Oogziekten BUlTENItflflDSCH fjlEÜÖIS. fiiEUWS UIT BEliGlE. NIETS LANDBOUWERS Nieuwjaarbriefjes en "fransche complimentjes.,, Wetensweerdigheden. Men g-eling-en. 3" Raadselprijskamp. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 7 Januari, EERSTEN TAP Jaarlijksche Kermis. HERBERGKE R MISSEN MARKTPRIJZEN. Te Koop Men vraagt Terstond te psicliten CH. DELFOSSE-PAUWELS De beste Vloerbollen Henri MASSCHELEIN, Zonnebeke APOTHEEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 37, POPERINGHE. Berichten. Charles Halfmaerten Corselis, AgentDEV0S JULES, Emile COVEMACKER, 'VELOMAKERS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS 5? LUXECATALOGUS aan THE MTtERPH CT1U-E C) LUI, 48, PEU»MST»MT, ANTWERPEN. bij de gebr. VAN COILLIE, Ooststr.Rousselare. Heist, Locre, Ramskapelle, Schoore, Snel- legern, Tieghern, Vichte, Vlissegem, en Wulpen een weusch ten voordeele van de vervlaamsching der Gentsche Boogeschool naar de Kamer gestuurd. Wanneer Poperinghe Met nieuwjaardag krijgt men het bezoek van eene reeks kleine knechtjes en meisjes, met hunnen nieuwjaarbrief, verguld op snede, of met eene groote bloem versierd en met eene splinternieuwe pen geschreven 't is een oud en een schoon gebruik, waar door de kinders eens te meer herdenken de gevoelens van liefde en eerbied die zij hunne ouders verschuldigd zijn Maar waarom moeten al die schoone wenschen in 't fransch uitgedrukt worden 't is bij zonderlijk bij de meisjes uit alle kostscholen dat men dit vindt—want vele van die ze lezen of uitgalmen begrijpen er niets van, en nog meer van deze voor wie ze uitgedrukt wor den, verstaan er nog min van. Hoe schoon klinkt het nietLieve Ouders, mijn hert is van vreugde over laden op dezen schoonen dag,... enz... en het kind weet en gevoelt wat het zegt Maar wat gelijkt dien Cher Papa et chère Maman en die Chers Grands Parents die den toer van stad doen, ge volgd van wat uitgekozen fransche woor den... Dat is wel voor een leerling die zelf zijnen brief opstelt en alzoo zi jn vooruitgan in de fransche taal doen uitschijnen, maar voor al die kleine bengeltjes die er niets van verstaan, 't is toch belachelijk 'k Heb er gehoord van nauwelijks drie jaar oud en die ook reeds zes of zeven fransche reken van buiten geleerd hadden het is eene vreemde taal die galmt uit die kleine vlaamsche mondekens, en had men die lievelingen drie of vier vlaamsche versjes aangeleerd, zij zouden ten minsten weten en verstaan dat zij hun ouders een zalig nieuwjaar wenschen, en dat zij de kleine Jesus smeeken voor hun Vader en Moeder Het doet mij denken (er zijn er nog die het weten) aan een zesjarig meisje dat, van 's morgens vroeg, alvorens zij eene korinte koek ging krijgen, eerst haren franschen nieuwjaarbrief moest lezen, waarover de moeder natuurlijk den lof uitsprak en niet verstond hoe men aan zulke kleine kinderen zulke wondere dingen kon leeren. En wat staat er al daarin, mijn kind Een zalig nieuwjaar moeder... Als 't u belieft geeft mij een korinteboterham. Ja, als gij mij eerst zegt wat er in uwen franschen brief staat Ik weet het niet, Moeder, maar Masoeur heeft gezegd dat wij moesten ommekeerei aan... tendres soins. ('t Is echt!) Wij willen daarom niet zeggen dat de vlaamsche kinders de fransche of andere talen niet moeten aanleerenDat ware onredelijk Maar moet de moedertaal zoo edel, niet eerst geleerd, gebruikt bemind en verstaan worden boven alle andere Wat ware het schoone moest men vele en echte vlaamsche pensionaten hebben voor vlaamsche dochters, bestuurd door geleerde vlaamsche en... franschsprekend meesteressen En daarom moet men reeds beginnen met de kleine, want de echte Vla' ming doorgrondt vooral zijne taal en die kleine zullen groot worden. 