HilST-HSTMMÉ Ge&te Am wete&L WT J7TQ 's meer aan te bevelen tegen ld 1 H 1 U Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Op Zondag 10 December, Jaarlijksche Kermis. HERBERGKERMISSEN Een laatste woord BURGERSTANDEN VAN Jaarlijksche koopdag ZEER SCHOONE SPARREN Machtige Volksverzekering op leven, ziekten en ongelukken, vraagt ernstige agenten. Groot commissieloon en premiën. Vraagt nlaats. Te Koop GROOTE BOOMKWEEKERIJ Nieuwjaar nadert! VAN HEDEN AF AANKOOP Wetensweerdigheden. €11. DELFOSSE-PAUWELS ilen vraagt TE KOOPEN OF TE PACHTEN Bemi DEWICKERE VÊEARTS, Yperstraat, 26,(bij de Markt) Poperinghe, HOFSTEDEN in Frankrijk Inlichtingen bij Const. WERQU1N Bericht Charles Halfmaerten Corselis, AAN DE LANDBOUWERS. AgentDEVOS JULES, Sterffevallen. De Z. E. H. kanunnik E. Houtave, vlkaris-gene- raal van Mgr de Bisschop van Brugge, is Vrijdag avond in die stad overleden in den ouderdom van 73 jaar. De E. H. Vande Putte, gewezen pastoor te Oyghem, is te Emelghem overleden in den ouderdom van 67 jaar. He brouwerijen in Itclgië. De brouwntjverheid heeft in België sedert 1850 eene groote uitbreiding genomen. In 1850 waren er in België maar 2884 brouwerijen, die 5,514,128 hectoliters bier 's jaars lever den. In 1900 klom het getal brouwerijen tot 3223 met eene voortbrengst van 14 616,535 hectoliters bier, 't zij gemiddeld 4845 hecto liters bier per brouwerij. In 1910 waren er in België 3349 brouwerijen met eene voort brengst van 16.018,580 hectoliters bier, 't zij gemiddeld 5080 hectoliters per brou werij T^empeest-Lanteerns, de beste, de zekerste 1 voor landbouwer, voerlieden, enz. te verkrijgen bij Sansen-Decorte, Poperingbe Deze lanteerns kunnen niet doodwaaien of ontploffen wanneer zij vallen. woners dezer dorpplaats nu des avonds, het zoo lang verwachtte gazlicht, als een gezel- ligen vriend der donker avondstonden be wonderen Immers de straten die vroeger op dezen tijd er zoo donker en zoo akelig uitzagen, zijn nu lief verlicht en de wenscb van eenieder is, al de straten zoo spoedig mogelijk met de gaz verlicht te zien. Wij mogen oprecht onze voldoening uit drukken, dat de gemeente Watou sedert eenige jaren, een grooten stap vooruit heeft gezet op gebied van openbare werken. Wel is waar zijn er nog altijd die morren en klagen, en denken verstootelingen aller bestuurlijke werken te zijn. Ik bedoel hier, lezers, de zoogezegde Brikilionstraat Deze is nog immers bij wintertijd in een modderpoel herschapen, waarlijk als een toonbeeld aller zorgeloosheid. Velen vellen daarop een verkeerd oordeel over de han delwijze van ons bestuurZij hebben ongelijk. Om dezen toestand te verbeteren zouden sommige eigenaars het hunne moeten bij dragen, en met wat goeden wil bezield zijn tot nut en welzijn van eenieder. Een Watounaar. estvleteren.Wonderbare kaarl-\ partij. In de herberg Qe Wandeling op St Eloi avond, werdt hier door vier personen eene kaartpartij uitgespeeld met de jaskaart, zonder dat er eens moest gekaart worden. Henri Baelen, maat met Charles Metsuwe, naamde eerst een 6n van pijken aas den tweeden deel naamden Henri Gruwier en Hector Calmyn, ook maten, elk een 4n; den derden keer naamde Metsuwe een 5n en den vierden toer naamde Henri Gruwier twee 3n, Ch. Metsuwe naamde ook een 3n. H. Calmyn ook een 3n en H Baelen een 4n van troef met de mariage en een 3n. -- Er wierd met dit geval wel gelachen I» liet gelooflijli dat men de ware suikerij der Trappisten Vincart kan verkrijgen aan 90 cent. de kilo? Zij is noch tans overal te verkrijgen aan dien prijs. Dépót bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Kocsiiiglie. Eereteeken. bij kon. besl. van 14 November is het burgerlijk eereteeken verleend, kruis van le klas, aan E. deThibault de Boesinghe, provincieraads lid, burgemeester*te