Verhuizingen vooralle Landen H. HERKEliBOUT-ROORYGK, Hotel de la flégenee, HOUSBHUGGE, Rijtuigen zijn bijzonderlijk geschikt voer het VERVOER per IJZERENWEÖ. gemaakt was, ten einde hem, Meyntens, te kunnen schaden. Daarenboven was Jonas nog beticht van poging tot moord Had hij niet brieschend uitgeroepen Schurk ik moet uw bloed hebben Daarenboven niet alleen van afzetterij, eerroof en moordpoging, maar ook nog van smaad- en scheldwoorden en ijselijke bedrei gingen werd Van Helmen, te zamen met zijnen zoon Arnold, beticht. Dit maakte dat de geslagene koopman be sloot spoedig de plaats te ruimen en Antwer pen veeleer te verlaten, dan door het gerecht schande en straf te moeten worden toege past. In allerijl maakte Yan Helmen alles, wat hij bezat, te gelde, al was het ook met erg verlies, en niet lang duurde het of de koop man was met zijnen zoon spoorloos uit de stad verdwenen, zonder dat iemand wist waarheen zij waren gereisd. Middelerwijl was de Jonathan in de ha ven terruggekeerd en de reeder Meyntens kon nu, uit den mond der matrozen zei ven, de bijzonderheden vernemen van den dood des kapiteins, die inderdaad aan de wreede typhuskoorts bezweken was en in zee begra ven, waar hij eveneens het geheim des groot handelaars mede droeg. Deze was van eenen zwaren last verlost. Hij was dan aan 't gerecht ontsnapt, dat hem gewis zeer zwaar om zijne snoode voor nemens kon hebben gestraft, doch de echtver bintenis zijner dochter was verbroken en zijne eer derwijze aangerand, dat zijne zaken er eenen geduchten schok van kregen. Dat de hertelooze en wispelturige dochter, nu zoo wreed teleurgesteld, al hare booze gal over haren vader uitstortte en hem diep kwellend gansch ongelukkig maakte, moet wel niet worden gezegd, en wij kun nen gemakkelijk begrijpen waarom de dikke handelaar soms radeloos steende en morde Yerbliksemd ik wil aan gelijk wie mijne dochter schenken,al ware het aan den drommel zelf Edoch, niemand lustte de heftig booze meid tot vrouw, al bezat zij nu ook eene fortuin. Op zekeren morgend vond Nikolaas Meyntens zijne dochter niet meer, maar wel een briefje, dat kort en koud vermeld de Dat Paula weg was en verdwenen, met wien en naar waar 't haar lustte Wanneer het fijne der zaak uitkwam, bleek het dat de verbitterde juffer met een tooneelspeler was opgestoken. Wat Nikolaas Meyntens aangaat, hij maakte daarom geen groot verdriet noch misbaar. Hij zocht zijnen troost in ettelijke glaasjes fijnen maderawijn, en, wijl hij nu gerust in zijnen zetel lag. murmelde hij ikzuchtig en met waren wellust Oef'k ben ze nu toch allen kwijt 1 Lang was 't geleden en vele jaren waren voorbij. En op heden zat de reeds bejaard gewor- dene Margaretha, Guido's gade weleer, nu zijne droevige weduwe, met hare oudste dochter samen, aan wie zij gansch de ge schiedenis, die wij breedvoerig komen te beschrijven, had verhaald. De edele maagd met het kloeke en koene hert, de zoo Godvreezend een vrome Judith, zat (jaar gansch verplet ter neêr, bleek, diep aangedaan en van ontzetting trillend. Ha wat zij niet al vreeselijk vernam uit den mond harer moeder dat, helaas haar geliefde vader, die toch immer zoo braaf en rechtschapen handelde, al was hij nu ook weinig godsdienstig, dat de arme man door zijnen vader weleer onmeedoogend werd ver vloekt Ach had hem dit geen ongeluk aange bracht 't Is waar, gedurende vele jaren mocht hij met zijne geliefde vrouw samen en een beminde kroost stil en vreedzaam zijn leven slijten, maar welk een einde, schrikkelijk noodlottig, had den ongelukkige niet ge troffen Door een vreeselijk schot in den rug ge dood Hulpeloos gesneefd en in een bosch ge storven Och hadde de liefdevolle Margaretha eens de waarheid moeten weten.... En Laurens