mannen en verklaarden dat wijl ze de kerel voorbijgingen, deze hun zelf bedreigd en met steene'n erna geworpen hadden. Op het einde der confrontatie veroorzaakte Sinnaeve eene erge woordentwist met de verantwoordelijkheid van het gebeurde op zijne twee makkers te willen leggen. He Kuikerij Van Tieghem - Dupönt, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. De werken. Het grof werk is in de nieuwe pngelsche afdeoling geëindigd. Er blijft niets meer te doen dan de stands inrichten. Zoo is 't ook met het herbouwd gedeelte van de fransche afdeeling. Men denkt dat men zaterdag daar heel en gansch klaar zal zijn. De nieuwe voorgevel. De laatste overblijfsels vari den brand van 14 Augusti zijn uit liet zicht verdwenen en de tenioonslelling heeft gansch haar gewo nen aanblik hernomen. De voorgevel moest voor heden zondag voltooid zijn en de nieuwe belgische afdee ling en de verschillende collectiviteiten, die in de paviljoenen ingericht zijn, kunnen we derom door het publiek bezocht worden. De nieuwe engelsche afdeeling zal maan dag met grooten luister ingehuldigd worden. Het zal, in zekeren zin, eene tweede alge- meene inhuldiging van de nieuwe Tentoon stelling zijn, die, zooals vroeger, nog altijd talrijk bezocht wordt. Edelmoedige handelwijze. Uit officieele bron wordt gemeld dat En geland geen centiem schadevergoeding ei- sehen zat voor de vernieling van de officieele uitstallingen in de officieele afdeeling, welk ook de uitslag zij van het onderzoek over den brand ingesteld Een dorp van Kaboutermannekens. Hot huis De Vos heeft in Brussel-Kermis iets nieuws en aantrekkelijks ingerichteen dorp van kaboutermannekens. Zij zullen het dorp betrekken rond 20 September. Elkeen zal ze kunnen gaan zien en bewonderen in hunne lieve huizekens van hoogstens 4 me ters met deuringangen van zoo eenen meter hoog zij zeiven meten geene 70 centimeters Er zal nog zijn een stadhuisje, een postbu- reeltje en een kerkje met lustgebouwtje, een lief geheel van natuurlijke groote 'en verhouding uitmakende. Men zal zich kunnen wanen in een stadje onzer spookvertellingen, waarmede onze kinderdroomen mede bevolkt waren. STAI1S.MIHAVS. Zonder licht. Zaterdag, zondag en maandag laatst, werden in stad door de po litie en ae gendarmen verscheidene velorij- ders in overtreding genomen omdat zij reden zonder licht. - Nachtgerucht. Tegen eenige nacht- stoorders werd vrijdag 9" en zondag 11" dezer, door de politie proces-verbal opge maakt. Proces-verbal werd insgelijks opge maakt tegen twee personen die de wet over het wateren op den openbaren weg overtre den hadden. Opening van een biihuis met bijzonde re keus van vrouwenmantels, peleririen, impermeabies, mansconfectien, in den Ballon, bij Camille Battheu-Baekeroot, Yperstraat, Poperinghe. - AanhoudingEen vreemden pluk ker, zekeren Bossuyt Achille, 24 jaren, van Rousselare, die maandag voormiddag' in eene herberg der Yperstraat allerhande dorrime streken uitstak, werd door de politie aangehouden en opgesloten. Bij nader onderzoek vond men dat tegen den'kerel, die te Parènofies gehuisvest is, een aanhoudingsmandaat bestond en dat hij nog een jaar gevang uit te boeten had voor diefstal met geweld gepleegd rond Bergen Henegouwen in 1909. De kerel werd naar het gevang overgebracht. Diefstal. In het hoppeveld van M. Ëtienne Lebbe werden woensdag nacht eeni ge kleine voorwerpen ontstolenstanden, stoelen, zakken. Klacht werd bij de politie ingediend. Opgelet op de honden. Verscheide ne personen van stad die in overtreding genomen geweest waren