TANDPIJN MIE NIEUWS UIT BEiiGIE. w" s p o r t. hoppe:. hevigste T N Open Brief Fooiball-SclKU'iH'is Wetensweerdigheden. BURGERSTANDEN VAN CAFE DE LA. F Dehondt-Delm Biddagen der week. eesten en Vermakelijkheden. Een enkel Amerikaansch Algaopoedertje, geneest eenige minuten dt aanvallen. Die wonderbare poeders zijn overal te verkrijgfjfl Depot voor Poperinghe M' Monteyne, Uoofddepot Mr Camille Libotte,. Yper. Genezing zonder ope Te Hureg Te Sioof» Te pachten of (e Men vraagt j MARKTPRIJZEN. den. Ten 5 ure 30 werd het volgende bulte tijn afgekondigd Rustige dag. Gematigde koorts. De toestand blijft geruststellend. Vrijdag namiddag was de toestand nog altijd zeer gunstig, en ten 6 ure 's avonds kondigden de drie ver plegende geneesheeren het volgende bulletijn af: l)e dag wasgoed. De ziekte volgt haren regelmatigen gang. Algemeene belangstelling. Op bevel des konings werden sinds maan dag de hulleüjns aan 't paleis van Brussel en aan het kasteel van Laeken aangeplakt. En de menigte die daar kennis van de luille- tijns kwam nemen was rechtzinnig bedroefd en al wat men hoorde waren de wenschen voor een gunstigon keer der ziekte van ons koninginnekgh Het getal telegrammen, adressen, brieven, waartusschen er zijn van eene aandoenlijke eenvoudigheid, die den koning de beste wenschen voor de genezing van dé koningin brengen, is onbedenk baar. Uit heel de we reld komen, in het paleis van Brussel en in het kasteel van Laeken, vragen toe om inlichtingen over de doorluchtige zieke in te winnen, onder andere van de belgische kolonisten in het buitenland. Er komen in hst, paleis ook talrijke brie ven toe, waarin allerhande geneesmiddelen, vooral keukenremedies, voor de herstelling der koninklijke zieke aanbevolen worden. Het verontrustend nieuws nopens dei koningin gezondheid, is hier over de gemoe deren gekomen als het dreigen eener ramp, die iedereen persoonlijk treilen zou. Zij leeft immers in zoovele harten de zoete vorstin, met hare vele burgerlijke deugden. In haar huldigt men de trouw en het moederschap, gezeten op den troon. Het volk voelt dat zij hare taak heeft aangevat met hart en zij haar toch zoo bevlijtigt om hare taak met Gods hulp zoo goed mogelijk te vervul len. Uit de menigte gaat een stroom van sympathie tot den vorstelljken haard, die sinds zij er verscheen wel degelijk de haard van het land is geworden, waar liefde heerschl en plichtvervulling, waar voor beelden na te gaan zijn en lessen te nemen waar de hoogste plaats aan de weerdigste banden der natie is toevertrouwd. Daarom heeft het nieuws, dat haar braaf leven werd bedreigd, hier zoovele harten met angst vervuld, zoovele boezems doen jagen. Daarotn werden zoovele beden ge stuurd tot Hem, die ze ous geschonken heeft als een wezen van algeheele vereering, dat iedereen bemint, dat niemand haten kan, omdat niemand het allerminste kwaad over haar weet. God onttrekke België haren zaligen in vloed niet. Deze weck op ons bureel toegekomen en met veel genoegen opgenomen, deze aan de Heeren Burgemeester, Schepe nen en Gemeenteraadsleden der Stad. Hooggeachte Heeren, Alwie, in de laatste jaren vooral, het leven en bewegen van den VJaarnschen stam heeft nagegaan, staat verbluft voor de wondere ontplooiing der Vlaamsche levenskracht. Het is eene herleving, een opbloei op alle gebied, eene ontwaking van boven tol beneden, die dag aan dag ernstig- en steviger wordt. Stuk voor stuk hebben de Vlaamsche voorvechters, met Coremans aan 't hoofd, die herleving met taaien moed bewrocht, al waren zij bestreden, belachen door stain- genooten die, gegoten in don vorm eener verfranschte beschaving, niet meer be kwaam waren te begrijpen wat eigen leven beteekent. Herinnert U enkel, Hooggeachte Heeren, de wetten die aan onze moedertaal de plaats hebben teruggeschonken die haar loekomt in 't landbestuur, op de rechtbanken, in de burgerwacht, in het middelbaar onderwijs. Vindt Gij niet. Hooggeachte Heeren, dal het oogenblik gekomen is om een hinderlijk misbruik uit den weg te ruimen namelijk het uitbrengen van Fransche bevelen bij den dienst der stedelijke brandweer. Denkt Gij niet dat een einde mag