SPEELGOEDEREN BREli J. LIÉGEOIS-MONTEYNE BUlTEJMfiDSGH fJIEUöQS NIEUWS UIT BELGIE. W'1 N' FOUREXTREN» 4'5 en A, Boterstraat, YPER. WT T7TQ 's meer aan te bevelen tegen ll 1 Ej 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. St Maarten en St Niklaas. S P O R FootbjsSü-Sclïoeiien Wetensweerdigheden. Op Zondag 6 Nov. igio, EERSTEN TAP II ERR ER GKERMISSEN Jaarlijksche Kermis, HOPPE. B URGE HST AN DEN VAN I Genezing zonder operatief BERICHT. TTe Koop, Te pachten of' te koopen Men vi'aagt MARKTPRIJZEN. HUIS VAN VERTROUWEN HUIS GESTICHT IN 184 GROOTE KEUS VANSkunks, Renards, Marters, Caracal, CastorLoutre, Mongolië, Vison, Murmel, Astrakan, Ronde Katten en andere modellen in Visehouw en Fluwijnen. Halskatten voor Mannen en Kinderen. 5KIJIOK, HAliDE EN SLAPPE HOEDEN. Klakken «-ea Kinderartikelen. HET HUIS HEEFT GEEN ANDER VERKOOPHUIS IN STAD. Frankrijk.Ontslag van het minis ler'ie. Woensdag werd te Parijs een mi nisterraad gehouden hij duurde niet lang M. Briand bepaalde er zich bij het kollectief ontslag van het ministerie aan M. Fallières president der Republiek, te overhandigen. M. Fallières heeft M. Briand gelast een nieHW ministerie samen te stellen. M. Briand geeft als reden van het ontslag van het ministerie op, dat,de toesiand sedert een pair jaren gansch veranderd is, en bij na eene stemming van vertrouwen van wege de Kamer bekomen te hebben, nu wilde we ten of hij ook nog het vertrouwen van den president der Republiek bezat. De waarheid is dat bij de gelegenheid heeft willen te baat nemen om zich te ontmaken van eenige ministers, die met hem niet meer willen meeloopen, en die hem erge moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken, met ten onge- pasten tijd hun ontslag te geven, zooals reeds de minister van arbeid, M. Viviani, gedreigd had te doen De lijst der nieuwe ministers is reeds in gediend. De Syndikalen. In Le Petit Jour nal vraagt een vereenigd werkman afschaf fing der socialitissche syndikaten, en velen met hem, zegt hij. Welk voordeel hebben de vereenigden uil. zulken toestand getrokken, vraagt hij En hij antwoordtde ellende! Ziedaar reeds verscheidene jaren, zegt hij, dat wij gedurende de helft van 'tjaar zonder werk zijn, omdat het syndikaat niet wil dat wij werk zouden aanveet'den aan een tarief dat iets lager is dan het zijne. Ware het niet beter iets minder te winnen, dan niemendalle? Te Lyon staken de metsers sedert Maart omdat iiet syndikaat eischt dat de onweten de werkman evenveel betaald wordt als de beste. En allen moeten nu bedelen. Smokkelarij. Eene kudde van 57 schapen welke men in Belgie wilde smok kelen, werd dinsdag te Armen tiers aan geslagen. Een miljoen gewonnen.In de groote Weldadigheids-Tombola heeft een cherni- notvan Somain, M. Puvion, mecanicien van den Noorderspoorweg, 46 jaar oud, ge huwd en vader van drie kinderen, helgroot lot van een miljoen gewonnen. De gelukkige winner zal voor altijd het werk kunnen staken! Alen Eogt dat de suikerij VanTieghem- Dupont, Rousselaere, de gezondste en de beste is. staiw\ii:hv«. De dubbele moordpoging van verle den week. Toestand der slachtoffers en van den dader.De toestand der slacht offers van het liefdedrama dat verleden week op de grenzen van Poperinghe-Vlamortin- ghe-Elverdingbe plaats greep in de omstan digheden die we verhaald hebben, is veel verbeterd. Bamelis Alice, voor wiens leven men heeft gevreesd, is, dank de goede verzorging, zoo goed als gered en gansch buiten gevaar hi^ar echtgenoot, Alois Artois, mag als gene zen aanzien worden de vrouw is echter nog bedlegerig en kan nog ^eene bewegin gen doen. De dader, Debruyne Camille, die schrik kelijk aan het hoofd gekwetst was, is ook op goeden voet van vorbetering. Denkelijk zal men hem weldra naar Yper overbrengen. Debruyne begint nu te overwegen wat hij gedaan heeft. Hij zou het niet meer willen erbeginnen, verklaarde hij dees week, erbij voegend dat die gevoelens van nijd jegens het meisje Bamelis nu uit zijn gedachten verdwenen zijn. Hij verwacht zich eraan wellicht aangehouden te worden. Het parket van Yper, vergezeld van M. Lernould, bouwmeester, is zaterdag 11. opnieuw ter plaats geweest waar de moord poging gebeurde. De oom van Alice Bamelis, René Raekel- boom, en niet Jan Bamelis, woonde het drama bijhij hielp Debruyne slagen, doch werd door geen loodkorrels