omdat bun hond zonder muilband op straat liep, werden dees week voor de rechtbank gestraft. Teekenschool. De jongelingen die zouden begeeren de lessen der academie bij te wonen, zijn gehouden hunne naam en woonst aan te geven in het sekretariaat op Maandag 26" dezer, ten 9 uren 's morgens, ten einde ingeschreven te worden voor het schooljaar 1910-1911. Zullen aanveerd worden, deze die den ou derdom bereikt hebben van 12 jaren en kun nen lezen, schrijven en rekenen. §int-Jaii>ter-Biezen. Vernie lers. In het hoppeveld van M. Debaene, hoppefaGteur, zijn Woensdag nacht een lOOtal blokken hop afgesneden geweest. De daders zijn onbekend. hei ^eSoofïijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te vorkrijgen aan dien prijs Dépot bij gebr. Delhaize Monearey-SanseD. Wyteeliaetet De moord. Het onderzoek over de moord op den öogelukki- gen jachtwachterszoon Evarist Everaedt, die doodgeschoten werd door een wildstrooper, wordt ieverig voortgezet. De gendarmen hebben den genaamden Cyriel Coudion van Voormezeele aangehouden onder verdenking een der twee stroopers te zijn die door Eve raedt betrapt werden. Coudron loochent alles af; eene huiszoeking, welke te zijnent ge- iain werd, leidde tot de ontdekking van eenen lichtbak. Kr is evenwel geen geweer gevonden. scfiijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- eart-Silly. Dépót bij gebr. Delhaizo A Moncarey-Sansen. Ilousselaei'e. Een drieling. De echtgenoote van den spoorwegwerkman Ca- iniel Sterverlinck-Tanghe, wonende op den Kleinen Weg, heeft het leven geschonken aan een drieling, allen j ngens, die evenals de moeder allerbest te pas zijn. Isetri. Bedriegerijen in de stallen van het leger. Ergo bedriegerijen komen ontdekt te worden die gepleegd werden in de stallen van het leger te Gent. Vette koeien gereed om geslacht te worden voor de soldaten, werden regelmatig 's nachts uit de stallingen gehaald en vervangen door magere, afgekeurde en geweigerde koeien. Om het bedrog te verduiken dreven de lieven de stoutmoedigheid zoo ver, dat zij de nummers van de aanveerde beesten in de horens brandden van de afgekeurde. Daar er in de krijgsstallen niet de minste nachte lijke bewaking is, is het niet te verwonderen dat de dieven nun onceriijk stieltje met goed gevolg konden uitoefenen. Wat verwonde ring baart, 't is dat zij niet al de koeien meenamen en door straatmageré beesten vervingen, aangezien zij toch vrij spel had den. 't Schijnt dat dit reeds lang duurde. Een ernstig onderzoek is ingesteld. Lede. Bedrogen erfgenamen.Over omtrent drie weken stierf de genaamde J. Van Hauwermeiren, die leefde als een klui zenaar en den naam had veel geld te bezit ten. Zijne onroerende goederen werden ge schat op 40.000 fr. Toen de familieleden de dood van Van Hauwermeiren vernamen, kwamen allen afgeloopen de vrederechter werd verwittigd en de zegels werden gelegd. Een zegelbewaarder werd aangesteld en de familie, van haren kant, stelde nog twee hulpwachters aan, die dag en nacht elkan der moesten aflossen er werd reeds een goede pot gedronken op de erfenis. Donderdag kwam de vrederechter de.ze gels lichten in gezelschap van twee notaris sen door de familie aangesteld. Alle opzoe ken naar een testament bleven vruchte loos men vond in heel de woning slechts eene som van 2,18 fr. Toen de vrederechter en de notaris weg waren, zijn de familiele den overeen gekomen om de opzoekingen voort te zetten. Men is begonnen het huis af te breken en den grond op te graven tot 1 in. 50 diepte; zaterdag werden de opzoe kingen opgeschorst en maandag laatst heb ben de familieleden, dertig in getal het werk voortgezet. Waaraan zult £ij ricu «laf beternie hebt 1. De eetlust betert. 