Boesinghe. Stadsnieuws. Prijsuitdeeling in het Volkshuis. Zondag laatst had in het Volkshuis de plechtige prijsuitdeeling plaats, aan de leer lingen van het aangenomen bisschoppelijk College, die aan den algemeenen wedstrijd voor het middelbaar onderwijs deel genomen hebben. Op het verhoog hadden plaats ge nomen de heer Burgemeester van Merris, met zijne twee schepenen Vandenberghe en DevosZ. E. H. Deken Vervaeke, E H. Vanderstichele, principaal, de heeren A. Lava en Oct. Vandenberghe, secretaris. Verders hebben wij opgemerkt E. H Hel- lyn, proost van het Volkshuis, de heeren E. Boucquey en O. Fiers, gemeenteraadsleden, en EE. HH. Leeraars van het College, alsook de heeren E. Suffis, van Poperinghe Don- deyne, hoofdonderwijzer te LooDenys, secretaris te Crombeke; Hassebroucq, secre taris te Wytschaete en H. Delanote, van Proven, ouders van de bekroonde leerlingen. De heer Burgemeester in een vurige aan spraak wijst op het goede door het vrij katholiek onderwijs teweeggebracht en brengt, in naam van het gemeentebestuur hulde aan leeraars en leerlingen van ons College. Dan volgde de lange reeks onder scheidingendoor de mededingende leerlingen behaald en die wij in ons nummer van 3n December reeds medegedeeld hebben. Daarop neemt de E. H. Principaal het woord en bedankt het gemeentebestuur en al de aan wezigen verders doet hij uitschijnen hoe noodzakelijk de goede opvoeding is, welke de goede opvoeding is, en dat het in vrije katholieke onderwijsgestichten is dat de goede opvoeding te vinden is hij eindigt met eene aanwakkering voor de leerlingen. Het was een schoone dag voor leeraars, ouders en leerlingen. In brand op een veto. Zondag rond 2 ure kwam een velorijder de Boescheepstraat opgereden, en eene dikke rookwolk volgde hem. Voorbijgangers deden den velorijder stilhouden, wiens vest al binnen reeds gansch verbrand was, zonder dat hij iets opgemerkt had. Seffens kon men het uitdooven. De man had zijne brandende pijp op zak gestoken en zoo de brand veroorzaakt. Concert in den Katholieken Kring. Heden Zondag, om 6 ure 's avonds, geeft het Stadsmuziek zijn jaarlijks Concert met de medewerking der bloeiende Koorzang maatschappij De Toekomst Volgend programma zal uitgevoerd wor den Eerste deel. 1. Mosaïque uit de Opera Le Freischütz van Weber, voor Harmonie2. lloméo et Juliettevalse, van Gounod, gezongen door Juf vrouw Alice Foyer, eerste prijs n zang aan het con servator um van Rijsei3. Kamer-muziekstuk voor Piston, door M. Camille Lermytte4. La Cour des Miracles, Koor van Delibes; 5. Os-kar. in zijn repertorum, door M. J. Verheyen, kluchtzanger- humorist te Antwerpen. Tweede deel.1. A) Les Vers-luisants, gavotte- ydilie van P. Lincke, B) Luna Valse van G. Witt- mann, voor Harmonie; 2. A) Attril est amoureux, van Massenet, B) Chanson de Musette van F. Thomé, door Jufvrouw Foyer; 3. La pluie d'or, afwisselend aria voor Clarinette, van Bouillon, door M. Emile Rosseel4. Os-karkluchtzanger-humorist in zijn repertorium. Geen twijfel of dit veel belovende avond feest zal alweer veel bijval genieten. In onze stadsschouwburg Op Maandag lln, Dinsdag 12" en Woensdag 13n Decemberzal alhierdoor de maatschappij van Rethorica Langhoirs-Victorinen opge voerd worden Een Beroemd Proces groot drama in tafereelen, door D'Ennery en Cormon, schrijvers der Twee Weezen Als slot zal volgen, het blijspel Voor stille lieden van E. Van Driessche. Dat de liefhebbers van de omliggende ge meenten gerust naar de vertooningen komen er zullen plaatsen zijn voor alle drie de dagen. Kaarten zijn op voorhand te bekomen bij M. Maurice Benoot, Hondstraat, Poperinghe. Op Maandag 16 en Dinsdag 17 Januari 1912, zal door de Maatshappij Roeysche- Barbaristen opgevoerd worden het boeiend drama: De Brooddraagster, in 11 tafereelen naar den wereld beroemden roman van X. de Moniépin. Kaarten zün op voorhand te bekomen bij de wed. Th. Vanelstlande, Yperstraat, Pop. Feest in 1912. De inhuldiging van het Vaandel der maatschappij van De Gewezen Sol laten onzer stad, zal plaats hebben op Zondag 28" April aanstaande. De bestuurleden, te zamen met de stede lijke feestcommissie, werken reeds saam om het feest, dat ter dier gelegenheid zal gege ven worden, ten volte te doen gelukken. