ij voegsel aan BE PO PEEING HE NA AH Zondag II Februari 13 Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR oorspronkelijk verhaal door CAMILLËVERVARC Gij hebt ten volle gelijk, mijn goede Laura, maar men is niet altijd meester van de opwellingen zijns herten. 't Is alleen de zwakke, die zulks zou mogen zeggen, Juan. Ren man zooals gij, die in alle omstandigheden zooveel wils kracht en karaktersterkte toont, zou alzoo niet mogen redeneeren. Wel hoe gij hebt zoovele hinderpalen overwonnen om tot den hooggeachten rang te geraken, dien gij nu bekleedt, en gij zoudt kleinmoedig genoeg zijn, om te zeggen dat gij die be droevende herinneringen, welke ons geluk bedreigen, niet uit uw hert zoudt kunnen rukken of ten minste aan alle begeerte naar wraak voor immer verzaken. Wees gerust, mijne lieve Laura, en pijnig uwen geest daar niet mede indien de hemel van ons geluk ooit moet verduis terd worden, zal het voorzeker niet door die zaken zijn. Dat is wel gesproken, Ju an, maar denk dat God uwe belofte gehoord heeft. Hoe snood ondankbaar zoudt gij niet zijn jegens' Dengene, die gezegd heeftLoont kwaad met goed en bidt zelfs voor uwe vijanden, indien gij uw hert door de vreeselijke wormen van haat en wraakzucht liet doorknagen, nadat Hij u met zijne weldaden overladen heeft. Het is u een heilige plicht die onweerdige gevoelens voor altijd uit uwe ziel te bannen. Gij belooft mij nog eens oprecht dat gij dit doen zult, nietwaar, mijn goede Juan P De Corsikaan bezag zijne brave, jonge vrouw met eenen vochtigen blik en sprak met bewogen stem Ik zweer u, mijne lieve Laura, bij al wat mij heilig en duurbaar is, dat ik zoolang wij levenaan dat alles niet meer denken en niets ondernemen zal tegen degenen, die mij on gelijk aangedaan hebben. Dank, dank, mijn duurbare riep Laura uit, de armen om den hals haarsechtgenoot-s slaande, en die belofte werd door eene vurige omhelzing bezegeld. In acht jaar kwamen vier kinderen het huwelijk zegenen eerst een dochtertje en daarna opvolgentlijk drie zoontjes. Het meisje, de kleine Dora, was eenigszins zwak en tender en zeer ernstig voor haren ouderdom. Hare broeders daarentegen wa ren gezonde, levenslustige knapen, die het vroeger zoo stille huis van den bestuurder door hunne luidruchtige spelen niet weinig verlevendigden. Oh wat werden zij van hunne ouders en hunnen grootvader bemind. Deze laatste bijzonderlijk scheen in zijne kleinkinderen te herleven, maar hij dacht er niet alleen aan hunne eerste levensjaren j zoet en aangenaam te maken, daarbij wilde hij hen eene schitterende toekomst bereiden i ten minste voor zooveel zulks met rijkdom- i men, opvoeding en geleerdheid te bekomen was. Op zekeren avond zaten Juan, Laura en dezes vader na den maaltijd genoegelijk over allerhande zaken te kouten. De toekomstige week wordt onze Dora vijftien jaar vol, sprak Laura. Men mag waarlijk wel zeggen dat de tijd snel voorbij vliegt. Dat is waar, mijne dochter, antwoordde de bestuurder, en ik begin nog best aan mij zeiven te gevoelen dat de tijd niet stilstaat. De kinderen keken verbaasd op en in hun binnenste moesten zij waarlijk bekennen, dat hun vader sedert eenigen tijd merkbaar veranderd was, Hoe komt gij op die gedachte, vader P vroeg Juan. Ja, ja, mijne brave, niets is moeilijker dan zich zeiven in zulke zaken te bedriegen. Ik -nader allengskens de zeventig en ik geloof dat ik mijn brood niet in ledigheid geëten heb. Maar met uw sterk gestel en uwe matige levenswijze... Goed, mijne lieve Laura, gij moet niet voortspreken, onderbrak haar de ouderling, zich eenigszins fier oprichtendik weet wat gij zeggen wilt. Gelooft niet, kinderen, dat ik van zin ben u te verlaten, of dat ik meen zoo gauw naar de andere wereld te gaan. In 't geheel niet; doch ons aller leven is in de handen van onzen Schepper en alles is mogelijk. Daarom zou ik de laatste jaren mijner loopbaan, nog meer dan ooit aan uw hunnen vader ondervragend aarzeling in de geluk en aan de toekomst uwer kinderen willen besteden. Juan en Laura bezagen eenigszins verwonderd en De laatste sprak met eene stem Doen wij dan niet alles voor onze kinderen en voor hunne toekomst wat in onze macht is, vader Zonder twijfel, mijne dochterdenk toch niet dat ik daarover eenig verwijt te doen heb. 