W ANftERPiA PRACHTCATALOGUS ~r 25 De moord van Herzeefe. te Driedubbele moordpoging Poperinghe. UIT BEBGIE. BERT-JF11, EMusur, Examens. WetensweercSigheden, HOPPE. BURGERSTANDEN VAN Stad Poperinghe. OP ZOMDAG 20 OOGST 1911. IViuziekale en Militaire Feeste. Men vraagt K Terstond te pachten Te Moop ieisjes wijsheid. Gewone Combat bollingen. X E WKISiBCML 1EM Feesten en Vermakelijkheden MARKTPRIJZEN Constantia straat, 36, Poperinghe, Voor ZiCB WCKOTjy P^lifcaanstrcJGl, 48 a ANTWERPEN OF B1J DEN AGENT OES STRLEX. bedreigde haar te vermoorden zoo zij dier! roepen. Niettegenstaande dit, riep het meisje gedurig uit al haar krachten en gelukkig werd haar hulpgeroep gehoord door hare moeder en geburen die, bij hun t'buis komen ziende dat liet meisje weg was en Bailleul in de schuur gesloten vindend, in haast op zoek gegaan waren. Zij kwamen juist op tijds en konden alzoo eene vreeselijke misdaad beletten. De dader echter was gevlucht en men gelukte er niet in hem te vinden. Thibaut Michel, is een oud veroordeelde, uit het gevang ontsnapt en door de politie opgezocht. Woensdag morgen viel de deugniet te Westoutar in de handen van twee douaniers die er veel spel mede hadden 't is immers een gespierde kerelen de hulp der landslie den moesten inroepen. Daar Thibaut gewa pend was en bedreigingen uitte tegen allen die naderen dierven, aarzelden deze die er bij waren eerst wat, maar op eens liep een hunner toe met eene hou w en gaf den schurk een harden slag op het hoofd, 't Was er meè gedaan hij viel als van zijn zeiven en bood geen weerstand meer. Na hem wel gebon den te hetiben, gaven zij hem in de handen van de gerechtsdienaren over die juist in tijds kwamen om den deugniet ie bescher men tegen de woede van 't volk. 11 j had reeds twee bloedwonden aan liet hoofd bekomen en die bloedstrepen gaven een afschuwelijk uitzicht. Van alle kanten kwam hot volk toegeloopen om dien la.f- fen kerel van nabij te bezien. Hij is tegenwoordig te Yper en de bevol king is ontlast van den angst welke den bandiet in de streek zaaide. Een welverdiende hulde aan allen die meegeholpen hebben om dien woesten kerel iii den strik te krijgen. Voorzeker valt hij 1 ie v er in d s gendarmens trapedan in andere! Zriiiittiudilige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem- Du pont,, Rousselaere. gebruiken Het parket van Duinkerke is Dinsdag ter plaatse gekomen om te onderzoeken boe de moord juist gebeurde. De moordenaar, Michel Thibaut, en zijne medeplichtige, Elodie Vanorenberghe, echtgenoote van den ver moorde, v. aren door de gendarmen ook ter plaatse geleid geweest. De gendarmen had den veel moeite om hunne gevangenen tegen de woede van het volk te beschutten. Met een ongeloofbare kalmte herhaalde de moor denaar zijn misdrijf tot in de kleinsie bijzon- derbeden en toonde op welke manier hij zijn slachtoffer geslegen had. Het belangrijk ste tooneel van dezen dag was de confron tatie der twee moordenaars. Een onderzoek ter hofstede Thibaut gedaan, heeft in een hoek het bebloed hemd doen ontdekken dat de dader droeg toen hij de moord pleegde. Assisenhof van West-Vlaanderen. Maandag is de eenige zaak begonnen die op de rol van den 2n zittijd ingeschreven is Zij is ten laste van den genaamden Achiel Camiel De Bruyne, werkman te Vlamertin ghe, oud 41 jaar. Ziehier een kort verhaal van het misdrijf volgens den akt van beschuldiging Camiel De Bruyne is een wildstroopei wiens gedrag te wenschen laathij is reeds verscheidene malen veroordeeld. Denmaan dag 24 October, na in eene herberg wat vertoefd te hebben, beging hij rond 5 ure 's avonds de drie misdrijven die hem ten laste gelegd worden. Sedert langen tijd had hij min of meer in kennis geweest mot Alice Hamelis en ge hoopt er meè te kunnen trouwen. Hij wierd teleurgesteld', daar zij op 19 October laatst in het huwelijk trad met Achiel Artois. werkman te Élverdinghe, oud 25 jaar. Ca' miel De Bruyne was daarover jaloersch. Op 24 October 1910 was Achiel Artois met zijn oom René Raèckelboom bezig met rogge te zaaien, en zijne jonge vrouw (24 jaar oud) bevond zich op eenigen afstand van hen beetrapen trekkende. Eensklaps kwam D< Bruyne, gewapend met een geweer één loop in twee stukken achter Alice Bone lis geloop n; deze vluchtte in de richting van haren echtgenoot. De Bruyne legde zijn geweer op do drie personen aan, roepende "Nu moet gij er alle drie aan! 