SANSEN DECORTE fHEUWS UIT BEliGIE. D' Kindei*ffijtuigen. Men trekt tanden meer! R. PflCAREY - SANSEN, De Vlaamsche Beweging. ONS VOLK Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. De Werkrechtersraad. Over te nemen. op Bijvoegsel HOPPE. BURGERSTANDEN VAN 65 Raadselprijskamp Wetensweerdigheden. U' Vraagt pist; vraagt Men IN DEN BAZAR Op Zondag 7 April, EERSTEN TAP, Op Maandag 8 April, 2" Paaschdag Zondag 14 April, Feesten en Vern\akelijkheden. Bericht aan de kantenwerksters. TELEEFOON 16. IN 'T PARADIJS. Waschpoeder SAI*0 ■p* Agent CANÈLE-COUTURE, Abeele. Welgelukte Vergadering te Poperinghe. Bomvolle zaal in den Katholieken Kring Zondag avond. Wat heeft onze ijverige en waarlijk hoog strevende koorzangmaat schappij er slag van om puike avonden in te richten Ditmaal had zij het nuttige aan het aangename weten te paren. Op hare uitnoodiging was M. E. Claes, sclirijvei van het Algemeen Vlaamsch Secretariaat een voordracht komen houden over de Vlaamsche Beweging in den lande In heerlijke, geestdriftige, liefdegloeiende woorden wees hij op de blijde ontwaking van 't oude roemvolle Vlaanderen, dat, weer zich zelf bewust, herworden wil wat het vroeger was, door eigen taal, door eigen schoon door eigen beschaving. Hij toonde ons hoe de Vlaamsche Beweging met rassche schre den vooruitgaat naar een zeker overwinning tot spijt van die 't benijdt. En hoe zou het anders kunnen De Vlaamsche Beweging is een beweging voor het rechten alle recht en waarheid komt van God. God is met ons Hij deed de hooge beteekenis en den diepen ernst van de Vlaamsche beweging uitkomen Zij is geen kleingeestige strijd tegen het Fransch of fegen Frankrijk. Zij is ontstaan uit de ongelooflijke verdrukking van de Vlamingen en hunne taal, sedert de om wenteling van 1830. De Vlamingen waren in hun eigen land behandeld als onderge schikte burgers smadelijk werd hunne taal verbannen uit het gerecht, uit het bestuur uit het leger, uit het onderwijs. Op een ellendige manier werd onze moedertaal onderwezen in de colleges. En onze jong juffrouwen, de loekomende moeders onzer kinderen, werden en worden eilaas nog in de kostscholen, ontvreemd aan hare ouders en aan haar volkdaar werd en wordt de edele taal harer moeder als eene asschepoetster behandeld, beschouwd als een boerentaal, goed voor knechten en dienstmeiden. Wat moest dan van ons volk geworden Een volk dat zich zelf niet meer is gaat dood. En op treffende, roerende wijze beschreef de spreker, die blijkbaar op de hoogte van den toestand is, 'den terugslag van dat alles op den Vlaamschen werkmans en boerenstand, die, afgezonderd van alle hoogere beschaving, in jammerlijke ach terlijkheid zucht en wroet. Ons geheele volk zedelijk en stoffelijk verheffen door een eigen onderwijs in zijn eigen taal, van hoog tot laag, dat volk weer zich zelf laten zijn trotsch en fier, de volle gelijkheid bewerken tusschen Vlamingen en Walen in Belgi dat wil de Vlaamsche beweging. Al die daar tegenwoordig waren brachten van deze voordracht een onvergetelijken indruk mede. Een uur lang was de spreker bezig, en werd met de diepste aandacht aan gehoord, terwijl men in menig oog traoen van ontroering zag blinken het klaarste bewijs voorwaar, dat zijn woord zoo vol overtuiging, zoo trillend van liefde voor zijn volk, den toegang tot de harten had gevonden. Ook was de wensch algemeen Moge M. Claes nog naar Poperinghe terug komen Vóór en na deze redevoering werd ons een kijkje gegeven in de zoo rijke, eilaas dikwijls nog zoo weinig bekende schoon heid geschapen door onze eigen Vlaamsche dichters en toonkundigen, dank zij de puike voordracht van M. Albert Baert, dank sympathieke zangeres, Mejuffrouw Duboc cage, wier gloedvolle stem wij reeds meer' malen mochten bewonderen, dank den alombekenden kunstenaar M. Van Welden en den jeugdigen, veelbelovenden zanger M. Leroy. Hulde zij de koorzangersmaat schappij voor dien mooien avond. Moge zij voortgaan op den ingeslegen weg, en de edele taak op zich nemen, het volk in Pope ringhe en den omtrek, tot hoogere schoon heid, tot hoogere ontwikkeling op te voeren Het volk hongert naar brood, en er is niemand die het voor hen breekt Te Crombeke. Op Zondag 2ln April, zullen eenige Leden der Koormaatschappij van Poperinghe, naar Crombeke een