't Is ook niet onder zulk opzicht dat ik over die zaak wil spreken. Ik geloof dat mijne kleinkinderen gerust de toekomst mogen afwachten. -—Wat wilt gij dan zeggen, vader? vroeg Juan. Laat mij eens voortspreken en gij zult het aanstonds weten. Ik zou willen hebben dat uwe kinderen niet alleen rijk zijn, maar later onder de rijksten van dit werelddeel gerekend worden. Dat zal moeilijk zijn, vader, sprak Laura, wij zullen hun toch maar een schoon burgerlijk fortuin kunnen nalaten. Moeilijk, ja, kind, maar niet onmoge lijk. Wilt gij beide eens aandachtigluisteren? ik zal u mijn gedacht uiteenzetten. Ons land is het land der toekomst, welke veranderin gen hebben wij hier niet reeds gezien sedert liet aanleggen der eerste spoorbanen Wel nu, zulks is nog maar een begin, alwie eenige ondervinding bezit, zal mij daarin gelijk geven. Aan hoevele grootsche onder nemingen hebben wij niet medegewerkt welke heerlijke uitslagen hebben wij niet bekomen Ja, veel geld hebben wij gewon nen... voor anderen. Wij zijn toch eerlijk betaald geworden, vader, wierp Juan voor. Zonder twijfel, mijn zoon, men heeft ons eene jaarwedde betaald en zelfs in som mige omstandigheden een zeer klein deel in de winsten toegezegd. Dat is heel wel, maar indien ik u eens zegde dat de tijd gekomen is om voor ons zeiven en niet meer voor anderen te werken indien ik u zegde dat wij van nu voort, met onze kennis en onder vinding, op onze eigene krachten zouden moeten beginnen te steunen, wat zoudt gij antwoorden Indien zulks geene te groote gevaren zou opleveren, antwoordde Juan, zou ik u voorzeker gelijk geven. Laura voegde er bij En indien het u niet te zeer zou ver moeien en verontrusten in uwen ouden dag, vader Noch het een, noch het ander, kinderen, antwoordde de bestuurder met ophef. Wij zouden zonder ernstige gevaren te duchten te hebben onze winsten vertienvoudigen eri ik gevoel mij ten volle nog sterk genoeg om eene onderneming te besturen te andere geheel vermogen willen op het sp^l zetten. Mijn persoonlijk fortuin alleen zou ik beste den om deel te nemen aan de groote onder nemingen, die tegenwoordig te Chicago, r, het meer Michigan, gedaan worden Die stad, welke tegenwoordig nog onbeduidend is zal in weinige jaren eene der belangrijkste onzer republiek worden Hare ligging aan den oever van een der groote meren in 't midden eener nijverige en handeldrijvende streek en het groot getal uitwijkelingen uit Europa, die er zich komen vestigen, doen zulks door alle ondervindingrijke mannen als eene ze kerheid aanzien. Nergens zou ik mijn kapi taal beter besteden en het zal er voorzeker honderdvoudige winsten afwerpen. Zoo sprak cle vader nog langen tijd, om zijn gedacht goed te doen verstaan en zijn plan werd goedgekeurd. Een jaar nadien was de fabriek van den heer Richardson (zoo heette Juan's schoon vader) met hare uitgestrekte werkhuizen waar allerhande ijzeren voorwerpen verveer- digd werden, zeer voordeelig gekend in de nieuwe stad Chicago. Deze laatste breidde zich te dien tijde als bij tooverslag uit Eenige jaren voor de heer Richardson zich er met zijne familie vestig de vi as zij niet grooter dan een vlaamseh 200.000 in- ik zou er mij maar in het begin moeten mede moeien, van zoohaast alles op goeden voet)dorp en tegenwoordig telt zij 1 staat, zou Juan gemakkelijk de zaken opïwoners zich alleen kunnen nemen. Voor wat gevaren betreft, die onze onderneming zou kunnen opleveren, heb ik het volgende uitgedacht Niettegenstaande ik volle betrouwen heb in De werkhuizen van Juan's schoonvader volgden deze uitbereiding op den voet en welhaast rekende men Richardson onder de grootste n ij veraars der streek, den goeden uitslag, zou ik nochtans niet ons| Nadruk voorbehouden. Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 3