'k heb u binnen schotHet schot ging af en op ongeveer twintig meters afstand werd Ar tois gekwetst in de zijde en aan de bilzijne vrouw werd getroffen in de zijde. Denkende dat De Bruyne zijn geweer ging herladen sprong Artois op hem toe en nam het wapen afmaar de booswicht loste dan twee revol verschoten op zijn slachtoffer Artois werd nogeens getroffen, ditmaal in de horst, ter wijl bij met het geweer op De Bruyne sloeg Deze laatste werd ook schrikkelijk gebetei door den hond van Alice's oom Beide slachtoffers, maar bijzonderlijk Alice Bainelis, waren zeer erg gekwetst evenals De Bruyne ten andere. Deze laatste en de vrouw konden verscheidene uren nie spreken, en 't is per teekens eerst dat ie Bruyne zijne misdaden bekende aan het parket. 's Anderendaags verklaarde hij aan den veldwachter van Vlamertinglie dat hij sedert eenigen tijd vast besloten had zijne gewezerie vriendin Alice om het leven te brengen haar den 24 October rond 3 ure namiddag ziende werken op het veld, terwijl hij aa het wandelen was, ging bij zijn geweer en revolver halen, die hij op 50Ó stappen van daar in 't bosch had weggestekeri. en na deze geladen te hebben, was hij reehi op Alice Bamelis toegegaan, en na haar gezegd te hebben "Gij hebt mij nu zeker genoeg gekuld, had hij op haar geschoten. Later bekende hij de misdaad beraamd te hebben omdat Alice Bamelis beloofd had met hem te trouwen. Deze laatste verklaarde eenige weken na dien want zij is zeer lang ziek geweest en heeft zelfs in doodsgevaar verkeerd (zij droeg niet, min dan 20 wonden van het schot) dat De Bruyne haar dikwijls ge vraagd had om te trouwen en met den dood bedreigd had, maar dat zij met hem nooit geene echte liefdehetrekkingen wilde heb tien. Een liefdebrief ten huize van De Bruyne gevonden en geteekeud "Alice" loochende zij geschreven te hebben, alhoewel een deskundige haar geschrift meende daarin te erkennen. Daags voor de misdaad bad hij in eene herberg gezegdMen heeft deze weke wel gezeid dat ik mij ging ophangen, maar toekomende week zal men van iets anders spreken De beschuldigde houdt staande dat hij wel met een geweer maar niet met een revolver geschoten heeft. De zetel van het openbaar ministerie is bekleed door den heer substituut De Keuke- laere; verdedigers, MM. Begerem, van Yper en Lesaffre, van Veurne. Het onderzoek werd dinsdag voortgezet met het verhoor van een twintigtal getuigen. De verdediging hecht veel belang aan de revolverschoten, die de beschuldiging be weert ook gelost te zijn door De Bruyne. Zijn deze revolverschoten niet gelost in de schermutseling door een der slachtoffers? De Bruyne houdt staande dat hij met geen revolver gewapend was en dat hij alleenlijk met een geweer geschoten heeft. De slacht offers bevveeren het tegenovergestelde. Dien tengevolge vroeg de verdediging dat er woensdag een nieuwe getuige zou gehoord worden voor het hof. De zaak is woensdagnamiddag afgeloopen. Dejurv heeft bevestigend geantwoord op de vraag van beraamde moordpoging op Alice Bamelis, doch ontkennend op deze van moordpoging op Achiel Artois. Do Bruyne werd verwezen tot 15 jaar dwangarbeid. Daarna werd de zittijd gesloten verklaard. M PTC 's mfter aau bevelen tegen 111 Ju 1 O Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt dan de VERSTERKENDE RILLEN, Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Groote Markt. Apotheek. A. PdONTEYNE, 18. POPERINGHE Miidsnieuiis, Wij hebben de eer aan onze tal rijke kliënten en het geëerd publiek kenbaar te maken dat de Magazijnen van het huis weder overgebracht zijn naar hunnen ouden stand (die heropgebouwd is) met eene overgroote keus van alle laat ste modellen en nieuwigheden van Sclioenen. Dicht bij de Gendarmerie, Veurnestraat, 16, POPERINGHE. Onze Kermis is dit jaar met een uit gelezen weder begunstigd. Talrijk ook was het getal vreemdelingen die onze stad kwa nten bezoeken. Buitengewoon veel bedevaar ders stroomden toe om O. L. Vrouw van Si Jan te vereeren. Zondag voormiddag deed de wijdvermaarde processie haren jaarlijk- schen omgang in volle deftigheid en weerdig- heid, te midden eener eerbiedige menigte. Van jaar tot jaar wordt, bemerkt dat et min voik is op Kermis-Diffsdag of Feestedag, maar zulks ten profijte van Zaterdag Don keren-Ommegang, die gedurig aangroeit. Tot nu toe liep alles rustig af. Nievers werd de rust gestoord en de politie had geen last van dronkaards of ruziemakers. De Gulden-Sporen feestenVan o vera] lezen wij verslagen van de feesten die ter dezer