Derbranckx, die alles wist, zweeg en hij misdeed. Maar wie kan hem den eersten steen toewerpen Helaas de jongeling besefte de zwaarte niet zijner zondige doenwijze. Hij aanveerdde gelaten de straf, die de rechters hem oplegden, en welke hij niet eens verdiende, om misschien daardoor van den bermhertigen Hechter het berouw in de ziel te erlangen, over 't zondige, dat hij be dreef XIV. Men meldt uit Montelimart Reeds lang zat Margaretha met hare dochter Judith samen en eene wijl bleven beiden sprakeloos en onbeweeglijk voor zich uitstaren. Zij hadden malkaar de handen gegrepen en drukten ze wederzijds teeder en innig, wijl menige diepe zucht uit hunne geprang de herten welde. Eensklaps schoot Judith als uit eenen zwaren droom en zij murmelde Moeder, hoordet gij nimmermeer van... den vader van onzen betreurden geliefde Yernaamt gij nooit iets meer van den man, die zijnen zoon zoo slecht behandelde Yan Jonas Yan Helmen Och mijn kind, voorzeker Och ja, mijn kind, wanneer ik er aan denk, bonst mijn hert van deernis in mij nen boezem. Hawat een rampzalig einde vond de rampzalige Joas Yan Helmen toch. Hemelwat zal ik vernemen prevel de maagd met krampachtig gevouwen han den. Judith, wat voorviel mag echt gruwe lijk heeten morde de moeder somber. Ha Jonas Yan Helmen, uw grootvader, ja,hij had een korten tijd in Lyon verbleven, naar welke stad in Frankrijk hij met zijnen zoon Arnold was heen gevlucht. Het moest zijn dat zij er geenzins in slagen konden, noch vinden wat zij zochten althans is het zeker dat zij spoedig van daar henen trokken. Zij verlieten dus Lyon alras, moeder Ja, wij hebben eenen inwoner dier stad gesproken, die ons berichtte de twee vluchtelingen in Lyon te hebben gekend, waar zij een ter niet lang verbleven. Waar gingen zij naartoe, moeder, weet gij het Neen, mijn kind, maar wij vernamen weleer een zeer ontroerend nieuws, dat uwen armen vader ziek .en ontzenuwd op zijne legerstede neder wiep. Hemel moeder, wat mocht dit zijn Ach, Jt was akelig wreed Op eenen namiddag, dat mijn echtgenoot, uw goede vader, nevens mij gezeten, zijn dagblad las, verschrok ik geweidig,want hij brulde eens klaps God mijn vader is 't mogelijk En met ruwen zucht viel hij voorover van zijnen stoel en bonsde voor mijne voeten ten gronde. Ach Juditb, hij was als van bliksem ge slagen. Gevoelloos lag de arme man op den grond, met het dagblad in de gebalde vuist gesloten. Ik riep vertwijfelend om hulp en de dienstboden,die wij hielden, kwamen ver schrikt toegesneld. Wij hieven den bezwijm de voorzichtig op en brachten hem naar zij ne legerstede, waar hij als zielloos nederlag. Terwijl een dienstknecht om eenen genees heer liep en ik mijnen echtgenoot met alle mogelijke te noemen namen aanriep, en als eene waanzinnige te werk ging, viel mijn oog eensklaps op het dagblad, dat mede naar boven was gedragen en nu daar ten gronde lag. Ik raapte het op en, daar ik stappen van lieden hoorde, die de trap haastig op klommen, verborg ik het nieuwsblad sneld. Daar verscheen een bejaard geneesheer, die mij geruststellend, aanstonds zijne zorgen en dit zoo doelmatig aan mijnen echtgenoot wijdde, dat deze weldra tot' het bewustzijn kwam en mocht als gered aanzien worden. Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet.) Rijtuigverhuurder, heeft de eer kenbaar te maken dat hij zich betast met het vervoer van verhuizin gen voor alle Landen. Daar al de rijtuigen gekapiton- neërd zijn, en alles met groote zorg ingepakt ismag men verzekerd zijn dat de meubels niet beschadigd zuilen worden door het vervoer. Door zijne goede zorgen en matige prij zen, hoopt hij het vertrouwen van eenieder te winnen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1911 | | pagina 4