gesteld worden aan de ongepaste voorkeur aan eene vreemde taal gegeven. In 't Vlaainsch aangevoerd zal alles veel natuurlijker zijn, en den dienst voor ieder een gemakkelijk maken het zal ook van meer eerbied getuigen voor de moedertaal. Met die rechlsherstelling zal ook die klein- eerende, bedroevende indruk verdwijnen, dien deze miskenning in veel omstandig heden meebrengt, o. a. bij vaderlandse® feesten zoo zal het goede voorbeeld elders gegeven, hier ook gevolgd worden want Poperinghe is zoowat eene der laatste steden waar aan die verouderde sleur nog toege geven wordt. Ik verhoop, Hooggeachte Heeren, dat Gij dit verzoek welwillend zult ontvangen, en dat met de aanslaande zitting voor den Gemeenteraad, Gij die hervorming zult goedkeuren. Vlaminc. STADSNIEUWS. Vechtpartij. Nabij de herberg 't Jonkershof langs de Woesten-kalsiede, werd zondag avond een gevecht geleverd tusschen eenige jongelingen van den hoek Zekeren Kinoo Amand werd nog al erg geranseld en is nog onbekwaam te werken. De politie onderzoekt de zaak. Honden gevonden. Op de hofstede van Theophiie Coene, bij 't Hooge, is over eenige dagen een grooten zwarten picard hond tehuis gegaan. Bij Charles Buseyne, kuiper, YVatoustraat, is sedert dinsdag een klein zwart hondje met kromme pootjes. Verlaten. Zekere Minne Leonie, van Paturages, in Henegouwen, verlaten van haar man, was over eenige weken met haar Öjarig dochtertje afgekomen, en hier ziek gevallen. De vrouw werd ter verpleging naar het gasthuis gebracht. Deze week kwam zij eruit genezen, tloch zonder mid dels van bestaan. Zij werd als landloopster naar een gesticht te Brugge en haar doch tertje naar het Weldadigheidsgesticht van Beernetn overgebracht. Opening van een bijhuis met bijzonde re keus van vrouwenpaletots, pelerinen, impermeables. mansconfectien, in den Ballon, bij Camille Battheu Baekeroot, Yperstraat, Poperinghe. Solo-Slim. In de herberg van M. Pierre Desomer, op de Groote Markt, wer den woensdag avond opvolgentlijk twee solo-slims gespeeld de eene door M. Michel Fache, de andere door M. Jules Folcque. De andere maten waren M. Charles Decool en Pierre Desomer. De zaak der icijnensmokhelarij. EmileD..., verleden week alhier aangehou den zit nog immer te Yper opgesloten. Tegenstrijdig aan hetgeen wij verleden week meidden, is de wijnhandelaar Varloz van Charlery niet in vrijheid gesteld geweest; zelfs is hij dinsdag naar Yper gebracht en in het celgevang opgesloten geweest. Hij heeft eeno borg van 15,000 fr. gestort en zal in "t korte in vrijheid worden gesteld. Vol gens de wet het vereiseht, zal'<le zaak bin nen de 1-1 dagen, voor het tribunaal van Yper opgeroepen worden. Voor de rechtbank van Yper ver scheen donderdag Coflyn Louis, aardewer kei' te Yper. Tijdens den hoppepluk kwam deze kerel alhier afgeland en hij gerecht op de hofstede van Charles Dekervel, langs de Abeele-kalsiede. Coflyn vroeger werk doch de pachter zegde volk genoeg te hebben Coflyn viel hem te lijve en sloeg hem zooda nig, dat Dekervel de neus gebroken en erg aan het gezicht gekwetst werd. Coflyn krijgt hiervoor 4 maanden gevang en 50 fr boete. Up de markt. Vrijdag ontstond er rond 9 1/2 ure eene samenscholling rondom eene vrouw die van de uitstelling van een kraam een onderbroek weggenomen en ver doken had. De vrouw werd achtervolgd en do kramenier deed haar liet gestolen betalen Verfraaiing der markt. De lieer Coomans, bouwmeester te Yper, heeft reeds de plannen opgemaakt van de buizen, die in den Noordhoek der Groote Markt kunnen gebouwd worden. Volgens beslissing vai den stedelijken raad moet de aankooper van den bouwgrond, overblijvende van de ervi van Pieter Roy, zich verplichten het hou wen der plannen van kunstige gevels, dooi M. Coomans geteekend, uit te voeren. Tot nu toe is er maar een liefhebber gekend die in deze voorwaarden zou willen bouwen ilt gij goede en sterke werkschoenen aan 8 fr. 50 't paar; wendt U naar De Gouden Mansboltien, bij Florent Osteux, Yperstraat, (dicht bij de Markt), Poperinghe N'e Ceuiliafccst en Patroonfeest des Konings. Zondag, Maandag en Dinsdag dezer week, viert de katholieke Stadshar- monie