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépotApotheek, A. MONTEYNE, Groote Markt. 18. POPERINGHE. LandlooperijConstant Lava, wiens aanhouding wij verleden week meldden omdat gegronde vermoedens op hem berust ten nopens den diefstal met inbraak, op Donderdag 30 November gepleegd bij Isidore Deweerdt, langs de Bellestraat, werd ver oordeeld tot 3 jaar opsluiting in bedelaars- huiskolonie De kerel werd seffens overge bracht naar Merxem. Reninglielat. Benoeming. Is benoemd tot ontvanger der rechtstreeksche belastingen en accijnzen M. Gilis, kom mies der accijnzen. Watou. Gazlicht en slechte straten. Het is met een waar genoegen dat de be- BERICHT. De personen van buiten stad, die niet be- geeren het bedrag van hun abonnement voor het jaar 1012 tegen postkwittancie te betalen worden vriendelijk verzocht ten onzen bu- reele te komen voldoen vóór 17" dezer. Poperinghe, markt van den 8 Dec. Tarwe, 100 kil. 21,00-Rogge 16,00 - Haver 18 25- Aardappelen, 100 k. 8,00- Boter de kil. 3,60 a 3,80, Eieren de 25, 4,70 a 0,00. Vper, 2 Dec. Tarwe 19,50 a 20,00 rogge 17,00 a 18 50 haver 20,00 a 21,00 aardappelen 8,00 a 8,50; boter 3,60 a 3,85 eieren 4,68 a 5,20. Dixmude, 4 Dec. Tarwe 22,00 aardappelen 8,00 boter 3,70 a 3,90 eieren 4,70 a 0,00. Kortrijk, 4 Dec. Witte iarwe 19,50 a 20,00; roode tarwe 18,50 a 19.00; rogge 18,50 a 19,00 haver 21,00 a 21,50; peerdeboonen 23,00 a 24,00 suikerijboonen 24,50 a 00,00 witte aardappelen 7,00 a 0.00 boter 3,60 a 4,00 eieren 4,25 a 4,75 koolzaadolie 70,00 lijnzaadolie 75,00 koolzaad 32,00 lijnzaad 40,00 koolzaadkoeken 13 a 14 lijnzaadkoeken 25 a 26,00 sodanitraat 24,75 ammoniak- sulfaat 34,25 a 00,00 Veemarkt34 ossen, 0,88 a 1 05 151 veerzen 0,92 a 1,07 162 koeien 0,87 a 1,04 42 stieren, 0,85 a 1,03. Rousselaere, 5 Dec. Tarwe 19,50 a 20,00; id. roode 18,50 a 19,00; rogge 17,00 a 17,50; haver 20,00 a 21,00; boonen 21,00 a 22,00; aardappelen 8,00 a 9,00; boter 3,80 a 4,00; eieren 3,90 a 4,16koolzaad olie 70,00 lijnolie 75,00; oude suikerijboo nen 24,00 a 24,50 id. gele 18,50 tl 18,75. Anderlecht, 5 Dec. Verkensmarkt. Te koop 4095 prijs per kilo 0,95 a 1,06. Brussel, 5 Dec. Verkensmarkt. Te koop 303; prijs per kilo op voet, 0,95 a 1,10. Voor herstellingen aan basculen en ba- lancen, wendt U tot, Wed. J. BEIIEYT- ADRIAEN, Poperinghe. Zie annonce. j Ac tvoonïte 1 Au Café IMtllioit, bij Edmond Duthoit, Bruggestraat. 2 In «l« Nieimc Lente, bij Louis D 'huysser, Veurnestraat. 3 In Itreidcl en Heeeninel,, bij Franqois Couttenier, Watoustraat. 4 In ile Lcene llolen, bij Emile Verhaeghe, Boeschepe-kals. 5 In den lleirzelnnr, bij René Gantois, Crombeke-kals. 6 In Hidilelburg, bij de Wed. Dewickere. Yper-kals. 7 A In Cour du Hoi, bij René Devos, Boesohepestraat. 8 In de Zand putten, bij Maurice Noppe, Watou-kals. g In Itui'gerMwelziju, bij A. Vau Overbeke-Leeuwerck, nevens den Bazar van Sanson-Decorte, Gasthuisstr. 