gekwe.tst. Opening van een bijhuis met bijzonde re keus van vrouwenpaletots, pelerinen, impermeables, mansconfectien, in den Ballon, bij Camille Battheu Baekeroot, Yperstraat, Poperinghe. A flroggelaar. Op 26° van verleden maand kwam in de herberg Den Goud Fezant bij Jules Couwet, Veurnestraat, een kerel van rond de 30 jaren, vragen om daar op logement te zijn. Ik ben meubel maker, verklaarde de gast, en ben hier ge vraagd om te werken Akkoord werd gesloten. De vreemdeling, die gezegd had Gaston Maerten te noemen, woonachtig te Isenberghe, bleef zoo een paar dagen, altijd op stipte uren vertrekkend als iemand die ievers aan 't work is. Den 28" zegde hij tegen de bazinMijn koffers zijn toegeko men in de tramstatie, en ik heb 2 fr. te kort voor het port te betalen. Kunt ge me die niet een paar dagen leenen De bazin gaf den gast 2 fr. en sedert dien heeft zij haren klant niet meer terug gezien. Onvoorzichtige velorijder. Zondag morgen na de eerste mis.' werd Nathalie Blondeel, eene oude vrouw, in den draai der Boescheepstraat en der O. L. V. Kruisstraat omgeworpen door een onvoorzichtigen velo rijder die geen licht had. De vrouw is erg gekwetst aan het hoofd en moest huis waarts geleid worden. Ruzie. Tijdens eene ruzie ontstaan tusschen eenige kereltjes van 12 13 jaar oud, zondag avond op de Vischmarkt, trok een hunner een pennemes uit zijn zak, bracht er twee zijner maatjes lichte ver wondingen mede toe en scheurde van een zijn kleederen. Op hol. Maandag morgen stond de muilezel van M. Gantois, ingespannen in eene brouwerskar, in den keer van den ommegang, toen hij opeens verschrikte en op hol ging. 't Was juist het uur waarop de school gedaan was en vele kleine kinderen waren op de straat. Ongetwijfeld gingen ongelukken gebeuren toen Juies Lequien, nachtwachter, het dier ziende opkomen, zich moedig aan den kop wierp en erin gelukte het dier stil te houden na een dertig tal meters medegesleept te zijn. Zulke daad verdient voorzeker belooning. Proces-verbal werd donderdag opge maakt tegen C... voor aal door stad te ver voeren. Prijsdeeling. De plechtige uitdee ling de prijzen en accessieten behaald door de leerlingen van ons bisschoppelijk college in den prijskamp uitgegeven door den Staat tijdens het laatste schooljaar, zal heden Zondag morgen, om 11 ure, plaats hebben. Voorafgegaan van het Stadsmuziek zullen de leerlingen van het College zich naar het Stadhuis begeven waar do bekomen beloo ningen aan de studenten zullen overhandigd worden. Prijs 3.00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, Groote Markt, 18. POPERINGHE. (Jit het Staatsblad. Bij kon. besl van 9 October, is aan de kerkfabriek van den H. Joannes, te Poperinghe, machtiging verleend, om voor den prijs van 20,210.16 fr twee huizen te bouwen op een aan de fabriek toebehoorenden grond. Tooneel.Op Maandag 12 en Dinsdag 13 December zal in onzen stadsschouwburg door de rederijkersmaatschappij »Roeij sche-Birbaristen het beroemd drama *Ga brielle liet Bloemenmeisje - in 10 tafereelen door Xavier de Montepin en Jules Dorny uitgevoerd worden. Zonder twijfel zal deze vertooning veel bijval genieten. ilt gij goede en sterke werkschoenen aan 8 fr. 50 't paar; wendt U naar De Gouden Mansbottien, bij Florent Osteux Yperstraat, (dicht bij de Markt), Poperinghe Sta Molen af ge brand.In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag, is er rond 11 ure brand uit geborsten te St Jan-ter-Biezen, die den Capelle-windmolen, toebehoorende aan M Camille Desmadryl, gansch in asch legde De pompiers van Watou, te laat ver wittigd, gingen er rond 3 ure naartoe. Zij kouden niets anders doen dan alles dood spuiten en de naburige gebouwen bevrijden De oorzaak is onbekend, men zegt nochtans dat het vuur in den grooten as is gekomen De schade is door verzekering gedekt. 