het feest der Heilige Cecilia. Te dezer gelegenheid zal lieden Zondag om 9 uren, voor het Muziek en Pompierskorps eene mis gelezen worden in Sint Bertens kerk. Daar het vieren der Ste Ceciliafëesten sa men valt met het Patroonfeest van Koning Albert, zal om 11 1/2 ure de plechtige Te Deum gezongen worden in zelfde kerk; de geestelijke en burgerlijke overheden alsook het muziek- en pompierskorps en de maat schappijen van oud-soldaten zullen in die plechtigheid aanwezig zijn. Ter gelegenheid van dit feest was er Zaterdag 26" dezer verlof voor de scholen en de stedelijke ambtenaren Na den Te Deum zal de Stadsharinonie op de groote marlu een concert spelen, waarin de volgende stukken zullen uitge voerd worden 1. En Avantmarche militaire, Menzel. Andalucia, valse. Espagnole, Popy. Petit Lapin, polka 4. Rubensmarch en Strijdkreet, P. Benoit. Om 1 ure is er banket in den Katholieken Kring. Den Maandag ten 5 uren, is er fakkel tocht rond stad en ten 6 uren prijsboiling iu het lokaal, daarna vermakelijkheden. Don Dinsdag avond, om 5 1/2 uren, geeft Ie tooneelafdeeling een avondfeest waarvan hier beknopt programma volgt Eerste Deel: Nieuwjaarsnacht, beroemd drama in één bedrijf. 2. De Dansziekte, kluchtspel in één bedrijf. 3. Huiselijk Wel en Wee, kluchtige driespraak met zang. Tweede Deel 1. De Koning van Kot- ambi of het gala-diner te Poppetendam, komisch tooneel. 2. Bluf en Blaai, kluch tige tweezang. 3. Naar den Congo, zang spel in twee bedrijven. Het feest zal eindigen met eenige verma kelijkheden in 't lokaal. Tooneel.Op Maandag 12 en Dinsdag 13 December zal in onzen stadsschouwburg, door de rederijkersmaatschappij »Roey- sche-Barbaristenhet beroemd drama »Ga- brielie liet Bloemenmeisje - in 10 tafereelen, loor Xavier de Montepin en Jules Dorny, uitgevoerd worden. Zonder twijfel zal deze vertooning veel bijval genieten. Kaarten zijn van nu af te bekomen bij du Wed. Th. Vanelsiande, Yperstraat. Den 16 en 17 Januari 1911, zal de Maat schappij Langhoirs-Victorinen opvoeren Hermosa of Vrouwenwraak drama in 6 be- irijven door A. Dandois en de Postiljon van Maria-Tlieresia, kluchtspel niet zang door Vanpeene. Tooneelwedstrijd. De bestendige deputatie van Westvlaanderen verleent jaar lijks prèmiën aan de tooneelmaatschappijen, die zich bijzonder onderscheiden in den keus Ier opgevoerde stukken en de kunstvolle wijze op welke zij hunne vertooningen geven. Dit jaar heeft de tooneelcommissie van Westvlaanderen besloten eeneu prijskamp te openen onder de zes volgende maat schappijen De Langhoirs-Victorinen, te Poperinghe, De Roeyscbe-Barbaristen, te Poperinghe, Nu, morgen niet, te Dixmude, Scerpdeure onder 't heligh Cruus, te Dixmude, De zonen der Arendsbeok, te Harelbeke, De katholieke tooneelgilde, te Thielt. De afgevaardigden der tooneelcommissie zullen deze maatschappijen bezoeken ter gelegenheid eener vertooning, die dienen moet tot basis voor het toekennen der pro vinciale premiën. De - Langhoirs-Victorinen - zal deze ver tooningen geven op 16" en 17" Januari 1911 Het drama Hermosa - en de klucht De Postiljon van Maria-Theresia - zullen met bijzondere zorg en luister opgevoerd worden. De vertooningen der Roeysche-Barbaris- ten zijn vastgesteld op 13 en 14 Februari 1911. Zullen opgevoerd worden - Elza drama en - Schrik van Soldaten - klucht die mogelijke zorg zal besteed worden om de stukken zoo goed mogelijk uit te voeren. ili weet niet alles, maar wat ik weet, is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Decorte, Poperinghe. Trouwe bediening genadige prijzen. Schoone gedrotaien tatelpooten aan 1.50 - 1,75 en 2,00 fr. de garniture. Groote keus van lierkestoeleii. Ylaiiicrtiii^lie. Doodelijke gevol gen. Theveliti Hippolyte welke verleden week zoo erg verbrand werd te Komen en huiswaarts gebracht naar Vlamertinghe, zooals wij in ons laatste nummer meldden, is Zondag laatstleden aan de gevolgen zijner wonden overleden. Het onderzoek over de dubbele moordpoging wordt onverpoosd voortgezet en woensdag aanstaande moeten verscheide ne getuigen nopens deze zaak, voor den onderzoeksrechter verschijnen. De vrouw Alice Barnelis betert