gelegenheid Dinsdag plaats grepen te Yper, Rousselare, Kor-trijk, Brugge. Westcappelle, Wyngene, Mechelen, Gent, enz.: plechtige missen, uitstappen van mu ziek, meetingen, liederavonden, algemeene beraadslagingen, enz. In Poperinghe stak hier en daar een vaandel uit en 't was al Hoe zal den 23n Juli dit jaar gevierd worden - De muilplaag.In Poperinghe zijn er 437 hofsteden van tneer dan 1 hectare. Vrijdag waren er in 't geheel 50 plaatsen aangegeven waar de muilplaag heerscht. Het is toch te vreezen dat dit mond- en klauwzeer zich naar het meeste deel der boeven zal uitbreiden de ziekte is geluk- kiglijk niet erg. De toestand van den schildersgast Achille Lava, die verleden week zoo onge lukkig viel te Komen, is nog niet veel verbe terd. De man berust nog in 't gasthuis in bedenkelijken staat. Arm gebroken. Maandag was al hier een bedevaart toegekomen uit Meet- kerke, bij Brugge, om te dienen voor O. L Vrouw van Sint Jan. Eene vrouw die vat Meelkerke naar Brugge per velo gereden was. had onderwege gevallen en zich erg aan de arm bezeerd. Niettemin zette zij hare reis voort. Te Poperinghe kon zij het lijden niet meer uithouden en een bijgeroepen geneesheer stelde vast dat de arm gebroken was. Zij werd de noodige zorgen toegediend en vertrok 's avonds huiswaarts. - Een dronkaard, zekeren Meifroidt Ivo, die dinsdag morgen op de markt te sla pen lag, werdt tot zijne ontnuchtering opgesloten. Slagen.Dinsdag namiddag kwam de vrouw van Fr. Gokelaere huiswaarts en was niet weinig verwonderd drie personen in haar huis te vinden, waarin hare schoon dochter. Deze zocht ruzie en gaf haar moe der een duchtige rammeling. Oneerlijke kerel. Dinsdag namid dag rond 5 ure, was de politie op dienst op de peerdemarkt, toen zij eenen persoon be merkten, drager van een zwart zakje en die scheen te komen van de werken van het regeeringshotel op de markt. Zij volgden hem op en zagen hem het huis van een oud- leurkooper binnen gaan, waar hij 39 kilos lood te koop stelde. Het lood werd in besiag genomen en de kerel, een werkman van Ise- ghem, sedert jaren in dienst bij den aanne mer, bekende het gerobberd te hebben ten nadeele van zijnen meester. - Slagen. Edouard Lebersorg van Waiou, is dinsdag avond bij de politie ko men klacht doen, dat hij in eene herberg Ier Yperstraat aangevallen, gestampt en geslagen werd. De dader is gekend. Koninginnebloemen te verkrijgen ten onzen bureele. Priesterwijding. E. Pater Arthur Lefebvre, der Congregatie van Scheut, is heden Zondag te Leuven priester gewijd, "^aat zien naar de nieuwe magazijnen van J C. Battheu-Baekeroot, In den Ballon Yperstraat, nrs 56 er 58 en Gij zult U over tuigen dat Gij een overgroote keus zult vinden van Mans- en Kinderkostumen aan buitengewone prijzen geafficheerd. Woesten. Peerd op hol. Maan dag laatst stond het peeid en wagen van den gemeenteontvanger, M. Charles Morleon, aan de herberg A la Cour des Brasseurs Terwijl de zoon een glas bier dronk, ging bet peerd op hol, juist op het oogenhlik dat ien tram van 51/2 ure aanstoomdeook bevonden zich eene massa kinderen op de dorpplaats, daar de school nauwelijks ge daan was. Erge ongelukken gingen mis schien gebeuren, toen Jules De Wancker, brouwersgast, het hollend peerd met wagen zag aankomen, en zonder het gevaar te be rekenen waaraan hij zich blootstelde, sprong hij het peerd moedig naar den kop, en kon het tot slaan dwingen, na een veertigtal meters ver medegesjeept te zijn. Zulke moedige daad dient beloond te worden Yper. De rechtbank. Suffys Aci 4e en zijn broeder Familie, Logic Julien '■n Knockaert Gustave, allen van Vlamertin glie, die Vanoverberghen Henri aanviel n en ferm sloegen zijn voorwaardelijk veroor deeld Suffys Achille, 3 maanden en 50 fr. Suffys Camille en Knockaert, elk 8 dagen en 26 fr.; Logie 15 dagen en 26 fr. Scheerens Jan, te Reninghelst, beticht van jachtmisdrijf wordt vrijgesproken. Itonssslare. Erg verbrand. Dondt rda.' morgend bevond Juliana Anne. vrouw Verbftke, wonende gehucht Batavia en die sedert eenige weken het gasthuis had verlaten, Ach ganècsh alleen thuis, toen geburen een geroep in hare woning hoorden Er binnen loopei.de, bemerkten zij dat de vrouw als aati een brandende fakkel geleek.