Voordracht- en Liederavond komen geven in de zaal van M. Louis Eeu- waert. Dit feest zal om 6 1)2 ure'savonds be ginnen en IEDEREEN zal er kosteloos toege laten worden. Meer daarover in ons aan staande nummer. jf: Katholieken, abonneert U op De leden van den werkrechtersraad wor den gekozen door de handelsbazen, door de bedienden en door de werklieden zelve, het zij vrouwen, die 25 jaar oud zijn. De bazen werk rechters worden alzoo gekozen door hunsgelijken, die gewoonlijk een of verscheidene werklieden, of bedien den, bij den arbeid gebruiken. Voor de bazen was de verkiezing gesteld op den 14 April. Doch er werd hij het hoofd bureel te Yper alleenlijk eene lijst voorge- lregen, namelijk deze lijst welke de afge- veerdigden van de bonden van verschillige gemeenten hadden ingediend. Deze zijn zonder strijd gekozen. In de bouwnijverheid: werkelijke leden, MM. Henri Fiers, aannemer te Yper, en Cainiel Laconte, metser-aannemer te Pope ringhe; plaatsvervangend lid, M. Em. Beir- naert, huisschilder te Yper. In de houtnijverheid werk. leden, MM. J. Fol, Alf. Mahieu, te Yper; plaatsverv. lid, M. E. Yeracx, Langemarck. In de voedingsnijverheid werk. leden, MM. Gillebert, brouwer, en S. Vandewync- kel, bakker te Yper; plaatsverv. lid, M. R Wullepit, molenaar te Ileninghe. Inde verschillende nijverheden werk. leden, MM. Henri Costeur, rijtuigmaker te Yper en Ed. Vandenbulcke, 'vlashandelaar te Komen; plaatsverv. lid, M. Billiet, van Hooglede. In de handelsondernemingen werk leden, MM. J. Breyne, handelaar in geweef seis te Yper, en Hector Lebbe, handelaar in ijzerwaren te Poperinghe; plaatsverv. lid, M. E. Seys, linten wever te Yper. Voor de handelsbedienden was er ook geen strijd. De lijst door de benden voorge- dregen is ook gekozen verklaard het zijn als werkelijke leden, MM. H. Vanderghote, van Yper, en L. Verlae, van Waesten. beiden rekenplichligen; als p'aatsverv. lid.M.René Caenen, commissionaris in hop, te Poperin ghe, Nog 12 werklieden of ambachtslieden zul len deel maken van den Werkrechtersraad voor de voedingsnijverheid 3 voor de bouwnijverheid 3 voor de boutnijverheid 3 voor de andere nijverheden. Op de lijsten der bonden zal Poperinghe ook vertegen woordigd zijn, namelijk door M. Reué Pa- reyn - Merlevede, lat'tensplijter. Zaterdag April moet die lijst ingediend zijn wordt, er maar eene lijst ingediend, de kandidaten zijn verkozen verklaard. Is er strijd, er zal verkiezing zijn voor de werklieden en de ambachtslieden op Zondag 21 April. Zijn dan kiezers al de nijverheidswerklie den en ook de ambachtslieden schoenma kers, bakkers, kleermakers, timmermans, enz.die alleen werken of alleenlijk met hunne familieleden. Binnen acht dagen zul len wij nader nieuws geven over de verkie zing van deze reeks leden van den Werk rechtersraad. Cliicoroi VanTieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. POT H E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, de ONS schoonste Vlaamsche illus- VOLK tratie. Men abonneert zich op het bureel van dit blad, waar proefnummers ter inzage liggen. Hoe dikwijls ontstaan er niet tusschen den werkbaas en zijne werklieden allerhan de geschillen over de uitvoering van het werk, over den arbeidstijd, over het betalen van loon 1 Hoe dikwijls ook ontstaan er moeilijkheden tusschen de werklieden die bij denzelfden meester werken Wie zal er best al die geschillen beslech ten De werkrechtersraad, die altijd zal trach ten vrede en verzoening te brengen tusschen de twistende partijen en die bij faute of gebrek van verzoening, die geschillen door een vonnis beslechten zal. Zulk een raad, die over de werkgeschillen oordeelen moet en alles, zooveel mogelijk inderminne regelen, bestaat dus geheel na tuurlijk uit een gelijk getal bazen, werklie den en bedienden. Alzoo is het mogelijk lan ge en kostelijke processen te vermijden, die voor andere rechtbanken zouden gevoerd worden. Al de nijverheidswerklieden en de han delsbedienden, behooren dezen raad der werkrechters, of der Prudhommes gelijk sommigen op zijn Fransch zeggen, beter te kennen. Evenwel mogen de landbouwwerk- lieden, naar dezen tribunaal niet gaan, als zij kwalijk uitkomen met den boer nopens hunnen arbeid of hunnen loon de vrede rechter is daar voor hen. Voor geheel het rechterlijk arrondisse