10 In den Haas, bij Richard Dewachter, Casselstraat. Op 17 December, Kaartspel Oude Man of Dubbel Vijf, 25 fr. Prijzen, 11 In 't Abeelliof. bij Jerome Jacob, Abeele-kals. He Snikerij Van Tieghem - Dupont, Rousselaere, blijft BITTER maar is zuiver. braadt axooa ccxznv: Z>fu> %nUvexjtuv Cucd Jf-8 ^e-CiflcuM-i^ttuxui JbntweApen ea aaii:^ivtutetju<r <zZa.ce bij de gebr. VAN COILLIE, Ooststr., Rousselare 1295 te Luik 241 te Brussel en 251 te Leu ven. De 1295 vreemdelingen van Luik hoo- ren toe tot 46 verschillende landen waaron der 500 Russen en Polen. Op het zelfde tijdstip waren er te Gent 87 Russen; te Brussel 140 en te Leuven 18. Te Hollebeke, aan de werken van den vaart, viel woensdag een houten brug in wijl het locomotief ten dienste der werken en eene reeks wagonnetjes er overreden. Machien en 2 wagons vielen den vaart in. Er zijn drie gekwetsten maar zonder erg. Te Kortrijk inde olieslagerij Doutreli- gne, vierde men Maandag St Eloi. Zekeren Verscheuren, werkman, wilde een schot lossen, uit oude gewoonte, doch het geweer ging ongelukkiglijk af en een ander jonge ling, Richard Courtin, die op den koer stond, werd doodgeschoten. Te Binche werd Zondag een drieling geboren. Do nieuwe postzegels met den beelde naar van Koning Albert zullen in het begin van 1912 in gebruik gesteld worden. Jules De Witte, 42 jaar en vader van 6 kinderen, werd te Thielt door zijn mees ters peerd doodgeslegen, Zcmiu acliiige en zieke personen aan wie café verboden is, mogen suikerij Van Tieghem-Dupont. Rousselaere. eebruiken Beurs van Brussel, 7 December. Belg. 3p.c. is. 88Brussel-Zeeh. 7425 7373 3 p. c. 2 s. 883oElsene 1908 2 p. c.Mechelen 18838495 Annuit. 4 7s1891 833o 3p.c. 883o1897 Gem.kred.4V1 10790108Gent 1896 75 3p.c. 8625Luik i8o3 3 p. c.'6iLuik 1897 735o y3y5 3p.c.'68 io35oLuik 1903 7830 7823 Buurtsp. 3p.c. 8610 8640 Oostende'98 727150 Anderl. 1907Schaarb.1894 848393 Antwerp.1887 94Schaarb. 1897 7130 Antwerp. 1903 8625 8630 Verviers 1873103 Brussel 1902 97—Doornik 1874 Brussel iqo5 838376 Congoleening 83 over het geschil wegens het leveren van verkens van wegens Maurits Vancayzeele aan We&Kind. Regheere. Daar de gebroeders Regheere de zaak, in plaats van klaar, gebrekkelijk uiteen zetten, verdient die nog eens nauwkeuriger en zonder leugens in 't licht ge bracht te worden. Op Donderdag 9" November, kocht ik, Maurits Vancayzeele aan Wc Regheere en Zonen, 10 vette verkens aan den prijs van 865 fr. net te betalen, ver mits ik op mij nam de factuur van 10 fr. aan Alidor Decat te betalen. De verkens moesten geleverd wor den den Maandag 13". Vrijdag 10" November kwam Oscar Regheere in huis mijn vader spreken, en zegde Maurits heeft 10 vette verkens gekochthet is een ongemakkelijke zaak, want, mijn broeder langs de baan zijnde, heeft ook die verkens verkocht tegen 1.07 fr. de kilo, aan een koopman uit Oostvleteren Vader vroeg wie die koopman was. Daar Regheere den naam van den koopman niet kon noemen, besloot vader dat Regheere niet rechtzinnig was en zegde hemIk weet niets van de zaakgaat naar Maurits, hij staat op de markt met vleesch Op de markt deed gij, Oscar Regheere, aan mij, Maurits, dezelfde gelegenheid uiteen en zegde Het moet bij de kilo zijn, daar mijn broeder bij den kilo verkocht heeft. Ik antwoordde u«Ik heb de ver kens bij 't stuk gekocht aan u, uwen broeder en uwe moeder, die het hoofd van het huis is, en ik houd mijnen koop geldig. Daarop ze det gijWij zullen ze aan den koopman van Oostvleteren moeten leveren en gij vroegt wat mijnen prijs per kilo was, waarop ik antwoordde: De prijs is 1.05 fr. de kilo». Dan zijt gij vertrokken. in plaats van den 13" November, zooals het akkoord was, waren de verkens maar geleverd eene week later den 20" November. Zoo hadden de Regheere's een uitvlucht gezocht om mij te dwingen die verkens per kilo te nemen. Toen de verkens gelost waren, wilde ik ze bij 't stuk en Regheere wilde bij den kilozoo gerochten wij in twist. Ik had de verkens voorloopig gewogen, daar ze bij 't stuk verkocht waren. Niet kunnende overeenkomen, ging ik den Heer Politie Kommissaris halen. De Heer Politie Kommissaris gekomen zijnde, vernam ons geschil, en vroeg