2. Het lichaam verzwaart; weegt u TH EO BROM A begint te nemen en gij verbaasd zijn over den uitslag. 3. De kleur der huid neemt eene roosach tige tint. 4. De spierenkracht vermeerdert. 5. Het hart klopt harder en kalmer, de pols wordt beter. 6. De ademhaling wordt breeder en dieper. 7. Het gemoed ruimt op en men wordt vroolijk en blij gestemd. 8. I)e geesteswerking wordt gemakkelij ker, het geheugen langer en scherper. 9. Men smaakt waarlijk het geluk van te leven, men heeft hoop en ziet alles in eene blijde toekomst te gemoet. BesluitVan lieden af, allen hebben wij het vast voornemen van toch eens THEO- BROMA te beproeven. De goede THE0BR0MA kost 3 fr. Hier in Poperinghe, is de depot bij M. M0NTEYNE, Apotheker, In Yper bij M. LIB0TTE, Apotheker. Groiiilin/aliltiiig «le fraiiHclie grenzen. Sedert eenige dagen is de be volking van Quiévrain zeer ongerust. On dermijnd door werken van koolputten, is de grond Dinsdag op eene grootte van zes hect aren van 2 meters tot 2.50 meters gezakt. In een oogwenk was de vaart van Bergen naar Condé 1 meter gedaald. Een huis waar men met 2 trappen in moest is zoodanig ge zonken dat men nu 3 trappen moet dalen om er in te geraken. Vele schade wordt veroor zaakt door overstroomingen van vaart en beken. Veel nieuwsgierigen komen ter plaats. In ons nummer van 11" dezer in het arti kel over den Wedstrijd waarin de leerlin- lingen uit het Bisschoppelijk College onzer stad zulk eenen schitterenden uitslag behaald hebben, werd eene onderscheiding in liet Staatsblad vermeld, in De Poperinghenaar vergeten in Fransche taal behaalde M. Gilbert Devos van Poperinghe 58 punten. De Mgnileur Beige van donderdag laatst kondigt eene nieuwe zegepraal af, in Ge schiedenis en Aardrijkskunde behalen M. Valère De Coninck van Elvordinghe en M. Wil. Hollevoet van Crombeke den 8n'acces siet inet elk 70 punten M. Prosper Bouci- qué van Merckem de 2e eerv. vermelding- met 65 punten en M. Cyrille Peene van Bik- schote 50 punten. Onze beste gelukwenschen aan de tien leerlingen die in den wedstrijd medegedongen hebben en die te zamen eenen eeroprijs, acht accessieten, vijf eervolle ver meldingen en vijftien benoemingen behaald hébben. kU ver voor zult SPORT. Foofltall. F. C. Poperinghois. Heden Zondag om 4 ure, entrainement voor al de spelers. De spelers worden verzocht zoo talrijk mo gelijk en op tijds op te komen. De officieele matchen beginnen op 2 October en onze spelers die eraan moeten deelnemen moeten zich wel kunnen oefenen op de 2 zondagen die hun nog overblijven. De officieele matchen van lc divisie beginnen heden Zondag. zeer sterk gemaakt, beste merk, in alle kleuren te verkrijgen aan zeer genadige prijzen bij Berat-Freuiault, Veurnestraal, Poperinghe. VLIEGEN. M. Henri Colaert, van Poperin ghe, heeft gevlogen te Elsendamme. Over eenige weken deelden wij onze Lezers mede dat M. Henri Colaert van Poperinghe, die zich reeds sedert lange jaren met de moeilijke kwestie der vliegkunst bezig houdt, eeu vliegmachien kwam te maken waarme de hij zinnens was te Elsendamme, proefne mingen te doen. Tot nu toe was de kans hem echter niet gunstig geweest, maar nu, Woensdag dezer week, tijdens eene nieuwe proefneming, is M. II. Colaert, die zelf zijn vlieger bestuurde, erin gelukt 8 tot 4 meters hoog te vliegen. Niet willend buiten de weide gaan, vloog hij een 10(al meters ver en bij het wat onzacht nederdalen, braken een