't "Ware te hopen dat zij 't aanstaande jaar zullen te voorschijn komen met een kleiD vlaamsch complimentje dan zullen alle ouders en kinders elkander verstaan en welgemeend op zijn vlaamsch Gods mildsten zegen afsmeeken die op hun overvloedig zal nederdalen. Het kind zal te vuriger bidden omdat het zal verstaan wat het den Heere vraagt Wat liefelijke dageraad voor een nieuw jaar Katholieken, abonneert U op ONS VOLK de schoonste Vlaamsche illus tratie. Men abonneert zich op het bureel van dit blad, waar proefnummers ter inzage liggen. Een duitsch ingenieur heeft een nieuw leisel van draadloizen telefoou ontdekt waarvan de trillingen niet door de lucht, maar door de grond gaan. Men kan er mede elefoneeren tot in Canada... zegt men. Niet gedurig willende bedreigd zijn, hebben de katoenfabriekanten van Lancas hire in Engeland, hunne fabrieken gesloten, zoo 300,000 werklieden tol werkeloosheid verplichtend. Uit Tenerife schreef ons M. Remi Quaghebeur van Poperinghe, op 16 Decem ber uit Antwerpen naar den Congo vertrok ken. dat zij tot den 21 een schrikkelijk on- weder doorstaan hebben, maar dat verders illes rustig afliep. De krachtdadige beweging der werk liedenbevolking van Lavaliois-Peret, voor het behoud van de Zusterkens der Armen, is met een goeden uilslag bekroond. De af- geveerdigden, met den burgemeester van Lavallois aan 't hoofd, zijn in het ministerie, te Parijs, ontvangen en hebben de verzeke ring bekomen dat M. Caillaux, eerste minis ter, eene oplossing zoekt die aan de Zuster kens toelaten zal te blijven. Een dame van Breslau, die Woensdag overleden is, heeft gansch haar fortuin, dat op verscheiden miljoen mark geschat wordt, aan haren hond vermaakt De opper-commissaris van police te New-York, heeft drie vrouwen tot hulp agenten benoemd, cn ze bijzonder belast de jonge meisjes in de openbare bals te bescher men en te zorgen dat er geen sterke dranken aan kinderen verkocht worden. De Oorlog. 't Schijnt toch dat men tot den vrede zal geraken. In Turkije werd do Kamer ontbonden en een nieuwe gevormd waar al deze die van den vrede niet wilden weten uitgesloten werden. Turkije ziet dat het voor haar onmogelijk is den oorlog vol te houden en de troepen zoo ver eetwaren te bezorgen. De voorwaarden der vrede zullen voor beide landen niet oriteerend zijn maar Italië zal het protectoraat over TripoJitanië voeren Niettegenstaande dit alles, zendt Italië nog versterkingstroepen ter plaatse. De oorlog heeft aan Italië reeds meer dan 120 miljoen lire gekost. Gaat zien naar de nieuwe magazijnen van C. Battheu-Baekeroot, In den Ballon Yperstraat, nrs 56 en 58 en Gij zult U over tuigen dat Gij een overgroote keus zult vinden van Mans- en Kinderkostumen aan buitengewone prijzen geafficheerd. De fransche kapitein Lux, die in Juni laatstleden als bespieder door het opperge- rechtshof van Leipzig tot 6 jaar gevang veroordeeld werd en iu 't gevang van Glatz opgesloten zat, is erin gelukt te ontsnappen en te Parijs te geraken. Deze ontvluchting- wordt door de fransche en duitsclie bladen fel besproken. Men kent thans de namen der bandie ten die per automobiel den bankbediende Caby in vollen dag te Parijs uitplunderden, maar men weet niet waar ze zitten. Krupp maakte in 't afgeloopen jaar eene winst van ruim 28 millioen Mark. dat is7'/s millioen meer dan ten vorigen jare. Het maatschappelijk kapitaal der reusachti ge onderneming bedraagt thans M. 180 mil lioen. Maar voegen we er bijKrupp is ook goed voor zijn arbeiders. De onderhandelingen tusschen Holland en België over de bevaarbaarmaking der Maas, vorderen zeer goed Het rapport, waarop alles wacht, zal reeds in de eerste helft van 1912 veschijnen. Er is sprake van een verbond tusschen Servië en Bulgarije. In Servië viel een tunnel in 19 werk lieden werden eronder begraven men kon er 13 redden. *;'t, In Marokko zijn de Spanjaards nu aan 't oorlogen. In een gevecht deze week had den zij 100 dooden en 500 gekwetsten. Te New-York hebben 50,000 wasch- vrouwen den arbeid gestaaktzij eischen loonsverhooging. In de Vereenigde Staten staat men voor de kiezingen van eenen nieuwen voor zitter. De strijd is hevig tusschen Taft en Roosevelt. In Engeland komt te sterven Ernest Benzoli in den ouderdom van 46 jaar. De kerel had het middel gevonden om in twee jaar eene som van 6,250,000 fr. te verkwis ten Nu leefde hij in armoede. In China is de toestand nog altijd ernstig. Republikeinenen keizerlijken liggen er steeds aan 't vechten. De Keizer en zijn gevolg zijn op de vlucht. In eene mijn, in Duitschland, waar over 15 jaar eene schrikkelijke ramp ge beurde, heeft men nu 280 lijken gevonden. Stadsnieuws. Nieuwjaardag is kalm afgeloopen in onze stad. Het getal rondloopeis die van deur tot deur trekken, vermindert van jaar tot jaar, en 't is gemakkelijkst ook. Vele bezoekers echter waren te been om aan familie en vrienden de beste wenschen van een zalig nieuwjaar aan te bieden. Aan het weder had men toch niet