JIL filEUWS UIT BEItGIE. Groote brand te Yper. APOTHEEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 37, POPERINGHE Een doodelijk ongeluk te Poperinghe. Wetensweerdigheden. 4" Raadselprijskamp. Zie mengelwerk op Bijvoegsel. op Zondag 4 Februari, Jaarlijksche Kermis. HE RBEH GK E HMISSE N Duivenbond - Poperinghe. HOPPE, Vraagt plaats. Te ïioop "Ons Volk,, BURGEKSTANl)EN VAN MARKTPRIJZEN. B62-;ie««:sB'r. M. Dl.SCIIODT, Eerstdaags Opening der In de Kaspische zee is een russische stoomer gezonken 150 visschers zijn ver- di'onken. Taft ais brandbiusseher. President Taft bezocht dezer dagen te New-York een uni versiteit, toen er plotseling in het gebouw brand uitbrakaan het blusschingswerk hielp dé president dapper mee. Te Houplines in Frankrijk is de socia listische burgervader er met de door hem beheerde kas der arbeidersvereniging van door. Voor de Italianen nog geen prettige vooruitzichten. Ze kunnen hun gezag om Tripoli alleen met een sterke troepenmacht vestigen, en dat kost dagelijks schatten gelds. I)e twee fransche schepen werden los gelaten alsook de 29 reizigers, die op hunne eer gezworen hebben dat zij ziekenverzorgers zijn. Cliicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. In ongeveer den helft onzer oplage van verleden week, deelden wij nog in 't korte het schrikkelijk ongeluk mede dat, den Zaterdag zelf, rond 1 ure 's namiddags, voren viel in de ressortfabriek van M. Henri Colaert. Ziehier nu over dit pijnlijk gebeurde, meer bijzonderheden. In de afdeeling der fabriek waar de slijp- steenen staan, was den Vrijdag avond over gegaan geweest tot het opzetten van eenen nieuwen slijpsteendeze had 1 meter hoogte, was 10 centimeters dik en woog 300 kilos. De werklieden werden uit de plaats verwij derd en M. Sylvain Colaert, deed met den stoker den steen de noodige proeven onder staan, zooals altijd gedaan wordt vooraleer eenen nieuwen steen te gebruiken. De steen mocht, volgens er op aangeduid stond, draaien met eene snelheid van 540 toeren per minuut, en moest op 360 toeren draaien om te kunnen het noodige werk ermede doen De steen droei dus Vrijdag avond omtrent een half uur, nu rapper, dan trager, en daar alles goed in orde Vas, ging men er 's anderdaags op werken. Den Zaterddag morgen moest nog 't een en 't ander in order gesteld worden aan riemen en katrollen, en rond 11 1/2 ure was alles gereed. Gezien het late uur, werd de steen 's morgens niet meer in werking gebracht, doch M. Sylvain Colaert vroeg aan den stoker en aan René Tyteca, die op den steen moest slijpen, dat zij eenige minu ten vóór 1 ure zouden komen. 't Was nog 10 minuten vóór 1 ure toen beide reeds terug waren. Alles werd nage zien, het machien in gang gezet en de steen in beweging gebracht. Het eerste signaal werd gefloten vijf minuten vóór 1 uur het tweede moest op 't uur gegeven worden. Dit is de gewoonte en 't is op 't tweede fluiten dat de werklieden binnen komen. Zoodra dus de steen begon te draaien hij droei met eene snelheid van 410 toeren per minuut ging René Tyteca er naartoe en juist zoo hij erbij was sprong deze in twee stukken. De arme werkman kreeg een stuk tegen het linkerkakebeen en den sche del. De helft van het aangezicht werd afge rukt, de schedel werd verbrijzeld en de ongelukkige viel dood ten gronde. De halve steen die 150 kilos woog was met den ijzeren beschermer afgerukt geweest en ging zich verbrijzelen tegen de zoldering die 3,50 m. hoog is. Stukken vlogen door de planken en andere vielen terug op het lijk van den verongelukte. Middelerwijl kwamen de andere werklieden binnen, verwonderd omdat zij het tweede gefluit niet hoorden. Na de eerste ontroering werd een priester en een geneesheer bijgehaald, doch deze konnen slechts de dood bestatigen. Het lijk werd opgenomen en naar het gasthuis gedregen, en het werk werd niet begonnen tot de komst van het parket. Middelerwijl ging een der knechten, René Dehaese. de arme vrouw met de noodige zorg verwittigen van het wreede ongeluk dat haar zoo ineens weduwe miek. Men oordeele over de wanhoop dezer ongelukkige. Het parket van Yper kwam om 4 ure reeds ter plaatse om dé zaak te onderzoeken Er werd vastgesteld dat M Sylvain Colaert al gedaan had rvat moest om den steen te beproeven. Het onderzoek zal moeten de verantwoordelijkheden vaststellen. Had de steen eenige minuten later ge sprongen, verscheidene werklieden gingen zich op die plaats bevinden, en men ging voorzeker nog eene grootere ramp te be treuren hebben. Het slachtoffer, René Tyteca, is 40 jaar oud Hij laat eene weduwe na, die in een bijzonderen toestand is, en vijf kinderen waarvan het oudste 12 en het jongste 1 jaar telt Hij was sedert 24 jaar in dienst van M Colaert. Woensdag werd Jiij begraven. AI