Lira U1ÏYPIÜ SAffSEI ÜEGÜRTE BREUKEN s M Op Zondag 20 Nov. 1 //EB BEU GKERM/S/t S P O R T. I^ootlkall-Selioeiiera Wetensweerdigheden. Jaarlijksche Kermis, De ware Tempeest-Ianteerns, HOPPE. ISIROÖP TEGEN DEN KINKHOEST! MONTEYNE, Apotheker, Idoet men aanstonds de stikhoesten {verdwijnen en verkrijgt men de Ivolkomene genezing op korten tijd. Prijs 1.60 fr. de flesch getuigschriften zeer Biddagen der week. BURGERSTANDEN VAN Genezing zonder operatü Te SIiei-Gsa Te Koop Te pachten of te koopen Men A.Ta"sïS6|4't j MARKTPRIJZEN. Proces-verbal werd deze week opge maakt tegen verscheidene personen die 't zij op hunne hondenkar zaten, 't zij met eeno hondenkar reden die niet voorzien was van licht. Zorgt voor uwe honden. Men schijnt in onze stad vergeten te hebben dat de honden op straat moeten gemuilband worden. De politie verzoekt ons dit aan do inwoners eens te herinneren, willen zij zich gecne moeilijkheden aantiekken. De sneeuw. Donderdag avond is de sneeuw ons voor liet. eerst komen bezoeken. Kond 9 ure vielen kleine vlokjes, die op de daken der buizen bleven liggen deze reeds in hun winterpak zeltend. Kond 9 1/2 ure werd zij vervangen door eene koude regen. Eerlijke daad. In de Gast huisstraat tusschen den Bazar van Sansen-Decorle en de beenhouwerij van M. H. Caeiien-Lelieur, vond vrouw Julie Lahousse, van Renin- glielst, vrijdag morgen, een lederen geld beugel. De vrouw droeg het gevondene naar het poli tie-hu reel waar men bestatigde dat de beurs 95 fr. inhield. Later kwam men te wete dat bet geld verloren was geweest door M. Fideel Verhaeghe, beenhouwer te Reninghelstdit werd hem terug gegeven Belooningen. Ziehier de namen der werklieden onzer stad die de werkersdeco ratie van tweede klasse bekomen hebben M.Isidoor Breemursch,zager; Couwet René, hopwerker en Van Keinmel P. werkman. Nieuwe zichtkaarlen van slad zijn te verkrijgen ter drukkerij dezer. Groote smokkelarij van wijnen ont dekt te Charieroy. Een Poperin g henaar belicht van medeplichtigheidwordt aan gehouden. Een handelaar der stad Char ieroy, M. Emile Varlez, werd van over ver scheidene maanden reeds \erdacht van smokkelarij, en kort geleden was er bij hem W 1 I7TC is meer aa" te bevelen tegen it 1 1 Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt. 18. POPERINGHE. ütoitH'ie. Misdadige aanslag. De reizigers die Zondag avond in den trein uit Kortrijk zaten, <iie ten 6 ure 45 te Komen aankwam, voelden plotselings een schok toen de trein het Godshuis voorbijreed,recht over de herberg Au Boulevard de Comi- nes Men dacht eerst dat er een man ver pletterd was, doch zulks bleek spoedig ongegrond er was echter kwestie van eene poging tot ontriggelin welke de ergste ien. Een stuk bar dinsdag werden eene groote hoeveelheid frausche likeuren aangeslagen. De douaniers waren sinds eenigen tijd op hunne hoede. De handelaar van Charleroi had den naam veel te verknopen en eene uitgestrekte kliënteel te bezitten, en niette min kwam er slechts weinig voor hem langs den gewonen weg in het land en de doua niers die achterdocht hadden, vernamen dat schier al zijne koopwaren van Yper kwa men, meest met de vervoerdienst Van Gendt. 't Akkoord met het parket, gingen eenige ambtenaars der douanen zaterdag naar de woning van den handelaar in kwestie. Eene grondige en langdurige huiszoeking werd gedaan, men sloeg de boeken en de briefwisseling aan en de bandelaar werd aangehouden en opgeslotenmaandag mor gen werden er verscheidene aangeslagen kassen met flesschen likeuren naar het justiciepaleis overgebracht. Men kwam zoo te wete dat Varlez in be trekking was met oen persoon van de Yper- sche streek, die mannen en vrouwen in zijnen dienst had die eenige liters tegelijk smokkelden en altijd aan dé douaniers wis ten te ontsnappen. liet douanen bureel verdacht E. D van Poperinghe, den smokkelaar in kwestie te zijn, en woensdag morgend rond 7 uren gin gen eenige bedienden, onder geleidde van den ontvanger van den Abeele, dienst doen de als ontvanger der douanen, D aan houden. D kwam juist buiten en werd aangehouden op eenige stappen van zijne woning. Hij werd naar de gendarmerie ge leid en afgetast, men vond in zijn bezit ver scheidene papieren. Een dezer was misschien bezwarend want terwijl de bediende het pa pier inzag, rukte D het hem plotseling uit de hand, stak liet rap als de weerlicht in den mond en, vooraleer