NIETS NIEUWS UIT BELGIE. ml €J£ :/1? De automobielbandieten. Lessen van den dag. BUlTEflkAJiDSCH NIEUUIS. De Vlaamsche Beweging. De voordracht- en liederavond van Crombeke. Uit Merckem. "Ze zijn al Liberaal.,, Jubelfeest BURGERSTANDEN VAN UITTREK. Handboogliefhebbers Wetensweerdigheden. Voor KOO Velos Feesten en Vermakelijkheden. Een alierbesten BILJARD Op Zondag 5 Mei, rJTe Verhollen, Op Zondag 12 Mei, Schoonen nieuwen koers-velo, liroote Velo-koers, IN DEN BAZAR SAMN UEiXM Kindenmjtuigen. mmm. JMiSfe? Tw -VELOMAKE.RS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS LUXEGATALOGUS jan THE H5TIHPIA CYCLE Cj Lid, 46, PEUKMSSTItMT, JfiïWBPES. Agent CANÈLE-COUTURE, Abeele. pwramwi i.im. wiiiii lllll iii 17 schepen Spanje met 15 en Denemarken met 11 schepen. De wereld vloot bestaat uit 22.000 stea mers en 8.000 zeilschepen, samen van 40.000.000 ton. lïet seliijnt dat liefhebbers van goedön koffie over van vreugde zijn sedert zij chico- rei der Trappisten gebruiken van Vin cart-Silly. Dépöt bij Delhaizegehr. Moncarey-Sansen Bonnot ontdekt, schiet de overste der veiligheidspolitie dood en kwetst een brigadier. Woensdag morgend, rond 9 1/2 ure, be gaven zich MM. .Jouin, onderoverste der veiligheidspolitie, de brigadier Colmar en de opziener Robert naar Petit-Ivry, 61, rue de Paris, om daar eene huiszoeking te doen bij den genaamden Gallo, bijgenaamd Gauzic- een gekend strijdend anarchist en dien men verdacht deel te maken van de beruchte bende Bonnot-Garnier en Cie. De politie mannen doorzochten eerst het gelijkvloers. Dit geëindigd, verzocht M. Jouin den anarchist Gallo hem te vergezellen naar de verdiepingen, om er de huiszoekingen bij te wonen. Boven gekomen traden MM. Jouin en Col- mar in een kamer waar het half duister was. M. Robert hield bij de deur Gauzic in 't zicht, toen hij opeens een lievig lawijd hoorde. Hij snelde toe en zag dat er in de halfdon kere kamer eene vechtpartij geleverd werd. Drie mannen rolden over den vloer. Robert hoorde zijn collega Colmar roepen: Hulp, Robert, grijpt zijne handen, hij heeft een revolver. Pas waren die woorden uitgesproken of vier losbrandingen weerklonken. Colmar richtte zich in eene laatste krachtinspanning op en viel in de armen van Robert, zuchten de 't Is gedaan, mijn arme Robert, hij heeft mij gedood Op den vloer lagen twee mannen onbeweeglijk uitgestrekt, Jouin en de onbekende moordenaar. De brigadier Ro bert liet zijn vriend Colmar op den vloer glij den en liep naar de trapzaal om hulp roepen. De vlucht van den moordenaar. Daarvan maakte de moordenaar, die zich dood geveinsd had, gebruik om zich zachtjes op te rechten en daar hij zich alleen zag in de kamer, sprong hij recht en stormde door het vertrek. In een oogwenk was heel de buurt ter plaatse, maar niettegenstaande de nauwkeurigste opzoekingen kon men den moordenaar nievers vinden. Het was Bonnot. Ondervraagd over het gebeurde verklaar de de gekwetste Colmar dat het Bonnot was op wie zij op 't onverwachts gevallen waren. Daar zij zich daaraan niet verwachtten, en daar Cauzic gezegd had dat er niemand bo ven was, waren zij zonder wapens naar bo ven gegaan en zoo als slachtoffers van den bandiet gevallen. De slachtoffers. M. Jouin, die doodgeschoten werd, was 41 jaar oud hij laat eene weduwe en eene dochter van 15 jaar na. Over 14 dagen had de man zijn testament gemaakt. De moeilij ke taak die hij te vervullen had deed hij on verschrokken, toch zegde hij dikwijls Die bandieten zullen mij vermoorden. Eene openbare inschrijving is gedaan voor zijne vrouw en dochter. M. Colmar, 51 jaar oud, is aan de beter hand. Men begon de Bonnot's en de Garnier's te vergeten. De bandieten komen opeens weer in 't licht met twee nieuwe misdaden Twee oversten der politie die op zoek waren, vonden op hun onverwachts de schurk op een donkere kamer. Eer zij hem goed gezien hadden vielen de twee mannen als slachtoffer van hun plicht; de eene dood, de audere doodelijk gekwetst. Deze nieuwe misdaden hebben Parijs, geheel Frankrijk en zelfs België ontroerd. Een algemeen gevoelen van medelijden is ontstaan voor die slachtoffers van den plicht die vallen onder de kogels der bandie ten maar waaraan de groote mannen die in Frankrijk sedert jaren al doen wat in hunne macht is om godsdienst en eerbied voor geestelijke en wereldlijke overheid uit te roeien, toch meest schuld hebben. Dat dit ons tot voorbeeld strekke. Voorzeker, niet alle kinderen, in godde- looze scholen opgebracht, zullen dieven en moordenaars worden, doch het is onbetwist baar dat zij min bekwaam zijn om aan de be koringen des levens en de verleidingen van het kwaad te weerstaan. Het is ook