zijne werkgezellen, zijne meesters en een talrijke menigte woonden den lijkdienst bij. schappij over 35 jaar ontstaan was, en hoe menige moeilijkheden zij doorworstelde om te komen tot den bloeienden toestand waarin zij nu verkeert. Welgemeende toejuichingen begroetten deze rede, en onder 't zingen van een prach- ig en ter dezer omstandigheid gemaakt gildelied en nog vele andere, werd menig glaasje geledigd op den vooruitgang der gilde, het geluk van de ieverige bestuurders en de gezondheid van al de leden Boerenbond. Donderdag 8 Februari viert de Boerengilde haren jaarlijkschen feestdag. Te 9 ure feestdagmis in Sint Ber- tiuuskerk; daarna algemeene vergadering, waarin eene voordracht over landbouwbe langen zal gegeven worden evenals het verslag over de werkzaamheden van de Boerengilde en van de Raiff'eisenkas. Na het noenmaal, prijsbollinglen 5 1/2, vPbr- dracht met lichtbeelden over Congoland, door Eerw. Pater Vanden Bosch, Afrikaan- sche zendeling. Lij Ir ent gilde. In de school van den Braband zal onze lijfrentmaatschappij eene belangrijke vergadering houden op Zondag 4 Februari 1912, om 2 ure en half s namiddags. Daar zal er gesproken worden over het ontwerp der nieuwe pensioenwet voor de personen geboren na 1845 en ook over de pensioenen der jonk heden en kinders. Aangezien die vergadering van groot nut is, zoo hopen wij dat vele lieden van de wijk zullen komen luisteren en zorgen voor het pensioen van hunnen ouden dag. Komt dus allen op, want het ouderdoms pensioen wordt op lieden zooveel besproken en is van zoo groot belang dat iedereen mag en moet tegenwoordig zijn in die vergade ring. De Schatbewaarder, De Voorzitter, De Schrijver, Em. DeKeirsgieter. Heet. Lebbe. Léon Thieren. Hullebroeck's liederavond in den Katholieken Iiring. 't Is heden Zondag 4 Februari, dat M. Em. Hullebroeck naar onzen Kring komt om zijne liederen voor te '.ingen. We zijn overtuigd, dat alle vlaamsch- gezinden en kunstminnaars reeds van zijne reeksen liederen aangekocht hebben of na de uitvoering in bezit zullen willen zijn van deze liederenbundels. 't Eerste deel van den avond bestaat uit de kortbondige levensbeschrijving van den stichter der Vlaamsche Antwerpsche Mu ziekschool. Deze voordracht zal zonder twijfel met groote belangstelling door een uitgekozen publiek bijgewoond worden. Kinders zou men liefst zulke voordrach ten niet laten bijwonen immers, voor hen bieden die voordrachten weinig belang aan en daarbij beletten zij de personen met aan dacht die voordrachten te kunnen volgen. We vernemen met genoegen dat de leden der Koorzangmaatschappij een oog in 't zeil zullen houden om te beletten dat de kinderen de plaats der grootere personen innemen en ook in de zaal zal er gezorgd worden, opdat er orde en stilte heersche. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt zien naar den Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Schoone gedraaien (al'clpnotcti aan 1,50 - 1,75 en 2,00 fr. de garniture. Groote keus van lierl&estoolci). STOOHS GORUIJALY. Eene openbare zitting van den Ge meenteraad werd Zaterdag der verleden week, om 2 ure 's namiddags, gehouden Op het dag-orde kwamen de volgende punten voor 1. Eedprestatie der nieuwgekozen leden van den Gemeenteraad en verklaring hunner indiensttreding. Deze leden zijn hh. Debaene Marcel en Fiers Oscar 2. Kiezing van eenen Schepen in vervanging van M Stanislas Vanden Berghe, waarvan het mandaat geëin digd is op 31 December laatst en eedaflegging van den nieuwgekozen Schepen. 3. Kiezing van eenen Schepen in vervanging van M René Devos, waarvan het mandaat geëindigd is op 31 December laatst en eedaflegging van den nieuwge kozen Schepen. MM. Vanden Berghe en Devos werden herkozen. 4. Vaststelling van het minimumloon van den Ge meenteontvanger. De bestendige Afvaardiging, van wie deze benoe ming nu afhangt, had deze inlichting gevraagd. Het minimumloon wordt vastgesteld op 1500 fr. 5. Goedkeuring eener beraadslaging van 't Bureel van Weldaad nopens 't verleenen van een pensioen van 150 fr. aan de weduwe van wijlen M. Theophile Beddeleetn, gewezen Secretaris van gezegd bureel. 6. Pensioen te verleenen aan de weduwe van den gewezen stadsbediende, M. Theophile Beddeieem. Dit pensioen wordt vastgesteld op 30Ó fr. 7. Benoeming van eenen toeziener voor 't uitvoeren van 't gemeentereglement op 't bouwen. M. Van Weiden, bouwmeester te Poperinghe, wordt benoemd met eene jaarwedde van 400 fr. 8. Goedkeuring eener taillie- en boomvenditie ge houden in voordeel der Burgerlijke Godshuizen. 9. Verkoop eener partie boschland door de Burger lijke Godshuizen. 10. Goedkeuring eener beraadslaging der Burger lijke Godshuizen, betrekkelijk eenige verbeteringen te brengen aan den voorgevel van St Vincentiusgesticht, op de Bertenplaats. 