kunnen denken dat men nieuwjaar was. Schoone opene lucht, met het lachend zonnetje dat er nu en dan eens doorkeek 't was een oprecht Paaschweêre 's Namiddags gingen zelfs personen eet) wandelingsken doen buiten stad en 't was er zoo aangenaam dat men in Den Rooden Hert kon buiten bollen, op een schoone effene baan, juist als iu den zomer. Eu de weèrprofeten die ons zoo een stren gen winter voorspeld hadden In de post is de lastige dienst der nieuwjaardagen door den ieverigen Heer Postmeester geschikt geweest ten volle voldoening van alle ingezetenen. Eiken dag werden de bestellingen op de gewone uren gedaan en alle postbedienden verdienen den meesten lof voor hunne dienstvaardigheid Eene goede verbetering komt ook nog in de post gedaan te wordenhet getal be dienden, dat tot nu toe vier was, komt op vijf gebracht te worden. Voortaan zullei dagelijks twee winketten open zijn, 's mor gens van 8 tot 10 3/4 ure en 's namiddags van 3 1/4 tot 6 ure. Men zal dus in de post zoolang niet meer moeten wachten en alle belanghebbenden zullen den Heer Postmeester D'Hooghe, die dit bekomen heeft, hiervoor dank weten. Een solo-slim werd Zondag gespeeld ter herberg A la tête d'Argent door den baas zelf, Oscar Maertens. De medespelers waren de heeren Beek Marcel, Lelieur Je rome en Vandenberghe René. Een zeldzaamheid in 't kaart spelen viel ook voor Donderdag avond ter herberg A la rnaison de commerce bij Jules Van- derbeke. Maurice Lebbe, suikerbakker, won er naeenvolgend 14 miseriën met 't bladje leggen. In onze stad waren in 't jaar 1911 300 geboorten, 315 sterfgevallen en 74 huwelijken. In't jaar 1910 waren er 268 geboorten, 212 sterfgevallen en 102 huwelijken. nam hij een stoel en bracht er zijnen tegen strever eenen slag mede, boven op het hoofd, eene erge wonde veroorzakende. Weldra echter werden de vechters geschei den. De politie werd verwittigd, maar toen zij ter plaatse kwam, was alles reeds terug in ruste. Woensdag namiddag is hot parket van Yper alhie.' afgestapt en heeft zich ten huize begeven van Tneodule Malesys om er den zoon te onderhooren. Deze is bedlegerig en heeft hevige koort sen. De steek die hij gekregen heeft is niet doodelijk, maar door het loopen naar het politie-bureel was hij erg bezweet. Eene verkoeling is er nu bijgekomen, zoodat de jongen in gevaarlijken toestand verkeert. Cliicorci Van Tieghern - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Nog een twist. Op nieuwjaaravond kwamen twee verbruikers, voor een nietig heid, in ruzie in de herberg van Cyrille Vandevuyver, statie-plein. Na eene wat luide woordenwisseling natn Aloïs Artois opeens een pintglas en bracht er zijnen tegenspreker, Maurice Debyser, eenen ge- duchten slag mede toe achter het linkeroor, deze is erg gekwetst. - In den Sladschouwburg.--Op Maan dag 15, Dinsdag 16, en Woensdag 17 Janu ari, opvoering door de Maatschappij Roei- sche Barbaristen vau het welgekend drama De Brooddraagster van X. de Montépin. Op Maandag 12 en Dinsdag 13 Februari, zal de Maatschappij Langhoirs-Victorinen- het boeiend drama Het Gebed der Schip breukelingen van d'Entiery en Cormon opvoeren, gevolgd door een blijspel. Voor- deze Vertooningen zijn alreeds kaarten op voorhand te bekomen, bij Maurits Benoot Hondstraat, Poperinghe. Vergeet niet, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. Ci'omheke. Dit jaar hadden wij hier 28 geboorten, 18 overlijdens 'en 47 huwelijken. Zele.Eene moedermoordZondag avond vond men in bare woning, het lijk der 63jarige weduwe B. VanDaele, De arme vrouw was laffelijk vermoord zij was den hals overgesneden en had met een hamer een slag op het hoofd bekomen. Het parket van Dendermonde kwam en ondervroeg de drie zonen die met hun moe der inwoonden. De jongste kon het gebruik van zijtien tijd niet opgeven en bekende zijne moeder vermoord te hebben om geld te krijgen. In Yper heeft zich alweer een geval van hondenrazernij voorgedaan. De jongen Henri Comyn, in zelfde stad deed eene boodschap dij den drogist Carpen tier. Toen hij buitenkwam, was zijn velo verdwenen. Bij den landbouwer Henri Pieters te Zillebeke werd eene zevende dochter gebo ren, waarvan de koningin het meterschap aanveerd heeft. De stad Yper heeft Parnassus hof ge kocht om er een nieuw stadsschouwbur; van te maken. Zekere Alfons Dubois van Rousselare die wilde tusschenkomen in