paar der wielen op dewolke de vlieger rust. Deze welgelukte proef moet alle Poperin- ghennars verheugen die met belangstelling de proeven van M. Colaert volgen. Deze schoone uitslag zal nu ook de klein- verstanden doen zwijgen, die altijd gereed zijn om moedige uitvinders belachelijk te be- oordeelen. Tijdens de tot nu toe gedane proeven heeft M. Colaert de gebreken van zijn toestel kun- nernnagaan. Nu is hij bezig een nieu w vlieg machien te maken, gansch op hetzelfde plan van zijn eerste, maar met versterking van de deeien die aan het eerste niet kloek genoeg gemaakt geweest waren. De uitvinding van M. Colaert is in niets gelijk aan de tot nu toe bestaande. Dank aan iet bijzonder gem aksel, hoopt hij, met zijn motor van slechts 12 peerden kracht, eene grootere snelheid te bekomen dan men tot 'wden verkregen heeft. Zijn systeem van pa rachute zou ook allen val onmogelijk maken. Wij bieden M. Colaert onze beste geluk- wenschen aan voor den bekomen uitslag en hopen met al de Poperinghenaren dat hij volkomen moge gelukken in zijne bewonde- rensweerdige en moeilijke onderneming. Het overvliegen der Alpen.In Milaan wordt op 't einde dezer maand eene groote vliegweek gegeven. De eerste voorwaarde is echter dat de vliegers te Milaan moeten toe komen uit Frankrijk al over de Alpen vlie gend. (3500 meters, doch zij zijn reeds op eene groote hoogte bij het vertrek). Hiervoor hebben zij tijd van 18 tot 24 dezer er zijn 5 deelnemers. Parijs-Brussel in aeroplaan. De luchtreis Parijs-Brussel, zal plaats hebben einde dezer maand. De automobiel-club van Frankrijk heeft voor dezen koers eenen prijs van 100,000 fr. uitgeloofd en de municipale raad van Parijs stemde hiervoor insgelijks eenen prijs vau 25.000 fr. De aankomst van dezen ophefmakenden raid zal plaats hebben op het Sportplein der tentoonstelling. DUIVEN. Duivenbond-Poperinghe.U itslag van den prijskamp uit CREIL van Zondag 11" September 1910. Wind: Noord. 135 Duiven los om 8,43 ure. Aankomsi 1" duif om 11,48,43 ure; laatste duif om 12,01,16 ure. Snelheid le duif 957,90 meters; laatste duif 896,90 meters. Afstand 177,902 kilometers. 1 Derynck C. Reg.3 p. 11 Derynck C. 1 2 Du pont G. 3 p. 12 Merlevede O. lp. 3Baes Hlp. 4 Dupönt- G. 1 p. 5 Dave G. 2 p. 6 Vallaeys Alph. 1 p. 16 Merlevede C. 7 Chelein Just. 2 p. 17 Bevernage C. 8 Dave M. 3 p. 18 Dupönt 9 Devos Remi 3 p. 19 Derynck C. 10 Verrneersch A. 2 p. 20 Dupont G. Over duivenDesagher HVandevoorde C. Wielrijden. Brussel-Karreveld.Uitslag der 8-ureu- koers van Zondag laatst20 deelnemers 1. Trousselier met 275 km. 800 in.; 2. Spies- sens op 3/4 lengte 3. Doerfiinger op 1 wiel 4. Van Houwaert op 1/2 lengte 5. Dewaide op 1/2 lengte 6. Depauw op 1 lengte 7. Masselis op 1/2 lengte; 8. Leturgie op 1 1/2 lente 9. Vanden Berghe op 1 toer 10 Catteau op 10 toeren. Van Houwaert was de hold dezer koers hij behaalde met eene verbazende gemakke lijkheid 11 premien, doch op het sein der klok bevond hij zich aan den staart van het peloton en kon uit hoofde van den hevigen strijd en van de snelle vaart der koers het hoofd niet bereiken en hij, de zedelijke over winnaar der koers, zag zich verplicht zich met de vierde plaats tevreden te stellen. Gewonnen premien Van Houwaert 11, Trousselier 4, Vanden Houck 3, Garrigou 2, Leturgie 2, Dewaide 2, Masselis 1, Haeck 1, Depauw 1, Verschoore 1. Coolscamp. Kampioenschap der Vlaanders op de baan, 100 kilometers, gereden op 15 September. 