de verbaasde ont vanger wel gezien had, slikte hij het in. Om 10 uren 's morgens brachten de gen darmen Van Campenlioudt en Sleinbrouck den aangehoudene te Yper aan, waar hij, na onderhoor, in de gevangenis opgesloten werd. Men zal nu moeten onderzoeken of hel wel I) is die met M. Varlez in betrek king is. Na zijne aanhouding werd eene nauwe huiszoeking bij hem gedaan, ailes werd overzien doch niets gevonden. De gesmokkelde douanenrechten zouden rond de 3O.OJ0 frank beloopen, zoodat de handelaar van Charieroy tot 150.000 frank boete kan veroordeeld wórden. Daarenboven kan do rechtbank hem nog verwijzen tot eene gevangenisstraf en tot de betaling van de gesmokkelde rech ten Deze aanhoudingen hebben te Poperinghe en te Charieroy nog al opschudding ver wekt. gevolgen kon gehad he reel, bestaande uit een dikken paal en twee planken, was uit de afsluiting van de baan gerukt, aan den overweg, en op de spoorlijn geworpen. Gelukkig lagen de latten op de riggels in plaats van den paal, anders zou de trein zeker ontspoord zijn. De gendarmen hebben een onderzoek gedaan, doch de laffe daders zijn nog niet gekend. Diefte. Op den trein tusschen Le Touquet en Komen, is Vrijdag namiddag- van een reiziger een pakje gestolen geweest inhoudende 200 fr. juweelen. Op de peerdemriark! van er 1 175 peerden te koop gesteld, tegen 1,294 in 1908 en l ,746 in 1909. Er is dus eene vermindering aan ie stippen, doch deze spruit denkelijk voort uit het feit dat er in october nog eene peerdenmarkt ge houden werd. De prijzen waren hooger dan in 1909. Van de 97 trekpeerden werden er 81 verkocht aan 800 tot 1,300 fr. van de 1.044 hengsteveulens hebben er 878 koopers gevonden aan 700 tot 1,150 fr.25 vau de 34 merrieveulens werden verkocht aan 375 lot 500 fr. Twee muilezels vonden koopers aan 75 en 150 fr. en twee ezels aan 40 en 60 fr. 8 S i«»i* en Daai*. In de statie te Wet tenen had maandag morgen eene erge botsing plaats tusschen een koopwarentrein en een rechtslreeksche trein Gent-Brussel. Geluk kig zijn er geen gekwetsten daar beide treinen ledig waren, doch de stoffelijke schade bedraagt bij do 300,000 frank. Zekere Vervaereke, land werker, 24 jaar oud, was over een Stal maanden bij den landbou wer Van Spuybroeck te Seveneecken wegge zonden. Sedert was bij meermalen op het hof teruggekeerd en had er de vrouw mishandeld. Zaterdag wetend dat vrouw Van Spuybroeck alleen tehuis was, kwam hij opnieuw. De vrouw liep binnen, nam een revolver, loste een schot en de aanvaller viel dood ten) gronde. Vrouw Van Spuybroeck werd in vrijheid gelaten, daar zij gehandeld heeft in staal van wettige verdediging. ■gl'JWH'8.' schitterde de maan weer als te voren aan het firmament, om zich ten slotte onder eene wolkenlaag te verbergen, die ons don derdag morgend regen en sneeuw bracht. liet huwelijk aan STinses Cle mentine. Maandag is het huwelijk van Prinses Clementine met Prins Victor Napoleon, op het kasteel van Moncalieri, in Italië, gesloten Deze stad was gansch versierd met Bel gische, Frausche en Italiaansche vlaggen, en de bevolking was in feest. Het was ten 11 ure 's morgens dat de plechtigheid plaats had. De burgerlijke for maliteit gebeurde in de gele salon, en de kerkelijke inzegening in de kapel van het kasteel. Prinses Clementine droeg een wit crème kleed, en Prins Victor liet zwart habiet met decoraties. De plechtigheid liep rond den middag ten einde; vervolgens woonden al de genoodig- den een diner hij, door prinses Clotilde aangeboden. Er waren op het diner veertien genoodigden. Bij 't nagerecht heeft de hertog van Aoste de echlgenooten geluk gewonscht, namens den koning van Italië. Ter gelegenheid van haar huwelijk met Prins Victor Napoleon, heeft Prinses Cle mentine voor 2,500,000 frank geschenken ontvangen. Voor «Ir soldaten. In de kazernen te Antwerpen wordt thans eene proef gedaan op de slaapzalen met de afscheiding door schutsels der bedden van de soldaten, zon der daarom het toezicht te hinderen en daar zal niemand kwaad om zijn. Gelukt deze proef, dau zal deze maatregel in al de kazer nen worden toegepast. Volgens het zeggen van hooggeplaatste militaire overheden, zou de diensttijd dei milicianen van 1910 niet meer dan 15 maan den bedragen, daar het contigent dat voor zien was, ver overtroffen is. zelfs zoodanig, dat men geen kans ziet al die manschappen fatsoenelijke