aan Regheere of hij volstrekt niet bij 't stuk verkocht had. Regheere antwoordde In 't geheel niet (en in de inlassching in De Poperinghenaar van 3" December bekent hij toch verkocht te hebben tegen 875 fr., bij 't stuk?!) De Heer Politie Kommissaris zegde dan dat het eene handelszaak was buiten zijne bevoegdheid, en raadde mij aan de verkens te wegen, om desnoods, zoo de zaak voor de rechtbank mocht verschijnen, aan de winnende partij te geven hetgeen haar toekomt. in de tegenwoordigheid van den Heer Politie Kom missaris mieken wij akkoord 42 fr. bij te leggen bij de koopsom voor de week houdenis, die dan dë som uitmiek van 865 fr. -|- 42 tr. opleg was 907 fr. net te betalen. Daarbij bleef het zoo en ik ging naar de statie om de verkens te laden. Het verwondert vele menschen dat de verkens per kilo betaald zijn. Dit is geheel gemakkelijk te verstaan, aangezien ik, Maurits Vancayzeele, naar de statie was en de zonen Regheere bij vader in huis waren geko men. Vader wist in 't geheel niet hoe de zaak in 't bij zijn van den Heer Politie Kommissaris beslist was. Regheere's gaven het gewicht op aan Vader, en zegden overeengekomen te zijn aan 1.05 fr. de kilo, waarop Vader zonder achterdocht, van mijn akkoord niet wetende, de verkens aan 1.05 fr. de kilo betaalde. Ik geloof geheel wel dat gij tevreden zijt, (zooals gij in het nummer van 3" December schrijft) betaald te zijn per kilo, aangezien gij op die wijze 63 fr. hebt weten meer te ontvangen, dan den prijs aan denwelken gij de verkens verkocht hebt. Het is de laatste maal dat ik mij daarmede bezig houde, aangezien ik wel weet dat het niet rechtstreeks met u is dat ik te handelen heb, maar wel met uwe advokaten, die gedreven door afgunst, hun zeiven bet.Jen met het smakelijk genoegen in de betwistin gen die uit uwe handelwijze voorkomen, zoowel de waarheid weten te draaien en te keeren, om er gebruik van te maken ons door de modder te trekken. MAURITS VANCAYZEELE. Heden, 10 December, geven wij onzen tweeden raadsel prijskamp. 1. Die mij maakt en begeert mij niet, Die mij betaalt en gebruikt mij niet," Die mij gebruikt en weet het niet. 2. Mijn kop is een dier kloek en sterk,' Mijn steert is gemaakt van houtewerk, in mijn geheel kan zonder schroomen Kop en steert binnenwaarts stroomen. 3. Al wie mij is, heeft een goed hart, En wie me onthoofdt, die maakt mij zwart. 4. De schoenmakers kennen mij zeer wel, Want men vindt mij altijd n hunnen tel. Omgekeerd v ndt gij mij meest bij de boerlièn, Ik moet daar tot voedsel aan de d eren dién. Ontneemt mij mijn hoofd, dan wordt ik een dier, Dat men op de feesten en kermissen vindt alhier, Om door allerhande rare trekken, De menschen naar mij toe te trekken. 5. Hoeveel nagels zijn er nobdig aan een peerd- ijzer van een goed beslegen peerd'? Drie prijzen zijn er te winnen 1. Een schoon Fransch-Vlaamsch Woor denboek. 2. Een keten voor uurwerk. 3. Eene pijp of porte-monnaie. Bij de antwoorden moeten de vragen, uitgeknipt uit ons blad, gevoegd worden, anders is het antwoord ongeldig. De antwoorden moeten ons toekomen ten laatste Zondag 17n December. KANTOOR VAN DEN Notaris BAERT, TE DIXMUDE. Op Dinsdag 2(> Deeemlici' 1011, 2en Kerstdag), om 1 ure namiddag, te Houthulst, in de bosschen van Mevrouw We Maes- Van Damme, grondeigenares te Merckem, van ongeveer 160 lioopen diensiig voor hoppepersen, tuin- en diitpersen, tabakhangers en liggers, kepers, hage- en .stoppersen. Verders 2000 Sparrebussclien, Schrijven aan E. V. bureel van dit blad. Goede werkvrouw, altijd gediend hebbend, maar nu t'huis om voor haar vader te zorgen, vraagt plaatsen te Poperinghe om in daghuren uit te werken. Inl. ten bureele. Meid, goed burgerkeuken kennend, vraagt plaats. Inlichtingen ten onzen bureele. Evfinn kilos