50 Zakken graan die in den molen waren zijn ook verbrand. Bij het begin van den brand heeft men den molen gelukkiglijk nog kunnen keeren, anders gingen de vlammen zich mededeelen aan de hofstede die ook wel had kunnen vernield worden, lüvcrdindie, Door den tram oven-eden. Op het peerdenfeest van woensdag had de landbouwer Engelbeen. an Becelare, een prachtigen acbtienmaan der aangekocht voor de som van duizend fank. In den namiddag was een geleider net dit jong peerd op weg langs de groote baan naar Yper, langs waar de train voorbij loopt. Rond 2 1/2 ure was de geleider met liet peerd blijven stilhouden aan eene her berg, gelegen geheel dicht tegen de tramlijn, op een klein halve uur afstand van het dorp, terwijl eene geweldige regenvlaag losbrak. Ondertusschen kwam een koopwarentramuit Yper aangestoomd. Het peerd werd door den tram gevat en een 12 tal meters ver weg- eslingerd; de geleider bekwam twee diepe wonden aan het hoofdeen werkman van Polinckhove, aan het werk op de tramlijn aan diezelfde plaats, werd door bet wegge slingerd peerd in de gracht omvergeworpen en aan zijn been gekwetst.. Het peerd kon nog met vele moeite naar den stal der lier berg geleid wordeD, waar het eene halve uur daarne bezweek, naar liet schijnt, aan eene inwendige bloedstorting. De doktor van Elverdinghe, ter plaats geroepen, heeft de wonden van den geleider toegenaaid en hem met den tram doen overvoeren naar Yper. iïoiisselare.— Erge brand.Maan dag namiddag heeft een brand de groote magazijnen van M. Coussement-Donck, kruidenier, vernield. Al de koopwaren, ge laden camions, enz. zijn opgebrand. De schade bedraagt rond de 30,000 fr. Eenige oogenblikken vreesde men dat de vlammen zich zouden medegedeeld hebben aan de magazijnen van M. Florent Bagein, leder koopman. Dit gevaar kon echter verwijderd worden. II <>l Icleekc.DoodeHjh verbrand.— Vrouw Houppe, wonend bij den tunnel der vaart van Hollebeke, goot zondag morgend petrool oji bet vuur. De vlam sloeg langs onder de kachel uit en vatte de kleederen der vrouw, die dadelijk in volle vlam stond. Hulp werd aangebracht en de vrouw werd per automobiel naar het gasthuis van Yper gebracht, waar ze eenige uren nadien in de vreeselijkste pijnen siierf. De ongelukkige laat drie minderjarige kinderen achter. Hel springen van den tunnel. Zooals wij in ons vorig nummer nog aan kondigden, heeft de vernieling, bij middel van dynamiet, van den tunnel te Hollebeke, londerdag morgend plaats gehad. De onder neming is met den volledigster. bijval be kroond geweest. Men weet dat de voleindigingswerken Ier vaart van de Leie naar de Yperlee in 1893 onderbroken werden door de instorting n een deel van den tunnel. Die werken werden dees jaar hernomen. De aannemers hadden een nieuw ontwerp doen goedkeu ren, waardoor de tunnel nutteloos werd. Om de werken tot een goed einde te breii- gen, moest men eerst en vooral den tunnel, gebouwd in ijzerciment, afbrekendie tun nel lag nu gedeeltelijk ingesloten in eene reusachtige massa van ypersche klei. Talrijke vakmannen waren naar Holle beke gekomen om getuige te zijn der groot- sche onderneming. Da tunnel was 318 meters lang en had 7 meters 50 doorsnede. In de genaakbare gedeelten van het werk werden 2183 mijngaten geboord, en hierin 3228 kilos dynamiet verdeeld. De mijneti werden aangestoken bij middel van slaglijnen. De slaglijn bestaat in eene looden buis met. kleine doorsnede, gevuld met ^nitrotoluène". De ontploffingssnelheid bedraagt 5 a 6000 meters per seconde en de slaglijn ontploft alleen door een kapsuul in mercuurfuhninaat. Er was een perser per sectie en al de secties waren vereenigd door eene slaglijn, met fulminaatkapsuul, alle twee meters, en een elektrieke kapsuul alle 2 meters 50, om te voorkomen dat er ladingen zouden kunnen ketsen. De nieuwsgierigen werden door de gen darmen twee a drie honderd meters ach teruit gedreven. Het sein, om te verwittigen dat men op zijne hoede moest zijn, werd ge geven door de stoomfluit, van de werken ten 11 ure 10. De stoomfluit liet nog hare schrille kreten hooren, toen de majoor Tol len op den coinmutateur drukte. Het was als eene aardbeving; Men voelde den grond onder de voeten als opgelicht worden, dan weer eene min hevige trilling. Terzelfder tijd hoorde men een dof gerommel, hel gerucht van de mijnladingen en daarop kreeg men een uiterst geweldigen knal te hooren, de uitzetting van de luchtdrukking. In den tunnel zag men slechts weinig steenen en materialen weggeslingerd wor den aan de uiteinden kon men de steenen zien in het ronde vliegen en in het midden werden de planken, die eene luchtschouw dekten, verscheidene honderden meters hoog geslingerd in het nedervallen drongen sommigen dier planken diep in den grond. De baan gezegd kiezelbaan van Sint-Eloi welke op de plaats waar zij boven den tunnel liej) achttien meters dik was, zakte in over eene lengte van vijftien meters, en zulks zeer langzaam, een of twee minuten na de Ontploffing. Op andere plaatsen waar de aardlaag van drie tot zes meters dik was, is er nu een ga pende afgrond in de plaats van den tunnel. Men mag zeggen dat, zooals wij het reeds deden uitschijnen, de ontploffing met den besten uitslag bekroond is, want het ijzerci ment is zoo goed gelost, dat men het mei alle gemak verder zal kunnen afbreken en wegruimen. ilinanak Hachette-Lebègue, alsook Muntal- A manakken, Agenda's, Mementos, Calen- driers, enz. voor 't jaar 1911, te verkrijgen ter drukkerij dezer, .iitlre. Schrihkeiijk spoorweg ongeluk. 