1. Odile üe- fraeye, 2. Leon Buyse, 3. Henri Vanler- berghe, 4. Marcel Biiyse, 5, Burggrave. Yper. Zondag 25 Se.ptemper. Koers voor stayers achter zware motos. In drie reeksen van 20,30 en 50 kilometers. Prijzen 1000, 600 en 400 fr. 13 Schaballie M. 1 p. 14 Hooghe Th. 15 Houwen G. $ta«i Antwerpen. Leening van 183.440.000 fr. (1887) 140e trekking. 10 Sept. 1910. S. 42503 n. 13 uitkeerbaar met fr. 10.000 S. 11897 n. 17 id 1,000 S. 44391 n. 23 id 500 S. 44391 n. 8; S. 52468 11. 25 id 250 Zijn uitkeerbaar met 150 frank 5428 24 11676 11 12582 8 18151 25 31462 4 31739 17 49449 11 58775 2 0713 I 707137 15 11799 11 18478 22 45807 2 61581 21 12582 21 11799 30363 46782 65209 18151 N(a«l Itriissri. LEENING VAN igo5. Trekking van 15 September 1910. S. 140055 n. 16 uitkeerbaar met fr. 25.000 S. 105245 n. 15 id 1.500 S. 94846 n. 1 id 1.009 S. 42314 n. 3; S. 94016 n. 7 id 500 Zijn uitkeerbaar met 200 frank 8497 5 15743 15 16354 15 16354 19 16354 24 21855 1 23115 22 24406 13 65142 18 99084 9 101905 23 109824 21 114083 3 123675 2 140757 16 151255 1 153544 14 158960 10 158960 22 100406 R POPERINGHE, van 4 tot 11 September. Geboorten.Maurice Debyser, z. v. Jules en Irma Bottez.Marcel Vancaeyzeele, z. v. Achille en Maria Gryson.Maria Desrna dryl, d. v. Petrus en Emma Lamond.- Georges Adriaen, z. v. Camille en Celin;. Deweerdt. Overlijd ens.Messiaen Florence, 61 jaar kantwerkster, echtgenoote van Pieter De- man, wijk D. Gesquiere Omer, 3 weken, wijk C. Waryn Madeleine, 2 maanden Pottestraat,.Peel Marguerite, 8 maanden, wijk H. Huwelijksbeloften.Pierre Crislal. dag- looner te Roubaix met Eugenie Robaeys, liens tmeid te Roubaix, voorgaandelijk te Poperinghe.Jules Six, werkman met Mag- dalena Teohel, kantwerkster? beide te Pope Henri Polley, 24 jaar, bakker te Bruay met Alida Samyn, 29 jaar, naaister te Poperinghe. Huwelijken.Charles Wouters, 25 jaar, trambediende te Dixmude met Gabrielle Beddeleem, 29 jaar, strijkster te Poperin ghe.Camille Deraeve, 24 jaar, landwerker met Esteila Lacante, 20 jaar, kantwerkster, beide te Poperinghe. Georges Decoker, 21 jaar, aardewerker met Maria Pittellioen, 20 jaar, kantwerkster, beide te Poperinghe. ringhe.Maurice Lebbe, schoenmaker met Elisa Couttenier, strijkster, beide te Pope ringhePieter Vandenbossche, landwerker te Everbecq met Maria Quagbebeur, werk ster te Poperinghe. Charles Declercq, vuurstoker te Avelghem met Helena Qua- ghebeur, werkster te Poperinghe. Hector Verhaegbe, zwingelaar te Poperinghe met Margarita Inion, naaister te Westoutre. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zien naar den Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. VLAMERTINGHE, van 28 Juli tot 9 September. Geboorten. Hauspie Joseph. Suffis Martha. Suffis Margaretha.Haeyaert Julien.Barbry René. Cailliau André—Caulier Maria Vandaele Joseph. Deberdt Maurice. Knockaert Henri. Sinaeve Anna.Vanteelandt Arthur.Deman Léa.Depuydt Maurice. Rabeau AchilleDebruyne Maria. Duflou Michel. Overlijdens.Bienvenu Sophie, 75 jaar, bijzondere. Lemahieu Octavie, 67 jaar, rentenierster. De- placcie Gérard, 6 maanden. Deplaccie Gerarda, 6 maanden.Bienvenu Rosalie, 75 jaar, zonder beroep. Vandenbroucke Emile, 1 jaar.Degeest Germaine, 4 maanden. Blanckaert Virginie, 79 jaar, landbouwster. Huwelijksbeloften.Vancaeyseele Cyrille, bakker te Vlamertinghe, met Lanssens Léontine, zonder beroep te Elverdinghe. Huwelijken. Gruwier René, 24 jaar, landwerker, met Billiau Ida, 20 jaar, kantwerkster, beide te Vla mertinghe.Gruwier Camille, 22 jaar, metser, met Vanoverberghe Helene, 23 jaar, dienstmeid, beide te VlamertingheMonkerhey Théophile, 29 jaar, landbouwer, met Rommelt Maria, 27 jaar, beide te Vlamertinghe.Billiau Pelrus, 24 jaar, aardewerker, met Leroy Martha, 21 jaar, dienstmeid, beide te Vlamertinghe. DICKEBUSCH. van 1 tot 15 September. Geboorten. Truant Jules. Warlop Henri.Ver- kruysse Blanche. Overlijdens.