inlandsche AJUIN aan OUUU voordeeligen prijs, bij Camille Delava, Pottestraat, Poperinghe. Te verkoopen, al het ijzerwerk niet lang gediend hebbende en voori komende van le afbraak van een bakoven, verwarmd met k'den Voor alle inlichtingen zich te wen den bij H Beek, Poperinghe. Ouden kamion, breed beslag, in goeden staat met nieuwe achier ressorts en wielen, bij Remi Moncarey-Sansen, Poperinghe. BIDDAGEN DER WEEK. Zondag te Meessen, Vrijdag te Watou en Zaterdag te Alveringhem. ENGEL KNOCKAERT, te Rousbrugge, langs de kalsiede naar Haringhe. BIEDT AAN Groote hoeveelheid schoone gesneden Doorns voor weidenOlmen, Boschplanten, alle soorten van Peerelaars en Appelaars, hoog- stammige en voor tegen muren. Abrikoos- en Perzikboomen, Sieraadplanten, Rozelaars, enz. Aanleg en Verzorging van hoven. Alles aan genadige prijzen. Wacht dus niet te lang om uwe visietkaartjes te doen drukken. Wilt Gij spoedig bediend worden, wendt U ter drukkerij van De Poperinohenaar Visietkaartjes in druk en steendruk worden er ten spoedigste uitge voerd, doch, daar kaartjes in steendruk veel werk vragen, ware het aan te raden deze zoohaast mogelijk te bestellen. Groote keus van fantaisie kaartjes. Hachette-Lebègue's almanak voor 1912, te verkrijgen ten bureele dezer, alsook alle buteelgerief, agenda's, calendriers, alma nakken, enz., enz. Een Viscli, die klimmen kan. De meeste visschen zijn natuurlijk niet op hun gemak buiten hun element, toch zijn er een paar soorten, die soms voor korten tijd op het land komen. De meest bekende daar van is de klimmende baars in Indië, die niet alleen nu en dan het water verlaat, maar zelfs in de boomen klimt, met behulp van scherpe vinnen, dicht bij den kop en den staart. De eigenaardige vorming van de kieuwen maakt, dat hij een geruimen tijd op het droge kan doorbrengen. 89, Yperstraat, POPERINGHE, van Droge Holle vellen goed en net open ge vladen. Brussel, 6 December.Markt standhoudend. Aalst 230-235 fr.; Poperinghe (stadslood) 230-232 1/2 fr. De vreemde markten, Londen en Neurenberg, zijn ook vast gestemd. Antwerpen, 7 December. Markt prijshoudend. Aalst, beschikbare waar, 2321/2 fr., Januari-Februari 235-2371/2 fr,, aanstaande gewas U0-115fr. Pope ringhe 230-232 1/2 fr., Januari-Februari 235-237 1/2 fr., aanstaande gewas(1912)op lever ng October 110-115fr. Poperinghe, 8 December.Markt kalm met behou den prijzen. Beschikbare waar in cultuur 230-240 fr., in handel 230-235 fr. Weinig zaken. Men verlangt te buren tegen de maand Fe bruari klein gerieflijk woonhuis in een oer bijzonderste straten te Poperinghe. Schrijven onder omslag naar M. Van siraeseele, rue Verboechaven, 102, Schaer- beek-Brussel. Schoon geriefelijk Woonhuis met siagie en hof. te Watou-plaats, bij den brievenpost, 4ich te bevragen bij Mr Doktor Petit, te Watou. want de dokters nfllVITnPIi'YF 'n minnut en erkennen dat de "J-di I Oliblt Ij voor a]tijd de on verdraagzaamste tandpijn doet verdwijnen. De DENTOGENE behoudt de bedorven tanden en verhindert opzwellingen en zweringen. Opge past voor 't bedrog. Eisch een DENTO GENE, het fleschje fr. 1.35, in al de goede apotheken des lands. VERKRIJGBAAR IN DE VOLGENDE APOTHEKEN M. Monleyne te Poperinghe en M. Libotte V Yper- den zich in de hoogste mate op het wezen van Juan af. Hij werd bleek en de hand uitstekende sprak hij met vaste stem Gij laat u misleiden door den schijn mijnheer Ik ben volstrekt onschuldig en ik heb u niets dan de. waarheid gezegd. 