zeker dat de onzijdige scholen broeinesten van soci alisten zijn, gelijk Anseele eens zegde, en dat de anarchisten niets anders doen dan de liberale leeringen en de socialistische gevolgtrekkingen in praktijk stellen. Zij willen hun geluk op aarde zoeken, het leven ten voile genieten, en daarom stelen en moorden zij. Die misdaden zijn geene zeldzaamheid meer gelijk vroeger, zij worden eene alle- daagschheid en zullen dit meer en meer wor den naarmate het goddeloos onderwijs meer en meer het zedelijk begrip in het hart der jeugd verdooft. Welnu, wij willen niet dat onze kinderen vrijdenkers, godloochenaars, socialisten en anarchisten, met het woord of met de daad, worden en daarom eischen wij dat onze zoons en dochters in echt katholieke scholen opgevoed worden. Wij zullen, op zondag 2 juni, dien eisch door onze stemming be- krachiigen en alzoo zorgen dat er meer zede lijkheid, meer plichtbesef, meer ontzag voor wet en overheid in de samenleving kome. 't Is dringend noodig, willen wij niet tot de barbaarsche zeden van het heidendom terug- keereu. Toen Kardinaal Rampolla zijn gewone wandeling te Rome deed, werd hij aange vallen door een beschonken man die met steenen naar hem wierp. Onze taal in Amerika. Wij lezen in een dagblad van Moline Belgen en Hollan ders die hun aankoopen doen in onze stad, bunnen niet beter bediend worden dan in de winkels, die in ons blad adverteeren. In al lie winkels zult gij Vlaamschsprekende bedienden aantreffen. Ierland wordt vrij. De grootste gebeur tenis der verleden week is de zegepraal der lerlanders. Een wetsontwerp is gestemd waarbij Engeland aan Ierland een zelfstan dig bestuur toekeut. Engeland hield Ierland sedert eeuwen in dwang door de vervolging en de belastingen De lersche hoeren waren letterlijk uitgezogen en dit armoede was er groot. De ijzeren klauw van Engeland zal voortaan op de Ieren niet meer wegen, en alhoewel zij nog aan Engeland verbonden zijn, toch mogen zij nu vrij en vrank hun eigen pot koken, en werken en slaven tot groei en bloei van hun geliefde vaderland. M. Ribot, gewezen hoofdmiDister van Frankrijk, bofte deze week met de Belgische wetgeviDg betreffende de werkmanswonin gen Niet zonder reden: de wetgeving miek reeds 54,000 werklieden eigenaars van hun huis. In Marokko hebben de franschen vei moeilijkheden. De opstandelingen te Fez hebben erg te werk gegaan. Geheel het jodenkwartier werd verwoest. 10 000 Joden verkeeren zonder dak in de grootste ellende. Meer dan HOOopstandelingen werden gedood. De fransche troepen hebben 68 dooden eri 74 gekwetsten. In de slad Matoemoto in Japan zijn 2000 huizen door brand vernield. Een zoon van de prins van Siam is aan razernij bezweken. In de Vereenigde Staten, ter stad Ja- cobsburg, leeft Mad. Sarah Sweeney. De vrouw heeft 33 kinderen gehad 22 bij ha ren eersten inan en 11 van haren tweeden. Zestien van hare zonen hebben het vader land gediend. Zij is nu 114 jaar oud. Als weduwe van een soldaat trok zij een maandelijkseh pensioen vau 12 dollars zij heeft gevraagd om het nu op 100 doilards te brengen. De eerbielweerdige ouderlinge heeft het wel verdiend. De Amerikaansche rechter en zijn vrouw. Aan klassieke voorbeelden herin nert liet gedrag van den rechter Beeman te Chicago, die naar een telegram meldt, zijn eigen vrouw tot een boete veroordeelde. Mevrouw Beeman begaf zich Zaterdag naar de rechtbank, om haar man af te halen. Toen zij do rechtzaal binnen kwam was de rechter juist bezig met een jong mensch wegens wanordelijk gedrag terecht staande De jonge man werd beboet en toen hij ver klaarde geen geld te hebben, gaf de rechter last, hem naar de gevangenis te brengen Dat is schandelijk, riep mevrouw Beeman luide uit. Stilte, riep de rechter, maar me vrouw Beeman, blijkbaar meenende dat ze 't huis was, wilde niet stil zijn en weigerde beslist den rechter het laatste woord te laten. Toen raapte de rechter al zijn mannenmoed bijeen en legde de oproerige vrouw eene boe te van 25 dollars op. Over wat er in de woning van rechter Beeman later volgde, zwijgen de bladen. In Vlaamsch zoo schoon als echt In die scharen Lees op, mijn lieve maat, Het flinke antwoord slaat In riees blaren. Ja, zoo klikt, luidop de roep der vrienden Uit den groep der onverwachte vrienden Uit de Bie uit de Sebastianen Uit de Mier uit de Xaverianen Uit de Ciub der snelle Velorijders Uit den bond der sterke drank vermijders Uit liet gild dc-r Rentmutualiteit Uit den hoop der - op zijn' eenigheid Uit den Haan-. Hoender- en Konijnenhond Uit den "Kring tot verbetering van den hond", Uit het gild der Visschers en Vinkeniers Uit den groep der vlugge Biiliaardiers Uit het gild