1 Doode en 41 gekwetsten. Dinsdag morgend gebeurde een schrikke lijk ongeluk aan den inkom der statie van Luttre, provincie Henegouw. Da trein die ten 8 ure 49 uit Charleroi naar Brussel ver trokken was, kwam ten 9 ure 17 te Luttre aan, en reed nog met eene snelheid van ongeveer 40 kilometers per uur, toen hij zijdelings gevat werd door eene lokomotief, die manoeuvreerde om in de werkhuizen te komen. De lokomotief botste op den rechterkant van het machien van den trein, en rukte de watervergaarbakken en gansch het voorste van de lokomotief af. De reizigers trein, werd plotseling in zijne vaart tegen gehouden, wat een verschrikkelijken schok voor gevolg had. De eersle foergon werd op het machien geworpen en verbrijzeld, ter wijl de tweede reizigerswagon letterlijk in den eerste drong. Een onbeschrijflijke schrik maakte zich van de reizigers meester, die buiten de wa gons gestormd kwamen en in alle richtingen de vlucht namen. Wanneer bet eerste oo genblik van angst voorbij was, snelde men de slachtoffers ter hulp. Men vond een lijk, dit van Madame Hem bise, van Marchienne, 44 jaar, die gansch het hoofd verpletterd was. Het ongeluk word toegeschreven aan eene vergissing begaan door den machinist van de manosuvreerende lokomotief. Stormen. In de eerste dagen der week woedden erge onweders boven ons land. Langs alle kanten telt men omge worpen boomen en schouwen en schade door bliksem aangericht. Te Oostende heeft het orkaan maanda: en Dinsdag verschrikkelijk gewoed. De wind was zoo geweldig, dat men onmogelijk op den dijk kon blijven staan. De verbrijzelde ruiten, omgerukte afsluitingen en schouwen en ontwortelde boomen zijn niet te tellen. Aan de belgische zeekust woedde het tempeest verschrikkelijk. De ontketende zee sloeg op verscheidene plaatsen over de dijken. Do visscheysbootendoor den storm verrast, konden slechts met de grootsie moeite naar de haven terugkeerenanderen zijn op zee gebleven Tot hiertoe heeft men evenwel nog van geene schipbreuken ge hoord. Te Staden werd door den bliksem een koornschelf in brand gesteken, toebehoo- rend aan de Wed. Ampe. GROOTE K.F1US VAN VOOR IN DEN BAZAR bij S.4YSEY-DECORTE, POPERINGHE Fooi hall. Kampioenaat van België. Uitslagen an zondagle divisie F. C. Brugge 1 Daring Brussel 0. Standard Luik 1 C. S. Brugge 5. Racing Mechelen 0 Beerschot 2. Union S. G. 2 Leopold 2 (opgeschorst ioor duisternis). Excelsior 6Kortrijk 1. Antwerp F. C 3 Racing C. B. 4. De klasseeringIn de le afdeeling is nu F. C. Brugge en Racing elk 12 punten voor 7 matchenBeerschot, Cercle Brugge en Antwerpen elk 9 voor 7 Excelsior en Daring elk 7 voor 7; Mechelen 6 voor 7; Union 4 voor 6; Leopold 3 voor 6; Kortrijk en Standard elk 2 voor 7. 3^ Afdeeling. De F. G. Poperinghe die zich naar Ronse begaf, heeft er de A. S. eklopt rnet 3-2. In de eerste 10 minuten iek Poperinghe twee goals daar de. bal niet genoeg geblazen v;as en Ronse er geen meer gereed had, moest het spel een tiental minuten opgehouden en dan voortgezet worden mei een bijna vierkanten bal. Al hoewel meer dan de helft van 't spel beroofd van de hulp een der backs, gelukte Pope- nghe erin de overwinning te behouden. Eenige spelers eu't publiek van Ronse heb ben aan arbiter en Poperingsche spelers geen blijken van groote vriendschap betoond 1 Te Yper heeft de F. C. Ronse verloren net 3-1. Yper heeft veranderingen aan zijn elftal gebracht dat nu veel zou versterkt zijn. De F. C. Rousselare heeft Kortrijk ge klopt met 2-0. De klasseering .