ment Yper is er een Werkrechtersraad te Yper gevestigd dus voor de rechterlijke kantons Yper, Meessen, Werwick, Hooglede en Poperinghe. Stadsnieuws. Cinema Beauprez-Minot behaalt sedert eenige weken eenen onverhoopten bijval. Dit komt omdat de inrichters geene moeite of onkosten en sparen. De zichten verwek ken iedereen bewonderingmaar het meeste bestaat hierin, dat de oogen niet kunnen zeer doen omdat het hoegenaamd niet en beeft. Zondag waren er in de dag en avond- vertooningen 043 aanwezigen, die naar huis getrokken zijn met het vast voornemen van nog weerom te keeren. Aan het geacht publiek onzen innigen dank. Vandaag, 7" April, Paaschdag, vertooning zonder weerga, om 4 ure en 's avonds om 7 1/2 ure in de zaal van Achille Berat, rechtover O. L. Vrouwkerk. Ch. Beauprez. C. Mixot. Eene zitting van den Gemeenteraad werd Zaterdag gehouden, waarin de volgen de punten aanveerd werden 1. De buitengewone opcentiemen beloopende tot 74 voor de grondlasten, 74 voor personeele belastin gen en 12 op net patentrecht, bestemd voor het inkor ten der stadsleeningen, het dekken van het deficiet van 't Armbestuur, het opbouwen en meubleeren van een nieuw stadhuis, het voortzetten van bekeizeling der landstraten en het uitvoeren van verscheidene an dere noodige werken. 2. De rol van prestatiën, eenpariglijk aanveerd om te voorzien in 1913 in de onderhoudskosten der ge meentewegen, wordt voorloopig bepaald op 6 centie men voor de grondlasten, 6 voor de personeele be lastingen en 13 voor het patentrecht. 3. Rekening der lagere gemeenteschool, dienstjaar 1911. Ontvangsten 21.700 fr.; uitgaven 19.578 tr. 80. Batig slot 2.121 fr. 20. Goedgekeurd. 4. Rekening der teekenschool van 1911. Ontvang sten 1.999 fr. 36; uitgaven 1.668 fr. 58. Overschot 330 fr. 78. Goedgekeurd. 5 en 6. Advies over rekening der kerkfabriek van St Bertinus en wegens eene verkooping van boomen gehouden door 't Armbestuur. 7. Een wensch wordt uitgedrukt opdat de stads bedienden zich zouden aansluiten aan eene algemeene lijfrentkas voor al de stadsbedienden van 't land. Aanranding In 't naar huis gaan zondagavond, werd Henri Bruneel, wonend bij de Wolfbolle, door Karei D. aange vallen. Bruneel bekwam verscheidene sla gen met een zwaren stok en werd nog al erg gewond. Braak.In de herberg den Keirselaar, bij René Gantois, werden door D... H... vuurpot en glazen aan stukken geslegen. Een dronkaard Nap. R... sloeg don derdag bij René Dewulf, in Berat 's reke verscheidene ruiten uit. Solo-slim werd Maandag hvond ge speeld door Hector Devos, kleermaker, ter ter herberg van Petrus Logie er werden hem 13 hertens ingedeeld. De medespelers waren Decool Charles, Lazoore Jules en Vancayeseele Henri. Ter herberg van Livin Dewickere werd Woensdag een solo slim gespeeld door Livin Dave, met 12 pik- kens en klaver aas; medespelers Delbeke Emile, Desquand Maurice en Pooters Louis. In de Famillie-Cinema dwingen de gegeven iafereelen elke Zondag en Maan dag ieders bewondering af. De schoonheid en verscheidenheid der prachtige films gaat inderdaad ieders verwachting te boven Voor heden Zondag om 3 en 7 1)2 ure en Maandag om 7 1)2 ure is alweer een pro gramma opgemaakt waar opvolgentlijk de prachtigste dramas en de vrooiijkste taferee- len opprijken. Met Paschen zal het puik zijn 1 Wilt gij ervan bevoordeeld zijn, gaat niet te laat anders kunt gij misschien niet binnen want 't is altijd voor volle zaal dat de vertooningen gegeven worden in den Fa milie-Cinema, bij Emile Lobeau. Ongeval. Op de werken van bet nieuwe stadhuis gebeurde maandag namid dag een licht ongeval. Van ongeveer vier meters hoog viel de metser Julien Debeir ten gronde. De man bezeerde zich in de lenden en de hielen en moest eenige dagen het werk laten. De gevolgen der werkstaking der mijnwerkers in Engeland doen zich te Pope ringhe ook reeds gevoelen. Bij de gazmaat- schappij vreest men weldra kolen te kort te komen en uit voorzorgsmaatregel worden sedert eenige dagen op straat maar de helft der gasbekken aangestoken. Hond doodgereden. De trekhond van den bakker Camille Herrewyn, die woensdag namiddag den zoon van zijnen meester volgde die per velo door de Yper- straat reed, werd door den tram verrast en doodgereden. YPER. Rechtbank.Gheeraert Henri, landwer- ker te