—Timperman Julia, i5 maanden. In 'I I8«>|»|»elan«l, bij René Merlevede, Werfstraat. Middelbare 81 - 87 100 - 112 100 - 106 Geringe 68 - 75 75 - 87 GAAIBOLLINGEN. Poperinghe. Op Zondag 2 October, In 't Firmament, bij Gaston Wylleman, Ël- verdingh est raat. 30 fr. prijzen.—Inschrij ving van 2 tot 3 1/2 ure. Inlog 65 cent, voor 2 bollen. Oppervogel 15 frs. KANTOOR VAN DEN om 2 ure namiddag, te hofstedt vau Ch. Lecot, te Loo inde stad. Openbare Yciulitie van Alles met gewone voorwaarden. Ik heb de eer kenbaar te maken dat er hij mij nog omtrent 5000 pond hoppe te plukken is, en dat alleman bij mij mag ko men plukken aan centiemen de Kilo. Elk zegge het voort. Elverdinghe - kalsiede, POPERINGHE. t Iferkmanshuisje voor 2 personen, te ver- VV pachten. Inli pachten. Inlichtingen ten bureele. en txmneterie, h -uiaras, manskostnmen, hoeden, klakken, enz., enz., ver koop, ik eenen IIM'IIW «Ml lYillllt'l kom te openen, waar men aan prijzen buiten alle concurrentie zal kunnen verkrijgen, in eerste kwaliteit Vrou wenmantels, pélerinen, imperméablesmanskos- tumen, manstoffen, ene. Zooveel keus als in de bijzonderste maga- ziinen van groote steden. IN DEN BALLON, Yperstraat, 54, POPERINGHE Londen, 12 Sept. Markt vast. Men kwoteertEngelsche hop, le kwaliteit 125- 150 fr.; 2e kwaliteit 100-112 1/2 fr. De opbrengst valt minder uit dan men ver wacht had. Brussel, 14 Sept.— Markt standhoudend Men kwoteert Poperinghe (Stadslood) 55 - 57 1/2 fr. Aalst (Stadsmerk) 60 - 65 fr. Nuremberg, (Beieren) 14 Sept.Handel vast, sedert het optreden van vreemde handelaars; De laatste noteering der markt is aL volgt in fr. Soorten Prima-Waar Markthop 95 - 100 Berghop 106 - 112 Spalterhop 145 - 156 Hallertau 125 - 137 Elzasserhop 112- 125 Poperinghe, 15 Sept. Handel kalm. Men betaalt Poperinghe (Stad) 55-57 1/2 fr. I 'operinghe (Dorp) 50 - 52 1/2 fr. Voor groe ne hop betaalde men 58 - 60 fr.; deze is vooi uitvoerhandel bestemd. SisilitM-ijj Van Tieghem-Dupont, Rousse laere, is zeer spaarzaam in het. gebruiken. Fabriek van gebreveteerde Verkoop van in 't groot en in 't klein. I'i'ijxen hiiiten alle coiHMirrentie De waterpompen, op verschiliige grootten gemaakt, of ook op gegeven modellen, kun nen niet meer afloopen zoolang zij bestaan de gewoone sekreten worden niet meer ge bruikt. In geval van vorst of als men liet noodig vindt, kan men de pompen aflaten altijd als men wil dit kan onmogelijk missen. Vergelijkt deze manuier van aflaten niet bij die welke reeds bestaan en die na eenige keeren afgelaten te hebben dan gedurig aflo pen. Deze pompen zijn ook bijzonder geschikt voor Pachthoeven, waar zij dikwijls aan vorst blootgesteld zijn. Niettegenstaande al deze verbeteringen worden zij niet duurder dan andere verkocht en de waarborg is er bij. Het binnenwerk gehreveteerd is de uit vinding van het huis JgilvH ÏSFIIFI'T» %imi nut. en kan aan alle reeds bestaande pompen toegepast worlende onkost is niet grooter als van gewone kleine herstellingen. Alle veranderingen of herstellingen wor den spoedig uitgevoerd. Namakers, opgeletmen zal geeDe ver volgingen meer sparen. PRIESTERLJKE BENOEMINGEN Z. E. 11. Delanote, pastor-deken van Ghis tel, is benoemd tot opziener over liet vrij lager onderwijs voor de dekenij Ghistel (Westkant). 