11. Gifte aan de kerkfabriek van St Bertinus. De erfgenamen van wijlen M. Alois Vrambout geven aan de kerkfabriek van St Bertens, het huis gelegen op de Bertenplaats en vroeger bewoond door M. Alois Vrambout. Dit wordt goedgekeurd. 12. Vergunningen op het kerkhof. 13. Vernieuwing ven den taks op de besteende landwegen. Alle 10 jaren moet deze taks vernieuwd worden. Zooals vroeger wordt hij vastgesteld op 1 fr. de loo- pende meter. Een gevecht ontstond Zondag avond in de Yperstraat, n^bij de statie. Camille Hos- ley, die uit de herberg de Longue Alléo kwam, werd door drie mannen, Camille Verhaeghe, Edmond Inion en een tot nu toe niet gekende, vastgepakt en zoodanig ge stampt en geslagen dat hij niet meer roeren en kon. Hij werd opgenomen en in de her berg van Bernard Huys op eenige stoelen gelegd alwaar de heer dokter De Wulf hem kwam bezorgen. Wat later kon hij zich naar het politie-bureel begeven om klacht in te dienen. Een der aanranders, Camille Verhaeghe, heeft nog al bijzondere redens om tegen Hosdey verbitterd te zijn. - Gekwetst. Jules Benauwt, land bouwer bij de roode brug te Poperinghe was Maandag een weinig aan 't helpen met Alois Dewitte, toen, bij 't wegsteken van eene kar met mest, in 't Koestraatje, hij zeer erg aan de hand gekwetst werd. Binst dat Alois Dewitte om olie en leliebladjes liep, viel de man in bezwijming. In zijn val, kwam hij met het gezicht 'in een hoop zinders terecht die hem in het gelaat staken en kwetsten. Men droeg hem binnen bij Auguste Galliaerde, waar hij vier uren in bezwijming lag. Toen hij tot bezinning ge komen was, voerde Alois Dewitte hem huiswaarts. Sintlanieuws. De schuttersgilde Willem -Teil vierde Zondag haar jaarlijkschen feestdag en tevens de 35e verjaring van den Heer René Devos, als hoofdman der Maatschappij Na de gebruikelijke bezoeken bij den Heer Hoofdman, het bijwonen der hoogmis in O. L. Vrouw kerk en het bezoek aan den geliefden Eere-Voorzitter M. Benoit Minne, had om 1 ure in 't lokaal Westvlaanderen het banket plaats51 leden namen eraan deelnog nooit had men zoo talrijk geweest. Allen lieten zich de goed bereide spijzen heerlijk smaken en na een heildronk en de beste gelukwenschen toegestuurd geweest te zijn erst door M. Corteel en dan door M. A. Verfaillie, de ziel der bloeiende maat schappij, werd aan M René Devos een prachtig portret aangeboden. Getroffen door dezen blijk van hulde en genegenheid be dankte de Heer Hoofdman de leden en deed in 't korte uiteen hoe de handboogmaat- terugschenkt. Iedereen jong en oud kan er zijn voordeel uit trekken. Dat middel heet THEOBROMA. Waarmede is de THEOBROMA gemaakt? THEOBROMA is samengesteld uit krui den, die van ouds bekend zijn als bloedver- kloekend, krachtherstellend en lichaams- vernieuwend. Daarbij zijn extrakt en minerale stoffen gevoegd, die als herstelligsmaterialen mo gen aanzien worden van zenuw en spier- gestel. Welke zijn de uitwerksels van THEO BROMA Van de eerste dagen dat men het gebruikt, wordt de bloedsomloop gemakkelijker, de ademhaling dieper en sterker, het gedacht helderder, het geheugen scherper, de zin tuigen fijner Hetlichaarn wordt krachtig,beter geschiki tot den arbeid en is zoo haastig niet ver moeid. BEPROEFT! Te verkrijgen in de apotheek MONTEYNE. pvolger H. NOTREDAME, op de Groot» Markt, Poperinghe, en bij M. L1B0TTE, apotheker op de Botermarkt, te Yperen. Onvoorzichtigheid Maandag avond rond 6 ure, was Einile Ooghe, knecht in de smis Bamelis, langs de Elverdinghe kalsiede, bezig met een revolver te herstellen dio hij wist geladen te zijn. Opeens ging een schot af en de kogel trof het 13jarig zoontje Mau- rits juist onder de reciiter schouder. M. Dewulf, geneesheer, werd seffens ontboden en onderzocht den jongen de wonde was niet gevaarlijk en de kogel die doorgedron gen was tot aan de rug, kon 's anderdaags 'angs daar uitgehaald worden. Verloren Maandag nabij Den Keir- selaar een geldbeugel met 12 fr. erin. Een solo-slim werd Maandag avond gespeeld door Henri Slembrouck.ter herberg A l'Industrie gehouden door Justin Ma- hieu. De medespelers waren Benoit Ver- donck, Joseph Desmytter en Medard De- swarte. Bil gebroken. Louise Lebbe, doch ter der herberg De Brikkerij gelegeu langs de Abeele kalsiede, gleed dinsdag uit al naar den stal gaande om de koeien te voeden en viel zoo ongelukkig dat zij een bil gebrokeD werd. Vertooning in onzen Schouwburg. Op Maandag 12 en Dinsdag 13 Februari, zal de Maatschappij Laiighoirs-Victorinen* het boeiend drama Het Gebed der Schip breukelingenvan d'Ennery en Cormon opvoeren, gevolgd door het blijspel Vader Cats - door Van Peene. Voor deze Vertoo- rtingen zijn alreeds kaarten op voorhand te bekomen, bij