- F. C. Rousselare 8 pun ten voor 5 matchen Yper 5 voor 4 S. C. Kortrijk 4 voor 3F. C. Ronse 4 voor 4 operinghe 4 voor 5S. V. Rousselare 3 voor 3 A. S. Ronse 0 voor 4. De eerste internationale match, dins dag te Brussel gespeeld tegen Engeland, werd door deze gewonnen met 5 - 0. zeer sterk gemaakt, beste merk, in alle kleuren te verkrijgen aan zeer genadige prijzen bij Berat-Fremault, Veurnestraat, Poperinghe. Heden Zondag ontvangt de F. C. onzer stad op zijn terrein de S. V. van Rousselare. Poperinghe zit thans in goeden form en speelt goed wanneer zijn le elftal volledig is, wat, jammer genoeg, misschien het geval niet zal zijn. De match zal voorzeker fel betwist zijn en schoon sport 'leveren daar de S. V. van Rousselare altijd schoon spel levert. De match begiut om tê uren (opgelet spelers) en zal gearbitreerd wor den door M. Mesdagh. De Vie Sportive in haar pronostiek duidt Poperinghe aan als vermoedelijke overwinnaar. 't Is te hopen dat de match wel zal bijgewoond worden. Opletten op het uur van begin. Kortrijk gaat naar Yper en te Ronse is het derby de twee clubs tegen elkaar. VLIEGEN. De vliegweek van Meenen is voor de inrichters eene echte zege geweest. Beaud en Mej. Dutrieu hebben dagelijks schoone vluchten afgelegd, met of zonder passagier. Maandag den laatsten dag deed Beand eene wandeling boven Moorseele, Dadizeele, enz. en steeg tot 600 meters hoogte. Recordman. De vlieger Tabuteau heeft vrijdag in den aerodroom van Etampes het record van den duur en den afstand be liaald met in eene vlucht 465 km. af te leggen in 6 u. 3 minuten. Dit record hoorde toe aan Jan Olieslapers, die, tijdens de meeting van Reims op 3 Juli laatstleden, gedurende 5 uren 3 m. 5 sec. vloog en 392 km. 750 m. aflegde. Het hoogterecord. Het wereldrecord der hoogte, door den hollandsclien vlieger Wyntnalen te Parijs behaald met 2800 me ters, is geklopt door den amerikaanschen vlieger Johnstone, die woensdag te Belmonl- Park met een biplan de hoogte bereikt heeft van 2953 meters. Wielrijdt'ii. Yper. Match Van Houwaert- Van- denberghe. De velodroom van Yper was zondag schier te klein om al de sportliefheb bers te bevatten die opgekomen waren om dezen match bij te wonen. De twee reeksen van den match werden gewonnen door Cy- riel Van Houwaert, die zich weer eens de kampioen van vroeger dagen getoond heeft Koers van 40 km.: 1. Buysse, 2. Wil mots, 3. Vanlerberghe, 4. Van Daele, 5. Deleu, 6. D'Haen. De zesdagen-koers van New-York. De belgen Van Houwaert en Arthur Van der Stuyft zullen dit jaar aan deze koers deelnemen. In de Nieuwe Wereld is Van Houwaert aanzien als de beste baanrenner die er ooit bestond en de Amerikanen zullen naar geen geld zien om den Leeuw van Vlaanderen aan te werven. Vander Stuyft is reeds vertrokken en in 't korte gaat Van Houwaert hem vervoegen. van WIYTEKSt IIOE.YE.Y in allen aard en aan alle prijzen voor Heeren Damen en Kinders. Gansch het jaar, altijd in huis, buiten gewone keus volgens de laatste modellen van BOTTINNEN, DERBYS, enz. voor cere moniën, voor begravingen of andere om standigheden. Binnen de 24 uren kan alles op maat ge maakt zijn volgens de beliefte der kalanten BERAT-FREMAULT, IN DEN GOUDEN SCHOEN dicht bij de Gendarmerie, VeiirneMtraal, 5(1, Poprin^lie Xiriiut' poststempel*. De lang verwachte tweetalige dagteekeningstempel zijn eindelijk in gebruik gekomen. Voor het vlaamsche land staat de vlaamsche plaats naam bovenaan, de fransc'oe onderaan voor het walenland is het omgekeerde het geval. In de plaatsen waar de vlaamsche naam van de fransche niet verschilt, blijven de stempels zooals vroeger. Tombola «Ier (entooiiHtelling. De winner van het groot lot der laatste trekking van de Tombola is een brave werkman, de glasblazer Hubert Baiwir, 44 jaar oud, werkende in de glasblazerij Van Steenack, te Vaux-sous-Chèvremont, en wonende te Chènée. De man werkt van 2jarigen ouderdom in de glasnijverheid. Hij had twee biljetten van de Tombola ge kocht. Zijne vrouw vond ze, terwijl zij de kleederen uitborstelde, in den giietzak. Zij dacht eerst dat het biljetten van vroegere trekkingen waren en wilde ze in de stoof werpen 1 De gelukkige echtgenooten hebben twee kinderen, een 20jarige dochter, die wasehvrouw van beroep is, en een lSjarige zoon, die fabriekwerker is. De 200,000 fr. zijn goed gevallen! Het. lot van 25,000 fr. is gewonnen door eene familie van La Louvière dit van 15,000 fr. door een inwoner van Waver, en dit van 10.000 fr. door M. Vloeberglis, van Brussel. Een haarkapper van Brussel wint een der loten van 5.000 