Westvleteren, krijgt 3 maanden en 26 fr. voor inbraak bij de Weduwe Cyrille Lebbe fe Poperinghe. Dauchy Cyrille, werkman te Poperinghe, krijgt 15 dagen en 30 fr. voor slagen aan Debyser Julie die er door 4 dagen niet kon werken. Foulon Victor, mijnwerker te Wytschaete, komt geheel slecht over een met zijne vrouwzelfs gebeurt het dat hij zijn kindje van 15 maanden niet spaart. Hij wordt veroor deeld tot twee maal 2 maanden en twee maal 50 fr. voor slagen tot 8 dagen en 26 fr. voor bedreigingen jegens zijne vrouw en 10 fr. voor beleedigingen. Zijne onmiddelijke aanhouding wordt bevolen. Loncke Aimé, metster te Vlamertinghe, krijgt 8 dagen voor woonstschennis, 5 fr. voor met steenen te werpen en 8 dagen voor bedreigingen jegens Dewilde Pieter. Lylon Romain, landwerker te Steenkerke, is voor waardelijk veroordeeld tot 3 maanden voor diefstal van 74 fr. ten nadeele der weduwe Bruneel van Oost vleteren. Deschepper Theophile, zager te Westou- ter, 100 fr. voor jachtmisdrijf en 100 fr. voor wapen niet te hebben afgegeven. M. Paul Merghelynck, gewezen gezant schapsraadsheer te SCpetersburg, zoon van den arrondissementskommissaris van Ypar, is zondag avond te S'-Jan-bij-Yper overleden in den ouderdom van 38 jaren. Buitengewone schoone keus van alle schoe nen en aan alle Prijzen voor Plechtige Communie, Zomerseizoen, enz. Oud Huis BE RAT - BREMAULT. Gouden Schoen, Nr5ö, Veurne-straat, Poperinghe. lïoiislti-iigge. BenoemingM Julien Bryon komt deze week als gemeente secretaris benoemd te worden. Uitstapje van 't muziek. Mtt Paa schen-Zondag zullen de muziekanten hier een uitstapje doen met hunne nieuwe uniforme aan. lïevereii-aaii-Yïcr.—Erg ongeluk Camille Decalf, wonende op het gehucht de Hooge Seine, was vrijdag der verleden week aan 'twerk rond Bergues. Hij was aan 't boomen snoeien met een gezel Camille De los. Deze zat op eenen boom en kapte een bratik af die beneden viel juist toen Decalf daar voorbijkwam. De zware brank viel op hem en de ongelukkige werd de rechter bil in twee plaatsen gebroken en zwaar aan den schedel gekwest. Hij lag een halvé uur buiten kennis. cslvlcfurcn. Gevaarlijke hoef slag. Prosper Despindis, werkman bij den landbouwer Pillaert bij de Reske, kreeg za terdag in het peerdenstal zijnde een slag van een peerd in den buik. De jongen viel en kreeg terzelfdertijde nog een slag op het hoofd. Hij werd bewusteloos weggedragen en zijn toestand is nog zeer erg Af erekem.Katholieke jonge wacht. Waar blijft de jonge wacht over eenige weken aangekondigd. Nog nooit meer als heden heeft men er de noodzakelijkheid van gevoeld! Overal wordtonderduimsgevrocht overal wordt opgevuurd, verdacht gemaakt, scheuring verwekt en niemand om die ver keerde werking tegen te gaan. Ja, waar blijft zij De grondslagen waren gelegd eenige jon gelingen waren aangeworven, anderen aan gegeven en vele verlangden gevraagd te worden. Gij moet weten, zulke gilde viel in den smaak der Merckemnaren uit den aard verdediglustig, misschien zelfs wat te strijd lustig maar de voorgestelde hoofdman, met grondbeginsel^ vast als rotsen, zou daar wel paal en perk aangesteld hebben. En omdat men hem onverwachts naar eene an dere verblijfplaats geroepen heefi, zou die inrichting, hier zoo noodig als brood, in het ei versmacht worden Neen, dat geloof ik niet, dat mag niet. Gezien den huidigen bedekten strijd, moet noodzakelijk een jonge wacht, versterkt door eenen studiekring, liever vandaag dan mor gen, gesticht worden op het zoo diep ge schokte Merckem, en 't zal veel goed doen. Het jonge bloed verlangt ten strijde te trekken vernieuwde krachten moeten en zullen de toekomst beheerschen maar de hoofdman moet zich openbaren. Wie neemt die taak op zich Wie wordt de koene leider dier noeste strijdlustige gezellen C. C. Te Rousselare heeft op 2e Paaschdag eene grooie betooning plaats ter eere der zendelingen 10 muzieken en meer dan 50 aandels zullen aan den optocht deelnemen De Staat heeft besloten voortaan aan de tentoonstellingen niet meer toe te laten tom bolas te houden. Er zal ook gewrocht wor den om in ieder land maar eene tentoonstel- in 10 jaar te geven. De storm dezer week maakt te Oosten-j de de scheepvaart zeer gevaarlijk. In Belgie zijn 211,617 herbergen, dat is een café op elke 34 inwoners er worden