een twist van Pieter Vandenberghe met zijne vrouw zijne gebuurs kreeg van Vandenberghe een doodelijken steek in den buik. De Nieuwjaarontvangsten aan het Hof werden afgezegd omdat de Koning eene verkoudheid opgedaan had.'t Is nu reeds gedaan. De lijst der benoemingen der burge meesters is in het Staatsblad van Zondag verschenen. In onze streek zijn al de vroeger heeren weder benoemd. Het is toekomende maand dat de nieu we postzegels, met de beeldtenis van koning Albert, zullen in omloop gebracht worden In de Borinage zijn 30,000 werklieden in werkstaking gegaan om te protesleeren tegen een nieuw gebruik der patronen van maar alle 14 dagen hunne werklieden betalen. Alles loopt rustig af en het geschil zal waarschijnelijk wellicht geregeld wor den. Te Vorst was een groen ten-verkooper over 9 maanden getrouwd met eene geschei dene vrouw, 't Geluk was rap voorbij, wan de man had eene vriendin. De vrouw ver trok en ontmoette Zaterdag avond haar man met zijne vriendin bij hun huis. Woe dend sprong zij hare mededingster op het lijf, doch de man wiide haar aftrekken. De neef van den man trok partij voor dezes vrouw, nam een revolver en schoot den anderen dood. Hachette-Lebègue's almanak voor 1912, te verkrijgen ten bureele dezer, alsook all bureelgerief, agenda's, calendriers, alma nakken, enz., enz. Koiiiiig'ieuicMoeiii voor 191'2. Naar allen schijn zal de koriinginnebloem van 1912 de blauwe doornbloem der duinen zijn en de opbreDgst van den verkoop bestemd tot voeding der arbeids ongevallenkas onzer zeevisschers. Zuiiluu tegen reisduif. Een Antwerpsche duivenmelker had ter gelegen heid van eene prijsvlucht op Compiègne aan "en begeleider eene zwaluw huizend onder zijn dak, megegeven, om te gelijkertijd als le duiven op te laten. s Anderdaags te 7 1/4 u., werden zwaluw en reisduiven in vrijheid gelaten. De duiven zweefden eenigen tijd rond vooraleer naar het Noorden af te zakken, terwijl de zwa luw als een schicht dadelijk die richting nain. Te 8 u. 33 was de zwaluw in haar nest terug en de eerste duif kwam eerst drie uren later aan. Da zwaluw had dus den afstand van 235 kilometers op één uur en 7 minuten afgelegd, t zij 207 kilometers in het huur, terwijl de duif ternauwernood 57 kilometers in hei uur vloog. Op onze spoorbanen. Sinds het bestaan onzer Staatsspoorwegen, werden 217 personen gedood in botsingen en ont sporingen van treinen, hetzij 126 reizigers en 91 agenten van het spoorwegbeheer. Wat betreft de personen, in de statiën of op de baan gedood, ten gevolge hunner on oplettendheid of onvoorzichtigheid enz., dit aantal dedraagt 264 reizigers en 2724 Staatsbedienden. Daarenboven werden er nog 1575 perso nen gedood bij liet doorgaan van barreelen, met langs de sporen te gaan, enz 1041 an- iere ten gevolge van dronkenschap, waan zin of zelfmoord. In 1910 werden er 75 personen gedood. 48 gewond, 205 gekneusd. BiorSe rokken. De Parijsche mode bereidt eene verrassing voor de lente van 1912. Een groot Parijsch modehuis heeft liet inzicht eene nieuwigheid in tevoeren.die zooveel ophef zal maken als de broekrok Het model voor het komend voorjaar is de waschrok, de rok der waschvrouwen. Aan de lenden vast gemaakt, valt de rok tot over knie en zet zich voort in een aanhangsel van doorzichtig vool Ninon, zoodat men door de stof' het onderste deel van de met kant om- kleedebeenen zal zien. Cliicorci Van Tieghern - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépót: Apotheek, A. MONTEYNE, O I» V O L G i li aire o t at e o re m e Groote Markt. 18. POPERINGHE. Bloedige gevechten. Een paar bloedige gevechten grepen op nieuwjaar avond en nieuwjaardag plaats. In de herberg - Au Moulin Casselstraat, gehouden door Gustaaf Truwant, ontstond er Zondag avond ruzie tusschen Theodule Malesys en Maurice Vanacker. Na twist en bedreigingen vertrok Malesys met zijn zoon Camille, rond de 18 jaar, en ging verder de straat op. 