- Door de spoedige hulp kon men de onge uk- kige van itare brandende kleedcren ontdoen, maar zij had reeds zulke erge brandwonden bekomen, dat er geene hoop op geneina bestaat. Mier en l&asii*. Te Thourout werd een inwoner vau Rousselare, Joseph Bey- naert, door den automobiel van een in genieur var; Doorn ijk omvergereden en zeer erg gekwetst. - te Lokereri werd vrouw Plaetinck, 58 jaar, moeder van 13 kinderen, door een automobiel doodgeredeu. Te Roncq wilde een dronkaard, Arthur Don- nay, die in onmin leefde met zijne vrouw, zaterdag t'huis ruzie zoeken. Hij viel zijn kozijn Georges Coisse aan met'een stoof- deksel. Deze nam bet den woestaard af en sloeg hem ermede dood. Onze Vorsten hebben maandag een bezoek aan de ten toonstelling van Charleroi gebracht. Te Verviers is eene vrouw in een aanval van slaapwandelarij langs haar venster op het dak geklommen en doodgevallen. In een gesticht der Broeders Maristen te Sint Gilles zijn een bende socialistische schuimers bin nengedrongen en sloegen er alles aan stuk ken. En zeggen dat de liberalen besloto; hebben in Augustus te Brussel een monster- betooging op tou w te zullen zetten tegmi de onderwijswet samen met de Socialisten De liberale burgemeesters der hoofdsteden zul Ien met do socialisten onder den arm loo- pen. Wij zijn gezworen kameraden Me Smsitt's'ij Van Tieghem - Du pont, Rousselaere. blijft BITTER maar is zuiver. SPORT. Vliegen. Denduyver, de vlieger die hier verleden week te Poperinghe toekwam, en 's zater dags morgens- naar Zarren vertrok, is r zonder ongeval toegekomen. Zondag legde hij eene vlucht af niettegenstaande de felle wind. De andere dagen kon hij niet vliegen daar de wind te fel w as. Rekords geklopt. Do belgische vlieger Verrept heeft 4 u. 19 m. 42 s. gevlogen, 33S km. afleggende en hiermede het record van afstand en duur geklopt. De vlieger Loridan heeft deze Week 3280 meters hoog gevlogen. De ronde van Europa. De algemee ne uitslag is: 1 Beaumont, 58 u. 34 m 2 Garros, 62 it. 14 m. 3. Vidart, 73 u 30 tn. 4. Vedrines, 86 u. 44 m. 5. Gibert, 89 u. 58 m. 6. Kimmerling, 93 u. 3 rn. 7. Reriaux, 112 u. 36 ut. De winst. De vliegron.de van Europa heeft de vliegers dfe volgende sommen opge bracht Beaumont 156,081 fr. Garros 80,170; Vidart 58,965; Vedrines 59,060; Gibert 16,059 Kimmerling 21,381Renaux 14,608; Barra 9,900: Beaumont had met zijne vorige vlucht Parijs-Rome reeds 159.000 fr. gewonnen. De vlieger Amérigo, die den dag der vlucht van Luik naar Utrecht, van de ronde van Europa, te Luik gevallen is en nogal erg gekwetst werd, heeft nu het gasthuis van Luik verlaten en is naar Parijs vertrok ken. Amérigo gevoelt enkel nog wat stram heid in de knie. Het getal vliegers. Op het einde van 1908 waren er 4 vliegers de twee gebroe ders Wright, Fat-man en Santos-Dumont. 'Thans zijn er reeds 2000 luchtschippers en men rekent dat er tegen 't einde van 't jaar 6000 zuilen zijn. De ronde van België. Op Donderdag 10 Oogst zullen de vliegers der ronde van België,, te Yper rond de Halle- en St Maer tenstoren zwenken. De vliegers komen diet dag van Blankenberghe. Vliegers doodgevallen. Te Alger is de vlieger Paillole doodgevallen. Zelfde lot overkwam aan eenen Duitschen vlieger te Bock. Wielrijilen. De Ronde van Frankrijk. Na den 3" rit hebben Trottsseiier, Blaise, Vanden- berghe en Lamön het opgegeven. De 4e rit, Belfort-Chamonix, 334 kim. werd Zondag betwist. Ziehier den uDsiag 1. Cruppelaudt, ten 2 ure 46 min.; 2. Louis Heusghem, op 1 minuut; 3. Garrigou, op 5 minuten 4. Georget5. Frans Faber 6 Lambot7. Dupont8. Duboc 9. Ernest Faber; 10 Nempon 11. Devroye15. De- rnati 22. Masselis. Lapize, de Overwinnaar van verleden jaar, heeft liet onderweg opgegeven. De 5e rit, Chamonix-Grenoble, 366 kim. De belg Masselis biedt zich niet aan bij hetj vertrok en geeft dus de koers op. De ronde verliest daardoor veel van haar belang voor de belgen. Uitslag: 1. Georget, ten 4 ure 36 min.; 2. Duboc ten 4 ure50 min 3 Gar rigou, ten 5 ure 1 min.; 4. Ernest Faber ten 5 ure 16 min.; 5. Nempon, ten 5 ure 22 min.; 6. Heusghem7. Cruppelaudt Cruchon 9. Lafourcade 10 Lambot 1. Paul Detnan 12. Frans Faber 13. Go- divier14. Devroye; 15. Christophe. De 6e rit, Gmnobb-Niz/.a, 348 kim Uitslag 1. Frans Faber, Ien 4 ure 17 min. Garrigou, op 10 min.; 3. Cruppelandl op 1 lengte; 4 Duboc, ten 4 ure 37 min 5. Ernest Faber, op 1/2 lengte 6 Nempon ten 4 ure 39 min.; 7. Dupont, Ien 5 urt min.; 8. Georget, ten 5 ure 7 min 9 Cornet lO. Heusghem16. Devroye 33. Deman. Demau werd door een auto omgereden et gal erg gekwetst. Hij lag 2 uren buiten kennis. De algemeene klasseering 1. Garrigou, 15 punten Frans Faber, 24 p.; 3. Duboc 26 p.; 4. Heushem, 43 p.; 5. Cruppelaudt, 18 p.; 6. Nempon 7. Ernest, Faber8. Geor get Emile 9. Godivier 10. Christophe II. Devroye; 12. Chruchon 13. Deman; 14. Paultnier 15. Lambot16 Dupont. 