langza merhand voort en komt reeds uit haar bed. Volgens het schijnt betert Debruyne maar geheel stilde wonden langs achter op liet hoofd zijn nog niet toe en hij ligt nog altijd te bed. Gickelui»s<-h.Inslellatie van den Eerw. Heer Pastoor. Dinsdag laatst, 22 November, had alhier de inhuldiging plaats van den Eerw. Heer K. Dassonviile als pastoor onzer gemeente. Het weder, dat de vorige week zeer ongunstig was, scheen met ons mede ie willen reeds van daags te voren. Van 's morgens vroeg was iedereen ti been en aan 't pinten, zoodanig dat weldra de doopplaats herschapen werd in een lust hof i waren ai versierde en bevlagde hui zen, jaarschriften, verzen en wimpels, dat men zag. De vergadering van den stoet had plaats om 10 1/2 ure in de knechtenschool, en wel- dra ging men den nieuwen Dorpsherder to geinoet. Om li ure kwam de Zeer Eerw. Pastoor aan. Bij de knechtenschool werd hij lierte lijk verwelkomd door den Heer Burgemees ter en door den Heer Voorzitter van den Kerkraad. Daar ook werden den nieuwen Herder de sleutels aangeboden door het lieftallig dochterken van M. Dalle, lid dei Kerkfabriek, ondervoorzitter der zieken gildeden herderstaf en twee schoone bloemtuilen. Om 11 1/4 ure verliet de stoet de school en trok in volgende orde naar de kerk 1. Ruiters2. Kaartengilde, Wijngaard) 3. Kaartengilde, (Congo); 4. Biilardgilde 5. Veloclub, (Vijver); 6. Wafelkraam 7. Ziekengilde met hun prachtig vaandel; 8. Duivenliefhebbers9. Pompiers; 10 Veloclub, (Devos), prachtig geptnt11. Melkerijwagen12. Muziek der weezen van Yper; 13 Kinders der knechtenschool 14. Zouaven, (die den Heer Pastoor dt wapens aanboden); 15. Kinders der meisjes school 16. Congregatie der jonge dochters met hun vaandel17. Geestelijke stoet be staande uit maagdekens, herders, de Heilige Kamiel, Patroon van den Heer Pastoor, andere heiligen wierden ook verbeeld, onder anderede H. Catharina 18. Zeer Eerw. Heei Deken met E H. Pastoor; 19. Eerw. Heeren Geestelijken20. Gemeente Overheden 21. Uitgenoodigden. Het muziek speelde zijne schoonste stuk ken en heeft waarlijk eere gehaald van de uitvoering en met haar den E. H. Dilger, bestuurder der weezenschool. Bij de kerk gekomen trok geheel den stoel binnen. Na de kerkelijke plechtigheden werd in het klooster een schoon feestmaal opgediend. Kortom, voor Dickebusch, is dit eene schoone dag geweest die lang in ieders ge heugen zal blijven. De Poperinghenaar - voegt zijne besie wenschen bij die der inwoners van Dicke busch voor Eerw. Heer Dassonville's geluk kig bestuur. Yper. In auto gestorven. Eenige •ijke inwoners van Rijssel waren donderdag in vier automobiels naar België gereden, om te gaan jagen in de omstreken van Veurne "s Namiddags reden de jagers, waaronder M. Paul Le Blan, 82 jaar oud, gewezen nijveraar te Rijssel, naar Yper. Onderweg werd M. Le Blan onpasselijk en stapte uit; kort nadien voelde hij zich beter en men reed voort. Nabij Yper moesten de automo bielen stoppen aan den barreel en men bestatigde dat M. Le Blan bcweegloos was zoodra de barreel open was, reed men naar ie stad. De E, H. Lowagie, onderpastoor, berechte den zieke. Een geneesheer die kort daarna bijkwam, kon nog slechts de dood van den ouderling bestatigen. Het lijk werd in den auto, waarin ook twee zwarte zusters plaats genomen hadden, naar Rijssel ge voerd. I>e Siukertj Van Tieghem-Dupont Rousselare, bekomt Eerediploma groolste onderscheiding- in de Wereldtentoonstelling van Brussel 1910. liacsinglic. Voor de rechtbank an Yper werd dinsdag de zaak opge roepen der talrijke vergiftigingen te Boe- singhe, welke in de maand september 1909 zooveel opschudding verwekten in heel de streek. Bij eenen beenhouwer der gemeente was liet vieesch verkocht van afgemaakte beesten, to.