't Was toen 11 ure. Aan den keer gekomen kwam Jozef Papegaai naar hen toe en, volgens de verklaringen van Malesys, zonder dat er een woord ge sproken werd. bracht hij Camille Malesys een steek toe in den rug, onder het schou derbeen. De gekwetste liep al kermen naar het politie-bureel toen hij er kwam waren zijn hemd en kleederen gansch in bloed. De geneesheer Dewulf werd bijgeroepen eD kwam hem seffens verzorgen, waarna Male sys huiswaarts trok. Theodule Malesys de vader hiervoor in eene hevige woede, trok den Nieuwjaar dag namiddag, rond 3 ure, terug naar de Casselstraat, op zoek naar Papegaaihij wilde zijnen zoon wreken. Hij vond Papegaai alwéér in de herberg - Au Moulin doch daar hij in bedronken toestand was, werd hem door den herber gier drank geweigerd. In woede ontstoken, nam hij een pintglas en bracht er Papegaai een zoo geweldigen slag mede op de hersens, dat deze ten gronde viel. Hij sprong seffens recht en ziende dat Malesys een stekskens- pot in de hand vasthield om nog te slaan, SPORT. Fooibi&ll. Het Kersttornooi te Rousselare. Zondag mor gen werd dus de match herspeeld Yper-Poperinghe die den Zondag te voren op een drawn afliep, 2-2 Van weerskanten werd geen schoon spel geleverd De scheidsrechter schuifelde twee penaltys tegen Po peringhe, die beide op meesterlijke wijze door den goalkeeper tegengehouden werden. Eindelijk bleef de zege aan Yper met 2-1. De finaal werd Zondag gespeeld tusschen A. S. Ronse II en F. C. Yper III. Yper had 2 punten voor omdat Ronse van 2° afdeeling is. Van weerskanten werd een goal gemaakt, zoodat Yper overwinnaar bleef met 3-1. Internationale match. Zondag speelde ons inter nationaal elftal een match tegen een engelsch beroep- spelers elftal en verloor met 3-2. Deze uitslag is voor de belgen zeer bevredigend, want men moet weten dat tusschen de engelsche beroepspelers en onze bel gische liefhebbers een groot verschil bestaat. De engel sche beroepspelers zijn betaalde mannen wiens stiel het is «footballte spelen, en hiermede wordt door die maatschappijen veel geld gewonnen. Die mannen moeten volgens een hun opgelegd regiem leven zoo veel eten per dag, zooveel uren wandelen of loopen op gestelden tijd baden nemen, gymnastiek doen entraineeren, enz. en dan spelen in de aangeduide matchen. Aan de speler Everton wordt door de Shef field Wednesday club 50,000 fr. per jaar betaald; spelers die 15 tot 20,000 fr. per jaar trekken zijn zoo zeldzaam niet. In den laatsten Oogstmaand besloot de engelsche footballvereeniging de ontvangsten van dien maand aan de gasthuizen uit te deelen, en deze som bedroeg 124,255 fr. Dat geeft een gedacht met welk belang het footballspel gevolgd is in Engeland. Van Houwaert en de andere Europeesche en Ame- rlkaansche kampioenen die aan de zes-dagenkoers te New-York deelnamen, zijn reeds te Parijs toegekomen. Men spreekt daar ook van eene zes-dagenkoers. De velodroom van Karreveld zal afgebroken wor den. Brussel zal dus maar over een velodroom meer beschikken, deze van Linthout. Jack Johnson, de wereldkampioen, bevindt zich nu te Chicago. Hij heeft aangemeld dat hij bereid was Sam Mac Vea in Australië te ontmoeten, voor eene som van 300,000 dollars, in geval van zegepraal, ne derlaag of nietige match. Jufvrouw Dutrieu heeft Zondag de coupe «Femina» gewonnen te Etampes met eene vlucht van 254 kim. af te leggen. liet schijnt dat liefhebbers van goeden koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei - der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépót bij Delhaizegehr. <fc Moncarey-Sansen. Ani*«ljge «inter.—Een inwoner van Jemeppe. heeft met nieuwjaar eene tweede maal peeren geplukt. De boom had lierbloeid in september. Op verschillige plaatsen plukt men reeds madeliefjes in de weiden. Als het zoo voortgaat, wat zal het dan in mei zijn Eenvoudig THEOBROMA, madame; dat krachtlierstellend geneesmiddel, dat de dokter mij had aanbevolen. Wel, zeg dat toch aan alle menschen, mijn kind hoevele flauwe lieden die 't ook wel zou helpen. Te verkrijgen bij M. MONTEYNE, apotheker op de Groote Markt, Poperinghe, en bij M. LIBOTTE, apotheker op de Botermarkt, te Yperen. 3. Er zijn menschen, die dadelijk iets den ken, als ze iets zien, en anderen, die dadelijk iets zien wanneer ze iets denken. De eersten zijn de wijsgeeren, deanderen de kuslenaars Het geweten is de wet der goeden de wet het geweten der slechten. Een jeugdige echtgenoot had het geluk dat de ooievaar hem een tweeling bracht. Hij seint aan zijne ouders «Zooeven een tweeling geboren, prachtige jongens., binnen kort meer. Is de jongen gek riep de vader, na het bericht gelezen te hehbeD, heeft hij soms met tweo niet genoeg? Gpneraal (tot een rekruut) Weet ge wie ik ben Rekruut. Ja, excellentie, de generaal Generaal. Hoe weet ge dat Rekruut. De sergeant iieeft ons gezegd «Die daar, met zijnen rooden neus en zijne groote ooren, is de generaal. Provinciale Wegwijzer van West- vlaanderen, te verkrijgen ten onzen bureele. Beurs van Brussel, 4 Januari. Op Zondag 7" Januari 1912. 