jaarlijks meer dan 200.000 millioen franks verteerd aan sterken drank dat is pl.m. 350.000 frans per dag, maar er sterven jaar- ook meer dan 200 000 Belgen aan de gevol gen van den sterken drank. Men komt een soort van bedden uit te vinden waardoor een muzieziekdoos begint te spelen die wiegeliedjes te hooren geeft. Hetzelfde mekaniek dient ook tot wekker en indien men binnen de vijf minuten na het afloopen van den wekker niet uit het bed is gesprongen, dan valt plotseling de bodem van het bed naar omlaag. Zoo iets moet ik ook hebben kost wat kost, zegt Katrien, onze Jan zal oogen trekken. Wie zich heden niet verbetert, wordt mor- |gen nog erger. Een goed geweten is een hemel in het hart. Een kwaad geweten is de getuige, de ge vangenis, de rechter en de straf alles te gelijk. Waar liefde woont, gebiedt de heer zijn zegen. Toria. Een mannemensch en heeft geen hert Sissen. En 't hert vaneen vrouwmensch lijk de maan het verandert gedurig, maar er zit toch altijd een manneken in Brood- en suikerbakker ij over te nemen uit oorzaak van vrijwillig vertrek. Goed geklant. Prijs overeen te komen. Zich te wenden tot M. Slove, bakker, Hotid- schote, Noord- Frankrijk. Terstond te pachten jerberg met hof en stallingen te pachten, "1 aan J. Deschiider, brouwer te Stavele. rpe pachten herberg In de Peerdenmarkt op de Peerdentnarkt te Poperinghe. In- ichtingen bij Justin Callens-Beck, Priester straat, Poperinghe. Wettelijke besluiten. Notariaat. M. YandeHeyde, kandi daat-notaris te Leffïüghe, is benoemd tot no- ïaris aldaar, in vervanging van zijn vader ontslaggever. BIDDAGEN DER WEEK. Zaterdag in 't Gasthuis te Poperinghe. Priesterlijke benoemingen. Kei'steg-eiieeskuinline les.- de bloedarmoede. Als het getal ■Over roode I BISDOM BRUGGE. Zijn pastoor benoemd te Eerneghem, de E. H. Sansen, baccalaureus in kano- bloedkorreltjes te klein is tegenover de an-1 niek recht der hoogeschool van Leuven, bestuurder dere bestanddeelen van het bloed, ontstaat van het O.-L.Vrouwgesticht te St-Mich.els-bij-Brugge; I te Yper in SHacobs, de E. H. Dassonville, pastoor anemieof bloedarmoede. Deziekon zijn bleek,1 - - - - - - -- krachteloos, rap buiten adem en seffens af gemat zij zijn zwaarmoedig en slijten een 'echt ongelukkig leven. Er bestaat nu een van liet gasthuis te Kortrijkte Sweveghem, de E. H Dewilde, pastoor te Leffinghe te Left nghe, de E. H Delaere, onderpastoor te Nieuwpoort; te Oostduyn- kerke, de E. H. Permeke, pastoor te Westkerke, in .vervanging van den E. H. Lootens, onderpastoor te uitterst werkzaam geneesmiddel tegen de I ingelmunsterpastoor der parochie Ste-Catbarina, on- bloedarmoede, namelijk de Thcobroma, die Ilangs opgericht op de gehuchten Contredam(Stee door zijne wetenschappelijke bestanddeelen I ne) en Meiboom (Oostende), de E. H. Devos, on rechistreeksch in ons bloed de roode bloed-|de{Pa?ï00,r.teT Waereghe'a' t c u I De E. H. iuwyns, onderpastoor te Eerneghem korreltjes verwekt en de zwakste lieden ver-1 onderpastoor benoemd te Merckem de E. H. Lagae kwiktTheobroma geeft aan bleeke men- I onderpastoor te Merckem, is onderpastoor benoemd schen de schoone kleur terug van de gezonde I te Eerneghem jeud, verkloekt de zenuwen, verrijkt de her senen en waarborgt ons eone boeiende ge zondheid. Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES TELYN te Yperen apotheek L1B0TTE. Te lioop j René Busschaert te Watou, te koop door uitscheiding van handel een kamion, draagvermogen 1000 kilos en een kamion, draagvermogen 2000 kilos beide in zeer :oeden staat, ij Cyrille Soenen, bij de Coppernolle, Po peringhe, 100 roode Larixen van 70 tot 90 ctn. dikte en 10 tot 12 m. lengte en 300 eiken Stakietstaken. oor verandering van woonst, uit ter hand te koopen, een goed en gerievig Huis, kunnende dienen voor allen handel, in de Rekhofstraat. Voor alle inlichtingen zich te begeven bij den verkooper H. Deraedt-Wulle- man. it ter hand te koop, bij Georges Carton, steenweg van watou, 2000 geruste hoppeperssen, van 9 meters lengte, aan zeer genadige prijzen. Rijtuig (2 wielen) zoo goed als nieuw, per occasie te koop uiterst geschikt voor landbouwers.