7" RitNizza-Marseille, 332 kim.iCruppelandt, 2. Georget, 3. Nempon, 4. Duboc, 5. Garrigou, 6. Du pont, 7. F. Faber, 8. Cruchon, 9. Devroye, 10. Heus ghem, t3. Deman. Te Gent won Van Houwaert een 100 kin. koers. Te Wandre deed Defraye 't zelfde. Eene uitdaging. Dinsdag namiddag werd dn koers Poperinghe-Veurne-Yper Popftringhe gereden tusschen Camille Mate sys en Camille Decaesteker. Tot in Veurne bleven de rijders samen Van Veurne naar Yper met felle wind achter liep De caesteker voren hij stak 1 meter meer dan Malesys en kwam te Poperinghe aan met 4 minuten voorsprong. 3S3ÜÈ M. Paul Sansen, van Contich, zoon van M. René Sansen, burgemeester te Contich heeft zijn tweede examen afgelegd van candidaat in natuurlijke weten schappen voorbereidend tot de geneeskunde. M. Jozef Bouciqué, van Merckem, heeft zijn laatste examen afgelegd, derde proef, van doktoor in genees kunde. M. Maurice Butave, van Beveren-aan-Yzer, heeft met onderscheiding, zijn derde examen van candidaat in geneeskunde afgelegd. Alle drie aan de Hoogeschool van Leuven. M. Jozef Dumelie, van Poperinghe, heeft met zeer goeden uitslag zijn examen afgelegd van officier. lYwar I34e Belgische Nationale Bedevaart van September. Deze bedevaart, vo!geiis gewoonte, onder hooge goedkeuring van Z D. II. Mgr den Bisschop van Luik, ingericht, zal als volgt plaats hel ben A.Voorwachttecin, verlrek uit Luik den 1 September, terugkomst den 15; B. Trein langs Bretanje, verlrek uit Luik den 1 September, terugkomst den 15; O. Rechlstreeksche treinen, waaron- d< e de Ziekentrein. vertrek uit de voor naamste steden van België, den 7 September, terugkomst den 15. Voor prospectus, enz. zich te wenden tot di-n inrichter den Heer, Henri Delarge, rue 1les Prébendiers18, Luik of tot eenen der op de bekendmaking aangewezen brief wisselaars. II«et ««-liljeil dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde ziin sedert zij chico rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépot bijgébr. Delhaize Moncarey-Sansen De «fgcsdelUSe feeMda^eii. Ze kere dagbladen melden dat Z. H. Paus Pins X besloten heeft dat de feestdagen die in di w eek vallen, voortaan den volgenden zondag zullen gevierd worden. Wij moeten doen opmerken dat die beslissing enkel genomen is voor eenige feestdagen, die sedert lang in ons land afgesteld zijn en waarvan de plechtigheid op den volgenden zondag ge- ieid wordt, namelijk den feestdag van dt H. Joseph, H Sakramentsdag, den feestdag van den H Joannes Baptist-a en eenige an dere soortgelijke heiligdagen. Er is echter volstrekt geen spraak, zooals men soms zou denken, de hoogdagen gelijk O H. Hemelvaart, O. L. V. Hemelvaart. Allerheiligen en Kerstmis af te schaften ei tot den zondag uit te stelL n. W ai een oorlog kosfen zou. M. Franqois Delavigne heeft zich de moeit* gedaan eens te rekenen wat een oorlog: tusschen de groote europeaansche mogend heden kosten zou. Tijdens den fransch -duitschen oorlog van 1870-71 kostte eiken soldaat 12 fr. per dag Door de verduring der levensmiddelen zou op dit oogcnbiik tederen soldaat in oorlog 16 ftdaags verleven Franljrijk kan 2,400,000 man op oorlogs voet brengen, waaraan nog 600,000 mat raservetroepen dienen gevoegd te w, reien Eiken dag v. are dit 18 miljgen fr. uitgaven Een oorlog die 8 maanden duurt zou op 11 1/2 milliard te staan komen. Voor Duitschland met een leger van vijf millioen soldaten, de uitgaven mogen ge raamd worden op 60 millioen mark (i mar! 1,25 fr.) per dag of 14 1/2 milliard mark voor acht maanden vechters. Oostenrijk Hongarie dat 2 1/2 millioen soldaten in 'tveld kan stellen, zou voor acht maanden vechten over 8 milliard kronen moeten beschikkenItalië voor een zelld tijds verloop, met 3 millioen soldaten, 11 milliard fr.; Rusland voor-het ze-lftfe getal manschappen, 4 12 milliard roebels. Al te zanten 60 milliard fr. nk. Voeg daarbij de uitgaven voor 't zeewezen en de kosten eener tusschenkomst van Enge land. Acht maanden vechten zou voorzeker 100 milliard kosten. En terwijl ons volk vecht en elkander vermoordt, zou de Vereenigde Staten zich heel en gansch van den wereldhandel meester maken. Oorlog voeren ware den donderslag voot Europa. Kookt de melk. Tengevolge der verspreiding van het mond- en klauwzeer (tong- en