MauritsBenoot, Hondstr. Pop. a at zien naar de nieuwe magazijnen van J C. Battheu-Baekeroot, In den Ballon Yperstraat, nrs 56 eu 58 en Gij zult U over tuigen dat Gij een overgroote keus zult vinden van Mans- en Kinderkostumen aan buitengewone prijzen geafficheerd. Yper. Correctionneele rechtbank. Zitting van Donderdag 1" Februari Emiie Bruueel, werkman te Poperinghe. wor^t veroordeeld tot 15 fr. boete voor lichte ge welddaden jegens Jerome Marey en 8 dagen en 26 fr. voor braak vau huisraad. Lava Constant van Poperinghe, die binnen gedron gen was bij Isidore Deweerdt, bij den Havermuis, er het vleeseh en de boter opat etr 10 fr. stool, krijgt voorwaardelijk 4 maanden gevang. Gokelaere Achille, leur der te Poperinghe wordt veroordeeld tot 15 dagen en 26 fr. voor bedreigingen jegens Gheldof Modest, 20 fr. voor afbraak van afsluiting en 10 fr. voor nachtgerucht. Achille Vansteelandt, herbergier te Viamer- tiughe, en Pauline Ghesquiere, huisvrouw t.e Reninghelst, zijn vervolgd voor weder- zijdsche slagen. Vansteelandt wordt ver oordeeld tot 50 fr. on Pauline Ghesquiere voorwaardelijk tot 26 fr. Camille Noppe, landwerker te Reninghelst, wordt veroor deeld tot 2 maal 15 dagen en 26 ft', voor slagen en wonden aan zijne vrouw toege bracht en 10 fr. voor smaad, voorwaardelijk. Cauliez Omer, werkman te Vlamercinghe, is veroordeeld tot 2 maanden gevang voor zedenzaak en 4 maanden voor aanslag tegen de eerbaarheid. Vienne Charles, metsers- diener te Vlamertingho, wordt veroordeeld tot 21 dagen en 50 fr. voor met waagspelen gegaan te hebben en omdat het de eerste keer niet istot 15 dagen en 50 fr. voor diefstal van eene som van 9 fr. ten nadeele van Hochu Emile. YY cMtrletercn. De Melkerij Sint Cornelius die hierop 15 Maart 1911, hare werking begon met 93 leden en een geza- mentlijk totaal van 330 koeien, zag tegen het einde van het jaar haar getal leden klemmen tot 199, waarvan 87 aandeelhou ders zijn met 317 koeien en 112 melkleve raars met ongeveer 413 koeien. Er zijn geleverd geweest in de 292 dagen wei king van het jaar 19J11185.050 kilogr. melk waaruit is gemaakt 49.330 kilogr. 750 boter, dit is gemiddeld 24 kilogr. melk voor een kilogr. boter te maken. Deze boter heeft opgebracht en is uitbetaald aan de leden voor de lotalesom van 160.345 fr of gemiddeld 3 fr. 25 de kilogr. boter en aan ruim 13 1/2 centiemen per kilogr. melk. Het werkende jaar is geëindigd met eene winst van 458 fr. 33. Kleine winst voorwaar maar toch verwezentlijkt niettegenstaande de groote onvoorziene kosten die zijn moeten gedaan worden en in een jaar, geteisterd door plaag en droogte, die den aanvoer van melk straf verminderden. Sluvrlc. In 7 verleden jaar werden hier geboren 16 knechtjes en 15 meisjes, totaal 31er stierven 10 mannen en 12 vrouwen, totaal 22; er werden 7 huwelijken ingezegend. Op 31 December laatst bedroeg de bevol king van Stavele het getal van 1234, waar van 623 mannen en 611 vrouwen. Ekeningiief st. De barbieren maken bekend dat den prijs voor 't scheren van 5 op 10 centiemen gebracht is. Voor het haar snijden blijft de prijs van lOcent. behouden. Antwerpen. Een bloedig drama gebeurde hier maandag nacht rond 2 ure, teu huize van den herbergier Roeds, in de Handelsstraat. De genaamde Tasson, 24 jaar, knecht, was zijn dienst opgezegd geweest en besloot zich hierover bloedig te wreken. Hij stond 's nachts op, nam een revolver, een dolk en een scheermes Zich naar de kamer begevend waar twee broeders sliepen, stak hij den eersten 23 jaar, dood in 't hert met zijn dolk, den tweeden kwetste hij aan het ho'otd met een revolverschot. Zich dan naar de kamer der 19 jarige dochter begevend loste hij een schot zonder haar te tretfen. Den vader die kwam zien, werd ook erg gekwetst en ein delijk schoot de onmensch zich een kogel door den kop, zich doodelijk kwetsend. Het scliijnt dat liefhebbers vangoedeg koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin- cart-Silly. Dépot bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen In de Kamers werd na eene gedocu menteerde aanspraak over den toestand van onzen Congo, door minister Renkin open bare hulde gebracht aan de missionarissen. M. Vandevelde wordt van langs om dieper in den zak gestoken. Nabij Bergen in Henegouwen zijn twee schilderijen van RubeDS ontdekt. Uit Hoogstraeten zijn op een dag twin tig landloopers weggevlucht. Te Sint Pauwol, in 't land van Waas, werd zaterdag avond de oudste vrouw der gemeente Julia Boddaert, 91 jaar, vermoord. Diefstal was de drijfveer, doch verrast, moesten de moordenaars vluchten, zonder dat men ze echter kon herkennen. Aan de Kruiseecke tusschen Yper en wervick werd zekeren Jules Therryn, 30 jaar, bij 't afspringen van zijn wagen dood gereden. In zijne laatste