-Inlichtingen ten onze bureele. Cliieorvi Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Te Oostvleteren heeft op Maandag, 2' Paaschdag, de plechtige inhuldiging plaats van M. A. Garmyn, als burgmeester der ge meente. Daar het op 8 April tweede Paaschdag is, heeft de minister van oorlog beslist dat er dit jaar geene wapenschouwingen zullen plaats grijpen. Het gemeentebestuur van Schaarbeek heeft het ontwerp opgevat de warande Jo saphat stilaan te herscheppen in een dieren tuin. Teeken destijds.Bij eenen wisselagent der Anspacblaan, te Brussel hangt een zwa re geladen revolver aan eenen nagel nevens het winket, en in het onmiddelijk bereik der bedienden. Van op straat ziet men het wapen hangen. Treinongeluk te Hemixem bij Antwer pen. Maandag morgen is er een koopwaren- trein op een werkliedentrein gebotst die in de statie stilstond. Een twaalftal hunner werden licht gekwetst. Schipbreuk te Zeebrugge. Door de hevige zee is er een schip met kolen dat van Vlessingen kwam, vóór de vaargeul gezonken. Te Luik wordt er op Beloken Paaschen een Vlaamsch congres gehouden voor de Vlamingen van Luik en omstreken. Belgische Boerinnenbond. Deze bond is eene vertakking van den Boerenbond van Leuven. Hij bestaat slechts enkele maanden, en telt reeds 3800 leden. Zeker is 't dat de vrouwenbeweging met rasse schre den vooruitgaat. Het getal leden van het Davidsfonds, is tot 10,500 geklommen. Het hoofdbestuur van het Davidsfonds heefteen brief ontvangen van Mgr Rutten, bisschop van Luik. Het schrijven is eene warme hulde aan het streven van hen, die het recht van het volk op hooger onderwijs in zijn taal verde digen, en de belofte dat het streven in zijne Hoogw. steeds een trouwen ondersteuner zal vinden. de Broqueville neemt maat- kazernen netter en gezonder Minister regels om de te maken. De bijzondere handel van België be droeg verleden jaar boven de 7500 milioen dat is omtreDt driemaal zooveel als in 1884. En ze zeggen dat 't land om zeepe gaat De maatregel die, tengevolge van een spijtig voorval, over twee jaar tegen het Leuvensch Studentenblad Ons Leven werd genomen, is nu op aanvraag der Vlaamsche studenten door den Rectoralen Raad ingetrokken. Die beslissing zal alle Vlamingen, ook die buiten de studentenwe reld, genoegen doen. Het huwelijks-ontbijt van Ecaussines, heelt zooals gewoonte plaats op 2 Smxdag. Alle ongehuwde jonge heeren zijn er uitge- noodigd. Marktprijzen, RScii■-*. enz, SPORT. Football. le Afdeeling C. S. Brugeois 7 - Excelsior S. C. 0. 2e Afdeeling F. C. Rousselare 1 - F. C. Ronse 1. Germinal F. C. 1 - S. V. Rousselare 1. In 3C Afdeeling der Vlaanders heeft de C. S. Brugge het kampioenaat gewonnen, In Engeland. De jaarlijksche match tusschen de vertegenwoordigende elftallen van Engeland en Schot land werd te Glasgow gespeeld voor 130.000 toeschou wers die gezamentlijk 175.000fr. inkomgeld betaalden. Df. Match Brugge - Brussel zal op Zondag 14 Ap ril te Brugge gespeeld worden. Wielrfjden. Milan - San Remo290 kim. die Zondag gere den werd gaf den volgendenuitslag: 1. Pelissier, 2.1 Garrigou, 3. Masselis Jules, 4. Corbaito, 5. Blaise al wiel in wiel, 6. Beni, 7. Heusghem, 13. Frans Faber, 14. Petit Breton. Door twee bandbreuken weerhouden in de laatste kilometers kwam Van Houwaert 29c aan. Parijs - Roebaaies voor beroepsremers wordt heden Zondag gereden. Al de gekende renners kampen mede. I BRUSSEL, 3 April. Markt vast zooveel voor I beschikbare waar als voor 't aanstaande gewas. Aalst I beschikbare waar, 215 - 220 fr., nieuw gewas 120 fr. Poperinghe, beschikbare waar 200- 205fr., per lot van 25 balen 205 tot 210 fr. per 1 tot 5 balen nieuw 1 gewas, 117 - 120 frank. POPERINGHE, 5 April. Markt prijshoudend Nieuwe groeite, 117- 120 fr.; hop in handelsbalen 1(1911) 205 - 210 fr. POPERINGHE, van 31 Maart tot 7 April. Geboorten. 77. Eugène Liebert, z. v. Theophile len Maria Beun.78. Paul Vanden Berghe, z. Octave en Marguerite Van Tours. 79. Julien Cam bie, z. v. Felix en Helena Thoris. 80. Agnes De rvcke, d. v. Georges en Magdalena Hebben. 81 I Yvonne Lowyck, d. v. Marcel en Clotilde Catteeuw. 83. Amand Coene, z. v. Julien en Alice Bouve. 184. Clara D'hondt, d. v. Emile en Maria Hallynck. 