-lioorende aan den landbouwer Vandenbergheer dient gezegd te worden dat liet vieesch gestempeld was. Een hon dertal personen, die er van geëten hadden, vertoonden kenteekens van vergiftiging en een hunner, een oude schaapherder, Pieter Lecluze, stierf aan de gevolgen. Het parket van Yper spande vervolgingen in tegen M. ucien Bonte, veearts te Lange ma rek, die het vieesch gestempeld had. De rechtbank boorde dinsdag de getuigen. MDe Caestecker, veearts, Staats'opziener, verklaarde dat M. Bonte wat te lichtzinnig gehandeld had met het vieesch te stempelen. M. Lièneaux, leeraar van besmettelijke ziek- ij de veeartsenijschool van Cureghem-An- deriecht, deed uitschijnen dat hij niet zou geaarzeld hebben, in gelijksoortige omstan digheden, het vieesch te stempelen. De veearts heeft, na de stempeling, niet te on derzoeken of het vieesch nog eetbaar zijn zal op het oogenblik van het verbruik. De tieidooien zullen aanstaanden dinsdag plaats lebben. «o. AanbestedingOp 5 Decem ber zal in het Stadhuis (e Leo de aanbeste- ling plaats hebben voor de herstelling der kerk. Het bestek beloopt tot 43.197 fr. 61 c. V. De moordpoging. Joseph Loosveldt, die aangehouden werd onder betichting een moordaanslag gepleegd te hebben op den herbergier Henri Biiyck. heeft aan het parket van Kortrijk volledige bekentenissen gedaan. Deechtgenöote Buyck die, zooals men weet, ook aangehouden werd, is insgelijks door den onderzoeks rechter onderhoord, doch zij loochent alle piichtigheid. S< IpoiioU. De honderdjarige wed. Catteloin-Esquenet, wiens verjaring men overvier maanden met zooveel plecht vierde, is donderdag overleden. Ainlerleelil. In twee gezaagd. Dinsdag avond werd eene stoomzagerij van den Bergenschen steenweg door een ijzing wekkend ongeluk in opschudding gebracht, ten der werklieden. Karei Fassiau, kwam oorbij eene lintzaag, die in werking was, toen de man juist voorde zaag viel, zoodat hij bijna in twee gezaagd werd. Het slacht offer werd naar liet gasthuis gebracht, waar hij kort nadien stierf. Fassiau was 28 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinde ren en woonde te Goyck. Grooto Iti-atidtMi. Te Gulleghem veroorzaakte een brand maandag in de zwingeiarij der Weduwe Feys en Zonen, voor 15 000 fr. schade. Een geweldige brand brak woensdag avond uit in de spin nerij der Gebroeders Motte te Gent. Alles is vernield en twee werklieden zijn in de vlam men omgekomen de schade bedraagt ver- schillige honderdduizend franken. Te Dot- tignies ontstond woensdag nacht brand in het magazijn der weverij La Dottignienne» Men kon de brand overmeesteren. De schade bedraagt rond de 15.000 fr. Men denkt dat kwaadwilligheid in 't spel is. Ar-me vriend, wat scheelt er? Ik ben zonder couragie, zonder macht of kracht, zonder adem, liet minste werk vermoeit mij. Karei, jongen, gij lijdt aan neu- ralshónie. Ik weet het wei, de dokter heeft het mij gezegti, hij zegtge moet distractiën nemen; neemt dit, neemt dat; maar niets helpt. Wilt gij genezen? Ja, parbleu! Hewel! ga bij M. Monteyne en vraagt hem eene flescli THEOBROMA't is een wonderbare krach theesteller van het zenuw gestel, gebruikt het juist gelijk of dat hot in de explicatie te lezen staat, en binnen eene maand zijt gij een anderen mensch. Zoo gezeid, zoo gedaan. Te Poperinghe bij Mr MONTEYNE, apothe ker de Groote Markt en le, Yper, bij M1 LIBOTTE, apotheker, op de Botermarkt. op zijn terrain Daring Brussel met 3-1 Te Luik kreeg de Standard eene klopping van den Beerschot Antwerpen met 3-0; Te Brus sel overwon de Leopold op Meehelen met 4-0; Kortrijk kreeg er 8-2 van den Racing en de match Excelsior-F. C. Brugge werd door slecht weder uitgesteld. Rangschikking; Racing Brussel 17 pun voor 10 matchen, F. C. Brugge 16 voor 9 Cercle Brugge 15 voor 10, Antwerp 13 voor 10, Beerschot 12 voor 10, Daring 11 voor 10 Excelsior 8 voor!), Union 7 voor 9, Leopold 6 voor 9, Racing Meehelen 6 voor 10, Stan dard 3 voor 10 en Kortrijk 2 voor 10. Heden spelen de twee eerste Racing en F C. Brugge tegen elkaar te Brugge; de twe< laatsten ook te Kortrijk. In III6 divisie, serie I? onzer provintie werd slechts een match gespeeld door den F C. onzer stad tegen den F. C. Ronse Ronse won met 6-1. Deze uitslag is veel overdreven en 4-3 ten voordeele van Ronse zou beter het gedacht van het spel terugge ven. Poperinghe speelde met veel moed en verdiende een paar goals meer. Heden hebben weF. 0. Rousselare-S. V. Rousselare en Yper tegen A. S. Ronse De match F. C. Kortrijk-F. C. Poperinghe is uitgeste,ld