algemeene vergadering heeft het syndikaat der Stokers-Iikoristen van België besloten den prijs der likeuren en sterke dranken op te slaan. In September laatst werd M. Vital Bruyneel te Thielt vermoord. Twee mannen werden aangehouden, doch bij gebrek aan bewijzen, na vier maanden gevangzitting losgelaten. Een kerel die zijne vrouw mis handeld had, komt nu door deze als moorde naar aangeduid te zijn. Te Meenen werd de caoutchouc fabriek Capelle, Latour en Goethals, door brand vernield. De schade bedraagt 200,000 fr. Er is kwaadwilligheid in 't spel. Te Gent gebeurden Woensdag nacht twee erge zaken een nachtwachter die twee dieven achtervolgde werd omtrent doodgeschotenwat later vernam men eene moord in denzelfden nacht gepleegd een automobielvoerderdoor geruchtgewekt, ging zien naar zijn garage. De inbrekers zich betrapt ziende, hebben hem doodge slagen. Tc St Mard komt men nog een ou»i- strijder van 1830 te ontdekken. De man Jan Lavalle is nu 103 jaar oud. - De werkstaking in de Borinage duurt immer voort. tienczingl kracht! leven!Een rnensch die flauw en ziekelijk is, die geenen adem heeft, geene krachten, is een ongeluk kige mensch op aarde. Wat besluiten wij daaruit? Dal. iedereen moet trachten om zijne ge zondheid te bewaren, en indien hij ziekelijk is, ze ten spoedigste te herkrijgen. Is er daartoe een middel gevonden Ja. zeker lijken ten bereike van iedereen, een middel dat de gezonden hunne krachten bewaart, en ze aan flauwe en zieke lieden van dit blad, waar proefnummers ter| inzage liggen Vlamingen, opgelet 1 Wegenwuitbreiding zijner werkzaamheden I zijn de bureelen van h»u Katholiek Vlaamse!) Secretariaat overg»-»bracht van de Koning straat 6. naar de MONTIGNYSTRAA T,\ 72, Antwerpen. SPORT. Foolltall. Te Parijs liep de match Frankrijk-België af met 1-1 België speelde slecht. Te Rousselare verloor de F. C. Poperinghe Zondag tegen de S. V. Rousselare, II0 divisie, met 2-3. Rous selare behaalde het laatste punt op een penalty. 2° Afdeeling: F. C. Rousselare 2-C. S. Brugge 0. 3° Afdeeling: F. C. Brugge 2-F. C. Yper 0. Volgens men zegt zou Gulllaume Vanden Eynde (Lommeke) in 't kort België verlaten om met de Chelsea F. C., een professionneele club van Londen te spelen. Men zou hem daar in het reserven-elftal beproeven. Te Poperinghe, op heden Zondag, match S. C. Meenen tegen F. C. Poperinghe. Begin om 2'/s u. stipt. Cliieorvi Van Tieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. I)c aanvullende xiii£<-!i. Het staat nu vast dat in strijd met wat eerst werd gemeld, de gemeentera den niet zullen ontbonden worden Ten einde het aantaal gemeenteraadsleden in verhouding te brengen tot den aangroei der bevolking, zal tot aanvullende kiezingen worden overgegaan, denkelijk in den loop der maand October In den eerstvolgenden Raad der Kroon zal worden vastgesteld wanneer die kiezingen moeten plaats hebben en een wetsontwerp zal diensvolgens wordi-n neergelegd nog voor het parlementair Paaschverlof Herinneren wij ter loops hoe de gemeente wet het aantal raadsleeden vaststelt7 in gemeenten onder de 1000 zielen 9 in die van 1000 tot 3000 11 in die van 3000 tot 10.000 13 in die van 10.000 tot 15 000 enz. Boven de 20,000 inwoners hebben de ge meente het recht 2 bijgevoegde raadsleden bazen en 2 raadsleden werklieden te kiezen Boven de 70,000 inwoners wordt het getal gebracht op 8. Een \Yrontlerdo!iter.Men spreekt veel te Brussel over zekeren wonderdokter Macaura, een amerikaan, die meteen nieuw geneesmiddel, de Pulsoconn alle rhuma- tismlijders, lammen en kreupelen kan gene zen Zondag deed hij proefnemingen in 't openbare in een schouwburg. Men zegt dat geheele wondere genezingen en verbete ringen daar bewerkt werden. Onder andere lezen wij Eene dame, schijnende ongeveer veertig jaar oud, bood zich vrijdag aan in 't gesticht van Dl' Macaura. te Brussel, waar de Pul soconn op haar toegppast werd Na eene AV I H Par jugement du Tribunal de lr8 instance, siégeant consulaiivnient Ypres, du 31 Jan vier 1912, rendu sur la demande de concor- lat préventif de la faillite présentée par René Vandewynckel, cultivaieur et mar- ;hand de houbloi s A Poperinghe, leTribunal i ordonné la convocation des créanciers iOur le Mardi treize Février 1912, h i heures de relevée en l'auditoire dudii Tribunal. lis sont appelés a délibérer sur les propo sitions concordataires «In débiteur. Le Juge délégué, llt-etor Vcys. 4" Februari 1912. De antwoorden moeten ons toekomen ten laatste Zondag 11" Februari. Met het antwoord moeten deze bovenstaande reken ingezonden worden, anders is het antwoord ongeldig. 1Welke helft is ook een geheel. 2. Mijn eerste is een fransch eilandmijn tweede ziet men aan een ooievaarmijn derde is een verkorte vrouwennaam, en mijn geheel is de naam dien een bijbeische vrouw droeg. 