der juiste pasbaanbolders En uit dit der rappe Gaaiafrolders En voorwaar vergeet de Geitenkweekers [niet, Noch de Fransmans met hun calotenlied En de kreet vau al die machtige anen, Klinkt nog luids uit de Yincentianen Katholiek is onze leus Wegmet liberaal en geus Een dag onder allen heuglijk was voor Crombeke den 21 April 1912. Even als in dien heuglijken lentedag de heldere en verkwikkende zon rnèt hare koes terende warmte en bloesemgeuren, ieder zich zelfs bewust lichaam om het leven ver blijdde, zoo ook de L'ederavond van dien heuglijken dag deed een nieuw licht en leven stralen in 't gemoed samen met eene on ge wone opgeruimdheid en jollige vroolijkheid in het hert der meer dan twee honderd toe hoorders, opzettelijk gekomen niet alleen van Crombeke, maar ook van al de omlig gende gemeenten De bloem van hare koormaatschappij zond ons Poperinghe; 't waren twintig vreugdige en forsche zangers, allen even uitgelaten en blij van gemoed alhoewel niet gelijk van jaren! Ons volk ontwaakt in een prachti koor werd dit staplied gezongen, dat heel de zaal en de dorpplaats ervan dreunde! De schoonste liederen, met begeleiding van muziek door M. De Keirsgieter Junior/zon gen ons Poperinghe's veel belooveude jonge kunstzangers Pakkende en kluchtige voor drachten van deD heer Baert vielen iedereen in den smaak En laatst maar niet, het minst droeg de heer De Keirsgieter Senior, zonder twijfel de rijkste lauweren weg, van dit wel gelukt feest, met zijne puike redevoering over Vlaamsche beweging Zijn woord werd gretig door alle toehoorders gevangen en diep prentten zij het in hunne ziel, want zijn hert droeg hij op zijne tong. 'tZij geest driftwekkend, 't zij verontweerdigd, over tuigend klonk voor allen zijn woord en de Grombekenaren zetten hem met liefde en erkentelijkheid de pluim op het hoofd, omdat hij heD gepast aanmaande, onverschrokken op grond van rechtveerdigheid en waarheid door alle wettige middelen met heel het Vlaamsche Volk mede te strijden tot de volkomene gelijkheid in rechten van het Viaamsh met het Fransch in ons Vaderland Geestdriftig en jubelend werd op het einde De Vlaamsche Leeuw door al de aanwe zigen rechtstaande gezongen Mogen wellicht al Poperinghe's omliggen de gemeenten 't genot van een Liederavond gesmaakt hebbenElliryc. Voor lieder- en voordrachtavonden in te richten in de omliggende gemeenten van Poperinghe schrijve men tot het bureel van de Poperinghenaar. De Poperingsche Vlaam sche Vrienden zijn altijd gereed, als 't zijn kan. nuitengewone schoone keus van alle schoe- D nen en aan alle Prijzen voor Plechtige Communie, Zomerseizoen, enz. Oud Huis BE- RAT - BREMAULT. Gouden Schoen, Nr56, Veurne-straat, Poperinghe. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3.00 fr. de doos van 100. Algemeen dépöt: Apotheek. A. MONTEYNE, O V OLGER: II. IVOTREDAME, Groote Markt, 18, POPERINGHE. Sedert luttel weken Jongelieden steken d'Hoofden bijeen, Katholiek ten bloede Zij strijden voor 't goede Al ondereen. Doch... Vrijdag liep de maar... 't Is geen sprook, 't is wel waar Wat hier nu staat Dat een geleerd persoon Hun besmeurde met hoon. Hoe groot een kwaad Zij zijn al liberaal Wat helsche leugentaal Sprak nu dien mond Dat onbezonnen woord In dit christen oord Vloog nu in 't rond... Maar, weet gij wat .men zegt bij de Tooneelmaatschappij Roeijsche- Barbaristen, te Poperinghe. Lang zal het vriendenfeest van Maandag laatst in het geheugen aller Barbaristen blijven, en aan de Jubilarissen Alleweireld Jules, Boudry Camille, Brabandts Sylvestre, Hespeel Augusto, Houwen Jules, Labaere Achille, Lobeau Jules, Melis Leopold en Verlie Charles zal het deugd aan 't hert ge daan hebben te zjen hoé alle leden hun genegen zijn. De ontvangst der negen jubilarissen en de overhandiging der eerteekens en diploma's had om 2 1)2 uro plaats in de ruime zaal van M. Emile Lobeau, op de groote markt, in 't bijzijn van al de leden der talrijke maat schappij. Na het overhandigen werden de helden van 't feest de volgende aanspraken opge dragen. Door den Voorzitter, heer Julien Berat. Zeer geachte Medebroeders, Bij deze plechtige omstandigheid, die ons rondom onze fiere banier schaart, is het met een aanblik van liefde, dat ik, in naam onzer geliefde Maatschappij, den welkom wensch aan onze geachte medebroeders Jubilarissen, die vandaag de blijde mare vermelden in de toekomst, voorspoed en broederliefde in hoe danigheid van Barbarist. Dit prachtig feest welke door elk lid met verlangen verwacht was, is eindelijk ver schenen begroet met heldere zonnestralen, begunstigd door een overheerlijk weder, met den roep in het hart Vooruit tooneeilisten - Vooruit