slaping te geven. Zelfs zou men het jaarlijksch budget moeten verhoogen, indien men de jongens dc twee eerste jaren 24 maanden den kost moest geven. noodlijdende weduwen en bloedverwanten van hoogergenoemde personen, 50,000 fr. 3. Reisvergoedingeu aan de wettige vrou wen van magistraten, ambtenaars of andere agenten van het koloniaal gouvernement, die hunnen echtgenoot naar Congo verge zellen, 50,000 fr. 4. Reis vergoedingen aan kloosterzusters, missionarissen in Congo, die in verlof naar Europa terugkeeren, 25,000 fr. 5. Toelagen aan de belgischo missies van den belgischen Congo, bijzonder aan de missies die scholen bezitten, 500,000 fr. 6. Gezondheidsdienst in belgiscli Congo [slaapziekte, ziekenhuizen, wetenschappe lijke zendingen, reis- en verblijfvergoedin- geu genoodzaakt door de bijwoning van den leergang van tropicale geneeskunde, aankoop van toestellen, enz.] 1,000,000 fr. 7. Sanatorium op do oevers van de Mid- dellandscho Zee om verblijf te kunnen ver- leenen aan gewezen agenten van bet kolo niaal bestuur die zich in Congo verdienste lijk gemaakt hebben, 32,000 fr. 8. Bakening van den Congostroom, 470,000 fr. 9. Volkskundige zendingen, 100,000 fr. 10. Verschillende, [beheerkosten van het bijzonder fonds bijdragenuitbetaling van jaarwedden en loon, betredende het bouwen der koloniale school van Tervueren en van de moes- en frui thoven van Laeken en Ter- vueren] 70,000 fr. 11. Bouwen van gasthuizen voor de ne gers, 500,000 fr. Het seliëjnt dat liefhebbers van goeden diende met Emma Merlevede, at jaar, naaister, beide te Poperinghe.René Coutreel, 27 jaar, landwerker te Steenvoorde met Juliana Deprez, 23 jaar, land werkster te Poperinghe. W0ESTEN, vaa 1 Oogst tot 13 November. Geboorten.Meeuws Jo»eph. Truwant Gnstaaf. Gruwier Hieronymüs.Haezebrouck Magdalena. Bael Hieronymüs. Verhaeghe Maria. Depuydt Gabriel. Deramoudt Lia. Bruneel Michel. Cla- rysse Lia.Moerman Gabriella.Moerman Emerie. Overlijdons.Caenen Benjamin. 73 jaar.Coquel Philomene, 70 jaar, echtgenoote Fockenoy Servaas. Suffys Margaretha, maanden.De Puydt Gabriel, 17 dagen. Huwelijken.Pottel Emi.el, verlakker te Yper met Fockenoy Maria, dienstmeid te Woesten.Melis Jerome, landbouwer te Reninghe met Merveillu Eugenie, landbouwster te Woesten.Dequidt Désiré, werkman met Petyt Herminie, werkster beide te Woesten.Lernahieu Camilla, werkman te Oostvle- teren met Sedeyn Maria, werkster te Woesten.Tra versier Camille, werkman te Oostvlbteren met Dru- ant Irma, landbouwster te Woesten. Bart Emiel landbouwer te Steenbeke met De Doncker Héléfte zonder beroep te Woesten. RENINGHE, van 11 October tot 17 November. Geboorten.Decraemer Henri. Glorie André Vandewalle Remi. Overlijdens. Causin Maria, 16 maanden. Cay- zeele Leo, g jaar.Gekiere Georges, 3 jaar. Doom Silvie, 58 jaar, landbouwster, weduwe Depuydt David Huwelijksbeloften. Gombeer Camille, daglooner te Reninghe met Samyn Augusta, werkster te Oost- vleteren.Kinoo Henri, timmerman te Oostvleteren met Vienne Rachel, landbouwster te Reninghe. - Delava Achille, landbouwer te Poperinghe met Van- decasteele Maria, landbouwster te Reninghe. De backer Henri, landbouwer te Reninghe met Simoen Marie, landbouwster te Brielen. I A in Têtc, bii Edouard Breyne, A "4 fin i!« Wandeling, bij Charles Bamidis, Elverdingl 3 Sn Maziirrili, bij Emile Dewacbler, Trommelaar 4 ij H. koilie over van vreugde ziiii sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Shid Striisse!. Leening van 422.S00.000 fr. iqo5. Trekking van 15 November 1910. Serie 123971 11. 10 Football. Kampioenaat van België. Uitslagen dor matchen van zondag laatst. Eerste di visie: O. S. Brugge 3 R. C. Mecheleu 1 Beerschot A. C. 2 U. St-Gillis 2; F. C. Brugge 2 Antwerp F. C. 0; Daring C. B. 5 S. C. Kortrijk 0; Excelsior S. C. 2 Racing C. B. 2: Leopold C. 0 Standard F. C. 0. KlasseeringDe F. C. Brugge slaat nu aan 't hoofd niet 16 punten voor 9 matchen Racing Brussel 15 p., C. S. Brugge 13, Da ring Brussel en Antwerp 11, Beerschot 10, Excelsior 8, al voor 9 matchen, Union S. G. 8 voor 8, R. Mechelen 7 voor 9, Leopold 4 De ontdekking dezer belangrijke smokke larij vindt haren oorsprong in eene zaak van minder aangelegenheid waarvan wij rond einde Juli spraken, Rond dien lijd werden likeuren van groote fransclie merken zooals Benedictine en Triple sec, in België gesmok keld langs Rousbrugge en naar