3. kransvonkdato. Vorm met bovenstaande letters een zeer bekend spreekwoord. 4. Ik besta uit 7 letters; 1, 5, 2 is een geneesmiddel 3, 7, 2 is een visch 2, 5, 6, 7 is een vrouwennaam 1, 3, 7, 2 gebruikt men bij het bouwen 1, 2, 3, 6, 4 vindt men in vele tuinen 4, 5, 6 is een metaal 2, 5, 6, 4 is een versiersel 1, 3, C is onmisbaar in de keuken en mijn geheel is een delfstof. 5. Van welke stad kan men door het verzetten van één letter, het schoonste zeggen. Voor dezen prijskamp zijn 4 schoone prijzen te winnen 1. Een regenscherm voor heer of dame. 2. Een schoonen kerkboek. 3. Een paar vazen. 4. Een almanak Hachette-Lebègue Cliieorel Van Tieghem - Dupont wordt in ai le kruidenierswinkels verkocht. In Sjiauje, bij Henri SaeseD, Westvleteren-kalsiede. '2 In «len Y'laamsclien Lwtiw, bij Henri Vandenbussche Abeele-kaisiede. BEVEREN a/Yzer. ïl Au Café d« la Gai't?, bij H. Thirou. 4 In den Ntci'huck, bij Emile Gouwy, Bruggestraat. 5 In de Lente, bij Dominique L >gie, Bruggestraat. 0 In St S«>I»a*(iaaii, bij Henri De Gruyter, Hondstraat. In de Steenrots, bij Auguste Clabau, Crombekestraat. 8 A Ia ville de Nice, bij C. Milleville, Meessenstraat. tl A la longue Allee, bij Oiner Batiheu, Yperstraat. KI I11 den ouden Hazewind, bij Jules Heze, Boescheepstraat. 1 I Au eafé Itelge, bij Jules Doudeyne, Y'perstraat. 12 Au retour de la Gare, bij Benoit Verstraete, Yperstraat. 1» In de Klcckerij, hij Médard Roy, Veurnestraat. 14 In 't Y'laamseli llcerliuis, bij Adol|»he D'Amour, Rek hofstraat. 15 In de Losknal, bijC. Verh ieglie-Bonduelle,acht. d.Statie H> lu de Y'iolettc, hij Aloise Decorte, Keer v. d. Ommegang. 1? lu 81 Arnould, bij Achille Verhaeghe, Casselstraat. 18 Au l*avillon Helft-e, bij Ernest Domot, Arendstraat, tü Sn de Oude kruou, bij Théophile Delbeke, Watoustraat 20 In 't Oud Gouden Hoofd, bij Auguste Salomé, Pottestraat. 21 lu 't llasteekje, bij Charles Debeir, Doornstraat. Combat in 't Jassen, 22 In den Iiigan^ van Westoutre, bij Medard Deraedt. Wostoutrestraat. Op Zondag 4 Februari in - Westvlaan- leren van 10 tot 12 ure, Tentoonstelling I der duiven van M. Camille Merlevede. BIDDAGEN DER WEEK. Zondag Septuagesima, gebed van 40 uren in St Jan te Poperinghe Maandag te West- nieuwkerke biddag en Dinsdag te Renin ghelst. STAATSBLAD. Het kruis van 1" klas is verleend aan M. Recour, I schepen te Stavelede medalie van 1° klas is verleend aan M. Baes, gemeentesecretaris te Isenberghe. BELGISCH GEMEENTEKREDIET. Leening van 15,000,000 frank (1868). 176° Trekking. 1 Februari 1912. N. 107769 uitkeerbaar met fr. 10,000 N. 96540 id. 1,500 N. 31937 93669 id. 500 N. 18600 26104 52595 91574 127563 147849 id. 225 Brussel, 31 Januari. Alhoewel er wat afslag is op de markt van Neurenberg (Beieren), blijft onze inlandsche handel prijshoudend. Aalst, beschikbare Daniël Matton, bij de herberg Den Pauw vraagt plaats als smidsgast. Jonge Meid18 jaar, vraagt plaats voor alle werken binnen stad in een besloten huis. Rijtuig (2 wielen) zoo goed als nieuw, per occasie te koop uiterst geschikt voor landbouwers.-Inlichtingen ten onze bureele. 5000 schrone uitgezochte Buvrinsche (gezeid Duitsclie) Hoppe-Stekken aan 1 fr. ook nog 1000 Buvrinsche Hoppe Zogcrs aan zeer genadigen prijs. Bij Henri Boeket, landbouwer, Poperinghe. Üit ter hand te koopen, een schoon en ge rieflijk Woonhuis met schuur, stallingen en drie-en-vijftig aren negen-en-zeventig centiaren onder bebouwde grond, hoving eu zaailand, gelegen te Poperinghe,Casselstraat in stad dienstig voor iedereen. Zich te wenden te Poperinghe, Cassel- tweëde beh-indeiino- zóndao- n„ het tnoneel waar 225-230 fr., nieuwe groeite, 115-120 fr.Pope- straat, 86 bij den verkooper. iwoea Denanaenn^, zonaa^ op net tooneei nnghe, beschikbare waar, 220-222 1/2 fr., nieuwe' van den schouwburg voelde zij zich zoozeer verlicht dat zij den Dokter niet genoeg kon bedanken en. zich tot het publiek wen-iend, betuigde deze dame dat zij sinds nagenoeg vijf jaren, in de onmogelijkheid geweest was hare armen te bewegen, en dat zij zich nu toch zoo gelukkig gevodde bij het uedachi dat zij voortaan hare bezigheden zou kunnen hernemen. Rene tweede dame, die met krukken op het tooneel gekomen was, ging al loopend haren man vervoegen die haar achter de schermen wachtte Deze laatste, ontroerd, kwam op het het tooneel den Doktor bedan ken. Duizende personen konden geene plaats vinden voor de openbare proefneming van zondag, en. gezien het welwillend en be langstellend onthaal dat den Doktor te Brus sel, van wege het publiek in 't algemeen, te beurt viel. is het niet twijfelachtig of hij zal tijdens zijn verblijf in de hoofdstad, de han den vol werk hebben. vrolledige Telefoonlijsten