't Is hetgene wij zullen zien de plich- tigen spreken bijna allen alzoo. Mijn geweten is gerust, mijnheer, zegde Juan met de hand op het hert. Nooit heb ik eenen evenmensch het minste nadeel gedaan. Als gij ons niet beter kunt bewijzen, waar gij den nacht overgebracht hebt, zal het u zeer moeilijk vallen ons daarvan te overtuigen. Dan begon opnieuw eene eindelooze on dervraging. De on erzoeksrechter trachtte Juan in het nauw te urengen, of hem zich zei ven te do n teg-nspreken. Doch het lukte hem niet Juan moest uitleg geven over zijne be trekkingen met Irma Aldevaere, over zijne bedreigingen van den zondag middag en over vele andere, punten van minder be ang. Hij gaf dien met veel bereidwilligheid en zonder in het minst te aarzelen. Meer andere personen werden onder vraagd. De koord werd aan iedereen getoond, doch niemand kende ze. Alle antwoorden kwamen op hetzelfde uit: men aanzag den Corsikaan als pliehtig, doch niemadd kon het minste bewijs tegen hem inbrengen. üj overheden waren eenigszins besluite loos en hielden zich een kwartier uurs bezig met onder elkander te beraadslagen. Zij waren niet volkomen van betzelfde gedacht. Nu toch, Juan werd \oor de derde maal binnen geroepen. \adruk voorbehouden. (Wordt voortgezet.) Hoever is De Groene Wandeling van uw huis gelegen Een honderdtal stappen. Dat maakt dat gij om 11 ure te bed gegaan zijt Voorzeker, mijnheer. Gij hebt uw bed niet weder verlaten Ik heb rustig geslapen tot tegen den morgen. Wie heeft de deur voor u geopend, als gij te huis kwaamt Niemand, mijnheer, ik heb altijd den sleutel bij mij en als ik te huis kwam. waren mijne pleegouders te bed en misschien wel in slaap. De rechters schenen zich te bedenken en zonden om Peet Verkramme. den smid. De man kwam bevend binnen en ver klaarde dat er 's avonds te voren, omtrent tien ure, geene menschen in zijne herberg waren, dat hij de deur gesloten had en dat hij en zijne vrouw zich naar bed begeven hadden Hij had niets gehoord gedurende den nacht en kon volstrekt niet zeggen wanneer Juan te huis gekomen was, En uwe vrouw?... Zou deze niets ge hoord hebben Ik denk het niet, mijnheer. Ten andere Juan slaapt tamelijk verre van ons. 't Is wel Gij moogt gaan. Er verliepen eenige oogenblikken en de Corsikaan werd wederom binnengeroepen. De onderzoeksrechter zegde hem Caroli. als gij ons niet beter kunt uit leggen welk gebruik gij dezen nacht van uwen tijd gemaakt hebt, zal ik gedwongen zijn u voorloopig aan te lioudèn. Mij aanhouden, mijnheer!... en waarom Omdat er zware vermoedens op u wegen omdat gij naar alle waarschijnlijk heid de moordenaar van den ongel uk kigen Dammaert zijt Verbazing en verontweerdiging teeken- 4 Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR» De vrees van voor het gerecht te moeten verschijnen, of eene aangeborene achter houdendheid welke men in den buiten zooveel aantreft, weêrhield ai die menschen. Iedereen aanzag Juan als pliehtig, maar niemand noemde hem, tenzij tusschen vier oogen. gedacht te zeggen. Antwoord mij dus onbe wimpeld. verdenkt gij niemand Mijnheer, het is een erge zaak zijnen evenmensch te beschuldigen van iets, dat men niet gezien heeft, maar als ik moet spreken, zal ik zeggen dat ik vermoedens heb tegen Juan Caroli en indien gij nog eenige personen wildet ondervragen, zouden zij u gemakkelijk kunnen zeggen waarom. Welke personen F Einiel noemde aanstonds een drietal der- gene, die 's zondags na de hoogmis de woor den van den Corsikaan gehoord hadden. Die personnen werden aanstonds ontboden en verschenen welhaast voor den onderzoeks rechter Van zoohaast de eerste hoorde dat de on dervrager zelf van Juan Caroli begon te spreken, kwam hij los. Hij vertelde gansch de zaak met al de bij zonderheden de afkomst van den CorsikaaD, zijn liefde voor Irma Aldevaere, het ontwor pen huwelijk met Oscar Dammaert, de gram schap van Juan en eindelijk, wat deze daags te voren in de herbergen gezegd had. De volgende getuigenissen kwamen vol strekt met deze laatste overeen. De veldwachter werd aanstonds om den Corsikaan gezonden, die geheel onbe