pootziekte) onder de rundieren, en de overdraagbaarheid dezer ziekte, bij zonderlijk aan de kinderen, beveelt de Be stendige Melkcomntissie de huisvrouwen ten zeerste aan, de melk goed te koken. Voor «lo Onderwijzers. De re geering zal bij amendement een krediet vragen van 4 miljoen franks om de jaar wedden der gemeente- aartgenomene en aan neembare onderwijzers te vermeerderen. De belanghebbenden zullen van de vermeerde ring genieten te beginnen van 1 Qclober eersi komende. Eieii goede isiaiiiregoS. De minis ter van justicie, M. Carton de Wiart, heef' besloten dat de dagingen voor de boetstraf felijke rechtbank voortaan onder omslag moeten afgegeven worden. Tot nu toe, in de afwezigheid van den gedaagde, gaven de' deurwaarders die stukken af aan den eerste! den beste, de meid, den yoornaamsten huur der, een gebuur of in het gemeentehuis Personen voor een nietig misdrijf vervolgd werden daardoor soins voor de ergste b ios wichten aanzien, want de beschuldigingen zijn somtijds met veel bombast opgesteld en geven de schrikkelijkste namen aan de on beduidenste overtredingen. Wat Congo g^liost iiwft. Vol gens aanteekeningen gevonden in de papie ren van wijlen koning Leopold II, heeft he inrichien van den onafhankelijken Congo staat, hem persoonlijk omtrent 50 miljoe frank gekost. Onli angstlcn. Het Staatsblad van vrijdag deelt.de opgave mee van de ontvang sten in liet, jaar 1910 op de staatsspoorwegen gedaan. Zij beliep in het geheel 302,085,243 fr. 06 't /ij 27,242,305 fr 15 meer dan i 1909. De postdienst bracht 40.113,518 fr 06 op 't. zij 2 miljoen 631,894 fr. 09 meer dan in i909de telegraaf- en telefoondienst 18,177,614 fr. 34, of 1,886,664 fr. 65 meer dan in 19n9. Aclitstc genceskiimlige les. Over de chvl-Qra.IRhoadsmiddelen Zich zelve rein houden, bijzonderlijk de banden n den mond altijd rein houden reinheid overal, liet huis goed verluchten, al de klee- ren die dichtst het lichaam genaken zeer rein houden weinig drinken en geen w ater drinken, geen ongekookte vruchten eri groe.nsels eten. Daarenboven het bloed zui veren en kloek houden en men mag zonder vrees deze schrikkelijke ziekte trotseeren om dit te bekomen is niets beter dan de TJÉJOBROMA dit wonderbaar geneesmid del pantseert ons organisme tegen den aan val der microben en kiemen. De THEOBRO MA geeft aan uw lichaam de weerstand- kracht die de bestendige gezondheid hand HaaftDeTHEOBROMA kost maar 3fr. en men is voor 14 dagen goed. Een volledige uitleg is bij iedere flesch TE VERKRIJGEN BIJ I M, MGNTEYNE, apotheker op de Groote Markt, Poperinghe, en bij M. LIB0TTE, apotheker op de Botermarkt, te Yperén JSZLeng-eling-eru Wat niet kan worden vermeden, Moet met geduld worden geleden. Bij de vermelding van blindheid denkt men aan gemis van gezichtsvermogen maai er zijn ook veel ziende blinden. Een valschaard kan zich zeer vermommen, maar zijn glimlach blijft altijd iets anders dan de glimlach van den oprechte. Weldadigheid van de hoogste waarde is die, waarvoor hij, die haar betracht, zich een offer moet getroosten. Koelbloedig. Na een spoorwegongeluk: Beambte. Hier is uw reistascli, meneer, maar waar is de sleutel Reiziger. Die heeft mijn bediende in zijn zak. De arme man is verongelukt, midden doorgesneden. Reiziger. Zoek dan maar in de onder ste helft. Een zwaar verlies. Ge hebt een zwaar verlies geleden, sprak onlangs een heer tot zijn vriend, wiens echtgenoote was overleden. Dat zegt gij wel, was 't antwoord zi woog omtrent 150 kilos. Lastige stiel. Madam (aan de voor deur). Wat kermt ge zoo, arme man Bedelaar. Och, madameko lief, dat bedelen valt iemand toch zwaar, verbeeldt u, ik heb vandaag al 8 koeren soep moeten eten. Onze kinderen. Tante Sophie, wat is dat 'nen telegraaf 'Nen telegraaf, lieveken. Dat is een ding, als ge daar iets aan zegt weet men liet direkt te Brussel. Wel, dan zij de gij 'nen telegraaf. Waarom dat, kind - Pa zegt, als men u iets vertelt, weel het direkt heel de parochie. zegt dat de suikerij VanTieghem- Dupont, Rousselaere, de gezondste en dt beste is. Brussel, 12 Juli. Markt vast. Be schikbare waar, Aalst 72 1/2 - 75 fr., Poperinghe (stadslood) 80 - 85 fr.; nieuwe groeite, Aalst 100 - 105 fr., Poperinghe 102 1/2 - 105 fr Het nieuws uit verschil lende landen, namelijk uit Engeland en Duitschland is gunstiger dan te voren. In het land van Aalst schijnt de hop goed ti staan; in het Poperingsche moet men nog altijd het venijn bestrijden. Poperinghe, 14 Juli. Markt vast. Poperinghe (stadslood) 105-110 fr.; Pope ringhe (dorpen) 100 - 102 fr. Goede vraag. POPERINGHE, van 2 tot 9 Juli. Geboorten, 153Joseph Decoker, z. v. Florent en Clemence Deheegher. i5q. Elisa Vandevoorde d. v. Theophile en Emerence Alomerency.155 Martha Dury, d. v. Gustaaf en Marie Huyghe.156. Julien De Grens, z. v. Maurice en Valentina De Croix 157. Marie-Josèphe Gantois, d. v. Emile en Ernes tine IBastaert. Üverlijclens176. Verhaeghe Sylvain, 16 dagen, wijk G.