van het Pope- V ringhe not, te verkrijgen ten bureele dezer aan 10 cent. Algemeene Tooneelboekerij. Het spreekt van zelf dat op het le Katholiek Nederlandsch Tooneel- congres ook verslag zal uitgebracht worden over inrichting en werking der bloeiende Algemeene Tooneelboekerij en namelijk door haar dienstwilligen secretaris Mr E. Rock. De meer dan 300 inteekenaars der A. T. B. zullen er aan houden hun dank te betuigen aan den onver- moeibaren secretaris en hun belangstelling in den vooruitgang der A. T. B. willen toonen door aanwezig te zijn bij het voorlezen van het zaakrijke verslag. Ongetwijfeld zullen dan vele vereenigingen die tot nu toe niet aangesloten zijn, dadelijk willen toetreden tot een inrichting die enkel werkt in het belang van het Katholiek Nederlandsch liefhebberij tooneel. Allen op 2n Paaschdag te Brussel naar het le Katho liek Nederlandsch Tooneelcongres Metig-elirLg-en. Het menschdom is beter daD de menschen. De nieuwsgierigheid en de kwaadsprekerij zijn tweelingzusters. Hoe meer iemand bezit, hoe meer hij van noode heeft. Een straatvager wordt een heer, zoodra hij zijne deur binnen is. Muilbanden Loristgast. Ik zal u morgen iemand sturen die iets verkoopt wat gij hoogst noodig hebt. Baas En wat is dat Logistgast. Muilbanden-, voor vlooien Toria's dochter had een jaar of twee in Brussel gediend en kwam weer naar haar dorp, heel chic gekleed, en met schromelijk veul pretentie... In de statie sprak zij 'nen bediende aan kunt gij mij eene voituur bezorgen, otn mij ne koffers naar huis te brengen vroeg zij, met een mondjepruim... Neen, Mietje, zei de bediende, die haar kende, maar uwe moeder staat daar builen te wachten met den kruiwagen is de schoonste en tevens de goedkoopste echt vlaamsche illustratie. Alle weldenken de Vlamingen die de goede pers willen ondersteunen, zouden zich eraan moeten Abonneeren. Het laatste nummer bevatte minstens 30 platen, waaronder uiterst schoone zichte- uit Inilië. China en Perzië waar hedendaags zooveei over gesproken wordt, het ouderling- gesticht Herten le Westoutre. enz. Uit ahe tan ten van België meldt het 't bijzonderste met woord en beeld, en aangename lezing als Trimards van Edward Vermeulen (Warden Oom) vindt men er overvloedig. Men abonneert zich pp het bureel groeite, 120 fr. Antwerpen, 1 Februari. Markt prijshoudend. Aalst, beschikbare waar 230 fr., nieuwe groeite 115 fr. Poperinghe, beschikbare waar 220-222 1/2 fr., Maart- April 225-230 fr., nieuwe groeite 115-117 1/2 fr, Poperinghe, 2 Februar Weinig verhandelingen. Poperinghe (stadslood) 220-222 1/2 fr., aanstaande groeite 115-120 fr. Veel landbouwers schijnen goesting te hebben om hop :n te leggen doch de voorraad- van zogers of inlegplanten is schaarsch. Door uitscheiding, to koopun met gemak van betaling Schoon en groot Huis, met hof, magazijnen, uitgangp ort enz., dienen de voor Kruideniershandel in't groot,alsook van alle andere nijverheid, zeer wel gelegen in eene stad van Westvlaanderen. Inlichtin gen in ons bureel. Heden Zaterdag morgen is er brand uitgebroken te I Yper in het Oud-Krankzinnigengesticht, gelegen in de Thorhoutstraat. De brand begon rond 8 ure in de - I waschkeuken van een groot gebouw over een tiental d'. v. Camilïe en Bertha Devos. 26. Angèle Delal-1 iar®n gebouwd en zette zich dapper voort, leau, d. v. Camille en Irma Van Cayzeele. De Pompiers begaven zien seffens ter plaatse, doch Overlijdens. - 14. Graeschepe Philomene, 71 jaar, kon"etn den brand met doeltreffend bestnjden door de zonder beroep, weduwe van Pieter Sergier, St Michiel- j grootte der gebouwen. De straat werd door de solda- straat. 15. Malbrancke Henri, 41 Jaar, schoenmaker, I tenalgezet en om 10 h ure was de helft reeds plat- ongehuwd, wijk C. 16. Tyteca René, 40 Jaar, I geprana- fabriekwerker echtgenoot van Marie Blanckaert, Bab-1 'n d" gesticht zijn er 350 krankzinnigenmen heeft beiaarstraat. 17. Bonduelle Alphonse, 11 jaar, wijk z°oveel mogelijk in eene bevrijde zaal samenge- E. - 18. Deuwel Maria, 3 weken, wijk L. - 19. Del- bracht en °m 1 ur« dacht men dat er geen ingebrand beke Paul, 59 jaar, bakker, echtgenoot van Marie Karen- Pe ,b/and woed voort en rond 10 1)2 ure Allard Yperstraat. I zl^n een geheel bataljon soldaten de pompiers in hun Huwelijksbelofte. Gabriel Polen, fabriekwerker I redoefeningen gaan helpen. De kapel is tot nu toe ge- te Meenen, voorgaandelijk te Poperinghe met Hortense I vrijwaard. POPERINGHE, van 28 Januari tot 4 Februari. Geboorten. 22. Marie-Louise Uzeel, d. v. Ca mille en Julia Moncarey. 23. Bertha Verroye, d. v. Remi en Felicie Blanckaert. 24. Martha Laheye, Lesage, weduwe van Jan Beullens, huisvrouw te Meenen. Huwelijk. 