1Wat hoofd had Mathusalem als hij geboren werd. 2. Mijn een dat is een nuttig dier Kap van mijn tweede 't staartje weg Dan hebt ge weer hetzelfde dier. Let nu eens goed op 't geen ik zeg Mijn tweede, met den staart erbij, Dat maakt de kleine kindren blij. Mijn heel is ook een dier. Mijn maat, Gij zijt niet dom als gij het raadt. Gij zijt nog meer dan rijp, Maar als 'k u wel bekijk En u het hoofd afkap Dan zijt g'een vlaamsche sad. Waar schiet den jager gewoonlijk een haas. Wat Is dat Slimmerat Het is soms glad, Soms droog, soms nat, Soms rond en ook soms plat, Soms zacht, soms hard, dienend tot pad, Nooit vond ik 'ne mensch, dier of plant, Die het in zijn leven at, Schoon 't elk zeer noodig had. Rader, zoo gij 't vat Proficiat De antwoorden moeten ons toekomen ten laatste Zondag 14" Januari. Snijdt deze reken uit en zendt ze met uw antwoord, anders is dit ongeldig Houdt de raadsels om dan de oplossin gen te kunnen nazien. Onnoodig de raadsels uit te schrijven Onder de goede oplossers zullen twee schoone prijzen verlot worden 1. Een prachtigen album voor postkaarten. 2. Een schoonen porte-monnaie. Belg. 3 p. c. 1 s. 885o 8870 3p.c, 2s. 8840 2 p. C. Annuit. 4 '/j 111 3 p. c. 9080 Gem.kred.4Vj 3p.c. 8610 863o 3 p. c.'6i 3 p c.'68 10410425 Buurtsp. 3p.c, Anderl. 1907 9650 Antwerp. 1887 8950 Antwerp. 1903 835o Brussel 1902 97 9725 Brussel 1905 82 Brussel, 3 Januari. Markt prijshoudend, doch met weinig zaken. Aalst 232 1/2-235 fr.Poperinghe 230-235 fr. in cultuur biedt men 235-245 fr. Nieuwe groeite (1912) noteert 110-120 fr. voor Poperinghe 120-130 fr. voor Aalst. In Engeland is de handel ook standhoudendin Duitschland integendeel is de markt kalm, doch de prijzen houden stand. Antwerpen, 4 Januari. Markt standhoudend. Aalst en Poperinghe noteeren, voor beschikbare waar 235-237 1/2 fr.nieuwe oogst 115-120 fr. rrempeest-Lanteerns, de beste, de zekerste 1 voor landbouwer, voerlieden, enz. te verkrijgen bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Deze lanteerns kunnen niet dood waaien of ontploffen wanneer zij vallen. BIDDAGEN DER WEEK. Woensdag te Haringhe, Vrijdag te Oost vleteren. POPERINGHE, van 1 tot 7 Januari, Geboorten. 1911 *299. Martha Techel, d. August en Eveline Cossey. 300. Godelleve Werquin, d. v. Richard en Leonie Merleyede. 1912—1. Maria Beddeleem, d. v. Gaspard en Irma Verdonck. 2. Martha Simoen, d. v. Maurice en Alida Pauwels. 4. Remi Cappelaere, z. v. Camille en Anna Penin. Overlijdens. 1. Derck Gerarda, 10 dagen, wijk C. 2. StruyeTherese, 75 jaar, kantwerkster,ongehuwd, St Annastraat. 3. Bruynaert Aloïs, 65 jaar, plafon- neursgast, echtgenoot van Sophie Scherpereel, Cassef straat. 4. Derck Gerard, 11 dagen, wijk C. Huwelijksbeloften. Camille Teite, landbouwer met Magdalena Vanspranghe, z. b. beide te Poperin ghe. Camille Torrez, landbouwer met Elisa Ver- meersch, landbouwster, beide te Poperinghe. Huwelijk. 1. Prosper Croo, 21 jaar, handelsbe diende met Adriana Hausple,21 jaarz. b. belde te Pop. Reninghe, van 1 October tot 31 December. Geboorten.Ameloot Omer.Haghebaert Michaël. Knockaert Maria. Colpaert Bertha. Leuridan Anna. Knockaert Martha.Decaesteeker Maria. Bailliu André.Decraemere Maurice.Leuridan Ger mana. Noppe Maurice. Baroo Maria. Deturck Gerarda. Gekiere Julia. De Beer Valère. Overlijdens. Costenoble Zulma, 29 jaar, klooster linge. Dehonghere Octavie, 75 jaar, winkelierster, wc van Van Belleghem Leonard. Lampaert Julia, 6 maanden. Serryn Joseph, 9 maanden. Vandamme Isidor, 77 jaar, rentenier, echtg. van Vandenabeele Maria. Dewancker Charles-Louis, 63 jaar, bakker, echtg. van Dooghe Louise. Knockaert Martha, 1 maand. Deconinck Pieter, 80 jaar, rentenier, onge huwd.