daar een match van le divisie te Kortrijk gespeeld wordt. Dat onze spe Iers dezen rustddag te bate nemen om zich goed te entraineeren. Ilegin om 2 1)2 ure. zeer sterk gemaakt, beste merk, in alle kleuren te verkrijgen aan zeer genadige prijzen bij Berat-Fremault, Yeurnestraat, Poperinghe. Wielrijilen. Louis Trousselier, de gekende baan- kampioen, heeft zijne loopbaan veranderd Van heden af is hij reeds in de rangen dei liste-stayers geschaard en dagelijks oefent hij zich achter zijnen motor. Hij denkt bin nen kort reeds zijn debut te doen in koers op de Parijzer-winterpiste. De 6-dagenkoers van New-York, 'hans zijn de Europeesche ploegen deelne mende aan de 6-dagenkoers van New-York, bepaald samengesteld. Ziehier: Rutt-Stol, 'ouchois-Leon Georget, Verlinden-Germain ie la Flèclie, Vander Stuyft X... liet is goed mogelijk dat Arthur Vander Stuyft een Amerikaansche renner tot medemaat krijgt. De afreis naar New-York heeft zaterdag plaats gehad. iltnanak Hachette-Lebègue, alsook Muntal- A manakken, Agenda's. Mementos, Calen- driers, enz. voor 't jaar 1911, te verkrijgen ter drukkerij dezer. VLIEGEN. Olieslagers heeft den Aero-Club van Beigie verwittigd, dat hij den eersten selioonen dag beproeven zal liet hoogtere cord en de records van Tabuteau te kloppen. 165 km. in 6 u. 1 min.) Jan gaat dit alles beproeven op het vlieg veld van St-Job-in-'t Goor. Vlieger doodgevallen. Tijdens proef nemingen te Belmont-Park is de vlieger Johnstone, door het breken van een span- raad, inct zijn machien neergevallen. Hij leef op den slag dood. Lanser gevallen. Donderdag is onze inge vlieger Lanser met zijn machien van een meter hoog gevallen te Sint-Job-in-Goor en zeer cru gekwetst. Footiiali, Kampioenaat van België, le Divisie Te Brugge werd de Union 81 Gilles door de C. S. geklopt met 2-0; Antwerp F. C. klopte ei-wfe Cloitiiiiniiie. Bij 't ver schijnen van 't Pauselijk bevel, opleggende dat de kinderen moeten communiceeren van zoodra zij gekomen zijn tot de jaren van •verstand 7-8 jaar drukten velen de vrees uit een plechtigen dag te zien verdwij nen die onder velerlei opzicht gewenscht is, en heel dik ,vijls heilzainen invloed uitoefent op het latere leven der kinderen. Een groep Fransche bisschoppen heeft het middel gevonden om dien plechtigen dag te behouden, en hem zelfs le doen plaatsgrijpen op eenen ouderdom dat liet kind rog meer in staat is er al 't gewichtige en 't verhevene van te begrijpen. Die bisschoppen voeren voor de kinderen drij soorten communies in 1. De private Eerste Communie, afzon derlijk of bij kleine groepen en zonder uit wendige plechtigheid, voor de jongste kin deren 2. De Algemeene Communie, verscheidene keerun in 't, jaar, voor al de kinderen die reeds toegelaten werden tot de private Eerste Communie; 3. De Plechtige Communie, met hernieu wing van de Beloften des Doopsels en toe wijding aan de H. Maagd, op eenen ouder dom vast te stellen doer liet Bisdom, na voldoende onderricht in den Godsdienst, vastgesteld door een plechtig examen. Die laatste gebeurtenis zou dus den huidi- gen Ecrste-Communiedag vervangen. Die nieuwe reglementatie werd donder dag laatst goedgekeurd door de bisschoppen van Frankriik. De Seii kci-ij Van Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver en gezond. Sjiiioi'aegi'iiiiip van Coiiticli. Het rechterlijk onderzoek over de spoor wegramp van Contich had, op den dag der verzending van de zaak voor de boetstrafl'e I ij Re rechtbank, reeds 16,000 fr. gekost fnoniBSafveci in SScl&ië. Sedert eenige dagen wordt er veel gesproken van oude goudvelden, in het westen van Duitsch- lantl gelegen, en die men thans weer zou willen ontginnen. Het zijn eune reeks zand heuvels, - Haidend genoemd en die vroeger voor Hunnenbedden, 't is te zeggen Hunnen graven aanzien werden, doch die eigenlijk de overblijfsels zouden zijn van de vroegen ontginning dier goudvelden. In den omtrek van Amel, onder andere, heeft men aan den voet dier heuvels, vooral in het zand dor beken, goudzand gevonden. Er is reeds eene maatschappij gesticht om de ontginning op groote schaal te hernemen. Die goudbevat tende zandheuvels strekken