— 177. Fache Charlotte, 70 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Yperstraat. Huwelijk35. Henri Carron, 2b jaar, schrijn werker met Victorina Suffys, 18 jaar, kantwerkster, beide te Poperinghe. Woesten, van 1 Mei lot 15 Juli. Geboorten. Deprey Remigius. Noyel Joël. Dewilde Madeleine. Petyt Maria.Donche Maria. De Molder Estella.Verstraete Gerard.—Sentobin Angèle. Over tijdens.Deprey Remigius.Petyt Maria. Sedeyn Pieter,.7o jaar, weduwaar van Descamps Lucie.—Decoster Gerarda.Truwant Gustaaf. Huwelijksbelofte. Vereecke Hilaire, landbou wer te Nieuwcapelle met Vandermeersch Marie- Louise, landbouwster te Woesten. Huwelijk.Bekaert Camiel,kleermaker te Woesten met Hoorelbeke Flavie, zonder beroep te Woesten, voorgaandelijk te Laeken. Wesivleteren, van 1 tot 30 Juni. Geboorte. Debreus Rachel. Overlijden. Defever Auguste, landwerker, 63 jaar, echtgenoot van Kinco Sidonie. Huwelijksbelofte. Gheldof Carolus, landbou wer met Derycke Roman ie, zonder beroep, beide te Westvleteren. Huwelijk. Vandevelde René, 38 jaar, landwer ker met Kinoo Maria, 26 jaar, dienstmeid, beide te Westvleteren. Wapenschouw en optocht der deelnemen de Maatschappijen. Belangrijke Blusclt- en Rodoefeningen door versciiillige korpsen van Pompiers. Luisterrijk Concert. Prachtig Vuurwerk. Goede keukenmeid, kermende burgerskeuken wordt gi-vraagd voor Dixmude. Goede getuigschriften. Loon 35 fr. te maande; Inlichtingen ten onzen bureele. Jongen, 14-15 jaar, kunnende lezen en schrijven, wordt, gevraagd ter drukkerij van «De Poperinghenaar erkman kunnende latlen splijten, wordt gevraagd bij Quaghebeur, rue d'Hott- l eg h em11 azebrouck Kleermakers, goed vow de confectie, wor den gevraagd bij Valère Staessen, Au Soldat Francais, Poperinghe.Goed loon. Werk thuis of op werkwinkel, naar beliefte. Een trouwe knecht kunnende desnoods peerde'u geleiden, wordt gevraagd bij R Moncarey-Sansen, Poperinghe. Smidsknechten worden seffens gevraagd bij Lefebvre te Hantay bij La Bassée (Noord Frankrijk) Statig Marquihies, lijn Rijssel naar Bethune. necht, wel kunnende met peerden gaan, wordt seffens gevraagd. Inlichtingen ten bureele dezer. Seffens gevraagd, goeden Peerdeknecht, bij voorkeur gehuwd ter Muiterij-Brouwerij Feys-Callewaert, Rousbrugge. Gevraagd voor september, goede deftige gehuwde Werklieden. Goed loon, en woonst verzekerd ter Malterij-Brouwerij Feys-Callewaert, Rousbrugge. Men vraagt terstond een meisje van 16 tot 18 jaar, de machien wat kennende, otn te leeren schoenen stikken, bij René Berat- Berat, Yperstraat, Poperinghe. Meid wordt seffens gevraagd. Inlichtin gen ten bureele dezer. Shoone schuur gelegen bij de stad, te pach ten. Inlichtingen ten onzen bureele. Schoone en gerievige herberg met bof en koer, A ia ville de Nice -, Meessen- straat. Zich te wenden bij M. Masschelein, brouwer, Yperstraat, Poperinghe. Schoone gerievige herberg Au nouveau Passage bij de statie, aan 8 fr. Ie maande, vrij van lasten, toebehoorende aan de Wed. \ug. Rommens. Eene SLomnmachien, 2 t met graan breker, buiz '/a peerden kracht, buizen om te koken, riemen en poulies, dienstig voor Landbou wers. Over te laten aan zeer genadigen prijs. Zich te begeven bij Alois Yorhaoghe,A Aeefe. Twee groote schilderijen op doek en omlijst, (H. Franciscus Xaverius en H. Ignatius van Loyola) geteekend - Ecole des Orphe- lins d'Ypres 1816. Souvenir", bijzonder geschikt voor kapel of patronage. Inlich tingen ten onzen bureele. Te verkoopenschoone Breimachien in zeer goeden staat., bij Amand Salomó, Yper- tsraat, Poperinghe. Beurs van Brussel. i3 Juli, Op Een die vrij goed bet. huiswerk kan, Die toe kan geven aan 'nen man, Die weet. dat niemand hier gewis Geheel vrij van gebreken is Die ook haar huis en werk bemint En geerne omgaat met een kind, Die zal in vreugd en ook in pijn Iu 't huwelijk recht gelukkig'zijn... Wel te verstaan... als ook de man Bij tijds een oogje sluiten kan. BIDDAGEN DER WEEK. Woensdag te Poperinghe in St Vincentius geslicht en de Paulinen buiten stad. Zaterdag Donkeren-Ommegang I A la Ville «Se I-'iiirciicc, bij René Synave. Boescheepstraat. Op Pameltje-Dinsdag. In de Concorde, bij Cyrille David, Casselstraat. Op Zondag 16 Juli. Zes jonge konijnen van.11 weken oud en eenen vetten Konijn, wegende 9 pond, S Bbi VijverliniN, geg. door Germain Waeles hijg. Soubry bij Arthur Catnerlynck, Peerdenmarkt Op Pameltje Maandag. Een Kortewagen, Ru de Wageniiialicrij, Emile Pareyn, bij 't Rood Kruis Eene schoone Geit, Ru den («ouden Leeuw, geg. door Achille Chaerle, bij Ch.