Barbaristen-Vooruit Jubilarissen, aan U de toekomst in het tooneel in uwe geliefde moedertaal. Die achtbare Jubilarissen, die, sedert twintig, ja, zelfs dertig jaren ons heilig doel voorstaan en verde digd hebben, verdienen allen lof; hunne dienstvaar digheid jegens onze maatschappij kent geene palen allen zijn bezield met goeden wil en zelfsopoffering, tot het wellukken onzer ondernemingen. De vlaamsche beweging heeft in hun steeds moedige kampers ontmoet om onze moedertaal door het volk te doen liefhebben, en de maatschappij mag fier zijn zulke helden in haar omgeven te bezitten. Al de snaren van ons hart trillen van zalige aandoening, bij de gedachte dat wij de gelegenheid van hun vijf-en-twin tig-jarig Jubelfeest mogen te baat nemen, om hun, op eene schitterende wijze te toonen, dat wij de grootste genegenheid voor hun koesteren voor al het goede dat zij in onze maatschappij gesticht hebben. Nogmaals dank Achtbare Jubilarissen. Dat gij nog lange jaren in ons midden moget wezen, tot voldoe ning van ons allen, die voor een en dezelfde leus streven en leven, onder een en dezelfde kenspreuk Geen hoogmoed, noch partijgeestmaar Broeder liefde en bovenal Tooneelkunde Door den Tooneelmeester, heer Camille Beddeleem Zeer geachte Medebroeders, Vreugdevol, onder Barbara's bannier geschaard, vieren wij op dezen blijden dag het vijf-en-twintig jarige jubelfeest van negen onzer getrouwe en ver kleefde leden als deelmakende onzer lieve Tooneel maatschappij i Ons aller harten wezen op dit oogenblik trotsch en tevens, meer dan ooit, met broederlijke liefde vervuld. Vijf-en-twintig jaren zijn voor hun weg gestorven gedurende dewelke zij, met immer aan- groeienden iever, ai het hun mogelijke hebben bijge gebracht voor taai, kunst en vaderlandsliefde. De gansche maatschappij wijde hun haren hevigsten en rechtzinnigsten dank Deze dag weze voor hun ge zegend en onuifwischbaar in hun hart en ziel ge print Nogtans, moet ik, als tooneelmeester der maatschappij, en in naam van al mijne tooneelbroe- ders, een onder hun uitzonderen onze medebroeder Jules Lobeau heeft zich gedurende vele jaren, meer dan zijne andere medebroeders jubilarissen der maat schappij, weten weerdig te maken. Geene moeite heeft hij ooit ontzien om zijne taak van influisteraar stipt en onverpoosd te vervullen. Door zijn nederig talent, heeft hij altijd de spelers op 't tooneel veel nut bijgebrachtzijne moeilijke taak van influister wist hij zoover te vervullen, dat hij meermalen zijne medebroeders uit stevige' slagen eer vol heefi doen triompheeren De maatschappij weze hem dank voor zijne onbaatzuchtige zelfopoffering zijn naam weze in onze boeken als onuifwischbaar aangeteekendJules Lobeau is voor onze maatschap een uitstekend, getrouw en dienstvol lid Ja, een lid dat de ziel en het treffend van ons denkbeeld weef te beseffen en fen uitvoer te doen brengen Hem zij dank I Hij is onzer maatschappij voortreffend waardig! Dat hij strekke tot voorbeeld van aanhoudende kunst minnende verkleefdheid!!! In 't algemeen, onze jubilarissen bewijzen op dezen stond dat deze broederminnende banden, ondanks alle moeite, kunnen vast aaneengestrengeld blijven Dat onze verkleefdheid tof de maatschappij Roeijsche- Barbaristen, meer en meer ons aller hart van warme liefde doet kloppen voor tooneel en moedertaal Hoog voor hen onze eerlijke bannier I Hoog ons aller hartenHeilHeildeze dappere en koene jubilarissen Heil!!! Door den heer Jozef Vandermeulen wer- derden, in dicht, de Jubilarissen dezelfde heilwenschen opgedragen. Al deze aanspraken werden hevig toege juicht en in naam der jubilarissen sprak M. Jules Lobeau, de volgende bedankingsrede uit Geachte Heeren en Vrienden, Eerst en vooral dank. Dank in name mijner mede broeders welke gij heden op eene schitterende wijze komt te vereeren. Wel is waar wij allen staan hier als standaards, als strijders van onze bloeiende maat schappij Ik zeg al standaards, ja, want sedert onze inkomst in de maatschappij, hebben wij getracht door het bijbrengen van ons werk en onzen iever onze maatschappij op goeden weg te zien vooruitgaan. Als strijders hebben wij onder ons samen getracht de wa re broederliefde te doen bloeien, want, gelijk iedereen weet, in de jaren 1880 stond onze maatschappij op het punt te vergaan, maar wij hebben, gelijk men het komt te hooren, eerbied gevoeld voor onze lieve maatschappij en samen hebben wij onder ons bannier onze maatschappij verdedigd. Dank beste vrienden. Heden zijn wij tot ons doel gekomen. Tooneel en taal gaan vooruit, de feesten zijn ook niet te beklagen roem en eer strekt tot U geachte medebroeders. Maar, wie staat er daar