zicli tot in Bel gië uit, namelijk tot aan de alomgekende bedevaartplaats Sf-Hubert, in de Ardennen. Of de ontginning winstgevend zal zijn, valt nog af Ie wachten. I&onitig Maniiël. Het gerucht, als zou de onttroonde koning van Portugal zich in België komen vestigen en als zou de hertog van Orleans voor hem een verblijf zoeken in ons land, wordt gelogenstraft. Koning Manuel zal bij den hertog van Or leans, te Woodnorton, blijven, doch hij zal eenigen tijd gaal doorbrengen aan de Kn- gelsche kust, terwijl zijne moeder, koningin Amelia, zich met de gravin, van Parijs naar Randan zal begeven. Ki'i'il» Uitgeleefd. De mode van 't verjoopen seizoen was'non hoed breed genoeg voor eene velopiste en een kleed te smal voor een mouwken van een doopkleed. In parijs gaf deze mode, aan den binnen vallenden vreemdeling, den indruk eener voortdurende zaklooping, met liet gevolg dat een aantal dametjes zich ar aten en beenen braken. Ook gebeurde het meermalen dat zoo een aangeschoten dametje, die liet onge luk had te vallen, en zelfs zonder zicli te bezeeren, er hoegenaamd niet meer kon in gelukken nog op vasten voet to geraken. Als een mannekijn werd ze dan, door de ten slotte medelijden krijgende omstaanders op genomen en recht gesteld. Eindelijk toch, en niet zonder tegenzin, ïtaaw— hebben de dwaashoofden de kleederen afge legd de oude kleerkoopers van Parijs, ma ken goede zaken, zoo 't schijnt. Dezen winter gaat er ook eene groote Variante in de hoedenmode komen. De Da mes en Jufvrouwen hebben reeds lang ge noeg met die breede schuiten op het iioofi geloopen. Die breede hoeden hebben hun nen tijd gehad en ze gaan nu door hooge hoeden in den aard van buishoeden of kol bakken der gendarmen vervangen worden, met dat verschil dat ze in plaats van beeren- liaar, met bloemen, pluimen en linten zullen versierd zijn. Die er iets willen van weten, verzekeren ons dat er de vrouwen meer manhaftig zullen uitzien, en diensvolgens veel ontzag zullen inboezemen. Sief schijnt dat liefhebbers van goeden kof® over van vreugde zijn sedert zij ohico rei der Trappisten» gebruiken van Vin cart-Siily. Dópöt bij gebr. Delhaize Monearey-Sansen Brussel, 23 Nov.Markt standhoudend. Poperinghe, koopers 50 fr.; verkoopers 52 1/2 fr.; Aalst, koopers 62-63 fr.; ver koopeis 65 fr. Antwerpen, 24 Nov.Markt kalm Aalst 61 -62 1/2 fr., aanstaande oogst 65 fr.; Poperinghe 49 - 50 fr., aanstaande groeite 65 fr. Poperinghe, 25 Nov. Handel kalm. Stadshop 50 fr., dorpen 47 - 49 fr. Planters, die nog producten van eerste keuze hebben, zijn op hun weerhouden, daar Boeschept (met lood) 65 - 70 fr. gaat. POPERINGHE, van 20 tot 27 November. Geboorten. Paul Dupont, z. v. Georges en Rachel Quaghebeur. Jerome Laconte, z. v. Joseph en Mathilde Depoorter. Lau-1 a Lcrmytte, d. v. Camille en Othilia La-pven,Feb. 1905. hnye. Agncs Dochy, d. v. Hilaire ei Maria Quaghebeur. Maurice Faes, z. v. C irnilie en Irma Vanhauwaert. Overlijdens. D'araour Antoinette, maanden, Noordstraat. BaeleD Virginie. 8jaar, zonder beroep, weduwe van Leopold Haghebaert, St Michielstraat. Duflou Franciscus, 90 jaar, zonder beroep, wedu- waar van Barbara Lebbe, Boescheepstraat Lobeau Prosper, 17 jaar, zonder beroep,! tÜfOOt. WflfCil ÜOStiCil KOOp. li wijk B. Slosse Alice, 5 maanden, Cassel- Verdonck Valère, 2 jaar, wijk K. AU 1*5,3 Au Café de la Paix POPERIN straat. Verdonck Valère, 2 jaar, Vandevoorde Marcel, 11 maanden, Re ninghclststraat. Huwelijken. Henri Dedrie, 35 jaar, winkelier te Ghyverinchove met Mathilde Brion, 34 jaar, dienstmeid te Poperinghe. Maurice Leupe, 26 jaar, land werker met Joanna Vermote, 30 jaar, dienstmeid, beide te Poperinghe. Theophiie 'i'echel, 23 jaar, uaglooner met Irma Van Eenooglte, 30 jaar, naaister, beide te Poperinghe. Camille Cappelaere, 28 jaar, werkman met Anna Penin, 29 jaar, naaister, beide te Poperin- he. Camille Barzeéle, 27 jaar, landbou wer met Ludovica Boudeweel, 20 jaar, zonder beroep, beide te Poperinghe. Vergeet uit1!, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. VLAMERTINGHE, van 27 October tot 24 November. Geboorten. Pype Gérard. Iloflack Bertha. Knockaert Leopold. Verdonck Maria. Soubry Elvira. Hennebel Mau- ice. Overlijdens. Baert Sophie, 77 jaar, kostgangster. Nolebaert Charles, 83 jaar. zonder beroep. Eeckhout Regiria, 78 jaar, zonder beroep. Huwelijksbeloften. Boccarren Gustaaf, boomsnoeier met Vienne Magdalena, werk ster, beide te Vlamertinghe. Op Maandag 28" te Stavele. De Programmen of kaarten van Fees ten ten Bureele van Dn Poperinghenaar» gedrukt, worden gratis hier ingelascht. KAARTSPEL. - Op Zondag 11 December, in bij Jerome Jacob. 