-L. Iiuy .he, Abeele-kalsiede Belg. 3 p. c. i s. 90— go3o 3p c.2s. 90 2 p. c. Annuit. 4 '/s 3 p. c. 89 Gem.kred.4V2 10740 3p. c. go 3p.c.'6i 1261255o 3 p c.'68 Buurtsp. 3p.c. 878710 Anderl. 1907 98 So Antwerp. 1807 9276 Antwerp. igó3 8.375 Brussel 1902 10275 io3 Brussel igo5 8225 Brussel-Zeeh7100 Elsene 1908 Mechelen 1885 86 1891 1897 Gent 1896 73 Luik i853 to325 Luik 1897 7175 7225 "buik 1906 77 Oostende 'g8 70 Schaarb.1894 84 g5 Schaarb.i8yy 717073 Verviers 1878 10400 Doornik 1874 Congoleening 8470 bij TUINB0LLING 10 FR. PRIJZEN. Proven. Op heden Zondag bij Ft Pieters en Henri Quaghebeur. GAAIBOLLING. Poperinghe. Op Zondag 10 Juli, In t Firmamentbij Gaston Wylleman Opper vogel 25 fr., zijdvogels 10 fr.. kallen 5 fr Voorwaarden naar gewoonte.-Inleg 0,65 fr Crombeke. Op Zondag 13 Oogst, t herberg "Het L kkerije- bij D. DesChrevel. Oppervogel vooruit 10 fr.; Zijd vogels elk 5 ft Inlog 0,65 voor 2 bollen. Iti-iissel-Zeeliaven. Leening van 44.180.000 frank. 5oc Trekking.8 Jidi 1911. De bijzonderste prijzen werden gewonnen door de volgende nummers S. 4775 n. 12 uitkeerbaar met fr. 25.000 S 1233 n. 20 1.001 S. 8182 n. 19 500 S. 13523 n. 5 250 S. 13613 n. 11 250 NtUtd .1 lltïiVl-jM'll. Leening van 183.440.000 frank. (1887.) 145e Trekking. 10 Juli 1911. 34810 n. 9 uitkeerbaar met fr. 150.000 S. 19749 n. 21 1 000 33062 n. 22 500 505 n. 3 250 S. 30338 n 12 250 Slml (««tul. Leening van 70 000.000 frank. (1896.) 36'e Trekking. 15 Mei 1911. S. 8916 n 19 uitkeerbaar met fr. 150 (®0 S. 23447 n. 8 1000 8 1007 R. 25 500 S. 12969 n. 20 500 S. 12175 tl. 8 250 Poperinghe, markt van den 14 Juli.— Tarwe 100 kil. 21.00-Rogge 15,50 - Haver 18 00 - Aardappelen, 100 k. 12,00- Beterde kil 3,00 a 0,00, Eieren de 25. 2,15 a 2,30. Yper, 8 Juli.Tarwe 20.00 a 21.00; rogge 18,00 a 19 00 haver 15.50 a 16.00 aardappelen 10,00a 11,0; boter 2.80a3,00 ieren 2 15 a 2,30. Rousselaere. 11 Juli. Tarwe 19,50 a 20,00; id. mode 18,50 a 19,50; rogge 15,50 - 10 00; haver 19,50 a 20,00; boonen 21,00 22,00; aardappelen 11,00 a 12,00; boter 2,90 a 3,10; eieren 2,20 a 2,30; koolzaad olie 64.00; lijnolie 94,50; oude suikerijboo- ien 37.00; id. gele 18,00; viggens 00 a 00. Kortrijk, 10 Juli. Witte tarwe 19,50 1 20.00; mode tarwe 18,50 a 19 00; •gge 16,00 a 16.50 haver 19,50 a 20,00; peerdeboonen 21,50 a 22,50 suikerij boonen <8.00 a 38,00witte aardappelen 8.00 'a 9.00 boter 3,00 a 3,20 eieren 2,30 a 2,40 koolzaadolie 65,00 lijnzaadolio 95,00; koolzaad 28,50; lijnzaad 42,50; koolzaadkoeken 10; iijnzaadkoeken 21,00 ammoniak- Veeinarkt 40 ossen, veerzen 0,91 a 1,09 a 1,03 30 stieren, 22,00 sodanitraat 23,15 ulfaat 32,50 >,89 a 1 07 117 134 koeien 0,87 0,86 a 1,01. Anderlecht, 11 Juli. Verkensmarkt. Te koop 2665 prijs per kilo 0,92 a 1,12. Brussel, 11 .Juli. Verkensmarkt. Te oop: 234; prijs per kilo op voet, 1,10 a 1,40. fmmn.mmgm4m^iig22xm88mmwÊimi8W Leven en Kapitaalvorming, Bijzondere onderneming aan staatstoezicht onder worpen in Frankrijk. ANTWERPEN, Maria-Theresia Leiën nr i 3, eigendom der mnnteclinppij Voor Frankrijk Place Sebastopol, 27, RIJSSEL. Levensverzekering en spaartitels met driemaandelijksche trekking aan week- en maandpremiën op 3i December 1910. ngeschreven Kapitaal fr. 19.536.112 Uitbetaald aan verzekerden 2.077.360 Reserven 1.004.646 Meer dan 25o.ooo personen verzekerd. Alle personen die zich willen laten verzekeren op het leven, Eere-Communie, bepaalden leeftijd, als ook degenen die begeeren spaartitels te nemen aan de zoo bloeinde maatschappij Constantia begeven zich tot hare agenten in stad. Goede agenten worden gevraagd in alle steden en dorpen waar de maatschappij nog niet vertegen woordigd is, aan zeer voórdeelige voorwaarden. Voor alle inlichtingen wonde uien zich tot den opziener Theophile DELBEKE, Duinkerk'

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1911 | | pagina 2