Yper ge bracht, in de herberg Cambrinus statie straat. De douanen kwamen dit te wete en sloegen daar eenige flesschen aan. Een onderzoek werd ingesteld door deu controleur van Rousbrugge en de opzoekin gen ter gelegenheid dezer zaak gedaan te Oostende en andere steden eindigden met het beramen eener veel belangrijker zaak te doen ontdekken te Antwerpen. Deze ontdekking bad voor gevolg de twee bovengemelde aanhoudingen. De aanhouding van M.' Varlez is niet vol houden geweest, deze zijn invrijheidstelling gevraagd hebbend mits borg en volgens de wet de vrijheid hebbend eene overeenkomst te sluiten. Tooneel.Op Maandag 12 en Dinsdag 13 December zal in onzen stadsschouwburg, door de rederijkersmaatschappij «Roeij- sche-Barbaristen het beroemd drama »Ga- brielle liet Bloemenmeisje in 10 tafereelen, door Xavier de Montepin en Jules Dorcy, uitgevoerd worden. Zonder twijfel zal deze vertooning veel bijval genieten. Kaarten zijn van nu af te bekomen bij de Wed. Th. Vanelslande, Yperstraat. Den 16 en 17 Januari 1911, zal de Maat schappij Langhoirs-Victorinen opvoeren Hermosa of Vrouwenwraak drama in 6 be drijven door A. Dandois en de Postiljon van Maria-Theresia, kluchtspel met zang door Vanpeene. fis het gelool'lijk dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 60 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Vlamertinglie.— IJselijk verbrand. Een 29jarige jongeling dezer gemeente, Isidoor Thevelin, werkende in de stokerij Lecomte, in de Kasteelstraat te Frattsch- Komen, is daar vrijdag, tengevolge eener verkeerde beweging, in eene kuip met ko kend water gevallen. De jongeling' werd et- aanstonds uitgehaald: de ongelukkige was echter reeds ijsslijk verbrand over gansch het lichaam. Hij ontving ter plaatse de eer ste zorgen, en werd vervolgens naar het gasthuis overgebracht. Diekefinseii. Inslellatie. De in- steilalie van E. H. Dassonville, als pastoor onzer gemeente zal Dinsdag aanslaande, 25"dezer,alhier plechtiglijk gevierd worden. Alle inwoners zijn ijverig aan 't werk om hunnen nieuwen herder weerdig in te hul digen. Indien het/weder mede wilt, zal het hier dinsdag een schoon feest zijn. Flverdinglie. De decoratie van 2C klasse wordt verleend aan Tytgat Theodoor hopbewerker onzer gemeente. voor 8, Standard 3 voor 9 en Kortrijk 2 voor 9. In 3= afdeeling, serie B. De S. V. Rousselare won tegen F. C. Ronse met 3 tegen 1de A. S. Ronse gelukte erin Kort rijk te kloppen met3-2Yperen F. C. Rous selare speelden drawn 3-3. Heden Zondag ontvangt de F. G. Pope- ririge de F. C. Ronse. Voor Poperinghe beginnen nu de return-matchen. Te Ronse kreeg F. C. P. eene ferme klopping. Dat zij nu hunne tegenstrevers eens toonen dat zij zich zoo gemakkelijk niet zullen lalen klop pen. De match begint om 2 uren, arbitre Mesdach. Heden hebben wij nog S. V. Rousselare- F. C. Kortrijk, arbitre Devos; A. S. RoBse- F. C. Rousselare, arbitre Dubois Verbeek, de gekende speler der F. C. Brugeois zou tengevolge van een ongeval met zijn peerd in de onmogelijkheid gesteld zijn dit jaar nog voetbal te spelen, hetgeen een erge handicap zou zijn voor onze locale club. Sacton, de gekende speler van de Racing Clubvan Brussel zal ditjaarniet mcerspelen. zeer sterk gemaakt, beste merk, in alle kleuren te verkrijgen aan zeer genadige prijzen bij Berat-Fremault, Veurnestraat, Poperinghe. Wieli-ijden. Van Houwaert behaalde Zondag te Charleroi wederom eene schitterende over winning in de koers van 100 km., in 2 ure 50 m., Louis Heusghem was tweede, op 2 lengtenMonsieur derde, op 1 wiel, 4. Mas- seiis, 5. Dorzée. Van de 18 premien behaal de Van Houwaert er 9; bij was in vijfde positie als men de eindsprint begon. Sedert Van Houwaert La Franqaise- Diamaut berijdt schijnt bij onoverwinbaar. Van de 8 koersen waaraan hij lot nu toe deelnam, werd bij tijdens de eerste in de eindsprint ingesloten, en in de zeven andere was hij overwinnaar. VLIEGEN. Parijs-Brussel. De vlieger Legagneux heeft Zondag van Parijs naar Brussel gevlo gen; hij legde de 270 km. af in 3 uren 16 min., wat eene praclischesnelheid uitmaakt van 84 km. 180 m. per uur. Indien men den verloren tijd afrekent: twee stilstanden van elk 20 minuten, dan ziet men dat de juist gebruikte tijd 2 u. 3o min. is, wat eene snelheid van 105 km. 770 m. per uur is. De hevige wind belette Legagneux terug te vliegen. Peeters, de Antwerpsche