als een onvermoeibaar wapen 'tis onzen geachten Voorzitter met zijne Comissieleden, en Hij verdient meer dan ons negen, geene decoratie maar een kruis van eer Gij hoort het, hoe schoon en prachtig zijn de woor den welke hij komt uit te spreken. Dank, geachte Voorzitter, met u zullen wij allen voort strijden om onze geliefde maatschappij tot eenen strand te bren gen, dat zij gansch Vlaanderen door geroemd worde de Roeijsche Barbaristen zijn even gelijk de Leeuwen van Vlaanderen. En nu, vrienden, nogmaals dank. Dank uit gansch ons harte. Ook dank aan onzen Tooneelmeester die nooit vermoeid is in de wintersche avonden, en aan onzen ieverigen confrater Joseph, die altijd weet een handje bij te steken. En nu, geachte medebroeders, onzen wensch is dat er bij vijf of zes jaren er nog eenige mogen vereerd worden als standaards en strijders onzer maatschappij, en daarom roep ik uit Leve onzen Voorzitter, Leve de Commissieleden, Leve de Roeijsche Barbaristen. Deze rede verdook niet handgeklap toe gejuicht. Onder 't drinken van een glaasje wijn was M. Emiel Lobeau zoo welwillend een paar cinema zichtjes te geven die de grootste blijmoedigheid verwekten. Daarna wandeling door stad, niet muziek aan 't hoofd, naar den confrater Henri Car- reye. Het weder feestte meê't was een oprechte zomerdag. Voorbij do villa van M. Nestor Lahaye trekkend, wilde deze Heer en zijne vriende lijke Dame de Jubilarissen ook gelukwen- schen, en in den hof werd aan alle leden een goe glaasje wijn en een fijne sigaar aange boden. Die de sympathieke inborst van M, Nestor Lahaye kerit, weet dat het gejuDd was, en dat iedereen het zich liet smaken, hoeft niet gezegd te worden. Eenige confraters herbergiers werden dan bezocht, en onder 't drinken van een lekker pintje de twee welgevulde hespebroodjes waren eene welgekomene afwisseling gerocht men rond 7 1)2 ure terug in 't lokaal Den Gouden Appelwaar een welbijge- woond dansfeest dezen schoonen dag kwam sluiten. Stadsnieuws. De vlaggen uita. u. b. De over lieden van slad en van de Oud - Wapen- broèders maatschappij, verzoeken vrien delijk alle inwoners, op heden Zondag, ter gelegenheid van het Vaderlandsch feest dat ter stede plaats heefi (zie programma op le blad) de goedheid te willen hebben hunne huizen te bevlaggen Wij hopen dat iedereen dezen oproep zal beantwoorden en dat de vlaggen zullen wap peren als welkoingrcet aan de vreemdelin gen en als bedanking aan onzen gemeente raad die jaarlijks door de gegeven feesten zooveel vreemdelingen naar onze stad aan trekt. De vreemdelingen die heden Zondag met de feeste naar Poperinghe komen, staat nog een bijzonder kansje te wachten. De Familie-Cinema van Emile Lobeau, ingang in de Veurnestraat, heeft.een bijzonder pro gramma voor dezen dag opgesteld, en den griieelen namiddag door, vanaf 2 ure tol 12 ure, zullen doorgaande vertooningen ge geven worden. Men komt in als men wil en men vertrekt als men geheel het program ma gezien heeft. En, dit zal geschieden aan verminderden prijs de zetels 50 cent., de andere plaatsen 30 c. Het is dus een paar uren uiterst aangenaam verzet en tevens uitrusting. De Maandag om 8 ure, buitengewone ver tooning aan de gewone prijzen. INLEG VAN BOTER. De melkerij van Poperinghe is reeds vol op aan den inleg, en zal dit doen tot einde Juni zoo wel voor de burgers als voor de le den. De leden alsook de burgers der buitenge meenten kunnen zich van boter doen bedie nen door tnsschenkomst der melkvoerders. De uitslag van onzen raadselprijskamp geven wij aanstaande week. De prijs is ten toongesteld in den nieuwen meubel winkel van hei. huis Sansen-Decorte, rechtover den gekenden Bazar. Een schouwbrand ontstond vrijdag der verledene week, rond 10 ure 'savonds, in de herberg S1 Arnold bij Achille Ver haeghe. Casselstraat. De bewoners waren het seffens gewaar en gelukten er met veel moeite in de vlammen uit te dooven. Ruzie. In de herberg van Theophile Lauwers, Yperstraat, gerochten zondag avond eenige jongelingen in ruzie. Een hun ner, Maurice Blanckaert die pintglazen en eene ruit aan stukken sloeg, kwetste zich erg aan de vingers. Een wagen geladen met vlas, keerde dinsdag avond om op de markt, op eenige meters van een groepje spelende meisjes Geen ongevallen echter gebeurden. Sommige Agenten van concurreerende Maatschappijen, bij ondervinding wetend hoe hoog de Verzekcrings-maai schappij ANTVERPIA, met reden bij het publiek ge prezen is, doen zich doorgaan als agen ten dezer maatschappij om gemakkelijker nieuwe zaken bij te winnen. De maatschappij houdt er aan hel pu bliek te doen kennen dat voor Poperinghe enkel de volgende personen agenten zijn: Frans COUTTENIER, Duinkerkstraat, 48, Arthur SAMYN, bij de Statie, 156, Camille BATTHEU, Crombekestraat, 43, Alois GRUWIER, Yperstraat. De Maatschappij ANTVERPIA is de oudste en de sterkste levensverzekerings maatschappij Zij werkt met een kapitaal van vijf miljoen franks, gansch volstort, en bezd een reserve van zeven-en half mil joen pranks. NOTA Deftige persoon wordt gevraagd voor Poperinghe om agentschap over te ne men. Schrijven Bureel Antverpia, Yper. Yper.