185. Jules Couwet, z. v. Henri en Adrienne Decreus Overlijdens. Geen. Huwelijksbeloften.Bernard Dejonghe, landwet ker te Reninghelst, met Rachel Vitse, dienstmeid te i Poperinghe. Joseph Savoye, handelaar te Poperin ghe en Maria Hostens, zonder beroep te Roussei^e Meng-elin gen Het slechte dat trien van anderen hoort, vertellemen niet verder, 't Is gemakkelijker het geluk van een mensch te vernietigen, dan hem gelukkig te maken. Wijze lieden weerleggen meer met zwij gen dan met zeggen. De fortuin is blind afgebeeld, opdat zij de dwazen niet zien zou die zij rijk maakt. op Zondag 7 April 1912. Allo menschen die vallen, vallen tegen 'hetzelfde. Waartegen dan Hoe leest gij zoeken De nieuwe minister van oorlog. Op voorstel van M. de Broqueviille, eer sten minister, is generaal major Hector-Leo nard Michel, bevelhebber van de 4e brigadej veldartillerie, tot het ambt van minister van oorlog geroepen. De rosse maan. Het zoo zeer door landbouwers, hoveniers en groentenkwee- kers gevreesd tijdstip van 'tjaar, gemeen lijk genoemd rosse naam zal dit jaar be ginnen met 17 april. Daar bet juist dien dag] is dat de zonsverduistering zich zal voordoen en eene eklips gewoonlijk met eene merk bare daling der temperatuur gepaard gaat, is het te vreezen dat dien nacht eene felle j vorst zal opkomen, die veel kwaad aan moestuin en landerijen zou kunnen doen. (■eschciilivan een lialfniilliocn. Onlangs werd, door eene algemeene stem ming der Kamer, de rechtspersoonlijkheid toegekend aan do vrije hoogeschool van Leuven en aan (leze van Brussel. Daardoor hebben die hoogescholen nu recht van bezit gelijk ieder ander persoon. Daarop steunend, heeft de achtbare heer staatsminister Beernaert thans eene gift van een half millioen gedaan aan de hoogeschool van Leuven. Hij wilde het verdoken houden, maar de begiftigde heeft niet kunnen zwij gen. Dc nieuwe snode. Ken congres van 3000 kleermakers voor damen, te Chica go Vereenigde Staten) gehouden, heeft be sloten dat in het aanstaande seizoen het vrouwvolk elektrieke lampjes, in den vorm van bloemen en juweelen, in den haartooi zal dragen. Wat de spanrokken betreft, zij hebben hunnen tijd uitgedaan zij zullen vervangen worden door breede rokken, in afwachting, misschien, dat men tot de kri- nolien terugkeert Cliicorei Van Tieghem - Dupont,! wordt in alle kruidenierswinkels verkocht.] Gelijk men weet duren de straffen uitgesproken tegen de- beschuldigden, zoo lang niet als de uitspraak eigenlijk luidt. Zoo bijvoorbeeld, gebeurt, het dat iemand die tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld werd, na negen of tien jaren weer op vrije voeten loopt. En het gebeurt ook, dat zulke kerels zich wederom plichtig maken aan zware misdij ven na korten tijd, en weerom tot 20 jaren of tot eeuwigdurenden dwangarbeid verwe zen worden. Die strafvermindering bestaat ten gevolge der wet van 1870, die dan gestemd werd omdat niet alle gevangenissen ingericht wa ren volgens het cellenstelstei. Nu zijn al de gevangenissen daarvan voor zien en de Heer Minister van Justicie is van zin zegt men de wet van 1870 af te schaffen. De groote strafvermindering, welke de veroordeelden nu hekomen, verlamt de be teugeling der misdrijven. Al de bevoegde personen in zake van misdadigheid en al de rechterlijke overheden vragen, dat de wet van 1S7Ó afgeschaft wurde. De Heer Minister van Justicie zal een wet sontwerp tot afschaffing dier wet nederleg- gen. Elkeen zal met genoegen zien, dat de deug nieten wat strenger behandeld worden. 3. 4. tts Kindermeid, 15 jaar oud, vraagt plaats in stad of omliggende. Inl. ten onzen bur. I eerjongen ten minste 15 jaar oud, bij Mar- |_j cel Vandecasteele, Schilder Rekhofstr. Goede meid, burgerskeuken kent, wordt gevraagi te Poperinghe. Inlichting ten bureele dezer. Men vraagt goede agenten voor het aan werven van passagiers voor New-York en Canada met lijtien, de grootste schepen der wereld bezittend. Zich te wenden tot Fédor BornsetC°,84, Handelslei, Antwerpen. Leerling Suikerbakker bij Julien Verpoot. Veurnestraat, Poperinghe. Kost en in woon. Goede kleermakers en halve gasten voor broeks en gilets te maken bij Gaston Wylleman, Bruggestraat, 18, Poperinghe. Men vraagt bij Ildephonse Vandecasteele, schoenen fabrikant te Bergen (noord), goede schoenmakersknechten voor mans- en vrouwwerk, alsook eenen goeden en vlug gen vermaker, goed loon, werk 's winters en 's zomers. Onnoodig zich aan te bieden als men den stiel niet goed kentr, alsook als men geen goed gedrag heeft. bij daThet van 11 P''c^en al nie' ver te Mijn geheel is soldaat. Mijn eerste wordt erg omgekeerd mijn tweede behoort aan Napoleon mijn derde is een dier. Neen daad borg niet visch Teil tuin deen heinde. Vorm van de letters dezer woorden een zeer bekend spreekwoord. 