25 Frank Op hedi van 9 to voormidd lokaal1 deren - t Melis, Tei ling der D M. Heclo Berghe. Abeele. i Abeelhof prijzen. STERFGEVALLEN. De E. H. Vannesie, onderpastor in St Anna te Brugge, is Dinsdag aldaar overleden in den ouderdom van 49 jaar. verdwijnt in eene minuut en keert niet meer terug, door het gebruik •der Dentogène, die de slechtste tan den bewaard. Met de Dentogène geen tanden meer uit te trekken, geen pijn meer bij het eten, geen abces noch gezwellen meer. Aan- veerd niets anders; spreek wel uit Dentogène, i fr. 25 de flesch in alle goede apothekén. Depothouders voor onze streek M. Monteyne le Poperinghe en M. Libotte le Yper.Kunt gij bij uwen apotheker de Dentogène niet krijgen, zendt naar een dezer apothe kers fr. 3o in postzegels en binnen de 24 uren ont- angt gij eene flesch franco. Groote keus van S|u>elgoeile- ren voor Sint Yiliiaam, in den Daar,ar, hij Sansen-Deeortie. 11) I^oefdooss I fl..V bij De alom vermaarde Familie VERDONi dagisten-Orthopedisten, drie maal getjj voor breukbanden zonder staal en zondei Leveranciers van den Staat en 7a Burger- en Krijgshospitaal Deze zullen U vrijwaren van alle nutt uitgaven. Wekelijks wordt onze hulp ingeroepen sonen met breuken zoo groot als een kind veroorzaakt door operatie ot door het dn slechte banden, bijzonderlijk door de e die door hunne uitrekking zonder waa voor het ophouden eener begin- ofvollec breuk. Vraagt bonder de adressen -■ menschlievendheid gegeven, van persoi en 3 maal geopereerd en die na de open zendmaal slechter waren. Neemt wel in wij door $nze 40jaren ondervinding alles beteugelen, door onze veelvoudige ste Breukbanden. Kinderen worden gewa genezen. 1000 frank belooning aa welken Specialist of Breuklijder welke he gemelde kan weerleggen. Misgroeiingen.Zelfde Huis gelast ziel der ma makenl misvoflj maten,' misgroè der ruggi men, ba voeten.— dere To> om de ha te doen* nen en Je houding l ders.— Oj bare Cor| de mf9 der rdl genezen, in dit Mm Bijzonder voor f van Buikip voor vrouwen die lijden aan allerhande! van den buik. M' FranQois VERDONCK, Kerkstraat, Ansf bij Kortrijk, is sprekelijk den Maandag, v 4 ure namiddag, in den Gouden Appel, wijk, Kortrijk. En Mr Honore VERDONCK, bij de nieol te Oostende, is sprekelijk den Zaterdag Hotel Den Gouden Hoorn, Simc n Stevin Brugge. Alle andere dagen ten hunnen huize'! voormiddag. Op verzoek begeven de heeren VERDi hun ten huize van eenieder. Schoon gerieflijk woonhuis, in de straat, n» 33. Inlichtingen bij A Vanderbeke.St Jans kruisstraat, Ppfl •wee voituren, eene kleine voor4 inent en enne groote karre-voiture, zoogfJ nieuw, aan zeer voordeelige prijzen. I' tingen ten bureele dezer. Eene traamkar gansch nieuw, bijzc geschikt voor boter- en eierkmf met hooge kap in amerikaansch f achterbord die openslaatkist in w uout, tramen en wielen rood geverfd, f <eer genadig, 300 fr. Voor inlichti tich te wenden bij de Wed. Neudt, gei tehuis te Beveren. ieuwe herberg met poort, magtjlï hof; dienstig voor allen handel, •tonder verandering. Titans bewoond Elie Bntin, Casselstraat, PoperingH 31 December 1910. Voor inlichti® zich bij hem te begeven. en vraagt terstond leerjongen, ra** jaar op stiel, om op dè winkel f ken, bij RENÉ 8ERAT, schoenmaker, straat, Poperinghe. Goede meid wordt seffens gevraagd it! Goeden loon. Inlichtingen ten bureele. «rat VO.MMMWuajjj 1 *.9 Poperinghe, markt van den 25 lw Tarwe, heel. 17,00 - Kogge 12/20-'i 12.20 - Aardappelen, 100 k'. 10,00- 8öt' kil2,80 a 3,00, Eieren de 26, 4,95 i1 Yper, 19 Nov. Tarwe 10,00 a •vgge 14|QQ a 14,00 j lUYcrj^COal

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1910 | | pagina 4