fr.een ander is ge wonnen door een jockey en een derde door eene vriendengroep. De winner van het overblijvend lot van 5,000 fr. is nog niet ekend. De opening «Ier Hamei'. De wetge vende zittijd der Kamers zal op dinsdag 8 november door den koning geopend worden met eene troonrede. Sedert 1893, het jaar der grondwetherziening, is er in ons land geene troonrede meer geweest. De koningin zal eenige oogenblikken vóór den koning in het Paleis der Natie aanko men en ontvaDgen worden door eene af veer- iging van vier volksvertegenwoordigers en twee senators. De afveerdiging gelast met den vorst te ontvangen, zal bestaan uit twaalf volksvertegenwoordigers on zes se nators. Onmiddellijk na de lezing van de troonrede zullen de twee Kamers in hunne wede'rzijd- sche zalen vergaderen. Eilikeii anti liet potlood. Velen hebben de gewoonte geene twee woorden te kunnen schrijven, zonder aan het potlood te likken. Behalve zulks ongezond is, ver geten zij dat de bevochtigde punt, in plaats van duidelijker te schrijven, integendeel versteent, en dus slechter wordt, naarmate men er meer aan likt. Daai%rcaaaiieia«trs. Weet men dat de Belgen jaarlijks vijftig miljoen besteden aan duivenliefhebberij? Ook beginnen de duiven- kweekers te werken om eene wet te verkrij gen die de duiven beschermt, zooals dit bestaat in Frankrijk. De duivenliefbebbers zijn in België ten getalle van 80.000 ea bezitten dooreen elk 40 duiven. Het voedsel alleen van deze 300,000 vogels kost 20 miljoen franken. Voegt daarbij de vervoerkosten naar Frank rijk en Spanje, en ge zult aan zeer belanglijke sommen komen die door den Staat opgestre ken worden. Het duivensport heeft ook verschillende nijverheden doen aangroeien het maken van manden, constateurs, enz. De duivenliefhebbers vragen onder ander dat het ringen voor liefhebbers verplichtend gemaakt worde. lleizen. Gravin Rouwstiern beoor deelt als volgt F.ngelschen, Duitschers en Franschen. De Engelschman reist om te ziende Duitscher om na te zienen de Franschman om gezien te worden. Puik De Suikerij Van Tieghem-Dupont Rousselare, bekomt Eerediploma -grootste onderscheiding- in de Wereldtentoonstelling van Brussel 1910. PRIESTERLJKE BENOEMINGEN Bisdom Brugge. Mgr. de Bisschop heeft benoemdDiocesaan-hoofdopziener van het lager onderwijs voor de provincie West- Vlaanderen, Eerw. Heer D. Lescóuhier, diocesaan opzichter voor het gebied Kortrijk. Diocesaan-opziener voor dit gebied Eerw. heer Opsomer, bestuurder der St-Jozefschool te Iseghem. Bestuurder der Damen van St-André, te Brugge, Eerw. beer .Wittouck, aalmoeze nier in 't St-Dominiusgesticht te Brugge. Bestuurder der Kostschool van St-Charles te Dottignies, Eerw. heer Hocepied, leeraar in 't St-Lodewijkskollegie te Brugge, in vervanging van M. Brondel, ontslaggever. Zijn pastoors benoemd: te Oyghem, de E. H. Le- gein, pastoor te Dickebusch, in vervanging van den E. H. Vande Putte, die zijne rust neemt; te Dicke busch, de E. H. Dassonville, bestuurder van de Zus ters Paulienen te Kortrijk le Wulpen, de E. H. Leroy, onderpastoor te Staden. De E. H. Denys, on derpastoor in St-Nikolaas te Yper, is bestuurder be noemd van de Zusters Paulienen te Kortrijk, en wordt vervangen door den E. H. Dugardyn, leeraar in het St-VincentiuskoUegie te Yper. I Ali Jean Bart, bij N. Verschaeve-Dewancker, Cassektr. Terzelfder tijd laat hij weten dat hij Z wij nenslachterij houdt als voren en dat hij een ieder zal ter trouwe bedienen. 8ti de IJnili', bijCaron-Vion, WEST0UTRE. 3 Au ilanlinirr, bij Jules Deschodt, Boescheepstraat 4 In tie Xwnluu, bij Gust. D'amour bijg. Bonduelle Watoustr. 5 3u de kleine Statie, bij Arthur Onraedt, bij de Statie. O In Vietoria, bij Eraile Clinckemaillie, Casselstraat. 7 In de SladtMeliaiil, bij Eudoxie Beesem, Noordstraat. 8 In den Cabine, bij de Wed. Tydrick, Groote Markt. O Au nouveau Ibrnmnge, bij Cyr. Vandevyver-Minne, Statie-plein. 10 In den Bozeiidnai, bij P. Vermeulen bijg. Stoppe, Veurnestr. 11 In den («oud-I'Yznnt, bij Jules Couwet, Veurnestraat. 12 In de Cantine, bij Frangois Vankemmel, Casselstraat. Jï In den Hazewind, bij Jules Heze, Boescheepstraat. 