— Boetstraffelijke rechtbank. Papegaey Joseph, werkman te Poperinghe, bracht zonder reden, Camille Malesys een messteek toe in den rug, waardoor deze eenigen tijd onbekwaam tot werken was. Papegaey krijgt hiervoor 3 maanden en 50 fr. 's Anderdaags ging Theodule Malesys wat bij dranke zijnde, Joseph Papegaey op zoeken. De mannen gerochten handgemeen. Zij zijn veroordeeld de eerste tot. 15 dagen en 50 fr., de tweede tot 26 fr. voorwaarde lijk. Malesys krijgt nog 15 fr. voor dron kenschap. Vaneenooghe Camille, die ia den besloten tijd een haasje te koop geboden had, krijgt hiervoor 50 fr. boete. Moedige daad. Dinsdag namiddag viel de 6 jarige Marguerite Maertens in het water achter het- slachthuis. Juist kwam M. Deroo, geneesheer, daar voorbij hij sprong gansch gekleed in het water en redde het kind van de gewisse dood. Hij werd door de aanwezigen geestdriftig geluk gewenscht Westvleteren. Melkerij St Corne lius. De tijd voor het inleggen der boter nadert. De heeren leden en burgers die boter willen inleggen of ingelegd hebben van de melkerij zijn verzocht deze nu le vragen. Wanneer de boter goed is voor in te leggen en naar ons dunkens ten goedkoop sten zullen wij dan allen bedienen volgens het order van hunne aanvraag en in even redigheid dezer. Nochtans om onze klanten op de markten te behouden moeten wij alle dagen blijven boter verzenden. Dus voor ons gemak en uw profijt gelief ons verzoek te willen voldoen. Mci'cLem.— Verleden Zondag morgen, rond 5 1)2 ure trad de vrouw van M. Henri Goemaere buiten; en zij bemerkte eene koe die, wild den kop schuddende, op de tramlijn liep. Haastig stormde zij naar binnen om een band en een snee brood. De aanwezige mans personen mieken plaats om het onstuimige dier door ie laten, doch Pharildis trok er moedig op toe... eu na een, twee, drie, had .zij de koe gestild en gebonden. Men denki dat 't beest uit de vette weiden komt. Wie denkt, rechtop de koe te hebben wende zich naar de Korte éVandeling te Merckem. Koningeschieling te Noordschote. De handbooggilde: de «Vereenigde Vrien den aan de Drie grachten is gevormd uit Noordschotenaai's en Merckemnaars. De eerste jaren behaalde Merckem steeds de glorievolle titel van koning der gilde. Ver leden Zondag wareu al onze favoris er te genwoordig. om nogmaals den gloriepalm weg te halen. Zoo troffen wij er de Pauwels, de Devriere's, de Cappelien, de Dezeure's... die volgens 't algemeen gedacht moesten zegepralen. Eindelijk brak de lang ge- wenschte stond aan.., doch van de eerste schoten werden onze kampioenen erg be proefd. Devriere Constant en Van Exem Modest kloegen puiten in de weide van de pijn in de armen. pe Pauwels en Cappelien die de schoonste ■■MttMMMWgBiMBNIlBMM—B—UIUUMWWMi? pijlen zonden, moesten desnaren vernieuwen. Dezeure Camille was in geen form... Eo tot overmaat van ongeluk was Remi Dehae- ne, den grootsten favori naar... Oost-Vlete- ren De mannen vati Noordschote lachten gretig iD den vuist en rieren: Wij zullen winnen; de eeretitel is dees jaar aan ons. En inderdaad, d'lieer Camille Merelvee van Noordschote deed den top neertuimelen... aie! aie!... was me dal een geroep en een getier van: leve! leve Noordschote! De oude sire drukte hem driftig de hand, terwijl de heer Voorzitter hem gelukwenschte eu t eereteeken van Sire op de botst hechtte Na een lekker pintje bier geledigd te hebben begon de strijd opnieuw voor de schoone prijzeD. De Merkemsche schutters wilden een revanche en hervatten moedig den strijd Zij veroverden de beide zijdvogels en een groot hetal kleine... maar win zal den top vellen, Lannoye van Merckem had geen poeder genoeg in de pan en deed hem draaien maar op eens gaf Leon Cappelle ook van Merèkem den hoogvogel den genadeklop Camille proficiat met den koningsvogel en Leon met den eersten prijs. Vooruiezoele. Tramongeluk. Zondag rond 8 ure 'savonds. heeft de 1 rain komende van Kemmel, nabij het gehucht De' Plas 13 schapen van den herder Struye doodgereden. De twee lateerns vai den tram werden door don schok verbrijzeld. Te Ardoye werd Jules Fraye, die be schonken huiswaarts ging, door den tram liet hoofd afgereden. Te Wulveringhein ontstond brand in de brouwerij Degroote. De schade is niet groot. In (ie borstel n ij verheid te Iseghein zijn 3000 stakers. Een 26 jarige man te Vorst bij Brussel, die van zijne vrouw gescheiden leefde, heeft deze doodgeschoten omdat zij het gemeen schappelijk leven niet wilde hernemen. Een brand die te Geeraardsbergen de stekskensfabriok La SuéJoise vernielde, heeft voor 300.000 fr. schade aangericht. 