vlieger, zoo jammerlijk gekwetst bij eenen val te Moes- kroen, zal naar Antwerpen overgebracht worden. Zijn toestand is zeer voldoende. lie Mn i licrij Van Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. ,11. Aug. BHkll»eke. Vrijdag, 11a de stemming in de Katner voor het voorzitter schap der hooge vergadering, beeft M. Aug. Delbeke, gewezen minister van openbare werken, zijn ontslag van volksvertegen woordiger gezonden aan den voorzitter M. Cooreman. M. De Meester, eerste plaats vervanger der katholieke lijst van Antwer pen, volgt hem op. Openbare werken. In de uitzon derlijke uitgaven der begrooting van open bare werken bemerken wij 60,000 fr. voor het bekassijden van den dijk, langs den Yzer, tusschen de brug van Treurniet en de Fin- telle en 70,000 fr. voor verbcteringswerken aan het kanaal van Plasschendaele en Nieu- poort. In de gewone uitgaven 20,000 fr. voor den Yzer: 32,500 fr. voor het Loo kanaal 8,000 fr. voor het kanaal van Yperen naar den Yzer, en 10,000 fr. voor het kanaal van Nieupoort, over Veurne naar Duinkerke. Vrij laser Omlern ij<« in Del^iö. In 1881 waren er 4,726 lagere scholen aan het slaatstoezicht onderworpen, 't zij 845 per 10,000 inwoners. In 1908 waren er 7,355, 't zij 996 per 10,000 inwoners. In 1881 waren er 340,118 leerlingen in die scholen, in 1908 niet min dan 911,709. En' dan trachten de liberalen en de socialisten de inenschen wijs te maken datde katholieke regeering in België het onderwijs vernietigd Die cijfers bewijzen liet tegendeel. In 1881 waren er 708 bewaarscholen met 56,408 kinderen, in 1908 waren er 2,985 met 267,994 kinderen. In 1881 waren er 2,415 officiëele scholen voor volwassenen met 76,918 leerlingen in 1908 niet min dan 4,573 met 227,220 ieerlin gen. Ook vermindert van jaar tot jaar het getal ongele Iterdenin 1880 waren erop de lote lingea 22,081. h. die noch lezen noch schrij ven konden, en in 1008 nog slechts 8.46. De leergangen voor de ongeletterde soldaten in het leger gegeven, leveren ook goede uit slagen op. Inderdaad, op de soldaten in 1908 in onbepaald verlof gezonden, waren er nog enkel 3 t. h. die niet konden lezen noch schrijven. Melden wij tenslotte nog dat, terwijl in 1881, onder het liberaal ministerie dus, de uitgaven voor het lager onderwijs (de nor (naaischolen inbegrepen) 32, 598, 304 fr. be leipen, zij in 1907 geklommen waren tot 53,029,291 fr. Dat zijn eenige cijfers, die dé liberale en socialistische bladen wel eens aan hunne h zers zouden mogen meedeelen, doch zij zul len zich daarvoor wel wachten. Zij zullen voortgaan met liegen en lasteren, doch dit zal de waarheid niet beletten te zegepralen De Transvaalselie boeren gaven de verbaasde wereld hetschoone schouwspel hunner heldhaftige krijgsverrichtingen. Dat Seiiaüikie/.iiig, Zondag had in de provincie Namen eene kiezing plaats voor een scnateur in vervanging van M. Février, liberaal, overleden. De katholieke lijst met M. de Giey, werkelijke kandidaat, en M. de Pierpont, plaatsvervanger, werd gekozen met eene meerde: beid van 2996 stemmen op de kandidalpn van het kartel. ISe mnanoM£|>s. Het weder be- gunsiigde woensdag nacht de waarneming van de maaneklips. Het verschijnsel weid rond 10 ure 45 duidelijk zichtbaar; ten 11 ure 20 bedekte de schaduw der aarde reeds de helft van de nachtvorstin en te mid dernacht was de eklips volledig. De maan zag er dan uit als een zwak verlichten lucht bal. De blauwe lucht rond de maan scheen donkerder dan in 't overige van liet uitspan sel en de sterren schitterden helderder. Stilaan verdween de schaduw en weldra volk is kloek en put in zijne gezonde komst de kracht, don moed, den wil. Wat een verschil hier te lande Hoeveien op dertigjarigen leeftijd die reeds krach te loos en tenden adem zijn. Ons volk kwijnt Is er geen middel om het wederom op te beuren Ja! daar is een middel tegen flauwte van bet bloed, krachteloosheid, bevangenheid het is THEOBROMA. Het verkloekt de zwakste menschen en waarborgt eene be stendige gezondheid. Beproeft, vrienden, de goede THEOBRO MA één enkele fleseh zal u overtuigen. Te Poperinghe bij NIr MONTEYNE, apothe ker op de Groote Markt en te Yperbij M LIBOTTE, apotheker, op de' Botermarkt. Feu goed geneesmiddel. Hor dikwijls gebeurt het niet dat men rondom zich zoekt en niets in zijn bereik vindt dat bij machte is om den angst te stillen, die men gevoelt bij