14 In 't Ainkeveld, bij Emile Dezwarte, Westvleteren-kals. 15 In den Ingang van Wemtoutre, bij Medard Deraedt, Westoutrestraat. S(> In VlaaniNeii Dierhuis, hij Adolphe D'amour, Rekhofstraat. I" Au Café des Vieux Pompiers, lij Jules Tcuwant, Hondstraat. IN In de Hesp, hij Flora Assez, Bruggestraat. tl In 'I Doorntje, bij Jules Legrand. Pottestraat. <M> In de Kruisstraat, bij René Questroy, Reninghelst-kals. 21 Sn de Bruggestraat, bij Maria Momerency, Bruggestraat. ®2 In '4 Locomotief. bij Petrus Cappoen. Meessenstraat. 23 In den Yieimeii Euttertap, bij Remi Dehouck, Abeele-kalsiede. 24 In den Keizer, bij Richard Devos, Yperstraat. Kermis en schoon Konijn te verhollen gegeven door Al. D'hooghe. 25 In de Aieuwe SLeene, bij Pieter Merlevede, Boeschepe-kals. tifi !n de Dankealinde, bij Hyppolite Boone, Crombeke-kals. 27 In het Hoekje, bij de Wed. Vanderbrke, bij de Statie. 28 Au ill aeon, bij Elie Bulin-Bollengier, Casselstraat. 2!» In de WoïfholEe, bij Charles Dugardein, Werfstraat. SO In *t Couiliof, bij Charles Declerck, Proven-kals. II In liet Hof van Brussel, bij Leopold Timperville, Meessenstraat. 32 In 't Firmament, bij Gaston Wylleman, Bruggestraat. Te verhollen schoone kostuum van 40 fr. gegeven door Jórórne Dehondt. 33 I11 de Aieune Wereld, bij Henri Bruneel, Casselstraat. echtgenootevan Boussekeyt Karei. Pousteel Barbara 80 jaar, weduwe van Scharre Petrus. Huwelijken.-Deraedt Jules van Westvléteren, met .Maerten Josema van Proven.Lermytte Jerome met Faes Rachel, beide van Proven. WATOU, van 16 October, tot 3 November. Geboorten. Dujardeyn Maurice. Leys Gaston. Doise Gabriel. Breyne And ré. 3 Overlijdens. Doprez Catbarina,52jaar weduwe van Kduard Provoost. Stever- iyck Ma idalena, 2 jaar. Huwelijksbelofte. Guillaume Dehee- gher, bakker met Margarila Vandroemme, zonder beroep, beide te Watou. Huwelijken. Paul Croxo te Godsvelde, met Laura Wasghemaeker te Watou. Gustave Timmerman steenkapper te Yper, met Hélèna Deuiere, xondegberoep te Watou. Brussel2 November. Markt kalm. Poperinghe 55-57 1/2, Aalst 65-67 1/2 fr. Op levering Decernber-Januari 56-57 1/2 fr. Poperinghe, t November.Markt kalm. i Poperinghe s,tad52 1/2 -55 fr., dorpen 50 -53 fr. Weinig zaken. Antwerpen 3 November.Aalst, beschik bare waar 65 fr-., December-Japuari 00 fr. Poperinghe, beschikbare waar 56 fr., De- cember-Januari 56 frank Kalm. Beurs van Belg. 3 p. c. i s. g3 3o 3 p. c. 2 s. 93 35 2 '/a p. c. 7750 Annuit. 4 Va 3 p. c. 91 95 92 k Gem.kred.4 Vs 112 3p. c. 92 3 p. c.'öi 125 5o 126 3 p.c.'68 Buurtsp. 3 p. c. - Anderl. 1907 Antwerp. 1887 101 25 101 jd Antwerp. 1903 939275 Brussel 1902 Brussel 1905 9075 91-^ Brussel, 3 November Brussél-Zeeh76 5o 76- Elsene 1908 9945 Mechelen i885 1891 8730 1897 Gent 1896 7275 Luik i853 101 Luik 1897 70 25 75 5o Luik 1900 86 86 25; Oostende '98 71 Schaarb. 18941 Schaarb. 189^ Verviers 187a 106 5o Doornik 1874 53 25 1 Congoleening 92— 9170 STERFGEVALLEN. Dood van Edward Coremans.—Edward Coremans, die aan de Meetingpartij van Antwerpen in 't bijzonder en aan de Vlaam sche beweging in het algemeen zulke on schatbare diensten bewezen beeft, is den avond van Allerzielen, rond 9 ure, in zijne geboortestad overleden, aan de gevolgen eener hartverlamming. POPERINGHE, van 30 October tot 6 November. Geboorten. Maria Dehouck, d. v. Camille en Rachel Vandermarliere. Noëmie Lemahieu, d. v.J Camille en Irma Huyghe. Germaine Catteeuw, d. v. Remi en Bertha Bruynaert. Overlijdens. Oreel Louise, 24 jaar, ongehuwd, zonder beroep, wijk D.Oreel Jules, 65 jaar, schoen maker, echtgenoot van Leontine Pittellioen, wijk D. Allemon Leontine, 49 jaar, huishoudster, echtge- noote van Achille Verhaeghe, wijk D. Pareyn Martha, i3 maanden, Pottestraat. Huwelijksbeloften. Hector Vanspranghe, fa briekwerker te Poperinghe met Emma Lempiere, kantwerkster te Reninghelst. Theophile Techel, werkman met Irma Vaneenooghe, naaister, beide te Poperinghe. Maurice Cappelaere, werkman met Anna Penin, naaister, beide te Poperinghe. Huioelijken.Aloïse Bortier, 42 jaar, landbouwer met Sidonie Mavaut, 3i jaar, zonder beroep, beide te Poperinghe.Arthur Vanhoucke, 27 jaar, werktuig kundige met Rachel Cleenewerckj 27 jaar, naaister, beide te Poperinghe. RENINGHELST, van 1 tot 31 Octobar. GeboortenBrysbaert Julia.Steverlynck Made leine. D'heere Madeleine. Barbez Georges. Bcuckenhove Nestor.Vercruysse Maria. Overlijdens.Coppin Clemence, 57 jaar, weduwe van Eduard Storme.Verheyde Rosalie, echtgenoote van Thuylie David. Debruyne André, 2 Vs jaar- Hanquart Virginie, 86 jaar, weduwe van Francois Cossey. -Hillebrant Felicie, 3i jaar, echtgenoote van Henri Dewaegemaecker. Devloo Lucie, 5i jaar, echtgenoote van Louis Vandermarliere. Huwelijken. Henri Top met Pharaïlde Deco- ninck, beide te Reninghelst.Cyriel Verbeke met met Lucie Ruyssen, beide te Reninghelst.Henri Wautier van Estaimpuis met Gertrude Camerlynck van Reninghelst.Elie Liebaert van Berthen Vr. met Felicie Bulckaert van Reninghelst. 