350 werklieden zijn broodeloos. Minister Van de Vyvere is vast beslo ten het Vlaamsche en het Waaische land op gelijken voet te stellen, en eerlang zal hij een hooger VI. landbouwgesticht te Gent oprichten. De nieuwe minister van oorlóg, gene raal Michel is geboren te Oostende in 1851. Hij heeft destijds leerling geweest in de school dec Broeders en in het O. L. V. college De nieuwjaarsgiften voor den Paus door de katholieke Belgen geschonken bedragen dit jaar 108.000 fr. De gemeenteraad van Eecloo heeft met algemeene stemmen de karnaval afgeschaft L'Avenir, het belgisch schoolschip, is te Antwerpen aangekomen, en zal tot Oj> 15 Juni in de haven blijven, om te wachten op de kadetten van het stilliggend schoolschip, die eerst hun theoretisch exaana moeten af leggen. Er bestaan vier syndikaten van socia- litische onderwijzers in het arrondissement Brussel. Het is dringend nodig dat eene nieuwe schoolwet aan de kristene en vader- landschgozinde ouders waarborgen geve voor vrijheid in zake van het onderwijs hunner kinders. Een staker van Gent ging in bedron ken toestand het huis binnen van M. Simoens slachter. Hij zocht twist met den den slach ter, greep een groot mes en plofte het met. geweld in den buik van M. Simoens. De man was op den slag nood. De dader is aan gehouden. Alweer gevolg van het drankmis bruik. De minister van openbare werken heeft, besloten aan al de kantnnnn.rs eene toelage van 40 fr. toe te kennen. De rérervés zullen voortaan op onze spoorwegtreinen weer le klas heeten zooals vroeger. De oudste vrouw van Belgie is moeder ke Didens van Duffel, die nu in haar 107 jaar getreden is. Ter dezer gelegenheid heb hen de Koning en de Koningin aan het oud vrouwtje hun portret gezonden prachtig omlijst, 'tgeen moederke Didens veel genoe gen verschoft heeft. den lever, en het bloed zoo merkwaardig zuiver houdt. De THEOBROMA is een poeder, aange naam van smaak, dat men inneemt met een weinig melk. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN te Yperen apoiheek LIBOÏTE. MWfMWWTO— ll IHMIMM«Milll'l—niim BIDDAGEN DER WEEK. Donderdag te Boesinghe. Priesterlijke iM'iioemitig'cii. BISDOM BRUGGE. De E. H. Lammerand, on derpastoor te Lichtervelde, is benoemd lot pastoor te Ingoyghem, in vervanging van den E. H. Hugo Ver- riest, die zijne rust neemt. ram - POPERINGHE, van 21 tot 28 April. Geboorten. 95. Camille Debyser, z. v. Maurice en Martha Van Peperstraete. 90. Agnes Milleville, d. v. Noël en Marie Lysy. 98. Madeleine D'allelne, d. v. Henri en Louisa Lemahieu. 99. Jeanne Vande- voorde, d. v. Joseph en Maria Degraeve.100. Gaston Verstraete, z. v. Leon en Maria Verstraete. 101. Ernest Clabau, z. v. Ferdinand en Leontine Verstraete. Overlijdens.59. Verhaeghe Prudent, 3 maanden, Yperstraat. 60. Vandevoorde Emma, 25 jaar, kant werkster, echtgenoote van René Verhaeghe,Yperstraat. —61. Spetebroot Ernest, 35 jaar, werkman ..echtgenoot van Melanie Roymier, wijk j. Huwelijksbeloften.Petillon Joseph, schoenmaker met Ida Couwet, naaister, beide te Poperinghe. Bouthé Camille, wagenmaker met Lydle Lowyck naaister, beide te Poperinghe. Denys Ernest, land- werker met Haerdcman Emma, dienstmeid, beide te Westoutre, onlangs te Pop. ringhe. Boxoen Jules, landwerker met Helena Overberghe, dienstmeid, beide Vlamertinghe, onlangs ie Poperinghe. Woesten, van 1 Februari tot 21 April. Geboorten.Gruwier Michael.Meersdom Maria. Clarysse Paula. DeGaudt Andreas. Figoureux Cyrille.Danneel Lucien.Boudry Florent.Maliieu Gérard.—Deprey Andreas.Devynck Maria.Ampe Albert. Overlijdens.—Vlaeminck René, werkman, 38 jaar, ongehuwd.Defever Désiré, werkman, 38 jaar, onge huwd. Baillieu Emeric, 6 jaar. Maliieu Gérard, 24 dagen. Huwelijk. Sohier Alfons, metser te Brielen met Bruneel Lydta, zonder beroep te Woesten. Dickebusch, van 3 tot 24 April. Geboorten.—Cordonnier Edmond.—Comyn Abel. Dauchy Madeleine. mmmmummmui inwani i ini w— Ik'lgi^cii-Coii^o. Leening van x5o millioen frank (1888). 145e Trekking. 