9. Henri Couwet, 26 jaar, dagiooner met Adrienne Decreus, 20 jaar, dienstmeid, beide te Poperinghe. Woesten, van 1 December tot 31 Januari Geboorten. Haezebrouck Maria. Druant Maria, Notredame Germaine. Gruwier Julia. Dequidt Ivonne. Hondeghem André. Overlijdens. Haezebrouck Magdalena, 15 maand. Huwelijken. Pauwels Florentin, werkman, w'van Lobelle Sidonie met Malbrancke Marie, we van Lan dry Henri, beide te Woesten.Vanbleu Hieronymus, landbouwer te St Lacq de Rose, Manitoba (Canada) met Haelewyn Leon;e, z. b. te Woesten. Wulleman Hilair, werkman met Petyt Eugenie, werkman, beide te Woesten. Heinaert Honoré, metser met Deceu- ninck Augusta, beide te Woesten. Beveren aan-Yzer, van 4 tot 31 Januari Geboorten. Sefys Maria. Asseman Michel. Dchouck André. Huwelijksbelofte. Vandermarliere Remi, hoef smid te Locre met Verbrigghe Silvie, dienstmeid te Aalst. Huwelijk.Vandewalle Florent, hoefsmid te Rous- brugge met Vanrobaeys Maria, bijzondere te Beveren. Y'erfcccl niet, vooraleer meubels of stoelen te Koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat, 15, Poperinghe. Reninghelst, van 1 tot 31 Jauuari. Geboorten. Baert André. Polssonnier André. Ryckeghem Marcel. Vandersype Maria. Cuve- lier Maurice. Lebleu Maria. Depuydt Noëmie. Overlijdens. Spenninck Déslré, 63 jaar, echtg. van Capoen Eugenie. Tillie Henri, 64 jaar, echtg. van Lesecq Aline. Cuvelier Maurice, 1 dag. De- vreye André, 17 maanden Huwelijken. De Preester Henri, landwerker te Metoen met Madeleine Capoen te Reninghelst. De- ryeke Richard, bakkersgast te Rijssel met Helene Ver- mote, z. b. te Reninghelst. Elverdinghe, van 1 tot 31 Januari. Geboorten. Georges Ameel. Maurice Coene. Gerard Ollevier. André Notebaert. Overlijdens. Catharina Logie, 61 jaar, huisvrouw van Fr. Vitse. Maria Maricau, 4 maanden. Jéröme Vandaele, 10 maanden. Abel Taillieu, 30 jaar. Huwelijk. Hector Suffysvan Woesten met Maria Dufloucq van Elverdinghe. Stavele, van 1 tot 28 Januari Geboorte. Raoul Butaye. Overlijdens. Simon Desiere. Huwelijksbeloften. Lelieur Henri met Vanden bussche Maria. Swertvaegher Leopold met Vanhee Maria. Om 12 ure waren de krankzinnigen in zekerheid, jd'eene hier, d'andere daar weggevoerd. (In dit ge sticht zijn alleenlijk mannen.) Twee vleugels van het gebouw zijn reeds afgebrand; de derde vleugel is aan 't branden; de vierde, bestaande uit de kapel en het huis van den bestuurder, is nog gevrijwaard. Niemand I heeft hier ooit zulken grooten brand gezien. Pompiers en soldalen bestrijden moedig het vuur; in 't begin barstten de darmen open door den vorst. Men zegt dat naar Kortrijk getelefoneerd is om hulp. Beurs van Brussel, i Februari. Belg. 3 p.c. i s. 8845 -) 3 p.c. as. 8845 -> 2 Vi p- c- 7340 7350 Annuit. 4 10750 3 p. c. 8990 Gem.kred.4Vj 107 O 3 p.c. 8025 -) 3 p. c.'6i 122122 25 3p.c.'68 1042510450 Buurtsp. 3p.c. Anderl. 1907 Antwerp. 1887 90 Antwerp. 1903 8275 82 Brussel 1902 9675 97 Brussel 190D 80 5o Brussel-Zeeh. 71 7-5 71 5o Elsene 1908 84 Mechelen 1885 1897 Gent 1896 7175 72 Luik i8a3 10450 Luik 1897 7325 Luik igo5 7575 Oostende '98 Schaarb.i8g4 8495 Schaarb.i8y7 Verviersi873ro55o Doornik 1874 Congoleening 83 Poperinghe, markt van den 2 Febr. Tarwe, 100 kil. 20,50-Rogge 16,25 - Haver 18,(i0- Aardappelen, 100 k. 8,00- Boter de kil. 3,60a0,00, Kieren de 25, 3,38 a 0.00. Yper, 27 Jan. Tarwe 19,25 a 20,25 rogge 16,50 a 17 .75 haver 19,00 a 20.00 aardappelen 7,00 a 7,75; boter 3,50 a 3,70 sieren 2,34 a 3,64. Kortrijk, 29 Jan. Witte tarwe 20,00 a 20,50 roode tarwe 19,00 a 19 50 rogge 18,50 a 19,00 haver 22,00 a 22,50 peerdeboonen 23,00 a 24,00 suikerijboonen 25,00 a 00,0 0; witte aardappelen 0,50 a 7,00 boter 3,60 a 3,90 eieren 3,25 a 3.50 koolzaadolie 69,50 lijnzaadolie 87,00 koolzaad 32,50 lijnzaad 43,00 koolzaadkoeken 13 a 14 lijnzaadkoeken 26 a 27,00 sodanitraat 24,50 ammoniak- sulfaat 35,25 a 00,00 Veemarkt32 ossen, 0,89 a 1,06; 109 veerzen 0,92 a 1,08; 166 koeien 0,87 a 1,05 47 stieren, 0,86 a 1,04. Rousselaere, 30 Jan. Tarwe 19,50 a Ik heb de eer het geacht publiek kenbaar 20;f;ld:roodeio18'50 aJö'°°'ro««e te maken dat ik mi] voortaan zal gelasten!1 17,oO, havei 19,oO a 20.o0, booneu -1,00 met het vervaardigen van alle slag van euverlêers in de beste kwa iteit, en het stikken van alle tigen Hopende met uwe orders - ereerd te wor den bieden wij U onze beste vro-'ienissen aan. dochter van Jules Deschodt., Boescheepstraat, 50, Poperinghe. a 22 00; aardappelen 7,50 a 8,00; boter 3.60 a 3,90; eieren 3,12 a 3.38koolzaad olie 69.50; lijnolie 87 00; oude suikerijboo nen 24 00 a 24,75id. gel»» 18,00 ft 18,75. Anderlecht, 30 Jan. Verkensmarkt. Te koop 3432 prijs per kilo 0.98 a 1,12. Brussel, 30 Jan. Verkensmarkt Te koop; 361prijs per kilo op voet, 1,00 a 1,12.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2