schroomd voor de gerechtsoverheden ver scheen. Na zijnen naam gevraagd en eenige ver dere inlichtingen genomen te hebben, sprak de onderzoeksrechter Caroli, gelief ons te zeggen hoe gij den verleden nacht doorgebracht hebt F De ondervraagde bedacht zich een oogen- biik en antwoordde Gisteren avond heb ik, gelijk naar ge woonte, eenige uren in de herbergen door gebracht, omstreeks 11 ure heb ik De Groene Wandeling veriaten en mij aan stonds naar huis begeven, waar ik mij te bed gelegd heb. te pachten of over te nemen, vanaf 10 tot 60 hecctaren. WA TO U, St-Jan-ler-Biezen oorspronkelijk verhaal door CAMILLE VEItVAKCKE Waarin de aanhouding van den Corsikaan verteld wordt. In den namiddag kwamen de gerechtsover heden te Hoogendijk aan. Zij onderzochten het lijk en begaven zich naar den Brakpoi- der, om de plaats na te zien waar demisdaad gebeurd was. Zij bevestigden gezamentlijk en ten volle het gevoelen van den geneesheer Deze laatste had de voorzorg genomen eene geschrevene verklaring in de handen van den burgmees ter te laten. Dan werden eenige personen ondervraagd. Iedermaal, op het einde van een verhoor, als de onderzoeksrechter aan eenen persoon vroeg Hebt gij geene vermoedens op den eenen of anderen inwoner der gemeente, die deze moord zou kunnen gepleegd hebben werd hem ontwijkend geantwoord, doch op zulke wijze dat hij tot de overtuiging kwam, dat er onder de zaak iets moest schuilen, 't welk de ondervraagden niet wel durfden openba ren. Ik zie dat men iets verzwijgt, sprak hij, wij zullen wat harder moeten spreken Hij liet Emiel Dammaert terugroepen en zegde hem Dammaert, gij, als broeder van het slachtoffer, moet, meer dan iemand anders ons de volle waarheid zeggen en het is uw plicht uwe minste vemoedens kenbaar te maken. Ik heb bemerkt dat er iets onder schuilt en dat men te vreesachtig is om zijn Die slag kan eene gedeeltelijke gevoelloos heid verwekt hebben, welkeoogenblikkelijk moest vermeerderen, door het dompelen in het ijskoude water want de warmtemeter wees alsdan vijftien centigraden onder nul, of zooals de menschen zeggen, het vroos 15 graden. Alles doet dus veronderstellen dat het lichaam, hetwelk welhaast een lijk was, door de snelvlietende beek alsdan is medegesleept geworden tot in den Brakpolder, waar men het gevondeD heeft. Dat is mijns dunkens zonneklaar, sprak de geneesheer om te eindigen, er schiet u bijgevolg niets anders meer over dan den plichtige, den moordenaar, te ontdekken en aan het gerecht over te leveren, dat is mijne taak niet. Daarop vertrok de geneesheer, na de ge bruikelijke groetenissen, en liet iedereen verbaasd over zijne wijsheid en zijn door zicht. Wij zullen ons niet ophouden met de droefheid en de weeklachten van Emiel Dammaert, van de oude Katrien, van Irma en hare moeder te beschrijven met een weinig inspanning zal de lezer zich daar wel een gedacht kunnen van maken. Zeggen wij alleenlijk dat iedereen te Hoogendijk van gevoelen was, dat men den plientige niet verre moest zoeken. Overal werd de naam van den Corsikaan gefluisterd doch niemand noemde hem luid in het publiek. Ik heb de eer mijne kliënten te late» weten dat ik mij gelast met het inzetten* van tanden en metaile lierslelliiigeii Casselstraat, POPERINGHE. Ik heb de eer het publiek kenbiar te ma ken dat ik voorzien ben van al de beste uit gelezen soorten van zaaihavergeersl, klaverzaad en beelraapzaad komende yan al de beste streken van Duitschland, Enge land, Zweden en Noorwegen. Landbouwer, te PROVEN, Bronchiet Verouderde Vallingen, Heoschheid, alle Borst- en Longaandoenin gen worden onfeilbaar genezen door den Ai\TI liHOVtll IT.% L 1.111»lï /r. 1 50 de flesch, le bekomen bij Mr A. MONTEYNE, Apotheker, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1911 | | pagina 2