vergeefsche pogingen om neusbloeden of welkdanige bloedvloeiing, voortspruitende uit eeneu val, eene snede enz. te stillen. En nochtans, het redmiddel ligt bij de band, want welke huishoudster heeft niet bijna altijd een voorraad peterselie in haar bereik Deze plantiseenbuitengewoon goed bloed- stelper (hémastatique). Men plettert zo in verschen toestand zoohet neusbloeden geldt stoppe men de neusgaten dicht.Geldt het eene wonde dan iegt men ze op de wonde op de gewone wijze. Eindelijk geneest het oogen blikkelijk de steken der wespen. Ifiuui*is|»oorweg'«'n.Statistiek der ontvangsten verwezentlijkt op eenige lijnen van den buurtspoorweg van Westvlaande- ren door 't vervoer van reizigers en koopwa ren, gedurende Augusti 1909 en 1910 1909 7.175 19.063 20.252 10.523 «Ier 1910 10.590 20.071 22.149 10 960 Poperinghe-Dixmude De Panne Yper-Veurne Waasten Dc vei-deeling IVank. De tweede jaarlijksche storting van 3,300,000 fr. aan den koning gedaan in de uitvoering van bet traktaat der over name van Congo, is, op bevel van koning Albert, als volgt verdeeld 1. Teruggaaf aan de koloniale schatkist, voor de toekenning van burgerlijke pen sioenen aan de belgischo burgers, door bot dekreet aangeduid, en die in dienst geweest zijn van de Internationale Afrikaansche Vereeniging, van den Congo-Vrijstaat of van het bijzonder komiteit van Katanga, voor den 15 November 1908. 500,000 fr. 2. Teruggaaf aan de koloniale schatkist voor de toekenning van hulpgelden aan de Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. IYhI moeien u ij niet onze doeh- Iers doen Een Amerikaanse!) blad geeft op deze zeer belangrijke vraag het volgende antwoord: Geeft haar eene christene opvoeding op schoolleer ze goed, voedzaam en smakelijk eten bereiden, koken, wasschen, strijken, kousen stoppen, knoppen aannaaien, baai- eigen kleeren fatsoenlijk maken. Prent haar in dat een goede keuken veel aan doktor en apotheker uitspaart. Leer ze, dat een frank honderd centiemen waard is, en dat hij alleen spaart die minder uitgeeft dan hij verdient, en dat allen, die meer uitgeven, arm moeten worden. Leer haar dat een katoenkleed, welk be taald is, beter kleedt dan een zijden kleed, wanneer men schulden heeft. Zeg haar dat een rond, blozend gezicht, en een goed karakter meer waard is dan vijftig schoonheden. Leer ze inkoopen doen, en nacijferen of de rekening goed uitkomt. g haar dat zij, door zich sterk in te rij gen, Gods evenbeeld mismaakt. Leer haar zelfvertrouwen, werkzaamheid en haar eigen zelve te helpen. Zeg haar ('at een rechtschapen hand- workman met een schootsvel aan, ook zon der één cent vermogen, meer waard is dan een dozijn rijk gekleede en voorname dag dieven. Leer haar in den hof werken en in de vreugde der vrije natuur. Leer haar den schijn verachten en dat men als men "ja of neen zegt, het ook ineenen moet. Zeg haar dat het geluk in het huwelijk 'niet van het geld des eehtgenoots, maar van zijn karakter afhangt. Hebt gij baar dat alles voorgehouden en heeft zij dat begrepen, laat haar dan, als de tijd gekomen is, gerust haren roep volgen, zij zal haren weg vinden. Opening van een bijhuis met bijzonde re keus van vrouwenpaletots, pelerinen, impermeableS, mansconfectien, in den Ballon, bij Camille Battheu Baekeroot, Yperstraat, Poperinghe. Orkest 1:111 Misiindigers. -Te Noumea, hoofdstad der Fransche strafkolo nie, Nieuw Kaledonië, is een orkest van misdadigers tot stand gekomen. Dit orkest is wel het eenige in zijn aard boewei men ook in Engelsche en Amerikaansche gevan genissen muziekmaatschappijen vindt. Al de leden ervan zijn misdadigers die tot levens lange verbanning verwezen zijn. De kapelmeester is een gewezen lid van het orkest der opera van Parijs, die drie roofmoorden gepleegd heeft. De eerste trom pet is een vadermoorder, de klarinettist is een vroegere hotelhouder die zes reizigers vermoordde orn ze le bestolen. De bazuin blazer vermoordde zijne vrouw, terwijl de pauker een deurwaarder vermoordde die hem kwam uitzetten. De trommelaar sloeg zijnen huisbaas dood. Deze kleine bloemenlezing van liet Nieuw Kaledonisch orkest is voldoende' om den stemmigen lezer een begrip van zijne sa menstelling te geven. Dit orkest geeft open bare concerten en de inwoners van Noumea zijn geestdriftig om de meesterlijke uit voeringen. id id id id S. >52 29844 13 35027 23 57656 25 59015 2 73898 n. 8 51164 11. 