15. H. Adolf Brutsaert, van Poperinghe, student in het Groot Seminari te Brugge, is door Z. D. H. den Bisschop van Brugge, naar de Katholieke Hoogeschool te Leuven gezonden om er zijne studiën in d Godsgeleerdheid voort te zetten. STAATSBLAD. Bij kon. besl. van 9 September is tot No taris te Beerst benoemd, M. G. Pollet, can- didaat Notaris te Yper, in vervanging van M. De Graer, ontslaggever. De eenige waarop iets verdiend wordt... Van nu af tot ln October verhoogen wij de prijzen onzer fijne koffies bijna niet. Pro fiteert ervan. Wij hebben er' een grooten voorraad van. Verkoop dus geene ordinaire koffies meer. De verbruiker vordert van u goede koffie zooals die van De Roode Pelikaan Antwerpen. Alle stalen op aanvraag gratis Uitsluitende verkoop aan kruideniers. Mengelingen. T<n ia. Ze werd omverre gereden door nen automobiel. De heer stapte af en vroe; haarVrouwke, hebt ge veel pijn Ten minste voor 500 fr., zei Toria. Ge zijt toch niet te beklagen, nie waar zei het vrouwken tot haar man. Nie waar, ventje, gij hebt alles wat ik wil. prachtig rijtuig met vier plaatsen voor vol I wassenen en twee voor kinders. Kan ingespannen worden met een of twee peer den.Voor inlichtingen wende men zich ton onzen bureele. rimmermans-en meubelmakersknechten wor den seffens gevraagd bij Paul Nuyts, L'onckèlestraat, te Hazebrouck. en vraagt voor brouwerij in Stad, goede meid; goed loon. De alom vermaarde Familie VERDONCK, Ban dagisten-Orthopedisten, drie maal gebrevcteerti voor breukbanden zonder staal en zonder élastiek. Leveranciers van den Staat en Zeewezen Burger- en Krijgshospitaal. Deze zullen U vrijwaren van alle nuttelooze uitgaven. Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen van per sonen met breuken zoo groot als een kinderhoofd, veroorzaakt door operatie of door het dragen van slechte banden, bijzonderlijk door de elastieke, die door hunne uitrekking zonder waarde zijn voor het ophouden eener begin- of volledige zak- breuk. Vraagt honderde adressen ons uit menschlievendheid gegeven, van personen 1,2. en 3 maal geopereerd en die na de operatie dui zendmaal slechter waren. Neemt wel in acht dal wij door onze 4.ojaren ondervinding alles kunnen beteugelen, door onze veelvoudige stelsels van Breukbanden. Kinderen worden gewaarborgd genezen.1000 frank belooning aan gelijk welken Specialist of Breuklijder welke het boven gemelde kan weerleggen. Misgroeiingen.Zelfde Huis gelast zich bijzon der met 't rëcht- maken van alle misvormde lid maten, zooals Y misgroeiingen der ruggraat, ar men, been en er. voeten.Bijzon* dere Toestellen om de hooge rug te doen verdwij nen en de slechte houding bij kin ders. Onzicht bare Corsets om de misgroeiing der ruggraat te genezen, noodig in dit geval. Buikhanden. Bijzonder Huis voor het maken van Buikbanden, voor vrouwen die lijden aan allerhande zakking van den buik. M' Frangois VERDONCK, Kerkstraat, A.nseghem- bij-Kortrijk, is sprekelijk den Maandag, van 9 tot 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, Rijssel- wijk, Kortrijk. En Mr Honore VERDONCK, bij de nieuwe post te Oostende, is sprekelijk den Zaterdag in het Hotel Den Gouden Hoorn, Simon-Stevinplaats. Brugge. Alle andere dagen ten hunnen huize in de g| voormiddag. Poperinghe, markt van den 16 Sept. M Tarwe, heet. 17.00 - Rogge 12,20 - Have' 12.20 - Aardappelen, 100 k. 12,00-Bout d kil. 3,10 a 0,00. Eieren de 26, 2,65. Yper, 10 Sept. Tarwe 21,00 a 21.75 rogge 14,00 a 14,75 haver 16,00 a 17,09 aardappelen 8,00 a 8,25; boter 3,00 a 3,25 eieren 2,65 a 2,75.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4