20 April 1912. S. 55942 n. 6 uii'keerbaar mot fr. 100.000 S. 12300 n. 3 - 2.000 S. 2856 11.22 1.000 S. 10881 n. 8 1.000 S. 19235 n. 23 1.000 SPORT. Foofltall. De militaire match België-Holland werd door deze laatste gewonnen met 2 -1 In 2e afdeeling won de F. C. Rousselare met 3-0 op de S. V. Rousselare en veroverde zoo het kam pioennaat der Vlaanderen. Wielrijden. Lapize won Zondag voor de tweede maal het baan kampioenschap van Frankrijk2e Engel, 3° Charron Te Antwerpen-Zurenborq won Arth. Vander Stuyft een 100 kim. koers in 1 u. 14 m., 2e Linart, 3° Gunther Al de plaatselijke records van Daragon werden geklopt Parijs-Meenen voor beroepsrenners wordt heden Zondag gereden. Vliegen De fransche vlieger Busson legde deze week eene vlucht af van 700 kim. zonder neerdalen. Duivenhoml - PoperingSie. Uitslag van den prijskamp uit ARRAS van Zondag 21 April 1912 Wirid Oost 515/213 Duiven los om 6,50 ure. Aankomst: Eerste duif om 7.45,16 ure laatste duif om 7,48,15 ure. Snelheid per minuutEerste duif 1157,88 m.; laatste duif 1086.96 m Afstand 63,820 kilometers. 1 Depuydt Jules 3 p. 22 De wachter Rich 2 Beys Rich. S.J.ter B. 23 Dave G. 1 j> 3 Amez Arth. 3 p. 24 Debyser Em lp 4 Liefooghe Em. 25 Beys Rich. 5 Silverl Alb. 3 p. 26 Desagher H. 6 Dupont G. 1 p. 27 Derynck C. 1 p. 7 Devos Remi 28 Debyser Em. 8 Dupont René 3 p. 29 Devos Remi. 9 Baes Henri 1 30 VandenBerghe H 10 Halfmaerten Ch. 31 Vandevoorde C. 11 Beun Lievin 3 p. 32 Depreeuw J. A. 12 Techel Alph. 2 p. 33 Dupont G. 13 VandenBerglje Ij. 3 p. 34 R. 14DepuydtJ. 3p 15 Devos Remi 16 Desmadryl M. 2 p. 17 Dupont G. 2 p. 18 Hannebouw M. 19 Amez Arth. 1 p. 20 Messiaen Am. 1 p. 21 Depreeuw J. A. «Ie nare Sjiillrmacliers pijlen zijn <e verkrijgen In «jen Itazar, l»ij SaiiNcn lfe«;<;«>rie, l'operinglus Ovoi'duivon Lietaert El. Devos Just. Claeys Jos. Abeele, Geeraert Steeijtje Vasseur Em. W-Vl. Tweede genecKkiui<lige les. Over de leverziekte. De lever is het lichaamsdeel wiens bijzondere werking is het bloed te zuiveren en de besmettelijke kiemen van kant te maken, Nu, indien de lever ziek wordt dan gebeurt het volgende in den len graad, lijden de zieken aan hetgeen men de gal noemtbitteren smaak i u de mond, slechte spijsvertering, sléchte slapelooze nachten maar zoo de lever zieker wordt, dan omstaan hevige pijnen, brakingen, darmloop, ja, soms bloedafgang, alsmede groote vermagering en uitputting van krachten. Een opperb st middel om die zie- kelijken toes and tegen te werken is de THEOBROMA die. door zijne bestanddee- len, merkwaardig werkt tegen de gal, bra- kingen, leversteeuen, bloedafgang omdat de THEOBROMA de werkingen regelt van Bij vonnis der Rechtbank van Veurne, van 20 April 1912 is Sienr GEORGES WER- QUiN, hophandelaar te Watou, in staat van faling verklaard. Zijn aangesteld als Rècliter-Commissaris, Mr Rutsaert Albéricals verzorger. Moes ter VALCKE ALBERT, advocaat-pleitbezorger, beide te Veurne. De opschorsing der betalingen is voorloo- pig vastgesteld op 28n October 1911; de ver klaring der goedvindens moet geschieden voor 9 Mei aanstaande de waarmaking ervan zal plaats hebben den 15 Mei, ten 1L ure in de verhoorzaal der Rechtbank en de bepleiting ter geschillen op zelfde plaats ter zitting van 25° Mei ten 9 ure. Voor gelijkvormig en uittrek Af VALCIiË, advocaat-pleitbezorger, Veurne is er heden Zondag, te Poperinghe, met de feeste, gewaarborgde plaats bij Cyrille Verstraete, A l'Épée Royale op de Groote Markt. is nu ten dienste dar liefhebbers, ter herberg «Ala Cour de Fiandre bij Daniel De- marey, statie plein Poperinghe. Do talrijke goede liefhebbers en kenners die in deze dagen den nieuwen biljard be proefden moesten bekennen dat de billen geheel lichten gemakkelijk loopen, kortom dat de biljard gemaakt is om de moeilijkste te bevredigen. Liefhebbers ga en beproeft het eens Eene schoone melkgevende geit, van 3jaren oud, gegevendoor Camille Logie 8» Cljttc, bij Jules Soler, G. O. H. hoek. door den tuin te verhollen, eener weerde van i5o fr.; 25 c. de bol, In «le $lei*kei'ij, by Henri Debergh, Westvleteren. In geval van slecht weder zal binnen ge bold worden. Begin om 3 ure slipt. De velo is van nu tentoongesteld, gegeven door Jules Dcjonghe, Vlamertin ghe, voor allo liefhebbers van Vlamertinghe, Poperinghe en Ervurdiimhe. Twee maal heen en terugvan Vlamertinghe naar Poperinghe. Inschrijving van 12 tot 2 ure. GAAIBOLLINGEN. Poperinghe.—Op Zondag 5 Mei, ter her berg In de Lelie bij Hector Benoot, Veurnestraat. 150 Fr. pryzen. Gewone voorwaarden. Crombeke. Op Donderdag 16 Mei, (O. H. Hemelvaart) gegeven door de Ware Vrienden, in hun lokaal de Voorstad, bij de Wed. Charles Regheere. 40 Fr. Prijzen. Crombeke Op Zondag 19 Mei, gege ten door de Maatschappij Vlaanderen den Leeuw, ter herberg Het Lekkertje, bij Dé siré Deschrevel.— 40 Fr. Prijzen. bij Bijzondere schoone en groote keus van StOOPS 4>ïï €ioi"4lsjE34YI* ALLK ¥ISCHTL IG

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2