13 21740 n 13 28835 n. 1 Zijn uitkeerbaar N. S. N. 3 59356 8 59396 21 59482 7 71031 11 73940 3 met 200 S. N. 87443 3 93537 23 100702 11 104863 18 106229 23 fr. 25.000 2500 1000 500 500 fr. S. N. 120948 10 130307 18 133078 17 139155 2 118453 13 .V bij bij S bij 8 I bij Henri lis tie Wai-ande, Gesquiere hijg. Geeraerl, Veu, fin den Waterweg, Ilrcior Victoor, Veurne: fie: «le vier Celiroomle, Camille Laconte, Boescheepi £11 ale fi£r-ijkei*ie, d Lebbe, Abeele-ka 'I Jeiikmliof, Saosen, Woesten-ka! In <8e SSeisdiiil', Recni D 'sehodl, Cassels fin de Lmnling, Augc D'Hondt, Proven-kal B aj '4 Doosje, Gustavo Gossey, Crombekes Café Albert, Gustavo Liefooghe, Cassels fin den Ifieflieoni, Isidoor Dclporto, Yper-kal: Ah Café, Auguste Lermytte, St-Jans-Kr fin tie Dlialia, Camille Sohier, Korle-Reninghe fin tfieei lA'eertiaal, Henri Bruneel. Crombekesl 7 fin tie IGilrij.H, bij Edouard Tamboryn, Westouire- H Ah Travers, bij Camille Mahieu, Meessenst bii at bij s ('ij PS bij i» bij e-a bij 15 bij SA bij Behalve de hierboven aangeduide nummers zijn de volgende series uitkeerbaar met 110 fr. 652 4788 5193 5955 0238 9232 9913 17438 18863 19202 21746 22201 28120 28835 29844 30114 30370 31917 33203 34680 34806 35627 37186 38411 42753 40644 49974 50739 51164 5117 53786 55840 57656 58649 59015 59356 59396 59182 59961 67039 67132 71031 72273 73898 73910 76901 82078 8-1720 84862 85569 857-48 87443 88503 92121 93537 98084 99778 100762 101702101088 104150 104863 105858 106229 107571 109195 110335 112118 112558 114413 115799116319 i 17360 118359 118554 119250 120539 120948 121068 123971 124731 126900 127208127361 127613 128820 130096 130307 132583133078 133673 137625 138632 139155 148453 148719 150098 153450 154642 155635456735 159945 161428 162666 107393 167554 Mtail l.iiili.igo5. Trekking van 15 November 1910. De bijzonderste prijzen zijn gewonnen door de volgende nummers 622 n. 1 fr. 10.000 Sene id id id id id id 13876 n. 14 19321 n. 15 40S0 8 19321 n 23 0107 n. 22 6107 n. 10 500 250 200 200 150 150 Nummers uitbetaalbaar met 125 fr. S. N. 622 8 7313 15 622 19 11081 13 7313 7 Series 622 4080 7313 S. N. S. N. 4080 17 11081 12 622 18 6107 15 7313 10 6107 7 4080 22 6107 13 0107 18 uitkeerbaar met 110 fr 13876 19321 6107 17123 S. N. 4080 3 19321 17 13876 1 7313 18 11081 Konijn te verb. geg. door H. Dewaghem: E9 En 'A if ih'fi'il, bij Charles Top, Abeeie-kals llwi dat de suikerij VanTitgl Dupont, Rousselaere, d gezondste ei beste is. Beurs van Brussel Novembe Belg. 3 p. c. 1 3 p. c. 2 s. 9280 2 Vs p. c. Annuit. 4 Vs H2 5o 3 p. c. 91 5o 91 60 Gem.kred.4 V2 1115o 3 p. c. 9175 op.c.Oi 3 p.c.'68 io3 Buurtsp. 3 p. c. Anderl. 1907 Antwerp. 1887 10175 Antwerp. iqo3 g3 75 04 Brussel 190 17 Brussel-Zeeh. 77 Elsene 1908 99— Mechelen i885 1891y 1897 Gent 1896 76—' Luik 1853 101 75 i< Luik 1897 /fj^° 1 Luik tgo5 85 75 I Oostende '98 71 Schaarb. 1894 Schaarb.-1897 7260 Verviers 1873 Doornik 1874 53 Brussel 1905 9190 75|Congoleening 90—t Grootc kcuN van Speelgoedc" I ri'ii voor Mint TCikiaas, in «ion! fifia/ar, Siij Mansen-Oeeorte. De beste voor de Landbouwers en Voerlieden, zijn te verkrijgen In den Bazar, bij SANSEN-DECORTE, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Hij kan onmogelijk doodwaaien kan niet springen brandt 23 uren naeen met 1 cen tiem petrool per uur; is zeer geschikt om j onder wagens te hangen en kan bij 't vallei) I geen gevaar opleveren. 'wtfmÊÊÊÊmÊmKmmmBmmmmmÊaÊÊmmmÊmmÊmmmmmm m I Brussel, 16 Nov. Markt vast. Pope- •ingbe [stad] 47 1/2 - 50 fr., Aalst 60 - 621 fr.; voor aanstaande groeite 67 1/2 - 70 fr. Poperinghe, 18 Nov. Markt kalm. Bij 't begin der week was de handel levendig I met aanbod van 52 1/2- 55 fr.; thans biedt men, voorstadhop 47 - 50 fr., voor parochie-j hop 45 - 47 1/2 fr. Almanak Hachette-Lebègue, alsook Muntal-j manakken, Agenda's, Mementos, Calen- driers, enz. voor 't jaar 1911, te verkrijgen] ter drukkerij dezer. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Mgr. de Bisschop heeft benoemd Bestuur der van St-Josephs gesticht te Iseghem, I E. H. Van Overschelde, leeraar in het zelfde gesticht. E. H. Vanneste, priester in 't seminarie te Brugge, leeraar in het colle ge te Poperinghe. TEGEN DEN Mir^KHOEST Door het gebruik der VAN GROOTE MARKT, 18, POPERIIVGIIE, Menigvuldige van allerbesten uitslag. Im «lest Bazar, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, BIJ Bijzondere schoone en groote keus van Op Maandag 21 te Poperinghe in St Jansj Kerk. POPERINGHE, van 13 tot 20 November. Geboorten..André Papin, z, v. Nestor en Emma j Bouden. Overlijdens.Dezaegher Amand, 8i jaar, onge huwd, landbouwer, wijk K. Ghristiaen André, 10 maanden, wijk L.Bruneel Gabrielle, 3i jaar, onge huwd, zonder beroep, overleden te Yper.Border I Alice, i jaar, wijk C.Hosdey Mnrjolaine, >5 maan den, Yperstraat.Delbaere Draga, 18 maanden, Cas-j selstraat. Huwelijken.- -Cyrille Maes, 24 ,j«ar, spoorwejb» Beddens met en zonder ressorts, Lavabos, Nachttafels, Commoden, Kleerkassen, Spie gelkassen, Keukenkassen, Wiegen, Buffe ts, Bureaux, ronde en vierkante Tafels, Zete ls, Stoelen, Kerkstoelen, Koffers, Kapstokkon, Spiegels, Stoelzaten, Tafelpooten, Kinder stoelen en -Voitureri, Linoleums (Engelse he en andre), Toiles-Cirées, Trap- Vioer- en Tafeltapijten, Stoers en Gordijnen. De alom vermaarde Familie VERDONCK, Bai dagisten-Orthopedisten, drie maal gebreveteei voor breukbanden zonder staal en zonder elastiek Leveranciers van den Staat en Zeewezer Burger- en Krijgshospitaal. Deze zullen U vrijwaren van alle nuttelooze: uitgaven. Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen van pc sonen met breuken zoo groot als een kinderhooft veroorzaakt door operatie of door het dragen va slechte banden, bijzonderlijk door de elastieb die door hunne uitrekking zonder waarde zij voor het ophouden eener begin- of volledige zak breuk. Vraagt honderde adressen ons ui menschlievendheid gegeven, van personen 1, en 3 maal geopereerd en die na de operatie dui zendmaal slechter waren. Neemt wel in acht da wij door onze 4ojaren ondervinding alles kunnei beteugelen, door onze veelvoudige stelsels val Breukbanden. Kinderen worden ge waarborgt genezen 1000 frank belooning aan gelijl Welken Specialist of Breuklijder welke het boven gemelde kan weerleggen. Misgroeiingen.Zelfde Huis gelast zich bijzon der met 't recht maken van alk misvormde lid maten, zooals misgroei in gei der ruggraat ar men, beenen er voeten.—-Bijzon dere T oesteller om de hooge rur te doen verdwij nen en de slechte houding bij kin ders. Onzicht bare Corsets om de misgroeiing der ruggraat U genezen, noodi§ in dit geval. Buikbanden. - Bijzonder Huis voor het maken van Buikbanden, voor vrouwen die lijden aaii allerhande zakking van den buik. M' Frangois VERDONCK, Kerkstraat, Anseghem- bij Kortrijk, is sprekelijk den Maandag, van 9 tot 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, Rijssel- wijk, Kortrijk. En Mr Honort VERDONCK, bij de nieuwe post te Oostende, is sprekelijk den Zaterdag in het Hotel Den Gouden Hoorn, Simon-Stevinplaats,; Brugge. M Alle andere dagen ten hunnen huize in de, voormiddag. JÊ Op verzoek begeven de heeren VERDONCK! hun ten huize van eenieder. 219*9 Schoon gerieflijk Renteniershuis, gelet?- in de Yperstraat, nr 12. Voor inlicliO gen, zich te wenden bij II. Maes-Bryse# suikerbakker, Poperinghe. Schoon gerieflijk woonhuis, in de Ke'»1 straat, n° 33. Inlichtingen bij Aclé Vauderbeke.StJans kruisstraat, Popentigl» 0 Twee voituren, eene kleine voor 4 tnenscM en eene groote karre-voiture, zoo goed al nieuw, aan zeer voordeeligo prijzen. Inlich tingen ten bureele dezer. Eene traamkar gansch nieuw, bijzor:Jf| geschikt voor boter- en eierkoopn» met hooge kap in amerikaansch goed' achterberd die openslaatkist in verni' hout, trainen en wielen rood geverfd. Pi# zeer genadig, 300 fr.Voor inlichting zich te wenden bij de Wed. Neudt, gemtv't tehuis te Beveren. Nieuwe herberg met poort, magazijn hof; dienstig- voor allen handel, mot' zonder verandering. Thans bewoond dé1 Elie Butin, Casselstraat, Poperinghe, |f 1 December 1910. Voor inlichting^ zich bij hem te begeven. en vraagt terstond leerjongen, reeds J jaar op stiel, om op de winkel te wf' ken, bij RENÉ BERAT, schoenmaker, Yp'j straat, Poperingbe. Poperinghe, markt van den 18 Nor.'. Tarwe, heet. 17,0(1 - Rogge 12,20 - Hij IJzeren Bedden, Wiegen Tafels, Stoelen. 11~,20 - Aardappelen, 100 k. 11,oO-Boter Herberggerief Tafels, Stoelen, Toogcn, kil. 2,90 a 0,00, Eieren de 26, 4,95 h 0,V Glas, Vuurpotten, Spoelbakken, enz. Yper, 12 Nov. Tarwe 19,00 a 20, Groote keus van Kerkestoeleii. rogge 14,00 a 14,g5 haver 16,00 a 10,"b

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 5