5. Mijn eerste is de naam van een insekt terwijl mijn geheel dikwijls toegevoeg wordt aan mijn tweede. Heden geven wij onzen laatsten raadsel prijskamp voor het winterseizoen 1911-191 Zooals wij beloofd hebben geven wij dezen keer eenen schoonen prijs te winnen, na men tl ijk lleni^e |ii4j<< s Een gleiscben Ont- (>ijt-Servies, bestaande uit 29 stuks 1 koffiekan, 1 theekan, 1 melkpint, 1 suiker pot, 1 pudding-tas, 12 tassen en 12 sous- tassen, prachtig bebloemd en verguld. Om de oplossingen in te zenden is 14 dagen tijd, dus tot Zondag avond, 21 April. Snijdt deze reken uit en zendt ze ons op met.uw antwoord, anders kunt gij aan de prijsloting geen deel nemen. Houdt de raadsels om dan de oplos singen te kunnen nazien. Onnoodig de raadsels uit te schrijven. De prijs zal verlot worden onder de oplos sers die op de vijf raadsels goed antwoorden. 1. Au Voyagcnr, bij Albert Blanckaert, Veurnestraat. Weekelijksche Estaminet den Dinsdag. Schoon Schaap te verhollen, li. In tie Wiigcninakei'ij, bij Remi David, Proven-kalsiede. 3. A la Ville ile Diinkeri|iie, bij Gaston Houwen, Noordstraat. Combat met de vloerbol, 4. In den Walviscli, bij Elie Muyllaert, Casselstraat. Wind maken is verraadt den ezel. waanzin en luid balken Schoon Schaap te verhollen, 5. In liet Jagershol', bij Henri Desoiner, Crombeke-kals In den Meiboom, bij Isidore Delporte, Vlamertinghe kals. 12 Fr. te verhollen, In den Steenweg, bij Jules Laconte, Renighelst kals. Schoon Schaaplam te verhollen. 8. In Spanje, bij Henri Saesen, Westvl. kals. De Programmen of kaarten van Fees ten ten Bureele van "De PoperingiienaaR" gedrukt, worden gratis hier ingelascht HANENKAMP. Westoutre. Op Zondag 7 April 1912, ter herberg Hel Geitenkot bij Jerome Caron. 5 fr. voor 12 fr. 2 fr. voor 5 fr. GAAIBOLLINGEN. Crombeke. Op Zondag 21 April, ter herberg De Hooge Zaag, bij Dés. Wylleman. 100 Fr. Prijzen. Bijzondere schoone en groote keus van Mitels Beddens met en zonder ressorts, Lavabos, Nachttafels, Commoden, Kleerkassen, Spie gelkassen, Keukenkassen, Wiegen. Buffets, Bureaux, ronde en vierkante Tafels, Zetels, Stoelen, Kerkstoelen, Koffers, Kapstokken, Spiegels, Stoelzaten, Tafelpooten, Kinder stoelen en -Voituren, Linoleums (Engelsche en andere), Toiles-Cirées, Trap- Vioer- en Tafelt a p ij ten, Stoors en Gordijnen. IJzeren Bedden, Wiegen Tafels, Stoelen, Herberggerief Tafels, Stoelen, Toogen. Glas, Vuurpotten, Spoelbakken, enz. Stoors en Cordijsien Het bekend kantenkoopsters-huis Vrouw Vanhoenacker, Bruggestraat, (bij de Statie) Poperinghe, laat aan zijne talrijke geliefde kanten werksters van Poperinghe en al de- omliggende gemeenten weten, dat het voor het gemak van zijne werksters, eenen koop bureel geopend heeft, in het begin van de VLAMINGSTRAAT, nevens Den Hert in de strijkerij van Pieter Vandromino. Deze die begeeren voort in het huis te konten in de Bruggestraat zullen toch altijd gediend en wel gekomen zijn. Verhoopend dat het U allen zeer aange naam zal wezen, groet ik U met achting. Vrouw VANIIOENACKEll. wint de dokters rtriVTnf FfV'lï1 'n den minuut en erkennen dat dc "Ijll I UUL|II; voor <|e on. verdraagzaamste tandpijn doet verdwijnen. De DENTOGENE behoudt de bedorven tanden en verhindert opzwellingen en zweringen. Opge past voor 't bedrog. Eisch een DENTO GENE, het (ieschje fr. 1 .R5, in al de goede apotheken des lands. VERKRIJGBAAR IN DE VOLGENDE APOTHEKEN M. Monteyne te Poperinghe en M. Libotte VYper POPERINGHE. Huis Gesticht in i836. Verknop van Rauwe en gebrande Koffies, zuiver van alle nadeelige stoffen. Alle slag van Suikers en Siropen. Echte amerikaansche Petrool. Beste zuivere Olijfolie, Wijn- en Graanazijn. Mostaard- en Pepermaatderij. Kaas en gedroogde Fruiten. Bloem, Rijst, Ma'is en Lijnmeel. Papier en papierenzakken. Allerhande Kruidenierswaren, Specereijn en vele andere artikelen. Wijnen, Likeuren, Sterke Dranken. Champagne Mumm, Moet et Chandon, Mereier, Delbeck en Cie. overal bekend voor 't beste,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2