—Dehouck Marie, 81 jaar, huishoudster, onge huwd.Van Inghelandt Amelie, 69 jaar, huishoudster, w° van Vanhee Charles. Haghebaert Michaël, 3 maanden. Huwelijken. Vandevelde Jules, molenaar met Pauwels Marie, gouvernante, beide te Reninghe. Danneels Medard, landbouwer te Woesten met Hoo- relbeke Eugenie, landbouwster te Reninghe. Westvleteren, van 1 tot 31 December. Geboorten. Fieu Angela en Adelis. Quaghebeur Daniel.Derycke Joseph.Depuydt André.Demol- derAnna.DelmotteValère en Prosper.Piliaert Felix Overlijdens. Kino Karei, 77 jaar, landbouwer, wr van Depinois Marie-Thérèse. Lamaire Julie, 60 jaar, landwerkster, echtg. van Baroo Pieter. Qua ghebeur Cesar, 80 jaar, z. b. wr van Mazereel Rosalie. Provoost Barbara, 58 jaar, landwerkster, echtg. van Ghyselen Henri. Huwelijksbeloften.Gruwier Aimé, landgebruiker te Watou met Rigole Romanie, landwerkster te West vleteren.Debergh Hilaire, landwerker met Catteeuw Zoë, beide te Westvleteren. Crombeke, van 1 November tot 31 December. Geboorten. Boone André.Dewancker Felix. Dewulf Nestor. Goussey Agnes. Baert Maria. Bourree Rachelle. Devloo Georges. Overlijdens.Tytgat Karei, 55 jaar.Thery Char les, 75 jaar. Durant Camille, 32 jaar. Huwelijken. Queldry Maurice met Vanacker Martha. Dewulf Henri met Pacco Leontine. De- waegemaecker Henri met Meulenaere Emma. Ca- merlynck Henri met Vandeputte Emma. Elverdinghe, van 1 tot 31 December. Geboorten. Gabrielle Verbeke. Gaston Seys. Antoine Vandamme. Overlijdens. Theodoor Liem, 47 jaar. Clara wat zijt pij verbeterd Vindt pij dat, tnadame Ja zeker, gij zijt zoo bleek niet meer, gij ziet er frisch, gezond en vroolijk uit, wat hebt gij daarvoor genomen 1 A Ia Com* tie Flaiailre, bij Daniel Demarey (opvolger van P. Quaghebeur-Proot) bij de Statie 2 A la .llaifioN ile (Jonimeree, bij Jules Vanderbeke, Yperstraat It 811 't Hof van Commerce, bij Henri Denortne, Elverdinghè-kals 4 A la Cosir lie Commerce, bij Ch. Gtiillebaert, Meessensiraat 5 An Café «le la B*aix, bij Jéröme Dhont, Groote Markt O Bn liet Hooge, bij Hilaire Osstyn, Watou-kal: 7 Au Ciiltivateur, bij Henri Gareye, Abeele-kals 8 In «le Ster, bij Arthur David, Elverdinghe-kals 9 In liet Hoekje, bij Gaston Stechleire, Casselstraat fO In de Lovie, bij Henri Caeyseele, bij de Lovie 11 In «Ie Zwaan, bij Jerome Verhaeghe, Casselstraat 12 Au Bassin, bij Stanislas Bentein, Komstraat 13 Au Hue «Ie Itrabaml, bij Henri Bouten, Yperstraat. 14 ln den Ilavermuis, bij G. Bourgeois, Bellestraat. 15 A lit Ville «Ie Duiikcrijtie, bij Gaston Hóuwen, Noordstraat. 19 A la Tète de Bronze, bij Gust. Demarets-Demeester, Yperstraat 17 ln «le Drie Koningen, bij Camille Brabandts, Yperstraat. 18 In den Alaming, bij Camille Botthez, Casselstraat. 19 In de Paardenmarkt, bij Aug. Vandecasteele, Paardenmarkt. 20 In «len Pauw, bij Gustave Clabau, Casselstraat Combat met den Vogelpik, om 6 1/2 ure, 1 fr. voor het hoogste getal, 121 In den Gouden Fezant, bij Jules Couwet, Veurnestraat. Match op den Biljard, om 7 ure, 22 ln «Ie Schrijnwerkerij, bij Cyrille Merlevede, Watoustraat tusschen de heeren Lauwers Ach. en Samyn Arthur. Men speelt op 100 punten voor 5 fr. Brussel-Zeeh. 715o 7175 Elsene 1908 9675 Meclielen 1885 85g5 1891 1897 Gent 1896 7175 Luik 1853 106 Luik 1897 7430 Luik 1905 7675 7650 Oostende/nS 71—7075 Schaarb.iggq 84 Schaarb.1897 7025 VerviersiSyS Doornik 1874 5o5o 5i Congoleening 8075 81 Poperinghe, markt van den 5 Jan. Tarwe, 100 kil. 21,00-Rogge 16,00 - Haver 18 25 - Aardappelen, 100 k. 8,00- Boter de kil. 3,90 a 4,00, Eieren de 25, 2,86 a 3,12. Yper, 30 Ilse. Tarwe 19,00 a 20,00; rogge 17,00 a 17,50 haver 21,00 a 22,00; aardappelen 7, 75 a 8,00boter 3,90 a 4,10 eieren 2,34 a 3,38 Kortrijk, 2 Jan. Witte tarwe 19,50 20,00; roode tarwe 18,50 a 19,00; rogge 18,50 a 19,00 haver 21,00 a 21,50; peerdeboonen 22,50 a 23,00 suikerijboonen 25.00 a 00,0 0; witte aardappelen 7,00 a 0,00 boter 3,70 a 4,05 eieren 2,75 a 3,50 koolzaadolie 73,00 lijnzaadolie 85,00 koolzaad 33,50 lijnzaad 45,00 koolzaadkoeken 13 a 14 lijnzaadkoeken 25 26,00 sodanitraat 24,50 ammoniak- sulfaat 34,50 a 00,00 Veemarkt30 ossen, 0,88 a 1 06 108 veerzeu 0,92 a 1,08; 135 koeien 0,87 a 1,05 33 stieren, 0,85 a 1,03. Rousselaere, 2 Jan. Tarwe 19,25 a 19,75; id. roode 18,50 a 19,00; rogge 17,25 a 00,00; haver 19,00 a 20,00; boenen 21,00 22,00; aardappelen 8,00 a 9,00; boter 4,00 a 4,20; eieren 3,12 a 3,30; koolzaad olie 09,00; lijnolie 72,50oude suikerijboo nen 24.50 a 25,00id. gele 18,50 A 18,75. Anderlecht, 2 Jan. Verkensmarkt. Te koop 3475 prijs per kilo 0,91 a 1,10. Brussel, 1 Jan. Verkensmarkt. Te koop: 204; prijs per kilo op voet, 1,00 a 1,12. Voor herstellingen aan basculen en ba- lancen, wendt U tot Wed. J. BEHEYT- ADRIAEN, Poperinghe. Zie annonce. - - - Twintig