11* weel niet alles, maar wat ik weet, is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN t,e vinden is, in den Bazar, bij Sanson - Decorte, Poperinghe. Trouwe bediening genadige prijzen. ROUSBRUGGE, van 1 tot 31 October. Geboorten. Swynghedauw Martha. Lemoyne Joanna.Leny Georges. Overlijdens.Swynghedauw Martha, 6 dagen. Ganne Petrus, 79 jaar, weduwaar van Denecker Marie, echtgenoot van Rousseeuw Rosalie. Huwelijk. Behaeghel Jeróme met Desaegher Magdalena. PROVEN, van 1 tot 31 October. Geboorten.Carpentier Julie. Overlijdens. Dequeker Magdalene, i5 jaar.De- mol Catherine, 68 jaar, weduwe van Sohier Karei, De alom vermaarde Familie VERD0NCK, Ban j dagisten-Orthopedisten, drie maal gebreveteerd I voor breukbanden zonder staal en zonder elastiek. I Leveranciers van den Staat en Zeewezen Burger- en Krijgshospitaal. Deze zullen U vrijwaren van alle nuttelooze uitgaven. Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen van per- I sonen met breuken zoo groot als een kinderhoofd, I veroorzaakt door operatie of door het dragen van I slechte banden, bijzonderlijk door de elastieke, I die door hunne uitrekking zonder waarde zijn I voor het ophouden eener begin- of volledige zak- I breuk. Vraagt honderde adressen ons uit J menschlievendheid gegeven, van personen 1,2 I en 3 maal geopereerd en die na de operatie dui- Jzendmaal slechter waren. Neemt wel in acht dat I wij door onze 4ojaren ondervinding alles kunnen j beteugelen, door onze veelvoudige stelsels van I Breukbanden. Kinderen worden gewaarborgd (genezen. 1000 frank belooning aan gelijk J welken Specialist of Breuklijder welke het boven- I gemelde kan weerleggen. Misgroaiingen.Zelfde Huis gelast zich bijzon der met 't recht- maken van alle misvormde lid maten, zooals misgroeiingen der ruggraat, ar men, beenen en voetenBijzon dere Toestellen om de hooge rug te doen verdwij nen en de slechte houding bij kin ders. Onzicht bare Corsets om de misgroeiing der ruggraat te genezen, noodig in dit geval. Buikbanden. Bijzonder Huis voor het maken van Buikbartden, I voor vrouwen die lijden aan allerhande zakking I van den buik. Frangois VERDONCK, Kerkstraat, Anseghem- bij Kortrijk, is sprekelijk den Maandag, van 9 tot 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, Rijssel- wijk, Kortrijk. En Mr Honore VERD0NGK, bij de nieuwe post I te Oostende, is sprekelijk den Zaterdag in het j Hotel Den Gouden Hoorn, Simon-Stevinplaats, Brugge. Alle andere dagen ten hunnen huize in de voormiddag. a °p verzoek begeven de heeren VERDONCK hun ten huize van eenieder. EE aUGUSTE SERGIER, bij den Koekoek, Po- A peringhe, St Sixtusstraat, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij zich gelast met het kerven van tabak. Twee voituren, eene kleine voor 4 menschen en eene groote karre-voiture, zoo goed als nieuw, aan zeer voordeelige prijzen. Inlich tingen ten bureele dezer. Bij SERAPHIN SIX, Komstraat, nr 3, Pope ringhe, eene hondenkar, twee honden en een jongen hond. ieuwe herberg met poort, magazijn en hofdienstig voor allen handel, met of zonder verandering. Thans bewoond door Elie Butein, .Casselstraat, Poperinghe, tot 31 December 1910. Voor inlichtingen, zich bij hem te begeven. Timmermans-en meubelmakersknechten wor den seffens gevraagd bij Paul Nuyts, Donckèlestraat, te Hazebrouck. en vraagt terstond leerjongen, reeds een jaar op stiel, om op de winkel te wer ken, bij RENÉ 8ERAT, schoenmaker, Yper straat, Poperinghe. Poperinghe, markt van den 4 Nov. Tarwe, heet. 17,Oo - Rogge 12,20 - Haver 12,20 - Aardappelen, 100 k. 11,50-Boter de kil. 2,80 a 3,15. Eieren de 26, 4,40 h 0,00. Yper, 29 Oct. Tarwe 20,00 a 21,00 rogge 14,00 a 14,25 haver 16,00 a 16,25 liet bereiden en verwerken der vellen worden in het huis zelf gedaan. Men heiast zich met het maken, veranderen van fatsoen en herstellen naar begeerte aan zeer genadige prijzen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4