kussen wil ik u j wei geven Zeg wat is de beste zeep? STIN LIGHT is t waar mede ik dweep. Beetre zeep vindt gij niet vn uw leven. Bakoven op kolen, zoo goed als nieuw, systeem Lambrecht, met refractaire Hacksteenen en tegels, per occasie en aan zeer genadige prijs te koopen. Deoven wordt verkocht om vervangen te worden door eene op cokes en zou zoo gauw mogelijk moeten afgebroken worden. Bij Henri Maes, Suiker bakker, Poperinghe. Door uitscheiding, te koopen met gemak van betaling Schoon en groot Huis, met hof, magazijnen, uirgangpoort enz., dienen de voor Kruidi niersiiandel in^t groot, alsook van alie andere nijverheid, zeer wel gelegen in eene stad van West Vlaanderen. Inlichtin gen in ons bureel. Te verkoopen, al het ijzerwerk niet lang gediend hebbende en voortkomende van de afbraak van een bakoven, verwarmd met kolen Voor alle inlichtingen zich te wen den bij II Beek, Poperinghe. Ouden kamion, breed beslag, in goeden staat met nieuwe achter ressorts en wielen bij Remi Moricarey-Sansen, Poperinghe. Schotsche schapershond te koop te Pope ringhe.Inlichtingen ten onzen bureele. Qmidsgasten, O knecht, r< een leerling en een halve reeds eenigen tijd op stiel ge weest zijnde, bij Leon Denecker-Catrycke, smid, Abeele. Naaister haren stiel wat kennend, om sef fens geld te winnen. Inlichtingen ten bureele dezer. Fijne Specerijen. Antwerpsche firma, vraagt agent voor Westvlaanderen. Hoog commissieloon. Schrijven aan dit blad onder letters H. G. Schoone Herberg, bijzonder geschikt voor goeden metser (verzekerd werk) of voor facteur. Inlichtingen ten bureele dezer. i(jn grondig om eenige dagen genezen door het gebruik van deZALF VAN St LODEWIJKS HOSPITAAL (Pommade de l'Höpital Saint-I.ouis) Dit kostbaar geneesmiddel doet onfeilbaar verdwijnen roode vlekken, ontstekingen, zweringen, en alle ziekten hetzij onlangs of oulings ontstaan waaraan oogrnen oogschelen onderhevig zijn. Om zonder eenig gevaar te gelukken, eisch de Zalf van St-Lodewijks Hoa pltaal, de pot fr. 2.50, in de bijzondere apotheken des lands. Indien uw apotheker (J niet kan voldoen, zend fr. 2.50, in postzegels, aan den aigemeencn depositaris voor België, 17, Paulelaan, St-Pletcrs-Woluwa en vrachtvrij zal het U geworden. GEDEPONEERD IN DE VOLGENDE APOTHEKEN M.Monteyne te Poperinghe en M.Libolte t'Yper VAN HEDEN AF AANKOOP BIJ 89, Yperstraat, POPERINGHE, van Droge itlolleveltan goed en net open ge vladen. Bronchiet Verouderde Vallingen, Heeschheid, alle Borst- en Longaandoenin gen worden onfeilbaar genezen door den AATIBIIOACII IT AL IMPE jr. 1.50 de flesch, te bekomen bij Mr A. MONTEYNE, Apotheker, Poperinghe. gemaakt in hard en zwaar beukenhout, zijn te verkrijgen bij aan genadige prijzen. Eerstdaags Opening der Ik heb de eer mijne kliënten te laten weten dat ik mij gelast met het inzetten van tanden en met alle herstellingen Casselstraat, POPERINGHE. Ik heb de eer het publiek kenbaar te ma ken dat ik voorzien ben van al de beste uit gelezen soorten van zaaihaver, geersl, klaverzaad en beelraapzaad komende van al de tieste streken van Duitschland, Enge landZweden en Noorwegen. Landbouwer, te PROVEN. Alle slag van Landbouwmachienen, zoo als Afroomers, Maai-, Pik-, Bind-, Rakel-, Zaai-, Wasch- en Brackmacltienen, Beet- moleris, Strooisnijders, Juramellen, Aal- pompen, Waterpompen, Ressort-Eegden, Aardappel-Uitrooiers, IJzeren Rollen, alle slag van verlot Keukengerief, Ijzerwaren, enz... zijn te verkrijgen aan zeer voordee- ige prijzen bij Smid on Velohandelaxr, bij de Melkerij, FLVFaSDSA'tillF. 29 jaren goeden uitstslag. Geen voortbrengsel kreeg zooveel bijval Wilt gij spoedig uwe kalveren vet inaken, schoon en wit vleesch hebben, gebruikt dan het Kalfsvoedsel het Gekroond Kal/. Uitmuntend voedsel voor schapen en viggens. Algemeen depot bij Janssens-Fossé, Brussel, Depot voor de Poperingsche streek bij: R. MONCAREY, In 't Paradijs, Poperinghe. 7ROOTE BOO M K W E E K E l\ IJ ENGEL KNOCKAERT, te Rousbrugge, langs de kalsiede naar Haringhe. BIEDT AAN Groote hoeveelheid schoone gesneden Doorns voor weiden; Olmen, Boschplauten. alle soorten van Peerelaars en Appelaars, hoog- stammige en voor tegen muren. Abrikoos en Perzikboomen, Sieraadplanten, Rozelaars, enz. Aanleg en Verzorging van horen. Alles aan genadige prijzen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2